Svenska English
Raceconsulting
2018-09-30 Rally Killingen Official final
After SS 3
114 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 9 Patrik Åkerman Ljusdals MS Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 12:46,8
1   Joakim Gevert Frykdalens MK   Evo 8  
2:37,1  4:59,7  5:10,0 
 
2 10 Steen Skodborg Borlänge MK Klass 1 Supercupen (4 wd) Misubishi 13:09,7 22,9 22,9 22,9
2   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
2:41,8  5:09,9  5:18,0 
 
3 20 Hampus Jakobsson SMK Nyköping Klass 2 Supercupen (Fwd) Toyota 13:16,3 29,5 6,6
1   Pontus Jakobsson SMK Nyköping   Corolla  
2:43,2  5:09,1  5:24,0 
 
4 29 Tomas Pettersson Grangärde RRC Klass 3 Supercupen (Rwd) Ford 13:17,1 30,3 0,8
1   Dennis Rådström KAK   Escort Mk2  
Entrant: Tractive AB
2:42,0  5:12,5  5:22,6 
 
5 58 Mats Jonsson Forshaga MC Appendix K Mazda 13:18,7 31,9 1,6
1   Conny Sundqvist Storfors MK   323 4WD  
2:40,4  5:17,6  5:20,7 
 
6 14 Andreas Levin Lima MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Nissan 13:19,1 32,3 2,8 0,4
2   Tommy Lindholm Munkfors MC   Sunny  
2:42,2  5:12,4  5:24,5 
 
7 15 Andreas Persson MK Ratten Klass 2 Supercupen (Fwd) Renault 13:19,9 33,1 3,6 0,8
3   Henric Persson MK Ratten   Clio RS  
Entrant: Helmia Motorsport
2:43,1  5:11,9  5:24,9 
 
8 38 Simon Johansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 13:20,2 33,4 3,1 0,3
2   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
2:43,4  5:12,4  5:24,4 
 
9 33 Björn Larsson Forshaga MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 13:27,0 40,2 9,9 6,8
3   Ida Bood MK Ratten   242  
2:43,5  5:14,4  5:29,1 
 
10 41 Niklas Blomkvist Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 13:28,6 41,8 11,5 1,6
4   Per Wiksten MK Ratten   240  
2:42,7  5:17,8  5:28,1 
 
11 30 Tommy Eliasson Storfors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 13:28,9 42,1 11,8 0,3
5   Ove Persson SMK Linde   940  
Entrant: EC Svenska
2:43,7  5:17,0  5:28,2 
 
12 47 Thomas Bryntesson NMK Trøgstad Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 13:31,3 44,5 14,2 2,4
6   Ulf Rinden   240  
2:44,4  5:18,1  5:28,8 
 
13 16 Henrik Enner Likenäs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 13:40,8 54,0 24,5 9,5
4   Per-Arne Jonsson MK Ratten   Golf III  
2:46,3  5:21,9  5:32,6 
 
14 72 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 13:41,3 54,5 0,5
1   Lars Andersson SMK Trollhättan   940  
2:46,3  5:22,1  5:32,9 
 
15 63 Stefan Ryberg Forshaga MC Appendix K Volvo 13:42,1 55,3 23,4 0,8
2   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   242  
2:51,2  5:14,9  5:36,0 
 
16 70 Isac Nordström Kullings MS A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 13:44,3 57,5 3,0 2,2
2   Annie Hellstadius Kullings MS   940  
2:53,2  5:20,4  5:30,7 
 
17 35 Mats Bäck SMK Hedemora Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 13:44,7 57,9 27,6 0,4
7   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona  
2:45,8  5:23,0  5:35,9 
 
18 12 Lars-Ove Olsson Forshaga MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mazda 13:46,0 59,2 59,2 1,3
3   Peter Modig Vara MK   323 4WD  
2:57,9  5:18,3  5:29,8 
 
19 44 Sven Hansen Fryksdalens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 13:47,2 1:00,4 30,1 1,2
8   Magnus Broman Fryksdalens MK   242  
2:49,5  5:25,5  5:32,2 
 
20 17 Martin Jakobsson Kolsva MS Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 13:48,1 1:01,3 31,8 0,9
5   Henrik Lund Eskilstuna MK   Corsa B  
2:49,9  5:26,6  5:31,6 
 
