Svenska English
Resultatdata
2006-01-28 Dan Anderssons Minne Official final
After SS 2
107 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 12 Magnus Mellquist SMK Söderhamn A-förare 4 wd Mitsubishi 26:06
1   Mikael Johansson Vansbro MK   Lancer  
14:44  11:22 
 
2 9 Ola Carlsson Woxnadalens MK A-förare 4 wd Toyota 26:17 11 11 11
2   Anders Eklund Woxnadalens MK   Celica  
14:49  11:28 
 
3 7 Dick Larsson Rasbo MK A-förare 4 wd Toyota 26:21 15 15 4
3   Raymond Wessman SMK Uppsala   Celica  
14:40  11:41 
 
4 218 Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4 wd Toyota 26:26 20 20 5
4   Kent-Åke Stenbäck Forshaga MC   Celica WRC  
Entrant: L. Häggsbildemontering AB
14:54  11:32 
 
5 209 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd över 2000cc Saab 26:45 39 19
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   9-3 Turbo Etanol  
Entrant: Team Motorsport Sweden
15:10  11:35 
 
6 54 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 26:48 42 3
1   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
15:14  11:34 
 
7 16 Peter Dahlgren Huddinge MK A-förare 4 wd Ford 27:00 54 54 12
5   Anders Engvall Haninge MK   Escort Cosworth  
Entrant: SKAB
15:19  11:41 
 
8 34 Roger Helén Rasbo MK A-förare 2wd under 2000cc VW 27:03 57 15 3
2   Marcus Andersson Rasbo MK   Golf 3  
15:27  11:36 
 
8 32 Jonas Ericsson Kolsva MS A-förare 2wd över 2000cc Honda 27:03 57 18
2   Henrik Lundh Eskilstuna MK   Civic Type-R  
15:13  11:50 
 
10 205 Jan Söderberg Mälaröarnas MK A-förare 4 wd Mitsubishi 27:04 58 58 1
6   Magnus Ferm Kristianstads MK   Lancer Evo VII  
15:15  11:49 
 
11 30 Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 2wd över 2000cc Opel 27:05 59 20 1
3   Bo-Göran Lundqvist Hofors MS   Astra  
15:12  11:53 
 
12 10 Håkan Eriksson Örsundsbro MK A-förare 4 wd Mazda 27:08 1:02 1:02 3
7   Catarina Gustavson Örsundsbro MK   323  
15:13  11:55 
 
13 33 Simon Löfström Östhammars MK A-förare 2wd över 2000cc Renault 27:09 1:03 24 1
4   Andreas Olsson Rasbo MK   Clio Ragnotti  
15:17  11:52 
 
14 18 Lasse Mothander Botkyrka MK A-förare 4 wd Toyota 27:10 1:04 1:04 1
8   Christer Boo Botkyrka MK   Celica GT4  
15:43  11:27 
 
15 55 Mikael Åhman Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 27:12 1:06 24 2
3   Micke Nilsson Rasbo MK   Corsa  
15:30  11:42 
 
16 43 Robert Eriksson Eskilstuna MK A-förare 2wd över 2000cc Renault 27:37 1:31 52 25
5   Jens Carlsson SMK Motala   Clio Sport  
Entrant: www.finess.se
15:36  12:01 
 
17 42 Daniel Gustafsson SMK Uppsala A-förare 2wd över 2000cc Ford 27:43 1:37 58 6
6   Sören Andersson Films MK   Fiesta ST  
Entrant: Modulbygg motorsport
15:46  11:57 
 
18 8 Mats Thorszelius SMK Uppsala A-förare 4 wd Mitsubishi 27:48 1:42 1:42 5
9   Håkan Jacobsson Norbergs MC   Lancer Evo VII  
16:20  11:28 
 
19 53 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2wd över 2000cc Nissan 27:50 1:44 1:05 2
7   Björn Engström Borlänge MK   Sunny  
15:48  12:02 
 
20 75 Patrik Westerlund AMF Årsunda B-förare 2wd över 2000cc Opel 27:53 1:47 3
1   Thomas Åkelid AMF Årsunda   Kadett 16v  
Entrant: Team Lumek Motorsport
15:50  12:03 
 
21 31 Stefan Trygg Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 27:57 1:51 1:12 4
8   Daniel Jansson SMK Södermanland   940  
Entrant: WWW.FINESS.SE
15:31  12:26 
 
