Svenska English
Raceconsulting
2017-09-02 Malmjärn Runt Official final
After SS 2
61 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 12 Stig Andervang Almunge MK A - 4 wd Mitsubishi 9:09,8
1   Robin Eriksson Valdemarsviks MK   Evo 8  
3:02,2  6:07,6 
 
2 9 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 9:17,0 7,2 7,2 7,2
2   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo  
Entrant: HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
3:03,1  6:13,9 
 
3 7 Fredrik Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 9:18,4 8,6 8,6 1,4
3   Patrick Sjödahl Värmdö BK   Evo  
3:04,3  6:14,1 
 
4 11 Björn Adolfsson KAK Motorsport A - 4 wd Peugeot 9:22,1 12,3 12,3 3,7
4   Mikael Johansson Ludvika MS   208 R5  
3:05,8  6:16,3 
 
5 45 Staffan Andersson Sandvikens MK C - 4 wd Nissan 9:30,5 20,7 8,4
1   Evelina Olofsson Sandvikens MK   Sunny GTI-R  
3:03,8  6:26,7 
 
6 17 Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 9:31,5 21,7 1,0
1   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK   940  
Entrant: Örby Gummi AB
3:10,5  6:21,0 
 
7 103 Erik Wigren Sandvikens MK B - 2 wd VW 9:32,3 22,5 0,8
1   Joakim Sjöberg Hofors MS   Golf 3  
3:05,0  6:27,3 
 
8 8 Steen Skodborg Borlänge MK A - 4 wd Mitsubishi 9:32,9 23,1 23,1 0,6
5   Olle Björk Borlänge MK   Evo VII  
3:06,1  6:26,8 
 
9 13 Andreas Broberg Värmdö BK A - 2 wd Volvo 9:35,2 25,4 3,7 2,3
2   Tobias Lis Värmdö BK   240  
3:11,7  6:23,5 
 
10 19 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A - 2 wd Volvo 9:40,9 31,1 9,4 5,7
3   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   940  
Entrant: Tractive AB
3:11,9  6:29,0 
 
11 18 Christer Steen Svärdsjö MK A - 2 wd Opel 9:41,2 31,4 9,7 0,3
4   Nicklas Edvardsson SMK Dala Falun   Corsa  
3:12,2  6:29,0 
 
12 5 Björn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 9:42,3 32,5 32,5 1,1
6   Tomas Koepke Värmdö BK   Impressa STi 555  
3:12,3  6:30,0 
 
13 30 Fredrik Borg SMK Hälsinge B - 2 wd Volvo 9:45,2 35,4 12,9 2,9
2   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
3:11,5  6:33,7 
 
14 101 Eddie Lundqvist Sandviken MK A - 2 wd Ford 9:46,6 36,8 15,1 1,4
5   Olle Erixon Katrineholms MK   Fiesta R2  
Entrant: Team Lumek Motorsport
3:10,9  6:35,7 
 
15 3 Thomas Jansson Haninge MK A - 4 wd Mitsubishi 9:47,0 37,2 37,2 0,4
7   Catrin Synstad Haninge MK   Lancer Evo 9  
3:15,7  6:31,3 
 
16 4 Mats Svenson SMK Märsta A - 4 wd Mitsubishi 9:47,2 37,4 37,4 0,2
8   Gunnar Envang Djurholms MK   Evo X  
3:12,5  6:34,7 
 
17 46 Rasmus Bergström Haninge MK C - 2 wd Ford 9:49,2 39,4 2,0
1   Sandra Bergström Haninge MK   Fiesta ST  
3:14,6  6:34,6 
 
18 32 Daniel Jansson Rasbo MK B - 2 wd Volvo 9:54,2 44,4 21,9 5,0
3   Magnus Berlin Örsundsbro MK   242  
Entrant: Peter Janssons Åkeri AB
3:20,4  6:33,8 
 
19 28 Emil Carlsson Ludvika MS B - 4 wd Mitsubishi 9:54,9 45,1 0,7
1   Stefan Gustafsson Ludvika MS   Evo VII  
3:16,2  6:38,7 
 
20 31 Stefan Hägglöf SMK Gävle B - 2 wd VW 9:56,1 46,3 23,8 1,2
4   Mikael Pettersson Järbo MK   Golf 3 16v  
3:16,7  6:39,4 
 
21 25 Elias Lundberg SMK Sala A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 9:58,0 48,2 1,9
1   Jim Hjerpe Säters MK   940  
Entrant: Gullvalla Rallyteam
3:16,8  6:41,2 
 