21 76 Gustav Johansson Fryksdalens MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 13:51,5 1:04,7 3,4
1   Kalle Lindskog   940  
2:49,0  5:27,4  5:35,1 
 
22 18 Daniel Ernstedt KAK Klass 2 Supercupen (Fwd) Suzuki 13:55,3 1:08,5 39,0 3,8
6   Jonas Magner KAK Motorsport   Swift  
2:51,0  5:24,0  5:40,3 
 
23 55 Amund Skoglund MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 13:56,7 1:09,9 39,6 1,4
9   Peder Johansson MK Team Treske   242 Classic  
2:46,6  5:28,5  5:41,6 
 
24 37 Magnus Engelbrektsson MK Team Treske Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 13:57,1 1:10,3 40,0 0,4
10   Carin Nilsson MK Team Treske   940  
2:41,8  5:45,7  5:29,6 
 
25 36 Thomas Hansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 14:00,4 1:13,6 43,3 3,3
11   Mikael Håkman Forshaga MC   940  
2:52,7  5:35,0  5:32,7 
 
26 1 Robert Andersson Eskilstuna MK 1300 RallyCup Suzuki 14:03,3 1:16,5 2,9
1   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Swift Mk 2  
Entrant: Allbilservice i Eskilstuna
2:54,7  5:28,3  5:40,3 
 
27 150 Göran Fredriksson Fryksdalens MK Appendix K Volvo 14:05,8 1:19,0 47,1 2,5
3   Peter Johansson MK Ratten   240 T  
2:54,4  5:31,9  5:39,5 
 
28 2 Ola Strömberg Nora MK 1300 RallyCup Suzuki 14:06,4 1:19,6 3,1 0,6
2   Ronnie Maxe   Swift 1300 GTI Mk2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
2:51,2  5:31,5  5:43,7 
 
29 3 William Binbach Kolsva MS 1300 RallyCup Suzuki 14:08,5 1:21,7 5,2 2,1
3   Victor Johansson Ryds MK   Swift Evo 2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
2:52,9  5:29,3  5:46,3 
 
30 31 Ingvar Nilsson Hällefors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 14:10,1 1:23,3 53,0 1,6
12   Mikael Schuster Hällefors MK   240  
2:52,7  5:34,3  5:43,1 
 
31 53 Henrik Johansson Stenungsunds MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 14:10,2 1:23,4 53,1 0,1
13   Mikael Johansson Stenungsunds MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin AB
2:55,9  5:35,9  5:38,4 
 
32 24 Reine Nyberg Forshaga MC Klass 2 Supercupen (Fwd) Nissan 14:10,3 1:23,5 54,0 0,1
7   Alexander Glavsjö Holm Fryksdalens MK   Sunny Kit Car  
2:50,4  5:35,3  5:44,6 
 
33 153 Emil Andersson MK Team Westom A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 14:11,4 1:24,6 30,1 1,1
3   Kent Larsson MK Team Westom   244  
2:50,3  5:26,5  5:54,6 
 
34 43 Daniel Johansson Munkfors MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 14:11,7 1:24,9 54,6 0,3
14   Jan Adolfsson Finnskoga MK   240  
2:53,5  5:33,5  5:44,7 
 
35 74 Rickard Gustafsson SMK Södermanland B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 14:12,5 1:25,7 21,0 0,8
2   Lucas Karlsson Gnesta MK   940  
2:52,5  5:30,7  5:49,3 
 
36 32 Mats Larsson Nora MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 14:12,9 1:26,1 55,8 0,4
15   Johan Lövgren Degerfors RC   940  
Entrant: Däckverkstan i Nora
2:53,4  5:33,1  5:46,4 
 
37 60 Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 14:14,4 1:27,6 55,7 1,5
4   Curt Lundmark Västerås MS   264  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
2:58,7  5:31,2  5:44,5 
 
38 94 Linus Harling MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Nissan 14:17,1 1:30,3 2,7
1   Thea Vestli KNA Kongsvinger   Almera  
2:55,4  5:35,4  5:46,3 
 
39 78 Dan Rhodin SMK Trollhättan B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 14:18,3 1:31,5 26,8 1,2
3   Christer Karlsson SMK Trollhättan   940  
2:51,7  5:42,0  5:44,6 
 
40 151 Erik Engen NMK Trøgstad Appendix K Toyota 14:18,4 1:31,6 59,7 0,1
5   Linda Iren Tryland NMK Trøgstad   Celica GT4  
2:55,3  5:35,8  5:47,3 
 
