Svenska English
Resultatdata
2006-09-23 Gränsrallyt Official final
After SS 3
63 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 7 Anders Johnsen SMK Dala Falun A-förare 4wd Ford 20:44
1   Anders Wänn Borlänge MK   Escort WRC  
Entrant: Tractive AB
2:40  15:27  2:37 
 
2 4 Robert Johansson Ljusdals MS A-förare 4wd Mitsubishi 20:54 10 10 10
2   Lasse Grip Ljusdals MS   Lancer Evo III  
2:37  15:43  2:34 
 
3 10 Peter Dahlgren Huddinge MK A-förare 4wd Ford 21:00 16 16 6
3   Anders Engvall Haninge MK   Escort Cosworth  
Entrant: SKAB
2:44  15:38  2:38 
 
4 6 Mathias Waldegård MK Rimo A-förare 4wd Mitsubishi 21:02 18 18 2
4   Cay Nyberg Huddinge MK   Lancer Evo IV  
2:44  15:41  2:37 
 
5 3 Dick Larsson Rasbo MK A-förare 4wd Toyota 21:05 21 21 3
5   Raymond Wessman SMK Uppsala   Celica  
2:43  15:47  2:35 
 
6 2 Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4wd Toyota 21:07 23 23 2
6   Markku Kangas Sandvikens MK   Celica GT4  
Entrant: L. Häggs Bildemontering AB
2:42  15:44  2:41 
 
7 16 Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 2wd över 2000cc Opel 21:08 24 1
1   Bo-Göran Lundqvist Hofors MS   Astra  
2:38  15:49  2:41 
 
8 5 Ola Carlsson Woxnadalens MK A-förare 4wd Toyota 21:29 45 45 21
7   Anders Eklund Woxnadalens MK   Celica  
2:45  16:02  2:42 
 
9 21 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 21:42 58 34 13
2   Joakim Brindberg Borlänge MK   240  
Entrant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR
2:47  16:10  2:45 
 
10 12 Lasse Väätänen Haninge MK A-förare 4wd Subaru 21:45 1:01 1:01 3
8   Petri Väätänen Haninge MK   Impreza 555  
Entrant: Tommys Transport AB
2:48  16:13  2:44 
 
11 9 Conny Nyström SMK Söderhamn A-förare 4wd Mitsubishi 21:49 1:05 1:05 4
9   Tomas Ekman SMK Söderhamn   Lancer Evo 6  
Entrant: ELECTROSYSTEM
2:47  16:22  2:40 
 
12 17 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd över 2000cc Saab 21:50 1:06 42 1
3   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   9-3 Turbo 16v  
Entrant: Team Motorsport Sweden
2:45  16:23  2:42 
 
13 38 Peo Berglund Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 21:51 1:07 1
1   Mattias Sundström Sandvikens MK   Kadett GSI 16v  
Entrant: Solkem AB
2:47  16:15  2:49 
 
14 27 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd över 2000cc Volvo 21:52 1:08 44 1
4   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant: A.jansson o son skogsmaskiner
2:47  16:20  2:45 
 
15 24 Tommy Bryfelt SMK Tierp A-förare 2wd över 2000cc Volvo 21:53 1:09 45 1
5   Christer Nygren SMK Gävle   240 Delux  
Entrant: Älvkareby bildemontering AB
2:44  16:24  2:45 
 
16 23 Jimmy Holmkvist Gestrike RT A-förare 2wd över 2000cc Ford 21:54 1:10 46 1
6   Magnus Olsson Järbo MK   Fiesta  
Entrant: katalysatoråtervinning
2:49  16:22  2:43 
 
17 104 Mikael Åhman Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 21:55 1:11 1
1   Micke Nilsson Rasbo MK   Corsa  
2:51  16:19  2:45 
 
17 20 Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2wd över 2000cc Saab 21:55 1:11 47
7   Tomas Åhman SMK Uppsala   9:3 Turbo  
2:50  16:20  2:45 
 
19 28 Lars Gradin Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 21:56 1:12 48 1
8   Magnus Brüdigam VMS   240  
Entrant: Lejtorp Racing
2:51  16:19  2:46 
 
20 44 Jan-Åke Hamréus Horndals MK B-förare 2wd över 2000cc Vauxhall 21:58 1:14 7 2
2   Rolf Öhberg SMK Dala Falun   Astra KitCar  
Entrant: Kratte Masugn Konferens o Äventyr
2:41  16:35  2:42 
 
