Svenska English
Rikspokalen Raceconsulting
2009-10-17 Rikspokalen Official final
After SS 3
133 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 203 Henrik Persson Kullings MS A-förare 4wd Mitsubishi 14:03,1
1   Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo VII  
3:29,1  1:24,4  9:09,6 
 
2 21 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4wd Ford 14:03,2 0,1 0,1 0,1
2   Björn Nilsson MK Ratten   Focus WRC  
Entrant:Torv o Maskin AB
3:30,4  1:23,2  9:09,6 
 
3 22 Björn Adolfsson Stockholms BK A-förare 4wd Skoda 14:29,2 26,1 26,1 26,0
3   Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia  
3:33,3  1:26,7  9:29,2 
 
4 23 Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 4wd Mitsubishi 14:32,8 29,7 29,7 3,6
4   Kjell Andersson Hofors MS   Lancer  
Entrant:EMM Rallyteam
3:35,8  1:25,4  9:31,6 
 
5 24 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4wd Mitsubishi 14:38,6 35,5 35,5 5,8
5   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo VII  
Entrant:JRM RACING AB
3:36,8  1:26,1  9:35,7 
 
6 27 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro A-förare 4wd Mitsubishi 14:41,8 38,7 38,7 3,2
6   Henrik Eriksson Laxå MK   Lancer Evo IX  
Entrant:TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
3:39,8  1:28,5  9:33,5 
 
7 26 Kjell Sandberg Haninge MK A-förare 4wd Toyota 14:45,5 42,4 42,4 3,7
7   Mikael Ståhl Haninge MK   Corolla WRC  
3:33,4  1:32,3  9:39,8 
 
8 87 Daniel Falk Nollåtta MK B-förare 4wd Mazda 15:01,6 58,5 16,1
1   Daniel Jansson SMK Södermanland   323 GTR  
Entrant:www.finess.se
3:44,7  1:29,9  9:47,0 
 
9 36 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 15:04,9 1:01,8 3,3
1   Conny Sundqvist Storfors MK   940 JB  
3:44,0  1:30,5  9:50,4 
 
10 39 Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2wd Toyota 15:09,1 1:06,0 4,2 4,2
2   Martin Holmdahl Hallsbergs MK   Corolla  
3:46,1  1:32,1  9:50,9 
 
11 41 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2wd Opel 15:13,0 1:09,9 8,1 3,9
3   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   Corsa  
3:46,9  1:32,9  9:53,2 
 
12 30 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 15:13,3 1:10,2 1:10,2 0,3
8   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza Red Bull  
3:45,5  1:30,1  9:57,7 
 
13 32 Bengt Thorsell Skara MK A-förare 4wd Mitsubishi 15:16,1 1:13,0 1:13,0 2,8
9   Ida Blomqvist Thorsell Skara MK   Lancer Evo VII  
3:43,4  1:27,6  10:05,1 
 
14 89 Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Subaru 15:16,3 1:13,2 14,7 0,2
2   Micke Pettersson SMK Gävle   Impreza  
Entrant:Team Car Care Sthlm
3:48,6  1:28,8  9:58,9 
 
15 48 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd Volvo 15:21,6 1:18,5 16,7 5,3
4   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant:A.Jansson o son skogsmaskiner
3:46,4  1:31,7  10:03,5 
 
16 37 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 15:21,7 1:18,6 16,8 0,1
5   Stefan Ahl Wäxjö MS   Corolla  
Entrant:MP Maskin o Motor AB
3:49,2  1:32,6  9:59,9 
 
17 61 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2wd Nissan 15:21,8 1:18,7 16,9 0,1
6   Andreas Ohlsson Rasbo MK   Sunny  
3:46,8  1:32,5  10:02,5 
 
18 67 Magnus Johansson SMK Östgöta A-förare 2wd Volvo 15:23,1 1:20,0 18,2 1,3
7   Andreas Johansson SMK Östgöta   240  
3:47,7  1:31,5  10:03,9 
 
