Svenska English
Raceconsulting
2018-09-15 Malmjärn Runt Official final
After SS 4
67 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 20 Niklas Karlsson Vallentuna MK A - 2 wd Volvo 22:16,1
1   Mikael Ståhl Haninge MK   940  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
3:05,7  4:41,4  11:38,7  2:50,3 
 
2 14 Johannes Joons Skutskärs MS A - 2 wd Opel 22:18,6 2,5 2,5 2,5
2   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Astra KitCar  
Entrant: RallyShop Motorsport
3:02,9  4:48,8  11:37,2  2:49,7 
 
3 19 Tomas Pettersson Grangärde RRC A - 2 wd Ford 22:22,6 6,5 6,5 4,0
3   Stefan Gustavsson Siak   Escort Mk2  
Entrant: TRACTIVE AB
3:08,4  4:51,2  11:31,3  2:51,7 
 
4 7 Fredrik Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 22:23,0 6,9 0,4
1   Patrick Sjödahl Värmdö BK   Evo  
3:04,2  4:48,0  11:39,8  2:51,0 
 
5 6 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 22:29,1 13,0 6,1 6,1
2   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer  
Entrant: HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
3:07,3  4:46,5  11:43,5  2:51,8 
 
6 103 Jan Björe Eskilstuna MK A - 4 wd Mitsubishi 22:39,9 23,8 16,9 10,8
3   Jan Ström Eskilstuna MK   Evo 9  
3:06,3  4:50,5  11:49,4  2:53,7 
 
7 8 Tomas Bergman SMK Hälsinge A - 4 wd Mitsubishi 22:42,7 26,6 19,7 2,8
4   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
3:02,8  5:15,9  11:19,8  2:44,2  Penalties 20
 
8 21 Daniel Röjsel SMK Dala Falun A - 2 wd Opel 22:44,3 28,2 28,2 1,6
4   Mikael Johansson Ludvika MS   Corsa Maxi 6 KitCar  
3:05,3  4:56,5  11:54,4  2:48,1 
 
9 42 Daniel Jansson Rasbo MK B - 2 wd Volvo 22:51,9 35,8 7,6
1   Magnus Berlin Örsundsbro MK   242  
Entrant: Peter Janssons Åkeri AB
3:08,0  4:56,0  11:53,6  2:54,3 
 
10 44 Claes Åström Rasbo MK B - 2 wd Renault 22:58,8 42,7 6,9 6,9
2   Lina Bergstedt Films MK   19  
3:06,2  4:59,4  11:57,6  2:55,6 
 
11 5 Björn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 22:59,3 43,2 36,3 0,5
5   Tomas Koepke Värmdö BK   Impreza STi 555  
3:08,5  4:57,9  11:57,4  2:55,5 
 
12 40 Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2 wd VW 23:06,8 50,7 14,9 7,5
3   Mikael Pettersson Järbo MK   Golf 3 16v  
3:03,0  4:58,1  12:10,6  2:55,1 
 
13 39 Martin Holmgren Films MK B - 4 wd Mazda 23:11,1 55,0 4,3
1   Lina Holmgren Films MK   323 4x4  
3:13,2  4:55,7  12:05,0  2:57,2 
 
14 18 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 23:12,9 56,8 56,8 1,8
5   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
3:09,8  4:53,2  12:13,3  2:56,6 
 
15 38 Ulf Backlund MK Rimo B - 4 wd Mitsubishi 23:13,0 56,9 1,9 0,1
2   Ola Persson Ludvika MS   9  
3:12,9  4:59,7  12:04,1  2:56,3 
 
16 17 Christer Steen Svärdsjö MK A - 2 wd Opel 23:16,9 1:00,8 1:00,8 3,9
6   Per Westman Almunge MK   Corsa  
3:06,0  5:02,7  12:14,3  2:53,9 
 
17 16 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A - 2 wd VW 23:24,7 1:08,6 1:08,6 7,8
7   Anna Marions Gotlands MF BK   Golf  
3:10,8  5:02,0  12:13,1  2:58,8 
 
