Svenska English
Raceconsulting
2010-08-21 Hallsbergssprinten Official final
After SS 1
75 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
102 Joachim Borg SMK Linde A-förare 4wd Ford 1:37,7
1   Håkan Jos   Focus  
 
22 Stefan Sollenfelt Teknis MC A-förare 4wd Ford 1:38,0 0,3 0,3 0,3
2   Henrik Ahlen Teknis MC   Focus  
 
23 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 4wd Mitsubishi 1:41,7 4,0 4,0 3,7
3   Ida Sundberg SMK Nyköping   Lancer Evo III  
 
64 Dennis Larsson Lima MS C-förare 4wd Mitsubishi 1:44,7 7,0 3,0
1   Robin Boman   Galant VR4  
Entrant:Åhl´s Bildelar AB
 
33 Thomas Blåder Filistads MC A-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 1:44,9 7,2 0,2
1   Bjarne Sools Filipstads MC   940  
 
26 Christer Åkerlund Teknis MC A-förare Grupp H/A/N 1600- Opel 1:45,6 7,9 0,7 0,7
2   Filiph Åkerlund Teknis MC   Corsa 1600  
 
46 Tony Cederfeldt Teknis MC B-förare Grupp H/A/N 1600- VW 1:45,7 8,0 0,1
1   Jimmy Grahns SMK Linde   Golf Mk I X-flow  
 
32 Tomas Pettersson Ludvika MS A-förare Grupp H/A/N 1600- Ford 1:46,7 9,0 1,8 1,0
3   Robin Saarinen   Escort  
 
30 Peter Måhagen Linköpings MS A-förare Grupp H/A/N 1600- VW 1:46,8 9,1 1,9 0,1
4   Lars Hedlund Linköpings MS   Golf  
 
34 Andreas Fransson Östergyllen RC A-förare Grupp H/A/N 1600- Opel 1:47,3 9,6 2,4 0,5
5   Fredrik Fransson Östergyllen RC   Ascona B 2.4i  
 
31 Jan-Erik Eriksson Ludvika MS A-förare Grupp H/A/N 1600- VW 1:48,1 10,4 3,2 0,8
6   Fredrik Graaf Ludvika MS   Golf CL  
 
37 Andreas Sandin Gnesta MK B-förare 4wd Toyota 1:48,7 11,0 0,6
1   Rasmus Eriksson   Celica  
 
25 Daniel Lundh Östergyllen RC A-förare Grupp H/A/N 1600- Peugeot 1:48,7 11,0 3,8
7   Annika Lundh Östergyllen RC   206 RC  
Entrant:Team Appelskogs Bil
 
54 Dick Jansson Idkerbergets MK B-förare Grupp H/A/N 1600- VW 1:49,1 11,4 3,4 0,4
2   Daniel Holm   Golf Mk II  
Entrant:Jon Johanssons Åkeri AB
 
49 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 1:49,3 11,6 3,6 0,2
3   Jörgen Sodon   240  
Entrant:Bjuhrs Bil AB
 
79 Göran Andersson SMK Vingåker Appendix K Opel 1:49,8 12,1 0,5
1   Andreas Andersson SMK Vingåker   Ascona B  
Entrant:PRO - Rallyteam
 
40 Magnus Andersson SMK Örebro B-förare Grupp H/A/N 1600- Opel 1:50,1 12,4 4,4 0,3
4   Jens Gustavsson SMK Örebro   Ascona B  
 
27 Anders Andersson MK Kopparberg A-förare Grupp H/A/N 1600- VW 1:50,3 12,6 5,4 0,2
8   Ted Nytting Nora MK   Golf  
 
42 Pelle Berg Munkfors MC B-förare Grupp H/A/N 1600- BMW 1:50,4 12,7 4,7 0,1
5   Conny Isemo Hamra Racing   Compact M3  
 
52 Jerry Andersson Laxå MK B-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 1:50,6 12,9 4,9 0,2
6   Göran Svensson   164  
 
41 Joakim Öhman Fagersta MK B-förare Grupp H/A/N 1600- VW 1:50,6 12,9 4,9
6   Christer Mähl Fagersta MK   Golf  
 
70 Adam Johansson Kils MK Bil C-förare Grupp H/A/N 1600- Renault 1:50,7 13,0 0,1
1   Anders Larsson Kils MK Bil   Megane  
 
71 Kjell Karlsson SMK Karlskoga C-förare Grupp H/A/N 1600- Saab 1:50,8 13,1 0,1 0,1
2   Erik Jonsson SMK Karlskoga   99  
 
74 Markus Asplind Finspångs MS C-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 1:50,9 13,2 0,2 0,1
3   Rolf G Ericsson Finspång MS   240  
 
