Svenska English
RM Raceconsulting
2010-01-23 Finnskogsvalsen Official final
After SS 2
72 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 67 Petter Solberg NAF 4 WD Special Citroën 24:04,0
1   Phil Mills Gb   C4 WRC  
8:05,7  15:58,3 
 
2 75 Fredrik Åhlin Värmlands KC 4 WD Subaru 26:47,1 2:43,1 2:43,1
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Impreza N12  
9:04,7  17:42,4 
 
3 83 Erik Lindroth Mora MK A-förare 2wd Opel 26:55,8 2:51,8 8,7
1   Henrik Hamberg Mora MK   Corsa  
9:11,4  17:44,4 
 
4 73 Erik Simonsson Lima MS 4 WD Mitsubishi 26:55,9 2:51,9 8,8 0,1
2   Joel Eriksson Lima MS   Lancer Evo VI  
9:04,9  17:51,0 
 
5 71 Håkan Svensson Fägre MK 4 WD Mitsubishi 27:06,9 3:02,9 19,8 11,0
3   Anders Sjöberg Ljungby MK   Lancer Evo VI  
8:58,4  18:08,5 
 
6 89 Stefan Olsson Lima MS B-förare 2wd VW 27:29,1 3:25,1 22,2
1   Johan Ericson Lima MS   Golf 3  
Entrant:Jan-Olas Bil, Biluthyrning i Lima
9:22,5  18:06,6 
 
7 74 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 WD Subaru 27:32,3 3:28,3 45,2 3,2
4   Mattias Erixon Nässjö MK   Impreza  
9:18,6  18:13,7 
 
8 79 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2wd Toyota 27:35,8 3:31,8 40,0 3,5
2   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corolla  
Entrant:Nordh´s Lastmaskiner AB
9:16,5  18:19,3 
 
9 84 Andreas Levin Lima MS B-förare 2wd Peugeot 27:37,7 3:33,7 8,6 1,9
2   Therese Levin Lima MS   205 GTI  
9:24,2  18:13,5 
 
10 62 Erik Johansson Ludvika MS Klass 8 H2+I 76-81 Audi 28:30,5 4:26,5 52,8
1   Bosse Tiger Ludvika MS   Quattro  
Entrant:ABS Motorsport AB
9:25,1  19:05,4 
 
11 102 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2wd Toyota 28:30,6 4:26,6 1:34,8 0,1
3   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
9:48,7  18:41,9 
 
12 101 Sven Åman 4 WD Mitsubishi 28:31,4 4:27,4 1:44,3 0,8
5   Ulf Storm Stenungsunds MS   Lancer Evo VII  
9:44,8  18:46,6 
 
13 61 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 28:47,8 4:43,8 16,4
1   Henric Boive Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:A.R.C.Motorsport
9:38,0  19:09,8 
 
14 81 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2wd Ford 28:52,0 4:48,0 1:56,2 4,2
4   Emma Schytt SMK Örebro   Fiesta  
Entrant:Lejtorp Racing
9:44,3  19:07,7 
 
15 80 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2wd Volvo 29:02,3 4:58,3 2:06,5 10,3
5   Anna Nilsson Munkfors MC   940 Evo  
10:16,8  18:45,5 
 
16 64 Staffan Bergdahl Teknis MC Klass 8 H2+I 76-81 Ford 29:02,6 4:58,6 32,1 0,3
2   Per Erik Svensson Teknis MC   Escort RS 1800  
9:55,4  19:07,2 
 
17 88 Johan Jonsson Munkfors MC B-förare 2wd Volvo 29:13,4 5:09,4 1:44,3 10,8
3   Roger Johansson Munkfors MC   242  
Entrant:TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
9:49,1  19:24,3 
 
18 66 P-O Davidsson Kinds MK Klass 8 H2+I 76-81 Volvo 29:22,3 5:18,3 51,8 8,9
3   Christer Haglund Kinds MK   242  
9:46,9  19:35,4 
 
19 91 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 29:31,0 5:27,0 8,7
1   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
10:07,8  19:23,2 
 
20 59 Mats Myrsell SMK Hedemora Klass 7 G2+H1 70-75 Porsche 29:34,5 5:30,5 46,7 3,5
2   Sven Arne Karlsson SMK Hedemora   911 RS  
Entrant:ABS Motorsport
9:58,4  19:36,1 
 
21 57 Christer Steen Svärdsjö MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 29:59,8 5:55,8 1:12,0 25,3
3   Leif Fredriksson Björkviks MC   96  
10:02,7  19:57,1 
 
22 104 Håkan Larsson Laxå MK Klass 8 H2+I 76-81 Volvo 30:07,6 6:03,6 1:37,1 7,8
4   Håkan Lindh Laxå MK   242  
10:14,3  19:53,3 
 
23 56 Fredic Nordh Ydre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 30:16,2 6:12,2 1:28,4 8,6
4   Lars Petterson Ydre MK   Ascona A  
10:16,0  20:00,2 
 