18 10 Ulf Söderström Hamrånge MK A - 2 wd Volvo 23:25,5 1:09,4 1:09,4 0,8
8   Helene Söderström Hamrånge MK   940  
3:22,5  5:19,2  11:37,7  3:06,1 
 
19 34 Jan Åhlander Hedesunda MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 23:34,4 1:18,3 8,9
1   Rikard Berglund SMK Gävle   242  
3:11,6  5:04,4  12:17,3  3:01,1 
 
20 4 Peter Johansson Säters MK A - 4 wd Mitsubishi 23:38,0 1:21,9 1:15,0 3,6
6   Jim Hjerpe Säters MK   Lancer Evo V  
3:11,1  4:50,3  11:43,7  2:52,9  Penalties 1:00
 
21 43 Tim Joons Skutskärs MS B - 2 wd BMW 23:38,6 1:22,5 46,7 0,6
4   Mattias Engvall Skutskärs MS   M3  
3:10,2  5:04,0  12:24,9  2:59,5 
 
22 61 David Stafås Lima MS C - 2 wd Volvo 23:39,5 1:23,4 0,9
1   Oskar Bengtlars Lima MS   242  
3:15,3  5:09,0  12:18,2  2:57,0 
 
23 13 Lasse Israelsson Vansbro MK A - 2 wd Ford 23:44,1 1:28,0 1:28,0 4,6
9   Per Wiksten MK Ratten   Escort  
3:19,9  5:04,6  12:17,3  3:02,3 
 
24 35 Thord Östlund Hedesunda MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 23:47,8 1:31,7 13,4 3,7
2   Daniel Norling Hedesunda MK   242  
Entrant: ÖSTLUND HEDESUNDA BIL AB
3:14,4  5:10,4  12:22,8  3:00,2 
 
25 102 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd VW 24:03,4 1:47,3 1:47,3 15,6
10   Henrik Lund Eskilstuna MK   Golf Kit Kar  
3:13,5  5:10,9  12:37,4  3:01,6 
 
26 104 Alexander Westlund Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 24:07,0 1:50,9 3,6
1   Adam Westlund Latvia   940  
3:15,4  5:11,8  12:30,8  3:09,0 
 
27 11 Per-Arne Ljung Hofors MS A - 2 wd Opel 24:18,8 2:02,7 2:02,7 11,8
11   Madelene Ljung Hofors MS   Astra  
3:07,0  5:29,7  12:39,7  3:02,4 
 
28 67 Calle Bodell Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 24:20,8 2:04,7 13,8 2,0
2   Emma Hellström Sandvikens MK   940  
3:21,0  5:12,2  12:41,4  3:06,2 
 
29 62 Sebastian Backlund MK Rimo C - 2 wd Ford 24:21,1 2:05,0 41,6 0,3
2   Emil Persson Ludvika MS   Fiesta ST  
3:16,6  5:12,5  12:44,3  3:07,7 
 
30 51 Andreas Åsblom Järbo MK B - 2 wd Volvo 24:22,5 2:06,4 1:30,6 1,4
5   Håkan Jonsson Järbo MK   240  
3:27,0  5:14,0  12:37,8  3:03,7 
 
31 46 Mårten Egertz Vallentuna MK B - 2 wd Citroën 24:24,1 2:08,0 1:32,2 1,6
6   Mats Jägerhult Vallentuna MK   C2R2 Max  
3:17,0  5:16,2  12:45,1  3:05,8 
 
32 54 Martin Broberg Värmdö BK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 24:29,9 2:13,8 5,8
1   Emil Eklund Sandvikens MK   940 VOC  
3:20,4  5:13,8  12:49,9  3:05,8 
 
33 66 Kalle Morell Hofors MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 24:35,5 2:19,4 28,5 5,6
3   Lina Björklund Sandviken MK   940  
3:30,5  5:20,9  12:39,5  3:04,6 
 
34 52 Rasmus Bergström Haninge MK B - 2 wd Ford 24:35,6 2:19,5 1:43,7 0,1
7   Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST  
Entrant: Quality of Service IT-Support AB
3:15,7  5:18,2  12:52,0  3:09,7 
 