22 102 Anton Eriksson SMK Sundsvall A - 2 wd Peugeot 9:58,7 48,9 27,2 0,7
6   Andreas Eriksson Offerdals MK   208  
3:15,6  6:43,1 
 
23 16 Mats Bäck SMK Hedemora A - 2 wd Opel 10:04,8 55,0 33,3 6,1
7   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona  
3:17,4  6:47,4 
 
24 48 Andreas Åsblom Järbo MK C - 2 wd Volvo 10:06,7 56,9 17,5 1,9
2   Niklas Forslöf Järbo MK   240  
Entrant: Åsblom Engineering
3:19,2  6:47,5 
 
25 29 Jan-Åke Hamreus Hofors MS B - 2 wd Vauxhall 10:08,6 58,8 36,3 1,9
5   Christian Lindberg Rasbo MK   Astra KitCar  
3:11,6  6:57,0 
 
26 37 Peter Eriksson Sunnansjö MK B - 2 wd Opel 10:11,9 1:02,1 39,6 3,3
6   Anders Strömberg Grangärde RRC   Astra  
Entrant: DA Transport AB Grängesberg
3:19,7  6:52,2 
 
27 47 Linus Granlund Järbo MK C - 2 wd Volvo 10:14,4 1:04,6 25,2 2,5
3   Carl Bodell Järbo MK   940  
3:23,2  6:51,2 
 
28 35 Mårten Egertz Vallentuna MK B - 2 wd Citroën 10:14,7 1:04,9 42,4 0,3
7   Madelene Buskas Gotlands MFBK   C2R2  
3:23,1  6:51,6 
 
29 6 Kenth Östlund Hedesunda MK A - 4 wd Mitsubishi 10:17,2 1:07,4 1:07,4 2,5
9   Hans Ädel Hedesunda MK   Mirage  
3:13,2  7:04,0 
 
30 51 Alexander Hallqvist Vansbro MK C - 2 wd Opel 10:20,0 1:10,2 30,8 2,8
4   Anton Boström Hällefors MK   Kadett GSI  
Entrant: Åhl's bildelar
3:23,9  6:56,1 
 
31 39 Jonas Jansson Rasbo MK B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 10:21,6 1:11,8 1,6
1   Viktor Strand Rasbo MK   240  
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB
3:25,2  6:56,4 
 
32 36 Robert Johansson Hofors MS B - 2 wd Volvo 10:26,2 1:16,4 53,9 4,6
8   Berntarne Högberg Borlänge MK   242  
3:30,2  6:56,0 
 
33 26 Martin Eliasson Skutskärs MS A - Grupp E Volvo 10:29,9 1:20,1 3,7
1   Joakim Renberg Skutskärs MS   940  
3:26,6  7:03,3 
 
34 54 Martin Broberg Värmdö BK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 10:31,7 1:21,9 1,8
1   Anna Marions Gotlands MFBK   940  
3:27,5  7:04,2 
 
35 53 David Dannevall Värmdö BK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 10:33,5 1:23,7 1,8 1,8
2   Fanny Jacobson Värmdö BK   940  
3:29,8  7:03,7 
 
36 21 Patrik Lindberg Hedesunda MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 10:33,7 1:23,9 35,7 0,2
2   Daniel Norling Hedesunda MK   940  
3:29,0  7:04,7 
 
37 22 Anders Wänn Borlänge MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 10:45,1 1:35,3 47,1 11,4
3   Monica Israelsson Borlänge MK   940  
3:31,9  7:13,2 
 
38 33 Oscar Vöks MK Kopparberg B - 2 wd VW 10:48,4 1:38,6 1:16,1 3,3
9   Emil Eklund Sandvikens MK   Golf Mk1  
3:35,7  7:12,7 
 
39 42 Rickard Ekblom Värmdö BK B - Grupp E Volvo 10:48,7 1:38,9 0,3
1   Calle Fincken Värmdö BK   240  
3:28,7  7:20,0 
 
40 65 Kent Årne Films MK C- Appendix K Volvo 10:49,1 1:39,3 0,4
1   Viktor Årne Films MK   240  
3:30,4  7:18,7 
 
41 23 Thomas Israelsson Skepptuna MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 10:49,2 1:39,4 51,2 0,1
4   Jessica Lundahl MK Rimo   242 GT  
3:34,0  7:15,2 
 
