Svenska English
Raceconsulting
2018-12-29 Hasselasvängen Stenes Minne Official final
After SS 2
48 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 7 Tomas Bergman SMK Hälsinge 4WD Mitsubishi 21:27,6
1   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Evo 6  
Entrant:Välsta Bildemontering AB
3:39,2  17:48,4 
 
2 8 Sebastian Eriksson Hagfors MK 4WD Mitsubishi 21:34,6 7,0 7,0 7,0
2   Emil Bergkvist Hofors MS   Evo IX  
3:41,7  17:52,9 
 
3 5 Jari Liiten Sandvikens MK 4WD Mitsubishi 21:47,6 20,0 20,0 13,0
3   Mikael Kjellgren Hjo MK   Evo 7  
3:44,8  18:02,8 
 
4 2 Peter Johansson Säters MK 4WD Mitsubishi 22:07,4 39,8 39,8 19,8
4   Alexander Fammé Idkerberget MK   Evo 5  
3:44,2  18:23,2 
 
5 23 Niklas Hägg SMK Hälsinge A - 2WD VW 22:23,1 55,5 15,7
1   Martin Holmdal   Golf  
Entrant:L.Häggs Bildemontering AB
3:49,6  18:33,5 
 
6 22 Mattias Hägg SMK Hälsinge A - 2WD Toyota 22:34,9 1:07,3 11,8 11,8
2   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla  
Entrant:Häggs Bildemontering AB
3:48,2  18:46,7 
 
7 25 Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2WD VW 23:00,2 1:32,6 25,3
1   Mikael Pettersson Järbo MK   Golf III  
3:55,3  19:04,9 
 
8 16 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2WD Volvo 23:10,4 1:42,8 47,3 10,2
3   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant:Välsta Bildemontering AB
3:54,3  19:16,1 
 
9 24 Magnus Proos Härjedalens AK B - 2WD Saab 23:21,0 1:53,4 20,8 10,6
2   Lasse Grip SMK Hälsinge   9-3  
Entrant:Mobergs Glas Sveg
3:54,6  19:26,4 
 
10 17 Niklas Nilsson Jämtlands MK A - 2WD Volvo 23:29,2 2:01,6 1:06,1 8,2
4   Pontus Hallin MK Nordjämten   242  
3:58,7  19:30,5 
 
11 19 Emrik Smedberg Wäxjö MS A - 2WD Honda 23:29,4 2:01,8 1:06,3 0,2
5   Julia Thulin SMK Hörby   Civic  
Entrant:Motorsport AB i Växjö
4:05,7  19:23,7 
 
12 13 Bo Almgren Woxnadalens MK A - 2WD VW 23:36,5 2:08,9 1:13,4 7,1
6   Mattias Svedberg Bollnäs MK   Golf 3  
3:54,2  19:42,3 
 
13 26 Tommy Andersson SMK Hälsinge B - 2WD Toyota 23:55,3 2:27,7 55,1 18,8
3   Olle Wedin SMK Hälsinge   Corolla  
4:01,2  19:54,1 
 
14 12 Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A - 2WD Volvo 24:00,0 2:32,4 1:36,9 4,7
7   Peter Östlund SMK Söderhamn   940  
4:02,2  19:57,8 
 
15 44 Bosse Hemmingsson Offerdals MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 24:28,8 3:01,2 28,8
1   Jan Bergetorp Offerdals MK   Golf  
4:03,7  20:25,1 
 
16 45 Jocke Halvarsson Ljusdals MS AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 24:38,2 3:10,6 9,4 9,4
2   Henrik Hamberg Hede MK   940  
4:16,5  20:21,7 
 
17 46 Magnus Westman SMK Hälsinge AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 24:53,5 3:25,9 24,7 15,3
3   Michael Andersson SMK Hälsinge   944 GL  
4:13,9  20:39,6 
 
18 455 Per Nordgren Örnsköldsviks MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 24:54,4 3:26,8 25,6 0,9
4   Anna Nordgren Örnsköldsviks MK   940  
4:14,4  20:40,0 
 
19 33 Kenneth Ringström Fjugesta MS C - 2WD Toyota 25:07,6 3:40,0 13,2
1   Håkan Berger Fjugesta MS   Corolla  
Entrant:NERIKE KUGG o MEKAN MOTORSPORT
4:13,2  20:54,4 
 
20 47 Henrik Palm Ilsbo MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 25:16,9 3:49,3 48,1 9,3
5   Elin Nilsson SMK Hälsinge   Golf 16v  
4:07,7  21:09,2 
 
21 42 Mats Engvall Sandvikens MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 25:24,0 3:56,4 55,2 7,1
6   Maria Eriksson Sandvikens MK   Golf 16 V  
4:11,9  21:12,1 
 
22 39 Jonas Edlund Ilsbo MK Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 25:39,2 4:11,6 15,2
1   Sara Strömberg Ilsbo MK   PV  
4:20,0  21:19,2 
 
23 60 Andreas Stålehammar Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Suzuki 25:42,7 4:15,1 3,5
1   Melina Toven Kolsva MS   Swift Mk2  
Entrant:Sundgrens Åkeri AB
4:21,9  21:20,8 
 
24 68 Erik Sjöström Vännäs MK C - Grupp E VW 25:45,9 4:18,3 3,2
1   Eric Lennartsson Vännäs MK   Golf Mk2  
4:20,7  21:25,2 
 
