Svenska English
RM Raceconsulting
2010-01-23 Finnskogsvalsen Official final
After SS 4
64 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 67 Petter Solberg NAF 4 WD Special Citroën 39:31,3
1   Phil Mills Gb   C4 WRC  
8:05,7  15:58,3  8:27,9  6:59,4 
 
2 75 Fredrik Åhlin Värmlands KC 4 WD Subaru 43:27,4 3:56,1 3:56,1
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Impreza N12  
9:04,7  17:42,4  8:55,2  7:45,1 
 
3 71 Håkan Svensson Fägre MK 4 WD Mitsubishi 44:01,2 4:29,9 33,8 33,8
2   Anders Sjöberg Ljungby MK   Lancer Evo VI  
8:58,4  18:08,5  8:56,1  7:58,2 
 
4 73 Erik Simonsson Lima MS 4 WD Mitsubishi 44:30,6 4:59,3 1:03,2 29,4
3   Joel Eriksson Lima MS   Lancer Evo VI  
9:04,9  17:51,0  9:23,4  8:11,3 
 
5 74 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 WD Subaru 44:47,2 5:15,9 1:19,8 16,6
4   Mattias Erixon Nässjö MK   Impreza  
9:18,6  18:13,7  9:11,2  8:03,7 
 
6 79 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2wd Toyota 45:14,6 5:43,3 27,4
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corolla  
Entrant:Nordh´s Lastmaskiner AB
9:16,5  18:19,3  9:26,1  8:12,7 
 
7 89 Stefan Olsson Lima MS B-förare 2wd VW 45:15,9 5:44,6 1,3
1   Johan Ericson Lima MS   Golf 3  
Entrant:Jan-Olas Bil, Biluthyrning i Lima
9:22,5  18:06,6  9:22,8  8:24,0 
 
8 84 Andreas Levin Lima MS B-förare 2wd Peugeot 45:29,9 5:58,6 14,0 14,0
2   Therese Levin Lima MS   205 GTI  
9:24,2  18:13,5  9:27,5  8:24,7 
 
9 80 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2wd Volvo 46:42,9 7:11,6 1:28,3 1:13,0
2   Anna Nilsson Munkfors MC   940 Evo  
10:16,8  18:45,5  9:25,4  8:15,2 
 
10 62 Erik Johansson Ludvika MS Klass 8 H2+I 76-81 Audi 46:50,5 7:19,2 7,6
1   Bosse Tiger Ludvika MS   Quattro  
Entrant:ABS Motorsport AB
9:25,1  19:05,4  9:36,3  8:43,7 
 
11 101 Sven Åman 4 WD Mitsubishi 46:59,2 7:27,9 3:31,8 8,7
5   Ulf Storm Stenungsunds MS   Lancer Evo VII  
9:44,8  18:46,6  9:41,8  8:46,0 
 
12 102 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2wd Toyota 47:03,1 7:31,8 1:48,5 3,9
3   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
9:48,7  18:41,9  9:44,6  8:47,9 
 
13 61 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 47:35,7 8:04,4 32,6
1   Henric Boive Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:A.R.C.Motorsport
9:38,0  19:09,8  9:53,9  8:54,0 
 
14 88 Johan Jonsson Munkfors MC B-förare 2wd Volvo 48:06,5 8:35,2 2:50,6 30,8
3   Roger Johansson Munkfors MC   242  
Entrant:TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
9:49,1  19:24,3  9:55,5  8:57,6 
 
15 64 Staffan Bergdahl Teknis MC Klass 8 H2+I 76-81 Ford 48:19,2 8:47,9 1:28,7 12,7
2   Per Erik Svensson Teknis MC   Escort RS 1800  
9:55,4  19:07,2  10:06,0  9:10,6 
 
16 91 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 48:43,6 9:12,3 24,4
1   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
10:07,8  19:23,2  10:05,3  9:07,3 
 
17 59 Mats Myrsell SMK Hedemora Klass 7 G2+H1 70-75 Porsche 48:59,3 9:28,0 1:23,6 15,7
2   Sven Arne Karlsson SMK Hedemora   911 RS  
Entrant:ABS Motorsport
9:58,4  19:36,1  10:11,4  9:13,4 
 
18 57 Christer Steen Svärdsjö MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 49:19,4 9:48,1 1:43,7 20,1
3   Leif Fredriksson Björkviks MC   96  
10:02,7  19:57,1  10:05,1  9:14,5 
 
19 104 Håkan Larsson Laxå MK Klass 8 H2+I 76-81 Volvo 49:44,2 10:12,9 2:53,7 24,8
3   Håkan Lindh Laxå MK   242  
10:14,3  19:53,3  10:12,4  9:24,2 
 
20 56 Fredic Nordh Ydre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 49:57,6 10:26,3 2:21,9 13,4
4   Lars Petterson Ydre MK   Ascona A  
10:16,0  20:00,2  10:17,2  9:24,2 
 
21 58 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 50:37,2 11:05,9 3:01,5 39,6
5   Niklas Johansson   Escort RS 2000  
10:09,0  20:20,5  10:25,7  9:42,0 
 
