Svenska English
Raceconsulting
2010-08-21 Hallsbergssprinten Official final
After SS 3
65 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
22 Stefan Sollenfelt Teknis MC A-förare 4wd Ford 4:52,2
1   Henrik Ahlen Teknis MC   Focus  
1:38,0  1:37,4  1:36,8 
 
102 Joachim Borg SMK Linde A-förare 4wd Ford 4:53,8 1,6 1,6 1,6
2   Håkan Jos   Focus  
1:37,7  1:39,5  1:36,6 
 
23 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 4wd Mitsubishi 5:02,9 10,7 10,7 9,1
3   Ida Sundberg SMK Nyköping   Lancer Evo III  
1:41,7  1:41,0  1:40,2 
 
64 Dennis Larsson Lima MS C-förare 4wd Mitsubishi 5:08,4 16,2 5,5
1   Robin Boman   Galant VR4  
Entrant:Åhl´s Bildelar AB
1:44,7  1:42,9  1:40,8 
 
33 Thomas Blåder Filistads MC A-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 5:12,1 19,9 3,7
1   Bjarne Sools Filipstads MC   940  
1:44,9  1:44,2  1:43,0 
 
46 Tony Cederfeldt Teknis MC B-förare Grupp H/A/N 1600- VW 5:13,9 21,7 1,8
1   Jimmy Grahns SMK Linde   Golf Mk I X-flow  
1:45,7  1:44,7  1:43,5 
 
32 Tomas Pettersson Ludvika MS A-förare Grupp H/A/N 1600- Ford 5:17,4 25,2 5,3 3,5
2   Robin Saarinen   Escort  
1:46,7  1:46,9  1:43,8 
 
26 Christer Åkerlund Teknis MC A-förare Grupp H/A/N 1600- Opel 5:17,5 25,3 5,4 0,1
3   Filiph Åkerlund Teknis MC   Corsa 1600  
1:45,6  1:46,2  1:45,7 
 
37 Andreas Sandin Gnesta MK B-förare 4wd Toyota 5:18,9 26,7 1,4
1   Rasmus Eriksson   Celica  
1:48,7  1:45,7  1:44,5 
 
31 Jan-Erik Eriksson Ludvika MS A-förare Grupp H/A/N 1600- VW 5:19,2 27,0 7,1 0,3
4   Fredrik Graaf Ludvika MS   Golf CL  
1:48,1  1:47,1  1:44,0 
 
70 Adam Johansson Kils MK Bil C-förare Grupp H/A/N 1600- Renault 5:20,8 28,6 1,6
1   Anders Larsson Kils MK Bil   Megane  
1:50,7  1:45,4  1:44,7 
 
25 Daniel Lundh Östergyllen RC A-förare Grupp H/A/N 1600- Peugeot 5:23,8 31,6 11,7 3,0
5   Annika Lundh Östergyllen RC   206 RC  
Entrant:Team Appelskogs Bil
1:48,7  1:48,6  1:46,5 
 
49 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 5:25,1 32,9 11,2 1,3
2   Jörgen Sodon   240  
Entrant:Bjuhrs Bil AB
1:49,3  1:48,3  1:47,5 
 
34 Andreas Fransson Östergyllen RC A-förare Grupp H/A/N 1600- Opel 5:25,8 33,6 13,7 0,7
6   Fredrik Fransson Östergyllen RC   Ascona B 2.4i  
1:47,3  1:53,0  1:45,5 
 
35 Kenneth Vikström MK Kopparberg A-förare Grupp H/A/N 1600- VW 5:25,9 33,7 13,8 0,1
7   Tomas Berntsson Björnjägarns RC   Golf KitCar  
1:51,2  1:47,4  1:47,3 
 
74 Markus Asplind Finspångs MS C-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 5:26,0 33,8 5,2 0,1
2   Rolf G Ericsson Finspång MS   240  
1:50,9  1:46,5  1:48,6 
 
71 Kjell Karlsson SMK Karlskoga C-förare Grupp H/A/N 1600- Saab 5:26,6 34,4 5,8 0,6
3   Erik Jonsson SMK Karlskoga   99  
1:50,8  1:47,9  1:47,9 
 
27 Anders Andersson MK Kopparberg A-förare Grupp H/A/N 1600- VW 5:27,1 34,9 15,0 0,5
8   Ted Nytting Nora MK   Golf  
1:50,3  1:48,9  1:47,9 
 
41 Joakim Öhman Fagersta MK B-förare Grupp H/A/N 1600- VW 5:28,6 36,4 14,7 1,5
3   Christer Mähl Fagersta MK   Golf  
1:50,6  1:48,7  1:49,3 
 
51 Jonny Nylin MK Ran Askersund B-förare Grupp H/A/N 1600- Ww 5:29,0 36,8 15,1 0,4
4   Tomas Johansson MK Ran Askersund   Golf  
1:51,4  1:49,8  1:47,8 
 
79 Göran Andersson SMK Vingåker Appendix K Opel 5:30,4 38,2 1,4
1   Andreas Andersson SMK Vingåker   Ascona B  
Entrant:PRO - Rallyteam
1:49,8  1:50,8  1:49,8 
 