22 40 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 27:58 1:52 1:13 1
9   Roine Larsson Waxholms MK   240  
Entrant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR
15:52  12:06 
 
23 210 Anders Olsson SMK Söderhamn B-förare 4wd Mazda 28:02 1:56 4
1   Annmarie Olsson SMK Söderhamn   323  
15:57  12:05 
 
24 36 Tommy Bryfelt SMK Tierp A-förare 2wd över 2000cc Volvo 28:05 1:59 1:20 3
10   Christer Nygren SMK Gävle   240  
Entrant: Älvkarleby Bildemontering AB
15:55  12:10 
 
25 79 Per Eklund Rasbo MK B-förare 2wd över 2000cc Ford 28:06 2:00 13 1
2   Jan Andersson Rasbo MK   Fiesta Etanol  
Entrant: ModulBygg Motorsport
16:08  11:58 
 
26 29 Pär Hedlöf SMK Dala Falun A-förare 2wd över 2000cc Opel 28:07 2:01 1:22 1
11   Åke Eriksson Bärke MK   Ascona B  
Entrant: Katalysatoråtervinning AB
15:56  12:11 
 
27 71 Nils Jensen Haninge MK B-förare 4wd Mitsubishi 28:11 2:05 9 4
2   Göran Adolfsson Gnesta MK   Lancer Evo III  
Entrant: forsman motor
15:59  12:12 
 
28 45 Bo Almgren SMK Arboga A-förare 2wd över 2000cc VW 28:15 2:09 1:30 4
12   Johan Thelin Mälaröarna MK   Golf 16v  
15:57  12:18 
 
28 24 Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 wd Subaru 28:15 2:09 2:09
10   Pär Näs Borlänge MK   Legacy  
16:02  12:13 
 
30 214 Dan Jurå SMK Uppsala A-förare 4 wd Mazda 28:17 2:11 2:11 2
11   Roine Andersson SMK Uppsala   323 GTR  
16:04  12:13 
 
31 81 Reine Laestander Skepptuna MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 28:18 2:12 25 1
3   Krister Nordlund Skepptuna MK   242 Evo  
16:10  12:08 
 
32 73 Peo Berglund Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 28:19 2:13 26 1
4   Mattias Sundström Sandvikens MK   Kadett GSI 16v  
Entrant: Solkem AB
16:24  11:55 
 
33 38 Robert Ferm SMK Dala Falun A-förare 2wd över 2000cc VW 28:20 2:14 1:35 1
13   Lars Lindh Hofors MS   Golf Mk 3 Kit Car  
Entrant: Dalkross AB
15:53  12:27 
 
34 86 Johan Kindahl Norrköpings MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeot 28:29 2:23 36 9
5   Erik Gustavsson SMK Linde   306 S16  
16:18  12:11 
 
35 35 Håkan Långkvist Fagerts MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 28:33 2:27 1:48 4
14   Leif Nordlund Fagersta MK   240  
Entrant: Erikslunds Åkeri AB
16:04  12:29 
 
36 220 Christer Dalmans Malungs MK B-förare 4wd Mitsubishi 28:36 2:30 34 3
3   Ulf Larstrand Jämtlands MK   Lancer Evo VI  
16:18  12:18 
 
36 41 Robert Forsberg Bärke MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 28:36 2:30 1:51
15   Emil Forsberg Bärke MK   240  
16:14  12:22 
 
38 76 Björn Henriksson Ludvika MS B-förare 2wd över 2000cc Opel 28:40 2:34 47 4
6   Åse Sneen Ludvika MS   Kadett GSI  
16:15  12:25 
 
38 206 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 2wd över 2000cc Peugeot 28:40 2:34 1:55
16   Magnus Johansson Katrineholms MK   306  
Entrant: T.Månssons Åkeri o Trp AB
16:10  12:30 
 
40 39 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd över 2000cc Volvo 28:41 2:35 1:56 1
17   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant: A. Jansson o son Skogsmaskiner
16:19  12:22 
 
41 201 Sven Blomdin MK Orion B-förare 2wd över 2000cc Opel 28:43 2:37 50 2
7   Johan Sundmark MK Orion   Kadett  
16:17  12:26 
 
42 48 Thomas Strömé Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 28:44 2:38 1:59 1
18   Carl Svennstam Eskilstuna MK   940  
16:18  12:26 
 
