Svenska English
Raceconsulting
2011-10-01 Noratrofén Official final
After SS 2
90 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 213 Kjell Sandberg Haninge MK A-förare 4 WD Toyota 13:34,2
1   Cay Nyberg Huddinge MK   Corolla WRC  
7:57,2  5:37,0 
 
2 24 Fredrik Grahn SMK Linde A-förare 4 WD Mitsubishi 13:59,8 25,6 25,6 25,6
2   Stefan Ohlson Teknis MC   Lancer  
8:13,1  5:46,7 
 
3 23 Johan Rudengren Eskilstuna MK A-förare 4 WD Mitsubishi 14:00,4 26,2 26,2 0,6
3   Christer Karlsson Katrineholms MK   Lancer Evo X  
Entrant: Sandå Sverige
8:13,1  5:47,3 
 
4 21 Björn Adolfsson KAK Motorsport A-förare 4 WD Skoda 14:01,7 27,5 27,5 1,3
4   Mikael Ståhl Haninge MK   Octavia  
8:15,3  5:46,4 
 
5 204 Johan Nyberg SMK Arboga A-förare 4 WD Mazda 14:13,3 39,1 39,1 11,6
5   Mattias Thorin SMK Arboga   323  
8:25,2  5:48,1 
 
6 25 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 14:14,8 40,6 40,6 1,5
6   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo VII  
Entrant: JRM RACING AB
8:21,5  5:53,3 
 
7 217 Algot Öberg Eskilstuna MK B-förare 4 WD Subaru 14:24,6 50,4 9,8
1   Niklas Johansson Ryds MK   STi WRX  
Entrant: Sörmlands Energi AB
8:25,5  5:59,1 
 
8 216 Kimmo Frondelius Katrineholms MK B-förare 4 WD Mitsubishi 14:28,7 54,5 4,1 4,1
2   Magnus Johansson Katrineholm MK   Lancer Evo IX  
8:32,8  5:55,9 
 
9 29 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2 WD Opel 14:29,2 55,0 0,5
1   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   Corsa  
Entrant: Järbo Alltech
8:27,4  6:01,8 
 
10 30 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil A-förare 2 WD Ford 14:32,2 58,0 3,0 3,0
2   Krister Gull Kils MK Bil   Fiesta ST  
8:29,7  6:02,5 
 
11 28 Johnny Ericsson Mälaröarnas MK A-förare 4 WD Mitsubishi 14:34,0 59,8 59,8 1,8
7   Anders Lundkvist Skepptuna MK   Evo  
8:31,3  6:02,7 
 
12 27 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 WD Subaru 14:36,7 1:02,5 1:02,5 2,7
8   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza STi 555  
8:34,8  6:01,9 
 
13 205 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2 WD Volvo 14:41,2 1:07,0 12,0 4,5
3   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
8:37,3  6:03,9 
 
14 35 Krister Nordlund Skepptuna MK A-förare 2 WD Volvo 14:44,1 1:09,9 14,9 2,9
4   Lasse Savander Skepptuna MK   940  
8:40,6  6:03,5 
 
15 61 Andreas Nilsson Tjust MK B-förare 2 WD Volvo 14:47,3 1:13,1 3,2
1   Joacim Björk Tjust MK   940  
8:46,3  6:01,0 
 
16 38 Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 WD Opel 14:48,9 1:14,7 19,7 1,6
5   Mikael Johansson Fagersta MK   Corsa GSI  
8:44,2  6:04,7 
 
17 37 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2 WD Volvo 14:49,8 1:15,6 20,6 0,9
6   Carolin Larsson Waxholms MK   240  
Entrant: T.I.A I WAXHOLM
8:40,5  6:09,3 
 
18 39 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 14:57,8 1:23,6 28,6 8,0
7   Anders Isaksson Laxå MK   940  
Entrant: DÄCKVERKSTAN I NORA
8:44,0  6:13,8 
 
