Svenska English
Resultatdata
2006-09-23 Gränsrallyt Official final
After SS 2
67 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 7 Anders Johnsen SMK Dala Falun A-förare 4wd Ford 18:07
1   Anders Wänn Borlänge MK   Escort WRC  
Entrant: Tractive AB
2:40  15:27 
 
2 4 Robert Johansson Ljusdals MS A-förare 4wd Mitsubishi 18:20 13 13 13
2   Lasse Grip Ljusdals MS   Lancer Evo III  
2:37  15:43 
 
3 10 Peter Dahlgren Huddinge MK A-förare 4wd Ford 18:22 15 15 2
3   Anders Engvall Haninge MK   Escort Cosworth  
Entrant: SKAB
2:44  15:38 
 
4 6 Mathias Waldegård MK Rimo A-förare 4wd Mitsubishi 18:25 18 18 3
4   Cay Nyberg Huddinge MK   Lancer Evo IV  
2:44  15:41 
 
5 2 Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4wd Toyota 18:26 19 19 1
5   Markku Kangas Sandvikens MK   Celica GT4  
Entrant: L. Häggs Bildemontering AB
2:42  15:44 
 
6 16 Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 2wd över 2000cc Opel 18:27 20 1
1   Bo-Göran Lundqvist Hofors MS   Astra  
2:38  15:49 
 
7 3 Dick Larsson Rasbo MK A-förare 4wd Toyota 18:30 23 23 3
6   Raymond Wessman SMK Uppsala   Celica  
2:43  15:47 
 
8 5 Ola Carlsson Woxnadalens MK A-förare 4wd Toyota 18:47 40 40 17
7   Anders Eklund Woxnadalens MK   Celica  
2:45  16:02 
 
9 21 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 18:57 50 30 10
2   Joakim Brindberg Borlänge MK   240  
Entrant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR
2:47  16:10 
 
10 12 Lasse Väätänen Haninge MK A-förare 4wd Subaru 19:01 54 54 4
8   Petri Väätänen Haninge MK   Impreza 555  
Entrant: Tommys Transport AB
2:48  16:13 
 
11 38 Peo Berglund Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 19:02 55 1
1   Mattias Sundström Sandvikens MK   Kadett GSI 16v  
Entrant: Solkem AB
2:47  16:15 
 
12 27 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd över 2000cc Volvo 19:07 1:00 40 5
3   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant: A.jansson o son skogsmaskiner
2:47  16:20 
 
13 17 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd över 2000cc Saab 19:08 1:01 41 1
4   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   9-3 Turbo 16v  
Entrant: Team Motorsport Sweden
2:45  16:23 
 
13 24 Tommy Bryfelt SMK Tierp A-förare 2wd över 2000cc Volvo 19:08 1:01 41
4   Christer Nygren SMK Gävle   240 Delux  
Entrant: Älvkareby bildemontering AB
2:44  16:24 
 
15 9 Conny Nyström SMK Söderhamn A-förare 4wd Mitsubishi 19:09 1:02 1:02 1
9   Tomas Ekman SMK Söderhamn   Lancer Evo 6  
Entrant: ELECTROSYSTEM
2:47  16:22 
 
16 20 Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2wd över 2000cc Saab 19:10 1:03 43 1
6   Tomas Åhman SMK Uppsala   9:3 Turbo  
2:50  16:20 
 
16 104 Mikael Åhman Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 19:10 1:03
1   Micke Nilsson Rasbo MK   Corsa  
2:51  16:19 
 
16 28 Lars Gradin Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 19:10 1:03 43
6   Magnus Brüdigam VMS   240  
Entrant: Lejtorp Racing
2:51  16:19 
 
19 23 Jimmy Holmkvist Gestrike RT A-förare 2wd över 2000cc Ford 19:11 1:04 44 1
8   Magnus Olsson Järbo MK   Fiesta  
Entrant: katalysatoråtervinning
2:49  16:22 
 
19 37 Patrik Westerlund AMF Årsunda B-förare 2wd över 2000cc Toyota 19:11 1:04 9
2   Thomas Åkelid AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Team Lumek Motorsport
2:46  16:25 
 
21 25 Robert Forsberg Bärke MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 19:13 1:06 46 2
9   Jonas Skoglund Bärke MK   240  
2:54  16:19 
 
22 31 Mattias Nordlund Svärdsjö MK A-förare 2wd under 2000cc VW 19:14 1:07 4 1
2   Göran Norberg SMK Dala   Golf L Ll  
2:48  16:26 
 
