Svenska English
Resultatdata
2006-09-23 Gränsrallyt Officiell slutlig
After SS 1
78 deltagare
Plac Nr Förare/CO-Driver Klubb Tävlingsklass Bilm./Modell Tid Diff T Diff K Diff F
1 11 Kjell Sandberg Haninge MK A-förare 4wd Toyota 2:36
1   Henrik Hedlund Huddinge MK   Celica  
Anmälare: team ks bergsprängning
 
2 4 Robert Johansson Ljusdals MS A-förare 4wd Mitsubishi 2:37 1 1 1
2   Lasse Grip Ljusdals MS   Lancer Evo III  
 
3 16 Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 2wd över 2000cc Opel 2:38 2 1
1   Bo-Göran Lundqvist Hofors MS   Astra  
 
4 15 Christer Steen Svärdsjö MK A-förare 2wd över 2000cc Opel 2:40 4 2 2
2   Håkan Jacobsson Norbergs MC   Corsa  
Anmälare: Tractive AB
 
4 7 Anders Johnsen SMK Dala Falun A-förare 4wd Ford 2:40 4 4
3   Anders Wänn Borlänge MK   Escort WRC  
Anmälare: Tractive AB
 
6 44 Jan-Åke Hamréus Horndals MK B-förare 2wd över 2000cc Vauxhall 2:41 5 1
1   Rolf Öhberg SMK Dala Falun   Astra KitCar  
Anmälare: Kratte Masugn Konferens o Äventyr
 
7 2 Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4wd Toyota 2:42 6 6 1
4   Markku Kangas Sandvikens MK   Celica GT4  
Anmälare: L. Häggs Bildemontering AB
 
8 18 Stefan Trygg Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:43 7 5 1
3   Mikael Ståhl Haninge MK   940  
Anmälare: Håga Lackering AB
 
8 3 Dick Larsson Rasbo MK A-förare 4wd Toyota 2:43 7 7
5   Raymond Wessman SMK Uppsala   Celica  
 
10 24 Tommy Bryfelt SMK Tierp A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:44 8 6 1
4   Christer Nygren SMK Gävle   240 Delux  
Anmälare: Älvkareby bildemontering AB
 
10 10 Peter Dahlgren Huddinge MK A-förare 4wd Ford 2:44 8 8
6   Anders Engvall Haninge MK   Escort Cosworth  
Anmälare: SKAB
 
10 6 Mathias Waldegård MK Rimo A-förare 4wd Mitsubishi 2:44 8 8
6   Cay Nyberg Huddinge MK   Lancer Evo IV  
 
13 5 Ola Carlsson Woxnadalens MK A-förare 4wd Toyota 2:45 9 9 1
8   Anders Eklund Woxnadalens MK   Celica  
 
13 17 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd över 2000cc Saab 2:45 9 7
5   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   9-3 Turbo 16v  
Anmälare: Team Motorsport Sweden
 
15 34 Christer Dalmans Malungs MK B-förare 4wd Mitsubishi 2:46 10 1
1   Niklas Larsson Malungs MK   Lancer Evo VI  
Anmälare: ANDERS SKISHOP SÄLEN /LIMA
 
15 37 Patrik Westerlund AMF Årsunda B-förare 2wd över 2000cc Toyota 2:46 10 5
2   Thomas Åkelid AMF Årsunda   Corolla  
Anmälare: Team Lumek Motorsport
 
17 19 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2wd över 2000cc Nissan 2:47 11 9 1
6   Marie Eriksson SMK Uppsala   Sunny  
 
17 21 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:47 11 9
6   Joakim Brindberg Borlänge MK   240  
Anmälare: DANNEVALL o LASSILA MOTOR
 
17 9 Conny Nyström SMK Söderhamn A-förare 4wd Mitsubishi 2:47 11 11
9   Tomas Ekman SMK Söderhamn   Lancer Evo 6  
Anmälare: ELECTROSYSTEM
 
17 38 Peo Berglund Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 2:47 11 6
3   Mattias Sundström Sandvikens MK   Kadett GSI 16v  
Anmälare: Solkem AB
 
17 27 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:47 11 9
6   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Anmälare: A.jansson o son skogsmaskiner
 
22 31 Mattias Nordlund Svärdsjö MK A-förare 2wd under 2000cc VW 2:48 12 1
1   Göran Norberg SMK Dala   Golf L Ll  
 
22 46 Jon Johansson Idkerbergets MK B-förare 2wd över 2000cc Ford 2:48 12 7
4   Sussanne Storm Idekerbergets MK   Escort  
 