41 79 Fredrik Alin Åmål MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 14:19,7 1:32,9 28,2 1,3
4   Alexander Alin Åmåls MK   240  
2:52,7  5:39,3  5:47,7 
 
42 99 Oscar Janson SMK Eda C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 14:20,2 1:33,4 3,1 0,5
2   Dan Fogderud SMK Eda   940  
2:53,6  5:39,1  5:47,5 
 
43 26 Roger Andersson Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) Opel 14:24,0 1:37,2 1:07,7 3,8
8   André Lundström Munkfors MC   Astra  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
2:56,3  5:34,3  5:53,4 
 
44 111 Calle Carlberg Nässjö MK Ungdomsrally Volvo 14:25,1 1:38,3 1,1
1   Torbjörn Carlberg Nässjö MK   940  
2:55,9  5:39,3  5:49,9 
 
45 73 Tomas Sjöberg Sotenäs MK A - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 14:29,3 1:42,5 48,0 4,2
4   Krister Gull Kils MK Bil   940  
2:54,0  5:38,8  5:56,5 
 
46 39 Kent Ola Björklund Likenäs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 14:29,8 1:43,0 1:12,7 0,5
16   Daniel Olsson Likenäs MK   244  
2:59,0  5:41,4  5:49,4 
 
47 57 Morgan Larsson Dals MK Klass 3 Supercupen (Rwd) BMW 14:31,1 1:44,3 1:14,0 1,3
17   Mikael Holmstedt Dals MK   325  
Entrant: MicroMotorsport
3:01,2  5:41,0  5:48,9 
 
48 7 Anton Larsson MK Ratten 1300 RallyCup Suzuki 14:31,3 1:44,5 28,0 0,2
4   Jim Hilmersson MK Ratten   GTI Mk 2  
Entrant: Team Lindberg Edsbyn
2:48,7  5:45,2  5:57,4 
 
49 42 Tommy Andersson SMK Trollhättan Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 14:32,7 1:45,9 1:15,6 1,4
18   Oskar Heden Kullings MS   940  
Entrant: Tallrot in Sport
2:58,0  5:41,4  5:53,3 
 
50 19 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 14:32,9 1:46,1 1:16,6 0,2
9   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf  
3:00,9  5:42,2  5:49,8 
 
51 11 Anders Karlsson Säffle MC Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 14:33,1 1:46,3 1:46,3 0,2
4   Björn Nilsson MK Ratten   Mirage R5  
Entrant: SPADER ÄZZ RALLY
2:33,3  6:55,1  5:04,7 
 
52 13 Kåre Moen MK Team Westom Klass 1 Supercupen (4 wd) Mitsubishi 14:33,8 1:47,0 1:47,0 0,7
5   Magnus Hermansson Hällefors MK   Lancer  
2:56,5  5:44,1  5:53,2 
 
53 45 Michael Nilsson Kils MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Opel 14:34,8 1:48,0 1:17,7 1,0
19   Lars Nilsson Kils MK   Ascona B  
3:00,4  5:40,9  5:53,5 
 
54 49 Micke Lindh MK Team Westom Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 14:36,9 1:50,1 1:19,8 2,1
20   Andreas Carlsson MK Team Westom   240  
2:58,1  5:45,6  5:53,2 
 
55 80 Niclas Lundgren Åmåls MK B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 14:45,8 1:59,0 54,3 8,9
5   Marcus Persson Åmåls MK   940  
2:57,3  5:54,5  5:54,0 
 
56 40 Peter Börjesson Stenungsunds MS Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 14:46,3 1:59,5 1:29,2 0,5
21   Ida Halvarsson Lima MS   242  
Entrant: Team Börjesson Maskin
3:01,2  5:52,4  5:52,7 
 
57 46 Jonas Wiklund Älvbygdens MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 14:47,0 2:00,2 1:29,9 0,7
22   Viktoria Johansson Kullings MS   242  
3:02,9  5:50,1  5:54,0 
 
58 81 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 14:48,8 2:02,0 31,7 1,8
3   Emil Widström Munkfors MC   240  
2:59,7  5:52,5  5:56,6 
 
59 114 Oscar Östlund Hällefors MK Ungdomsrally Volvo 14:52,0 2:05,2 26,9 3,2
2   Anders Östlund Hällefors MK   240  
Entrant: Kjellbergs AB
3:01,4  5:50,7  5:59,9 
 
