Svenska English
Rikspokalen Raceconsulting
2009-10-17 Rikspokalen Official final
After SS 2
143 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 203 Henrik Persson Kullings MS A-förare 4wd Mitsubishi 4:53,5
1   Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo VII  
3:29,1  1:24,4 
 
2 21 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4wd Ford 4:53,6 0,1 0,1 0,1
2   Björn Nilsson MK Ratten   Focus WRC  
Entrant:Torv o Maskin AB
3:30,4  1:23,2 
 
3 22 Björn Adolfsson Stockholms BK A-förare 4wd Skoda 5:00,0 6,5 6,5 6,4
3   Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia  
3:33,3  1:26,7 
 
4 23 Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 4wd Mitsubishi 5:01,2 7,7 7,7 1,2
4   Kjell Andersson Hofors MS   Lancer  
Entrant:EMM Rallyteam
3:35,8  1:25,4 
 
5 24 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4wd Mitsubishi 5:02,9 9,4 9,4 1,7
5   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo VII  
Entrant:JRM RACING AB
3:36,8  1:26,1 
 
6 26 Kjell Sandberg Haninge MK A-förare 4wd Toyota 5:05,7 12,2 12,2 2,8
6   Mikael Ståhl Haninge MK   Corolla WRC  
3:33,4  1:32,3 
 
7 27 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro A-förare 4wd Mitsubishi 5:08,3 14,8 14,8 2,6
7   Henrik Eriksson Laxå MK   Lancer Evo IX  
Entrant:TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
3:39,8  1:28,5 
 
8 32 Bengt Thorsell Skara MK A-förare 4wd Mitsubishi 5:11,0 17,5 17,5 2,7
8   Ida Blomqvist Thorsell Skara MK   Lancer Evo VII  
3:43,4  1:27,6 
 
9 36 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 5:14,5 21,0 3,5
1   Conny Sundqvist Storfors MK   940 JB  
3:44,0  1:30,5 
 
10 87 Daniel Falk Nollåtta MK B-förare 4wd Mazda 5:14,6 21,1 0,1
1   Daniel Jansson SMK Södermanland   323 GTR  
Entrant:www.finess.se
3:44,7  1:29,9 
 
11 30 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 5:15,6 22,1 22,1 1,0
9   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza Red Bull  
3:45,5  1:30,1 
 
12 54 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd Volvo 5:17,2 23,7 2,7 1,6
2   Roine Larsson Waxholms MK   240  
Entrant:DANNEVALLoLASSILA MOTOR
3:44,5  1:32,7 
 
13 33 Johnny Ericsson Mälaröarnas MK A-förare 4wd Mitsubishi 5:17,3 23,8 23,8 0,1
10   Leif Lindberg Huddinge MK   Evo  
3:47,1  1:30,2 
 
14 89 Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Subaru 5:17,4 23,9 2,8 0,1
2   Micke Pettersson SMK Gävle   Impreza  
Entrant:Team Car Care Sthlm
3:48,6  1:28,8 
 
15 103 Tony Cederfeldt Teknis MC B-förare 2wd VW 5:17,8 24,3 0,4
1   Gustav Holmdahl Hallsbergs MK   Golf I JB X-flow  
Entrant:Stig Blomqvist Classic Motorsport
3:44,4  1:33,4 
 
16 85 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 4wd Subaru 5:17,9 24,4 3,3 0,1
3   Per Näs Borlänge MK   Impreza  
3:45,3  1:32,6 
 
17 60 Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 5:18,0 24,5 3,5 0,1
3   Tomas Sneen Ludvika MS   940  
3:45,0  1:33,0 
 
18 48 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd Volvo 5:18,1 24,6 3,6 0,1
4   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant:A.Jansson o son skogsmaskiner
3:46,4  1:31,7 
 
19 39 Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2wd Toyota 5:18,2 24,7 3,7 0,1
5   Martin Holmdahl Hallsbergs MK   Corolla  
3:46,1  1:32,1 
 
