Svenska English
Resultatdata
2006-01-28 Dan Anderssons Minne Official final
After SS 3
102 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 12 Magnus Mellquist SMK Söderhamn A-förare 4 wd Mitsubishi 34:19
1   Mikael Johansson Vansbro MK   Lancer  
14:44  11:22  8:13 
 
2 9 Ola Carlsson Woxnadalens MK A-förare 4 wd Toyota 34:29 10 10 10
2   Anders Eklund Woxnadalens MK   Celica  
14:49  11:28  8:12 
 
3 7 Dick Larsson Rasbo MK A-förare 4 wd Toyota 34:30 11 11 1
3   Raymond Wessman SMK Uppsala   Celica  
14:40  11:41  8:09 
 
4 218 Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4 wd Toyota 34:51 32 32 21
4   Kent-Åke Stenbäck Forshaga MC   Celica WRC  
Entrant: L. Häggsbildemontering AB
14:54  11:32  8:25 
 
5 209 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd över 2000cc Saab 35:03 44 12
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   9-3 Turbo Etanol  
Entrant: Team Motorsport Sweden
15:10  11:35  8:18 
 
6 54 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 35:13 54 10
1   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
15:14  11:34  8:25 
 
7 32 Jonas Ericsson Kolsva MS A-förare 2wd över 2000cc Honda 35:18 59 15 5
2   Henrik Lundh Eskilstuna MK   Civic Type-R  
15:13  11:50  8:15 
 
8 205 Jan Söderberg Mälaröarnas MK A-förare 4 wd Mitsubishi 35:26 1:07 1:07 8
5   Magnus Ferm Kristianstads MK   Lancer Evo VII  
15:15  11:49  8:22 
 
9 34 Roger Helén Rasbo MK A-förare 2wd under 2000cc VW 35:27 1:08 14 1
2   Marcus Andersson Rasbo MK   Golf 3  
15:27  11:36  8:24 
 
10 10 Håkan Eriksson Örsundsbro MK A-förare 4 wd Mazda 35:32 1:13 1:13 5
6   Catarina Gustavson Örsundsbro MK   323  
15:13  11:55  8:24 
 
11 33 Simon Löfström Östhammars MK A-förare 2wd över 2000cc Renault 35:36 1:17 33 4
3   Andreas Olsson Rasbo MK   Clio Ragnotti  
15:17  11:52  8:27 
 
12 16 Peter Dahlgren Huddinge MK A-förare 4 wd Ford 35:39 1:20 1:20 3
7   Anders Engvall Haninge MK   Escort Cosworth  
Entrant: SKAB
15:19  11:41  8:39 
 
12 55 Mikael Åhman Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 35:39 1:20 26
3   Micke Nilsson Rasbo MK   Corsa  
15:30  11:42  8:27 
 
14 8 Mats Thorszelius SMK Uppsala A-förare 4 wd Mitsubishi 35:48 1:29 1:29 9
8   Håkan Jacobsson Norbergs MC   Lancer Evo VII  
16:20  11:28  8:00 
 
15 18 Lasse Mothander Botkyrka MK A-förare 4 wd Toyota 35:53 1:34 1:34 5
9   Christer Boo Botkyrka MK   Celica GT4  
15:43  11:27  8:43 
 
16 30 Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 2wd över 2000cc Opel 36:01 1:42 58 8
4   Bo-Göran Lundqvist Hofors MS   Astra  
15:12  11:53  8:56 
 
17 42 Daniel Gustafsson SMK Uppsala A-förare 2wd över 2000cc Ford 36:17 1:58 1:14 16
5   Sören Andersson Films MK   Fiesta ST  
Entrant: Modulbygg motorsport
15:46  11:57  8:34 
 
18 53 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2wd över 2000cc Nissan 36:18 1:59 1:15 1
6   Björn Engström Borlänge MK   Sunny  
15:48  12:02  8:28 
 
19 43 Robert Eriksson Eskilstuna MK A-förare 2wd över 2000cc Renault 36:22 2:03 1:19 4
7   Jens Carlsson SMK Motala   Clio Sport  
Entrant: www.finess.se
15:36  12:01  8:45 
 
20 31 Stefan Trygg Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 36:38 2:19 1:35 16
8   Daniel Jansson SMK Södermanland   940  
Entrant: WWW.FINESS.SE
15:31  12:26  8:41 
 