60 23 Mattias Sundberg Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 14:53,8 2:07,0 1:37,5 1,8
10   Andreas Persson Likenäs MK   Golf  
3:01,0  5:58,9  5:53,9 
 
61 100 Pelle Persson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 14:57,2 2:10,4 40,1 3,4
4   Sven Erik Persson Fryksdalen MK   940  
3:02,5  5:50,9  6:03,8 
 
62 66 Mattias Olofsson Bengtsfors MC Appendix K Volvo 14:57,8 2:11,0 1:39,1 0,6
6   Per-Arne Bäck Bengtsfors MC   142  
3:02,8  5:51,5  6:03,5 
 
63 116 Tim Lagerstam Kullings MS Ungdomsrally Volvo 14:57,9 2:11,1 32,8 0,1
3   Robin Bäckström Falköpings MK   940  
3:03,4  5:51,3  6:03,2 
 
64 101 Beatrice Svensson Nora MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 14:58,6 2:11,8 41,5 0,7
5   Richard Svensson Storfors MK   240  
3:02,9  5:47,7  6:08,0 
 
65 82 Markus Lodin Likenäs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 15:05,9 2:19,1 48,8 7,3
6   Patrik Lodin Likenäs MK   240  
3:07,0  5:59,0  5:59,9 
 
66 113 Alexander Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 15:07,5 2:20,7 42,4 1,6
4   Marcus Fogdeby Storfors MK   940  
Entrant: ECSvenska AB
3:04,3  5:56,0  6:07,2 
 
67 56 Jonas Stange Storfors MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 15:10,3 2:23,5 1:53,2 2,8
23   Thomas Larsson Storfors MK   940  
3:07,4  5:53,2  6:09,7 
 
68 115 Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally Volvo 15:10,7 2:23,9 45,6 0,4
5   Mikael Persson SMK Trollhättan   240  
Entrant: Bilfocus Motorsport
3:08,0  6:00,0  6:02,7 
 
69 96 Henrik Agnarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 15:12,7 2:25,9 55,6 2,0
7   Madeleine Nilsson Forshaga MC   244  
3:10,4  5:55,6  6:06,7 
 
70 106 Erik Gustavsson Forshaga MC Grupp E / Grupp N -1400 Volkswagen 15:13,6 2:26,8 0,9
1   Ema Marble Forshaga MC   Golf 2  
Entrant: KAREV
3:09,0  5:59,2  6:05,4 
 
71 104 Nicklas Johansson Munkfors MC Grupp E / Grupp N -1400 Opel 15:17,3 2:30,5 3,7 3,7
2   Eddie Nord Munkfors MC   Astra  
Entrant: Team Munkfors Bilskrot AB
3:07,4  6:03,5  6:06,4 
 
72 92 Robbin Dahlgren Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 15:20,4 2:33,6 1:03,3 3,1
8   Niklas Höög Åmåls MK   740  
3:01,1  5:55,8  6:23,5 
 
73 28 Nathalie Holm Karlstad Mc-bil Klass 2 Supercupen (Fwd) SEAT 15:21,0 2:34,2 2:04,7 0,6
11   Tim Hammarström Älmhults Motorklubb   Ibiza  
3:08,4  6:05,6  6:07,0 
 
74 50 Jacob Enström Fredriksbergs MK Klass 3 Supercupen (Rwd) Volvo 15:21,6 2:34,8 2:04,5 0,6
24   Anders Enström Fredriksbergs MK   940  
Entrant: Ad bildelar Vansbro
3:02,7  6:09,4  6:09,5 
 
75 95 Gunnar Odd MK Ratten C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 15:25,5 2:38,7 1:08,4 3,9
9   Magnus Johansson MK Ratten   940  
3:06,4  6:02,6  6:16,5 
 
76 61 Carl-Johan Nyström Fryksdalens MK Appendix K Ford 15:25,8 2:39,0 2:07,1 0,3
7   Anders Gullström MK Ratten   Escort RS 2000  
Entrant: NMS Sporting
3:17,2  6:04,7  6:03,9 
 
77 117 Hugo Johansson Bengtsfors MC Ungdomsrally Suzuki 15:26,5 2:39,7 1:01,4 0,7
6   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Swift  
Entrant: Autoexperten Butiken Eskilstuna
3:08,1  6:02,7  6:15,7 
 
