Svenska English
Resultatdata
2006-01-28 Dan Anderssons Minne Officiell slutlig
After SS 1
117 deltagare
Plac Nr Förare/CO-Driver Klubb Tävlingsklass Bilm./Modell Tid Diff T Diff K Diff F
1 7 Dick Larsson Rasbo MK A-förare 4 wd Toyota 14:40
1   Raymond Wessman SMK Uppsala   Celica  
 
2 12 Magnus Mellquist SMK Söderhamn A-förare 4 wd Mitsubishi 14:44 4 4 4
2   Mikael Johansson Vansbro MK   Lancer  
 
3 9 Ola Carlsson Woxnadalens MK A-förare 4 wd Toyota 14:49 9 9 5
3   Anders Eklund Woxnadalens MK   Celica  
 
4 218 Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4 wd Toyota 14:54 14 14 5
4   Kent-Åke Stenbäck Forshaga MC   Celica WRC  
Anmälare: L. Häggsbildemontering AB
 
4 20 Ronnie Jakobsson Kolsva MS A-förare 4 wd Mitsubishi 14:54 14 14
4   Ola Carlsson Kolsva MS   Lancer Evo IV  
 
6 209 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd över 2000cc Saab 15:10 30 16
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   9-3 Turbo Etanol  
Anmälare: Team Motorsport Sweden
 
7 30 Per-Arne Ljung Hofors MS A-förare 2wd över 2000cc Opel 15:12 32 2 2
2   Bo-Göran Lundqvist Hofors MS   Astra  
 
8 10 Håkan Eriksson Örsundsbro MK A-förare 4 wd Mazda 15:13 33 33 1
6   Catarina Gustavson Örsundsbro MK   323  
 
8 32 Jonas Ericsson Kolsva MS A-förare 2wd över 2000cc Honda 15:13 33 3
3   Henrik Lundh Eskilstuna MK   Civic Type-R  
 
10 54 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 15:14 34 1
1   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
 
11 205 Jan Söderberg Mälaröarnas MK A-förare 4 wd Mitsubishi 15:15 35 35 1
7   Magnus Ferm Kristianstads MK   Lancer Evo VII  
 
12 33 Simon Löfström Östhammars MK A-förare 2wd över 2000cc Renault 15:17 37 7 2
4   Andreas Olsson Rasbo MK   Clio Ragnotti  
 
13 16 Peter Dahlgren Huddinge MK A-förare 4 wd Ford 15:19 39 39 2
8   Anders Engvall Haninge MK   Escort Cosworth  
Anmälare: SKAB
 
14 34 Roger Helén Rasbo MK A-förare 2wd under 2000cc VW 15:27 47 13 8
2   Marcus Andersson Rasbo MK   Golf 3  
 
15 55 Mikael Åhman Almunge MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 15:30 50 16 3
3   Micke Nilsson Rasbo MK   Corsa  
 
16 31 Stefan Trygg Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 15:31 51 21 1
5   Daniel Jansson SMK Södermanland   940  
Anmälare: WWW.FINESS.SE
 
17 43 Robert Eriksson Eskilstuna MK A-förare 2wd över 2000cc Renault 15:36 56 26 5
6   Jens Carlsson SMK Motala   Clio Sport  
Anmälare: www.finess.se
 
18 18 Lasse Mothander Botkyrka MK A-förare 4 wd Toyota 15:43 1:03 1:03 7
9   Christer Boo Botkyrka MK   Celica GT4  
 
19 42 Daniel Gustafsson SMK Uppsala A-förare 2wd över 2000cc Ford 15:46 1:06 36 3
7   Sören Andersson Films MK   Fiesta ST  
Anmälare: Modulbygg motorsport
 
19 23 Jonas Nordahl Fredriksbergs MK A-förare 4 wd Ford 15:46 1:06 1:06
10   Jonas Skoglund Bärke MK   Escort Cosworth  
Anmälare: JN TEKNIK o MOTORSPORT
 
21 53 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2wd över 2000cc Nissan 15:48 1:08 38 2
8   Björn Engström Borlänge MK   Sunny  
 
22 75 Patrik Westerlund AMF Årsunda B-förare 2wd över 2000cc Opel 15:50 1:10 2
1   Thomas Åkelid AMF Årsunda   Kadett 16v  
Anmälare: Team Lumek Motorsport
 
