2015-05-30
Rally Karlstad
Official final
After SS 2
205 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
31 |
|
Mats Jonsson |
Forshaga MC |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
4:11,8 |
|
|
|
1 |
|
|
Johnny Johansson |
SMK Lindesberg |
|
Escort WRC |
|
|
|
48,7 | 3:23,1 |
|
2 |
33 |
|
Patrik Åkerman |
Ljusdals MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:12,8 |
1,0
|
1,0
|
1,0
|
2 |
|
|
Lars Grip |
SMK Hälsinge |
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
50,5 | 3:22,3 |
|
3 |
52 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:20,4 |
8,6
|
|
7,6
|
1 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå AB |
53,3 | 3:27,1 |
|
4 |
38 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:22,4 |
10,6
|
10,6
|
2,0
|
3 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
51,9 | 3:30,5 |
|
5 |
62 |
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:22,8 |
11,0
|
2,4
|
0,4
|
2 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
Applicant: TA Schakt & Maskin AB |
55,6 | 3:27,2 |
|
6 |
46 |
|
Roger Gustafsson |
Östernärkes RMC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:24,2 |
12,4
|
12,4
|
1,4
|
4 |
|
|
Torbjörn Henrysson |
Teknis MC |
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
51,5 | 3:32,7 |
|
7 |
53 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
4:25,9 |
14,1
|
5,5
|
1,7
|
3 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
Corolla |
|
|
Applicant: Spader ÄZZ Gruppen Blästring Ind Lack |
53,7 | 3:32,2 |
|
8 |
76 |
|
Jacob Jansson |
MK Kopparberg |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
4:26,0 |
14,2
|
5,6
|
0,1
|
4 |
|
|
Andreas Johansson |
Eskilstuna MK |
|
Fiesta R2 |
|
|
Applicant: DA Transport AB |
52,7 | 3:33,3 |
|
9 |
122 |
|
Stefan Alenmalm |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:27,2 |
15,4
|
|
1,2
|
1 |
|
|
Andreas Gustafsson |
SMK Trollhättan |
|
240 |
|
|
|
54,7 | 3:32,5 |
|
10 |
79 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:27,7 |
15,9
|
7,3
|
0,5
|
5 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
53,0 | 3:34,7 |
|
11 |
63 |
|
Jonathan Emanuelsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:29,5 |
17,7
|
9,1
|
1,8
|
6 |
|
|
Eric Hult |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
52,9 | 3:36,6 |
|
11 |
72 |
|
Pontus Lönnström |
Nora MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:29,5 |
17,7
|
9,1
|
|
6 |
|
|
Tommy Lindholm |
Munkfors MC |
|
242 |
|
|
|
54,5 | 3:35,0 |
|
13 |
49 |
|
Daniel Damberg |
SMK Motala |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:29,6 |
17,8
|
9,2
|
0,1
|
8 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
V:a Östergötlands MK |
|
940 |
|
|
|
53,4 | 3:36,2 |
|
14 |
123 |
|
Mattias Hallberg |
Mälaröarnas MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:29,7 |
17,9
|
2,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Valkyria Edlund |
Mälaröarnas MK |
|
940 |
|
|
|
55,0 | 3:34,7 |
|
15 |
42 |
|
Roland Eliasson |
Östgöta BF |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:29,8 |
18,0
|
18,0
|
0,1
|
5 |
|
|
Reine Lundqvist |
Östgöta BF |
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
49,9 | 3:39,9 |
|
15 |
70 |
|
Stefan Bergman |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:29,8 |
18,0
|
9,4
|
|
9 |
|
|
Maria Andersson |
Rönne MK |
|
Golf III |
|
|
|
54,4 | 3:35,4 |
|
17 |
66 |
|
Stefan Axelsson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:30,0 |
18,2
|
9,6
|
0,2
|
10 |
|
|
Pierre Ellison |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
|
56,3 | 3:33,7 |
|
17 |
71 |
|
Edvall M Stenberg |
NMK Hadeland |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
4:30,0 |
18,2
|
9,6
|
|
10 |
|
|
Trond-Håvard Østheim |
NMK Hadeland |
|
Escort RS 1800 |
|
|
|
53,6 | 3:36,4 |
|
19 |
84 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:30,2 |
18,4
|
9,8
|
0,2
|
12 |
|
|
Terje Plomèn |
SMK Valdemarsvik |
|
240 |
|
|
|
52,9 | 3:37,3 |
|
20 |
80 |
|
Lars-Olof Holmberg |
Gotlands MF BK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
4:30,4 |
18,6
|
10,0
|
0,2
|
13 |
|
|
Carita Holmberg |
SMK Valdemarsvik |
|
Astra |
|
|
Applicant: Nordh's Lastmaskiner AB |
53,5 | 3:36,9 |
|
21 |
65 |
|
Kim Nilsson |
Skutskärs MS |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:30,5 |
18,7
|
10,1
|
0,1
|
14 |
|
|
Lars-Olof Persson |
Järbo MK |
|
Golf III |
|
|
|
53,9 | 3:36,6 |
|
22 |
43 |
|
Anders Lundin |
MK Rimo |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
4:30,9 |
19,1
|
19,1
|
0,4
|
6 |
|
|
Cay Nyberg |
Huddinge MK |
|
Octavia WRC |
|
|
Applicant: JH Spårservice AB |
53,9 | 3:37,0 |
|
22 |
50 |
|
Ola Axelsson |
Västerås MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:30,9 |
19,1
|
10,5
|
|
15 |
|
|
Niclas Carlsson |
Katrineholms MK |