19 46 Tom Carlsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 15:24,3 1:21,2 19,4 1,2
8   Andreas Andersson MK Ran Askersund   940 JB  
3:48,3  1:32,4  10:03,6 
 
20 57 Patrik Larsson SMK Nyköping A-förare 2wd Volvo 15:24,5 1:21,4 19,6 0,2
9   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   240  
Entrant:Lejtorp Racing
3:46,7  1:32,1  10:05,7 
 
21 40 Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 15:26,1 1:23,0 21,2 1,6
10   Fredrik Rudmalm Degerfors MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
3:48,3  1:33,3  10:04,5 
 
22 54 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd Volvo 15:26,3 1:23,2 21,4 0,2
11   Roine Larsson Waxholms MK   240  
Entrant:DANNEVALLoLASSILA MOTOR
3:44,5  1:32,7  10:09,1 
 
23 103 Tony Cederfeldt Teknis MC B-förare 2wd VW 15:26,6 1:23,5 0,3
1   Gustav Holmdahl Hallsbergs MK   Golf I JB X-flow  
Entrant:Stig Blomqvist Classic Motorsport
3:44,4  1:33,4  10:08,8 
 
24 29 Roland Eliasson SMK Östgöta A-förare 4wd Mitsubishi 15:27,0 1:23,9 1:23,9 0,4
10   Reine Lundqvist SMK Östgöta   Lancer Evo VI  
3:49,9  1:31,0  10:06,1 
 
25 60 Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 15:29,4 1:26,3 24,5 2,4
12   Tomas Sneen Ludvika MS   940  
3:45,0  1:33,0  10:11,4 
 
26 33 Johnny Ericsson Mälaröarnas MK A-förare 4wd Mitsubishi 15:29,7 1:26,6 1:26,6 0,3
11   Leif Lindberg Huddinge MK   Evo  
3:47,1  1:30,2  10:12,4 
 
27 38 Robert Forsberg Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 15:30,3 1:27,2 25,4 0,6
13   Lars Erik Kronberg Ludvika MS   240  
3:53,2  1:33,0  10:04,1 
 
28 86 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Mitsubishi 15:31,0 1:27,9 29,4 0,7
3   Thomas Lindvall Nollåtta MK   Lancer  
Entrant:TEAM CAR CARE STHLM
3:47,8  1:32,5  10:10,7 
 
29 102 Anders Eklund Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 15:38,2 1:35,1 11,6 7,2
2   Eje Bernström Degerfors RC   940  
Entrant:Lejtorp Racing
3:53,9  1:35,4  10:08,9 
 
30 50 Nicklas Karlsson MK Team Westom A-förare 2wd Opel 15:40,2 1:37,1 35,3 2,0
14   Sune Elofsson MK Team Westom   Kadett GSI 16v  
3:52,1  1:35,2  10:12,9 
 
31 91 Rolf Andersson Christinehamns MK B-förare 2wd Volvo 15:40,3 1:37,2 13,7 0,1
3   Christoffer Johnsson Laxå MK   940  
Entrant:Högåsens Bildemontering AB
3:50,5  1:33,1  10:16,7 
 
32 101 Bertil Nylander Värmdö MK B-förare 2wd Volvo 15:43,3 1:40,2 16,7 3,0
4   Tom Suneson-Hahne Värmdö MK   940  
3:53,8  1:34,1  10:15,4 
 
33 96 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 15:44,7 1:41,6 18,1 1,4
5   Linda Maltanski Sandvikens MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
3:54,0  1:34,5  10:16,2 
 
34 92 Mats Persson Laxå MK B-förare 2wd Opel 15:48,9 1:45,8 22,3 4,2
6   Tina (Ingrid) Mitakidou Teknis MK   Ascona  
Entrant:Leijtorp Racing
3:51,2  1:33,8  10:13,9  Penalties10
 
35 110 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil B-förare 2wd Ford 15:49,9 1:46,8 23,3 1,0
7   Krister Gull Kils MK Bil   Fiesta ST  
3:54,4  1:34,2  10:21,3 
 