43 22 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 wd Subaru 28:48 2:42 2:42 4
12   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza  
16:20  12:28 
 
44 116 Andreas Hellberg Grangärde RRC C-förare 2wd under 2000cc VW 28:53 2:47 5
1   Peter Andersson Grangärde RRC   Golf II  
16:33  12:20 
 
45 85 Mattias Wennman Rasbo MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeout 28:56 2:50 1:03 3
8   Filip Larsson Rasbo MK   306 GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
16:18  12:38 
 
46 62 Fredrik Menck SMK Motala A-förare 2wd standard Volvo 29:01 2:55 5
1   Kim Göransson SMK Motala   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
16:35  12:26 
 
47 113 Michael Walther SMK Hälsinge C-förare 2wd under 2000cc Opel 29:02 2:56 9 1
2   Tage Walther SMK Hälsinge   Corsa  
Entrant: Tallåsen Bil oDäckservice
16:26  12:36 
 
48 56 Kjell Friberg Skepptuna MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 29:12 3:06 2:24 10
4   Danne Petterson Enköpings MK   Corsa  
16:38  12:34 
 
49 211 Erik Simonsson Lima MS B-förare 2wd över 2000cc Saab 29:17 3:11 1:24 5
9   Tomas Martinsson Lima MS   9:3  
Entrant: Simonsson Rör AB
16:45  12:32 
 
50 74 Henrik Nyberg Säters MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 29:19 3:13 1:26 2
10   Peter Haglund Säters MK   242  
16:20  12:59 
 
51 222 Robert Andersson Eskilstuna MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeot 29:24 3:18 1:31 5
11   Carl-Gustaf 'Kapten' Karlsson Eskilstuna MK   306  
Entrant: Eskilstuna Glasmästeri AB
16:36  12:48 
 
52 49 Lars Gradin Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 29:27 3:21 2:42 3
19   Magnus Brüdigam Västerås MS   240  
Entrant: Leijtorp Racing
16:30  12:57 
 
53 82 Ulf Pettersson MK Rimo B-förare 2wd över 2000cc Volvo 29:30 3:24 1:37 3
12   Kaj Sivertsson MK Rimo   940  
16:39  12:51 
 
53 102 Henrik Persson Kullings MS B-förare 2wd Standard Volvo 29:30 3:24
1   Joakim Nilsson Simrishamns MK   940  
16:48  12:42 
 
55 66 Stefan Eriksson Hofors MS A-förare 2wd standard Volvo 29:42 3:36 41 12
2   Kjell Andersson Hofors MS   940  
17:04  12:38 
 
56 212 Mattias Kylander Bärke MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 29:46 3:40 1:53 4
13   Tomas Sneen Bärke MK   940  
17:00  12:46 
 
57 83 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 29:49 3:43 1:56 3
14   Andreas Pettersson Fredriksbergs MK   Ascona B  
16:36  13:13 
 
57 84 Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 29:49 3:43 1:56
14   Christian Ohlsson Almunge MK   240  
Entrant: A.R.C. Motorsport
17:00  12:49 
 
59 61 Ronnie Lindblom Grangärde RRC A-förare 2wd under 2000cc Saab 29:51 3:45 3:03 2
5   Fredrik Prosén Borlänge MK   V4  
16:56  12:55 
 
59 103 Tommy Sahlqvist Laxå MK B-förare 2wd Standard Volvo 29:51 3:45 21
2   Christoffer Johnsson Laxå MK   940  
16:59  12:52 
 
61 88 Jocke Irebrand Vallentuna MK B-förare 2wd under 2000cc Opel 29:54 3:48 3
1   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   Kadett  
16:58  12:56 
 
62 91 Danne Falk Haninge MK B-förare 2wd under 2000cc Opel 29:58 3:52 4 4
2   Jesper Elwer Värmdö MK   Corsa  
17:48  12:10 
 
62 106 Ulf Backlund MK Rimo C-förare 4wd Mitsubishi 29:58 3:52
1   Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo VII  
17:19  12:39 
 
64 64 Ingemar Thelander SMK Gävle A-förare 2wd standard Volvo 30:05 3:59 1:04 7
3   Patrik Dybeck SMK Gävle   740  
16:43  13:22 
 
65 114 David Floberg Sandvikens MK C-förare 2wd under 2000cc VW 30:12 4:06 1:19 7
3   Per-Erik Larsson Sandvikens MK   Golf Mk II  
17:16  12:56 
 