53 Mattias Fransson Östergyllen RC B-förare Grupp H/A/N 1600- Opel 5:31,2 39,0 17,3 0,8
5   Anna Ohlsson   Ascona B 2.4i  
1:56,0  1:47,8  1:47,4 
 
52 Jerry Andersson Laxå MK B-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 5:31,4 39,2 17,5 0,2
6   Göran Svensson   164  
1:50,6  1:51,4  1:49,4 
 
44 Per-Ola Elg Hällefors MK B-förare Grupp H/A/N 1600- Saab 5:32,3 40,1 18,4 0,9
7   Maria Åks Hällefors MK   900  
1:52,9  1:51,0  1:48,4 
 
36 Jan Persson MK Kopparberg B-förare 4wd Audi 5:32,9 40,7 14,0 0,6
2   Joakim Persson MK Kopparberg   80 Quattro  
1:53,6  1:51,0  1:48,3 
 
43 Joakim Larsson SMK Valdemarsvik B-förare Grupp H/A/N 1600- Ford 5:33,1 40,9 19,2 0,2
8   Jonas Larsson SMK Valdemarsvik   Escort Mk 2  
1:54,0  1:50,8  1:48,3 
 
68 PO Andersson Fägre MK C-förare Grupp H/A/N 1600- VW 5:33,1 40,9 12,3
4   PO Ekberg Fägre MK   Golf  
1:52,3  1:51,2  1:49,6 
 
67 Benny Johansson SMK Valdemarsvik C-förare Grupp H/A/N 1600- Ford 5:35,8 43,6 15,0 2,7
5   Tommy Johansson Tjust MK   Escort Mk 2  
1:51,1  1:56,3  1:48,4 
 
69 Michael Nilsson Kils MK Bil C-förare Grupp H/A/N 1600- Opel 5:36,8 44,6 16,0 1,0
6   Lars Nilsson Kils MK Bil   Ascona B  
1:52,4  1:53,7  1:50,7 
 
65 Jimmy Eriksson Tjust MK C-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 5:36,8 44,6 16,0
6   Jonas Daag Tjust MK   740  
1:54,9  1:50,8  1:51,1 
 
17 Alex Vikvist Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 5:37,9 45,7 1,1
1   Taisto Vikvist Laxå MK   240  
1:52,4  1:53,2  1:52,3 
 
61 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK C-förare Grupp E VW 5:38,1 45,9 0,2
1   Patrik Albinsson Fredriksbergs MK   Golf Mk 2  
Entrant:Åhl´s bildelar AB
1:53,1  1:53,1  1:51,9 
 
76 Jörgen Rådh Munkfors MC C-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 5:38,4 46,2 17,6 0,3
8   Jens Olovsson Filipstads MC   242  
Entrant:Team Munkfors Bilskrot AB
1:58,4  1:51,1  1:48,9 
 
38 Johan Östlund Flens MS B-förare 4wd Toyota 5:38,8 46,6 19,9 0,4
3   Alexander Åden Flens MS   Celica  
1:55,5  1:52,9  1:50,4 
 
5 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit Volvo 5:39,1 46,9 0,3
1   Emil Karlsson Hällefors MK   940  
1:53,8  1:53,7  1:51,6 
 
6 Patrik Jonsson Nora MK Volvo Original Elit Volvo 5:39,7 47,5 0,6 0,6
2   Tonny Schmidt MK Kopparberg   944  
1:54,3  1:53,5  1:51,9 
 
29 Janne Gustafson Teknis MC A-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 5:40,4 48,2 28,3 0,7
9   Owe Persson Teknis MC   940  
Entrant:TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
1:55,8  1:54,0  1:50,6 
 
50 Mikael Tengelin Nora MK B-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 5:41,6 49,4 27,7 1,2
9   Per-Erik Andersson Ludvika MS   242  
1:56,0  1:53,3  1:52,3 
 
80 Mats Karlsson MK Kopparberg Appendix K Saab 5:42,2 50,0 11,8 0,6
2   Richard Huovinen   V4  
Entrant:KÅ ce Bilservice
1:51,7  1:54,3  1:56,2 
 
78 Jonas Larsson SMK Vingåker Appendix K Volvo 5:42,5 50,3 12,1 0,3
3   Mikael Larsson   142  
1:55,1  1:54,8  1:52,6 
 
75 Lars Jansson Fagersta MK C-förare Grupp H/A/N 1600- Opel 5:43,3 51,1 22,5 0,8
9   Tommy Wikström Fagersta MK   Ascona B  
1:58,0  1:53,1  1:52,2 
 
3 Marcus Rutgerson Nora MK Volvo Original Elit Volvo 5:43,4 51,2 4,3 0,1
3   Fredrik Ringhald Nora MK   940  
Entrant:DÄCKVERKSTAN I NORA
1:53,9  1:54,3  1:55,2 
 
15 Lennart Dybeck MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 5:44,6 52,4 6,7 1,2
2   Peter Sedig   Volvo Orginal  
1:54,5  1:55,1  1:55,0 
 
