Svenska English
Rally-RM Raceconsulting
2009-01-31 Örnskölden Official final
After SS 2
58 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 71 Patrik Sjöberg Örnsköldsviks RK 4 wd Mitsubishi 21:55
1   Peter Westman Sollefteå RRC   Lancer Evo VII  
Entrant:AHAB Hiss o Ställning AB
14:30  7:25 
 
2 65 Tommy Ström Härnösands MK Grupp H 2 WD Toyota 22:55 1:00 1:00
1   Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla  
15:08  7:47 
 
3 64 Erik Lindroth Mora MK Grupp H 2 WD Opel 23:01 1:06 6 6
2   Henrik Hamberg Mora MK   Corsa  
15:11  7:50 
 
4 63 Magnus Åberg BMK Grupp H 2 WD VW 23:08 1:13 13 7
3   Johan Garli Stuguns MK   Golf II  
15:23  7:45 
 
5 74 Roger Vestin Örnsköldsviks RK 4 wd Audi 23:21 1:26 1:26 13
2   Anna Hallams Örnsköldsviks RK   S2  
Entrant:Vestins Frakt AB
15:20  8:01 
 
5 62 Mattias Hägg SMK Hälsinge Grupp H 2 WD Toyota 23:21 1:26 26
4   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla  
Entrant:Häggs Bildemontering AB
15:23  7:58 
 
7 70 Lars Nordgren Örnsköldsviks RC Grupp H 2 WD Opel 23:43 1:48 48 22
5   Åke Strömberg   Ascona B  
14:33  9:10 
 
8 48 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 23:46 1:51 3
1   Tom Axelsson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:A.R.C.Motorsport
15:48  7:58 
 
9 47 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab V4 24:27 2:32 41 41
2   Viktor Fredriksson Katrineholms MK   96  
16:18  8:09 
 
10 49 Mats Thorszelius SMK Uppsala Klass 8 H2+I 76-81 Opel 24:51 2:56 24
1   Peter Johansson Uppsala MK   Ascona  
16:39  8:12 
 
11 29 Fredic Nordh Ydre MK Klass 7 G2+H1 70-75 Opel 24:52 2:57 1:06 1
3   Lars Petterson Ydre MK   Ascona A  
16:51  8:01 
 
11 76 Fredrik Åhlin Värmlands Kartingclub Ungdomsrally VW 24:52 2:57
1   Mats Engvall Skutskärs MS   Polo  
16:31  8:21 
 
13 46 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 24:55 3:00 1:09 3
4   Niklas Johansson Anderstorps RC   Escort RS 2000  
16:36  8:19 
 
14 43 Erik Uppsäll Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 24:56 3:01 1:10 1
5   Sören Dahlin Huddinge MK   96 V4  
Entrant:Rally Team Olsbergs
16:39  8:17 
 
15 42 Jan Adielsson Göteborgs MF Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 25:11 3:16 1:25 15
6   Jan Lorentzon Ludvika MS   Escort RS 2000  
17:10  8:01 
 
16 54 Fredrik Nordin Härnösands MK Volvo Original Volvo 25:14 3:19 3
1   Fredrik Söderlund Härnösands MK   240  
16:48  8:26 
 
17 45 Håkan Larsson Laxå MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 25:24 3:29 1:38 10
7   Viktor Larsson Laxå MK   Escort RS 1600  
16:55  8:29 
 
18 53 Björn Bäckström Botkyrka MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 25:44 3:49 53 20
2   Tommy 'Sillen' Sildh Botkyrka MK   Kadett 2.0  
Entrant:Meca Haninge Hoffsten Parts AB
17:20  8:24 
 
19 23 Ragnar Glav Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 26:10 4:15 26
1   Håkan Holm Vallentuna MK   Amazon  
17:29  8:41 
 
20 25 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Klass 5 F 1600- 62-65 Opel 26:12 4:17 2 2
2   Jan Nilsson Kolsva MS   Rekord Coupè 6:a  
17:32  8:40 
 
21 38 Mikael Ring Nybro AC Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 26:13 4:18 2:27 1
8   Jeanette Stenius Almunge MK   142  
17:33  8:40 
 
22 12 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 26:17 4:22 4
1   Christer Göransson SMK Gävle   Cortina Lotus  
17:27  8:50 
 
23 26 Lasse Drotz Waxholms MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 26:19 4:24 9 2
3   Claes Rundlöf Waxholms MK   Amazon 122  
Entrant:Hamnkrogen Vaxholm
17:44  8:35 
 
24 41 Bosse Sundin Dals MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 26:26 4:31 2:40 7
9   Bertil Raggen Karlsson Dals MK   142  
18:06  8:20 
 
25 78 Mattias Adielsson Göteborgs MF Ungdomsrally VW 26:28 4:33 1:36 2
2   Peter Oläsligt Ryds MK   Polo GTI 1.4  
17:27  9:01 
 
26 13 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 26:33 4:38 16 5
2   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 1498 GT  
17:51  8:42 
 
27 34 Jörgen Einar Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 26:36 4:41 2:50 3
10   Carina Jonsson Skepptuna MK   P1800 E  
17:55  8:41 
 
28 21 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 26:46 4:51 36 10
4   Björn Östrring Skmk   Amazon  
17:48  8:58 
 
