Svenska English
Rally-RM Raceconsulting
2009-01-31 Örnskölden Official final
After SS 3
50 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 71 Patrik Sjöberg Örnsköldsviks RK 4 wd Mitsubishi 28:06
1   Peter Westman Sollefteå RRC   Lancer Evo VII  
Entrant:AHAB Hiss o Ställning AB
14:30  7:25  6:11 
 
2 65 Tommy Ström Härnösands MK Grupp H 2 WD Toyota 29:27 1:21 1:21
1   Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla  
15:08  7:47  6:32 
 
3 64 Erik Lindroth Mora MK Grupp H 2 WD Opel 29:33 1:27 6 6
2   Henrik Hamberg Mora MK   Corsa  
15:11  7:50  6:32 
 
4 63 Magnus Åberg BMK Grupp H 2 WD VW 29:43 1:37 16 10
3   Johan Garli Stuguns MK   Golf II  
15:23  7:45  6:35 
 
5 62 Mattias Hägg SMK Hälsinge Grupp H 2 WD Toyota 29:46 1:40 19 3
4   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla  
Entrant:Häggs Bildemontering AB
15:23  7:58  6:25 
 
6 74 Roger Vestin Örnsköldsviks RK 4 wd Audi 30:07 2:01 2:01 21
2   Anna Hallams Örnsköldsviks RK   S2  
Entrant:Vestins Frakt AB
15:20  8:01  6:46 
 
7 48 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 30:22 2:16 15
1   Tom Axelsson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:A.R.C.Motorsport
15:48  7:58  6:36 
 
8 70 Lars Nordgren Örnsköldsviks RC Grupp H 2 WD Opel 30:56 2:50 1:29 34
5   Åke Strömberg   Ascona B  
14:33  9:10  7:13 
 
9 47 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab V4 31:24 3:18 1:02 28
2   Viktor Fredriksson Katrineholms MK   96  
16:18  8:09  6:57 
 
10 43 Erik Uppsäll Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 31:42 3:36 1:20 18
3   Sören Dahlin Huddinge MK   96 V4  
Entrant:Rally Team Olsbergs
16:39  8:17  6:46 
 
11 76 Fredrik Åhlin Värmlands Kartingclub Ungdomsrally VW 31:49 3:43 7
1   Mats Engvall Skutskärs MS   Polo  
16:31  8:21  6:57 
 
12 42 Jan Adielsson Göteborgs MF Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 31:58 3:52 1:36 9
4   Jan Lorentzon Ludvika MS   Escort RS 2000  
17:10  8:01  6:47 
 
13 29 Fredic Nordh Ydre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 32:02 3:56 1:40 4
5   Lars Petterson Ydre MK   Ascona A  
16:51  8:01  7:10 
 
14 46 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 32:07 4:01 1:45 5
6   Niklas Johansson Anderstorps RC   Escort RS 2000  
16:36  8:19  7:12 
 
15 54 Fredrik Nordin Härnösands MK Volvo Original Volvo 32:17 4:11 10
1   Fredrik Söderlund Härnösands MK   240  
16:48  8:26  7:03 
 
16 53 Björn Bäckström Botkyrka MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 32:45 4:39 28
1   Tommy 'Sillen' Sildh Botkyrka MK   Kadett 2.0  
Entrant:Meca Haninge Hoffsten Parts AB
17:20  8:24  7:01 
 
17 12 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 33:30 5:24 45
1   Christer Göransson SMK Gävle   Cortina Lotus  
17:27  8:50  7:13 
 
17 41 Bosse Sundin Dals MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 33:30 5:24 3:08
7   Bertil Raggen Karlsson Dals MK   142  
18:06  8:20  7:04 
 
17 26 Lasse Drotz Waxholms MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 33:30 5:24
1   Claes Rundlöf Waxholms MK   Amazon 122  
Entrant:Hamnkrogen Vaxholm
17:44  8:35  7:11 
 
20 23 Ragnar Glav Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 33:31 5:25 1 1
2   Håkan Holm Vallentuna MK   Amazon  
17:29  8:41  7:21 
 
21 78 Mattias Adielsson Göteborgs MF Ungdomsrally VW 33:49 5:43 2:00 18
2   Peter Oläsligt Ryds MK   Polo GTI 1.4  
17:27  9:01  7:21 
 
22 38 Mikael Ring Nybro AC Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 33:50 5:44 3:28 1
8   Jeanette Stenius Almunge MK   142  
17:33  8:40  7:37 
 
23 13 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 33:53 5:47 23 3
2   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 1498 GT  
17:51  8:42  7:20 
 
24 21 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 34:12 6:06 42 19
3   Björn Östrring Skmk   Amazon  
17:48  8:58  7:26 
 