20 57 Patrik Larsson SMK Nyköping A-förare 2wd Volvo 5:18,8 25,3 4,3 0,6
6   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   240  
Entrant:Lejtorp Racing
3:46,7  1:32,1 
 
21 67 Magnus Johansson SMK Östgöta A-förare 2wd Volvo 5:19,2 25,7 4,7 0,4
7   Andreas Johansson SMK Östgöta   240  
3:47,7  1:31,5 
 
22 61 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2wd Nissan 5:19,3 25,8 4,8 0,1
8   Andreas Ohlsson Rasbo MK   Sunny  
3:46,8  1:32,5 
 
23 41 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2wd Opel 5:19,8 26,3 5,3 0,5
9   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   Corsa  
3:46,9  1:32,9 
 
24 86 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Mitsubishi 5:20,3 26,8 5,7 0,5
4   Thomas Lindvall Nollåtta MK   Lancer  
Entrant:TEAM CAR CARE STHLM
3:47,8  1:32,5 
 
25 46 Tom Carlsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 5:20,7 27,2 6,2 0,4
10   Andreas Andersson MK Ran Askersund   940 JB  
3:48,3  1:32,4 
 
26 29 Roland Eliasson SMK Östgöta A-förare 4wd Mitsubishi 5:20,9 27,4 27,4 0,2
11   Reine Lundqvist SMK Östgöta   Lancer Evo VI  
3:49,9  1:31,0 
 
27 40 Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 5:21,6 28,1 7,1 0,7
11   Fredrik Rudmalm Degerfors MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
3:48,3  1:33,3 
 
28 37 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 5:21,8 28,3 7,3 0,2
12   Stefan Ahl Wäxjö MS   Corolla  
Entrant:MP Maskin o Motor AB
3:49,2  1:32,6 
 
29 208 Mattias Wennman Rasbo MK A-förare 2wd Ford 5:23,2 29,7 8,7 1,4
13   Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST  
Entrant:Wennmans Bilplåt AB
3:49,6  1:33,6 
 
30 91 Rolf Andersson Christinehamns MK B-förare 2wd Volvo 5:23,6 30,1 5,8 0,4
2   Christoffer Johnsson Laxå MK   940  
Entrant:Högåsens Bildemontering AB
3:50,5  1:33,1 
 
31 58 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2wd VW 5:24,8 31,3 10,3 1,2
14   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Golf  
3:50,4  1:34,4 
 
32 38 Robert Forsberg Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 5:26,2 32,7 11,7 1,4
15   Lars Erik Kronberg Ludvika MS   240  
3:53,2  1:33,0 
 
33 88 Bengt Gustavson Örsundsbro MK B-förare 4wd Mazda 5:26,6 33,1 12,0 0,4
5   Catarina Gustavson Örsundsbro MK   323  
3:52,9  1:33,7 
 
34 50 Nicklas Karlsson MK Team Westom A-förare 2wd Opel 5:27,3 33,8 12,8 0,7
16   Sune Elofsson MK Team Westom   Kadett GSI 16v  
3:52,1  1:35,2 
 
35 45 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd Volvo 5:27,7 34,2 13,2 0,4
17   Tommy Magnusson Storfors MK   940  
3:53,7  1:34,0 
 
35 59 Lars Lindqvist Mälaröarnas MK A-förare 2wd Volvo 5:27,7 34,2 13,2
17   Mats Jägerhult Vallentuna MK   940  
Entrant:BlästerMäster
3:53,9  1:33,8 
 
37 101 Bertil Nylander Värmdö MK B-förare 2wd Volvo 5:27,9 34,4 10,1 0,2
3   Tom Suneson-Hahne Värmdö MK   940  
3:53,8  1:34,1 
 
