2015-10-04
Eriknäsbosprinten
Official final
After SS 1
54 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 53 Jan Wikström Skutskärs MS ABC-förare 4WD Toyota 1:33,0
1   Mattias Kågström Skutskärs MS Corolla WRC  
 
2 55 Pär Swedh SMK Hälsinge ABC-förare 4WD Mitsubishi 1:37,3 4,3 4,3 4,3
2   Åsa Stonegård SMK Hälsinge Evo IX  
 
3 43 Daniel Edman Sandvikens MK B-förare 2WD Volvo 1:38,7 5,7 1,4
1   Jeanette Edman 940  
 
4 54 Benny Persson Ljusdals MS ABC-förare 4WD Mitsubishi 1:39,1 6,1 6,1 0,4
3   Daniel Jonsson Evo 7  
 
5 49 Christer Nilsson Sandvikens MK A-förare 2WD Opel 1:39,4 6,4 0,3
1   Emma Hellström Järbo MK Ascona B  
 
6 48 Göran Kanerva Svärdsjö MK A-förare 2WD Volvo 1:39,6 6,6 0,2 0,2
2   Magnus Henningsson 242  
 
7 47 Stefan Hedström SMK Hälsinge A-förare 2WD Citroën 1:40,7 7,7 1,3 1,1
3   Jesper Jonsson SMK Hälsinge DS3 R3T  
 
8 50 Benjamin From Järbo MK A-förare 2WD Opel 1:41,1 8,1 1,7 0,4
4   Ascona  
 
8 51 Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2WD Toyota 1:41,1 8,1 1,7
4   Roland Fritzell Corolla  
 
10 52 Martin Lindh Hedesunda MK A-förare 2WD Volvo 1:42,2 9,2 2,8 1,1
6   Erik Simonsson 240  
 
11 41 Jocke Halvarsson Ljusdals MS B-förare 2WD Ford 1:42,4 9,4 3,7 0,2
2   Rickard Wikström Ljusdals MS Fiesta  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
12 38 Jari Liiten SMK Hälsinge B-förare 2WD Ford 1:43,5 10,5 4,8 1,1
3   Ida Nordin Fiesta ST  
 
13 7 Mats Jönsson SMK Hälsinge A-förare 2WD Volvo 1:43,7 10,7 4,3 0,2
7   Fredrik Borg 242  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
14 42 Fredrik Borg SMK Hälsinge B-förare 2WD Volvo 1:44,0 11,0 5,3 0,3
4   Mats Jönsson SMK Hälsinge 242  
Entrant: Välsta Bildemontering
 
14 45 Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A-förare 2WD Volvo 1:44,0 11,0 4,6
8   Peter Östlund SMK Söderhamn 242  
 
16 37 Jonas Edlund Ilsbo MK B-förare 2WD BMW 1:44,1 11,1 5,4 0,1
5   Sara Strömberg Ilsbo MK 325  
 
17 39 Mikael Walther SMK Hälsinge B-förare 2WD Citroen 1:44,2 11,2 5,5 0,1
6   Linda Hjorten Bollnäs MK Xsara  
 
18 46 Robert Ferm SMK Dala Falun A-förare 2WD VW 1:44,7 11,7 5,3 0,5
9   Kristina Wiberg SMK Dala Falun Golf  
 
19 35 Andreas Grip Järbo MK B-förare 2WD VW 1:44,9 11,9 6,2 0,2
7   Andreas Broström Golf  
 
20 30 Peter Schylberg Härjedalens AK C-förare 2WD Opel 1:45,1 12,1 0,2
1   Anders Schylberg Ascona B  
Entrant: Mobergs Glas Sveg
 
21 40 Andreas Gustafsson SMK Gävle B-förare 2WD Volvo 1:45,3 12,3 6,6 0,2
8   Gabriel Gustafsson 240  
 
22 57 Peter Karlsson Ljusdals MS AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:45,4 12,4 0,1
1   Emma Hellström Järbo MK 242  
 
23 31 Tommy Andersson SMK Hälsinge B-förare 2WD Toyota 1:46,7 13,7 8,0 1,3
9   Olof Wedin SMK Hälsinge Corolla  
 
24 36 Mikael Persson SMK Sundsvall B-förare 2WD Opel 1:47,1 14,1 8,4 0,4
10   Iris Backberg SMK Sundsvall Ascona B  
 
25 32 Andreas Bohlin Sandvikens MK B-förare 2WD VW 1:47,8 14,8 9,1 0,7
11   Malin Thydin Sandvikens MK Golf 2  
 
26 17 Mattias Svedberg Bollnäs MK AB-förare Grupp E VW 1:47,9 14,9 0,1
1   Clara Helsing Bollnäs MK Golf Mk2  
 
26 28 Martin Lindberg Skutskärs MS Appendix K + Gr.H tom 1974 Volvo 1:47,9 14,9
1   Stefan Hägglöf 244  
 