22 51 Björn Ask Taxinge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 50:47,8 11:16,5 3:12,1 10,6
6   Håkan Hult Björkviks MC   142  
Entrant:PRO-Rallyteam
10:28,3  20:29,2  10:23,6  9:26,7 
 
23 18 Magnus Karlsson Östergyllen RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 51:06,0 11:34,7 18,2
1   Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC   Cortina Lotus  
10:30,7  20:44,8  10:32,5  9:18,0 
 
24 54 Anders Olsson Waxholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 51:23,5 11:52,2 3:47,8 17,5
7   Ulrik Wänersten Skepptuna MK   142  
10:26,4  20:46,9  10:29,7  9:40,5 
 
25 30 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 51:41,9 12:10,6 18,4
1   Johan Ruden Vallentuna MK   Amazon  
10:32,4  20:39,5  10:38,7  9:51,3 
 
26 50 Sven Stors Mälaröarnas MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 51:44,5 12:13,2 4:08,8 2,6
8   Glenn Stors Mälaröarnas MK   Ascona A  
Entrant:Storstockholms Bärningstjänst AB
10:29,9  20:41,7  10:47,7  9:45,2 
 
27 92 Pontus Sevius Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 52:10,2 12:38,9 3:26,6 25,7
2   Sune Elofsson MK Team Westom   242  
11:06,5  20:40,4  10:41,0  9:42,3 
 
28 29 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Klass 5 F 1600- 62-65 Opel 52:25,2 12:53,9 43,3 15,0
2   Gunilla Lindberg Kolsva MS   Rekord Coupé 6:a  
10:44,4  20:42,9  10:54,2  10:03,7 
 
29 24 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 52:30,8 12:59,5 48,9 5,6
3   Conny Abrahmsson   Falcon Sprint  
10:51,3  21:07,8  10:59,7  9:32,0 
 
30 45 Lars -Erik Lundström MK Kopparberg Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 52:40,6 13:09,3 5:04,9 9,8
9   Jan Larsson Björnjägarens RC   Ascona A  
10:47,9  21:07,9  10:50,3  9:54,5 
 
31 20 Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 52:43,8 13:12,5 1:01,9 3,2
4   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon  
10:38,2  21:12,8  10:52,4  10:00,4 
 
32 27 Thomas Theorin Andersorp RC Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 52:50,4 13:19,1 1:08,5 6,6
5   Bengt Svensson Anderstorp   Amazon  
11:01,1  21:25,4  10:35,0  9:48,9 
 
33 93 Alexander Cruse Kils MK Bil Volvo Original C-förare Volvo 52:51,2 13:19,9 4:07,6 0,8
3   Pierre Karlsson Hamra Racing   940  
10:07,8  22:51,0  10:25,3  9:27,1 
 
34 28 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 52:53,9 13:22,6 1:12,0 2,7
6   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
10:46,9  21:24,5  10:59,2  9:43,3 
 
35 42 Sven-Erik Karlsson Fägre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 53:04,8 13:33,5 5:29,1 10,9
10   Fredrik Funk Skövde MK   142  
10:40,6  21:14,8  10:54,8  10:14,6 
 
36 26 Kent Stigh Finspångs MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 53:05,1 13:33,8 1:23,2 0,3
7   Roger Karlsson Finspångs MS   Amazon  
Entrant:Lagagruppen AB
10:52,1  21:15,6  11:00,8  9:56,6 
 
37 48 Matti Tarkki Kinds MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 53:46,5 14:15,2 6:10,8 41,4
11   Daniel Gadell Kinds MK   142  
Entrant:Muovitech AB
10:49,7  21:30,0  11:04,0  10:22,8 
 
38 9 Håkan Lidebjer V Östergötlans MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 53:58,6 14:27,3 12,1
1   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna   Sport  
11:04,3  21:33,3  11:12,9  10:08,1 
 
39 40 Roland Karlsson BMK Uddevalla Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 54:01,0 14:29,7 6:25,3 2,4
12   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   V4 96  
10:43,6  22:53,0  10:32,5  9:51,9 
 
40 8 Stefan Segerljung Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 96 54:08,7 14:37,4 10,1 7,7
2   Thomas Rathsman   Sport  
11:04,9  21:34,3  11:13,7  10:15,8 
 
41 3 Victor Karlsson Vimmerby MS Ungdomsrally Volvo 55:13,5 15:42,2 1:04,8
1   Thomas Gustavsson Emådalens MK   242  
11:47,5  22:01,6  11:49,3  9:35,1 
 
42 23 Rolf Norlin MSK Hammaren Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 55:17,3 15:46,0 3:35,4 3,8
8   Kai Rantanen Enköping MK   Amazon  
Entrant:basjkir hästar hammabygård
11:30,4  22:08,6  11:15,5  10:22,8 
 
43 106 Jan-Erik Lundgren Kils MK Bil Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 55:30,1 15:58,8 7:54,4 12,8
13   Arne Johansson   142  
11:37,2  23:06,5  11:42,0  9:04,4 
 