67 Benny Johansson SMK Valdemarsvik C-förare Grupp H/A/N 1600- Ford 1:51,1 13,4 0,4 0,2
4   Tommy Johansson Tjust MK   Escort Mk 2  
 
35 Kenneth Vikström MK Kopparberg A-förare Grupp H/A/N 1600- VW 1:51,2 13,5 6,3 0,1
9   Tomas Berntsson Björnjägarns RC   Golf KitCar  
 
51 Jonny Nylin MK Ran Askersund B-förare Grupp H/A/N 1600- Ww 1:51,4 13,7 5,7 0,2
8   Tomas Johansson MK Ran Askersund   Golf  
 
80 Mats Karlsson MK Kopparberg Appendix K Saab 1:51,7 14,0 1,9 0,3
2   Richard Huovinen   V4  
Entrant:KÅ ce Bilservice
 
68 PO Andersson Fägre MK C-förare Grupp H/A/N 1600- VW 1:52,3 14,6 1,6 0,6
5   PO Ekberg Fägre MK   Golf  
 
69 Michael Nilsson Kils MK Bil C-förare Grupp H/A/N 1600- Opel 1:52,4 14,7 1,7 0,1
6   Lars Nilsson Kils MK Bil   Ascona B  
 
17 Alex Vikvist Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 1:52,4 14,7
1   Taisto Vikvist Laxå MK   240  
 
44 Per-Ola Elg Hällefors MK B-förare Grupp H/A/N 1600- Saab 1:52,9 15,2 7,2 0,5
9   Maria Åks Hällefors MK   900  
 
61 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK C-förare Grupp E VW 1:53,1 15,4 0,2
1   Patrik Albinsson Fredriksbergs MK   Golf Mk 2  
Entrant:Åhl´s bildelar AB
 
36 Jan Persson MK Kopparberg B-förare 4wd Audi 1:53,6 15,9 4,9 0,5
2   Joakim Persson MK Kopparberg   80 Quattro  
 
5 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit Volvo 1:53,8 16,1 0,2
1   Emil Karlsson Hällefors MK   940  
 
3 Marcus Rutgerson Nora MK Volvo Original Elit Volvo 1:53,9 16,2 0,1 0,1
2   Fredrik Ringhald Nora MK   940  
Entrant:DÄCKVERKSTAN I NORA
 
43 Joakim Larsson SMK Valdemarsvik B-förare Grupp H/A/N 1600- Ford 1:54,0 16,3 8,3 0,1
10   Jonas Larsson SMK Valdemarsvik   Escort Mk 2  
 
6 Patrik Jonsson Nora MK Volvo Original Elit Volvo 1:54,3 16,6 0,5 0,3
3   Tonny Schmidt MK Kopparberg   944  
 
15 Lennart Dybeck MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 1:54,5 16,8 2,1 0,2
2   Peter Sedig   Volvo Orginal  
 
1 Emil Överström Munkfors MC Ungdomsrally Saab 1:54,9 17,2 0,4
1   Per Överström Munkfors MC   9000  
 
65 Jimmy Eriksson Tjust MK C-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 1:54,9 17,2 4,2
7   Jonas Daag Tjust MK   740  
 
12 Kristoffer Paulsson SMK Örebro Volvo Original C-förare Volvo 1:55,0 17,3 2,6 0,1
3   Lena Dahlkvist   240  
Entrant:JÄRLE RALLY TEAM
 
78 Jonas Larsson SMK Vingåker Appendix K Volvo 1:55,1 17,4 5,3 0,1
3   Mikael Larsson   142  
 
38 Johan Östlund Flens MS B-förare 4wd Toyota 1:55,5 17,8 6,8 0,4
3   Alexander Åden Flens MS   Celica  
 
29 Janne Gustafson Teknis MC A-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 1:55,8 18,1 10,9 0,3
10   Owe Persson Teknis MC   940  
Entrant:TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
 
57 Robert Ardryd MK Kopparberg C-förare Grupp E VW 1:55,8 18,1 2,7
2   Björn Ramström Teknis MC   Golf Mk2  
 
66 Patrik Andersson Norbergs MC C-förare Grupp H/A/N 1600- VW 1:55,8 18,1 5,1
8   Per Livengård MK Kopparberg   Golf  
 
53 Mattias Fransson Östergyllen RC B-förare Grupp H/A/N 1600- Opel 1:56,0 18,3 10,3 0,2
11   Anna Ohlsson   Ascona B 2.4i  
 
50 Mikael Tengelin Nora MK B-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 1:56,0 18,3 10,3
11   Per-Erik Andersson Ludvika MS   242  
 