|
940 |
|
|
Applicant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB |
56,3 | 3:34,6 |
|
24 |
402 |
|
Arne Rådström |
MK Ratten |
Appendix K |
|
Volvo |
4:32,4 |
20,6
|
|
1,5
|
1 |
|
|
Thomas Nilsson |
Luleå MS |
|
242 |
|
|
|
55,2 | 3:37,2 |
|
25 |
89 |
|
Mats Larsson |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
4:33,3 |
21,5
|
12,9
|
0,9
|
16 |
|
|
Mikael Johansson |
Fagersta MK |
|
Corsa B |
|
|
|
55,9 | 3:37,4 |
|
26 |
55 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:33,4 |
21,6
|
13,0
|
0,1
|
17 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötalands MK |
|
940 |
|
|
|
57,3 | 3:36,1 |
|
27 |
51 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:34,1 |
22,3
|
13,7
|
0,7
|
18 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
940 |
|
|
|
54,1 | 3:40,0 |
|
28 |
44 |
|
Mattias Lindberg |
Vänersborgs MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:34,2 |
22,4
|
22,4
|
0,1
|
7 |
|
|
Marcus Bengtsson |
Vänersborgs MK |
|
Impreza |
|
|
|
52,0 | 3:42,2 |
|
29 |
77 |
|
Björn Larsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:34,7 |
22,9
|
14,3
|
0,5
|
19 |
|
|
Reine Nyberg |
Forshaga MC |
|
240 |
|
|
Applicant: HENRY NYBERGS ÅKERI AB |
54,7 | 3:40,0 |
|
30 |
64 |
|
Martin Norenby |
Dals MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:34,8 |
23,0
|
14,4
|
0,1
|
20 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
944 |
|
|
|
54,0 | 3:40,8 |
|
31 |
83 |
|
Anders Karlsson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
4:35,2 |
23,4
|
14,8
|
0,4
|
21 |
|
|
David Arhusiander |
Jämtlands MK |
|
M3 |
|
|
|
54,7 | 3:40,5 |
|
32 |
56 |
|
Björn Beck |
Åmåls MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
4:35,3 |
23,5
|
14,9
|
0,1
|
22 |
|
|
Kjell Persson |
Åmåls MK |
|
Escort Mk2 |
|
|
|
56,4 | 3:38,9 |
|
33 |
35 |
|
Marcus Gerdåker |
Katrineholms MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:35,6 |
23,8
|
23,8
|
0,3
|
8 |
|
|
Mathias Johnsson |
Katrineholms MK |
|
Impreza |
|
|
|
51,2 | 3:44,4 |
|
34 |
36 |
|
Roger Brenemark |
Haninge MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
4:35,7 |
23,9
|
23,9
|
0,1
|
9 |
|
|
Björn Larsson |
Haninge MK |
|
Esort WRC |
|
|
|
51,3 | 3:44,4 |
|
35 |
54 |
|
Robert Andersson |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
4:35,8 |
24,0
|
15,4
|
0,1
|
23 |
|
|
Carl-Gustaf Karlsson |
Eskilstuna MK |
|
Astra KitCar |
|
|
|
54,6 | 3:41,2 |
|
35 |
119 |
|
Christopher Sundberg |
Falköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:35,8 |
24,0
|
8,6
|
|
3 |
|
|
Emelie Andersson |
Falköpings MK |
|
242 |
|
|
|
54,6 | 3:41,2 |
|
37 |
58 |
|
Nicklas Karlsson |
MK Team Westom |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
4:36,3 |
24,5
|
15,9
|
0,5
|
24 |
|
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
53,6 | 3:42,7 |
|
37 |
68 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:36,3 |
24,5
|
15,9
|
|
24 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
944 |
|
|
Applicant: ELITE OIL |
53,3 | 3:43,0 |
|
39 |
90 |
|
Robin Brandel |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
4:36,4 |
24,6
|
16,0
|
0,1
|
26 |
|
|
Julia Svensson |
Gullabo RC |
|
E36 |
|
|
|
54,3 | 3:42,1 |
|
40 |
48 |
|
Niklas Karlsson |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:36,5 |
24,7
|
16,1
|
0,1
|
27 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
940 |
|
|
Applicant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB |
56,0 | 3:40,5 |
|
41 |
144 |
|
Simon Andersson |
Bengtsfors MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:37,1 |
25,3
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Jimmy Glad |
Bengtsfors MC |
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
56,4 | 3:40,7 |
|
42 |
86 |
|
Pär Nordahl |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:37,5 |
25,7
|
17,1
|
0,4
|
28 |
|
|
Henning Greek |
MK Ratten |
|
240 |
|
|
Applicant: TEAM JC RACE TEKNIK |
54,5 | 3:43,0 |
|
43 |
120 |
|
Jukka Latvasalo |
Eskilstuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:37,6 |
25,8
|
10,4
|
0,1
|
4 |
|
|
Henrik Lundh |
Eskilstuna MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
56,3 | 3:41,3 |
|
44 |
142 |
|
Björn Engström |
Borlänge MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:37,7 |
25,9
|
10,5
|
0,1
|
5 |
|
|
Kenth-Åke Stenbäck |
Forshaga MC |
|
240 |
|
|
|
56,7 | 3:41,0 |
|
45 |
45 |
|
Johan Nyberg |
SMK Arboga |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:38,0 |
26,2
|
26,2
|
0,3
|
10 |
|
|
Mattias Thorin |
SMK Arboga |
|
Impreza |
|
|
|
54,2 | 3:43,8 |
|
46 |
148 |
|
Morten Storsveen |
NAF Øvre Østfold |
C-förare 2 WD |
|
Renault |
4:38,5 |
26,7
|
1,4
|
0,5
|
2 |
|
|
Merete Storsveen |
NAF Øvre Østfold |
|
Twingo R2 |
|
|
|
54,8 | 3:43,7 |
|
47 |
93 |
|
Tom Axelsson |
Almunge MK |
