Svenska English
Rally-RM Raceconsulting
2012-02-25 Skogsrundan RM Official final
After SS 3
37 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 35 Håkan Larsson Laxå MK Klass 8 H1 72-75 Ford 15:12,7
1   Viktor Larsson Laxå MK   Escort RS 1800  
7:33,3  5:04,8  2:34,6 
 
2 32 Erik Johansson SMK Hedemora Klass 8 H1 72-75 Saab 15:16,8 4,1 4,1 4,1
2   Jenny Strandberg SMK Örebro   V4  
7:36,5  5:01,9  2:38,4 
 
3 37 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 8 H1 72-75 Saab 15:21,9 9,2 9,2 5,1
3   Linda Sjölin Flens MS   V4  
Entrant:TRENDAB MOTORSPORT
7:30,2  5:02,8  2:48,9 
 
4 43 Robert Johansson Ljusdals MS Klass 9 H2+I 76-81 VW 15:28,9 16,2 7,0
1   Lasse Grip Ljusdals MS   Golf  
7:34,9  5:17,8  2:36,2 
 
5 103 Tom Axelsson Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 15:29,1 16,4 16,4 0,2
4   Annette Åhman Almunge MK   Escort BDG  
7:39,9  5:11,7  2:37,5 
 
6 28 Christer Adolfsson Haninge MK Klass 8 H1 72-75 Opel 15:30,5 17,8 17,8 1,4
5   Jenny Lindståhl Haninge MK   Ascona A  
Entrant:Meca Haninge Hoffsten Parts
7:45,1  5:09,6  2:35,8 
 
7 45 Lars Lindqvist Mälaröarnas MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 15:34,0 21,3 5,1 3,5
2   Erik Lindqvist   240  
Entrant:Team BlästerMäster
7:49,1  5:07,7  2:37,2 
 
8 30 Björn Ask Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Volvo 15:41,3 28,6 28,6 7,3
6   Håkan Andersson Almunge MK   142  
7:48,3  5:16,6  2:36,4 
 
9 40 Tomas Thorszelius Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 Opel 15:41,6 28,9 12,7 0,3
3   Åke Nilsson Rasbo MK   Ascona B  
7:41,6  5:17,2  2:42,8 
 
9 25 Lars-Erik Lundström MK Kopparberg Klass 8 H1 72-75 Opel 15:41,6 28,9 28,9
7   Jan Larsson Björnjägarens RC   Ascona  
7:49,0  5:14,7  2:37,9 
 
11 31 Thomas Johansson Bengtsfors MC Klass 8 H1 72-75 Volvo 15:42,4 29,7 29,7 0,8
8   Anders Johansson Bengtsfors MC   142  
7:41,4  5:14,7  2:36,3  Penalties10
 
12 16 Per-Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 15:48,9 36,2 6,5
1   Jörgen Blomman SMK Söderhamn   Amazon  
7:47,0  5:19,0  2:42,9 
 
13 27 Kurt Nensén Gnesta MK Klass 8 H1 72-75 Saab 15:49,0 36,3 36,3 0,1
9   Max Nensén Gnesta MK   V4  
7:53,0  5:17,0  2:39,0 
 
14 26 Sven Stors Mälaröarnas MK Klass 8 H1 72-75 Opel 15:49,3 36,6 36,6 0,3
10   Glenn Stors Mälaröarnas MK   Ascona A  
Entrant:Arbetsfordon AB
7:46,3  5:20,1  2:42,9 
 
15 17 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 15:50,8 38,1 1,9 1,5
2   Anders Jansson Skepptuna MK   Amazon  
7:52,1  5:18,0  2:40,7 
 
16 18 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 15:55,8 43,1 6,9 5,0
3   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
8:04,2  5:09,7  2:41,9 
 
17 105 Krister Wennman Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 VW 15:56,1 43,4 27,2 0,3
4   Emil Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
7:32,9  5:48,9  2:34,3 
 
18 24 Stefan Andersson Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 15:56,5 43,8 43,8 0,4
11   Joakim Lindell Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:A.R.C Motorsport
7:51,0  5:20,4  2:45,1 
 
19 19 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 16:01,3 48,6 12,4 4,8
4   Johan Dahlström MSK Hammaren   Falcon Futura Sprint  
7:54,4  5:22,6  2:44,3 
 