35 32 Peo Berglund Sandvikens MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 VW 24:45,6 2:29,5 1:11,2 10,0
3   Staffan Andersson Sandvikens MK   1302s  
Entrant: Solkem AB
3:22,0  5:12,0  13:03,9  3:07,7 
 
36 27 Magnus Lövgren Sandvikens MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Peugot 24:51,5 2:35,4 5,9
1   Evelina Olofsson Sandvikens MK   206  
3:19,6  5:17,3  13:07,7  3:06,9 
 
37 50 Mikael Westling Hofors MS B - 2 wd Volvo 24:54,5 2:38,4 2:02,6 3,0
8   Christian Lindberg Rasbo MK   940  
3:26,5  5:27,6  12:53,7  3:06,7 
 
38 49 Robert Johansson Hofors MS B - 2 wd Volvo 24:55,8 2:39,7 2:03,9 1,3
9   Michaela Persson Hofors MS   242  
3:19,4  5:19,8  13:06,6  3:10,0 
 
39 55 Mathias Savela Stockholms BK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 25:02,7 2:46,6 32,8 6,9
2   Mikael Savela Stockholms BK   740  
3:19,9  5:23,6  13:07,7  3:11,5 
 
40 33 Pelle Palmqvist SMK Gävle A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 25:03,6 2:47,5 1:29,2 0,9
4   Jari Liten Sandvikens MK   Escort RS  
3:30,4  5:19,9  13:03,4  3:09,9 
 
41 56 Mattias Henriksson Järbo MK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 25:04,1 2:48,0 34,2 0,5
3   Casper Björkman Gestrike RT   240  
3:25,4  5:20,7  13:08,9  3:09,1 
 
42 45 Dick Jansson Säters MK B - 2 wd VW 25:11,7 2:55,6 2:19,8 7,6
10   Kjell Arne Fammé   Golf  
3:34,5  5:51,3  12:24,7  3:21,2 
 
43 100 Magnus Westman SMK Hälsinge B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 25:11,8 2:55,7 41,9 0,1
4   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   944 GL  
3:23,6  5:26,1  13:11,6  3:10,5 
 
44 105 Patrik Jonsson Nora MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 25:22,9 3:06,8 31,4 11,1
2   Andreas Hjalmarsson Films MK   944  
3:26,5  5:29,5  13:12,9  3:14,0 
 
45 72 Robin Jonsson Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 25:29,1 3:13,0 1:22,1 6,2
4   Rasmus Jonsson Järbo MK   240  
3:28,7  5:33,4  13:14,7  3:12,3 
 
46 70 Marcus Persson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 25:32,0 3:15,9 1:25,0 2,9
5   Erica Oscarsson Sandvikens MK   240  
3:33,7  5:32,0  13:15,8  3:10,5 
 
47 29 Ragnar Glav Vallentuna MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 25:34,4 3:18,3 2:00,0 2,4
5   Linnea Glav-Lundin Vallentuna MK   Ascona A  
3:28,7  5:31,5  13:16,8  3:17,4 
 
48 28 Lotta Lundqvist MK Rimo A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 25:38,6 3:22,5 2:04,2 4,2
6   Lotta Wennberg MK Rimo   Manta 400  
3:31,5  5:34,5  13:16,6  3:16,0 
 
49 69 Dennis Borgstrröm Hofors MS C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 25:39,5 3:23,4 1:32,5 0,9
6   Kjell-Åke Borgström Hofors MS   940  
3:29,8  5:30,0  13:32,7  3:07,0 
 
50 77 Håkon Kolåsæter Finnskoga MK C - Grupp E VW 25:54,5 3:38,4 15,0
1   Silje Bjørseth Finnskoga MK   Golf  
3:30,5  5:32,2  13:39,8  3:12,0 
 
51 24 Ronnie Lönn Mälaröarnas MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 25:58,0 3:41,9 1:06,5 3,5
3   Kjell Hellund Mälaröarnas MK   940  
3:30,7  5:32,0  13:36,4  3:18,9 
 