38 99 David Westrin SMK Motala Bil B-förare 2wd Volvo 5:28,0 34,5 10,2 0,1
4   Johan Granholm SMK Motala Bil   940  
3:54,2  1:33,8 
 
39 114 Richard Herbertsson Kullings MS B-förare 2wd VW 5:28,1 34,6 10,3 0,1
5   Marcus Blomqvist Kullings MS   Golf Mk2  
3:52,7  1:35,4 
 
40 96 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 5:28,5 35,0 10,7 0,4
6   Linda Maltanski Sandvikens MK   940  
Entrant:Lejtorp Racing
3:54,0  1:34,5 
 
41 110 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil B-förare 2wd Ford 5:28,6 35,1 10,8 0,1
7   Krister Gull Kils MK Bil   Fiesta ST  
3:54,4  1:34,2 
 
42 64 Christer Åkerlund Teknis MC A-förare 2wd Opel 5:28,9 35,4 14,4 0,3
19   Per-Erik Svensson Teknis MC   Corsa 1600  
3:53,4  1:35,5 
 
43 102 Anders Eklund Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 5:29,3 35,8 11,5 0,4
8   Eje Bernström Degerfors RC   940  
Entrant:Lejtorp Racing
3:53,9  1:35,4 
 
43 52 Björn 'Nalle' Larsson Forshaga MC A-förare 2wd Volvo 5:29,3 35,8 14,8
20   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Entrant:PROMT AB
3:56,6  1:32,7 
 
43 109 Ronnie Gustavsson Degerfors RC B-förare 2wd Opel 5:29,3 35,8 11,5
8   Jonas Holm Laxå MK   Ascona B 2.0  
3:54,3  1:35,0 
 
46 42 Per Löfqvist Skene MS A-förare 2wd BMW 5:29,4 35,9 14,9 0,1
21   Stefan Johansson Kinds MK   M3  
3:55,7  1:33,7 
 
47 62 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2wd Peugeot 5:29,7 36,2 15,2 0,3
22   Simeon Larsson Laxå MK   306  
Entrant:Däckverkstan i Nora
3:53,9  1:35,8 
 
47 47 Jan Åhlander Hedesunda MK A-förare 2wd Volvo 5:29,7 36,2 15,2
22   Jörgen Sperl Skutskärs MS   240  
Entrant:Lejtorp Racing
3:53,5  1:36,2 
 
49 132 Hasse Söderlund Norrköpings MK C-förare 2wd Volvo 5:30,4 36,9 0,7
1   Susanne Andersson Åtvidabergs MK   242 Km  
3:56,1  1:34,3 
 
50 137 Andreas Hjalmarsson SMK Örebro C-förare 2wd Suzuki 5:30,6 37,1 0,2 0,2
2   Niklas Johansson Ryds MK   Swift  
Entrant:JÄRLE RALLY TEAM
3:54,7  1:35,9 
 
51 63 Björn Pauli SMK Motala Bil A-förare 2wd Volvo 5:30,7 37,2 16,2 0,1
24   Mattias Andersson SMK Motala Bil   240 Bp  
3:56,6  1:34,1 
 
52 104 Boris Olsson Degerfors RC B-förare 2wd Opel 5:31,9 38,4 14,1 1,2
10   Magnus Lindqvist Degerfors RC   Ascona B  
3:56,2  1:35,7 
 
52 97 Daniel Molin Skene MS B-förare 2wd VW 5:31,9 38,4 14,1
10   Christoffer Svensson Jönköpings MK   Golf II  
Entrant:www.danielmolin.se
3:55,4  1:36,5 
 
54 55 Anders Andersson MK Kopparberg A-förare 2wd VW 5:32,0 38,5 17,5 0,1
25   Ted Nytting Nora MK   Golf JB  
3:55,8  1:36,2 
 
54 204 Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan C-förare 2wd Volvo 5:32,0 38,5 1,6
3   Christoffer Bäck SMK Hedemora   940  
3:56,8  1:35,2 
 