23 40 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 15:52 1:12 42 2
9   Roine Larsson Waxholms MK   240  
Anmälare: DANNEVALL o LASSILA MOTOR
 
24 38 Robert Ferm SMK Dala Falun A-förare 2wd över 2000cc VW 15:53 1:13 43 1
10   Lars Lindh Hofors MS   Golf Mk 3 Kit Car  
Anmälare: Dalkross AB
 
25 36 Tommy Bryfelt SMK Tierp A-förare 2wd över 2000cc Volvo 15:55 1:15 45 2
11   Christer Nygren SMK Gävle   240  
Anmälare: Älvkarleby Bildemontering AB
 
26 29 Pär Hedlöf SMK Dala Falun A-förare 2wd över 2000cc Opel 15:56 1:16 46 1
12   Åke Eriksson Bärke MK   Ascona B  
Anmälare: Katalysatoråtervinning AB
 
27 210 Anders Olsson SMK Söderhamn B-förare 4wd Mazda 15:57 1:17 1
1   Annmarie Olsson SMK Söderhamn   323  
 
27 45 Bo Almgren SMK Arboga A-förare 2wd över 2000cc VW 15:57 1:17 47
13   Johan Thelin Mälaröarna MK   Golf 16v  
 
29 71 Nils Jensen Haninge MK B-förare 4wd Mitsubishi 15:59 1:19 2 2
2   Göran Adolfsson Gnesta MK   Lancer Evo III  
Anmälare: forsman motor
 
30 24 Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 wd Subaru 16:02 1:22 1:22 3
11   Pär Näs Borlänge MK   Legacy  
 
31 35 Håkan Långkvist Fagerts MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:04 1:24 54 2
14   Leif Nordlund Fagersta MK   240  
Anmälare: Erikslunds Åkeri AB
 
31 214 Dan Jurå SMK Uppsala A-förare 4 wd Mazda 16:04 1:24 1:24
12   Roine Andersson SMK Uppsala   323 GTR  
 
33 79 Per Eklund Rasbo MK B-förare 2wd över 2000cc Ford 16:08 1:28 18 4
2   Jan Andersson Rasbo MK   Fiesta Etanol  
Anmälare: ModulBygg Motorsport
 
34 81 Reine Laestander Skepptuna MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:10 1:30 20 2
3   Krister Nordlund Skepptuna MK   242 Evo  
 
34 206 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 2wd över 2000cc Peugeot 16:10 1:30 1:00
15   Magnus Johansson Katrineholms MK   306  
Anmälare: T.Månssons Åkeri o Trp AB
 
36 41 Robert Forsberg Bärke MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:14 1:34 1:04 4
16   Emil Forsberg Bärke MK   240  
 
37 76 Björn Henriksson Ludvika MS B-förare 2wd över 2000cc Opel 16:15 1:35 25 1
4   Åse Sneen Ludvika MS   Kadett GSI  
 
38 201 Sven Blomdin MK Orion B-förare 2wd över 2000cc Opel 16:17 1:37 27 2
5   Johan Sundmark MK Orion   Kadett  
 
39 85 Mattias Wennman Rasbo MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeout 16:18 1:38 28 1
6   Filip Larsson Rasbo MK   306 GTI  
Anmälare: Wennmans Bilplåt AB
 
39 86 Johan Kindahl Norrköpings MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeot 16:18 1:38 28
6   Erik Gustavsson SMK Linde   306 S16  
 
39 220 Christer Dalmans Malungs MK B-förare 4wd Mitsubishi 16:18 1:38 21
3   Ulf Larstrand Jämtlands MK   Lancer Evo VI  
 
39 48 Thomas Strömé Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:18 1:38 1:08
17   Carl Svennstam Eskilstuna MK   940  
 
43 39 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:19 1:39 1:09 1
18   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Anmälare: A. Jansson o son Skogsmaskiner
 
44 8 Mats Thorszelius SMK Uppsala A-förare 4 wd Mitsubishi 16:20 1:40 1:40 1
13   Håkan Jacobsson Norbergs MC   Lancer Evo VII  
 
44 74 Henrik Nyberg Säters MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:20 1:40 30
8   Peter Haglund Säters MK   242  
 
44 22 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 wd Subaru 16:20 1:40 1:40
13   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza  
 
47 73 Peo Berglund Sandvikens MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 16:24 1:44 34 4
9   Mattias Sundström Sandvikens MK   Kadett GSI 16v  
Anmälare: Solkem AB
 