21 75 Patrik Westerlund AMF Årsunda B-förare 2wd över 2000cc Opel 36:42 2:23 4
1   Thomas Åkelid AMF Årsunda   Kadett 16v  
Entrant: Team Lumek Motorsport
15:50  12:03  8:49 
 
22 40 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 36:46 2:27 1:43 4
9   Roine Larsson Waxholms MK   240  
Entrant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR
15:52  12:06  8:48 
 
23 29 Pär Hedlöf SMK Dala Falun A-förare 2wd över 2000cc Opel 36:55 2:36 1:52 9
10   Åke Eriksson Bärke MK   Ascona B  
Entrant: Katalysatoråtervinning AB
15:56  12:11  8:48 
 
24 36 Tommy Bryfelt SMK Tierp A-förare 2wd över 2000cc Volvo 36:57 2:38 1:54 2
11   Christer Nygren SMK Gävle   240  
Entrant: Älvkarleby Bildemontering AB
15:55  12:10  8:52 
 
25 45 Bo Almgren SMK Arboga A-förare 2wd över 2000cc VW 36:59 2:40 1:56 2
12   Johan Thelin Mälaröarna MK   Golf 16v  
15:57  12:18  8:44 
 
26 24 Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 wd Subaru 37:02 2:43 2:43 3
10   Pär Näs Borlänge MK   Legacy  
16:02  12:13  8:47 
 
27 71 Nils Jensen Haninge MK B-förare 4wd Mitsubishi 37:08 2:49 6
1   Göran Adolfsson Gnesta MK   Lancer Evo III  
Entrant: forsman motor
15:59  12:12  8:57 
 
28 214 Dan Jurå SMK Uppsala A-förare 4 wd Mazda 37:09 2:50 2:50 1
11   Roine Andersson SMK Uppsala   323 GTR  
16:04  12:13  8:52 
 
29 38 Robert Ferm SMK Dala Falun A-förare 2wd över 2000cc VW 37:12 2:53 2:09 3
13   Lars Lindh Hofors MS   Golf Mk 3 Kit Car  
Entrant: Dalkross AB
15:53  12:27  8:52 
 
30 210 Anders Olsson SMK Söderhamn B-förare 4wd Mazda 37:14 2:55 6 2
2   Annmarie Olsson SMK Söderhamn   323  
15:57  12:05  9:12 
 
31 79 Per Eklund Rasbo MK B-förare 2wd över 2000cc Ford 37:18 2:59 36 4
2   Jan Andersson Rasbo MK   Fiesta Etanol  
Entrant: ModulBygg Motorsport
16:08  11:58  9:12 
 
32 35 Håkan Långkvist Fagerts MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 37:24 3:05 2:21 6
14   Leif Nordlund Fagersta MK   240  
Entrant: Erikslunds Åkeri AB
16:04  12:29  8:51 
 
33 81 Reine Laestander Skepptuna MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 37:26 3:07 44 2
3   Krister Nordlund Skepptuna MK   242 Evo  
16:10  12:08  9:08 
 
34 86 Johan Kindahl Norrköpings MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeot 37:29 3:10 47 3
4   Erik Gustavsson SMK Linde   306 S16  
16:18  12:11  9:00 
 
35 220 Christer Dalmans Malungs MK B-förare 4wd Mitsubishi 37:38 3:19 30 9
3   Ulf Larstrand Jämtlands MK   Lancer Evo VI  
16:18  12:18  9:02 
 
36 206 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 2wd över 2000cc Peugeot 37:39 3:20 2:36 1
15   Magnus Johansson Katrineholms MK   306  
Entrant: T.Månssons Åkeri o Trp AB
16:10  12:30  8:59 
 
37 41 Robert Forsberg Bärke MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 37:40 3:21 2:37 1
16   Emil Forsberg Bärke MK   240  
16:14  12:22  9:04 
 
38 22 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 wd Subaru 37:43 3:24 3:24 3
12   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza  
16:20  12:28  8:55 
 
38 76 Björn Henriksson Ludvika MS B-förare 2wd över 2000cc Opel 37:43 3:24 1:01
5   Åse Sneen Ludvika MS   Kadett GSI  
16:15  12:25  9:03 
 
40 201 Sven Blomdin MK Orion B-förare 2wd över 2000cc Opel 37:45 3:26 1:03 2
6   Johan Sundmark MK Orion   Kadett  
16:17  12:26  9:02 
 