25 56 Staffan Johansson Älvsbyns MS Volvo Original Volvo 34:37 6:31 2:20 25
2   Viktor Johansson Älvsbyns MS   244  
18:07  8:58  7:32 
 
26 57 Jens Jönsson Sollefteå RRC Volvo Original Volvo 34:40 6:34 2:23 3
3   Björn Jönsson Sollefteå RRC   244  
17:52  9:25  7:23 
 
27 37 Henrik Boivie Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 34:51 6:45 4:29 11
9   Stefan Andersson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:ARC Motorsport
18:14  8:59  7:38 
 
28 24 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 35:01 6:55 1:31 10
4   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
18:43  8:49  7:29 
 
29 19 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 35:05 6:59 1:35 4
5   Karl-Erik Magnusson Västerås MS   Amazon 122S  
Entrant:Carfix Rallyteam
18:31  8:59  7:35 
 
30 11 Tommy Eriksson MK Speed Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 35:12 7:06 1:42 7
3   Hans Eriksson MK Speed   Cortina Lotus  
18:23  9:17  7:32 
 
31 4 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 35:58 7:52 46
1   Lars Johansson SMK Gävle   Sport  
19:03  9:14  7:41 
 
32 35 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 36:13 8:07 5:51 15
10   Anette Nygren Botyrka MK   96  
19:08  9:09  7:56 
 
33 22 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 36:14 8:08 2:44 1
6   Ronnie Lönn Mmk   PV Sport  
19:16  9:06  7:52 
 
34 7 Bo 'Ploppen' Pettersson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 36:35 8:29 37 21
2   Ken Pettersson SMK Gävle   Monte Carlo 850  
Entrant:Svenska Saabklubben
19:02  9:35  7:58 
 
35 58 Michel Brundin MK Orion Volvo Original Volvo 36:36 8:30 4:19 1
4   Johan Pettersson MK Orion   242  
19:36  9:02  7:58 
 
36 52 Göran Andersson SMK Vingåker Klass 8 H2+I 76-81 Opel 36:51 8:45 4:06 15
2   Andreas Andersson SMK Vingåker   Ascona B  
Entrant:PRO-Rallyteam
21:11  8:27  7:13 
 
37 5 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 36:54 8:48 56 3
3   Lars-Göran Olsson Vadstena RRC   Sport  
19:32  9:23  7:59 
 
38 31 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 37:00 8:54 6:38 6
11   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   99  
Entrant:Svenska SAAB Klubben
19:11  9:37  8:12 
 
39 18 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Opel Rekord 37:10 9:04 3:40 10
7   Margareta Göransson Almunge MK   Coupé 6:a  
20:36  8:58  7:36 
 
40 28 Terje Plomén SMK Valdemarsvik Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 37:21 9:15 6:59 11
12   Carina Plomén SMK Valdemarsvik   142  
19:56  9:35  7:50 
 
41 2 Stefan Gustavsson Almunge MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 37:24 9:18 1:26 3
4   Tommy Ericsson Almunge MK   96  
19:29  9:44  8:11 
 
41 16 Janne Säfström Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 37:24 9:18 3:54
8   Jonas Säfström Skepptuna MK   Amazon  
19:26  9:51  8:07 
 
43 1 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 37:46 9:40 1:48 22
5   Sara Magnusson SHRA Örnsköldsvik   96  
19:53  9:37  8:16 
 
44 68 Kenneth Nyberg Örk Grupp H 2 WD Volvo 38:03 9:57 8:36 17
6   Matthias Henriksson Kramfors MK   240  
20:20  9:38  8:05 
 
45 15 Gunnar Jensen Haninge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 38:05 9:59 4:35 2
9   Thomas Bjerke Örnsköldsviks RK   Amazon  
20:10  9:38  8:17 
 
46 8 Håkan Lidebjer Västra Östergötlands MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 38:26 10:20 2:28 21
6   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna   Sport  
19:20  9:57  9:09 
 
47 50 Lennart Stocker Värmdö MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 39:10 11:04 6:25 44
3   Lars Fyrby MK Rimo   Ascona B  
20:45  9:57  8:28 
 
48 3 Stefan Segerljung Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 46:53 18:47 10:55 7:43
7   Thomas Rathsman Vallentuna MK   96 De Luxe  
19:07  20:08  7:38 
 
49 55 Daniel Ullbors Mora MK Volvo Original Volvo 46:57 18:51 14:40 4
5   Johanna Sundberg Mora MK   240  
17:45  19:38  7:24  Penalties2:10
 
50 14 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 1:02:52 34:46 29:22 15:55
4   Thomas Waltersson Anderstorp RC   Lotus Cortina  
42:04  9:23  8:05  Penalties3:20
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!