Appendix K |
|
Audi |
4:39,5 |
27,7
|
7,1
|
1,0
|
2 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
Quattro |
|
|
Applicant: Bevelko Historic Rally Team Sweden |
51,8 | 3:47,7 |
|
48 |
136 |
|
Torbjörn Eriksson |
SMK Karlskoga |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:39,8 |
28,0
|
12,6
|
0,3
|
6 |
|
|
Arne Johansson |
SMK Karlskoga |
|
242 |
|
|
Applicant: Bjuhrs Bil AB |
53,1 | 3:46,7 |
|
49 |
61 |
|
Kjell Friberg |
KAK Motorsport |
A-förare 2 WD |
|
Citroën |
4:40,5 |
28,7
|
20,1
|
0,7
|
29 |
|
|
Jan Östh |
KAK Motorsport |
|
C2 R2 Max |
|
|
|
55,3 | 3:45,2 |
|
49 |
118 |
|
Jonny Hederstedt |
Gotlands MF BK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
4:40,5 |
28,7
|
13,3
|
|
7 |
|
|
Andreas Norström |
Ljungsbro MK |
|
Escort Mk2 |
|
|
|
56,8 | 3:43,7 |
|
49 |
125 |
|
Niklas Solenö |
Katrineholms MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
4:40,5 |
28,7
|
13,3
|
|
7 |
|
|
Olle Erixon |
Katrineholms MK |
|
Golf III |
|
|
|
57,1 | 3:43,4 |
|
52 |
114 |
|
Peter Encrantz |
Skutskärs MS |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:40,6 |
28,8
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Sara Encrantz |
Skutskärs MS |
|
Impreza |
|
|
|
54,2 | 3:46,4 |
|
53 |
116 |
|
Janne Andreasson |
SMK Örebro |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:40,7 |
28,9
|
0,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Henrik Eriksson |
Laxå MK |
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
55,3 | 3:45,4 |
|
54 |
57 |
|
Gustav Holmdahl |
SMK Linde |
A-förare 2 WD |
|
SEAT |
4:41,1 |
29,3
|
20,7
|
0,4
|
30 |
|
|
Malin Strömberg |
MK Ran Askersund |
|
Ibiza |
|
|
|
55,3 | 3:45,8 |
|
55 |
41 |
|
Mattias Nyström |
Ludvika MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:41,2 |
29,4
|
29,4
|
0,1
|
11 |
|
|
Christian Rosén |
Åtvidabergs MK |
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
52,6 | 3:48,6 |
|
55 |
73 |
|
Tomas Locken |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:41,2 |
29,4
|
20,8
|
|
31 |
|
|
Björn Johansson |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
|
55,5 | 3:45,7 |
|
57 |
133 |
|
Andreas Persson |
MK Ratten |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:41,8 |
30,0
|
14,6
|
0,6
|
9 |
|
|
Björn Nilsson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
53,9 | 3:47,9 |
|
58 |
146 |
|
Pontus Jakobsson |
SMK Nyköping |
C-förare 2 WD |
|
VW |
4:42,9 |
31,1
|
5,8
|
1,1
|
3 |
|
|
Hasse Pettersson |
SMK Nyköping |
|
Golf III |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
54,3 | 3:48,6 |
|
59 |
60 |
|
Stefan Ryberg |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:43,3 |
31,5
|
22,9
|
0,4
|
32 |
|
|
Christian Ohlsson |
Kils MK Bil |
|
940 |
|
|
|
56,0 | 3:47,3 |
|
60 |
127 |
|
Joacim Wigertson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:43,6 |
31,8
|
16,4
|
0,3
|
10 |
|
|
Christoffer Lund |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
56,8 | 3:46,8 |
|
61 |
75 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:43,8 |
32,0
|
23,4
|
0,2
|
33 |
|
|
Erland Stigsson |
Fryksdalens MK |
|
Golf III |
|
|
|
54,9 | 3:48,9 |
|
62 |
124 |
|
Tomas Ingberg |
Gnesta MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:44,0 |
32,2
|
16,8
|
0,2
|
11 |
|
|
Magnus Johnsson |
SMK Nyköping |
|
242 |
|
|
|
59,5 | 3:44,5 |
|
63 |
87 |
|
Antti Johannesson |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:44,1 |
32,3
|
23,7
|
0,1
|
34 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
242 |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
56,0 | 3:48,1 |
|
64 |
14 |
|
Jan Erik Eriksson |
Ludvika MS |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:45,0 |
33,2
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholm MK |
|
Swift Mk2 |
|
|
Applicant: AD Bildelar Ludvika |
56,4 | 3:48,6 |
|
65 |
15 |
|
Emil Carlsson |
Katrineholms MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:45,1 |
33,3
|
0,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Tobias Abrahamsson |
Katrineholms MK |
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Dekaltrim |
55,4 | 3:49,7 |
|
66 |
17 |
|
Ola Strömberg |
Nora MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:45,3 |
33,5
|
0,3
|
0,2
|
3 |
|
|
Brittmarie Ålund |
Nora MK |
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Centrala Gummi Rallyteam |
55,9 | 3:49,4 |
|
67 |
126 |
|
Peder Johansson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
4:45,4 |
33,6
|
18,2
|
0,1
|
12 |
|
|
Kristian Florén |
Kullings MS |
|
325 |
|
|
|
58,2 | 3:47,2 |
|
68 |
13 |
|
Daniel Eriksson |
Eskilstuna MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:45,7 |
33,9
|
0,7
|
0,3
|
4 |
|
|
Pelle Wilén |
Strängnäs AMS |
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: www.RALLYIMPORT.se |
53,6 | 3:52,1 |