48 113 Michael Walther SMK Hälsinge C-förare 2wd under 2000cc Opel 16:26 1:46 2
1   Tage Walther SMK Hälsinge   Corsa  
Anmälare: Tallåsen Bil oDäckservice
 
49 49 Lars Gradin Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:30 1:50 1:20 4
19   Magnus Brüdigam Västerås MS   240  
Anmälare: Leijtorp Racing
 
50 116 Andreas Hellberg Grangärde RRC C-förare 2wd under 2000cc VW 16:33 1:53 7 3
2   Peter Andersson Grangärde RRC   Golf II  
 
51 62 Fredrik Menck SMK Motala A-förare 2wd standard Volvo 16:35 1:55 2
1   Kim Göransson SMK Motala   940  
Anmälare: Tornby Bilteknik AB
 
52 83 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2wd över 2000cc Opel 16:36 1:56 46 1
10   Andreas Pettersson Fredriksbergs MK   Ascona B  
 
52 222 Robert Andersson Eskilstuna MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeot 16:36 1:56 46
10   Carl-Gustaf 'Kapten' Karlsson Eskilstuna MK   306  
Anmälare: Eskilstuna Glasmästeri AB
 
54 56 Kjell Friberg Skepptuna MK A-förare 2wd under 2000cc Opel 16:38 1:58 1:24 2
4   Danne Petterson Enköpings MK   Corsa  
 
55 82 Ulf Pettersson MK Rimo B-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:39 1:59 49 1
12   Kaj Sivertsson MK Rimo   940  
 
56 64 Ingemar Thelander SMK Gävle A-förare 2wd standard Volvo 16:43 2:03 8 4
2   Patrik Dybeck SMK Gävle   740  
 
57 211 Erik Simonsson Lima MS B-förare 2wd över 2000cc Saab 16:45 2:05 55 2
13   Tomas Martinsson Lima MS   9:3  
Anmälare: Simonsson Rör AB
 
58 51 Jocke Ivarsson Skepptuna MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 16:46 2:06 1:36 1
20   Carina Norrman Skepptuna MK   240  
 
59 102 Henrik Persson Kullings MS B-förare 2wd Standard Volvo 16:48 2:08 2
1   Joakim Nilsson Simrishamns MK   940  
 
60 61 Ronnie Lindblom Grangärde RRC A-förare 2wd under 2000cc Saab 16:56 2:16 1:42 8
5   Fredrik Prosén Borlänge MK   V4  
 
61 88 Jocke Irebrand Vallentuna MK B-förare 2wd under 2000cc Opel 16:58 2:18 2
1   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   Kadett  
 
62 93 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 2wd under 2000cc Toyota 16:59 2:19 1 1
2   Olle Björk Borlänge MK   Starlet  
 
62 103 Tommy Sahlqvist Laxå MK B-förare 2wd Standard Volvo 16:59 2:19 11
2   Christoffer Johnsson Laxå MK   940  
 
64 84 Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 17:00 2:20 1:10 1
14   Christian Ohlsson Almunge MK   240  
Anmälare: A.R.C. Motorsport
 
64 212 Mattias Kylander Bärke MK B-förare 2wd över 2000cc Volvo 17:00 2:20 1:10
14   Tomas Sneen Bärke MK   940  
 
66 66 Stefan Eriksson Hofors MS A-förare 2wd standard Volvo 17:04 2:24 29 4
3   Kjell Andersson Hofors MS   940  
 
67 122 Victor Windahl Björkviks MC C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 17:13 2:33 47 9
3   Dino Karlsson SMK Östgöta   Swift GTI  
 
68 99 Daniel Larsson Järbo MK B-förare 2wd Standard Volvo 17:14 2:34 26 1
3   Sandra Wall Järbo MK   242 GT  
 
69 114 David Floberg Sandvikens MK C-förare 2wd under 2000cc VW 17:16 2:36 50 2
4   Per-Erik Larsson Sandvikens MK   Golf Mk II  
 
70 106 Ulf Backlund MK Rimo C-förare 4wd Mitsubishi 17:19 2:39 3
1   Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo VII  
 
71 67 Mattias Nordlund Svärdsjö MK A-förare 2wd standard VW 17:25 2:45 50 6
4   Göran Norberg SMK Dala   Golf GT  
 
72 95 Linus Axman Norrköpings MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 17:37 2:57 39 12
3   Marcus Harrström MK Ramunder   Swift  
 