41 73 Peo Berglund Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 37:47 3:28 1:05 2
7   Mattias Sundström Sandvikens MK   Kadett GSI 16v  
Entrant: Solkem AB
16:24  11:55  9:28 
 
41 39 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd över 2000cc Volvo 37:47 3:28 2:44
17   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant: A. Jansson o son Skogsmaskiner
16:19  12:22  9:06 
 
43 48 Thomas Strömé Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 37:49 3:30 2:46 2
18   Carl Svennstam Eskilstuna MK   940  
16:18  12:26  9:05 
 
44 62 Fredrik Menck SMK Motala A-förare 2wd standard Volvo 38:03 3:44 14
1   Kim Göransson SMK Motala   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
16:35  12:26  9:02 
 
45 116 Andreas Hellberg Grangärde RRC C-förare 2wd under 2000cc VW 38:14 3:55 11
1   Peter Andersson Grangärde RRC   Golf II  
16:33  12:20  9:21 
 
46 74 Henrik Nyberg Säters MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 38:30 4:11 1:48 16
8   Peter Haglund Säters MK   242  
16:20  12:59  9:11 
 
47 56 Kjell Friberg Skepptuna MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 38:31 4:12 3:18 1
4   Danne Petterson Enköpings MK   Corsa  
16:38  12:34  9:19 
 
48 222 Robert Andersson Eskilstuna MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeot 38:32 4:13 1:50 1
9   Carl-Gustaf 'Kapten' Karlsson Eskilstuna MK   306  
Entrant: Eskilstuna Glasmästeri AB
16:36  12:48  9:08 
 
49 113 Michael Walther SMK Hälsinge C-förare 2wd under 2000cc Opel 38:33 4:14 19 1
2   Tage Walther SMK Hälsinge   Corsa  
Entrant: Tallåsen Bil oDäckservice
16:26  12:36  9:31 
 
50 211 Erik Simonsson Lima MS B-förare 2wd över 2000cc Saab 38:40 4:21 1:58 7
10   Tomas Martinsson Lima MS   9:3  
Entrant: Simonsson Rör AB
16:45  12:32  9:23 
 
51 49 Lars Gradin Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 38:41 4:22 3:38 1
19   Magnus Brüdigam Västerås MS   240  
Entrant: Leijtorp Racing
16:30  12:57  9:14 
 
52 102 Henrik Persson Kullings MS B-förare 2wd Standard Volvo 38:51 4:32 10
1   Joakim Nilsson Simrishamns MK   940  
16:48  12:42  9:21 
 
53 61 Ronnie Lindblom Grangärde RRC A-förare 2wd under 2000cc Saab 38:56 4:37 3:43 5
5   Fredrik Prosén Borlänge MK   V4  
16:56  12:55  9:05 
 
53 91 Danne Falk Haninge MK B-förare 2wd under 2000cc Opel 38:56 4:37
1   Jesper Elwer Värmdö MK   Corsa  
17:48  12:10  8:58 
 
55 66 Stefan Eriksson Hofors MS A-förare 2wd standard Volvo 38:58 4:39 55 2
2   Kjell Andersson Hofors MS   940  
17:04  12:38  9:16 
 
56 212 Mattias Kylander Bärke MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 39:07 4:48 2:25 9
11   Tomas Sneen Bärke MK   940  
17:00  12:46  9:21 
 
57 88 Jocke Irebrand Vallentuna MK B-förare 2wd under 2000cc Opel 39:15 4:56 19 8
2   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   Kadett  
16:58  12:56  9:21 
 
58 84 Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 39:23 5:04 2:41 8
12   Christian Ohlsson Almunge MK   240  
Entrant: A.R.C. Motorsport
17:00  12:49  9:34 
 
59 103 Tommy Sahlqvist Laxå MK B-förare 2wd Standard Volvo 39:28 5:09 37 5
2   Christoffer Johnsson Laxå MK   940  
16:59  12:52  9:37 
 
60 51 Jocke Ivarsson Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 39:29 5:10 4:26 1
20   Carina Norrman Skepptuna MK   240  
16:46  13:27  9:16 
 
61 64 Ingemar Thelander SMK Gävle A-förare 2wd standard Volvo 39:32 5:13 1:29 3
3   Patrik Dybeck SMK Gävle   740  
16:43  13:22  9:27 
 
62 106 Ulf Backlund MK Rimo C-förare 4wd Mitsubishi 39:37 5:18 5
1   Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo VII  
17:19  12:39  9:39 
 