29 56 Staffan Johansson Älvsbyns MS Volvo Original Volvo 27:05 5:10 1:51 19
2   Viktor Johansson Älvsbyns MS   244  
18:07  8:58 
 
30 37 Henrik Boivie Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 27:13 5:18 3:27 8
11   Stefan Andersson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant:ARC Motorsport
18:14  8:59 
 
31 57 Jens Jönsson Sollefteå RRC Volvo Original Volvo 27:17 5:22 2:03 4
3   Björn Jönsson Sollefteå RRC   244  
17:52  9:25 
 
32 19 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 27:30 5:35 1:20 13
5   Karl-Erik Magnusson Västerås MS   Amazon 122S  
Entrant:Carfix Rallyteam
18:31  8:59 
 
33 24 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 27:32 5:37 1:22 2
6   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
18:43  8:49 
 
34 11 Tommy Eriksson MK Speed Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 27:40 5:45 1:23 8
3   Hans Eriksson MK Speed   Cortina Lotus  
18:23  9:17 
 
35 36 Gunnar Asplund Vallentuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 27:47 5:52 4:01 7
12   Olle Asplund Vallentuna MK   Amazon  
18:51  8:56 
 
36 20 Rolf Norlin MSK Hammaren Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 27:48 5:53 1:38 1
7   Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon  
Entrant:basjkir hästar hammarby gård
18:45  9:03 
 
37 30 Mats Karlsson MK Kopparberg Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 28:13 6:18 4:27 25
13   Åke Kjellgren VÖMK   V4  
Entrant:KåCe bilservice
19:04  9:09 
 
38 35 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 28:17 6:22 4:31 4
14   Anette Nygren Botyrka MK   96  
19:08  9:09 
 
38 4 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 28:17 6:22
1   Lars Johansson SMK Gävle   Sport  
19:03  9:14 
 
40 22 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 28:22 6:27 2:12 5
8   Ronnie Lönn Mmk   PV Sport  
19:16  9:06 
 
41 59 Ulf Åström SHRA Örnsköldsvik Klass Ekonomi Opel 28:30 6:35 8
1   Niklas Persson Ömk   Kadett  
19:19  9:11 
 
42 7 Bo 'Ploppen' Pettersson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 28:37 6:42 20 7
2   Ken Pettersson SMK Gävle   Monte Carlo 850  
Entrant:Svenska Saabklubben
19:02  9:35 
 
43 58 Michel Brundin MK Orion Volvo Original Volvo 28:38 6:43 3:24 1
4   Johan Pettersson MK Orion   242  
19:36  9:02 
 
44 31 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 28:48 6:53 5:02 10
15   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   99  
Entrant:Svenska SAAB Klubben
19:11  9:37 
 
45 5 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 28:55 7:00 38 7
3   Lars-Göran Olsson Vadstena RRC   Sport  
19:32  9:23 
 
46 2 Stefan Gustavsson Almunge MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 29:13 7:18 56 18
4   Tommy Ericsson Almunge MK   96  
19:29  9:44 
 
47 16 Janne Säfström Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 29:17 7:22 3:07 4
9   Jonas Säfström Skepptuna MK   Amazon  
19:26  9:51 
 
47 8 Håkan Lidebjer Västra Östergötlands MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 29:17 7:22 1:00
5   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna   Sport  
19:20  9:57 
 
49 1 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 29:30 7:35 1:13 13
6   Sara Magnusson SHRA Örnsköldsvik   96  
19:53  9:37 
 
50 28 Terje Plomén SMK Valdemarsvik Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 29:31 7:36 5:45 1
16   Carina Plomén SMK Valdemarsvik   142  
19:56  9:35 
 
51 18 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Opel Rekord 29:34 7:39 3:24 3
10   Margareta Göransson Almunge MK   Coupé 6:a  
20:36  8:58 
 
52 52 Göran Andersson SMK Vingåker Klass 8 H2+I 76-81 Opel 29:38 7:43 4:47 4
3   Andreas Andersson SMK Vingåker   Ascona B  
Entrant:PRO-Rallyteam
21:11  8:27 
 
53 15 Gunnar Jensen Haninge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 29:48 7:53 3:38 10
11   Thomas Bjerke Örnsköldsviks RK   Amazon  
20:10  9:38 
 
54 68 Kenneth Nyberg Örk Grupp H 2 WD Volvo 29:58 8:03 7:03 10
6   Matthias Henriksson Kramfors MK   240  
20:20  9:38 
 
55 50 Lennart Stocker Värmdö MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 30:42 8:47 5:51 44
4   Lars Fyrby MK Rimo   Ascona B  
20:45  9:57 
 
56 55 Daniel Ullbors Mora MK Volvo Original Volvo 37:23 15:28 12:09 6:41
5   Johanna Sundberg Mora MK   240  
17:45  19:38 
 
57 3 Stefan Segerljung Vallentuna MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 39:15 17:20 10:58 1:52
7   Thomas Rathsman Vallentuna MK   96 De Luxe  
19:07  20:08 
 
58 14 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 54:47 32:52 28:30 15:32
4   Thomas Waltersson Anderstorp RC   Lotus Cortina  
42:04  9:23  Penalties3:20
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!