36 208 Mattias Wennman Rasbo MK A-förare 2wd Ford 15:51,2 1:48,1 46,3 1,3
15   Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
3:49,6  1:33,6  10:28,0 
 
37 52 Björn 'Nalle' Larsson Forshaga MC A-förare 2wd Volvo 15:51,6 1:48,5 46,7 0,4
16   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Entrant:PROMT AB
3:56,6  1:32,7  10:22,3 
 
38 109 Ronnie Gustavsson Degerfors RC B-förare 2wd Opel 15:52,8 1:49,7 26,2 1,2
8   Jonas Holm Laxå MK   Ascona B 2.0  
3:54,3  1:35,0  10:23,5 
 
39 136 Lars-Eric Fredriksson Degerfors RC C-förare 2wd Volvo 15:53,9 1:50,8 1,1
1   Håkan Carlsson Degerfors RC   240  
Entrant:Lejtorp Racing
3:55,6  1:36,9  10:21,4 
 
40 88 Bengt Gustavson Örsundsbro MK B-förare 4wd Mazda 15:54,5 1:51,4 52,9 0,6
4   Catarina Gustavson Örsundsbro MK   323  
3:52,9  1:33,7  10:27,9 
 
41 132 Hasse Söderlund Norrköpings MK C-förare 2wd Volvo 15:55,2 1:52,1 1,3 0,7
2   Susanne Andersson Åtvidabergs MK   242 Km  
3:56,1  1:34,3  10:24,8 
 
42 64 Christer Åkerlund Teknis MC A-förare 2wd Opel 15:57,2 1:54,1 52,3 2,0
17   Per-Erik Svensson Teknis MC   Corsa 1600  
3:53,4  1:35,5  10:28,3 
 
43 99 David Westrin SMK Motala Bil B-förare 2wd Volvo 15:57,3 1:54,2 30,7 0,1
9   Johan Granholm SMK Motala Bil   940  
3:54,2  1:33,8  10:29,3 
 
44 139 Joakim Süld Östhammars MK C-förare 2wd Opel 15:58,4 1:55,3 4,5 1,1
3   Jennie Süld Östhammars MK   Ascona B  
3:54,2  1:38,5  10:25,7 
 
45 63 Björn Pauli SMK Motala Bil A-förare 2wd Volvo 15:58,5 1:55,4 53,6 0,1
18   Mattias Andersson SMK Motala Bil   240 Bp  
3:56,6  1:34,1  10:27,8 
 
46 97 Daniel Molin Skene MS B-förare 2wd VW 15:59,8 1:56,7 33,2 1,3
10   Christoffer Svensson Jönköpings MK   Golf II  
Entrant:www.danielmolin.se
3:55,4  1:36,5  10:27,9 
 
47 47 Jan Åhlander Hedesunda MK A-förare 2wd Volvo 16:00,4 1:57,3 55,5 0,6
19   Jörgen Sperl Skutskärs MS   240  
Entrant:Lejtorp Racing
3:53,5  1:36,2  10:30,7 
 
48 111 Johan Carlsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 16:04,5 2:01,4 37,9 4,1
11   Johan Lövgren Degerfors RC   940  
4:01,4  1:37,9  10:25,2 
 
49 137 Andreas Hjalmarsson SMK Örebro C-förare 2wd Suzuki 16:06,8 2:03,7 12,9 2,3
4   Niklas Johansson Ryds MK   Swift  
Entrant:JÄRLE RALLY TEAM
3:54,7  1:35,9  10:36,2 
 
50 51 Stefan Åhsberg MK Team Westom A-förare 2wd Opel 16:09,8 2:06,7 1:04,9 3,0
20   Anders Johansson MK Team Westom   Astra  
4:00,8  1:33,8  10:35,2 
 