56 136 Lars-Eric Fredriksson Degerfors RC C-förare 2wd Volvo 5:32,5 39,0 2,1 0,5
4   Håkan Carlsson Degerfors RC   240  
Entrant:Lejtorp Racing
3:55,6  1:36,9 
 
57 139 Joakim Süld Östhammars MK C-förare 2wd Opel 5:32,7 39,2 2,3 0,2
5   Jennie Süld Östhammars MK   Ascona B  
3:54,2  1:38,5 
 
58 126 Mikael Gustavsson Degerfors RC Volvo Original Elit B Volvo 5:34,1 40,6 1,4
1   Stefan Gustavsson Degerfors RC   940  
3:58,1  1:36,0 
 
59 90 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 5:34,6 41,1 20,0 0,5
6   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
Entrant:Rallyworks
4:00,2  1:34,4 
 
59 51 Stefan Åhsberg MK Team Westom A-förare 2wd Opel 5:34,6 41,1 20,1
26   Anders Johansson MK Team Westom   Astra  
4:00,8  1:33,8 
 
61 92 Mats Persson Laxå MK B-förare 2wd Opel 5:35,0 41,5 17,2 0,4
12   Tina (Ingrid) Mitakidou Teknis MK   Ascona  
Entrant:Leijtorp Racing
3:51,2  1:33,8  Penalties10
 
62 106 Svein Tore Løvhøiden KNA Kongsvinger B-förare 2wd Opel 5:35,3 41,8 17,5 0,3
13   Kim Hjalmarsen KNA Konsvinger   Kadet GSI  
4:00,4  1:34,9 
 
63 121 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit B Volvo 5:36,7 43,2 2,6 1,4
2   Lars Andersson Dals MK   940  
3:59,5  1:37,2 
 
64 44 Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2wd Opel 5:37,5 44,0 23,0 0,8
27   Urban Fröjd Falköpings MK   Ascona B Hsr  
3:59,2  1:38,3 
 
65 35 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare 4wd Subaru 5:37,7 44,2 44,2 0,2
12   Ulrick Carlsson V:a Östergötlands MK   Legacy  
Entrant:Team KåCe Bilservice
4:02,4  1:35,3 
 
66 98 Mattias Lönn Linköpings MS B-förare 2wd Volvo 5:38,9 45,4 21,1 1,2
14   Christian Rosén Åtvidabergs MK   240  
4:01,4  1:37,5 
 
67 69 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 5:39,0 45,5 0,1
1   Mikael Schuster Hällefors MK   940  
4:01,7  1:37,3 
 
68 111 Johan Carlsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 5:39,3 45,8 21,5 0,3
15   Johan Lövgren Degerfors RC   940  
4:01,4  1:37,9 
 
69 206 Daniel Kallin Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 5:39,9 46,4 5,8 0,6
3   Daniel Särbring SMK Hörby   940  
4:03,3  1:36,6 
 
70 66 Janne Gustafson Teknis MC A-förare 2wd Volvo 5:40,1 46,6 25,6 0,2
28   Pia Klemming Teknis MC   940  
4:02,9  1:37,2 
 
71 130 Stefan Ryberg Forshaga MC C-förare 2wd Volvo 5:40,3 46,8 9,9 0,2
6   Christian Ohlsson Kils MK Bil   740 GL  
4:02,2  1:38,1 
 
72 112 Richard Hartzell Norrköpings MK B-förare 2wd Peugeot 5:40,6 47,1 22,8 0,3
16   Jonas Sandberg Tjust MK   306  
4:03,9  1:36,7 
 
73 113 Ulf Gustafson Ludvika MS B-förare 2wd Opel 5:40,7 47,2 22,9 0,1
17   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Corsa  
4:02,7  1:38,0 
 
74 131 Tobias Nordwall Storfors MK C-förare 2wd Opel 5:41,5 48,0 11,1 0,8
7   Peter Nordwall Storfors MK   Ascona B 2,0  
4:03,6  1:37,9 
 