66 51 Jocke Ivarsson Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 30:13 4:07 3:28 1
20   Carina Norrman Skepptuna MK   240  
16:46  13:27 
 
67 93 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 2wd under 2000cc Toyota 30:21 4:15 27 8
3   Olle Björk Borlänge MK   Starlet  
16:59  13:12  Penalties 10
 
68 122 Victor Windahl Björkviks MC C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 30:27 4:21 1:34 6
4   Dino Karlsson SMK Östgöta   Swift GTI  
17:13  13:14 
 
69 46 Gunnar Jensen Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 30:44 4:38 3:59 17
21   Linda Pettersson SMK Södermanland   940  
17:41  13:03 
 
70 215 Jörgen Andersson Kullings MS B-förare 2wd över 2000cc VW 30:45 4:39 2:52 1
16   Fredrik Olsson Kullings MS   Golf II  
17:43  13:02 
 
70 98 Mikael Högberg SMK Gävle B-förare 2wd Standard Volvo 30:45 4:39 1:15
3   Jörgen Mattson SMK Gävle   740  
17:53  12:52 
 
72 101 Rolf Andersson Christinehamns MK B-förare 2wd Standard Volvo 31:02 4:56 1:32 17
4   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   740  
Entrant: Høgåsens Bildemontering
17:53  13:09 
 
73 95 Linus Axman Norrköpings MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 31:05 4:59 1:11 3
4   Marcus Harrström MK Ramunder   Swift  
17:37  13:28 
 
74 67 Mattias Nordlund Svärdsjö MK A-förare 2wd standard VW 31:09 5:03 2:08 4
4   Göran Norberg SMK Dala   Golf GT  
17:25  13:44 
 
75 120 Stefan Hägglöf MK Orion C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 31:11 5:05 2:18 2
5   Mikael Jonsson MK Orion   Swift GTI  
17:38  13:33 
 
76 99 Daniel Larsson Järbo MK B-förare 2wd Standard Volvo 31:20 5:14 1:50 9
5   Sandra Wall Järbo MK   242 GT  
17:14  14:06 
 
77 124 Johan Pettersson MK Orion C-förare 2wd Standard Volvo 31:46 5:40 26
1   Christine Sjöblom MK Orion   240 GT  
Entrant: WWW.FINESS.SE
17:57  13:49 
 
78 112 Mikael Högback Västerås MS C-förare 2wd över 2000cc Volvo 32:00 5:54 14
1   Per Andersson Västerås MS   240  
18:28  13:32 
 
79 44 Arne Bäckström Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 32:07 6:01 5:22 7
22   Björn Wessel Karlstad MC Bil   240  
19:45  12:22 
 
80 126 Andreas Wilzen Linköpings MS C-förare 2wd Standard Volvo 32:10 6:04 24 3
2   Joel Ardell Norrköpings MK   940  
18:18  13:52 
 
81 100 Magnus Eliasson Östhammars MK B-förare 2wd Standard VW 32:18 6:12 2:48 8
6   Andreas Sandin Skutskärs MS   Golf Mk 2  
18:20  13:58 
 
82 132 Mikael Andersson Rasbo MK C-förare 2wd Standard Honda 32:22 6:16 36 4
3   Fredrik Engvall Rasbo MK   Civic  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
18:32  13:50 
 
83 108 Bengt Salåker SMK Hedemora C-förare 4wd Lancia 32:27 6:21 2:29 5
2   Håkan Yngve SMK Hedemora   Delta Intergrale  
18:28  13:59 
 
84 89 Ralf Björklund SMK Dala Falun B-förare 2wd under 2000cc VW 32:34 6:28 2:40 7
5   Ulf Wårvik Hofors MK   Golf Mk 1  
Entrant: Dalkross AB
17:43  14:51 
 
85 123 Robin Wallón SMK Kungsör C-förare 2wd Standard Volvo 32:48 6:42 1:02 14
4   Andreas Guillemot Eskilstuna MK   244  
Entrant: Team Hans Persson Motorsport
18:54  13:54 
 
86 97 Fredrik Holm Almunge MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 33:00 6:54 3:06 12
6   Patrik Helander Almunge MK   Swift  
18:53  14:07 
 
87 217 Lars Fagerberg Grangärde RRC A-förare 2wd under 2000cc Suzuki 33:01 6:55 6:13 1
6   Ida Fagerberg Grangärde RRC   Swift GTI  
19:02  13:59 
 