62 Robert Olsson SMK Sala C-förare Grupp E VW 1:56,3 18,6 3,2 0,3
3   Andreas Råberg SMK Sala   Golf Mk1  
Entrant:Gullvalla Rallyteam
 
45 Jonas Mylläri Fagersta MK B-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 1:56,3 18,6 10,6
13   Stefan Lindkvist Kolsva MS   242  
 
16 Reino Orava Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 1:56,8 19,1 4,4 0,5
4   Jonatan Orava Laxå MK   940  
 
2 Roland Karlsson Nora MK Volvo Original Elit Volvo 1:57,0 19,3 3,2 0,2
4   Ola Törnkvist Nora MK   244  
Entrant:Team Helix
 
7 Jan Andreasson SMK Örebro Volvo Original Elit Volvo 1:57,2 19,5 3,4 0,2
5   Christer Björnberg SMK Örebro   940  
 
14 Pär Jonsson Teknis MC Volvo Original C-förare Volvo 1:57,2 19,5 4,8
5   Daniel Wadman MK Kopparberg   240  
 
4 Hans Jonsson Nora MK Volvo Original Elit Volvo 1:57,4 19,7 3,6 0,2
6   Jan Flink Teknis MC   242  
 
18 Micke Larsson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 1:57,4 19,7 5,0
6   Tim Johansson   240  
 
13 Ronny Adolfsson Finspångs MS Volvo Original C-förare Volvo 1:57,4 19,7 5,0
6   Kalle Kronkvist Finspångs MS   240  
 
75 Lars Jansson Fagersta MK C-förare Grupp H/A/N 1600- Opel 1:58,0 20,3 7,3 0,6
9   Tommy Wikström Fagersta MK   Ascona B  
 
76 Jörgen Rådh Munkfors MC C-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 1:58,4 20,7 7,7 0,4
10   Jens Olovsson Filipstads MC   242  
Entrant:Team Munkfors Bilskrot AB
 
58 Fredrik Pettersson SMK Örebro C-förare Grupp E VW 1:59,3 21,6 6,2 0,9
4   Rolf Pettersson SMK Örebro   Golf  
 
77 Göte Nygren MK Kopparberg Appendix K Saab 2:00,1 22,4 10,3 0,8
4   Lars Larsson MK Kopparberg   Sport  
 
72 Olle Berg Munkfors MC C-förare Grupp H/A/N 1600- BMW 2:00,5 22,8 9,8 0,4
11   Johan Jensen Munkfors MC   Compact M3  
 
24 Jan Andréson Filipstads Motor Club A-förare 4wd Toyota 2:01,0 23,3 23,3 0,5
4   Lennart Karlsson   Celica  
 
47 Gunnar Johansson Skövde MK B-förare Grupp H/A/N 1600- Renault 2:01,6 23,9 15,9 0,6
14   Thomas Järnström Tibro MK   Clio Sport  
 
55 Stig Åhlgren SMK Karlskoga B-förare Grupp H/A/N 1600- Volvo 2:03,5 25,8 17,8 1,9
15   Julia Åhlgren   240  
 
11 Linus Lundberg Sunnansjö MK Volvo Original C-förare Volvo 2:04,4 26,7 12,0 0,9
8   Micke Hedman Ludvika MS   242 GT  
 
59 Jan Lundin Taxinge MK C-förare Grupp E Audi 2:05,9 28,2 12,8 1,5
5   Malin Lundin   80  
 
60 Lars Alfredsson SMK Örebro C-förare Grupp E Saab 2:06,6 28,9 13,5 0,7
6   Hans Larsson SMK Örebro   99  
 
20 Hanna Jonsson Nora MK Volvo Original C-förare Volvo 2:16,1 38,4 23,7 9,5
9   Pia Klemming Teknis MC   242  
 
39 Peter Andersson Kolsva MS B-förare Grupp H/A/N 1600- Opel 5:00,0 3:22,3 3:14,3 2:43,9
16   Simon Andersson Kolsva MS   Ascona  
 
48 Peter Flink Teknis MC B-förare Grupp H/A/N 1600- Ford 5:00,0 3:22,3 3:14,3
16   Anders Flodman   Escort RS 2000  
 
56 Daniel Lind MK Kopparberg C-förare Grupp E Opel 5:00,0 3:22,3 3:06,9
7   Igor Kvrgic MK Kopparberg   Ascona B  
 
8 Jonas Arvidsson Laxå MK Volvo Original Elit Volvo 5:00,0 3:22,3 3:06,2
7   Stefan Gustafsson Laxå MK   240  
Entrant:ARVIDSSON MOTORSPORT
 
21 Sven Karlsson MK Kopparberg A-förare Grupp E Opel 5:00,0 3:22,3
1   Peter Granqvist Hällefors MK   Ascona B  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!