75 107 Björn Stensson SMK Örebro B-förare 2wd Volvo 5:41,7 48,2 23,9 0,2
18   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   240  
Entrant:Järle Rally Team
4:02,0  1:39,7 
 
76 144 Johan Eriksson Linköpings MS C-förare 2wd Opel 5:41,9 48,4 11,5 0,2
8   Mattias Oscarsson Linköpings MS   Ascona B  
4:04,7  1:37,2 
 
77 117 Pär Johansson Laxå MK Volvo Original Elit B Volvo 5:42,1 48,6 8,0 0,2
4   Pär Edrell Laxå MK   940  
4:03,0  1:39,1 
 
78 65 Arne Nörager SMK Östgöta A-förare 2wd VW 5:42,2 48,7 27,7 0,1
29   Mikael Carnklev SMK Östgöta   Golf GTI 16v  
4:05,2  1:37,0 
 
79 122 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit B Volvo 5:42,5 49,0 8,4 0,3
5   Henrik Dahlgren Katrineholms MK   940  
Entrant:Bildelsspecialisten/Bil o Fritid AB
4:04,0  1:38,5 
 
80 147 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 5:42,6 49,1 0,1
1   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
4:01,2  1:41,4 
 
81 140 Magnus Wretman Haninge MK C-förare 2wd VW 5:42,8 49,3 12,4 0,2
9   Peter Berglund Haninge MK   Golf  
3:57,6  1:45,2 
 
82 12 Gunnar Asplund Vallentuna MK Appendix K Volvo 5:43,3 49,8 0,5
1   Olle Asplund Vallentuna MK   Amazon  
4:07,1  1:36,2 
 
83 53 Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 2wd Skoda 5:43,5 50,0 29,0 0,2
30   Robert Eriksson SMK Uppsala   Felicia  
4:02,8  1:40,7 
 
84 119 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B Volvo 5:43,7 50,2 9,6 0,2
6   Emil Eklund Gestrike RT   940  
Entrant:T.Månsson åkeri o trp AB
4:03,7  1:40,0 
 
84 11 Dan Andersson Eskilstuna MK Appendix K Saab 5:43,7 50,2 0,4
2   Robert Andersson Eskilstuna MK   V4  
4:05,3  1:38,4 
 
86 95 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2wd Volvo 5:43,9 50,4 26,1 0,2
19   Rolf Isaksson Dals MK   242  
3:59,5  1:34,4  Penalties10
 
87 148 Jonas Thunberg Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 5:45,1 51,6 2,5 1,2
2   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
4:06,7  1:38,4 
 
88 14 Mats Wassberg Säffle MC Appendix K Saab 5:45,3 51,8 2,0 0,2
3   Kjell Skoog Forshaga MC   V4  
4:06,9  1:38,4 
 
89 71 Patrik Jonsson Nora MK Volvo Original Elit A Volvo 5:45,6 52,1 6,6 0,3
2   Lena Ekström Tungfelt Östernärkes RMC   940  
4:06,6  1:39,0 
 
90 153 Kristoffer Paulsson SMK Örebro Volvo Original C-förare Volvo 5:45,9 52,4 3,3 0,3
3   Peter Sundqvist SMK Linde   240  
Entrant:JÄRLE RALLY TEAM
4:05,4  1:40,5 
 
90 72 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit A Volvo 5:45,9 52,4 6,9
3   Magnus Nilsson Katrineholms MK   240  
4:06,8  1:39,1 
 
92 73 Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit A Volvo 5:46,7 53,2 7,7 0,8
4   Linda Karlsson SMK Karlskoga   940  
4:08,8  1:37,9 
 
93 17 Nils Johanson Hallsbergs MK Appendix K Opel 5:46,9 53,4 3,6 0,2
4   Tommy Svallin Hallsbergs MK   Ascona  
4:08,3  1:38,6 
 