52 25 Thomas Israelsson Skepptuna MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 26:03,0 3:46,9 1:11,5 5,0
4   Jessica Lundahl Skepptuna MK   242 GT  
3:29,5  5:38,8  13:41,2  3:13,5 
 
53 57 Magnus Hansson SMK Dala Falun B - Grupp E VW 26:05,0 3:48,9 2,0
1   Anna Hansson Grangärde RRC   Golf 2  
3:26,4  5:34,4  13:49,9  3:14,3 
 
54 58 Stefan Andersson Almunge MK B - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 26:15,7 3:59,6 10,7
1   Sixten Westman Almunge MK   Escort Rs2000  
Entrant: A.R.C Motorsport
3:29,8  5:42,8  13:47,4  3:15,7 
 
55 63 Niclas Johansson Hofors MS C - 2 wd Opel 26:43,4 4:27,3 3:03,9 27,7
3   Bo Göran Lundkvist Hofors MS   Ascona  
3:26,4  5:50,5  13:55,1  3:11,4  Penalties 20
 
56 75 Mathias Pettersson Sandvikens MK C - Grupp E Volvo 26:53,6 4:37,5 59,1 10,2
2   Jenny Carlsson Sandvikens MK   244  
3:37,3  5:45,6  14:01,3  3:29,4 
 
57 74 Alexander Eriksson Östhammars MK C - Grupp E Toyota 26:56,6 4:40,5 1:02,1 3,0
3   Johan Wesslén Films MK   Corolla  
3:41,8  5:47,0  14:01,6  3:26,2 
 
58 48 Jens Sjöström Lima MS B - 2 wd Volvo 26:57,7 4:41,6 4:05,8 1,1
11   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   940  
3:17,0  5:05,2  12:24,7  3:00,8  Penalties 3:10
 
59 78 Ida Törnhult Gestrike RT C - Grupp E Toyota 27:08,3 4:52,2 1:13,8 10,6
4   Patrik Åsberg AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Sundgrens Åkeri AB
3:40,5  5:51,2  14:06,6  3:30,0 
 
60 68 Daniel Holm Sunnansjö MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 27:25,1 5:09,0 3:18,1 16,8
7   Linus Lundberg Sunnansjö MK   240  
3:42,4  5:49,5  14:20,9  3:32,3 
 
61 59 Fredrik Blom SMK Hälsinge C - 2 wd Volvo 27:29,2 5:13,1 3:49,7 4,1
4   Erica Bernhardsson SMK Arboga   242  
Entrant: Välsta bildemontering
3:17,9  5:03,6  16:05,9  3:01,8 
 
62 30 Ingemar Bodin Almunge MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 27:50,3 5:34,2 4:15,9 21,1
7   Stig Hellberg Rasbo MK   Kadett GTE  
Entrant: R-Sport Sweden
3:50,7  6:03,6  14:35,8  3:20,2 
 
63 65 Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2 wd Opel 28:30,4 6:14,3 4:50,9 40,1
5   Mikael Coyet Sandvikens MK   Ascona  
3:43,9  5:52,1  15:33,5  3:20,9 
 
64 80 Ulf Zetterström Vallentuna MK C - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 30:19,6 8:03,5 1:49,2
1   Anne-Marie Höijer Raniel Hofors MS   Escort  
3:45,4  6:09,1  15:33,7  4:51,4 
 
65 81 Lars Källberg SMK Hedemora C - Appendix K 2wd + Gr H -74 Saab 2t 30:37,1 8:21,0 17,5 17,5
2   Lars Erik Björnberg Säters MK   96  
4:00,6  6:41,6  15:53,9  4:01,0 
 
66 79 Michael Nylin Sandvikens MK C - Grupp E Volkswagen 31:10,2 8:54,1 5:15,7 33,1
5   Patrik Herou Sandvikens MK   Golf GLS  
4:06,2  6:38,6  15:55,4  4:30,0 
 
67 26 Magnus Olsson Järbo MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 38:54,7 16:38,6 14:03,2 7:44,5
5   Lars-Olof Persson Järbo MK   240  
3:10,9  10:11,0  22:35,5  2:57,3 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!