23 103 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 19:16 1:09 1:09 2
10   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza  
Entrant: Håga Lackering AB
2:49  16:27 
 
23 44 Jan-Åke Hamréus Horndals MK B-förare 2wd över 2000cc Vauxhall 19:16 1:09 14
3   Rolf Öhberg SMK Dala Falun   Astra KitCar  
Entrant: Kratte Masugn Konferens o Äventyr
2:41  16:35 
 
25 22 Arne Bäckström Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 19:17 1:10 50 1
10   Björn Wessel Karlstad MC Bil   240  
2:51  16:26 
 
26 40 Andreas Engberg Skutskärs MS B-förare 2wd över 2000cc Opel 19:18 1:11 16 1
4   Rikard Malmberg SMK Uppsala   Kadett GSI 16v  
2:49  16:29 
 
27 43 Joakim Lindell Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 19:21 1:14 19 3
5   Erik Ahlund Almunge MK   244 GL  
2:50  16:31 
 
28 34 Christer Dalmans Malungs MK B-förare 4wd Mitsubishi 19:22 1:15 1
1   Niklas Larsson Malungs MK   Lancer Evo VI  
Entrant: ANDERS SKISHOP SÄLEN /LIMA
2:46  16:36 
 
29 35 Gabriel Savela Stockholms Bilklubb B-förare 4wd Mazda 19:23 1:16 1 1
2   Mikael Savela Stockholms Bilklubb   323 4x4 Turbo  
Entrant: Håga Lackering AB
2:49  16:34 
 
30 41 Ulf Pettersson MK Rimo B-förare 2wd över 2000cc Volvo 19:29 1:22 27 6
6   Göran Schönqvist MK Rimo   940  
2:49  16:40 
 
30 107 Leif Johansson Hofors MS B-förare 2wd under 2000cc Opel 19:29 1:22
1   Anders Lindström Hofors MS   Ascona B  
2:51  16:38 
 
32 60 Thomas Billman Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 19:36 1:29 7
1   Rikard Jägenstedt MK Rimo   240  
2:56  16:40 
 
33 26 Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare 2wd över 2000cc Volvo 19:37 1:30 1:10 1
11   Joakim Renberg Skutskärs MS   240  
Entrant: Eriksson Bilteam
2:55  16:42 
 
34 105 Daniel Gustafsson SMK Uppsala A-förare 2wd över 2000cc Ford 19:39 1:32 1:12 2
12   Sören Andersson Films MK   Fiesta ST  
2:52  16:47 
 
35 32 Lennart Stenros Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc VW 19:41 1:34 31 2
3   Benny Jansson   Golf  
2:51  16:50 
 
35 58 Björn Lindberg Skutskärs MS C-förare 2wd över 2000cc Opel 19:41 1:34 5
2   Mikael Pettersson SMK Gävle   GSI  
2:57  16:44 
 
37 42 Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 19:42 1:35 40 1
7   Christian Ohlsson Almunge MK   240  
Entrant: A.R.C. Motorsport
2:50  16:52 
 
38 11 Kjell Sandberg Haninge MK A-förare 4wd Toyota 19:43 1:36 1:36 1
11   Henrik Hedlund Huddinge MK   Celica  
Entrant: team ks bergsprängning
2:36  17:07 
 
39 46 Jon Johansson Idkerbergets MK B-förare 2wd över 2000cc Ford 19:44 1:37 42 1
8   Sussanne Storm Idekerbergets MK   Escort  
2:48  16:56 
 
40 48 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 2wd under 2000cc Toyota 19:48 1:41 19 4
2   Olle Björk Borlänge MK   Starlet  
2:50  16:58 
 
41 47 Michael Walther SMK Hälsinge B-förare 2wd under 2000cc Opel 19:49 1:42 20 1
3   Tage Walther SMK Hälsinge   Corsa  
Entrant: Tallåsens Bil o Däckservice
2:48  17:01 
 
42 30 Johnny Ericsson Mälaröarnas MK A-förare 2wd över 2000cc Peugeot 19:53 1:46 1:26 4
13   Fredrik Högberg Horndals MK   306  
3:00  16:53 
 
43 62 Calle Lind Hofors MS C-förare 2wd över 2000cc Opel 19:56 1:49 20 3
3   Joakim Gnipe Nyhyttans RT   Ascona B  
2:56  17:00 
 