94 13 Jörgen Einar Skepptuna MK Appendix K Volvo 5:47,2 53,7 3,9 0,3
5   Carina Jonsson Skepptuna MK   P1800 E  
4:06,7  1:40,5 
 
95 124 Stefan Edlund Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 5:47,3 53,8 13,2 0,1
7   Stefan Eklund Mälaröarnas MK   244  
4:07,5  1:39,8 
 
96 74 Ronny Filipsson Laxå MK Grupp E Honda 5:47,5 54,0 0,2
1   Anders Isaksson Laxå MK   Civic  
4:08,6  1:38,9 
 
97 7 David Pettersson Falköpings MK Ungdomsrally Volvo 5:47,6 54,1 0,1
1   Patrik Pettersson Skövde MK   740  
Entrant:Lejtorp Racing
4:09,0  1:38,6 
 
98 94 Christian Gustavson Ludvika MS B-förare 2wd Opel 5:48,1 54,6 30,3 0,5
20   Per Änsth Ludvika MS   Ascona 2,4  
4:13,5  1:34,6 
 
99 127 Mikael Karlsson Teknis MC Volvo Original Elit B Volvo 5:49,2 55,7 15,1 1,1
8   Per Johsson Teknis MC   244  
4:08,6  1:40,6 
 
100 149 Bo Holmdahl Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 5:49,5 56,0 6,9 0,3
4   Bert Carlson Katrineholms MK   240  
4:09,0  1:40,5 
 
101 75 Stefan Frisk MK Kopparberg Grupp E VW 5:49,7 56,2 2,2 0,2
2   Per Anemar MK Kopparberg   Golf  
4:08,0  1:41,7 
 
101 43 Kjell Hellund Mälaröarnas MK A-förare 2wd VW 5:49,7 56,2 35,2
31   Daniel Brus Mälaröarnas MK   Golf  
4:13,2  1:36,5 
 
103 82 Andreas Prepula Småbacka MK Grupp E Mazda 5:49,8 56,3 2,3 0,1
3   Jesper Eriksson Järbo MK   323  
4:09,5  1:40,3 
 
104 77 Magnus Andersson SMK Örebro Grupp E Opel 5:50,0 56,5 2,5 0,2
4   Anna-Karin Yxsjö SMK Örebro   Ascona B  
4:09,7  1:40,3 
 
105 150 Patrik Backman Bengtsfors MC Volvo Original C-förare Volvo 5:51,1 57,6 8,5 1,1
5   Pierre Håkansson Bengtsfors MC   240  
4:12,4  1:38,7 
 
106 118 Rune Lindgren Degerfors RC Volvo Original Elit B Volvo 5:51,9 58,4 17,8 0,8
9   Lars Lundblad Degerfors RC   740  
Entrant:Högåsens Bildemontering AB
4:10,2  1:41,7 
 
107 120 Robin Nyberg Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B Volvo 5:52,4 58,9 18,3 0,5
10   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   244  
4:10,6  1:41,8 
 
108 207 Jacob Jansson MK Kopparberg Ungdomsrally Volvo 5:52,6 59,1 5,0 0,2
2   Roland Andersson MK Kopparberg   940  
Entrant:Lejtorp Racing
4:13,5  1:39,1 
 
109 100 Leif Sandkvist MK Rimo B-förare 2wd Volvo 5:53,1 59,6 35,3 0,5
21   Per-Olof Lundeborg MK Rimo   240  
4:13,0  1:40,1 
 
110 152 Christopher Tottie Värmdö MK Volvo Original C-förare Volvo 5:54,4 1:00,9 11,8 1,3
6   Ulrik Nilsson Värmdö MK   240  
Entrant:Rent A Space 020 - 64 31 00
4:13,2  1:41,2 
 