20 29 Sören Elofsson Västerås MS Klass 8 H1 72-75 Opel 16:02,4 49,7 49,7 1,1
12   Janne Larsson Flen MS   Ascona A  
Entrant:CARFIX RALLY TEAM
7:45,7  5:35,7  2:41,0 
 
21 14 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 16:03,6 50,9 14,7 1,2
5   Karl-Erik Magnusson Västerås MS   Amazon  
Entrant:Carfix Rallyteam
7:56,1  5:23,0  2:44,5 
 
22 13 Walter Olofsson Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 16:04,9 52,2 16,0 1,3
6   Kjell Andersson Huddinge MK   Amazon  
Entrant:Team BlästerMäster
8:01,6  5:22,0  2:41,3 
 
23 101 Hans Åke Söderqvist Norbergs MC Klass 3 F 1000-1300cc 62-65 BMC 16:09,0 56,3 4,1
1   Robin Sanell Anderstorp RC   Cooper  
6:23,6  6:31,9  3:13,5 
 
24 15 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Klass 5 F 1600- 62-65 Opel 16:12,7 1:00,0 23,8 3,7
7   Jan Nilsson Kolsva MS   Rekord Coupé 6:a  
7:58,1  5:31,1  2:43,5 
 
25 9 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 16:27,0 1:14,3 14,3
1   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina  
8:10,2  5:28,3  2:48,5 
 
26 41 Håkan Lindh Laxå MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 16:50,8 1:38,1 1:21,9 23,8
5   Lasse Fagergren Laxå MK   242  
Entrant:HL Service i Laxå AB
7:51,4  6:15,5  2:33,9  Penalties10
 
27 12 Sven Olof Jägerstedt SMK Södermanland Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 16:51,3 1:38,6 1:02,4 0,5
8   Stefan Ekberg SMK Södermanland   Amazon  
Entrant:Car Fix Rally team
8:21,3  5:37,5  2:52,5 
 
28 11 Rolf Norlin MSK Hammaren Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 16:58,4 1:45,7 1:09,5 7,1
9   Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon  
Entrant:basjkirhästar hammarbygård
8:24,3  5:40,6  2:53,5 
 
29 6 Jan-Erik Eriksson Ludvika MS Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 16:58,7 1:46,0 0,3
1   Erik Karjula Ludvika MS   Sport  
8:11,3  5:49,3  2:58,1 
 
30 3 Kjell Andersson Västerås MS Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 17:10,7 1:58,0 12,0 12,0
2   Anders Jonsson Västerås MS   Sport  
8:31,5  5:44,4  2:54,8 
 
31 10 Ola Eklund Västerås Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 17:19,2 2:06,5 1:30,3 8,5
10   Jan Blom Offerdahl MK   PV 544  
Entrant:Carfix Rally Team
8:37,4  5:46,2  2:55,6 
 
32 20 Stig Johansson Kils MK Bil Klass 6 G1 66-69 Triumph 17:45,8 2:33,1 26,6
1   Inge Olsson Kils MK Bil   2.5 Pi  
8:50,1  5:56,0  2:59,7 
 
33 22 Göran Huggare Kolsva MS Klass 7 G2 70-71 Saab 17:46,3 2:33,6 0,5
1   Viktor Huggare Kolsva MS   V4  
8:34,2  6:03,0  2:59,1  Penalties10
 
34 8 Yngve Gustavsson Skepptuna MK Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 VW 18:25,9 3:13,2 1:58,9 39,6
2   Magnus Rehbinder Rhk   1500 S  
9:10,1  6:08,1  3:07,7 
 
35 7 Lars Larsson MK Kopparberg Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 VW 18:35,5 3:22,8 2:08,5 9,6
3   Leif Logrell Östernärke RMC   1500 S  
9:21,7  6:13,2  3:00,6 
 
36 33 Sören Olsson Films MK Klass 8 H1 72-75 Toyota 21:45,2 6:32,5 6:32,5 3:09,7
13   Jörgen Sunden Films MK   Celica  
7:22,6  10:36,2  2:36,4  Penalties1:10
 
37 2 Bo Rönnbäck Östernärke Radio o Motor Klass 1 E -61 Ford 22:03,1 6:50,4 17,9
1   Gert Svensson Östernärke Radio o Motor   Crown Victoria  
10:33,2  7:15,8  4:04,1  Penalties10
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!