|
69 |
121 |
|
Patrik Werner |
Vänersborgs MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:45,9 |
34,1
|
18,7
|
0,2
|
13 |
|
|
Tobias Östling |
Vänersborgs MK |
|
242 |
|
|
|
55,1 | 3:50,8 |
|
70 |
81 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:47,7 |
35,9
|
27,3
|
1,8
|
35 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
Golf II |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
55,2 | 3:52,5 |
|
71 |
19 |
|
Thobias Wahlström |
Katrineholms MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:48,2 |
36,4
|
3,2
|
0,5
|
5 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineholms MK |
|
Swift Mk 2 |
|
|
|
55,4 | 3:52,8 |
|
71 |
169 |
|
Dennis Askling |
Hallsbergs MK |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:48,2 |
36,4
|
|
|
1 |
|
|
Alexander Glavsjö Holm |
Karlstad MK Bil |
|
940 |
|
|
|
55,3 | 3:52,9 |
|
73 |
67 |
|
Andreas Israelsson |
Vansbro MK |
A-förare 2 WD |
|
SEAT |
4:48,4 |
36,6
|
28,0
|
0,2
|
36 |
|
|
Jim Hjerpe |
Säters MK |
|
Ibiza KitCar |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
54,1 | 3:54,3 |
|
74 |
23 |
|
Markus Kujanpää |
Södertälje KRC |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:48,5 |
36,7
|
3,5
|
0,1
|
6 |
|
|
Andreas Hultström |
SMK Nyköping |
|
Swift |
|
|
|
55,4 | 3:53,1 |
|
75 |
131 |
|
Niclas Åkerland |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:49,6 |
37,8
|
22,4
|
1,1
|
14 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
242 |
|
|
|
57,5 | 3:52,1 |
|
76 |
88 |
|
Robin Wallon |
Kolsva MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:49,7 |
37,9
|
29,3
|
0,1
|
37 |
|
|
Rickard Strindlund |
Kolsva MS |
|
240 |
|
|
|
1:00,9 | 3:48,8 |
|
77 |
98 |
|
Stefan Helin |
Tibro MK |
Appendix K |
|
Opel |
4:49,8 |
38,0
|
17,4
|
0,1
|
3 |
|
|
Roger Lindholm |
Västerås MS |
|
Ascona |
|
|
Applicant: HELINS MOTORSPORT |
56,4 | 3:53,4 |
|
78 |
154 |
|
Dennis Karlsson |
Taxinge MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
4:50,0 |
38,2
|
12,9
|
0,2
|
4 |
|
|
Markus Theorin |
Skillingaryds MK |
|
Corsa B |
|
|
|
56,2 | 3:53,8 |
|
79 |
173 |
|
Per Allo |
Katrineholms MK |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:51,0 |
39,2
|
2,8
|
1,0
|
2 |
|
|
Lucas Karlsson |
Gnesta MK |
|
940 |
|
|
|
58,9 | 3:52,1 |
|
80 |
91 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:51,4 |
39,6
|
31,0
|
0,4
|
38 |
|
|
Tommy Magnusson |
Filipstads MC |
|
940 |
|
|
|
55,2 | 3:56,2 |
|
81 |
99 |
|
Benny Erixon |
Sigtuna RC |
Appendix K |
|
VW |
4:51,8 |
40,0
|
19,4
|
0,4
|
4 |
|
|
Staffan Lindberg |
Sigtuna RC |
|
Golf I |
|
|
|
55,6 | 3:56,2 |
|
82 |
27 |
|
Tomi Juntunen |
SMK Trollhättan |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:52,1 |
40,3
|
7,1
|
0,3
|
7 |
|
|
Carl Örberg |
SMK Trollhättan |
|
Swift Mk2 |
|
|
Applicant: Carfix Rallyteam |
54,9 | 3:57,2 |
|
83 |
1 |
|
Elias Lundberg |
SMK Sala |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:52,2 |
40,4
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Robert Lundberg |
SMK Sala |
|
940 |
|
|
Applicant: Gullvalla Rallyteam |
56,1 | 3:56,1 |
|
83 |
102 |
|
Håkan Lindh |
Laxå MK |
Appendix K |
|
Volvo |
4:52,2 |
40,4
|
19,8
|
|
5 |
|
|
Reino Orava |
|
|
242 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå AB |
57,6 | 3:54,6 |
|
83 |
163 |
|
Jan Wigertson |
Kullings MS |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:52,2 |
40,4
|
4,0
|
|
3 |
|
|
Gunnar Flodén |
Kullings MS |
|
850 |
|
|
|
58,9 | 3:53,3 |
|
86 |
21 |
|
Roger Eriksson |
Haninge MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:52,3 |
40,5
|
7,3
|
0,1
|
8 |
|
|
Sandra Bergström |
Haninge MK |
|
Swift |
|
|
|
56,0 | 3:56,3 |
|
87 |
101 |
|
Hasse Alamaa |
Munkfors MC |
Appendix K |
|
Saab |
4:52,9 |
41,1
|
20,5
|
0,6
|
6 |
|
|
Peter Björlin |
Munkfors MC |
|
99 |
|
|
|
57,1 | 3:55,8 |
|
87 |
182 |
|
Alex Wikvist |
Rönne MK |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
4:52,9 |
41,1
|
|
|
1 |
|
|
Madelene Buskas |
Gotlands MFBK |
|
940 |
|
|
|
59,4 | 3:53,5 |
|
89 |
162 |
|
Andreas Westlund |
Kullings MS |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:53,0 |
41,2
|
4,8
|
0,1
|
4 |
|
|
Karl-Johan Borhammar |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
59,0 | 3:54,0 |
|
90 |
26 |
|
Krister Morén |
Kolsva MS |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:53,2 |
41,4
|
8,2
|
0,2
|
9 |
|
|
Ronnie Maxe |
Finspångs MS |
|
Swift Mk2 GTI |
|
|
Applicant: Sellholm Tuning AB |
56,9 | 3:56,3 |
|
91 |
129 |
|
Janne Eriksson |
Säffle MC |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
4:53,9 |
42,1
|
26,7
|
0,7
|
15 |
|
|
Fredrik Erixon |
Säffle MC |
|
325 |
|
|
|
56,6 | 3:57,3 |
|
92 |
16 |
|
Mattias Lagström |
Fagersta MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:54,1 |
42,3
|
9,1
|