73 120 Stefan Hägglöf MK Orion C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 17:38 2:58 1:12 1
5   Mikael Jonsson MK Orion   Swift GTI  
 
74 46 Gunnar Jensen Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 17:41 3:01 2:31 3
21   Linda Pettersson SMK Södermanland   940  
 
75 215 Jörgen Andersson Kullings MS B-förare 2wd över 2000cc VW 17:43 3:03 1:53 2
16   Fredrik Olsson Kullings MS   Golf II  
 
75 89 Ralf Björklund SMK Dala Falun B-förare 2wd under 2000cc VW 17:43 3:03 45
4   Ulf Wårvik Hofors MK   Golf Mk 1  
Anmälare: Dalkross AB
 
77 91 Danne Falk Haninge MK B-förare 2wd under 2000cc Opel 17:48 3:08 50 5
5   Jesper Elwer Värmdö MK   Corsa  
 
78 15 Staffan Bergdahl Teknis MC A-förare 4 wd Toyota 17:50 3:10 3:10 2
15   Per Erik Svensson Teknis MC   Corolla WRC  
 
79 117 Björn Olofsson MK Rimo C-förare 2wd under 2000cc Ford 17:52 3:12 1:26 2
6   Ulf Johnsson Mälaröarnas MK   Escort  
 
80 98 Mikael Högberg SMK Gävle B-förare 2wd Standard Volvo 17:53 3:13 1:05 1
4   Jörgen Mattson SMK Gävle   740  
 
80 101 Rolf Andersson Christinehamns MK B-förare 2wd Standard Volvo 17:53 3:13 1:05
4   Rustan Hagstedt Kils MK Bil   740  
Anmälare: Høgåsens Bildemontering
 
82 124 Johan Pettersson MK Orion C-förare 2wd Standard Volvo 17:57 3:17 4
1   Christine Sjöblom MK Orion   240 GT  
Anmälare: WWW.FINESS.SE
 
83 109 Dick Larsson Haninge MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 17:59 3:19 2
1   Patrik Åkerblom MC V8   940  
 
84 90 Dick Persson Värmdö MK B-förare 2wd under 2000cc VW 18:15 3:35 1:17 16
6   Tom Suneson-Hahne Värmdö MK   Golf  
 
85 126 Andreas Wilzen Linköpings MS C-förare 2wd Standard Volvo 18:18 3:38 21 3
2   Joel Ardell Norrköpings MK   940  
 
86 100 Magnus Eliasson Östhammars MK B-förare 2wd Standard VW 18:20 3:40 1:32 2
6   Andreas Sandin Skutskärs MS   Golf Mk 2  
 
87 115 Staffan Olars Rasbo MK C-förare 2wd under 2000cc Opel 18:21 3:41 1:55 1
7   Gunnar Olars Rasbo MK   Kadett GT /f  
 
88 108 Bengt Salåker SMK Hedemora C-förare 4wd Lancia 18:28 3:48 1:09 7
2   Håkan Yngve SMK Hedemora   Delta Intergrale  
 
88 112 Mikael Högback Västerås MS C-förare 2wd över 2000cc Volvo 18:28 3:48 29
2   Per Andersson Västerås MS   240  
 
90 132 Mikael Andersson Rasbo MK C-förare 2wd Standard Honda 18:32 3:52 35 4
3   Fredrik Engvall Rasbo MK   Civic  
Anmälare: Wennmans Bilplåt AB
 
91 92 Janne Liljegren Värmdö MK B-förare 2wd under 2000cc Ford 18:42 4:02 1:44 10
7   Herman Looström Värmdö MK   Escort RS 2000  
 
92 127 Joakim 'Bunke'Nilsson Åtvidabergs MK C-förare 2wd Standard Volvo 18:47 4:07 50 5
4   Hans Sjöblom Linköpings MS   242  
 
93 70 David Forslund Films MK B-förare 4wd Subaru 18:48 4:08 2:51 1
4   Andreas Landström Örsundsbro MK   Impreza  
 
94 97 Fredrik Holm Almunge MK B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 18:53 4:13 1:55 5
8   Patrik Helander Almunge MK   Swift  
 
95 123 Robin Wallón SMK Kungsör C-förare 2wd Standard Volvo 18:54 4:14 57 1
5   Andreas Guillemot Eskilstuna MK   244  
Anmälare: Team Hans Persson Motorsport
 
