Svenska English
Raceconsulting
2018-09-15 Malmjärn Runt Official final
After SS 2
75 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 20 Niklas Karlsson Vallentuna MK A - 2 wd Volvo 7:47,1
1   Mikael Ståhl Haninge MK   940  
Entrant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB
3:05,7  4:41,4 
 
2 14 Johannes Joons Skutskärs MS A - 2 wd Opel 7:51,7 4,6 4,6 4,6
2   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Astra KitCar  
Entrant: RallyShop Motorsport
3:02,9  4:48,8 
 
3 7 Fredrik Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 7:52,2 5,1 0,5
1   Patrick Sjödahl Värmdö BK   Evo  
3:04,2  4:48,0 
 
4 37 David Dannevall Värmdö BK B - 4 wd Mitsubishi 7:53,3 6,2 1,1
1   Fanny Jacobson Värmdö BK   Evo  
3:03,7  4:49,6 
 
5 6 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 7:53,8 6,7 1,6 0,5
2   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer  
Entrant: HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
3:07,3  4:46,5 
 
6 103 Jan Björe Eskilstuna MK A - 4 wd Mitsubishi 7:56,8 9,7 4,6 3,0
3   Jan Ström Eskilstuna MK   Evo 9  
3:06,3  4:50,5 
 
7 19 Tomas Pettersson Grangärde RRC A - 2 wd Ford 7:59,6 12,5 12,5 2,8
3   Stefan Gustavsson Siak   Escort Mk2  
Entrant: TRACTIVE AB
3:08,4  4:51,2 
 
8 40 Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2 wd VW 8:01,1 14,0 1,5
1   Mikael Pettersson Järbo MK   Golf 3 16v  
3:03,0  4:58,1 
 
9 21 Daniel Röjsel SMK Dala Falun A - 2 wd Opel 8:01,8 14,7 14,7 0,7
4   Mikael Johansson Ludvika MS   Corsa Maxi 6 KitCar  
3:05,3  4:56,5 
 
10 18 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 8:03,0 15,9 15,9 1,2
5   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
3:09,8  4:53,2 
 
11 42 Daniel Jansson Rasbo MK B - 2 wd Volvo 8:04,0 16,9 2,9 1,0
2   Magnus Berlin Örsundsbro MK   242  
Entrant: Peter Janssons Åkeri AB
3:08,0  4:56,0 
 
12 44 Claes Åström Rasbo MK B - 2 wd Renault 8:05,6 18,5 4,5 1,6
3   Lina Bergstedt Films MK   19  
3:06,2  4:59,4 
 
13 5 Björn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 8:06,4 19,3 14,2 0,8
4   Tomas Koepke Värmdö BK   Impreza STi 555  
3:08,5  4:57,9 
 
14 17 Christer Steen Svärdsjö MK A - 2 wd Opel 8:08,7 21,6 21,6 2,3
6   Per Westman Almunge MK   Corsa  
3:06,0  5:02,7 
 
15 39 Martin Holmgren Films MK B - 4 wd Mazda 8:08,9 21,8 15,6 0,2
2   Lina Holmgren Films MK   323 4x4  
3:13,2  4:55,7 
 
16 41 Lucas Branteström Rasbo MK B - 2 wd Opel 8:11,0 23,9 9,9 2,1
4   Viktor Strand Rasbo MK   Astra  
3:08,0  5:03,0 
 
17 38 Ulf Backlund MK Rimo B - 4 wd Mitsubishi 8:12,6 25,5 19,3 1,6
3   Ola Persson Ludvika MS   9  
3:12,9  4:59,7 
 
18 16 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK A - 2 wd VW 8:12,8 25,7 25,7 0,2
7   Anna Marions Gotlands MF BK   Golf  
3:10,8  5:02,0 
 
19 43 Tim Joons Skutskärs MS B - 2 wd BMW 8:14,2 27,1 13,1 1,4
5   Mattias Engvall Skutskärs MS   M3  
3:10,2  5:04,0 
 
