Svenska English
Raceconsulting
2017-08-05 Kullingstrofén Official final
After SS 4
141 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 40 Patrik Åkerman Ljusdals MS 4 wd Mitsubishi 27:14,6
1   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo 8  
9:15,4  2:48,6  10:03,1  5:07,5 
 
2 43 Stig Andervang Almunge MK 4 wd Mitsubishi 27:24,0 9,4 9,4 9,4
2   Lukas Andervang Dals MK   Lancer Evo 8  
9:18,5  2:49,3  10:07,9  5:08,3 
 
3 37 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 27:56,3 41,7 32,3
1   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf  
9:24,6  2:54,6  10:20,6  5:16,5 
 
4 44 Emil Carlsson Katrineholms MK 4 wd Mitsubishi 27:57,9 43,3 43,3 1,6
3   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Evo IX  
Entrant:Carlsson Byggare
9:29,5  2:56,8  10:17,1  5:14,5 
 
5 45 Joakim Längberg Linköpings MS 4 wd Mitsubishi 28:01,1 46,5 46,5 3,2
4   Dennis Norén V:a Östergötlands MK   Lancer Evo 7  
9:30,6  2:52,9  10:23,1  5:14,5 
 
6 52 Jimmy Olsson Storfors MK 4 wd Mitsubishi 28:02,5 47,9 47,9 1,4
5   Conny Sundqvist Storfors MK   Lancer Evo IX  
Entrant:Team Korvgubben Motorsport
9:32,3  2:54,1  10:21,9  5:14,2 
 
7 47 Mats Adielsson Göteborgs MF 4 wd Mitsubishi 28:03,5 48,9 48,9 1,0
6   Peter Kurtén Älvbygdens MK   Lancer Evo VII  
9:25,1  2:51,2  10:13,0  5:34,2 
 
8 53 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan 4 wd Mitsubishi 28:04,4 49,8 49,8 0,9
7   Ida Bood MK Ratten   Lancer Evo 9  
9:40,3  2:52,8  10:17,0  5:14,3 
 
9 41 Göran Lindström Huddinge MK 4 wd Mitsubishi 28:13,2 58,6 58,6 8,8
8   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo  
Entrant:HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
9:37,8  2:56,6  10:22,5  5:16,3 
 
10 36 Emil Karlsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 28:16,4 1:01,8 20,1 3,2
2   Jessica Larsson Rasbo MK   940  
Entrant:Kjellbergs ab
9:36,3  2:53,1  10:23,7  5:23,3 
 
11 33 Elias Lundberg SMK Sala A - 2 wd Peugeot 28:28,0 1:13,4 31,7 11,6
3   Jim Hjerpe Säters MK   208 R2  
Entrant:Gullvalla Rallyteam
9:38,1  3:00,3  10:31,9  5:17,7 
 
12 35 Tomas L. Pettersson Grangärde RRC A - 2 wd Ford 28:30,9 1:16,3 34,6 2,9
4   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Escort Mk2  
Entrant:Tractive AB
9:34,8  2:57,1  10:33,6  5:25,4 
 
13 74 Erik Wigren Sandvikens MK B - 2 wd Volvo 28:32,9 1:18,3 2,0
1   Johan Strid Sandvikens MK   940  
9:42,8  2:59,2  10:29,8  5:21,1 
 
14 30 Kristian Johansson Kinds MK A - 2 wd VW 28:36,4 1:21,8 40,1 3,5
5   Fredrik Livh Laxå MK   Golf IV KitCar  
Entrant:Johanssons Bilverkstad i Borås AB
9:44,4  3:02,1  10:31,0  5:18,9 
 
15 46 Roland Eliasson Östgöta BSF 4 wd Mitsubishi 28:40,6 1:26,0 1:26,0 4,2
9   Reine Lundqvist Östgöta BSF   Lancer Evo VI  
9:44,6  2:56,9  10:36,2  5:22,9 
 
16 312 Martin Lundquist Fagersta MK A - 2 wd VW 28:47,2 1:32,6 50,9 6,6
6   Christian Segerström Fagersta MK   Golf Mk2  
9:45,4  3:03,2  10:41,2  5:17,4 
 
17 26 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A - 2 wd Volvo 28:50,0 1:35,4 53,7 2,8
7   Terje Plomen SMK Valdemarsvik   240  
9:53,7  2:59,8  10:34,0  5:22,5 
 