22 12 Lasse Väätänen Haninge MK A-förare 4wd Subaru 2:48 12 12
10   Petri Väätänen Haninge MK   Impreza 555  
Anmälare: Tommys Transport AB
 
22 47 Michael Walther SMK Hälsinge B-förare 2wd under 2000cc Opel 2:48 12
1   Tage Walther SMK Hälsinge   Corsa  
Anmälare: Tallåsens Bil o Däckservice
 
26 23 Jimmy Holmkvist Gestrike RT A-förare 2wd över 2000cc Ford 2:49 13 11 1
9   Magnus Olsson Järbo MK   Fiesta  
Anmälare: katalysatoråtervinning
 
26 35 Gabriel Savela Stockholms Bilklubb B-förare 4wd Mazda 2:49 13 3
2   Mikael Savela Stockholms Bilklubb   323 4x4 Turbo  
Anmälare: Håga Lackering AB
 
26 40 Andreas Engberg Skutskärs MS B-förare 2wd över 2000cc Opel 2:49 13 8
5   Rikard Malmberg SMK Uppsala   Kadett GSI 16v  
 
26 103 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 2:49 13 13
11   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza  
Anmälare: Håga Lackering AB
 
26 41 Ulf Pettersson MK Rimo B-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:49 13 8
5   Göran Schönqvist MK Rimo   940  
 
26 49 Thomas Åberg Hofors MS B-förare 2wd under 2000cc VW 2:49 13 1
2   Matti Johansson Hofors MS   Golf 1  
 
32 39 Mattias Kvick Hofors MS B-förare 2wd över 2000cc Opel 2:50 14 9 1
7   Peter Härmatis Sandvikens MK   Ascona B  
 
32 20 Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2wd över 2000cc Saab 2:50 14 12
10   Tomas Åhman SMK Uppsala   9:3 Turbo  
 
32 43 Joakim Lindell Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:50 14 9
7   Erik Ahlund Almunge MK   244 GL  
 
32 42 Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:50 14 9
7   Christian Ohlsson Almunge MK   240  
Anmälare: A.R.C. Motorsport
 
32 48 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 2wd under 2000cc Toyota 2:50 14 2
3   Olle Björk Borlänge MK   Starlet  
 
37 107 Leif Johansson Hofors MS B-förare 2wd under 2000cc Opel 2:51 15 3 1
4   Anders Lindström Hofors MS   Ascona B  
 
37 104 Mikael Åhman Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 2:51 15 3
2   Micke Nilsson Rasbo MK   Corsa  
 
37 28 Lars Gradin Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:51 15 13
11   Magnus Brüdigam VMS   240  
Anmälare: Lejtorp Racing
 
37 22 Arne Bäckström Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:51 15 13
11   Björn Wessel Karlstad MC Bil   240  
 
37 32 Lennart Stenros Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc VW 2:51 15 3
2   Benny Jansson   Golf  
 
42 65 Daniel Johansson Värmdö MK C-förare 2wd under 2000cc Opel 2:52 16 1
1   Patric Åkerblom MK V8   Corsa  
Anmälare: Funride.se ATV - MC - MOPED
 
42 105 Daniel Gustafsson SMK Uppsala A-förare 2wd över 2000cc Ford 2:52 16 14
13   Sören Andersson Films MK   Fiesta ST  
 
44 67 Tomas Johansson Hofors MS C-förare 2wd under 2000cc Opel 2:53 17 1 1
2   Ulf Wårvik Hofors MK   Ascona  
 
44 63 David Floberg Sandvikens MK C-förare 2wd under 2000cc VW 2:53 17 1
2   Håkan Palm Björnjägarns RC   Golf Mk II  
 
44 52 Conny Sjöström MK Orion B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 2:53 17 5
5   Emma Olsson MK Orion   Swift GTI  
 
44 50 Dick Persson Värmdö MK B-förare 2wd under 2000cc VW 2:53 17 5
5   Tom Suneson-Hahne Värmdö MK   Golf II  
 
48 51 Fredrik Holm Almunge MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 2:54 18 6 1
7   Patrik Helander Almunge MK   Swift GTI  
 
48 25 Robert Forsberg Bärke MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:54 18 16
14   Jonas Skoglund Bärke MK   240  
 
48 33 Stefan Eriksson Hofors MS A-förare Standard Volvo 2:54 18
1   Kjell Andersson Hofors MS   940  
 
51 59 Lars Savander Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:55 19 1
1   Nicklas Ryghammar Waxholms MK   240  
 