19 66 Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD Volvo 15:00,6 1:26,4 13,3 2,8
2   Jerker Berglund SMK Dala Falun   240  
8:48,6  6:12,0 
 
20 89 Kaj Banck Storfors MK C-förare 2 WD Volvo 15:01,1 1:26,9 0,5
1   Richard Svensson Storfors MK   940  
8:55,2  6:05,9 
 
21 59 Joakim Irebrand Vallentuna MK B-förare 2 WD Peugeot 15:02,1 1:27,9 14,8 1,0
3   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206  
8:56,6  6:05,5 
 
22 55 Gabriel Savela Stockholms BK B-förare 4 WD Mitsubishi 15:02,4 1:28,2 37,8 0,3
3   Mikael Savela Stockholms BK   Lancer Evo IV  
8:52,5  6:09,9 
 
23 209 Niklas Carlson Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 15:06,1 1:31,9 3,7
1   Tina Jeanette Olsen KNA Kongsvinger   940  
Entrant: Team Nya Åkeriet Örebro
8:49,1  6:17,0 
 
24 67 Fredrik Stenbom Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 15:06,7 1:32,5 19,4 0,6
4   Tommy Svallin Laxå MK   240  
8:58,6  6:08,1 
 
25 42 Jonas Bloom Norrahammars MK A-förare 2 WD Volvo 15:07,3 1:33,1 38,1 0,6
8   Magnus Lundgren Norrahammars MK   240  
8:43,1  6:24,2 
 
26 17 Niklas Karlsson Värmdö MK Volvo Original Elit A Volvo 15:10,1 1:35,9 4,0 2,8
2   Andreas Johansson Eskilstuna MK   940  
Entrant: Värmdö Motorteknik
8:51,3  6:18,8 
 
27 58 Daniel Johansson Hagfors MK B-förare 2 WD Volvo 15:11,3 1:37,1 24,0 1,2
5   Suzanne Pedersen Hagfors MK   240  
8:58,8  6:12,5 
 
28 64 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2 WD Volvo 15:18,1 1:43,9 30,8 6,8
6   Johan Häljeskog MK Kopparberg   242  
8:58,1  6:20,0 
 
29 206 Robin Wallon SMK Kungsör B-förare 2 WD Volvo 15:18,2 1:44,0 30,9 0,1
7   Rickard Strindlund SMK Kungsör   240  
Entrant: AD Bilverkstad
9:02,5  6:15,7 
 
30 34 Benny Erixon Skepptuna MK A-förare 2 WD Suzuki 15:25,0 1:50,8 55,8 6,8
9   Staffan Lindberg Skepptuna MK   Ignis  
9:02,8  6:22,2 
 
31 41 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2 WD Volvo 15:25,7 1:51,5 56,5 0,7
10   Tommy Magnusson Storfors MK   940  
8:59,1  6:26,6 
 
32 46 Marcus Nilsson Ryds MK Volvo Original Elit B Volvo 15:27,1 1:52,9 1,4
1   Stefan Gustafsson Ludvika MS   940  
9:04,4  6:22,7 
 
33 9 Lars Lindqvist Mälaröarnas MK Appendix K Volvo 15:27,8 1:53,6 0,7
1   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   240  
Entrant: Team BlästerMäster
9:05,3  6:22,5 
 
34 62 Andreas Dahl Skepptuna MK B-förare 2 WD VW 15:29,2 1:55,0 41,9 1,4
8   Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK   Golf II  
9:02,0  6:27,2 
 
35 40 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A-förare 2 WD VW 15:31,8 1:57,6 1:02,6 2,6
11   Ulf Björnvad Mälaröarnas MK   Golf  
9:06,1  6:25,7 
 
36 10 Tom Axelsson Almunge MK Appendix K Ford 15:34,0 1:59,8 6,2 2,2
2   Annette Åhman Almunge MK   Escort  
9:09,3  6:24,7 
 