88 129 Stefan Frisk MK Kopparberg C-förare 2wd Standard Saab 33:03 6:57 1:17 2
5   Lena Medberg SMK Linde   99  
Entrant: Team Helix
18:55  14:08 
 
89 111 Thomas Billman Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 33:05 6:59 1:05 2
2   Rickard Jägerstedt MK Rimo   240 GL  
19:26  13:39 
 
90 1 Roger Eriksson Mora MK Ungdomsrally VW 33:07 7:01 2
1   Sven Andersson Vansbro MK   Polo  
19:03  14:04 
 
91 11 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 wd Mitsubishi 33:18 7:12 7:12 11
13   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo IV  
21:20  11:58 
 
92 121 Cenny Wall Norrköpings MK C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 33:32 7:26 4:39 14
6   Henrik Svejderud Norrköpings MK   Swift GTI Mk1  
19:19  14:13 
 
93 107 Fredric Westerlund Värmdö MK C-förare 4wd Toyota 33:36 7:30 3:38 4
3   Helene Westerlund Alingsås MK   Celica GT4  
19:21  14:15 
 
94 130 Kenneth Blixt Ludvika MS C-förare 2wd Standard Saab 34:16 8:10 2:30 40
6   Helena Andersson Ludvika MS   99  
Entrant: BLIXT GRÄV o PLANERING LUDVIKA
20:00  14:16 
 
95 131 Jörgen Larsson Malungs MK C-förare 2wd Standard Saab 34:18 8:12 2:32 2
7   Björn Albertsson Malungs MK   99  
19:57  14:21 
 
96 115 Staffan Olars Rasbo MK C-förare 2wd under 2000cc Opel 34:43 8:37 5:50 25
7   Gunnar Olars Rasbo MK   Kadett GT /f  
18:21  16:22 
 
97 57 Torbjörn Karlsson Taxinge MK A-förare 2wd under 2000cc Toyota 34:52 8:46 8:04 9
7   Robert Lernerud Stockholms BK   Starlet  
19:57  14:45  Penalties 10
 
98 14 Sören Olsson Films MK A-förare 4 wd TBA 35:31 9:25 9:25 39
14   Conny Lindwall Östhammars MK   TBA  
23:33  11:58 
 
99 127 Joakim 'Bunke'Nilsson Åtvidabergs MK C-förare 2wd Standard Volvo 35:49 9:43 4:03 18
8   Hans Sjöblom Linköpings MS   242  
18:47  17:02 
 
100 15 Staffan Bergdahl Teknis MC A-förare 4 wd Toyota 40:37 14:31 14:31 4:48
15   Per Erik Svensson Teknis MC   Corolla WRC  
17:50  22:47 
 
101 109 Dick Larsson Haninge MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 41:55 15:49 9:55 1:18
3   Patrik Åkerblom MC V8   940  
17:59  23:46  Penalties 10
 
102 21 Lasse Väätänen Haninge MK A-förare 4 wd Subaru 44:21 18:15 18:15 2:26
16   Petri Väätänen Haninge MK   Impreza 555  
Entrant: Tommys Transport AB
32:33  11:48 
 
103 87 Dennis Hartman Värmdö MK B-förare 2wd över 2000cc Saab 45:00 18:54 17:07 39
17   Rickard Tillberg Värmdö MK   99 Turbo  
31:11  13:49 
 
104 17 Mathias Waldegård MK Rimo A-förare 4 wd Mitsubishi 46:47 20:41 20:41 1:47
17   Cay Nyberg Huddinge MK   Lancer Evo VI  
35:09  11:38 
 
105 59 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd under 2000cc Suzuki 1:00:24 34:18 33:36 13:37
8   Mattias Hallqvist Vara MK   Swift Mk II  
Entrant: MP Maskin o Motor AB
45:55  13:09  Penalties 1:20
 
106 5 Madelene Johansson Grangärde RRC Ungdomsrally Saab 1:01:21 35:15 28:14 57
2   Åke Andersson Vansbro MK   99  
41:29  19:32  Penalties 20
 
107 219 Marcus Lindholm Kils MK Bil B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 1:08:40 42:34 38:46 7:19
7   Bo Berglund MK Ratten   Swift GTI  
50:45  15:35  Penalties 2:20
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!