18 23 Martin Norenby Dals MK A - 2 wd Volvo 28:52,2 1:37,6 55,9 2,2
8   Erik Gustavsson SMK Linde   944  
9:52,2  2:56,8  10:42,8  5:20,4 
 
19 12 Stefan Alenmalm SMK Trollhättan A - 2 wd Volvo 28:59,4 1:44,8 1:03,1 7,2
9   Tobias Börjesson Stenungsunds MS   940  
9:48,1  2:58,1  10:49,4  5:23,8 
 
20 134 Lars Arvidsson Kullings MS C - 2 wd Volvo 29:02,8 1:48,2 3,4
1   Peter Svensson Kullings MS   940  
9:48,0  2:58,5  10:44,4  5:31,9 
 
21 31 Mikael Wiberg Storfors MK A - 2 wd Volvo 29:03,9 1:49,3 1:07,6 1,1
10   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
9:47,4  2:58,6  10:42,6  5:35,3 
 
22 18 Victor Karlsson Vimmerby MS A - 2 wd Ford 29:04,4 1:49,8 1:08,1 0,5
11   Jonas Magnér KAK   Fiesta R2  
Entrant:Dekaltrim.nu
9:50,7  3:04,9  10:45,6  5:23,2 
 
23 32 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 29:05,7 1:51,1 1:09,4 1,3
12   Lina Jonasson Ydre MK   240  
10:23,5  2:57,8  10:22,2  5:22,2 
 
24 34 Eric Johansson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 29:06,0 1:51,4 1:09,7 0,3
13   Olle Erixon Katrineholms MK   940  
9:45,1  2:55,9  10:47,2  5:37,8 
 
25 25 Thomas Lennstrand Kullings MS A - 2 wd Volvo 29:07,5 1:52,9 1:11,2 1,5
14   Conny Erixon Kullings MS   940  
Entrant:Tractive AB
10:02,2  2:57,8  10:44,0  5:23,5 
 
26 20 Lars Engström Kullings MS A - 2 wd Volvo 29:10,0 1:55,4 1:13,7 2,5
15   Gunnar Flodén Kullings MS   940  
Entrant:Jerrys Motorsport
9:56,1  2:59,9  10:45,9  5:28,1 
 
27 86 Christopher Sundberg Falköpings MK B - 2 wd Volvo 29:12,7 1:58,1 39,8 2,7
2   Emelie Andersson Falköpings MK   242  
9:58,0  2:57,4  10:51,8  5:25,5 
 
28 6 Eddie Lundqvist Sandvikens MK A - 2 wd Ford 29:14,6 2:00,0 1:18,3 1,9
16   Kristian Brandvold Sandvikens MK   Fiesta  
Entrant:Team Lumek Motorsport
9:56,6  3:06,5  10:45,3  5:26,2 
 
29 84 Robert Teiffel Kullings MS B - 2 wd Volvo 29:15,4 2:00,8 42,5 0,8
3   Peter Teiffel Kullings MS   242  
9:47,2  3:01,0  10:51,4  5:35,8 
 
30 21 Mats Moberg Östergyllen RC A - 2 wd Opel 29:18,4 2:03,8 1:22,1 3,0
17   Mikael Johansson Älmhults MK   Ascona B  
9:51,1  2:58,4  10:51,8  5:37,1 
 
31 15 Bengt Carlsson Vara MK A - 2 wd BMW 29:23,5 2:08,9 1:27,2 5,1
18   Andreas Aleryd Vara MK   325  
9:57,8  3:00,8  10:56,5  5:28,4 
 
32 16 Edvall Martin Stenberg NMK Hadeland A - 2 wd Ford 29:31,3 2:16,7 1:35,0 7,8
19   Trond-Håvard Øsheim NMK Hadeland   Escort  
10:04,3  3:01,5  10:52,5  5:33,0 
 
33 104 Tomas Lidén SMK Trollhättan B - 2 wd VW 29:32,0 2:17,4 59,1 0,7
4   Calle Örberg SMK Trollhättan   Golf III  
10:10,9  3:08,6  10:49,3  5:23,2 
 
34 56 Philip Ahlstrand Vara MK 4 wd Subaru 29:35,1 2:20,5 2:20,5 3,1
10   Martin Kempe Kullings MS   Impreza  
10:08,8  3:03,3  10:48,8  5:34,2 
 
35 11 Anders Johansson Kullings MS A - 2 wd Volvo 29:43,0 2:28,4 1:46,7 7,9
20   Philip Haag Vara MK   940  
10:04,0  3:02,0  11:04,4  5:32,6 
 