37 68 Rolf Andersson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 15:34,6 2:00,4 47,3 0,6
9   Fredrik Persson Laxå MK   940  
Entrant: Team Copter
9:02,7  6:21,9  Penalties 10
 
38 88 Martin Hagman MK Rimo C-förare 4 WD Mitsubishi 15:37,2 2:03,0 2,6
1   Jan Hagman MK Rimo   Lancer Evo V  
Entrant: Riflex Sport
9:16,3  6:20,9 
 
39 211 Anders Eriksson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 15:37,5 2:03,3 31,4 0,3
3   Mikael Johansson Hällefors MK   940  
9:14,3  6:23,2 
 
40 50 Andreas Björkman Degerfors RC Volvo Original Elit B Volvo 15:38,1 2:03,9 11,0 0,6
2   Robert Olsson Degerfors RC   940  
9:10,7  6:27,4 
 
41 202 Håkan Lindh Laxå MK Appendix K Volvo 15:40,1 2:05,9 12,3 2,0
3   Gustav Windh Laxå MK   242  
9:13,9  6:26,2 
 
41 45 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 15:40,1 2:05,9 13,0
3   Johan Karlsson Säffle MC   940  
9:13,9  6:26,2 
 
43 63 Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 15:42,9 2:08,7 55,6 2,8
10   Alexander Jansson Rasbo MK   240  
9:20,1  6:22,8 
 
44 19 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 15:44,5 2:10,3 38,4 1,6
4   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
9:16,9  6:27,6 
 
45 56 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2 WD Volvo 15:45,1 2:10,9 57,8 0,6
11   Jennie Ragnarsson SMK Karlskoga   940  
Entrant: Lejtorp Racing
9:32,5  6:12,6 
 
46 32 Anders Nystedt Vallentuna MK A-förare 2 WD Opel 15:55,5 2:21,3 1:26,3 10,4
12   Jonas Wennberg Vallentuna MK   Corsa B  
9:22,8  6:32,7 
 
47 90 Rickard Ekblom Värmdö MK C-förare 2 WD Volvo 15:57,3 2:23,1 56,2 1,8
2   Håkan Ehrsson Värmdö MK   240  
Entrant: Lejtorp Racing
9:29,2  6:28,1 
 
48 48 Christopher Tottie Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 16:00,8 2:26,6 33,7 3,5
4   Calle Fincken Värmdö MK   940  
9:21,0  6:39,8 
 
49 201 Micke Larsson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 16:00,9 2:26,7 0,1
1   Gustav Holmdahl SMK Linde   940  
9:23,6  6:37,3 
 
50 80 Jesper Forssell Kolsva MS Volvo Original C-förare Volvo 16:02,8 2:28,6 1,9 1,9
2   Andreas Peters Kolsva MS   940  
9:29,1  6:33,7 
 
51 91 Martin Olsson Kristianstads MK C-förare 2 WD Volvo 16:04,0 2:29,8 1:02,9 1,2
3   Ronny Espmarker Kristianstads MK   242  
9:26,8  6:37,2 
 
52 20 Ronnie Lönn Mälaröarnas MK Volvo Original Elit A Volvo 16:06,0 2:31,8 59,9 2,0
5   Stefan Eklund Mälaröarnas MK   940  
9:24,0  6:42,0 
 
53 83 Ronnie Ivarsson Storfors MK Volvo Original C-förare Volvo 16:06,4 2:32,2 5,5 0,4
3   Erika Ottosson   940  
9:41,3  6:25,1 
 
54 79 Kristian Gustavsson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 16:06,7 2:32,5 5,8 0,3
4   Björn Gustavsson Hallsbergs MK   940  
Entrant: GUSTAVSSON MOTORSPORT
9:29,4  6:37,3 
 
55 84 Dennis Askling Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 16:09,6 2:35,4 8,7 2,9
5   Johan Elofsson Hallsbergs MK   240  
9:30,2  6:39,4 
 