44 33 Stefan Eriksson Hofors MS A-förare Standard Volvo 20:01 1:54 5
1   Kjell Andersson Hofors MS   940  
2:54  17:07 
 
45 49 Thomas Åberg Hofors MS B-förare 2wd under 2000cc VW 20:02 1:55 33 1
4   Matti Johansson Hofors MS   Golf 1  
2:49  17:13 
 
46 36 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 20:08 2:01 46 6
3   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
2:55  17:13 
 
46 55 Lars Skoglund Bollnäs MK B-förare Standard Volvo 20:08 2:01
1   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   944  
2:56  17:12 
 
46 67 Tomas Johansson Hofors MS C-förare 2wd under 2000cc Opel 20:08 2:01
1   Ulf Wårvik Hofors MK   Ascona  
2:53  17:15 
 
49 63 David Floberg Sandvikens MK C-förare 2wd under 2000cc VW 20:12 2:05 4 4
2   Håkan Palm Björnjägarns RC   Golf Mk II  
2:53  17:19 
 
50 52 Conny Sjöström MK Orion B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 20:15 2:08 46 3
5   Emma Olsson MK Orion   Swift GTI  
2:53  17:22 
 
51 51 Fredrik Holm Almunge MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 20:20 2:13 51 5
6   Patrik Helander Almunge MK   Swift GTI  
2:54  17:26 
 
52 59 Lars Savander Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 20:21 2:14 45 1
4   Nicklas Ryghammar Waxholms MK   240  
2:55  17:26 
 
53 109 Peter Ericsson Films MK C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 20:30 2:23 22 9
3   Joakim Gillberg Films MK   Swift  
2:57  17:33 
 
54 45 Anders Liljedahl Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 20:31 2:24 1:29 1
9   Tommy Nygren Sandvikens MK   Ascona B 2.4  
2:55  17:36 
 
55 53 Magnus Eliasson Östhammars MK B-förare 2wd under 2000cc VW 20:37 2:30 1:08 6
7   Henrik Joelsson Skutskärs MS   Golf  
2:58  17:39 
 
56 106 Leif Hedberg MK Rimo C-förare 2wd över 2000cc Opel 20:47 2:40 1:11 10
5   Tomas Nordin Grangärde RRC   Ascona B 2,4  
3:03  17:44 
 
57 74 Ove Nordberg Films MK C-förare 2wd under 2000cc Volvo 20:50 2:43 42 3
4   Redrik Kindberg Films MK   142  
3:05  17:45 
 
57 68 Magnus Karlsson Bärke MK C-förare 2wd under 2000cc Opel 20:50 2:43 42
4   Pär Bergman Bärke MK   Ascona B  
3:08  17:42 
 
59 72 Viktor Plühm SMK Gävle C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 20:59 2:52 51 9
6   Rikard Berglund SMK Gävle   Swift  
3:00  17:59 
 
60 80 Mikael Andersson Rasbo MK C-förare Standard Honda 21:46 3:39 47
1   Fredrik Engvall Rasbo MK   Civic  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
3:10  18:36 
 
61 57 Bror Gustafsson Skepptuna MK B-förare Standard Saab 21:49 3:42 1:41 3
2   Lars Wånd Skepptuna MK   99  
3:06  18:43 
 
62 54 Tomas Ericsson Films MK B-förare 2wd under 2000cc Saab 21:57 3:50 2:28 8
8   Henrik Anderse´n Films MK   96  
3:12  18:45 
 
63 77 Fredrik Morell Hofors MS C-förare Standard 242 22:20 4:13 34 23
2   Magnus Sundqvist Hofors MS   Volvo  
3:19  19:01 
 
64 56 Sten Pettersson Skepptuna MK B-förare Standard Saab 22:43 4:36 2:35 23
3   Patrik Karlsson Films MK   99  
Entrant: Jarmos Bilskrot.cbj.net
3:24  19:19 
 
65 61 Fredrik Rönn Hofors MS C-förare 2wd över 2000cc Volvo 23:43 5:36 4:07 1:00
6   Markus Andersson Hofors MS   240  
5:44  17:59 
 
66 29 Tobias Wärme MK Orion A-förare 2wd över 2000cc Volvo 26:33 8:26 8:06 2:50
14   Stefan Andersson Mkorion   940  
10:10  16:23 
 
67 50 Dick Persson Värmdö MK B-förare 2wd under 2000cc VW 28:49 10:42 9:20 2:16
9   Tom Suneson-Hahne Värmdö MK   Golf II  
2:53  25:56 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!