36 75 Emil Johansson SMK Motala Bil B - 2 wd Volvo 29:45,1 2:30,5 1:12,2 2,1
5   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK   940  
10:04,0  3:04,4  11:00,6  5:36,1 
 
37 78 Andreas Sandin Flens MS B - 2 wd VW 29:47,4 2:32,8 1:14,5 2,3
6   Patrik Johansson SMK Nyköping   Golf II  
10:18,6  3:04,1  10:54,2  5:30,5 
 
38 7 Daniel Ernstedt KAK A - 2 wd Suzuki 29:52,5 2:37,9 1:56,2 5,1
21   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK   Swift  
9:58,8  3:19,7  11:07,8  5:26,2 
 
39 77 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 29:58,3 2:43,7 1:25,4 5,8
7   Malin Borring V:a Östergötlands MK   242  
10:09,5  3:06,6  11:09,6  5:32,6 
 
40 58 Urban Stacke Skillingaryds MK 4 wd Mitsubishi 29:58,6 2:44,0 2:44,0 0,3
11   Robert Anrep-Nordin Lessebo MK   Lancer Evo VII  
10:11,6  3:07,0  11:01,3  5:38,7 
 
41 2 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK A - 2 wd Renault 29:58,9 2:44,3 2:02,6 0,3
22   Fredrik Wesslén Örsundsbro MK   Clio Sport  
10:03,8  3:11,3  11:10,7  5:33,1 
 
42 109 Isac Nordström Kullings MS A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 30:02,1 2:47,5 3,2
1   David Arhusiander Jämtlands MK   940  
10:08,0  3:12,4  11:06,0  5:35,7 
 
43 81 Fredrik Karlander Toarps MK B - 2 wd Volvo 30:03,9 2:49,3 1:31,0 1,8
8   Mikael Bielinski Kinds MK   940  
Entrant:Ramudden.se
10:19,5  3:02,1  11:06,2  5:36,1 
 
44 88 Jimmy Ekström V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 30:04,7 2:50,1 1:31,8 0,8
9   Emil Wretemark Linköpings MS   940  
10:16,7  3:09,7  10:59,8  5:38,5 
 
45 143 Johannes Brolin Kullings MS C - 2 wd Volvo 30:06,3 2:51,7 1:03,5 1,6
2   Annie Hellstadius Kullings MS   240  
Entrant:Ivarssons Entreprenad
10:30,1  3:03,0  10:56,8  5:36,4 
 
46 107 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 30:06,5 2:51,9 4,4 0,2
2   Martin Hugosson Tjust MK   940  
Entrant:Klädhuset I Falerum
10:09,2  3:13,4  11:06,7  5:37,2 
 
47 10 Erik Bergman Skillingaryds MK A - 2 wd Opel 30:10,5 2:55,9 2:14,2 4,0
23   Per Andersson Skillingaryds MK   Corsa  
Entrant:Assistancekåren
10:17,0  3:12,7  11:06,6  5:34,2 
 
48 133 Hampus Jakobsson SMK Nyköping C - 2 wd Volvo 30:11,8 2:57,2 1:09,0 1,3
3   Hasse Pettersson SMK Nyköping   240  
10:21,9  3:07,2  11:05,5  5:37,2 
 
49 28 Thomas Blåder Filipstads MC A - 2 wd Volvo 30:14,2 2:59,6 2:17,9 2,4
24   Tommy Magnusson Filipstads MC   940  
10:20,9  3:09,8  11:05,9  5:37,6 
 
50 99 Niclas Åkerland Dals MK B - 2 wd Volvo 30:16,8 3:02,2 1:43,9 2,6
10   Joakim Johannesson Dals MK   940  
10:12,8  3:06,4  11:10,9  5:46,7 
 
51 336 Emil Andersson MK Team Westom A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 30:19,3 3:04,7 17,2 2,5
3   Kim Rauséus MK Team Westom   244  
10:19,5  3:11,5  11:10,6  5:37,7 
 
52 111 Frederik Eckhardt SMK Södermanland A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 30:20,3 3:05,7 18,2 1,0
4   Charlie Ekström Eskilstuna MK   940  
10:14,1  3:14,9  11:13,9  5:37,4 
 
53 57 Erik Corell SMK Nyköping 4 wd Mitsubishi 30:25,8 3:11,2 3:11,2 5,5
12   Emil Corell SMK Nyköping   Lancer Evo V  
10:14,6  3:30,2  11:08,8  5:32,2 
 