51 62 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2wd Peugeot 16:10,4 2:07,3 1:05,5 0,6
21   Simeon Larsson Laxå MK   306  
Entrant:Däckverkstan i Nora
3:53,9  1:35,8  10:40,7 
 
52 204 Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan C-förare 2wd Volvo 16:10,5 2:07,4 16,6 0,1
5   Christoffer Bäck SMK Hedemora   940  
3:56,8  1:35,2  10:38,5 
 
53 126 Mikael Gustavsson Degerfors RC Volvo Original Elit B Volvo 16:10,7 2:07,6 0,2
1   Stefan Gustavsson Degerfors RC   940  
3:58,1  1:36,0  10:36,6 
 
54 98 Mattias Lönn Linköpings MS B-förare 2wd Volvo 16:13,2 2:10,1 46,6 2,5
12   Christian Rosén Åtvidabergs MK   240  
4:01,4  1:37,5  10:34,3 
 
55 94 Christian Gustavson Ludvika MS B-förare 2wd Opel 16:15,0 2:11,9 48,4 1,8
13   Per Änsth Ludvika MS   Ascona 2,4  
4:13,5  1:34,6  10:26,9 
 
56 90 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 16:17,3 2:14,2 1:15,7 2,3
5   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
Entrant:Rallyworks
4:00,2  1:34,4  10:42,7 
 
57 112 Richard Hartzell Norrköpings MK B-förare 2wd Peugeot 16:18,5 2:15,4 51,9 1,2
14   Jonas Sandberg Tjust MK   306  
4:03,9  1:36,7  10:37,9 
 
58 206 Daniel Kallin Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 16:18,7 2:15,6 8,0 0,2
2   Daniel Särbring SMK Hörby   940  
4:03,3  1:36,6  10:38,8 
 
59 43 Kjell Hellund Mälaröarnas MK A-förare 2wd VW 16:19,2 2:16,1 1:14,3 0,5
22   Daniel Brus Mälaröarnas MK   Golf  
4:13,2  1:36,5  10:29,5 
 
60 95 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2wd Volvo 16:20,2 2:17,1 53,6 1,0
15   Rolf Isaksson Dals MK   242  
3:59,5  1:34,4  10:36,3  Penalties10
 
61 69 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 16:22,0 2:18,9 1,8
1   Mikael Schuster Hällefors MK   940  
4:01,7  1:37,3  10:43,0 
 
62 144 Johan Eriksson Linköpings MS C-förare 2wd Opel 16:22,5 2:19,4 28,6 0,5
6   Mattias Oscarsson Linköpings MS   Ascona B  
4:04,7  1:37,2  10:40,6 
 
63 121 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit B Volvo 16:22,8 2:19,7 12,1 0,3
3   Lars Andersson Dals MK   940  
3:59,5  1:37,2  10:46,1 
 
64 107 Björn Stensson SMK Örebro B-förare 2wd Volvo 16:24,6 2:21,5 58,0 1,8
16   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   240  
Entrant:Järle Rally Team
4:02,0  1:39,7  10:42,9 
 
64 45 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd Volvo 16:24,6 2:21,5 1:19,7
23   Tommy Magnusson Storfors MK   940  
3:53,7  1:34,0  10:56,9 
 
66 35 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare 4wd Subaru 16:25,0 2:21,9 2:21,9 0,4
12   Ulrick Carlsson V:a Östergötlands MK   Legacy  
Entrant:Team KåCe Bilservice
4:02,4  1:35,3  10:47,3 
 
67 66 Janne Gustafson Teknis MC A-förare 2wd Volvo 16:28,7 2:25,6 1:23,8 3,7
24   Pia Klemming Teknis MC   940  
4:02,9  1:37,2  10:48,6 
 
68 104 Boris Olsson Degerfors RC B-förare 2wd Opel 16:30,9 2:27,8 1:04,3 2,2
17   Magnus Lindqvist Degerfors RC   Ascona B  
3:56,2  1:35,7  10:59,0 
 
69 147 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 16:31,0 2:27,9 0,1
1   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
4:01,2  1:41,4  10:48,4 
 