20 34 Jan Åhlander Hedesunda MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 8:16,0 28,9 1,8
1   Rikard Berglund SMK Gävle   242  
3:11,6  5:04,4 
 
21 8 Tomas Bergman SMK Hälsinge A - 4 wd Mitsubishi 8:18,7 31,6 26,5 2,7
5   Paulin Bergqvist SMK Hälsinge   Evo 6  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
3:02,8  5:15,9 
 
22 59 Fredrik Blom SMK Hälsinge C - 2 wd Volvo 8:21,5 34,4 2,8
1   Erica Bernhardsson SMK Arboga   242  
Entrant: Välsta bildemontering
3:17,9  5:03,6 
 
23 48 Jens Sjöström Lima MS B - 2 wd Volvo 8:22,2 35,1 21,1 0,7
6   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   940  
3:17,0  5:05,2 
 
24 36 Ola Axelsson Västerås MS A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 8:24,2 37,1 8,2 2,0
2   Curt Lundmark Västerås MS   240  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
3:20,1  5:04,1 
 
25 61 David Stafås Lima MS C - 2 wd Volvo 8:24,3 37,2 2,8 0,1
2   Oskar Bengtlars Lima MS   242  
3:15,3  5:09,0 
 
26 102 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd VW 8:24,4 37,3 37,3 0,1
8   Henrik Lund Eskilstuna MK   Golf Kit Kar  
3:13,5  5:10,9 
 
27 13 Lasse Israelsson Vansbro MK A - 2 wd Ford 8:24,5 37,4 37,4 0,1
9   Per Wiksten MK Ratten   Escort  
3:19,9  5:04,6 
 
28 35 Thord Östlund Hedesunda MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Volvo 8:24,8 37,7 8,8 0,3
3   Daniel Norling Hedesunda MK   242  
Entrant: ÖSTLUND HEDESUNDA BIL AB
3:14,4  5:10,4 
 
29 104 Alexander Westlund Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 8:27,2 40,1 2,4
1   Adam Westlund Latvia   940  
3:15,4  5:11,8 
 
30 12 Hans Jansson MK Rimo A - 2 wd Volvo 8:28,2 41,1 41,1 1,0
10   Anderas Olsson Rasbo MK   940  
3:18,4  5:09,8 
 
31 62 Sebastian Backlund MK Rimo C - 2 wd Ford 8:29,1 42,0 7,6 0,9
3   Emil Persson Ludvika MS   Fiesta ST  
3:16,6  5:12,5 
 
32 67 Calle Bodell Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 8:33,2 46,1 6,0 4,1
2   Emma Hellström Sandvikens MK   940  
3:21,0  5:12,2 
 
32 46 Mårten Egertz Vallentuna MK B - 2 wd Citroën 8:33,2 46,1 32,1
7   Mats Jägerhult Vallentuna MK   C2R2 Max  
3:17,0  5:16,2 
 
34 52 Rasmus Bergström Haninge MK B - 2 wd Ford 8:33,9 46,8 32,8 0,7
8   Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST  
Entrant: Quality of Service IT-Support AB
3:15,7  5:18,2 
 
35 32 Peo Berglund Sandvikens MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 VW 8:34,0 46,9 18,0 0,1
4   Staffan Andersson Sandvikens MK   1302s  
Entrant: Solkem AB
3:22,0  5:12,0 
 
36 54 Martin Broberg Värmdö BK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 8:34,2 47,1 0,2
1   Emil Eklund Sandvikens MK   940 VOC  
3:20,4  5:13,8 
 
37 11 Per-Arne Ljung Hofors MS A - 2 wd Opel 8:36,7 49,6 49,6 2,5
11   Madelene Ljung Hofors MS   Astra  
3:07,0  5:29,7 
 
38 27 Magnus Lövgren Sandvikens MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Peugot 8:36,9 49,8 0,2
1   Evelina Olofsson Sandvikens MK   206  
3:19,6  5:17,3 
 