42 40 Daniel Frisk SMK Sala B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 10:51,0 1:41,2 29,4 1,8
2   Björn Andersson SMK Sala   242  
3:34,3  7:16,7 
 
43 38 Dick Jansson Säters MK B - 2 wd VW 10:52,6 1:42,8 1:20,3 1,6
10   Linus Lundberg Sunnansjö MK   Golf  
Entrant: team rävvåla racing
3:34,3  7:18,3 
 
44 20 Ronnie Lönn Mälaröarnas MK A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 10:56,1 1:46,3 58,1 3,5
5   Mats Höjer Mälaröarnas MK   940  
3:37,1  7:19,0 
 
45 27 Thord Östlund Hedesunda MK A - Appendix K Volvo 10:57,6 1:47,8 1,5
1   Kjell Andersson Hofors MS   242  
3:18,9  7:38,7 
 
46 52 Peter Westerberg Sandvikens MK C - 2 wd Opel 10:57,9 1:48,1 1:08,7 0,3
5   Mikael Coyet Sandvikens MK   Kadett GSI  
3:36,2  7:21,7 
 
47 61 Håkon Kolåsæter Finnskoga MK C - Grupp E VW 11:02,2 1:52,4 4,3
1   Silje Bjørseth Finnskoga MK   Golf  
3:38,3  7:23,9 
 
48 57 Simon Sundbom Films MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 11:03,6 1:53,8 31,9 1,4
3   Victor Jansson Films MK   242  
3:35,3  7:28,3 
 
49 43 Magnus Lövgren Sandvikens MK B - Grupp E Opel 11:03,8 1:54,0 15,1 0,2
2   Kent Winberg Sandvikens MK   Astra  
3:37,7  7:26,1 
 
50 41 Conny Larsson Mälaröarnas MK B - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 11:06,6 1:56,8 45,0 2,8
3   Kjell Hellund Mälaröarnas MK   940  
3:38,7  7:27,9 
 
51 49 Niclas Johansson Hofors MS C - 2 wd Opel 11:11,2 2:01,4 1:22,0 4,6
6   Bo Göran Lundkvist Hofors MS   Ascona  
3:35,3  7:35,9 
 
52 60 Martin Åberg Hofors MS C - Grupp E VW 11:14,0 2:04,2 11,8 2,8
2   Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf 2  
3:34,1  7:39,9 
 
53 67 Marcus Persson Sandvikens MK Ungdomsrally Volvo 11:24,1 2:14,3 10,1
1   Erica Oscarsson Sandvikens MK   240  
Entrant: TEAM SVARTFLAGG
3:42,4  7:41,7 
 
54 59 Martin Bromark Skutskärs MS C - Grupp E VW 11:28,7 2:18,9 26,5 4,6
3   Johan Uppman Skutskärs MS   Golf III  
3:42,3  7:46,4 
 
55 44 Stefan Andersson Almunge MK B - Appendix K Ford 11:33,1 2:23,3 4,4
1   Monica Källberg Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant: A.R.C Motorsport
3:50,8  7:42,3 
 
56 64 Robert Rodin SMK Uppsala C - Grupp E Opel 11:43,9 2:34,1 41,7 10,8
4   Kim Mattsson SMK Uppsala   Ascona  
Entrant: Rodin Rally
3:53,3  7:50,6 
 
57 63 Olle Åkerlund Almunge MK C - Grupp E VW 11:44,6 2:34,8 42,4 0,7
5   Sixten Westman Alumnge MK   Golf  
3:52,4  7:52,2 
 
58 68 Jimmy Andersson Ludvika MS Ungdomsrally Renault 12:08,6 2:58,8 44,5 24,0
2   Hugo Andersson Ludvika MS   Megane Coupé  
3:55,9  8:12,7 
 
59 58 Niklas Wiklander Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Suzuki 12:11,2 3:01,4 1:39,5 2,6
4   Stefan Andersson Woxnadalens MK   Swift GTI  
3:56,9  8:14,3 
 
60 62 Michael Nylin Sandvikens MK C - Grupp E VW 13:28,0 4:18,2 2:25,8 1:16,8
6   Patrik Herou Sandvikens MK   Golf Mk1  
4:28,8  8:59,2 
 
61 24 Jocke Halvarsson Ljusdals MS A - VOC Mekonomen Rally / Grp. F / Grp. N -1400 Volvo 21:22,1 12:12,3 11:24,1 7:54,1
6   Annsofi Wikström Ljusdals MS   940  
3:21,6  18:00,5 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!