Svenska English
RM Raceconsulting
2010-01-23 Finnskogsvalsen Official final
After SS 5
61 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 67 Petter Solberg NAF 4 WD Special Citroën 45:12,6
1   Phil Mills Gb   C4 WRC  
8:05,7  15:58,3  8:27,9  6:59,4  5:41,3 
 
2 75 Fredrik Åhlin Värmlands KC 4 WD Subaru 49:46,8 4:34,2 4:34,2
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Impreza N12  
9:04,7  17:42,4  8:55,2  7:45,1  6:19,4 
 
3 71 Håkan Svensson Fägre MK 4 WD Mitsubishi 50:26,1 5:13,5 39,3 39,3
2   Anders Sjöberg Ljungby MK   Lancer Evo VI  
8:58,4  18:08,5  8:56,1  7:58,2  6:24,9 
 
4 73 Erik Simonsson Lima MS 4 WD Mitsubishi 51:06,2 5:53,6 1:19,4 40,1
3   Joel Eriksson Lima MS   Lancer Evo VI  
9:04,9  17:51,0  9:23,4  8:11,3  6:35,6 
 
5 74 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 WD Subaru 51:15,6 6:03,0 1:28,8 9,4
4   Mattias Erixon Nässjö MK   Impreza  
9:18,6  18:13,7  9:11,2  8:03,7  6:28,4 
 
6 89 Stefan Olsson Lima MS B-förare 2wd VW 51:55,6 6:43,0 40,0
1   Johan Ericson Lima MS   Golf 3  
Entrant:Jan-Olas Bil, Biluthyrning i Lima
9:22,5  18:06,6  9:22,8  8:24,0  6:39,7 
 
7 79 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2wd Toyota 51:55,8 6:43,2 0,2
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corolla  
Entrant:Nordh´s Lastmaskiner AB
9:16,5  18:19,3  9:26,1  8:12,7  6:41,2 
 
8 84 Andreas Levin Lima MS B-förare 2wd Peugeot 52:17,7 7:05,1 22,1 21,9
2   Therese Levin Lima MS   205 GTI  
9:24,2  18:13,5  9:27,5  8:24,7  6:47,8 
 
9 80 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2wd Volvo 53:39,0 8:26,4 1:43,2 1:21,3
2   Anna Nilsson Munkfors MC   940 Evo  
10:16,8  18:45,5  9:25,4  8:15,2  6:56,1 
 
10 101 Sven Åman 4 WD Mitsubishi 53:41,4 8:28,8 3:54,6 2,4
5   Ulf Storm Stenungsunds MS   Lancer Evo VII  
9:44,8  18:46,6  9:41,8  8:46,0  6:42,2 
 
11 102 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2wd Toyota 54:01,2 8:48,6 2:05,4 19,8
3   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
9:48,7  18:41,9  9:44,6  8:47,9  6:58,1 
 
12 61 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 54:44,5 9:31,9 43,3
1   Henric Boive Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:A.R.C.Motorsport
9:38,0  19:09,8  9:53,9  8:54,0  7:08,8 
 
13 62 Erik Johansson Ludvika MS Klass 8 H2+I 76-81 Audi 55:21,2 10:08,6 36,7
1   Bosse Tiger Ludvika MS   Quattro  
Entrant:ABS Motorsport AB
9:25,1  19:05,4  9:36,3  8:43,7  7:00,7  Penalties1:30
 
14 88 Johan Jonsson Munkfors MC B-förare 2wd Volvo 55:21,5 10:08,9 3:25,9 0,3
3   Roger Johansson Munkfors MC   242  
Entrant:TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
9:49,1  19:24,3  9:55,5  8:57,6  7:15,0 
 
15 64 Staffan Bergdahl Teknis MC Klass 8 H2+I 76-81 Ford 55:29,0 10:16,4 7,8 7,5
2   Per Erik Svensson Teknis MC   Escort RS 1800  
9:55,4  19:07,2  10:06,0  9:10,6  7:09,8 
 