70 65 Arne Nörager SMK Östgöta A-förare 2wd VW 16:32,0 2:28,9 1:27,1 1,0
25   Mikael Carnklev SMK Östgöta   Golf GTI 16v  
4:05,2  1:37,0  10:49,8 
 
71 122 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit B Volvo 16:33,6 2:30,5 22,9 1,6
4   Henrik Dahlgren Katrineholms MK   940  
Entrant:Bildelsspecialisten/Bil o Fritid AB
4:04,0  1:38,5  10:51,1 
 
72 113 Ulf Gustafson Ludvika MS B-förare 2wd Opel 16:40,0 2:36,9 1:13,4 6,4
18   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Corsa  
4:02,7  1:38,0  10:59,3 
 
73 53 Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 2wd Skoda 16:40,4 2:37,3 1:35,5 0,4
26   Robert Eriksson SMK Uppsala   Felicia  
4:02,8  1:40,7  10:56,9 
 
74 117 Pär Johansson Laxå MK Volvo Original Elit B Volvo 16:40,6 2:37,5 29,9 0,2
5   Pär Edrell Laxå MK   940  
4:03,0  1:39,1  10:58,5 
 
75 119 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B Volvo 16:42,1 2:39,0 31,4 1,5
6   Emil Eklund Gestrike RT   940  
Entrant:T.Månsson åkeri o trp AB
4:03,7  1:40,0  10:58,4 
 
76 71 Patrik Jonsson Nora MK Volvo Original Elit A Volvo 16:46,0 2:42,9 24,0 3,9
2   Lena Ekström Tungfelt Östernärkes RMC   940  
4:06,6  1:39,0  11:00,4 
 
77 131 Tobias Nordwall Storfors MK C-förare 2wd Opel 16:46,7 2:43,6 52,8 0,7
7   Peter Nordwall Storfors MK   Ascona B 2,0  
4:03,6  1:37,9  11:05,2 
 
78 140 Magnus Wretman Haninge MK C-förare 2wd VW 16:47,0 2:43,9 53,1 0,3
8   Peter Berglund Haninge MK   Golf  
3:57,6  1:45,2  11:04,2 
 
79 74 Ronny Filipsson Laxå MK Grupp E Honda 16:47,1 2:44,0 0,1
1   Anders Isaksson Laxå MK   Civic  
4:08,6  1:38,9  10:59,6 
 
80 100 Leif Sandkvist MK Rimo B-förare 2wd Volvo 16:47,8 2:44,7 1:21,2 0,7
19   Per-Olof Lundeborg MK Rimo   240  
4:13,0  1:40,1  10:54,7 
 
81 148 Jonas Thunberg Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 16:47,9 2:44,8 16,9 0,1
2   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
4:06,7  1:38,4  11:02,8 
 
82 153 Kristoffer Paulsson SMK Örebro Volvo Original C-förare Volvo 16:49,2 2:46,1 18,2 1,3
3   Peter Sundqvist SMK Linde   240  
Entrant:JÄRLE RALLY TEAM
4:05,4  1:40,5  11:03,3 
 
83 72 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit A Volvo 16:51,3 2:48,2 29,3 2,1
3   Magnus Nilsson Katrineholms MK   240  
4:06,8  1:39,1  11:05,4 
 
84 124 Stefan Edlund Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 16:51,7 2:48,6 41,0 0,4
7   Stefan Eklund Mälaröarnas MK   244  
4:07,5  1:39,8  11:04,4 
 
85 11 Dan Andersson Eskilstuna MK Appendix K Saab 16:52,4 2:49,3 0,7
1   Robert Andersson Eskilstuna MK   V4  
4:05,3  1:38,4  11:08,7 
 
86 73 Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit A Volvo 16:53,2 2:50,1 31,2 0,8
4   Linda Karlsson SMK Karlskoga   940  
4:08,8  1:37,9  11:06,5 
 
