Svenska English
Rally-RM Raceconsulting
2012-02-25 Skogsrundan RM Official final
After SS 1
40 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 101 Hans Åke Söderqvist Norbergs MC Klass 3 F 1000-1300cc 62-65 BMC 6:23,6
1   Robin Sanell Anderstorp RC   Cooper  
 
2 36 Tom Damberg Waxholms MK Klass 8 H1 72-75 Volvo 7:17,9 54,3 54,3
1   Håkan Holm Vallentuna MK   164  
 
3 33 Sören Olsson Films MK Klass 8 H1 72-75 Toyota 7:22,6 59,0 4,7 4,7
2   Jörgen Sunden Films MK   Celica  
 
4 37 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 8 H1 72-75 Saab 7:30,2 1:06,6 12,3 7,6
3   Linda Sjölin Flens MS   V4  
Entrant:TRENDAB MOTORSPORT
 
5 105 Krister Wennman Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 VW 7:32,9 1:09,3 2,7
1   Emil Wennman Rasbo MK   Golf GTI  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
 
6 35 Håkan Larsson Laxå MK Klass 8 H1 72-75 Ford 7:33,3 1:09,7 15,4 0,4
4   Viktor Larsson Laxå MK   Escort RS 1800  
 
7 43 Robert Johansson Ljusdals MS Klass 9 H2+I 76-81 VW 7:34,9 1:11,3 2,0 1,6
2   Lasse Grip Ljusdals MS   Golf  
 
8 32 Erik Johansson SMK Hedemora Klass 8 H1 72-75 Saab 7:36,5 1:12,9 18,6 1,6
5   Jenny Strandberg SMK Örebro   V4  
 
9 103 Tom Axelsson Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 7:39,9 1:16,3 22,0 3,4
6   Annette Åhman Almunge MK   Escort BDG  
 
10 31 Thomas Johansson Bengtsfors MC Klass 8 H1 72-75 Volvo 7:41,4 1:17,8 23,5 1,5
7   Anders Johansson Bengtsfors MC   142  
 
11 40 Tomas Thorszelius Rasbo MK Klass 9 H2+I 76-81 Opel 7:41,6 1:18,0 8,7 0,2
3   Åke Nilsson Rasbo MK   Ascona B  
 
12 28 Christer Adolfsson Haninge MK Klass 8 H1 72-75 Opel 7:45,1 1:21,5 27,2 3,5
8   Jenny Lindståhl Haninge MK   Ascona A  
Entrant:Meca Haninge Hoffsten Parts
 
13 29 Sören Elofsson Västerås MS Klass 8 H1 72-75 Opel 7:45,7 1:22,1 27,8 0,6
9   Janne Larsson Flen MS   Ascona A  
Entrant:CARFIX RALLY TEAM
 
14 26 Sven Stors Mälaröarnas MK Klass 8 H1 72-75 Opel 7:46,3 1:22,7 28,4 0,6
10   Glenn Stors Mälaröarnas MK   Ascona A  
Entrant:Arbetsfordon AB
 
15 16 Per-Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:47,0 1:23,4 0,7
1   Jörgen Blomman SMK Söderhamn   Amazon  
 
16 30 Björn Ask Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Volvo 7:48,3 1:24,7 30,4 1,3
11   Håkan Andersson Almunge MK   142  
 
17 25 Lars-Erik Lundström MK Kopparberg Klass 8 H1 72-75 Opel 7:49,0 1:25,4 31,1 0,7
12   Jan Larsson Björnjägarens RC   Ascona  
 
18 45 Lars Lindqvist Mälaröarnas MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 7:49,1 1:25,5 16,2 0,1
4   Erik Lindqvist   240  
Entrant:Team BlästerMäster
 
19 24 Stefan Andersson Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 7:51,0 1:27,4 33,1 1,9
13   Joakim Lindell Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:A.R.C Motorsport
 
20 41 Håkan Lindh Laxå MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 7:51,4 1:27,8 18,5 0,4
5   Lasse Fagergren Laxå MK   242  
Entrant:HL Service i Laxå AB
 
21 17 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:52,1 1:28,5 5,1 0,7
2   Anders Jansson Skepptuna MK   Amazon  
 
22 27 Kurt Nensén Gnesta MK Klass 8 H1 72-75 Saab 7:53,0 1:29,4 35,1 0,9
14   Max Nensén Gnesta MK   V4  
 
23 104 Lars-Olov Forslund Films MK Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 7:53,7 1:30,1 20,8 0,7
6   Kenneth Ottosson Films MK   242  
 
24 19 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 7:54,4 1:30,8 7,4 0,7
3   Johan Dahlström MSK Hammaren   Falcon Futura Sprint  
 
25 14 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:56,1 1:32,5 9,1 1,7
4   Karl-Erik Magnusson Västerås MS   Amazon  
Entrant:Carfix Rallyteam
 
26 15 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Klass 5 F 1600- 62-65 Opel 7:58,1 1:34,5 11,1 2,0
5   Jan Nilsson Kolsva MS   Rekord Coupé 6:a  
 
27 13 Walter Olofsson Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:01,6 1:38,0 14,6 3,5
6   Kjell Andersson Huddinge MK   Amazon  
Entrant:Team BlästerMäster
 
28 18 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 8:04,2 1:40,6 17,2 2,6
7   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
 
29 9 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 8:10,2 1:46,6 6,0
1   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina  
 
30 6 Jan-Erik Eriksson Ludvika MS Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 8:11,3 1:47,7 1,1
1   Erik Karjula Ludvika MS   Sport  
 
31 12 Sven Olof Jägerstedt SMK Södermanland Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:21,3 1:57,7 34,3 10,0
8   Stefan Ekberg SMK Södermanland   Amazon  
Entrant:Car Fix Rally team
 
32 11 Rolf Norlin MSK Hammaren Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:24,3 2:00,7 37,3 3,0
9   Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon  
Entrant:basjkirhästar hammarbygård
 
33 3 Kjell Andersson Västerås MS Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 8:31,5 2:07,9 20,2 7,2
2   Anders Jonsson Västerås MS   Sport  
 
34 22 Göran Huggare Kolsva MS Klass 7 G2 70-71 Saab 8:34,2 2:10,6 2,7
1   Viktor Huggare Kolsva MS   V4  
 
35 10 Ola Eklund Västerås Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:37,4 2:13,8 50,4 3,2
10   Jan Blom Offerdahl MK   PV 544  
Entrant:Carfix Rally Team
 
36 21 Ove Fellin Kolsva MS Klass 7 G2 70-71 Volvo 8:40,0 2:16,4 5,8 2,6
2   Richard Eklund Karlskoga MF   Amazon  
 
37 20 Stig Johansson Kils MK Bil Klass 6 G1 66-69 Triumph 8:50,1 2:26,5 10,1
1   Inge Olsson Kils MK Bil   2.5 Pi  
 
38 8 Yngve Gustavsson Skepptuna MK Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 VW 9:10,1 2:46,5 59,9 20,0
2   Magnus Rehbinder Rhk   1500 S  
 
39 7 Lars Larsson MK Kopparberg Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 VW 9:21,7 2:58,1 1:11,5 11,6
3   Leif Logrell Östernärke RMC   1500 S  
 
40 2 Bo Rönnbäck Östernärke Radio o Motor Klass 1 E -61 Ford 10:43,2 4:19,6 1:21,5
1   Gert Svensson Östernärke Radio o Motor   Crown Victoria  
Penalties10
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!