54 60 Jan Hagberg Kinds MK Appendix K Volvo 30:28,1 3:13,5 2,3
1   Per Mikael Ekström Borås MK   242  
10:23,1  3:13,3  11:15,0  5:36,7 
 
55 110 Andreas Hultström SMK Nyköping A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 30:29,6 3:15,0 27,5 1,5
5   Tom Törngren Nässjö MK   940  
10:22,7  3:19,2  11:08,7  5:39,0 
 
56 310 Mats Larsson Nora MK A - 2 wd Volvo 30:38,0 3:23,4 2:41,7 8,4
25   Henrik Eriksson Laxå MK   940  
Entrant:Däckverkstan i Nora
10:28,7  3:05,7  11:21,9  5:41,7 
 
57 61 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K Volvo 30:38,1 3:23,5 10,0 0,1
2   Björn Wessel Carlstad RC   240  
Entrant:ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT
10:35,8  3:14,1  11:09,0  5:39,2 
 
58 19 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 30:43,1 3:28,5 2:46,8 5,0
26   Magnus Holmgren SMK Nyköping   740  
10:29,7  3:11,8  11:18,8  5:42,8 
 
59 158 Gustav Johansson Fryksdalens MK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 30:43,9 3:29,3 0,8
1   Rebecca Andersson Hällefors MK   242  
10:27,8  3:14,5  11:16,7  5:44,9 
 
60 150 Linus Månsson Östgöta BSF C - 2 wd Ford 30:48,8 3:34,2 1:46,0 4,9
4   Lars-Åke Karlsson Norrköpings MK   Fiesta ST  
10:31,5  3:18,8  11:17,5  5:41,0 
 
61 76 Jesper Forssell Kolsva MS B - 2 wd Volvo 30:51,4 3:36,8 2:18,5 2,6
11   Tommy Sävevik Vara MK   940  
10:51,0  3:09,7  11:01,7  5:49,0 
 
62 117 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 30:52,4 3:37,8 50,3 1,0
6   Oscar Almqvist Vetlanda RRC   240  
10:33,7  3:18,5  11:18,0  5:42,2 
 
63 62 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Appendix K Ford 30:54,4 3:39,8 26,3 2,0
3   Niklas Johansson Anderstorps RC   Escort BDG  
10:43,1  3:13,0  11:16,0  5:42,3 
 
64 80 Freddie Gustavsson SMK Valdemarsvik B - 2 wd Volvo 30:54,6 3:40,0 2:21,7 0,2
12   Tobias Göransson Boxholms MK   244  
10:37,8  3:12,5  11:17,4  5:46,9 
 
65 112 Ingvar Nilsson Hällefors MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 30:55,3 3:40,7 53,2 0,7
7   Mikael Schuster Hällefors MK   940  
10:27,4  3:20,8  11:20,6  5:46,5 
 
66 145 Oliver Granfors Eskilstuna MK C - 2 wd VW 31:02,1 3:47,5 1:59,3 6,8
5   Magnus Hermansson Hällefors MK   Golf  
Entrant:WWW.EASYSHIFT.SE
10:56,3  3:16,8  11:10,7  5:38,3 
 
67 118 Robert Johansson Göteborgs MF A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 31:05,4 3:50,8 1:03,3 3,3
8   Kim Pettersson SMK Trolhättan   240  
10:20,4  3:13,0  11:25,8  6:06,2 
 
68 163 Marcus Holm Fägre MK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 31:08,6 3:54,0 24,7 3,2
2   Emil Fröberg Mariestads MS   242  
10:39,1  3:18,3  11:22,8  5:48,4 
 
69 83 Johan Östlund Flens MS B - 2 wd SEAT 31:14,4 3:59,8 2:41,5 5,8
13   Kent Fargo Flens MS   Ibiza  
10:40,3  3:15,7  11:34,5  5:43,9 
 
70 130 Linus Isaksson Laxå MK A / B - Grupp E / Grupp R 1A VW 31:17,3 4:02,7 2,9
1   Fredrik Rudmalm Laxå MK   Golf 2  
10:32,5  3:20,2  11:36,3  5:48,3 
 
71 122 Alexander Kolbert Götene MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 31:17,6 4:03,0 1:15,5 0,3
9   Joakim Ljungkvist Götene MK   940  
10:41,8  3:19,4  11:26,8  5:49,6 
 