96 129 Stefan Frisk MK Kopparberg C-förare 2wd Standard Saab 18:55 4:15 58 1
6   Lena Medberg SMK Linde   99  
Anmälare: Team Helix
 
97 217 Lars Fagerberg Grangärde RRC A-förare 2wd under 2000cc Suzuki 19:02 4:22 3:48 7
6   Ida Fagerberg Grangärde RRC   Swift GTI  
 
98 1 Roger Eriksson Mora MK Ungdomsrally VW 19:03 4:23 1
1   Sven Andersson Vansbro MK   Polo  
 
99 121 Cenny Wall Norrköpings MK C-förare 2wd under 2000cc Suzuki 19:19 4:39 2:53 16
8   Henrik Svejderud Norrköpings MK   Swift GTI Mk1  
 
100 107 Fredric Westerlund Värmdö MK C-förare 4wd Toyota 19:21 4:41 2:02 2
3   Helene Westerlund Alingsås MK   Celica GT4  
 
101 111 Thomas Billman Waxholms MK C-förare 2wd över 2000cc Volvo 19:26 4:46 1:27 5
3   Rickard Jägerstedt MK Rimo   240 GL  
 
102 44 Arne Bäckström Haninge MK A-förare 2wd över 2000cc Volvo 19:45 5:05 4:35 19
22   Björn Wessel Karlstad MC Bil   240  
 
103 57 Torbjörn Karlsson Taxinge MK A-förare 2wd under 2000cc Toyota 19:57 5:17 4:43 12
7   Robert Lernerud Stockholms BK   Starlet  
 
103 131 Jörgen Larsson Malungs MK C-förare 2wd Standard Saab 19:57 5:17 2:00
7   Björn Albertsson Malungs MK   99  
 
105 130 Kenneth Blixt Ludvika MS C-förare 2wd Standard Saab 20:00 5:20 2:03 3
8   Helena Andersson Ludvika MS   99  
Anmälare: BLIXT GRÄV o PLANERING LUDVIKA
 
106 11 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 wd Mitsubishi 21:20 6:40 6:40 1:20
16   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo IV  
 
107 207 Johan Andersson Norrköpings MK B-förare 2wd över 2000cc Peugeot 22:42 8:02 6:52 1:22
17   Joakim Larsson Norrköpings MK   306 GTI  
Anmälare: CARLTECH.SE
 
108 14 Sören Olsson Films MK A-förare 4 wd TBA 23:33 8:53 8:53 51
17   Conny Lindwall Östhammars MK   TBA  
 
109 87 Dennis Hartman Värmdö MK B-förare 2wd över 2000cc Saab 31:11 16:31 15:21 7:38
18   Rickard Tillberg Värmdö MK   99 Turbo  
 
110 21 Lasse Väätänen Haninge MK A-förare 4 wd Subaru 32:33 17:53 17:53 1:22
18   Petri Väätänen Haninge MK   Impreza 555  
Anmälare: Tommys Transport AB
 
111 17 Mathias Waldegård MK Rimo A-förare 4 wd Mitsubishi 35:09 20:29 20:29 2:36
19   Cay Nyberg Huddinge MK   Lancer Evo VI  
 
112 5 Madelene Johansson Grangärde RRC Ungdomsrally Saab 41:29 26:49 22:26 6:20
2   Åke Andersson Vansbro MK   99  
 
113 208 Kjell Sandberg Haninge MK A-förare 4 wd Toyota 45:39 30:59 30:59 4:10
20   Henrik Hedlund Huddinge MK   Celica  
Anmälare: team ks bergsprängning
 
114 59 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd under 2000cc Suzuki 45:55 31:15 30:41 16
8   Mattias Hallqvist Vara MK   Swift Mk II  
Anmälare: MP Maskin o Motor AB
 
115 219 Marcus Lindholm Kils MK Bil B-förare 2wd under 2000cc Suzuki 50:45 36:05 33:47 4:50
9   Bo Berglund MK Ratten   Swift GTI  
 
116 133 Metin Varli Vaxholms MK C-förare 2wd under 2000cc Ford 53:13 38:33 36:47 2:28
9   Olle Ericsson Vaxholms MK   RS 2000  
 
117 125 Ingvar Strandberg Skepptuna MK C-förare 2wd Standard Volvo 54:41 40:01 36:44 1:28
9   Jonny Strandberg   242  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!