78 4 Ricardo Hillesjö Haninge MK 1300 RallyCup Suzuki 15:26,6 2:39,8 1:23,3 0,1
5   My Wessel Carlstad RC   Swift Mk 2  
Entrant: Allbilservice Eskilstuna
3:11,9  5:58,7  6:16,0 
 
79 6 Vesa Kujanpää Södertälje KRC 1300 RallyCup Suzuki 15:27,1 2:40,3 1:23,8 0,5
6   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Swift GTI  
Entrant: Team Lindbergs Edsbyn
3:09,5  5:59,9  6:17,7 
 
80 85 Joel Norqvist SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 15:28,9 2:42,1 1:11,8 1,8
10   Christoffer Nilssson SMK Trollhättan   244  
3:12,5  6:08,2  6:08,2 
 
81 84 Henrik Johansson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 15:32,0 2:45,2 1:14,9 3,1
11   Peter Granqvist Hällefors MK   740  
3:08,2  6:09,6  6:14,2 
 
82 105 Anders Kolberg MK Team Westom Grupp E / Grupp N -1400 Opel 15:36,4 2:49,6 22,8 4,4
3   Olof Lundström MK Team Treske   Corsa  
3:12,0  6:07,2  6:17,2 
 
83 8 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 RallyCup Citroën 15:37,2 2:50,4 1:33,9 0,8
7   Pierre Ellison Säffle MC   AX Sport  
Entrant: Team Profile Vehicles
3:09,5  6:07,0  6:20,7 
 
84 75 Hans Bergman Degerfors RC B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 15:37,4 2:50,6 1:45,9 0,2
6   Hans Stridh Degerfors RC   940  
3:07,9  6:08,4  6:21,1 
 
85 27 Håkan Nord Munkfors MC Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 15:43,0 2:56,2 2:26,7 5,6
12   Roger Johansson Munkfors MC   Golf Mk 1  
3:05,4  5:58,4  6:39,2 
 
86 87 Robin Persson Munkfors MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 15:47,0 3:00,2 1:29,9 4,0
12   Johan Vedin Fryksdalens MK   240  
3:16,7  6:16,9  6:13,4 
 
87 21 Knut Boberg KNA Oslo Klass 2 Supercupen (Fwd) VW 15:54,5 3:07,7 2:38,2 7,5
13   Leif Arne Neset A. B. Motorsport   Golf  
3:15,5  6:19,4  6:19,6 
 
88 69 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Appendix K Saab 15:56,6 3:09,8 2:37,9 2,1
8   Urban Bohlin SMK Trollhättan   99 EMS 16v  
3:18,5  6:15,1  6:23,0 
 
89 91 Börje Johansson Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 15:57,0 3:10,2 1:39,9 0,4
13   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
3:19,8  6:14,8  6:22,4 
 
90 120 Melvin Bengtsson Kullings MS Ungdomsrally Toyota 15:57,6 3:10,8 1:32,5 0,6
7   Joakim Bengtsson Kullings MS   Corolla  
3:14,6  6:19,4  6:23,6 
 
91 86 Stefan Öhrstrand Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 16:00,9 3:14,1 1:43,8 3,3
14   Anders Örstrand Forshaga MC   240  
3:13,7  6:16,4  6:30,8 
 
92 108 Curt Berglund Finnskoga MK Grupp E / Grupp N -1400 VW 16:10,3 3:23,5 56,7 9,4
4   Pernilla Kärnström MK Ratten   Golf II  
3:18,8  6:26,4  6:25,1 
 
93 121 Johan Jacobson Kullings MS Ungdomsrally Audi 16:10,6 3:23,8 1:45,5 0,3
8   Hans Andreasson Kullings MS   80  
3:25,2  6:19,8  6:25,6 
 
94 97 Marcus Davidsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 16:20,2 3:33,4 2:03,1 9,6
15   Jesper Larsson Fryksdalens MK   940  
3:27,8  6:26,7  6:25,7 
 
95 83 Roland Halvarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 16:22,8 3:36,0 2:05,7 2,6
16   Johanna Halvarsson Forshaga MC   240  
3:23,9  6:23,2  6:35,7 
 
96 109 Åke Dahlen MK Team Westom Grupp E / Grupp N -1400 FIAT 16:24,7 3:37,9 1:11,1 1,9
5   Kenneth Wåhlin MK Team Westom   Brava 1,6 SX  
3:15,6  6:25,7  6:43,4 
 