72 160 Tobias Andersson Kullings MS C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 31:18,7 4:04,1 34,8 1,1
3   Andreas Mollstedt Kullings MS   940  
10:41,2  3:18,8  11:25,2  5:53,5 
 
73 146 Jörgen Hildingsson Kristianstads MK C - 2 wd Volvo 31:22,9 4:08,3 2:20,1 4,2
6   Martin Nilsson Simrishamns MK   242  
10:41,9  3:14,8  11:36,0  5:50,2 
 
74 92 Göran Boström V:a Östergötlands MK B - 2 wd BMW 31:23,8 4:09,2 2:50,9 0,9
14   Christian Rosén Åtvidabergs MK   325  
10:32,9  3:16,5  11:26,4  6:08,0 
 
75 128 Henrik Johansson Dals MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 31:29,3 4:14,7 1:27,2 5,5
10   Victor Johansson Ryds MK   244  
10:44,8  3:19,5  11:31,5  5:53,5 
 
76 96 Peter Börjesson Stenungsunds MS B - 2 wd Volvo 31:30,5 4:15,9 2:57,6 1,2
15   Håkan Eliasson Orust BSK   242  
Entrant:Team Börjesson Maskin
10:40,7  3:17,0  11:37,4  5:55,4 
 
77 159 Oskar Nilsson Finnskoga MK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 31:32,2 4:17,6 48,3 1,7
4   Oscar Sundqvist MK Team Westom   244  
10:44,5  3:22,5  11:35,0  5:50,2 
 
78 91 Joacim Grolander Älvbygdens MK B - 2 wd Volvo 31:33,0 4:18,4 3:00,1 0,8
16   Marcus Grolander Älvbygdens MK   240  
11:39,0  3:08,2  11:03,3  5:42,5 
 
79 154 Tim Palmqvist Degerfors RC C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 31:36,6 4:22,0 52,7 3,6
5   Robin Palmqvist Degerfors RC   940  
10:44,2  3:32,7  11:33,5  5:46,2 
 
80 121 Sebastian Johansson Götene MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 31:38,1 4:23,5 1:36,0 1,5
11   Herman Höög Götene MK   940  
10:37,8  3:16,8  11:30,6  6:12,9 
 
81 5 Per Löfqvist Kinds MK A - 2 wd Toyota 31:41,6 4:27,0 3:45,3 3,5
27   Daniel Molin Skene MS   Corolla  
10:50,7  3:17,8  11:36,1  5:57,0 
 
82 120 David Pettersson Asarums MS A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 31:42,6 4:28,0 1:40,5 1,0
12   Per-Ivar Hellberg Osby MK   940  
Entrant:Lightspeed Motorsport
10:45,8  3:21,5  11:38,7  5:56,6 
 
83 141 Claes Söderqvist Skara MK C - 2 wd Volvo 31:47,9 4:33,3 2:45,1 5,3
7   Martin Andersson Götene MK   940  
10:44,5  3:12,9  11:44,9  6:05,6 
 
84 116 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 31:50,4 4:35,8 1:48,3 2,5
13   Josefina Hellqvist V:a Östergötlands MK   940  
10:45,2  3:24,1  11:38,7  6:02,4 
 
85 140 Niclas Fransson Tibro MK C - 2 wd Ford 31:51,1 4:36,5 2:48,3 0,7
8   Mikael Svensson Tibro MK   Focus St170  
10:44,1  3:24,9  11:37,7  6:04,4 
 
86 169 Adam Carlsson SMK Nyköping C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Suzuki 31:55,1 4:40,5 1:11,2 4,0
6   Jens Jakobsson SMK Nyköping   Swift  
Entrant:TEAM RMA
11:08,8  3:21,6  11:28,0  5:56,7 
 
87 71 Johnny Sundström Vara MK Appendix K Opel 32:00,4 4:45,8 1:32,3 5,3
4   Anton Sundström Vara MK   Ascona A  
10:57,4  3:27,2  11:41,1  5:54,7 
 
88 151 Patrik Andersson Norbergs MC C - 2 wd BMW 32:01,3 4:46,7 2:58,5 0,9
9   Marie Andersson SMK Örebro   323  
10:58,1  3:20,5  11:36,8  6:05,9 
 
89 123 Dennis Persson Laxå MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 32:02,6 4:48,0 2:00,5 1,3
14   Magnus Lindqvist Laxå MK   940  
10:54,3  3:21,8  11:42,6  6:03,9 
 