87 150 Patrik Backman Bengtsfors MC Volvo Original C-förare Volvo 16:53,8 2:50,7 22,8 0,6
4   Pierre Håkansson Bengtsfors MC   240  
4:12,4  1:38,7  11:02,7 
 
88 12 Gunnar Asplund Vallentuna MK Appendix K Volvo 16:54,1 2:51,0 1,7 0,3
2   Olle Asplund Vallentuna MK   Amazon  
4:07,1  1:36,2  11:10,8 
 
89 207 Jacob Jansson MK Kopparberg Ungdomsrally Volvo 16:54,7 2:51,6 0,6
1   Roland Andersson MK Kopparberg   940  
Entrant:Lejtorp Racing
4:13,5  1:39,1  11:02,1 
 
90 17 Nils Johanson Hallsbergs MK Appendix K Opel 16:55,1 2:52,0 2,7 0,4
3   Tommy Svallin Hallsbergs MK   Ascona  
4:08,3  1:38,6  11:08,2 
 
91 127 Mikael Karlsson Teknis MC Volvo Original Elit B Volvo 16:56,5 2:53,4 45,8 1,4
8   Per Johsson Teknis MC   244  
4:08,6  1:40,6  11:07,3 
 
92 7 David Pettersson Falköpings MK Ungdomsrally Volvo 16:58,6 2:55,5 3,9 2,1
2   Patrik Pettersson Skövde MK   740  
Entrant:Lejtorp Racing
4:09,0  1:38,6  11:11,0 
 
93 118 Rune Lindgren Degerfors RC Volvo Original Elit B Volvo 16:59,0 2:55,9 48,3 0,4
9   Lars Lundblad Degerfors RC   740  
Entrant:Högåsens Bildemontering AB
4:10,2  1:41,7  11:07,1 
 
94 14 Mats Wassberg Säffle MC Appendix K Saab 17:00,5 2:57,4 8,1 1,5
4   Kjell Skoog Forshaga MC   V4  
4:06,9  1:38,4  11:15,2 
 
95 129 Arne Gustavsson Hallsbergs MK C-förare 4wd Audi 17:02,3 2:59,2 1,8
1   Anders Johansson Ludvika MS   80 Quattro  
Entrant:BILCENTER IHALLSBERG
4:19,8  1:40,6  11:01,9 
 
96 84 Carl Magnus Ivarsson Vara MK Grupp E Saab 17:05,6 3:02,5 18,5 3,3
2   Mattias Kihlström Vara MK   9000 CS  
4:13,2  1:42,0  11:10,4 
 
97 82 Andreas Prepula Småbacka MK Grupp E Mazda 17:07,4 3:04,3 20,3 1,8
3   Jesper Eriksson Järbo MK   323  
4:09,5  1:40,3  11:17,6 
 
98 149 Bo Holmdahl Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 17:07,5 3:04,4 36,5 0,1
5   Bert Carlson Katrineholms MK   240  
4:09,0  1:40,5  11:18,0 
 
99 13 Jörgen Einar Skepptuna MK Appendix K Volvo 17:11,7 3:08,6 19,3 4,2
5   Carina Jonsson Skepptuna MK   P1800 E  
4:06,7  1:40,5  11:24,5 
 
100 75 Stefan Frisk MK Kopparberg Grupp E VW 17:11,9 3:08,8 24,8 0,2
4   Per Anemar MK Kopparberg   Golf  
4:08,0  1:41,7  11:22,2 
 
101 120 Robin Nyberg Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 17:12,8 3:09,7 1:02,1 0,9
10   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   244  
4:10,6  1:41,8  11:20,4 
 
102 154 Dennis Askling Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 17:16,0 3:12,9 45,0 3,2
6   Johan Elofsson Hallsbergs MK   240  
4:08,6  2:02,1  11:05,3 
 
103 152 Christopher Tottie Värmdö MK Volvo Original C-förare Volvo 17:17,6 3:14,5 46,6 1,6
7   Ulrik Nilsson Värmdö MK   240  
Entrant:Rent A Space 020 - 64 31 00
4:13,2  1:41,2  11:23,2 
 