39 49 Robert Johansson Hofors MS B - 2 wd Volvo 8:39,2 52,1 38,1 2,3
9   Michaela Persson Hofors MS   242  
3:19,4  5:19,8 
 
40 51 Andreas Åsblom Järbo MK B - 2 wd Volvo 8:41,0 53,9 39,9 1,8
10   Håkan Jonsson Järbo MK   240  
3:27,0  5:14,0 
 
41 10 Ulf Söderström Hamrånge MK A - 2 wd Volvo 8:41,7 54,6 54,6 0,7
12   Helene Söderström Hamrånge MK   940  
3:22,5  5:19,2 
 
42 73 Anton Haanpää Films MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 8:43,2 56,1 16,0 1,5
3   Joakim Axell Films MK   940  
3:21,1  5:22,1 
 
43 31 Mats Svenson SMK Märsta A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 8:43,5 56,4 27,5 0,3
5   Gunnar Envang Djurholms MK   Ascona  
3:19,1  5:24,4 
 
43 55 Mathias Savela Stockholms BK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 8:43,5 56,4 9,3
2   Mikael Savela Stockholms BK   740  
3:19,9  5:23,6 
 
45 56 Mattias Henriksson Järbo MK B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 8:46,1 59,0 11,9 2,6
3   Casper Björkman Gestrike RT   240  
3:25,4  5:20,7 
 
46 100 Magnus Westman SMK Hälsinge B - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 8:49,7 1:02,6 15,5 3,6
4   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   944 GL  
3:23,6  5:26,1 
 
47 33 Pelle Palmqvist SMK Gävle A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 8:50,3 1:03,2 34,3 0,6
6   Jari Liten Sandvikens MK   Escort RS  
3:30,4  5:19,9 
 
48 66 Kalle Morell Hofors MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 8:51,4 1:04,3 24,2 1,1
4   Lina Björklund Sandviken MK   940  
3:30,5  5:20,9 
 
49 50 Mikael Westling Hofors MS B - 2 wd Volvo 8:54,1 1:07,0 53,0 2,7
11   Christian Lindberg Rasbo MK   940  
3:26,5  5:27,6 
 
50 105 Patrik Jonsson Nora MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 8:56,0 1:08,9 19,1 1,9
2   Andreas Hjalmarsson Films MK   944  
3:26,5  5:29,5 
 
51 69 Dennis Borgstrröm Hofors MS C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 8:59,8 1:12,7 32,6 3,8
5   Kjell-Åke Borgström Hofors MS   940  
3:29,8  5:30,0 
 
52 29 Ragnar Glav Vallentuna MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 9:00,2 1:13,1 44,2 0,4
7   Linnea Glav-Lundin Vallentuna MK   Ascona A  
3:28,7  5:31,5 
 
53 57 Magnus Hansson SMK Dala Falun B - Grupp E VW 9:00,8 1:13,7 0,6
1   Anna Hansson Grangärde RRC   Golf 2  
3:26,4  5:34,4 
 
54 4 Peter Johansson Säters MK A - 4 wd Mitsubishi 9:01,4 1:14,3 1:09,2 0,6
6   Jim Hjerpe Säters MK   Lancer Evo V  
3:11,1  4:50,3  Penalties 1:00
 
55 72 Robin Jonsson Järbo MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 9:02,1 1:15,0 34,9 0,7
6   Rasmus Jonsson Järbo MK   240  
3:28,7  5:33,4 
 
56 77 Håkon Kolåsæter Finnskoga MK C - Grupp E VW 9:02,7 1:15,6 0,6
1   Silje Bjørseth Finnskoga MK   Golf  
3:30,5  5:32,2 
 
56 24 Ronnie Lönn Mälaröarnas MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 9:02,7 1:15,6 25,8
3   Kjell Hellund Mälaröarnas MK   940  
3:30,7  5:32,0 
 
58 9 Lars Wikman Sandvikens MK A - 2 wd Citroën 9:03,1 1:16,0 1:16,0 0,4
13   Anders Jonsson SMK Gävle   C2  
3:29,8  5:33,3 
 