90 102 Mats Johansson Göteborgs MF B - 2 wd BMW 32:02,9 4:48,3 3:30,0 0,3
17   Thomas Larsson Kullings MS   325  
10:54,9  3:19,9  11:42,9  6:05,2 
 
91 155 David Dannevall Värmdö BK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 32:07,9 4:53,3 1:24,0 5,0
7   Fanny Jacobson Värmdö BK   940  
11:00,1  3:25,3  11:41,6  6:00,9 
 
92 4 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 32:10,2 4:55,6 4:13,9 2,3
28   Björn Svensson Östgöta BSF   Ascona  
10:36,4  3:14,5  11:29,4  5:49,9  Penalties1:00
 
93 95 Jonas Wiklund Älvbygdens MK B - 2 wd Volvo 32:12,7 4:58,1 3:39,8 2,5
18   Viktoria Johansson Kullings MS   240  
10:55,6  3:18,6  11:47,4  6:11,1 
 
94 320 Reidar Moland NMK Sandefjord Appendix K Ford 32:16,1 5:01,5 1:48,0 3,4
5   Tormod Schau NMK Sandefjord   Ecort RS 1800  
10:40,8  3:12,7  11:46,8  6:35,8 
 
95 152 Kim Persson Stockholms BK C - 2 wd Opel 32:17,4 5:02,8 3:14,6 1,3
10   Tom Persson Stockholms BK   Ascona B  
11:00,6  3:14,4  11:28,9  5:53,5  Penalties40
 
96 65 Enar Viktorsson MK Trophy Appendix K Ford 32:19,4 5:04,8 1:51,3 2,0
6   Pierre Ellison Säffle MC   Escort RS 1600 BDG  
11:00,4  3:16,5  11:54,0  6:08,5 
 
97 192 Adrian Ring Linköpings MS Ungdomsrally Volvo 32:26,5 5:11,9 7,1
1   Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik   940  
11:19,4  3:24,4  11:49,1  5:53,6 
 
98 191 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland Ungdomsrally Volvo 32:31,7 5:17,1 5,2 5,2
2   Marie Ellner Landberg SMK Södermanland   244  
11:01,7  3:28,8  12:00,4  6:00,8 
 
99 149 Stig Christensen Falköpings MK C - 2 wd Opel 32:38,6 5:24,0 3:35,8 6,9
11   Fredrik Pettersson Falköpings MK   Astra  
11:18,7  3:28,2  11:52,6  5:59,1 
 
100 357 Juha Liimatainen SMK Trollhättan C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Citroën 32:39,4 5:24,8 1:55,5 0,8
8   Tim Hammarström Älmhults MK   AX Sport  
11:15,3  3:24,6  11:53,1  6:06,4 
 
101 156 Mathias Savela Stockholms BK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 32:43,0 5:28,4 1:59,1 3,6
9   Mikael Savela Stockholms BK   240  
11:09,1  3:31,2  11:58,4  6:04,3 
 
102 170 Joakim Nygårdh Kullings MS C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 32:51,0 5:36,4 2:07,1 8,0
10   Victor Bergsander Kullings MS   240  
11:21,5  3:28,2  11:48,6  6:12,7 
 
103 162 Mikael Simonsson SMK Trollhättan C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 32:58,3 5:43,7 2:14,4 7,3
11   Jimmie Olsson SMK Trollhättan   940  
11:06,4  3:29,5  12:03,9  6:18,5 
 
104 124 Jens Thorsell Falköpings MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 33:05,1 5:50,5 3:03,0 6,8
15   Sivert Svensson Laxå MK   940  
11:13,4  3:29,9  12:07,9  6:13,9 
 
105 132 Frank Jacobsson Vara MK A / B - Grupp E / Grupp R 1A VW 33:08,1 5:53,5 1:50,8 3,0
2   Oskar Jansson Vara MK   Golf IV 2,0  
Entrant:Team Sjuntorps Biltjänst
11:12,8  3:27,0  12:03,7  6:24,6 
 
106 176 Alexander Broberg SMK Nyköping C - Grupp E / Grupp R 1A Opel 33:11,5 5:56,9 3,4
1   Rickard Broberg Värmdö BK   Astra  
Entrant:LINDGRENBIL NACKA / VÄRMDÖ
11:15,9  3:35,8  12:08,9  6:10,9 
 