51 45 Anders Liljedahl Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 2:55 19 14
10   Tommy Nygren Sandvikens MK   Ascona B 2.4  
 
51 71 Stefan Hägglöf MK Orion C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 2:55 19 3
4   Mikael Jonsson MK Orion   Swift GTI  
 
51 36 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 2:55 19 9
3   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
 
51 26 Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:55 19 17
15   Joakim Renberg Skutskärs MS   240  
Anmälare: Eriksson Bilteam
 
56 76 Johnny Larsson SMK Hedemora C-förare Standard Volvo 2:56 20 1
1   Håkan Yngve SMK Hedemora   940  
Anmälare: Hedemora Reklam
 
56 60 Thomas Billman Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 2:56 20 1
2   Rikard Jägenstedt MK Rimo   240  
 
56 62 Calle Lind Hofors MS C-förare 2wd över 2000cc Opel 2:56 20 1
2   Joakim Gnipe Nyhyttans RT   Ascona B  
 
56 55 Lars Skoglund Bollnäs MK B-förare Standard Volvo 2:56 20
1   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   944  
 
60 109 Peter Ericsson Films MK C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 2:57 21 5 1
5   Joakim Gillberg Films MK   Swift  
 
60 58 Björn Lindberg Skutskärs MS C-förare 2wd över 2000cc Opel 2:57 21 2
4   Mikael Pettersson SMK Gävle   GSI  
 
62 53 Magnus Eliasson Östhammars MK B-förare 2wd under 2000cc VW 2:58 22 10 1
8   Henrik Joelsson Skutskärs MS   Golf  
 
63 72 Viktor Plühm SMK Gävle C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 3:00 24 8 2
6   Rikard Berglund SMK Gävle   Swift  
 
63 30 Johnny Ericsson Mälaröarnas MK A-förare 2wd över 2000cc Peugeot 3:00 24 22
16   Fredrik Högberg Horndals MK   306  
 
63 101 Andreas Hedlund SMK Dala Falun C-förare Standard Opel 3:00 24 4
2   Lars Lindh Hofors MK   Kadett  
 
66 73 Emil Niskakoski Films MK C-förare 2wd under 2000cc Volvo 3:01 25 9 1
7   Karin Fagerlund Films MK   142  
 
67 106 Leif Hedberg MK Rimo C-förare 2wd över 2000cc Opel 3:03 27 8 2
5   Tomas Nordin Grangärde RRC   Ascona B 2,4  
 
68 74 Ove Nordberg Films MK C-förare 2wd under 2000cc Volvo 3:05 29 13 2
8   Redrik Kindberg Films MK   142  
 
69 57 Bror Gustafsson Skepptuna MK B-förare Standard Saab 3:06 30 10 1
2   Lars Wånd Skepptuna MK   99  
 
69 79 Johan Pettersson MK Orion C-förare Standard Volvo 3:06 30 10
3   Christine Sjöblom MK Orion   242 GT  
Anmälare: WWW.FINESS.SE
 
71 68 Magnus Karlsson Bärke MK C-förare 2wd under 2000cc Opel 3:08 32 16 2
9   Pär Bergman Bärke MK   Ascona B  
 
72 80 Mikael Andersson Rasbo MK C-förare Standard Honda 3:10 34 14 2
4   Fredrik Engvall Rasbo MK   Civic  
Anmälare: Wennmans Bilplåt AB
 
73 54 Tomas Ericsson Films MK B-förare 2wd under 2000cc Saab 3:12 36 24 2
9   Henrik Anderse´n Films MK   96  
 
74 77 Fredrik Morell Hofors MS C-förare Standard 242 3:19 43 23 7
5   Magnus Sundqvist Hofors MS   Volvo  
 
75 56 Sten Pettersson Skepptuna MK B-förare Standard Saab 3:24 48 28 5
3   Patrik Karlsson Films MK   99  
Anmälare: Jarmos Bilskrot.cbj.net
 
76 69 Magnus Wretman Haninge MK C-förare 2wd under 2000cc VW 3:26 50 34 2
10   Peter Berglund Haninge MK   Golf  
Prickar 20
 
77 61 Fredrik Rönn Hofors MS C-förare 2wd över 2000cc Volvo 5:44 3:08 2:49 2:18
6   Markus Andersson Hofors MS   240  
 
78 29 Tobias Wärme MK Orion A-förare 2wd över 2000cc Volvo 10:10 7:34 7:32 4:26
17   Stefan Andersson Mkorion   940  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!