12 Kristoffer Paulsson SMK Örebro Volvo Original C-förare Volvo 5:44,8 52,6 6,9 0,2
3   Lena Dahlkvist   240  
Entrant:JÄRLE RALLY TEAM
1:55,0  1:55,1  1:54,7 
 
62 Robert Olsson SMK Sala C-förare Grupp E VW 5:45,0 52,8 6,9 0,2
2   Andreas Råberg SMK Sala   Golf Mk1  
Entrant:Gullvalla Rallyteam
1:56,3  1:54,5  1:54,2 
 
57 Robert Ardryd MK Kopparberg C-förare Grupp E VW 5:45,2 53,0 7,1 0,2
3   Björn Ramström Teknis MC   Golf Mk2  
1:55,8  1:55,1  1:54,3 
 
14 Pär Jonsson Teknis MC Volvo Original C-förare Volvo 5:45,2 53,0 7,3
4   Daniel Wadman MK Kopparberg   240  
1:57,2  1:54,1  1:53,9 
 
45 Jonas Mylläri Fagersta MK B-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 5:46,0 53,8 32,1 0,8
10   Stefan Lindkvist Kolsva MS   242  
1:56,3  1:55,1  1:54,6 
 
16 Reino Orava Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 5:47,1 54,9 9,2 1,1
5   Jonatan Orava Laxå MK   940  
1:56,8  1:56,3  1:54,0 
 
18 Micke Larsson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 5:48,4 56,2 10,5 1,3
6   Tim Johansson   240  
1:57,4  1:56,3  1:54,7 
 
55 Stig Åhlgren SMK Karlskoga B-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 5:48,6 56,4 34,7 0,2
11   Julia Åhlgren   240  
2:03,5  1:53,9  1:51,2 
 
1 Emil Överström Munkfors MC Ungdomsrally Saab 5:48,9 56,7 0,3
1   Per Överström Munkfors MC   9000  
1:54,9  1:58,2  1:55,8 
 
7 Jan Andreasson SMK Örebro Volvo Original Elit Volvo 5:50,3 58,1 11,2 1,4
4   Christer Björnberg SMK Örebro   940  
1:57,2  1:57,2  1:55,9 
 
24 Jan Andréson Filipstads Motor Club A-förare 4wd Toyota 5:50,6 58,4 58,4 0,3
4   Lennart Karlsson   Celica  
2:01,0  1:55,4  1:54,2 
 
13 Ronny Adolfsson Finspångs MS Volvo Original C-förare Volvo 5:51,9 59,7 14,0 1,3
7   Kalle Kronkvist Finspångs MS   240  
1:57,4  1:58,1  1:56,4 
 
2 Roland Karlsson Nora MK Volvo Original Elit Volvo 5:52,5 1:00,3 13,4 0,6
5   Ola Törnkvist Nora MK   244  
Entrant:Team Helix
1:57,0  1:58,7  1:56,8 
 
58 Fredrik Pettersson SMK Örebro C-förare Grupp E VW 5:56,0 1:03,8 17,9 3,5
4   Rolf Pettersson SMK Örebro   Golf  
1:59,3  1:58,5  1:58,2 
 
47 Gunnar Johansson Skövde MK B-förare Grupp H/A/N 1600- Renault 6:01,2 1:09,0 47,3 5,2
12   Thomas Järnström Tibro MK   Clio Sport  
2:01,6  2:01,0  1:58,6 
 
4 Hans Jonsson Nora MK Volvo Original Elit Volvo 6:02,7 1:10,5 23,6 1,5
6   Jan Flink Teknis MC   242  
1:57,4  2:00,0  2:05,3 
 
77 Göte Nygren MK Kopparberg Appendix K Saab 6:07,8 1:15,6 37,4 5,1
4   Lars Larsson MK Kopparberg   Sport  
2:00,1  2:03,7  2:04,0 
 
59 Jan Lundin Taxinge MK C-förare Grupp E Audi 6:09,8 1:17,6 31,7 2,0
5   Malin Lundin   80  
2:05,9  2:01,8  2:02,1 
 
60 Lars Alfredsson SMK Örebro C-förare Grupp E Saab 6:09,9 1:17,7 31,8 0,1
6   Hans Larsson SMK Örebro   99  
2:06,6  2:01,2  2:02,1 
 
11 Linus Lundberg Sunnansjö MK Volvo Original C-förare Volvo 6:11,4 1:19,2 33,5 1,5
8   Micke Hedman Ludvika MS   242 GT  
2:04,4  2:04,5  2:02,5 
 
20 Hanna Jonsson Nora MK Volvo Original C-förare Volvo 6:33,8 1:41,6 55,9 22,4
9   Pia Klemming Teknis MC   242  
2:16,1  2:13,3  2:04,4 
 
8 Jonas Arvidsson Laxå MK Volvo Original Elit Volvo 8:45,2 3:53,0 3:06,1 2:11,4
7   Stefan Gustafsson Laxå MK   240  
Entrant:ARVIDSSON MOTORSPORT
5:00,0  1:54,2  1:51,0 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!