28 19 Fredrik Basth SMK Hälsinge AB-förare Grupp E VW 1:49,1 16,1 1,2 1,2
2   Peder Basth Golf 4  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
29 33 Anders Hedström SMK Hälsinge B-förare 2WD Citroen 1:49,3 16,3 10,6 0,2
12   Michael Lindh SMK Hälsinge Xsara Coupé  
 
30 23 Sven Olov Borg SMK Hälsinge C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:49,7 16,7 0,4
1   Filip Borg SMK Hälsinge 940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
31 44 Bo Almgren Mälaröarnas MK A-förare 2WD VW 1:50,2 17,2 10,8 0,5
10   Johan Thelin Mälaröarnas MK Golf 16v  
 
31 4 Tomas Bergman SMK Hälsinge AB-förare Grupp E VW 1:50,2 17,2 2,3
3   Fredrik Basth SMK Hälsinge Golf 4  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
33 25 Lars Svensson SMK Hälsinge AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:50,3 17,3 4,9 0,1
2   Mathias Parsmark 940  
 
34 18 Erika Söderman Mora MK AB-förare Grupp E Opel 1:50,7 17,7 2,8 0,4
4   Eric Söderman Astra  
 
34 5 Camilla Walther SMK Hälsinge C-förare 2WD Citroen 1:50,7 17,7 5,6
2   Andreas Frölander Gotlands MF BK Xsara  
 
36 26 Dag Lundqvist Sandvikens MK AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:50,9 17,9 5,5 0,2
3   Elin Lundqvist Bollnäs MK 940  
Entrant: Team lumek motorsport
 
37 22 Tim Joons Skutskärs MS C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:51,2 18,2 1,5 0,3
2   Malin Olsson Bollnäs MK 940  
 
38 15 Ola Thyllman Härjedalens AK C-förare Grupp E Opel 1:51,5 18,5 0,3
1   Karl-Göran Jonsson Härjedalens AK Ascona B  
Entrant: MOBERGS GLAS
 
39 6 Jan-Erik Liiten SMK Hälsinge B-förare 2WD Ford 1:52,4 19,4 13,7 0,9
13   Mirja Liiten SMK Hälsinge Fiesta ST  
 
40 21 Håkan Nilsson Timrå MK C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:52,5 19,5 2,8 0,1
3   Ida Olofsson Bollnäs MK 242  
Entrant: Granlöf's Bygg & Kakel AB
 
40 14 Emelie Mattsson Sandvikens MK C-förare Grupp E VW 1:52,5 19,5 1,0
2   Håkan Mattsson Sandvikens MK Golf 2  
 
42 1 Filip Borg SMK Hälsinge Ungdomsrally Volvo 1:52,6 19,6 0,1
1   Sven-Olov Borg SMK Hälsinge 940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
43 27 Erik Brodin Sandvikens MK AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:53,4 20,4 8,0 0,8
4   Kristian Brandvold Sandvikens MK 940  
 
44 20 Kalle Morell Hofors MS C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:53,5 20,5 0,1
4   Hanna Liebenholtz 940  
Entrant: Jm förarutbildning AB
 
45 16 Niklas Thyr SMK Hälsinge C-förare Grupp E Ford 1:53,6 20,6 2,1 0,1
3   Tobias Palm Escort  
 
46 29 Åke Berglin SMK Hälsinge Appendix K + Gr.H tom 1974 Opel 1:53,9 20,9 6,0 0,3
2   Frida Edman Ilsbo MK Ascona  
 
47 12 Anders Bohjort Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 1:54,2 21,2 2,7 0,3
4   Nicklas Bohjort Ascona B  
 
48 24 Börje Westman SMK Hälsinge AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:54,6 21,6 9,2 0,4
5   Göte Bladin 242  
 
49 3 Tobias Nilsson SMK Hälsinge C-förare Grupp E Ford 1:56,5 23,5 5,0 1,9
5   Mattias Söderström Escort  
 
50 11 Lars-Olov Sundquist Ljusdals MS C-förare Grupp E Saab 1:56,9 23,9 5,4 0,4
6   Per Gunnar Jönsson Ljusdals MS 99  
 
51 13 Oscar Nilsson Ilsbo MK C-förare Grupp E BMW 1:58,7 25,7 7,2 1,8
7   Bianca Torstensson Bollnäs MK 318i  
 
52 10 Per Eriksson Järbo MK C-förare Grupp E VW 2:02,4 29,4 10,9 3,7
8   Josefin Hellbom Järbo MK Golf Mk 1  
 
53 2 Julia Wikström Skutskärs MS Ungdomsrally VW 2:10,6 37,6 18,0 8,2
2   Johan Wikström Skutskärs MS Golf I  
 
54 8 Rebecka Jörgensen Hofors MS C-förare Grupp E VW 4:29,8 2:56,8 2:38,3 2:19,2
9   Martin Åberg Hofors MS Golf 2