16 91 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 56:03,1 10:50,5 34,1
1   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
10:07,8  19:23,2  10:05,3  9:07,3  7:19,5 
 
17 59 Mats Myrsell SMK Hedemora Klass 7 G2+H1 70-75 Porsche 56:18,9 11:06,3 1:34,4 15,8
2   Sven Arne Karlsson SMK Hedemora   911 RS  
Entrant:ABS Motorsport
9:58,4  19:36,1  10:11,4  9:13,4  7:19,6 
 
18 57 Christer Steen Svärdsjö MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 56:33,0 11:20,4 1:48,5 14,1
3   Leif Fredriksson Björkviks MC   96  
10:02,7  19:57,1  10:05,1  9:14,5  7:13,6 
 
19 56 Fredic Nordh Ydre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 57:27,7 12:15,1 2:43,2 54,7
4   Lars Petterson Ydre MK   Ascona A  
10:16,0  20:00,2  10:17,2  9:24,2  7:30,1 
 
20 104 Håkan Larsson Laxå MK Klass 8 H2+I 76-81 Volvo 57:32,4 12:19,8 2:11,2 4,7
3   Håkan Lindh Laxå MK   242  
10:14,3  19:53,3  10:12,4  9:24,2  7:48,2 
 
21 51 Björn Ask Taxinge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 58:25,1 13:12,5 3:40,6 52,7
5   Håkan Hult Björkviks MC   142  
Entrant:PRO-Rallyteam
10:28,3  20:29,2  10:23,6  9:26,7  7:37,3 
 
22 58 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 58:30,1 13:17,5 3:45,6 5,0
6   Niklas Johansson   Escort RS 2000  
10:09,0  20:20,5  10:25,7  9:42,0  7:52,9 
 
23 18 Magnus Karlsson Östergyllen RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 58:40,4 13:27,8 10,3
1   Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC   Cortina Lotus  
10:30,7  20:44,8  10:32,5  9:18,0  7:34,4 
 
24 54 Anders Olsson Waxholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 59:00,0 13:47,4 4:15,5 19,6
7   Ulrik Wänersten Skepptuna MK   142  
10:26,4  20:46,9  10:29,7  9:40,5  7:36,5 
 
25 30 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 59:33,9 14:21,3 33,9
1   Johan Ruden Vallentuna MK   Amazon  
10:32,4  20:39,5  10:38,7  9:51,3  7:52,0 
 
26 50 Sven Stors Mälaröarnas MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 59:41,7 14:29,1 4:57,2 7,8
8   Glenn Stors Mälaröarnas MK   Ascona A  
Entrant:Storstockholms Bärningstjänst AB
10:29,9  20:41,7  10:47,7  9:45,2  7:57,2 
 
27 92 Pontus Sevius Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 59:54,3 14:41,7 3:51,2 12,6
2   Sune Elofsson MK Team Westom   242  
11:06,5  20:40,4  10:41,0  9:42,3  7:44,1 
 
28 24 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 1:00:08,0 14:55,4 34,1 13,7
2   Conny Abrahmsson   Falcon Sprint  
10:51,3  21:07,8  10:59,7  9:32,0  7:37,2 
 
29 93 Alexander Cruse Kils MK Bil Volvo Original C-förare Volvo 1:00:14,2 15:01,6 4:11,1 6,2
3   Pierre Karlsson Hamra Racing   940  
10:07,8  22:51,0  10:25,3  9:27,1  7:23,0 
 
30 29 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Klass 5 F 1600- 62-65 Opel 1:00:24,3 15:11,7 50,4 10,1
3   Gunilla Lindberg Kolsva MS   Rekord Coupé 6:a  
10:44,4  20:42,9  10:54,2  10:03,7  7:59,1 
 
31 20 Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 1:00:28,3 15:15,7 54,4 4,0
4   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon  
10:38,2  21:12,8  10:52,4  10:00,4  7:44,5 
 