24 58 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 30:29,5 6:25,5 1:41,7 13,3
5   Niklas Johansson   Escort RS 2000  
10:09,0  20:20,5 
 
25 51 Björn Ask Taxinge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 30:57,5 6:53,5 2:09,7 28,0
6   Håkan Hult Björkviks MC   142  
Entrant:PRO-Rallyteam
10:28,3  20:29,2 
 
26 50 Sven Stors Mälaröarnas MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 31:11,6 7:07,6 2:23,8 14,1
7   Glenn Stors Mälaröarnas MK   Ascona A  
Entrant:Storstockholms Bärningstjänst AB
10:29,9  20:41,7 
 
27 30 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 31:11,9 7:07,9 0,3
1   Johan Ruden Vallentuna MK   Amazon  
10:32,4  20:39,5 
 
28 54 Anders Olsson Waxholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 31:13,3 7:09,3 2:25,5 1,4
8   Ulrik Wänersten Skepptuna MK   142  
10:26,4  20:46,9 
 
29 18 Magnus Karlsson Östergyllen RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 31:15,5 7:11,5 2,2
1   Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC   Cortina Lotus  
10:30,7  20:44,8 
 
30 29 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Klass 5 F 1600- 62-65 Opel 31:27,3 7:23,3 15,4 11,8
2   Gunilla Lindberg Kolsva MS   Rekord Coupé 6:a  
10:44,4  20:42,9 
 
31 92 Pontus Sevius Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 31:46,9 7:42,9 2:15,9 19,6
2   Sune Elofsson MK Team Westom   242  
11:06,5  20:40,4 
 
32 20 Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 31:51,0 7:47,0 39,1 4,1
3   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon  
10:38,2  21:12,8 
 
33 42 Sven-Erik Karlsson Fägre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 31:55,4 7:51,4 3:07,6 4,4
9   Fredrik Funk Skövde MK   142  
10:40,6  21:14,8 
 
34 45 Lars -Erik Lundström MK Kopparberg Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 31:55,8 7:51,8 3:08,0 0,4
10   Jan Larsson Björnjägarens RC   Ascona A  
10:47,9  21:07,9 
 
35 94 Jonathan Walfridsson MK Ratten Volvo Original C-förare Volvo 31:58,6 7:54,6 2:27,6 2,8
3   Eveline Walfridsson MK Ratten   940  
11:31,6  20:27,0 
 
36 24 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 31:59,1 7:55,1 47,2 0,5
4   Conny Abrahmsson   Falcon Sprint  
10:51,3  21:07,8 
 
37 25 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 32:00,2 7:56,2 48,3 1,1
5   Ola Eklund   Amazon 122S  
Entrant:Carfix Rallyteam
10:59,3  21:00,9 
 
38 16 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 32:03,0 7:59,0 47,5 2,8
2   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 1498 GT  
10:43,6  21:19,4 
 
39 26 Kent Stigh Finspångs MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 32:07,7 8:03,7 55,8 4,7
6   Roger Karlsson Finspångs MS   Amazon  
Entrant:Lagagruppen AB
10:52,1  21:15,6 
 
40 41 Dan Andersson Eskilstuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 32:08,0 8:04,0 3:20,2 0,3
11   Robert Andersson Eskilsuna MK   V4  
Entrant:T. Månssons Åkeri OTRP AB
10:14,4  21:53,6 
 
41 28 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 32:11,4 8:07,4 59,5 3,4
7   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
10:46,9  21:24,5 
 
42 48 Matti Tarkki Kinds MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 32:19,7 8:15,7 3:31,9 8,3
12   Daniel Gadell Kinds MK   142  
Entrant:Muovitech AB
10:49,7  21:30,0 
 
43 63 Tomas Thorszelius Rasbo MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 32:22,1 8:18,1 3:51,6 2,4
5   Åke Nilsson Rasbo MK   Ascona B  
11:03,9  21:18,2 
 
44 27 Thomas Theorin Andersorp RC Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 32:26,5 8:22,5 1:14,6 4,4
8   Bengt Svensson Anderstorp   Amazon  
11:01,1  21:25,4 
 
45 9 Håkan Lidebjer V Östergötlans MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 32:37,6 8:33,6 11,1
1   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna   Sport  
11:04,3  21:33,3 
 
46 8 Stefan Segerljung Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 96 32:39,2 8:35,2 1,6 1,6
2   Thomas Rathsman   Sport  
11:04,9  21:34,3 
 
47 93 Alexander Cruse Kils MK Bil Volvo Original C-förare Volvo 32:58,8 8:54,8 3:27,8 19,6
4   Pierre Karlsson Hamra Racing   940  
10:07,8  22:51,0 
 
48 6 Magnus Wallén Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 33:25,9 9:21,9 48,3 27,1
3   Mattias Nyström Skepptuna MK   96 Monte Carlo 850  
11:22,7  22:03,2 
 
49 40 Roland Karlsson BMK Uddevalla Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 33:36,6 9:32,6 4:48,8 10,7
13   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   V4 96  
10:43,6  22:53,0 
 