104 116 Maria Andersson SMK Valdemarsvik B-förare 2wd Peugeot 17:17,8 3:14,7 1:51,2 0,2
20   Göran Andersson SMK Valdemarsvik   306 GTI  
4:08,9  1:53,7  11:15,2 
 
105 77 Magnus Andersson SMK Örebro Grupp E Opel 17:18,8 3:15,7 31,7 1,0
5   Anna-Karin Yxsjö SMK Örebro   Ascona B  
4:09,7  1:40,3  11:28,8 
 
106 135 Fredrik Sundqvist SMK Örebro C-förare 2wd Suzuki 17:19,9 3:16,8 1:26,0 1,1
9   Mikael Sundqvist SMK Örebro   Swift  
Entrant:JÄRLE RALLY TEAM
4:19,0  1:41,8  11:19,1 
 
107 8 Andreas Pettersson MSK Hammaren Ungdomsrally Volvo 17:26,6 3:23,5 31,9 6,7
3   Tord Sahlström MSK Hammaren   240  
4:23,6  1:40,3  11:22,7 
 
108 18 Håkan Stålberg Waxholms MK Appendix K Volvo 17:28,1 3:25,0 35,7 1,5
6   Lars Stålberg Waxholms MK   Amazon  
4:19,9  1:41,4  11:26,8 
 
109 155 Ronny Adolfsson Finspångs MS Volvo Original C-förare Volvo 17:38,1 3:35,0 1:07,1 10,0
8   Kalle Kronkvist Finspångs MS   240  
4:24,9  1:43,0  11:30,2 
 
110 80 Olle Berg Ekshärad MS Grupp E VW 17:38,5 3:35,4 51,4 0,4
6   Jonas Larsson Munkfors MC   Golf  
4:20,6  1:44,4  11:33,5 
 
111 108 Janne Liljegren Värmdö MK B-förare 2wd Suzuki 17:42,7 3:39,6 2:16,1 4,2
21   Calle Fincken Värmdö MK   GTI Mk1  
4:15,3  1:45,2  11:42,2 
 
112 16 Lennart Stocker Värmdö MK Appendix K Opel 17:43,1 3:40,0 50,7 0,4
7   Emelie Starby Vallentuna MK   Ascona B  
4:17,6  1:46,4  11:39,1 
 
113 125 Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit B Volvo 17:43,3 3:40,2 1:32,6 0,2
11   Jan-Olov Karlsson SMK Karlskoga   940  
4:23,1  1:45,7  11:34,5 
 
114 160 Robin Strömgren Fagersta MK Volvo Original C-förare Volvo 17:44,6 3:41,5 1:13,6 1,3
9   Kent Strömgren Fagersta MK   244 GLT  
4:16,7  1:45,0  11:42,9 
 
115 76 Håkan Bauer Laxå MK Grupp E Opel 17:46,9 3:43,8 59,8 2,3
7   Marika Eng Laxå MK   Ascona B  
4:18,8  1:42,9  11:45,2 
 
116 143 Stig Bergqvist Tidaholms MK C-förare 2wd Volvo 17:47,6 3:44,5 1:53,7 0,7
10   Sonny Torgrimsson Tidaholms MK   242  
Entrant:McDonald´s Skövde
4:26,8  1:44,4  11:36,4 
 
117 157 Anders Engström Storfors MK Volvo Original C-förare Volvo 17:48,3 3:45,2 1:17,3 0,7
10   Helena Mattsson Storfors MK   240  
4:24,2  1:42,9  11:41,2 
 
118 78 Sebastian Zielinski Haninge MK Grupp E Volvo 17:56,0 3:52,9 1:08,9 7,7
8   Conny Råden Botkyrka MK   240  
Entrant:Assistancekåren 020-912 912
4:24,1  1:45,4  11:46,5 
 