59 70 Marcus Persson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 9:05,7 1:18,6 38,5 2,6
7   Erica Oscarsson Sandvikens MK   240  
3:33,7  5:32,0 
 
60 28 Lotta Lundqvist MK Rimo A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 9:06,0 1:18,9 50,0 0,3
8   Lotta Wennberg MK Rimo   Manta 400  
3:31,5  5:34,5 
 
61 25 Thomas Israelsson Skepptuna MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 9:08,3 1:21,2 31,4 2,3
4   Jessica Lundahl Skepptuna MK   242 GT  
3:29,5  5:38,8 
 
62 58 Stefan Andersson Almunge MK B - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 9:12,6 1:25,5 4,3
1   Sixten Westman Almunge MK   Escort Rs2000  
Entrant: A.R.C Motorsport
3:29,8  5:42,8 
 
63 63 Niclas Johansson Hofors MS C - 2 wd Opel 9:16,9 1:29,8 55,4 4,3
4   Bo Göran Lundkvist Hofors MS   Ascona  
3:26,4  5:50,5 
 
64 71 Tobias Oravamäki Gestrike RT C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 9:20,6 1:33,5 53,4 3,7
8   Alexander Nordqvist Gestrike RT   940  
3:39,1  5:41,5 
 
65 75 Mathias Pettersson Sandvikens MK C - Grupp E Volvo 9:22,9 1:35,8 20,2 2,3
2   Jenny Carlsson Sandvikens MK   244  
3:37,3  5:45,6 
 
66 45 Dick Jansson Säters MK B - 2 wd VW 9:25,8 1:38,7 1:24,7 2,9
12   Kjell Arne Fammé   Golf  
3:34,5  5:51,3 
 
67 74 Alexander Eriksson Östhammars MK C - Grupp E Toyota 9:28,8 1:41,7 26,1 3,0
3   Johan Wesslén Films MK   Corolla  
3:41,8  5:47,0 
 
68 78 Ida Törnhult Gestrike RT C - Grupp E Toyota 9:31,7 1:44,6 29,0 2,9
4   Patrik Åsberg AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Sundgrens Åkeri AB
3:40,5  5:51,2 
 
69 68 Daniel Holm Sunnansjö MK C - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 9:31,9 1:44,8 1:04,7 0,2
9   Linus Lundberg Sunnansjö MK   240  
3:42,4  5:49,5 
 
70 65 Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2 wd Opel 9:36,0 1:48,9 1:14,5 4,1
5   Mikael Coyet Sandvikens MK   Ascona  
3:43,9  5:52,1 
 
71 30 Ingemar Bodin Almunge MK A - Appendix K 2wd + Gr H -74 Opel 9:54,3 2:07,2 1:38,3 18,3
9   Stig Hellberg Rasbo MK   Kadett GTE  
Entrant: R-Sport Sweden
3:50,7  6:03,6 
 
72 80 Ulf Zetterström Vallentuna MK C - Appendix K 2wd + Gr H -74 Ford 9:54,5 2:07,4 0,2
1   Anne-Marie Höijer Raniel Hofors MS   Escort  
3:45,4  6:09,1 
 
73 81 Lars Källberg SMK Hedemora C - Appendix K 2wd + Gr H -74 Saab 2t 10:42,2 2:55,1 47,7 47,7
2   Lars Erik Björnberg Säters MK   96  
4:00,6  6:41,6 
 
74 79 Michael Nylin Sandvikens MK C - Grupp E Volkswagen 10:44,8 2:57,7 1:42,1 2,6
5   Patrik Herou Sandvikens MK   Golf GLS  
4:06,2  6:38,6 
 
75 26 Magnus Olsson Järbo MK A - VOC Mekonomen Rally / Gr F / Gr N -1400 Volvo 13:21,9 5:34,8 4:45,0 2:37,1
5   Lars-Olof Persson Järbo MK   240  
3:10,9  10:11,0 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!