97 98 Tore Buer Dals MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 16:46,3 3:59,5 2:29,2 21,6
17   Arne Heibö KNA Halden   240  
3:31,4  6:30,6  6:44,3 
 
98 102 Johan Holm SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 17:03,4 4:16,6 2:46,3 17,1
18   Christer Holm SMK Trollhättan   240  
5:25,2  5:44,9  5:53,3 
 
99 68 Håkon J. Krogh NMK Trøgstad Appendix K Toyota 17:09,1 4:22,3 3:50,4 5,7
9   Hanne Aksberg Krogh   Celica  
3:52,8  6:00,5  7:15,8 
 
100 90 Jimmy Gustavsson Kils MK Bil C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F Volvo 17:25,4 4:38,6 3:08,3 16,3
19   Erik Hed Säffle MC   242  
3:04,8  5:57,1  8:23,5 
 
101 110 Fredrik Jardeby Kils MK Bil Grupp E / Grupp N -1400 VW 17:38,1 4:51,3 2:24,5 12,7
6   Pontus Eriksson Kils MK Bil   Golf 2  
3:40,3  6:41,8  7:16,0 
 
102 51 Michael Johansson Säffle MC Klass 3 Supercupen (Rwd) Volo 17:39,7 4:52,9 4:22,6 1,6
25   Alfred Andersen Åmåls MK   240  
Entrant: SPADER ÄZZ
2:55,6  5:42,6  9:01,5 
 
103 107 Michael Larsson Christinehamns MK Grupp E / Grupp N -1400 Saab 18:11,8 5:25,0 2:58,2 32,1
7   Henrik Bergström Karlstad Bil MC   99  
Entrant: MER/EL Team larsson
3:21,9  8:20,8  6:29,1 
 
104 306 Anders Hagman Filipstads MC Regularity Porche 28:04,4 15:17,6 9:52,6
1   Jens Olovsson Filipstads MC   944  
5:43,6  11:32,7  10:48,1 
 
105 309 Göran Ljung Kolsva MS Regularity Volvo 28:17,4 15:30,6 13,0 13,0
2   Mats Carlbom Kolsva MS   244  
5:44,0  11:38,4  10:55,0 
 
106 304 Tore Bigsten Götene MK Regularity Volvo 28:19,2 15:32,4 14,8 1,8
3   Inga Bigsten Götene MK   PV 544  
5:46,3  11:39,8  10:53,1 
 
107 308 Mats Andersson Wäxjö MS Regularity Saab 28:19,6 15:32,8 15,2 0,4
4   Arne Gustafsson Wäxjö MS   V4  
5:45,5  11:39,3  10:54,8 
 
108 300 Anders Gröttum Asker og Bærum Motorsport Regularity Opel 28:19,8 15:33,0 15,4 0,2
5   Jörn Gröttum Asker og Bærum Motorsport   Kadett GT/E  
5:45,9  11:40,2  10:53,7 
 
109 311 Leif Sohlberg Vara MK Regularity VW 28:19,9 15:33,1 15,5 0,1
6   Lucas Helin Tibro MK   1303S  
5:46,5  11:39,4  10:54,0 
 
110 312 Ove Anderson MK Kopparberg Regularity Opel 28:21,9 15:35,1 17,5 2,0
7   Stefan Helin Tibro MK   Ascona A Automatic  
Entrant: HELINS MOTORSPORT
5:47,5  11:39,8  10:54,6 
 
111 310 Öved Clasén Linköpings MS Regularity Saab 28:22,4 15:35,6 18,0 0,5
8   Britt-Marie Clasén Linköpings MS   99  
5:47,1  11:40,8  10:54,5 
 
112 302 Magnus Ershede Götene MK Regularity Saab 28:22,7 15:35,9 18,3 0,3
9   Roger Jansson Götene MK   V4  
5:47,2  11:38,2  10:57,3 
 
113 305 Roger Andersson Katrineholms MK Regularity Saab 28:23,0 15:36,2 18,6 0,3
10   Rose-Marie Andersson   V4  
5:46,8  11:40,8  10:55,4 
 
114 307 Lars-Gunnar Widell Vara MK Regularity Saab 28:23,5 15:36,7 19,1 0,5
11   Rickard Stenblom Götene MK   900  
5:46,9  11:41,0  10:55,6 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!