107 188 Simon Bolsgård Kalmar MK C - Grupp E / Grupp R 1A Volvo 33:15,4 6:00,8 3,9 3,9
2   Daniel Bolsgård Kalmar MK   740  
11:47,0  3:31,4  11:57,8  5:59,2 
 
108 166 Mattias Holm SMK Trollhättan C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 33:15,7 6:01,1 2:31,8 0,3
12   Johan Holm SMK Trollhättan   940  
11:26,9  3:27,0  12:03,6  6:08,2  Penalties10
 
109 127 Håkan Bauer Laxå MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 33:34,3 6:19,7 3:32,2 18,6
16   Marika Eng Laxå MK   940  
11:00,6  3:28,8  12:04,8  6:20,1  Penalties40
 
110 177 Martin Åberg Hofors MS C - Grupp E / Grupp R 1A VW 33:43,6 6:29,0 32,1 9,3
3   Rebecka Jörgensen Hofors MS   Golf 2  
11:24,6  3:33,5  12:31,1  6:14,4 
 
111 67 Gunnar Asplund Waxholms MK Appendix K Volvo 33:45,5 6:30,9 3:17,4 1,9
7   Olle Asplund Waxholms MK   Amazon  
11:30,0  3:38,3  12:22,6  6:14,6 
 
112 174 Daniel Lindau Göteborgs MF C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 33:45,9 6:31,3 3:02,0 0,4
13   Jonas Helgesson Älvbygdens MK   740  
11:27,4  3:32,0  12:25,1  6:21,4 
 
113 196 Simon Axelsson Älmhults MK Ungdomsrally Volvo 33:47,1 6:32,5 1:20,6 1,2
3   Stefan Axelsson Älmhults MK   740  
11:32,5  3:34,1  12:18,0  6:22,5 
 
114 167 Börje Johansson Kullings MS C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 33:49,7 6:35,1 3:05,8 2,6
14   Ingrid Johansson Kullings MS   240  
11:47,9  3:31,3  12:06,5  6:24,0 
 
115 187 Bruno Arvidsson Skövde MK C - Grupp E / Grupp R 1A Volvo 33:54,9 6:40,3 43,4 5,2
4   Fredrik Lans Falköpings MK   240  
11:40,2  3:38,3  12:16,7  6:19,7 
 
116 164 Linus Andersson Ryds MK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 34:06,4 6:51,8 3:22,5 11,5
15   Emil Svensson Olofströms MK   240  
12:13,3  3:31,9  12:11,5  6:09,7 
 
117 172 Viktor Sjöberg Älvbygdens MK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 34:07,8 6:53,2 3:23,9 1,4
16   Jonas Sjöberg Älvbygdens MK   940  
11:02,2  3:36,2  13:20,1  6:09,3 
 
118 165 Emil Huss SMK Örebro C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 34:13,6 6:59,0 3:29,7 5,8
17   Johan Huss SMK Örebro   940  
11:30,1  3:31,8  12:56,9  6:14,8 
 
119 66 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K Saab 34:16,2 7:01,6 3:48,1 2,6
8   Anders Ekström Munkfors MC   V4  
11:41,5  3:35,5  12:26,8  6:32,4 
 
120 182 Peter Lanner Vara MK C - Grupp E / Grupp R 1A Toyota 34:26,6 7:12,0 1:15,1 10,4
5   Robert Mellegård Vara MK   Corolla  
11:59,2  3:38,7  12:27,2  6:21,5 
 
121 193 Alexander Braneby Eskilstuna MK Ungdomsrally Toyota 34:32,9 7:18,3 2:06,4 6,3
4   Mattias Tyrbjörn Eskilstuna MK   Corolla  
11:37,8  3:50,9  12:34,8  6:29,4 
 
122 181 Rolf Johansson Tibro MK C - Grupp E / Grupp R 1A VW 34:38,6 7:24,0 1:27,1 5,7
6   Ejne Larsson Tibro MK   Golf  
11:38,7  3:44,8  12:48,5  6:26,6 
 
123 161 Robin Thörnberg Vetlanda RRC C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 35:09,1 7:54,5 4:25,2 30,5
18   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   244  
11:00,4  3:19,0  11:31,3  9:18,4 
 
124 126 Bengt Sannerfors Götene MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 35:15,2 8:00,6 5:13,1 6,1
17   Mikael Söderberg Enköpings MK   940  
11:30,4  3:46,4  13:07,7  6:50,7 
 
