Svenska English
Rally-RM Raceconsulting
2009-01-31 Örnskölden Official final
After SS 5
47 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 71 Patrik Sjöberg Örnsköldsviks RK 4 wd Mitsubishi 46:10
1   Peter Westman Sollefteå RRC   Lancer Evo VII  
Entrant:AHAB Hiss o Ställning AB
14:30  7:25  6:11  14:01  4:03 
 
2 65 Tommy Ström Härnösands MK Grupp H 2 WD Toyota 48:25 2:15 2:15
1   Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla  
15:08  7:47  6:32  14:35  4:23 
 
3 63 Magnus Åberg BMK Grupp H 2 WD VW 48:34 2:24 9 9
2   Johan Garli Stuguns MK   Golf II  
15:23  7:45  6:35  14:42  4:09 
 
4 64 Erik Lindroth Mora MK Grupp H 2 WD Opel 48:36 2:26 11 2
3   Henrik Hamberg Mora MK   Corsa  
15:11  7:50  6:32  14:49  4:14 
 
5 62 Mattias Hägg SMK Hälsinge Grupp H 2 WD Toyota 48:37 2:27 12 1
4   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla  
Entrant:Häggs Bildemontering AB
15:23  7:58  6:25  14:42  4:09 
 
6 48 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 50:09 3:59 1:32
1   Tom Axelsson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:A.R.C.Motorsport
15:48  7:58  6:36  15:14  4:33 
 
7 76 Fredrik Åhlin Värmlands Kartingclub Ungdomsrally VW 51:57 5:47 1:48
1   Mats Engvall Skutskärs MS   Polo  
16:31  8:21  6:57  15:37  4:31 
 
8 43 Erik Uppsäll Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 52:02 5:52 1:53 5
2   Sören Dahlin Huddinge MK   96 V4  
Entrant:Rally Team Olsbergs
16:39  8:17  6:46  15:46  4:34 
 
9 42 Jan Adielsson Göteborgs MF Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 52:11 6:01 2:02 9
3   Jan Lorentzon Ludvika MS   Escort RS 2000  
17:10  8:01  6:47  15:42  4:31 
 
10 70 Lars Nordgren Örnsköldsviks RC Grupp H 2 WD Opel 52:33 6:23 4:08 22
5   Åke Strömberg   Ascona B  
14:33  9:10  7:13  16:49  4:48 
 
11 46 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 52:52 6:42 2:43 19
4   Niklas Johansson Anderstorps RC   Escort RS 2000  
16:36  8:19  7:12  16:07  4:38 
 
12 54 Fredrik Nordin Härnösands MK Volvo Original Volvo 53:01 6:51 9
1   Fredrik Söderlund Härnösands MK   240  
16:48  8:26  7:03  16:06  4:38 
 
13 53 Björn Bäckström Botkyrka MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 53:47 7:37 46
1   Tommy 'Sillen' Sildh Botkyrka MK   Kadett 2.0  
Entrant:Meca Haninge Hoffsten Parts AB
17:20  8:24  7:01  16:29  4:33 
 
14 41 Bosse Sundin Dals MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 54:30 8:20 4:21 43
5   Bertil Raggen Karlsson Dals MK   142  
18:06  8:20  7:04  16:16  4:44 
 
15 26 Lasse Drotz Waxholms MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 54:37 8:27 7
1   Claes Rundlöf Waxholms MK   Amazon 122  
Entrant:Hamnkrogen Vaxholm
17:44  8:35  7:11  16:26  4:41 
 
16 78 Mattias Adielsson Göteborgs MF Ungdomsrally VW 55:07 8:57 3:10 30
2   Peter Oläsligt Ryds MK   Polo GTI 1.4  
17:27  9:01  7:21  16:28  4:50 
 
17 23 Ragnar Glav Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 55:13 9:03 36 6
2   Håkan Holm Vallentuna MK   Amazon  
17:29  8:41  7:21  16:48  4:54 
 
18 12 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 55:20 9:10 7
1   Christer Göransson SMK Gävle   Cortina Lotus  
17:27  8:50  7:13  16:51  4:59 
 
19 38 Mikael Ring Nybro AC Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 55:49 9:39 5:40 29
6   Jeanette Stenius Almunge MK   142  
17:33  8:40  7:37  17:13  4:46 
 
20 13 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 55:50 9:40 30 1
2   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 1498 GT  
17:51  8:42  7:20  17:06  4:51 
 
21 21 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 56:15 10:05 1:38 25
3   Björn Östrring Skmk   Amazon  
17:48  8:58  7:26  17:04  4:59 
 
22 56 Staffan Johansson Älvsbyns MS Volvo Original Volvo 56:22 10:12 3:21 7
2   Viktor Johansson Älvsbyns MS   244  
18:07  8:58  7:32  16:51  4:54 
 
23 24 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 56:33 10:23 1:56 11
4   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
18:43  8:49  7:29  16:44  4:48 
 