44 47 Kjell Svensson Linköpings MS Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 55:36,5 16:05,2 8:00,8 6,4
14   Göran Svensson SHRA Mantorp   V4  
Entrant:MANTORP PARK
11:16,2  22:24,0  11:27,2  10:29,1 
 
45 6 Magnus Wallén Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 55:44,3 16:13,0 1:45,7 7,8
3   Mattias Nyström Skepptuna MK   96 Monte Carlo 850  
11:22,7  22:03,2  11:28,7  10:49,7 
 
46 5 Mattias Engvall SMK Gävle Ungdomsrally VW 56:06,4 16:35,1 52,9 22,1
2   Mats Engvall Skutskärs MS   Golf 1  
11:22,7  22:40,6  11:41,4  10:21,7 
 
47 7 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 56:13,2 16:41,9 2:14,6 6,8
4   Peter Svensson Mälaröarnas MK   Sport  
Entrant:Team Ergo Nordic
11:34,6  22:21,5  11:33,6  10:43,5 
 
48 1 Emil Överström Munkfors MC Ungdomsrally Saab 56:21,1 16:49,8 1:07,6 7,9
3   Per Överström Munkfors MC   9000  
11:26,3  22:20,9  11:55,2  10:38,7 
 
49 77 Christian Isaksson MK Ratten 4 WD Mitsubishi 56:38,0 17:06,7 13:10,6 16,9
6   Lasse Ekström Mkratten   Evo 6  
18:15,8  19:35,4  10:04,8  8:42,0 
 
50 22 Bertil Molander Kullings MS Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 56:39,1 17:07,8 4:57,2 1,1
9   Anders Dicander Alingsås MK   Mustang  
11:22,2  23:06,1  12:05,7  10:05,1 
 
51 21 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 56:50,3 17:19,0 5:08,4 11,2
10   Dan Gustafsson   PV 544 Sport  
11:42,0  22:42,7  11:39,9  10:45,7 
 
52 44 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 57:22,9 17:51,6 9:47,2 32,6
15   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   99  
Entrant:Svenska SAAB Klubben
11:42,9  23:06,5  12:00,0  10:33,5 
 
53 41 Dan Andersson Eskilstuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 57:25,2 17:53,9 9:49,5 2,3
16   Robert Andersson Eskilsuna MK   V4  
Entrant:T. Månssons Åkeri OTRP AB
10:14,4  21:53,6  15:21,0  9:56,2 
 
54 37 Stig Carlsson Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 58:54,5 19:23,2 11:18,8 1:29,3
17   Björn Engblom Skepptuna   142 S  
11:58,0  23:51,1  11:44,7  11:20,7 
 
55 96 Johan Wedin Fryksdalens MK C-förare Grupp E Volvo 59:07,3 19:36,0 12,8
1   Oscar Vöks MK Kopparberg   240  
12:10,6  23:18,2  12:04,0  11:34,5 
 
56 35 Håkan Gustavsson MK Speed Klass 6 G1 66-69 Saab 1:00:17,0 20:45,7 1:09,7
1   Conny Hellström MK Speed   V4  
Entrant:TEAM Norrmans Schakt o Transport AB
12:14,0  27:11,7  11:40,6  9:10,7 
 
57 16 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 1:00:24,2 20:52,9 9:18,2 7,2
2   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 1498 GT  
10:43,6  21:19,4  18:18,6  10:02,6 
 
58 10 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 1:00:33,4 21:02,1 6:34,8 9,2
5   Lars Johansson SMK Gävle   Sport  
10:43,1  28:33,1  10:58,8  10:18,4 
 
59 19 Glenn Egon Ström SMK Trollhättan Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 1:00:45,9 21:14,6 9:04,0 12,5
11   Carina Christensen SMK Trollhättan   Amazon  
11:17,3  27:25,5  11:27,7  10:35,4 
 
60 12 Tommy Leindahl SHRA Eskilstuna Klass 3 F 1000-1300cc 62-65 Ford 1:02:30,3 22:59,0 1:44,4
1   Anders Lönnberg Rallyklassikerna   Cortina  
12:57,3  26:22,7  12:10,2  11:00,1 
 
61 78 Emelie Olsson Likenäs MK 4 WD Audi 1:07:58,3 28:27,0 24:30,9 5:28,0
7   Viktoria Arnesson Likenäs MK   Coupé Quattro  
20:18,8  26:17,6  10:55,1  10:26,8 
 
62 2 Robert Scholander SMK Eksjö Ungdomsrally VW 1:08:04,6 28:33,3 12:51,1 6,3
4   Magnus Lundin SMK Eksjö   Polo  
26:07,3  21:12,6  11:05,1  9:39,6 
 
63 25 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 1:11:00,9 31:29,6 19:19,0 2:56,3
12   Ola Eklund   Amazon 122S  
Entrant:Carfix Rallyteam
10:59,3  21:00,9  10:50,4  28:10,3 
 
64 94 Jonathan Walfridsson MK Ratten Volvo Original C-förare Volvo 1:13:04,9 33:33,6 24:21,3 2:04,0
4   Eveline Walfridsson MK Ratten   940  
11:31,6  20:27,0  31:26,8  9:39,5 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!