0,2
|
10 |
|
|
Rickard Forsell |
Norbergs MC |
|
Swift GTI |
|
|
|
57,2 | 3:56,9 |
|
92 |
179 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:54,1 |
42,3
|
5,9
|
|
5 |
|
|
Jonathan Lukacs |
Sotenäs MK |
|
940 |
|
|
Applicant: MA Motorsport NR:1Racing Store |
58,1 | 3:56,0 |
|
94 |
25 |
|
Johan Bengtsson |
Norbergs MC |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:54,4 |
42,6
|
9,4
|
0,3
|
11 |
|
|
Christer Bergh |
Norbergs MC |
|
Swift |
|
|
|
56,8 | 3:57,6 |
|
94 |
168 |
|
Patrik Westerberg |
MK Ratten |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:54,4 |
42,6
|
6,2
|
|
6 |
|
|
Anna Maria Barth |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
59,1 | 3:55,3 |
|
96 |
134 |
|
Niklas Albinsson |
Fredriksbergs MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
4:54,5 |
42,7
|
27,3
|
0,1
|
16 |
|
|
Jesper Samuelsson |
Stofors MK |
|
Golf II |
|
|
Applicant: Åhls Bildelar AB |
55,5 | 3:59,0 |
|
97 |
140 |
|
Christer Larsson |
Karlstads MC Bil |
B-förare 2 WD |
|
VW |
4:55,2 |
43,4
|
28,0
|
0,7
|
17 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
Golf I |
|
|
|
57,2 | 3:58,0 |
|
98 |
96 |
|
Øistein Solberg |
SMK Eda |
Appendix K |
|
Ford |
4:56,0 |
44,2
|
23,6
|
0,8
|
7 |
|
|
Eira Solberg |
SMK Eda |
|
Escort Mk1 |
|
|
|
56,8 | 3:59,2 |
|
99 |
94 |
|
Ulf Pettersson |
MK Rimo |
Appendix K |
|
Volvo |
4:56,8 |
45,0
|
24,4
|
0,8
|
8 |
|
|
Göran Schönqvist |
MK Rimo |
|
242 |
|
|
|
56,5 | 4:00,3 |
|
100 |
32 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:56,9 |
45,1
|
45,1
|
0,1
|
12 |
|
|
Anders Lundqvist |
Skepptuna MK |
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: HÖGDALENS BIL & SKADECENTER AB |
52,9 | 4:04,0 |
|
101 |
6 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:57,3 |
45,5
|
5,1
|
0,4
|
2 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
56,4 | 4:00,9 |
|
102 |
143 |
|
Stefan Packalen |
Eskilstuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:58,3 |
46,5
|
31,1
|
1,0
|
18 |
|
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
56,6 | 4:01,7 |
|
103 |
167 |
|
Joakim Larsson |
Karlstads MC Bil |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:59,0 |
47,2
|
10,8
|
0,7
|
7 |
|
|
Ronny Filipsson |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
56,9 | 4:02,1 |
|
104 |
18 |
|
Jimmy Kujanpää |
Södertälje KRC |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:59,2 |
47,4
|
14,2
|
0,2
|
12 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
Swift GTI |
|
|
|
55,6 | 4:03,6 |
|
105 |
138 |
|
Rolf Andersson |
Laxå MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:59,7 |
47,9
|
32,5
|
0,5
|
19 |
|
|
Jimmy Karlsson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
56,6 | 4:03,1 |
|
105 |
171 |
|
Joakim Ewertsson |
SMK Örebro |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:59,7 |
47,9
|
11,5
|
|
8 |
|
|
Mattias Hjalmarsson |
SMK Örebro |
|
240 |
|
|
|
58,0 | 4:01,7 |
|
107 |
92 |
|
Sten Jørgensen |
NMK Drammen |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
5:00,5 |
48,7
|
40,1
|
0,8
|
39 |
|
|
Reidar Iversen |
NMK Drammen |
|
Ascona |
|
|
|
57,4 | 4:03,1 |
|
108 |
20 |
|
Marcus Morén |
Kolsva MS |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
5:00,7 |
48,9
|
15,7
|
0,2
|
13 |
|
|
Martin Morén |
Kolsva MS |
|
Swift Mk1 |
|
|
Applicant: Dekaltrim |
55,5 | 4:05,2 |
|
109 |
199 |
|
Johan Eriksson |
MK Ratten |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:01,3 |
49,5
|
8,4
|
0,6
|
2 |
|
|
Sten Yngve Styffe |
MK Ratten |
|
240 |
|
|
Applicant: KYRK MOTORSPORT.SE |
58,7 | 4:02,6 |
|
110 |
34 |
|
Fredrik Åhs |
MSK Hammaren |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:01,5 |
49,7
|
49,7
|
0,2
|
13 |
|
|
Henrik Oscarson |
MSK Hammaren |
|
Lancer Evo VIII |
|
|
Applicant: Dokumentsystem I Mälardalen AB |
1:01,8 | 3:59,7 |
|
110 |
178 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
5:01,5 |
49,7
|
13,3
|
|
9 |
|
|
Peter Svensson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
58,3 | 4:03,2 |
|
112 |
211 |
|
Daniel Torph |
Säffle MC |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:01,8 |
50,0
|
8,9
|
0,3
|
3 |
|
|
Patrik Knöös |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
57,2 | 4:04,6 |
|
113 |
181 |
|
Mikael Buskas |
Gotlands MF BK |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:02,1 |
50,3
|
9,2
|
0,3
|
4 |
|
|
Fredrik Karlsson |
Jungeligan RC |
|
744 |
|
|
|
1:00,2 | 4:01,9 |
|
114 |
174 |
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
5:02,8 |
51,0
|
14,6
|
0,7
|
10 |
|
|
Erik Larsson |
Härnösands MK |
|
244 |
|
|
|
57,7 | 4:05,1 |
|
115 |
202 |
|
Christoffer Olsson |
Säffle MC |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:02,9 |
51,1
|
10,0
|
0,1
|
5 |
|
|
Philip Olsson |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