21 22 Arne Bäckström Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 22:03 1:19 55 5
9   Björn Wessel Karlstad MC Bil   240  
2:51  16:26  2:46 
 
22 25 Robert Forsberg Bärke MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 22:04 1:20 56 1
10   Jonas Skoglund Bärke MK   240  
2:54  16:19  2:51 
 
23 35 Gabriel Savela Stockholms Bilklubb B-förare 4wd Mazda 22:05 1:21 1
1   Mikael Savela Stockholms Bilklubb   323 4x4 Turbo  
Entrant: Håga Lackering AB
2:49  16:34  2:42 
 
24 34 Christer Dalmans Malungs MK B-förare 4wd Mitsubishi 22:08 1:24 3 3
2   Niklas Larsson Malungs MK   Lancer Evo VI  
Entrant: ANDERS SKISHOP SÄLEN /LIMA
2:46  16:36  2:46 
 
24 40 Andreas Engberg Skutskärs MS B-förare 2wd över 2000cc Opel 22:08 1:24 17
3   Rikard Malmberg SMK Uppsala   Kadett GSI 16v  
2:49  16:29  2:50 
 
26 43 Joakim Lindell Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 22:09 1:25 18 1
4   Erik Ahlund Almunge MK   244 GL  
2:50  16:31  2:48 
 
27 103 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 22:19 1:35 1:35 10
10   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza  
Entrant: Håga Lackering AB
2:49  16:27  3:03 
 
28 41 Ulf Pettersson MK Rimo B-förare 2wd över 2000cc Volvo 22:20 1:36 29 1
5   Göran Schönqvist MK Rimo   940  
2:49  16:40  2:51 
 
29 26 Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare 2wd över 2000cc Volvo 22:25 1:41 1:17 5
11   Joakim Renberg Skutskärs MS   240  
Entrant: Eriksson Bilteam
2:55  16:42  2:48 
 
30 32 Lennart Stenros Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc VW 22:28 1:44 33 3
2   Benny Jansson   Golf  
2:51  16:50  2:47 
 
31 105 Daniel Gustafsson SMK Uppsala A-förare 2wd över 2000cc Ford 22:30 1:46 1:22 2
12   Sören Andersson Films MK   Fiesta ST  
2:52  16:47  2:51 
 
31 60 Thomas Billman Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 22:30 1:46
1   Rikard Jägenstedt MK Rimo   240  
2:56  16:40  2:54 
 
33 42 Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 22:31 1:47 40 1
6   Christian Ohlsson Almunge MK   240  
Entrant: A.R.C. Motorsport
2:50  16:52  2:49 
 
34 37 Patrik Westerlund AMF Årsunda B-förare 2wd över 2000cc Toyota 22:35 1:51 44 4
7   Thomas Åkelid AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Team Lumek Motorsport
2:46  16:25  3:24 
 
35 48 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 2wd under 2000cc Toyota 22:39 1:55 4
1   Olle Björk Borlänge MK   Starlet  
2:50  16:58  2:51 
 
36 47 Michael Walther SMK Hälsinge B-förare 2wd under 2000cc Opel 22:41 1:57 2 2
2   Tage Walther SMK Hälsinge   Corsa  
Entrant: Tallåsens Bil o Däckservice
2:48  17:01  2:52 
 
37 58 Björn Lindberg Skutskärs MS C-förare 2wd över 2000cc Opel 22:42 1:58 12 1
2   Mikael Pettersson SMK Gävle   GSI  
2:57  16:44  2:51  Penalties 10
 
38 62 Calle Lind Hofors MS C-förare 2wd över 2000cc Opel 22:48 2:04 18 6
3   Joakim Gnipe Nyhyttans RT   Ascona B  
2:56  17:00  2:52 
 
39 49 Thomas Åberg Hofors MS B-förare 2wd under 2000cc VW 22:52 2:08 13 4
3   Matti Johansson Hofors MS   Golf 1  
2:49  17:13  2:50 
 
39 33 Stefan Eriksson Hofors MS A-förare Standard Volvo 22:52 2:08
1   Kjell Andersson Hofors MS   940  
2:54  17:07  2:51 
 
41 36 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 22:55 2:11 50 3
3   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
2:55  17:13  2:47 
 
42 55 Lars Skoglund Bollnäs MK B-förare Standard Volvo 23:00 2:16 5
1   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   944  
2:56  17:12  2:52 
 