32 45 Lars -Erik Lundström MK Kopparberg Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 1:00:29,9 15:17,3 5:45,4 1,6
9   Jan Larsson Björnjägarens RC   Ascona A  
10:47,9  21:07,9  10:50,3  9:54,5  7:49,3 
 
33 27 Thomas Theorin Andersorp RC Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 1:00:31,0 15:18,4 57,1 1,1
5   Bengt Svensson Anderstorp   Amazon  
11:01,1  21:25,4  10:35,0  9:48,9  7:40,6 
 
34 26 Kent Stigh Finspångs MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 1:00:48,2 15:35,6 1:14,3 17,2
6   Roger Karlsson Finspångs MS   Amazon  
Entrant:Lagagruppen AB
10:52,1  21:15,6  11:00,8  9:56,6  7:43,1 
 
35 42 Sven-Erik Karlsson Fägre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 1:01:03,6 15:51,0 6:19,1 15,4
10   Fredrik Funk Skövde MK   142  
10:40,6  21:14,8  10:54,8  10:14,6  7:58,8 
 
36 48 Matti Tarkki Kinds MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 1:01:58,1 16:45,5 7:13,6 54,5
11   Daniel Gadell Kinds MK   142  
Entrant:Muovitech AB
10:49,7  21:30,0  11:04,0  10:22,8  8:11,6 
 
37 9 Håkan Lidebjer V Östergötlans MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 1:01:59,5 16:46,9 1,4
1   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna   Sport  
11:04,3  21:33,3  11:12,9  10:08,1  8:00,9 
 
38 8 Stefan Segerljung Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 96 1:02:07,4 16:54,8 7,9 7,9
2   Thomas Rathsman   Sport  
11:04,9  21:34,3  11:13,7  10:15,8  7:58,7 
 
39 23 Rolf Norlin MSK Hammaren Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 1:03:20,8 18:08,2 3:46,9 1:13,4
7   Kai Rantanen Enköping MK   Amazon  
Entrant:basjkir hästar hammabygård
11:30,4  22:08,6  11:15,5  10:22,8  8:03,5 
 
40 3 Victor Karlsson Vimmerby MS Ungdomsrally Volvo 1:03:36,2 18:23,6 15,4
1   Thomas Gustavsson Emådalens MK   242  
11:47,5  22:01,6  11:49,3  9:35,1  8:22,7 
 
41 77 Christian Isaksson MK Ratten 4 WD Mitsubishi 1:03:37,1 18:24,5 13:50,3 0,9
6   Lasse Ekström Mkratten   Evo 6  
18:15,8  19:35,4  10:04,8  8:42,0  6:59,1 
 
42 47 Kjell Svensson Linköpings MS Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 1:03:51,2 18:38,6 9:06,7 14,1
12   Göran Svensson SHRA Mantorp   V4  
Entrant:MANTORP PARK
11:16,2  22:24,0  11:27,2  10:29,1  8:14,7 
 
43 106 Jan-Erik Lundgren Kils MK Bil Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 1:03:58,5 18:45,9 9:14,0 7,3
13   Arne Johansson   142  
11:37,2  23:06,5  11:42,0  9:04,4  8:28,4 
 
44 6 Magnus Wallén Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 1:04:01,8 18:49,2 2:02,3 3,3
3   Mattias Nyström Skepptuna MK   96 Monte Carlo 850  
11:22,7  22:03,2  11:28,7  10:49,7  8:17,5 
 
45 5 Mattias Engvall SMK Gävle Ungdomsrally VW 1:04:13,9 19:01,3 37,7 12,1
2   Mats Engvall Skutskärs MS   Golf 1  
11:22,7  22:40,6  11:41,4  10:21,7  8:07,5 
 
46 22 Bertil Molander Kullings MS Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 1:04:37,8 19:25,2 5:03,9 23,9
8   Anders Dicander Alingsås MK   Mustang  
11:22,2  23:06,1  12:05,7  10:05,1  7:58,7 
 