58,1 | 4:04,8 |
|
116 |
188 |
|
Per Ström |
Östmarks MFF |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:03,0 |
51,2
|
10,1
|
0,1
|
6 |
|
|
Kim Mastad |
MK Team Treske |
|
242 |
|
|
|
58,0 | 4:05,0 |
|
117 |
2 |
|
Lukas Kindgren |
Åtvidabergs MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:03,3 |
51,5
|
11,1
|
0,3
|
3 |
|
|
Peo Kindgren |
Åtvidabergs MK |
|
940 |
|
|
|
56,6 | 4:06,7 |
|
117 |
7 |
|
Linus Isaksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
5:03,3 |
51,5
|
11,1
|
|
3 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Hjo MK |
|
Golf II |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
56,6 | 4:06,7 |
|
119 |
128 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:03,4 |
51,6
|
36,2
|
0,1
|
20 |
|
|
Magnus Lundgren |
Norrahammars MK |
|
240 |
|
|
|
1:06,3 | 3:57,1 |
|
119 |
200 |
|
Johan Karlsson |
Kullings MS |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:03,4 |
51,6
|
10,5
|
|
7 |
|
|
Oskar Hedén |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
59,6 | 4:03,8 |
|
121 |
172 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
5:03,5 |
51,7
|
15,3
|
0,1
|
11 |
|
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
Applicant: ELITE OIL |
58,7 | 4:04,8 |
|
122 |
145 |
|
Leif Nordh |
Nollåtta MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:04,6 |
52,8
|
27,5
|
1,1
|
5 |
|
|
Jesper Elfver |
Värmdö MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Nordh's Lastmaskiner AB |
59,1 | 4:05,5 |
|
123 |
164 |
|
Samuel Gustavsson |
SMK Valdemarsvik |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
5:04,8 |
53,0
|
16,6
|
0,2
|
12 |
|
|
Robin Eriksson |
SMK Valdemarsvik |
|
940 |
|
|
|
58,8 | 4:06,0 |
|
124 |
137 |
|
Tomas Lindeqvist |
Haninge MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
5:05,0 |
53,2
|
37,8
|
0,2
|
21 |
|
|
Staffan Adengård |
Skepptuna MK |
|
Fiesta R2 |
|
|
Applicant: Avjämningsteknik |
57,8 | 4:07,2 |
|
125 |
225 |
|
Kenneth Kristiansen |
SMK Eda |
Grupp E |
|
Volvo |
5:05,5 |
53,7
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Peter T Modig |
Vara MK |
|
940 |
|
|
|
58,3 | 4:07,2 |
|
126 |
4 |
|
Albin Nordh |
Ydre MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
5:05,6 |
53,8
|
13,4
|
0,1
|
5 |
|
|
Fredric Nordh |
Ydre MK |
|
Astra |
|
|
|
56,7 | 4:08,9 |
|
126 |
187 |
|
Fredrik Alin |
Åmåls MK |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:05,6 |
53,8
|
12,7
|
|
8 |
|
|
Alexander Alin |
Åmåls MK |
|
244 |
|
|
|
58,8 | 4:06,8 |
|
126 |
214 |
|
Robin Allwoodson |
Säffle MC |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:05,6 |
53,8
|
12,7
|
|
8 |
|
|
Jessika Olsson |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
1:00,4 | 4:05,2 |
|
129 |
105 |
|
Carl-Olof Hagberg |
Fryksdalens MK |
Appendix K |
|
Volvo |
5:05,9 |
54,1
|
33,5
|
0,3
|
9 |
|
|
Lars-Ove Larsson |
Fryksdalens MK |
|
Amazon |
|
|
|
58,4 | 4:07,5 |
|
130 |
104 |
|
Karl-Olov Ölmin |
Skepptuna MK |
Appendix K |
|
Volvo |
5:06,0 |
54,2
|
33,6
|
0,1
|
10 |
|
|
Lars Fyrby |
Rimo MK |
|
164 |
|
|
|
58,6 | 4:07,4 |
|
131 |
100 |
|
Anders Söderberg |
Botkyrka MK |
Appendix K |
|
Volvo |
5:06,1 |
54,3
|
33,7
|
0,1
|
11 |
|
|
Björn Norman |
Grödinge MK |
|
242 |
|
|
|
1:06,9 | 3:59,2 |
|
132 |
166 |
|
Jens Sjöström |
Malungs MK |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
5:06,2 |
54,4
|
18,0
|
0,1
|
13 |
|
|
Anders Enström |
Fredriksbergs MK |
|
940 |
|
|
|
1:01,0 | 4:05,2 |
|
133 |
149 |
|
Adrian Weststrand |
Storfors MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:08,8 |
57,0
|
31,7
|
2,6
|
6 |
|
|
Magnus Lindqvist |
Laxå MK |
|
242 |
|
|
|
57,0 | 4:11,8 |
|
134 |
78 |
|
Peter Fredriksson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:08,9 |
57,1
|
48,5
|
0,1
|
40 |
|
|
Patrik Fredriksson |
Munkfors MC |
|
142 |
|
|
|
56,6 | 4:12,3 |
|
134 |
141 |
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:08,9 |
57,1
|
41,7
|
|
22 |
|
|
Jimmy Wessbo |
Kullings Motorsällskap |
|
242 |
|
|
|
1:02,7 | 4:06,2 |
|
136 |
176 |
|
Jimmy Lind |
Östmark MFF |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
5:09,1 |
57,3
|
20,9
|
0,2
|
14 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
1:00,1 | 4:09,0 |
|
136 |
184 |
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:09,1 |
57,3
|
16,2
|
|
10 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
59,0 | 4:10,1 |
|
136 |
208 |
|
Joakim Jansson |
Fjugesta MS |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:09,1 |
57,3
|
16,2
|
|
10 |
|
|
Kristoffer Ringström |
Fjugesta MS |
|
242 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
59,1 | 4:10,0 |
|
139 |
198 |
|
Linus Thorsson |
MK Ratten |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:09,2 |
57,4
|
16,3
|
0,1
|
12 |
|
|