63 83 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 39:41 5:22 2:59 4
13   Andreas Pettersson Fredriksbergs MK   Ascona B  
16:36  13:13  9:52 
 
64 114 David Floberg Sandvikens MK C-förare 2wd under 2000cc VW 39:54 5:35 1:40 13
3   Per-Erik Larsson Sandvikens MK   Golf Mk II  
17:16  12:56  9:42 
 
65 93 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 2wd under 2000cc Toyota 40:01 5:42 1:05 7
3   Olle Björk Borlänge MK   Starlet  
16:59  13:12  9:40  Penalties 10
 
66 98 Mikael Högberg SMK Gävle B-förare 2wd Standard Volvo 40:20 6:01 1:29 19
3   Jörgen Mattson SMK Gävle   740  
17:53  12:52  9:35 
 
67 46 Gunnar Jensen Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 40:26 6:07 5:23 6
21   Linda Pettersson SMK Södermanland   940  
17:41  13:03  9:42 
 
68 215 Jörgen Andersson Kullings MS B-förare 2wd över 2000cc VW 40:27 6:08 3:45 1
14   Fredrik Olsson Kullings MS   Golf II  
17:43  13:02  9:32  Penalties 10
 
69 44 Arne Bäckström Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 40:31 6:12 5:28 4
22   Björn Wessel Karlstad MC Bil   240  
19:45  12:22  8:24 
 
70 122 Victor Windahl Björkviks MC C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 40:35 6:16 2:21 4
4   Dino Karlsson SMK Östgöta   Swift GTI  
17:13  13:14  9:58  Penalties 10
 
71 101 Rolf Andersson Christinehamns MK B-förare 2wd Standard Volvo 40:55 6:36 2:04 20
4   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   740  
Entrant: Høgåsens Bildemontering
17:53  13:09  9:53 
 
72 67 Mattias Nordlund Svärdsjö MK A-förare 2wd standard VW 40:57 6:38 2:54 2
4   Göran Norberg SMK Dala   Golf GT  
17:25  13:44  9:48 
 
73 82 Ulf Pettersson MK Rimo B-förare 2wd över 2000cc Volvo 40:59 6:40 4:17 2
15   Kaj Sivertsson MK Rimo   940  
16:39  12:51  11:29 
 
74 120 Stefan Hägglöf MK Orion C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 41:23 7:04 3:09 24
5   Mikael Jonsson MK Orion   Swift GTI  
17:38  13:33  10:12 
 
75 95 Linus Axman Norrköpings MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 41:30 7:11 2:34 7
4   Marcus Harrström MK Ramunder   Swift  
17:37  13:28  10:15  Penalties 10
 
76 11 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 wd Mitsubishi 41:35 7:16 7:16 5
13   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo IV  
21:20  11:58  8:17 
 
77 124 Johan Pettersson MK Orion C-förare 2wd Standard Volvo 42:01 7:42 26
1   Christine Sjöblom MK Orion   240 GT  
Entrant: WWW.FINESS.SE
17:57  13:49  10:15 
 
78 132 Mikael Andersson Rasbo MK C-förare 2wd Standard Honda 42:36 8:17 35 35
2   Fredrik Engvall Rasbo MK   Civic  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
18:32  13:50  10:14 
 
79 108 Bengt Salåker SMK Hedemora C-förare 4wd Lancia 42:52 8:33 3:15 16
2   Håkan Yngve SMK Hedemora   Delta Intergrale  
18:28  13:59  10:25 
 
80 100 Magnus Eliasson Östhammars MK B-förare 2wd Standard VW 42:57 8:38 4:06 5
5   Andreas Sandin Skutskärs MS   Golf Mk 2  
18:20  13:58  10:39 
 
81 126 Andreas Wilzen Linköpings MS C-förare 2wd Standard Volvo 42:59 8:40 58 2
3   Joel Ardell Norrköpings MK   940  
18:18  13:52  10:39  Penalties 10
 
82 123 Robin Wallón SMK Kungsör C-förare 2wd Standard Volvo 43:07 8:48 1:06 8
4   Andreas Guillemot Eskilstuna MK   244  
Entrant: Team Hans Persson Motorsport
18:54  13:54  10:19 
 