47 1 Emil Överström Munkfors MC Ungdomsrally Saab 1:04:49,6 19:37,0 1:13,4 11,8
3   Per Överström Munkfors MC   9000  
11:26,3  22:20,9  11:55,2  10:38,7  8:28,5 
 
48 41 Dan Andersson Eskilstuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 1:04:52,0 19:39,4 10:07,5 2,4
14   Robert Andersson Eskilsuna MK   V4  
Entrant:T. Månssons Åkeri OTRP AB
10:14,4  21:53,6  15:21,0  9:56,2  7:26,8 
 
49 7 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 1:04:53,2 19:40,6 2:53,7 1,2
4   Peter Svensson Mälaröarnas MK   Sport  
Entrant:Team Ergo Nordic
11:34,6  22:21,5  11:33,6  10:43,5  8:40,0 
 
50 21 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 1:05:14,8 20:02,2 5:40,9 21,6
9   Dan Gustafsson   PV 544 Sport  
11:42,0  22:42,7  11:39,9  10:45,7  8:24,5 
 
51 44 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 1:05:46,6 20:34,0 11:02,1 31,8
15   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   99  
Entrant:Svenska SAAB Klubben
11:42,9  23:06,5  12:00,0  10:33,5  8:23,7 
 
52 37 Stig Carlsson Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 1:07:38,9 22:26,3 12:54,4 1:52,3
16   Björn Engblom Skepptuna   142 S  
11:58,0  23:51,1  11:44,7  11:20,7  8:44,4 
 
53 96 Johan Wedin Fryksdalens MK C-förare Grupp E Volvo 1:07:40,1 22:27,5 1,2
1   Oscar Vöks MK Kopparberg   240  
12:10,6  23:18,2  12:04,0  11:34,5  8:32,8 
 
54 16 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 1:08:01,3 22:48,7 9:20,9 21,2
2   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 1498 GT  
10:43,6  21:19,4  18:18,6  10:02,6  7:37,1 
 
55 10 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 1:08:34,0 23:21,4 6:34,5 32,7
5   Lars Johansson SMK Gävle   Sport  
10:43,1  28:33,1  10:58,8  10:18,4  8:00,6 
 
56 19 Glenn Egon Ström SMK Trollhättan Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 1:08:50,6 23:38,0 9:16,7 16,6
10   Carina Christensen SMK Trollhättan   Amazon  
11:17,3  27:25,5  11:27,7  10:35,4  8:04,7 
 
57 35 Håkan Gustavsson MK Speed Klass 6 G1 66-69 Saab 1:09:58,4 24:45,8 1:07,8
1   Conny Hellström MK Speed   V4  
Entrant:TEAM Norrmans Schakt o Transport AB
12:14,0  27:11,7  11:40,6  9:10,7  9:41,4 
 
58 12 Tommy Leindahl SHRA Eskilstuna Klass 3 F 1000-1300cc 62-65 Ford 1:10:34,6 25:22,0 36,2
1   Anders Lönnberg Rallyklassikerna   Cortina  
12:57,3  26:22,7  12:10,2  11:00,1  8:04,3 
 
59 2 Robert Scholander SMK Eksjö Ungdomsrally VW 1:15:47,6 30:35,0 12:11,4 5:13,0
4   Magnus Lundin SMK Eksjö   Polo  
26:07,3  21:12,6  11:05,1  9:39,6  7:43,0 
 
60 78 Emelie Olsson Likenäs MK 4 WD Audi 1:15:58,1 30:45,5 26:11,3 10,5
7   Viktoria Arnesson Likenäs MK   Coupé Quattro  
20:18,8  26:17,6  10:55,1  10:26,8  7:59,8 
 
61 94 Jonathan Walfridsson MK Ratten Volvo Original C-förare Volvo 1:20:37,4 35:24,8 24:34,3 4:39,3
4   Eveline Walfridsson MK Ratten   940  
11:31,6  20:27,0  31:26,8  9:39,5  7:32,5 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!