Fredrik Ericson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
57,9 | 4:11,3 |
|
140 |
153 |
|
Pelle Persson |
Fryksdalens MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:09,8 |
58,0
|
32,7
|
0,6
|
7 |
|
|
Sven Erik Persson |
Fryksdalens MK |
|
940 |
|
|
|
59,4 | 4:10,4 |
|
141 |
222 |
|
Hampus Böe |
Filipstads MC |
Grupp E |
|
Opel |
5:10,6 |
58,8
|
5,1
|
0,8
|
2 |
|
|
Markus Böe |
Filipstads MC |
|
Vectra |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
58,9 | 4:11,7 |
|
142 |
180 |
|
Niclas Lundgren |
Åmåls MK |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
5:11,4 |
59,6
|
23,2
|
0,8
|
15 |
|
|
Torbjörn Tholander |
Toarps MK |
|
940 |
|
|
|
59,9 | 4:11,5 |
|
143 |
219 |
|
Johannes Joons |
Skutskärs MS |
Grupp E |
|
Toyota |
5:12,0 |
1:00,2
|
6,5
|
0,6
|
3 |
|
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
|
Corolla |
|
|
Applicant: Team Racepart Sweden |
58,7 | 4:13,3 |
|
144 |
9 |
|
Pontus Florin |
Eskilstuna MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
5:12,6 |
1:00,8
|
20,4
|
0,6
|
6 |
|
|
Björn Andersson |
Eskilstuna MK |
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
55,2 | 4:17,4 |
|
144 |
209 |
|
Gustav Sonesson |
Säffle MC |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:12,6 |
1:00,8
|
19,7
|
|
13 |
|
|
Johan Kvarnström |
Säffle MC |
|
242 |
|
|
|
1:01,9 | 4:10,7 |
|
146 |
401 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
|
5:12,7 |
1:00,9
|
24,5
|
0,1
|
16 |
|
|
Anders Östlund |
Hällefors MK |
|
|
|
|
|
1:00,9 | 4:11,8 |
|
147 |
213 |
|
Emil Andersson |
MK Team Westom |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:13,5 |
1:01,7
|
20,6
|
0,8
|
14 |
|
|
Kim Rauséus |
MK Team Westom |
|
244 |
|
|
|
58,1 | 4:15,4 |
|
148 |
201 |
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:13,6 |
1:01,8
|
20,7
|
0,1
|
15 |
|
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
|
940 |
|
|
|
59,6 | 4:14,0 |
|
149 |
165 |
|
Jani Haiju |
Storfors MK |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
5:13,7 |
1:01,9
|
25,5
|
0,1
|
17 |
|
|
Jalo Haiju |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
57,1 | 4:16,6 |
|
149 |
190 |
|
Felix Harling |
MK Team Westom |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:13,7 |
1:01,9
|
20,8
|
|
16 |
|
|
Kent Larsson |
MK Team Westom |
|
940 |
|
|
|
58,9 | 4:14,8 |
|
151 |
22 |
|
Simon Pettersson |
Skepptuna MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
5:14,1 |
1:02,3
|
29,1
|
0,4
|
14 |
|
|
Millan Kilman |
Skepptuna MK |
|
Swift Mk1 |
|
|
Applicant: NYSTRÖMS CEMENT |
56,0 | 4:18,1 |
|
152 |
3 |
|
Freddi Jacobsson |
Eskilstuna MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:14,2 |
1:02,4
|
22,0
|
0,1
|
7 |
|
|
Nicklas Jacobsson |
Eslilstuna MK |
|
940 |
|
|
Applicant: NJ ELINSTALLATION |
57,1 | 4:07,1 |
|
153 |
139 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:14,5 |
1:02,7
|
47,3
|
0,3
|
23 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
940 |
|
|
Applicant: Owned.se |
55,5 | 4:19,0 |
|
154 |
221 |
|
Henrik Carlzon |
MK Kopparberg |
Grupp E |
|
Volvo |
5:14,7 |
1:02,9
|
9,2
|
0,2
|
4 |
|
|
Håkan Eliasson |
MK Kopparberg |
|
S60 |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
1:00,0 | 4:14,7 |
|
155 |
183 |
|
Jesper Dahström |
Gotlands MF BK |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:15,2 |
1:03,4
|
22,3
|
0,5
|
17 |
|
|
Tobias Steen |
Gotlands MF BK |
|
940 |
|
|
|
1:00,0 | 4:15,2 |
|
156 |
152 |
|
Torstein Raaen Prøis |
MK Ratten |
C-förare 2 WD |
|
SEAT |
5:16,4 |
1:04,6
|
39,3
|
1,2
|
8 |
|
|
Elin Rindberg |
MK Ratten |
|
Ibiza |
|
|
|
59,4 | 4:17,0 |
|
157 |
159 |
|
Thomas Andersson |
Storfors MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:16,5 |
1:04,7
|
39,4
|
0,1
|
9 |
|
|
Jörgen Palm |
Storfors MK |
|
242 |
|
|
|
1:06,7 | 4:09,8 |
|
158 |
147 |
|
Robin Bäckström |
Botkyrka MK |
C-förare 2 WD |
|
Škoda |
5:17,1 |
1:05,3
|
40,0
|
0,6
|
10 |
|
|
Conny Råden |
Taxinge MK |
|
Fabia |
|
|
|
56,5 | 4:20,6 |
|
159 |
111 |
|
Jan Henriksson |
Finnskoga MK |
Appendix K |
|
BMW |
5:17,4 |
1:05,6
|
45,0
|
0,3
|
12 |
|
|
Lars Lindberg |
MK Ratten |
|
2002 |
|
|
|
1:00,0 | 4:17,4 |
|
160 |
227 |
|
Erik Gustavsson |
Forshaga MC |
Grupp E |
|
VW |
5:17,5 |
1:05,7
|
12,0
|
0,1
|
5 |
|
|
Sonny Engström |
Forshaga MC |
|
Golf II |
|
|
Applicant: KAREV |
57,2 | 4:20,3 |
|
161 |
10 |
|
Emil Johansson |
Falköpings MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:18,2 |
1:06,4
|
26,0
|
0,7
|
8 |
|
|
Bruno Arvidsson |
Skövde MK |
|
240 |
|
|
|
1:09,8 | 4:08,4 |
|
161 |
192 |
|
Markus Ledin |
MK Team Treske |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:18,2 |
1:06,4
|
25,3
|
|
18 |
|
|
Anders Larsson |
Kils MK Bil |
|
240 |
|
|
|
1:07,5 | 4:10,7 |
|
163 |
215 |
|
Michael Nilsson |
Kils MK Bil |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:18,5 |