83 217 Lars Fagerberg Grangärde RRC A-förare 2wd under 2000cc Suzuki 43:25 9:06 8:12 18
6   Ida Fagerberg Grangärde RRC   Swift GTI  
19:02  13:59  10:24 
 
84 111 Thomas Billman Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 43:28 9:09 3
1   Rickard Jägerstedt MK Rimo   240 GL  
19:26  13:39  10:23 
 
85 97 Fredrik Holm Almunge MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 43:34 9:15 4:38 6
5   Patrik Helander Almunge MK   Swift  
18:53  14:07  10:34 
 
86 129 Stefan Frisk MK Kopparberg C-förare 2wd Standard Saab 43:40 9:21 1:39 6
5   Lena Medberg SMK Linde   99  
Entrant: Team Helix
18:55  14:08  10:37 
 
87 1 Roger Eriksson Mora MK Ungdomsrally VW 43:41 9:22 1
1   Sven Andersson Vansbro MK   Polo  
19:03  14:04  10:34 
 
88 14 Sören Olsson Films MK A-förare 4 wd TBA 44:10 9:51 9:51 29
14   Conny Lindwall Östhammars MK   TBA  
23:33  11:58  8:39 
 
89 107 Fredric Westerlund Värmdö MK C-förare 4wd Toyota 44:23 10:04 4:46 13
3   Helene Westerlund Alingsås MK   Celica GT4  
19:21  14:15  10:47 
 
90 85 Mattias Wennman Rasbo MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeout 44:31 10:12 7:49 8
16   Filip Larsson Rasbo MK   306 GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
16:18  12:38  15:35 
 
91 121 Cenny Wall Norrköpings MK C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 44:33 10:14 6:19 2
6   Henrik Svejderud Norrköpings MK   Swift GTI Mk1  
19:19  14:13  11:01 
 
92 130 Kenneth Blixt Ludvika MS C-förare 2wd Standard Saab 45:00 10:41 2:59 27
6   Helena Andersson Ludvika MS   99  
Entrant: BLIXT GRÄV o PLANERING LUDVIKA
20:00  14:16  10:44 
 
93 131 Jörgen Larsson Malungs MK C-förare 2wd Standard Saab 45:06 10:47 3:05 6
7   Björn Albertsson Malungs MK   99  
19:57  14:21  10:48 
 
94 57 Torbjörn Karlsson Taxinge MK A-förare 2wd under 2000cc Toyota 46:14 11:55 11:01 1:08
7   Robert Lernerud Stockholms BK   Starlet  
19:57  14:45  10:42  Penalties 50
 
95 127 Joakim 'Bunke'Nilsson Åtvidabergs MK C-förare 2wd Standard Volvo 49:05 14:46 7:04 2:51
8   Hans Sjöblom Linköpings MS   242  
18:47  17:02  12:46  Penalties 30
 
96 112 Mikael Högback Västerås MS C-förare 2wd över 2000cc Volvo 52:05 17:46 8:37 3:00
2   Per Andersson Västerås MS   240  
18:28  13:32  20:05 
 
97 21 Lasse Väätänen Haninge MK A-förare 4 wd Subaru 52:52 18:33 18:33 47
15   Petri Väätänen Haninge MK   Impreza 555  
Entrant: Tommys Transport AB
32:33  11:48  8:31 
 
98 17 Mathias Waldegård MK Rimo A-förare 4 wd Mitsubishi 55:07 20:48 20:48 2:15
16   Cay Nyberg Huddinge MK   Lancer Evo VI  
35:09  11:38  8:20 
 
99 87 Dennis Hartman Värmdö MK B-förare 2wd över 2000cc Saab 55:27 21:08 18:45 20
17   Rickard Tillberg Värmdö MK   99 Turbo  
31:11  13:49  10:27 
 
100 59 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd under 2000cc Suzuki 1:09:57 35:38 34:44 14:30
8   Mattias Hallqvist Vara MK   Swift Mk II  
Entrant: MP Maskin o Motor AB
45:55  13:09  9:33  Penalties 1:20
 
101 5 Madelene Johansson Grangärde RRC Ungdomsrally Saab 1:15:35 41:16 31:54 5:38
2   Åke Andersson Vansbro MK   99  
41:29  19:32  14:14  Penalties 20
 
102 219 Marcus Lindholm Kils MK Bil B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 1:19:05 44:46 40:09 3:30
6   Bo Berglund MK Ratten   Swift GTI  
50:45  15:35  10:25  Penalties 2:20
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!