111 146 Fredrik Funk Skövde MK C-förare 2wd Suzuki 5:54,8 1:01,3 24,4 0,4
10   Petter Karlsson Skövde MK   Swift GTI  
4:15,0  1:39,8 
 
112 84 Carl Magnus Ivarsson Vara MK Grupp E Saab 5:55,2 1:01,7 7,7 0,4
5   Mattias Kihlström Vara MK   9000 CS  
4:13,2  1:42,0 
 
113 70 Anders Spjuth Mälaröarnas MK Volvo Original Elit A Volvo 5:59,6 1:06,1 20,6 4,4
5   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   940  
4:18,7  1:40,9 
 
114 20 Jan Carlsson Laxå MK Appendix K Volvo 6:00,1 1:06,6 16,8 0,5
6   Magnus Holm Östernärkes RMC   142 JB  
4:18,0  1:42,1 
 
115 129 Arne Gustavsson Hallsbergs MK C-förare 4wd Audi 6:00,4 1:06,9 0,3
1   Anders Johansson Ludvika MS   80 Quattro  
Entrant:BILCENTER IHALLSBERG
4:19,8  1:40,6 
 
116 108 Janne Liljegren Värmdö MK B-förare 2wd Suzuki 6:00,5 1:07,0 42,7 0,1
22   Calle Fincken Värmdö MK   GTI Mk1  
4:15,3  1:45,2 
 
117 135 Fredrik Sundqvist SMK Örebro C-förare 2wd Suzuki 6:00,8 1:07,3 30,4 0,3
11   Mikael Sundqvist SMK Örebro   Swift  
Entrant:JÄRLE RALLY TEAM
4:19,0  1:41,8 
 
118 18 Håkan Stålberg Waxholms MK Appendix K Volvo 6:01,3 1:07,8 18,0 0,5
7   Lars Stålberg Waxholms MK   Amazon  
4:19,9  1:41,4 
 
119 160 Robin Strömgren Fagersta MK Volvo Original C-förare Volvo 6:01,7 1:08,2 19,1 0,4
7   Kent Strömgren Fagersta MK   244 GLT  
4:16,7  1:45,0 
 
119 76 Håkan Bauer Laxå MK Grupp E Opel 6:01,7 1:08,2 14,2
6   Marika Eng Laxå MK   Ascona B  
4:18,8  1:42,9 
 
121 116 Maria Andersson SMK Valdemarsvik B-förare 2wd Peugeot 6:02,6 1:09,1 44,8 0,9
23   Göran Andersson SMK Valdemarsvik   306 GTI  
4:08,9  1:53,7 
 
122 8 Andreas Pettersson MSK Hammaren Ungdomsrally Volvo 6:03,9 1:10,4 16,3 1,3
3   Tord Sahlström MSK Hammaren   240  
4:23,6  1:40,3 
 
123 16 Lennart Stocker Värmdö MK Appendix K Opel 6:04,0 1:10,5 20,7 0,1
8   Emelie Starby Vallentuna MK   Ascona B  
4:17,6  1:46,4 
 
124 80 Olle Berg Ekshärad MS Grupp E VW 6:05,0 1:11,5 17,5 1,0
7   Jonas Larsson Munkfors MC   Golf  
4:20,6  1:44,4 
 
125 157 Anders Engström Storfors MK Volvo Original C-förare Volvo 6:07,1 1:13,6 24,5 2,1
8   Helena Mattsson Storfors MK   240  
4:24,2  1:42,9 
 
126 155 Ronny Adolfsson Finspångs MS Volvo Original C-förare Volvo 6:07,9 1:14,4 25,3 0,8
9   Kalle Kronkvist Finspångs MS   240  
4:24,9  1:43,0 
 
127 79 Kristoffer Karlsson Säffle MC Grupp E VW 6:08,4 1:14,9 20,9 0,5
8   Peter Johansson Säffle MC   Golf 2  
4:23,3  1:45,1 
 