50 23 Rolf Norlin MSK Hammaren Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 33:39,0 9:35,0 2:27,1 2,4
9   Kai Rantanen Enköping MK   Amazon  
Entrant:basjkir hästar hammabygård
11:30,4  22:08,6 
 
51 47 Kjell Svensson Linköpings MS Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 33:40,2 9:36,2 4:52,4 1,2
14   Göran Svensson SHRA Mantorp   V4  
Entrant:MANTORP PARK
11:16,2  22:24,0 
 
52 1 Emil Överström Munkfors MC Ungdomsrally Saab 33:47,2 9:43,2 7,0
1   Per Överström Munkfors MC   9000  
11:26,3  22:20,9 
 
53 3 Victor Karlsson Vimmerby MS Ungdomsrally Volvo 33:49,1 9:45,1 1,9 1,9
2   Thomas Gustavsson Emådalens MK   242  
11:47,5  22:01,6 
 
54 7 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 33:56,1 9:52,1 1:18,5 7,0
4   Peter Svensson Mälaröarnas MK   Sport  
Entrant:Team Ergo Nordic
11:34,6  22:21,5 
 
55 5 Mattias Engvall SMK Gävle Ungdomsrally VW 34:03,3 9:59,3 16,1 7,2
3   Mats Engvall Skutskärs MS   Golf 1  
11:22,7  22:40,6 
 
56 21 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 34:24,7 10:20,7 3:12,8 21,4
10   Dan Gustafsson   PV 544 Sport  
11:42,0  22:42,7 
 
57 22 Bertil Molander Kullings MS Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 34:28,3 10:24,3 3:16,4 3,6
11   Anders Dicander Alingsås MK   Mustang  
11:22,2  23:06,1 
 
58 106 Jan-Erik Lundgren Kils MK Bil Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 34:43,7 10:39,7 5:55,9 15,4
15   Arne Johansson   142  
11:37,2  23:06,5 
 
59 44 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 34:49,4 10:45,4 6:01,6 5,7
16   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   99  
Entrant:Svenska SAAB Klubben
11:42,9  23:06,5 
 
60 36 Johan Arwidson Falköping MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 35:21,1 11:17,1 6:33,3 31,7
17   Andreas Arwidson Falköping MK   142  
12:02,8  23:18,3 
 
61 96 Johan Wedin Fryksdalens MK C-förare Grupp E Volvo 35:28,8 11:24,8 7,7
1   Oscar Vöks MK Kopparberg   240  
12:10,6  23:18,2 
 
62 37 Stig Carlsson Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 35:49,1 11:45,1 7:01,3 20,3
18   Björn Engblom Skepptuna   142 S  
11:58,0  23:51,1 
 
63 77 Christian Isaksson MK Ratten 4 WD Mitsubishi 37:51,2 13:47,2 11:04,1 2:02,1
6   Lasse Ekström Mkratten   Evo 6  
18:15,8  19:35,4 
 
64 19 Glenn Egon Ström SMK Trollhättan Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 38:42,8 14:38,8 7:30,9 51,6
12   Carina Christensen SMK Trollhättan   Amazon  
11:17,3  27:25,5 
 
65 10 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 39:16,2 15:12,2 6:38,6 33,4
5   Lars Johansson SMK Gävle   Sport  
10:43,1  28:33,1 
 
66 12 Tommy Leindahl SHRA Eskilstuna Klass 3 F 1000-1300cc 62-65 Ford 39:20,0 15:16,0 3,8
1   Anders Lönnberg Rallyklassikerna   Cortina  
12:57,3  26:22,7 
 
67 35 Håkan Gustavsson MK Speed Klass 6 G1 66-69 Saab 39:25,7 15:21,7 5,7
1   Conny Hellström MK Speed   V4  
Entrant:TEAM Norrmans Schakt o Transport AB
12:14,0  27:11,7 
 
68 4 Jacob Jansson MK Kopparberg Ungdomsrally Volvo 43:12,5 19:08,5 9:25,3 3:46,8
4   Roland Andersson MK Kopparberg   940  
Entrant:Lejtorp Racing
10:40,3  32:32,2 
 
69 78 Emelie Olsson Likenäs MK 4 WD Audi 46:36,4 22:32,4 19:49,3 3:23,9
7   Viktoria Arnesson Likenäs MK   Coupé Quattro  
20:18,8  26:17,6 
 
70 2 Robert Scholander SMK Eksjö Ungdomsrally VW 47:19,9 23:15,9 13:32,7 43,5
5   Magnus Lundin SMK Eksjö   Polo  
26:07,3  21:12,6 
 
71 32 Thomas Johansson Bengtsfors MC Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 1:14:12,9 50:08,9 43:01,0 26:53,0
13   Anders Johansson Bengtsfors MC   Amazon  
10:18,7  1:03:54,2 
 
72 31 Anders Prick SMK Trollhättan Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo Amazon 1:17:12,3 53:08,3 46:00,4 2:59,4
14   Stefan Larsson Kullings MK   122S  
10:56,9  1:06:15,4 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!