119 79 Kristoffer Karlsson Säffle MC Grupp E VW 17:57,3 3:54,2 1:10,2 1,3
9   Peter Johansson Säffle MC   Golf 2  
4:23,3  1:45,1  11:48,9 
 
120 159 Fredrik Adolfsson Östergyllen RC Volvo Original C-förare Volvo 18:02,5 3:59,4 1:31,5 5,2
11   Johan Adolfsson Östergyllen RC   244  
Entrant:Team KåCe Bilservice
4:35,8  1:43,8  11:42,9 
 
121 70 Anders Spjuth Mälaröarnas MK Volvo Original Elit A Volvo 18:11,4 4:08,3 1:49,4 8,9
5   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   940  
4:18,7  1:40,9  12:11,8 
 
122 83 Robert Ardryd MK Kopparberg Grupp E VW 18:11,5 4:08,4 1:24,4 0,1
10   Björn Ramström Teknis MC   Golf  
4:31,9  1:48,3  11:51,3 
 
123 81 Eric Larsson MK Kopparberg Grupp E VW 18:20,3 4:17,2 1:33,2 8,8
11   Per Livengård MK Kopparberg   Golf Mk1  
4:37,6  1:48,9  11:53,8 
 
124 123 Sören Gran Hallsbergs MK Volvo Original Elit B Volvo 18:29,0 4:25,9 2:18,3 8,7
12   Steve Hägglund Hallsbergs MK   244  
Entrant:BILCENTER I HALLSBERG AB
4:31,7  1:48,4  11:48,9  Penalties20
 
125 34 Jan Andréson Filipstads MC A-förare 4wd Toyota 18:38,2 4:35,1 4:35,1 9,2
13   Bjarne Sools   Celica  
4:27,6  1:42,6  12:28,0 
 
126 15 Mari Ekström Thor Östernärkes RMC Appendix K Volvo 18:41,8 4:38,7 1:49,4 3,6
8   Anna Ekström Larsen Östernärkes RMC   Amazon  
Entrant:Ekströms Bygg AB, Örebro
4:40,7  1:48,6  12:12,5 
 
127 19 Martin Miles Mariestads MS Appendix K Volvo 19:12,1 5:09,0 2:19,7 30,3
9   Bengt Sannerfors Mariestads MS   142  
4:46,9  1:53,4  12:31,8 
 
128 205 Rolf Karlsson Tidaholms MK Grupp E Ford 19:35,0 5:31,9 2:47,9 22,9
12   Mats Holmvik Tidaholms MK   Escort 1,8  
Entrant:McDonald´s Skövde
4:54,3  1:51,4  12:49,3 
 
129 146 Fredrik Funk Skövde MK C-förare 2wd Suzuki 19:44,2 5:41,1 3:50,3 9,2
11   Petter Karlsson Skövde MK   Swift GTI  
4:15,0  1:39,8  13:49,4 
 
130 156 Leif Nilsson Mälaröarnas MK Volvo Original C-förare Volvo 19:46,2 5:43,1 3:15,2 2,0
12   Jeanette Stenius Almunge MK   244  
4:56,4  1:56,0  12:53,8 
 
131 9 Rickard Lundin Taxinge MK Ungdomsrally Ford 20:50,1 6:47,0 3:55,4 1:03,9
4   Christer Lundin Taxinge MK   Escort  
5:06,8  1:59,0  13:44,3 
 
132 158 Rolf Karlsson SMK Arboga Volvo Original C-förare Volvo 23:24,4 9:21,3 6:53,4 2:34,3
13   Lisa Johansson SMK Arboga   244 VOC  
Entrant:Team Viby
5:38,6  2:09,2  14:56,6  Penalties40
 
133 59 Lars Lindqvist Mälaröarnas MK A-förare 2wd Volvo 24:25,6 10:22,5 9:20,7 1:01,2
27   Mats Jägerhult Vallentuna MK   940  
Entrant:BlästerMäster
3:53,9  1:33,8  18:57,9 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!