25 31 Rune Grafström Örnsköldsviks RK C - 2WD VW 25:48,1 4:20,5 40,5 2,2
2   Hans Roland Sundström Örnsköldsviks RK   Golf 3  
Entrant:HECO ALUMINIUMTRAILER
4:20,4  21:27,7 
 
26 59 Marcus Persson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 25:54,8 4:27,2 12,1 6,7
2   Erica Oscarsson Sandvikens MK   240  
4:14,9  21:39,9 
 
27 48 Jon Johansson Idkerbergets MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 25:58,3 4:30,7 1:29,5 3,5
7   Max Johansson Idkerbergets MK   940  
4:19,0  21:39,3 
 
28 50 Nils-Olov Lindström Örnsköldsviks RK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 26:18,9 4:51,3 1:50,1 20,6
8   Gunnar Råberg Örnsköldsvik RK   244  
4:18,7  22:00,2 
 
29 11 Dan Axelsson Härjedalens AK A - 2WD Ford 26:31,2 5:03,6 4:08,1 12,3
8   Erika Wiklander Härjedalens MS   Escort Mk2  
Entrant:Mobergs Glas
4:20,9  22:10,3 
 
30 27 Morgan Hedqvist Hedesunda MK B - 2WD Opel 26:43,0 5:15,4 3:42,8 11,8
4   Mikael Aho Sandvikens MK   Manta B 2.4  
4:25,7  22:17,3 
 
31 70 Ida Törnhult Gestrike RT C - Grupp E Toyota 26:49,4 5:21,8 1:03,5 6,4
2   Pelle Wilén Strängnäs AMS   Corolla  
Entrant:Sundgrens Åkeri AB
4:34,5  22:14,9 
 
32 67 Mathias Pettersson Sandvikens MK C - Grupp E Volvo 26:51,2 5:23,6 1:05,3 1,8
3   Staffan Andersson Sandvikens MK   244  
4:26,1  22:25,1 
 
33 37 Janne Blom Finspångs MS Appendix K + (Grupp H -1974) Volvo 26:52,1 5:24,5 1:12,9 0,9
2   Stig Bergqvist Finspångs MS   PV  
4:16,0  22:36,1 
 
34 49 Krister Hernström Finspångs MS AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 26:52,3 5:24,7 2:23,5 0,2
9   Ingvar Eklöv Finspångs MS   242  
4:30,6  22:21,7 
 
35 55 Patrik Lundberg Ilsbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 27:02,8 5:35,2 1:20,1 10,5
3   Peter Söderlund SMK Hälsinge   940  
Entrant:Team ITAB
4:28,1  22:34,7 
 
36 56 Tobias Oravamäki Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 27:48,3 6:20,7 2:05,6 45,5
4   Alexander Nordqvist Gestrike RT   940  
4:32,5  22:45,8  Penalties30
 
37 66 Thomas Åsberg Gestrike RT C - Grupp E Opel 27:57,6 6:30,0 2:11,7 9,3
4   Agnes Åsberg Gestrike RT   Astra  
4:36,9  23:20,7 
 
38 29 Per Fagerström SMK Hälsinge C - 2WD Volvo 27:57,8 6:30,2 2:50,2 0,2
3   Tobias Palm SMK Hälsinge   240  
4:43,9  23:13,9 
 
39 62 Mikael Persson Ilsbo MK AB - Grupp E VW 28:04,3 6:36,7 6,5
1   Annelie Persson Bäck Ilsbo MK   Golf Mk2  
4:34,0  23:30,3 
 
40 605 Jonathan Haglund Örnsköldsviks MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 28:06,5 6:38,9 2:23,8 2,2
5   Maja Ekbark Örnsköldsviks MK   240  
4:47,4  23:19,1 
 
41 63 Jessica Persson Hede MK AB - Grupp E VW 28:58,7 7:31,1 54,4 52,2
2   Annsofi Wikström Ljusdals MS   Golf  
4:41,7  24:17,0 
 
42 51 Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 30:06,8 8:39,2 5:38,0 1:08,1
10   Hans Ädel Hedesunda MK   242  
4:14,5  25:52,3 
 
43 41 Magnus Lövgren Sandvikens MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Peugeot 30:30,9 9:03,3 6:02,1 24,1
11   Robin Wallberg Skutskärs MK   206 GTI  
4:10,8  26:20,1 
 
44 61 Håkan Borgh Strängnäs AMS AB - Grupp E Opel 30:37,3 9:09,7 2:33,0 6,4
3   Linus Lundberg Sunnansjö MK   Astra  
4:50,1  25:47,2 
 
45 35 Göte Nygren MK Kopparberg Appendix K + (Grupp H -1974) Saab 34:21,6 12:54,0 8:42,4 3:44,3
3   Mikael Yliluoma Hällefors MK   Sport  
4:37,0  29:44,6 
 
46 43 Dan Hoff Jämtlands MK AB - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 41:01,0 19:33,4 16:32,2 6:39,4
12   Ethel Svantesson Jämtlands MK   Golf III GTI 16v  
4:14,9  36:46,1 
 
47 53 Pontus Hoff Jämtlands MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 VW 51:11,8 29:44,2 25:29,1 10:10,8
6   Lukas Lindström Jämtlands MK   Golf II GTI  
25:21,8  22:00,0  Penalties3:50
 
48 57 Tommy Carlsson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 52:04,9 30:37,3 26:22,2 53,1
7   Linus Larsson Sandvikens MK   242  
24:09,9  24:55,0  Penalties3:00
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!