125 173 Viktor Edling Kullings MS C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 35:16,7 8:02,1 4:32,8 1,5
19   David Malmback Kullings MS   940  
11:54,2  3:47,3  13:02,5  6:32,7 
 
126 190 Mattias Jonsson Kullings MS C - Grupp E / Grupp R 1A BMW 35:23,9 8:09,3 2:12,4 7,2
7   Marika Carlsson Sportvagnssällskapet i Jönköping   316 Compact  
11:58,2  3:46,7  13:01,0  6:38,0 
 
127 72 Ingvar Svensson Kullings MS Appendix K Volvo 36:06,8 8:52,2 5:38,7 42,9
9   Jan Gotting Kullings MS   Amazon  
12:19,8  3:44,2  13:16,7  6:46,1 
 
128 89 Oskar Lundmark Kullings MS B - 2 wd Volvo 36:11,7 8:57,1 7:38,8 4,9
19   Johan Kempe Kullings MS   940  
9:53,3  3:01,2  17:40,7  5:36,5 
 
129 183 Johan Mäsak Orust BSK C - Grupp E / Grupp R 1A Saab 36:42,0 9:27,4 3:30,5 30,3
8   Bengt-Ove Sandberg Orust BSK   99  
12:36,3  3:56,9  13:17,5  6:51,3 
 
130 175 Jörgen Källberg SMK Eksjö C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 36:43,0 9:28,4 5:59,1 1,0
20   Urban Westerström FRC Eksjö   240  
12:31,0  3:51,5  13:30,6  6:49,9 
 
131 168 Peter Lindman Falköpings MK C - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 36:54,3 9:39,7 6:10,4 11,3
21   Lars Johansson Vara MK   940  
Entrant:Lindman motorsport
14:58,6  3:33,1  12:11,5  6:11,1 
 
132 14 Stefan Kemle SMK Valdemarsvik A - 2 wd Volvo 37:25,6 10:11,0 9:29,3 31,3
29   Fredrik Eklund SMK Valdemarsvik   940  
10:27,6  3:08,1  11:07,4  5:42,5  Penalties7:00
 
133 179 Malin Palmqvist Fagersta MK C - Grupp E / Grupp R 1A VW 37:46,6 10:32,0 4:35,1 21,0
9   Sara Rogersson Rasbo MK   Golf  
12:38,3  4:04,2  14:01,3  7:02,8 
 
134 153 Sven Börjesson Fjärås MK C - 2 wd Peugeot 37:51,3 10:36,7 8:48,5 4,7
12   Stig-Åke Börjesson Fjärås MK   205 GTI  
13:04,2  3:55,8  13:36,1  6:55,2  Penalties20
 
135 189 Jan Åkerström Toarps MK C - Grupp E / Grupp R 1A VW 38:00,0 10:45,4 4:48,5 8,7
10   Håkan Åkerström Toarps MK   Golf  
12:57,2  4:00,0  14:06,0  6:56,8 
 
136 69 Bengt Andersson Kullings MS Appendix K Saab 38:11,0 10:56,4 7:42,9 11,0
10   Bengt Pettersson   96  
13:03,1  3:57,0  13:47,5  7:23,4 
 
137 195 Heidi Ryrlén Vänersborgs MK Ungdomsrally VW 38:28,2 11:13,6 6:01,7 17,2
5   Joakim Rydholm Dals MK   Polo GTI  
11:25,3  3:35,2  14:36,4  8:51,3 
 
138 185 Kjell Larsson Vara MK C - Grupp E / Grupp R 1A VW 39:19,3 12:04,7 6:07,8 51,1
11   Jan Larsson Vara MK   Golf  
13:46,3  4:06,8  13:53,8  7:32,4 
 
139 70 Nils Liljegren Skara MK Appendix K Saab 40:12,7 12:58,1 9:44,6 53,4
11   Jörgen Lundh Vara MK   96  
13:54,9  4:26,0  14:29,9  7:21,9 
 
140 129 Anders Ericson Toarps MK A / B - Grupp F / VOC / Grupp N -1400 / Grupp R 1B Volvo 41:14,6 14:00,0 11:12,5 1:01,9
18   Mikael Lindén Kullings MS   850  
11:29,3  3:49,5  17:33,5  8:22,3 
 
141 105 Lasse Jonsson Åtvidabergs MK B - 2 wd Volvo 45:19,4 18:04,8 16:46,5 4:04,8
20   Thomas Tholander Åtvidabergs MK   142  
22:29,4  3:43,8  12:35,1  6:31,1 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!