128 125 Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit B Volvo 6:08,8 1:15,3 34,7 0,4
11   Jan-Olov Karlsson SMK Karlskoga   940  
4:23,1  1:45,7 
 
129 78 Sebastian Zielinski Haninge MK Grupp E Volvo 6:09,5 1:16,0 22,0 0,7
9   Conny Råden Botkyrka MK   240  
Entrant:Assistancekåren 020-912 912
4:24,1  1:45,4 
 
130 34 Jan Andréson Filipstads MC A-förare 4wd Toyota 6:10,2 1:16,7 1:16,7 0,7
13   Bjarne Sools   Celica  
4:27,6  1:42,6 
 
131 154 Dennis Askling Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 6:10,7 1:17,2 28,1 0,5
10   Johan Elofsson Hallsbergs MK   240  
4:08,6  2:02,1 
 
132 143 Stig Bergqvist Tidaholms MK C-förare 2wd Volvo 6:11,2 1:17,7 40,8 0,5
12   Sonny Torgrimsson Tidaholms MK   242  
Entrant:McDonald´s Skövde
4:26,8  1:44,4 
 
133 159 Fredrik Adolfsson Östergyllen RC Volvo Original C-förare Volvo 6:19,6 1:26,1 37,0 8,4
11   Johan Adolfsson Östergyllen RC   244  
Entrant:Team KåCe Bilservice
4:35,8  1:43,8 
 
134 83 Robert Ardryd MK Kopparberg Grupp E VW 6:20,2 1:26,7 32,7 0,6
10   Björn Ramström Teknis MC   Golf  
4:31,9  1:48,3 
 
135 81 Eric Larsson MK Kopparberg Grupp E VW 6:26,5 1:33,0 39,0 6,3
11   Per Livengård MK Kopparberg   Golf Mk1  
4:37,6  1:48,9 
 
136 15 Mari Ekström Thor Östernärkes RMC Appendix K Volvo 6:29,3 1:35,8 46,0 2,8
9   Anna Ekström Larsen Östernärkes RMC   Amazon  
Entrant:Ekströms Bygg AB, Örebro
4:40,7  1:48,6 
 
137 123 Sören Gran Hallsbergs MK Volvo Original Elit B Volvo 6:40,1 1:46,6 1:06,0 10,8
12   Steve Hägglund Hallsbergs MK   244  
Entrant:BILCENTER I HALLSBERG AB
4:31,7  1:48,4  Penalties20
 
138 19 Martin Miles Mariestads MS Appendix K Volvo 6:40,3 1:46,8 57,0 0,2
10   Bengt Sannerfors Mariestads MS   142  
4:46,9  1:53,4 
 
139 205 Rolf Karlsson Tidaholms MK Grupp E Ford 6:45,7 1:52,2 58,2 5,4
12   Mats Holmvik Tidaholms MK   Escort 1,8  
Entrant:McDonald´s Skövde
4:54,3  1:51,4 
 
140 156 Leif Nilsson Mälaröarnas MK Volvo Original C-förare Volvo 6:52,4 1:58,9 1:09,8 6,7
12   Jeanette Stenius Almunge MK   244  
4:56,4  1:56,0 
 
141 49 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2wd Ford 7:03,3 2:09,8 1:48,8 10,9
32   Emil Arvidsson Teknis MC   Fiesta  
Entrant:Lejtorp racing
3:46,3  3:17,0 
 
142 9 Rickard Lundin Taxinge MK Ungdomsrally Ford 7:05,8 2:12,3 1:18,2 2,5
4   Christer Lundin Taxinge MK   Escort  
5:06,8  1:59,0 
 
143 158 Rolf Karlsson SMK Arboga Volvo Original C-förare Volvo 8:27,8 3:34,3 2:45,2 1:22,0
13   Lisa Johansson SMK Arboga   244 VOC  
Entrant:Team Viby
5:38,6  2:09,2  Penalties40
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!