24 57 Jens Jönsson Sollefteå RRC Volvo Original Volvo 56:51 10:41 3:50 18
3   Björn Jönsson Sollefteå RRC   244  
17:52  9:25  7:23  17:01  5:10 
 
25 37 Henrik Boivie Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 56:58 10:48 6:49 7
7   Stefan Andersson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:ARC Motorsport
18:14  8:59  7:38  17:23  4:44 
 
26 19 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 57:35 11:25 2:58 37
5   Karl-Erik Magnusson Västerås MS   Amazon 122S  
Entrant:Carfix Rallyteam
18:31  8:59  7:35  17:28  5:02 
 
27 35 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 57:53 11:43 7:44 18
8   Anette Nygren Botyrka MK   96  
19:08  9:09  7:56  16:46  4:54 
 
28 11 Tommy Eriksson MK Speed Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 58:02 11:52 2:42 9
3   Hans Eriksson MK Speed   Cortina Lotus  
18:23  9:17  7:32  17:58  4:52 
 
29 52 Göran Andersson SMK Vingåker Klass 8 H2+I 76-81 Opel 58:16 12:06 4:29 14
2   Andreas Andersson SMK Vingåker   Ascona B  
Entrant:PRO-Rallyteam
21:11  8:27  7:13  16:38  4:47 
 
30 4 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 58:53 12:43 37
1   Lars Johansson SMK Gävle   Sport  
19:03  9:14  7:41  18:02  4:53 
 
31 22 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 59:13 13:03 4:36 20
6   Ronnie Lönn Mmk   PV Sport  
19:16  9:06  7:52  18:04  4:55 
 
32 7 Bo 'Ploppen' Pettersson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 59:44 13:34 51 31
2   Ken Pettersson SMK Gävle   Monte Carlo 850  
Entrant:Svenska Saabklubben
19:02  9:35  7:58  18:07  5:02 
 
33 58 Michel Brundin MK Orion Volvo Original Volvo 59:46 13:36 6:45 2
4   Johan Pettersson MK Orion   242  
19:36  9:02  7:58  17:44  5:26 
 
34 5 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 1:00:00 13:50 1:07 14
3   Lars-Göran Olsson Vadstena RRC   Sport  
19:32  9:23  7:59  18:11  4:55 
 
35 28 Terje Plomén SMK Valdemarsvik Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 1:00:51 14:41 10:42 51
9   Carina Plomén SMK Valdemarsvik   142  
19:56  9:35  7:50  18:31  4:59 
 
36 18 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Opel Rekord 1:01:27 15:17 6:50 36
7   Margareta Göransson Almunge MK   Coupé 6:a  
20:36  8:58  7:36  17:09  7:08 
 
37 2 Stefan Gustavsson Almunge MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 1:01:37 15:27 2:44 10
4   Tommy Ericsson Almunge MK   96  
19:29  9:44  8:11  19:05  5:08 
 
38 68 Kenneth Nyberg Örk Grupp H 2 WD Volvo 1:01:44 15:34 13:19 7
6   Matthias Henriksson Kramfors MK   240  
20:20  9:38  8:05  18:35  5:06 
 
39 31 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 1:01:47 15:37 11:38 3
10   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   99  
Entrant:Svenska SAAB Klubben
19:11  9:37  8:12  19:29  5:18 
 
40 1 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 1:01:51 15:41 2:58 4
5   Sara Magnusson SHRA Örnsköldsvik   96  
19:53  9:37  8:16  18:58  5:07 
 
41 8 Håkan Lidebjer Västra Östergötlands MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 1:04:48 18:38 5:55 2:57
6   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna   Sport  
19:20  9:57  9:09  20:39  5:43 
 
42 50 Lennart Stocker Värmdö MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 1:05:36 19:26 11:49 48
3   Lars Fyrby MK Rimo   Ascona B  
20:45  9:57  8:28  18:54  5:32  Penalties2:00
 
43 16 Janne Säfström Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 1:05:55 19:45 11:18 19
8   Jonas Säfström Skepptuna MK   Amazon  
19:26  9:51  8:07  18:48  9:43 
 
44 55 Daniel Ullbors Mora MK Volvo Original Volvo 1:08:30 22:20 15:29 2:35
5   Johanna Sundberg Mora MK   240  
17:45  19:38  7:24  16:49  4:44  Penalties2:10
 
45 15 Gunnar Jensen Haninge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 1:09:08 22:58 14:31 38
9   Thomas Bjerke Örnsköldsviks RK   Amazon  
20:10  9:38  8:17  18:39  12:24 
 
46 47 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab V4 1:11:35 25:25 21:26 2:27
11   Viktor Fredriksson Katrineholms MK   96  
16:18  8:09  6:57  35:37  4:34 
 
47 14 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 1:26:38 40:28 31:18 15:03
4   Thomas Waltersson Anderstorp RC   Lotus Cortina  
42:04  9:23  8:05  18:35  5:11  Penalties3:20
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!