43 67 Tomas Johansson Hofors MS C-förare 2wd under 2000cc Opel 23:02 2:18 2
1   Ulf Wårvik Hofors MK   Ascona  
2:53  17:15  2:54 
 
44 63 David Floberg Sandvikens MK C-förare 2wd under 2000cc VW 23:05 2:21 3 3
2   Håkan Palm Björnjägarns RC   Golf Mk II  
2:53  17:19  2:53 
 
45 52 Conny Sjöström MK Orion B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 23:11 2:27 32 6
4   Emma Olsson MK Orion   Swift GTI  
2:53  17:22  2:56 
 
46 51 Fredrik Holm Almunge MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 23:12 2:28 33 1
5   Patrik Helander Almunge MK   Swift GTI  
2:54  17:26  2:52 
 
47 59 Lars Savander Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 23:17 2:33 47 5
4   Nicklas Ryghammar Waxholms MK   240  
2:55  17:26  2:56 
 
48 107 Leif Johansson Hofors MS B-förare 2wd under 2000cc Opel 23:20 2:36 41 3
6   Anders Lindström Hofors MS   Ascona B  
2:51  16:38  3:51 
 
49 45 Anders Liljedahl Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 23:22 2:38 1:31 2
8   Tommy Nygren Sandvikens MK   Ascona B 2.4  
2:55  17:36  2:51 
 
50 53 Magnus Eliasson Östhammars MK B-förare 2wd under 2000cc VW 23:39 2:55 1:00 17
7   Henrik Joelsson Skutskärs MS   Golf  
2:58  17:39  3:02 
 
51 109 Peter Ericsson Films MK C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 23:49 3:05 47 10
3   Joakim Gillberg Films MK   Swift  
2:57  17:33  3:19 
 
51 106 Leif Hedberg MK Rimo C-förare 2wd över 2000cc Opel 23:49 3:05 1:19
5   Tomas Nordin Grangärde RRC   Ascona B 2,4  
3:03  17:44  3:02 
 
53 74 Ove Nordberg Films MK C-förare 2wd under 2000cc Volvo 23:50 3:06 48 1
4   Redrik Kindberg Films MK   142  
3:05  17:45  3:00 
 
53 68 Magnus Karlsson Bärke MK C-förare 2wd under 2000cc Opel 23:50 3:06 48
4   Pär Bergman Bärke MK   Ascona B  
3:08  17:42  3:00 
 
55 72 Viktor Plühm SMK Gävle C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 23:56 3:12 54 6
6   Rikard Berglund SMK Gävle   Swift  
3:00  17:59  2:57 
 
56 80 Mikael Andersson Rasbo MK C-förare Standard Honda 24:54 4:10 58
1   Fredrik Engvall Rasbo MK   Civic  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
3:10  18:36  3:08 
 
57 57 Bror Gustafsson Skepptuna MK B-förare Standard Saab 24:58 4:14 1:58 4
2   Lars Wånd Skepptuna MK   99  
3:06  18:43  3:09 
 
58 54 Tomas Ericsson Films MK B-förare 2wd under 2000cc Saab 25:02 4:18 2:23 4
8   Henrik Anderse´n Films MK   96  
3:12  18:45  3:05 
 
59 77 Fredrik Morell Hofors MS C-förare Standard 242 25:31 4:47 37 29
2   Magnus Sundqvist Hofors MS   Volvo  
3:19  19:01  3:11 
 
60 56 Sten Pettersson Skepptuna MK B-förare Standard Saab 26:00 5:16 3:00 29
3   Patrik Karlsson Films MK   99  
Entrant: Jarmos Bilskrot.cbj.net
3:24  19:19  3:17 
 
61 29 Tobias Wärme MK Orion A-förare 2wd över 2000cc Volvo 29:22 8:38 8:14 3:22
13   Stefan Andersson Mkorion   940  
10:10  16:23  2:49 
 
62 31 Mattias Nordlund Svärdsjö MK A-förare 2wd under 2000cc VW 31:26 10:42 9:31 2:04
3   Göran Norberg SMK Dala   Golf L Ll  
2:48  16:26  12:12 
 
63 50 Dick Persson Värmdö MK B-förare 2wd under 2000cc VW 32:59 12:15 10:20 1:33
9   Tom Suneson-Hahne Värmdö MK   Golf II  
2:53  25:56  4:10 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!