56 92 Mattias Sundberg Munkfors MC C-förare 2 WD Volvo 16:13,3 2:39,1 1:12,2 3,7
4   Conny Johansson Munkfors MC   940  
9:50,1  6:23,2 
 
57 44 Tom Hansson Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 16:15,1 2:40,9 48,0 1,8
5   Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK   940  
9:33,2  6:41,9 
 
58 5 Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally Volvo 16:17,1 2:42,9 2,0
1   Hans-Olov Bergkvist   244  
Entrant: Aluline Racing Team
9:34,0  6:43,1 
 
58 14 Frank Mårdh Norrköpings MK Appendix K Opel 16:17,1 2:42,9 49,3
4   Bengt Karlsson Åtvidabergs MK   Ascona 400  
Entrant: Opel Rally Team Sweden
9:36,3  6:40,8 
 
60 3 Andreas Broberg Värmdö MK Ungdomsrally Volvo 16:19,9 2:45,7 2,8 2,8
2   Christer Broberg Nollåtta MK   940  
9:34,9  6:45,0 
 
61 94 Mårten Egertz Vallentuna MK C-förare 2 WD VW 16:20,6 2:46,4 1:19,5 0,7
5   Gunnar Envang Djursholms MK   Golf 16v  
9:45,6  6:35,0 
 
62 71 Jani Haiju Storfors MK Volvo Original C-förare Volvo 16:24,6 2:50,4 23,7 4,0
6   Patrik Lahti Storfors MK   740  
9:34,1  6:50,5 
 
63 72 Magnus Eriksson Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 16:25,4 2:51,2 24,5 0,8
7   Ronny Filipsson Laxå MK   940  
9:40,3  6:45,1 
 
64 12 Gunnar Asplund Vallentuna MK Appendix K Volvo 16:32,6 2:58,4 1:04,8 7,2
5   Olle Asplund Vallentuna MK   Amazon  
9:45,4  6:47,2 
 
65 98 Erik Gelotte Rasbo MK C-förare 2 WD VW 16:33,9 2:59,7 1:32,8 1,3
6   Patrik Åhman Almunge MK   Golf II  
9:46,5  6:47,4 
 
66 78 Kristoffer Paulsson SMK Örebro Volvo Original C-förare Volvo 16:37,1 3:02,9 36,2 3,2
8   Mattias Andersson MK Kopparberg   240  
9:41,1  6:56,0 
 
67 203 Björn Kallin Örebro RC Volvo Original C-förare Volvo 16:43,3 3:09,1 42,4 6,2
9   Isak Kungsberger Teknis   240  
9:55,2  6:48,1 
 
68 13 Mats Wassberg Säffle MC Appendix K Saab 16:44,8 3:10,6 1:17,0 1,5
6   Kjell Skoog Forshaga MC   V4  
9:56,3  6:48,5 
 
69 70 Jonas Thorsell Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 16:46,4 3:12,2 45,5 1,6
10   Jens Thorsell Falköpings MK   242  
Entrant: LEJTORP RACING
10:07,4  6:39,0 
 
70 11 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Appendix K Volvo 16:48,1 3:13,9 1:20,3 1,7
7   Anders Jansson Skepptuna MK   Amazon  
9:56,6  6:51,5 
 
71 6 Pontus Åhman Almunge MK Ungdomsrally Opel 16:52,3 3:18,1 35,2 4,2
3   Mikael Åhman Almunge MK   Corsa  
9:55,5  6:56,8 
 
72 43 Mikael Karlsson Teknis MK Volvo Original Elit B Volvo 16:57,2 3:23,0 1:30,1 4,9
6   Janne Carlsson Hallsbergs MK   244  
9:56,3  7:00,9 
 
73 15 Håkan Stålberg Waxholms MK Appendix K Volvo 16:57,9 3:23,7 1:30,1 0,7
8   Anton Stålberg Waxholms MK   Amazon  
9:55,9  7:02,0 
 
74 51 Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit B Volvo 17:04,3 3:30,1 1:37,2 6,4
7   Jörgen Nilsson SMK Karlskoga   940  
9:59,2  7:05,1 
 
75 16 Sakarias Mårdh Norrköpings MK Appendix K Volvo 17:07,4 3:33,2 1:39,6 3,1
9   Mikael Widell Katrineholms MK   242  
10:13,2  6:54,2 
 
76 18 Anders Spjuth Mälaröarnas MK Volvo Original Elit A Volvo 17:13,9 3:39,7 2:07,8 6,5
6   Lars Ohlson SMK Vingåker   940  
10:15,4  6:58,5 
 
77 207 Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally Suzuki 17:16,1 3:41,9 59,0 2,2
4   Göran Hammarström SMK Gävle   GTI  
Entrant: Valbo Altjänst
10:07,6  7:08,5 
 
78 95 Niclas Fransson Falköpings MK C-förare 2 WD Saab 17:16,5 3:42,3 2:15,4 0,4
7   Mikael Svensson Tibro MK   99  
10:11,4  7:05,1 
 
79 73 Pär Jonsson Teknis MC Volvo Original C-förare Volvo 17:22,2 3:48,0 1:21,3 5,7
11   Daniel Wadman Teknis MC   240  
10:22,7  6:59,5 
 
80 53 Mikael Ottosson Teknis MC B-förare Grupp E VW 17:42,7 4:08,5 20,5
1   Sebastian Ottosson Teknis MC   Golf  
10:16,1  7:26,6 
 
81 4 Frida Forsgren Munkfors MC Ungdomsrally Volvo 18:01,9 4:27,7 1:44,8 19,2
5   Alf-Göran Hagelin Munkfors MC   240  
10:32,7  7:29,2 
 
82 7 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK Ungdomsrally VW 18:07,2 4:33,0 1:50,1 5,3
6   Liz Brådhe Mälaröarnas MK   Golf  
10:42,6  7:24,6 
 
83 52 Rolf Pettersson SMK Örebro B-förare Grupp E VW 18:08,2 4:34,0 25,5 1,0
2   Lars Göran Frid SMK Örebro   Golf  
10:45,6  7:22,6 
 
84 77 Lars Werner Kolsva MS Volvo Original C-förare Volvo 18:24,5 4:50,3 2:23,6 16,3
12   Erik Werner Kolsva MS   244  
10:34,9  7:39,6  Penalties 10
 
85 75 Ola Lekebjer Mälaröarnas MK Volvo Original C-förare Volvo 18:32,3 4:58,1 2:31,4 7,8
13   Kåre Lekebjer Mälaröarnas MK   244  
11:00,1  7:32,2 
 
86 82 Maria Forsgren Munkfors MC Volvo Original C-förare Volvo 18:38,9 5:04,7 2:38,0 6,6
14   Sune Elofsson MK Team Westom   940  
11:12,4  7:26,5 
 
87 99 Kaj Larsen SMK Märsta C-förare 2 WD Toyota 19:20,2 5:46,0 4:19,1 41,3
8   Mats Palm SMK Märsta   Starlet  
Entrant: Lejtorp Racing
10:48,8  7:01,4  Penalties 1:30
 
88 214 Per Fagerström SHRA Sundsvall C-förare 2 WD Volvo 19:42,3 6:08,1 4:41,2 22,1
9   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   142  
11:47,7  7:54,6 
 
89 86 Erik Johansson Falköpings MK C-förare Grupp E VW 19:44,7 6:10,5 2,4
1   Rolf Johansson Tibro MK   Golf  
11:36,8  8:07,9 
 
90 8 Hasse Alamaa Munkfors MC Appendix K Saab 21:57,6 8:23,4 6:29,8 2:12,9
10   Peter Björlin Munkfors MC   99 T  
9:30,3  12:27,3 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!