1:06,7
|
25,6
|
0,3
|
19 |
|
|
Tobias Fredriksson |
Säffle MC |
|
242 |
|
|
|
1:00,7 | 4:17,8 |
|
164 |
210 |
|
Anders Larsson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:19,1 |
1:07,3
|
26,2
|
0,6
|
20 |
|
|
Per-Anders Andersson |
Kullings MS |
|
244 |
|
|
|
1:00,1 | 4:19,0 |
|
165 |
160 |
|
Lennart Martinsson |
Sotenäs MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:20,3 |
1:08,5
|
43,2
|
1,2
|
11 |
|
|
Monica Martinsson |
Sotenäs MK |
|
244 |
|
|
Applicant: MA Motorsport Nr:1 Racing Store |
1:06,7 | 4:13,6 |
|
166 |
170 |
|
Anders Weststrand |
Forshaga MC |
A/B-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
5:21,0 |
1:09,2
|
32,8
|
0,7
|
18 |
|
|
Stefan Örstrand |
Forshaga MC |
|
244 |
|
|
|
1:03,4 | 4:17,6 |
|
167 |
197 |
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:21,2 |
1:09,4
|
28,3
|
0,2
|
21 |
|
|
Mikael Johansson |
Stenungsunds MS |
|
244 |
|
|
|
1:00,6 | 4:20,6 |
|
168 |
220 |
|
Michael Lundin |
Eskilstuna MK |
Grupp E |
|
Saab |
5:21,7 |
1:09,9
|
16,2
|
0,5
|
6 |
|
|
Jimmy Hellström |
Strängnäs AMS |
|
9000 |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
58,7 | 4:23,0 |
|
169 |
206 |
|
Niklas Eriksson |
SMK Örebro |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:23,0 |
1:11,2
|
30,1
|
1,3
|
22 |
|
|
Anton Ekman |
Fjugesta MS |
|
242 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
1:00,9 | 4:22,1 |
|
170 |
161 |
|
Daniel Skålberg |
Östernärkes RMC |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
5:23,3 |
1:11,5
|
46,2
|
0,3
|
12 |
|
|
Magnus Skålberg |
SMK Gävle |
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Barum Racing |
59,1 | 4:24,2 |
|
171 |
108 |
|
Morgan Björn |
Munkfors MC |
Appendix K |
|
Saab |
5:23,7 |
1:11,9
|
51,3
|
0,4
|
13 |
|
|
Anders Ekström |
Munkfors MC |
|
V4 |
|
|
|
58,7 | 4:25,0 |
|
171 |
226 |
|
Erik Wiklund |
Älvbygdens MK |
Grupp E |
|
Volvo |
5:23,7 |
1:11,9
|
18,2
|
|
7 |
|
|
Robin Bäckström |
Falköpings MK |
|
240 |
|
|
|
1:00,0 | 4:23,7 |
|
173 |
113 |
|
Roy Kall |
Åmåls MK |
Appendix K |
|
Volvo |
5:23,8 |
1:12,0
|
51,4
|
0,1
|
14 |
|
|
Jimmy Kall |
Åmåls MK |
|
PV |
|
|
|
1:03,6 | 4:20,2 |
|
174 |
196 |
|
Johan Vedin |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:24,0 |
1:12,2
|
31,1
|
0,2
|
23 |
|
|
Linus Flodin |
Kils MK Bil |
|
242 |
|
|
|
1:01,1 | 4:22,9 |
|
175 |
109 |
|
Gunnar Ståhlgren |
Karlstads MC Bil |
Appendix K |
|
Triumph |
5:24,5 |
1:12,7
|
52,1
|
0,5
|
15 |
|
|
Sven Inge Olsson |
Kils MK Bil |
|
2,5 Pi |
|
|
|
1:01,5 | 4:23,0 |
|
176 |
186 |
|
Olle Henriksson |
Filipstads MC |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:24,6 |
1:12,8
|
31,7
|
0,1
|
24 |
|
|
Rebecca Andersson |
Hällefors MK |
|
240 |
|
|
|
1:00,8 | 4:23,8 |
|
177 |
106 |
|
Gunnar Asplund |
Waxholms MK |
Appendix K |
|
Volvo |
5:26,8 |
1:15,0
|
54,4
|
2,2
|
16 |
|
|
Olle Asplund |
Waxholms MK |
|
Amazon |
|
|
|
1:08,9 | 4:17,9 |
|
178 |
85 |
|
Knut Boberg |
KNA Oslo |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:27,2 |
1:15,4
|
1:06,8
|
0,4
|
41 |
|
|
Leif A Nesset |
NAF Motorsport Asker og Bærum |
|
Golf |
|
|
|
59,0 | 4:28,2 |
|
179 |
207 |
|
Jimmy Gustavsson |
Kils MK Bil |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:28,0 |
1:16,2
|
35,1
|
0,8
|
25 |
|
|
Andreas Nilsson |
Eskilstuna MK |
|
242 |
|
|
|
1:00,4 | 4:27,6 |
|
180 |
110 |
|
Stig Johansson |
Kils MK Bil |
Appendix K |
|
Triumph |
5:28,5 |
1:16,7
|
56,1
|
0,5
|
17 |
|
|
Peder Johansson |
Kils MK Bil |
|
2,5 Pi |
|
|
|
1:09,7 | 4:18,8 |
|
180 |
205 |
|
Kent Larsson |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:28,5 |
1:16,7
|
35,6
|
|
26 |
|
|
Jesper Larsson |
Fryksdalens MK |
|
242 |
|
|
|
58,7 | 4:29,8 |
|
182 |
195 |
|
Roland Halvarsson |
Karlstads MC Bil |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:28,6 |
1:16,8
|
35,7
|
0,1
|
27 |
|
|
Johanna Halvarsson |
Karlstads MC Bil |
|
240 |
|
|
|
1:00,8 | 4:27,8 |
|
183 |
151 |
|
Emil Huss |
SMK Örebro |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
5:29,0 |
1:17,2
|
51,9
|
0,4
|
13 |
|
|
Erika Hermansson |
SMK Örebro |
|
325 E36 |
|
|
Applicant: TA SCHAKT & MASKIN AB |
1:14,4 | 4:14,6 |
|
184 |
150 |
|
Christian Bruce |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
Saab |
5:30,2 |
1:18,4
|
53,1
|
1,2
|
14 |
|
|
Leif Bruce |
Säffle MC |
|
V4 |
|
|
|
1:01,5 | 4:28,7 |
|
185 |
204 |
|
Joakim Nygårdh |
Kullings MS |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:31,2 |
1:19,4
|
38,3
|
1,0
|
28 |
|
|
Magnus Nygårdh |
Kullings MS |
|
240 |
|
|
|
1:02,7 | 4:28,5 |
|
185 |
218 |
|
Marcus Karlsson |
Säffle MC |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:31,2 |
1:19,4
|
38,3
|
|
28 |
|
|
Peter Karlsson |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
58,7 | 4:32,5 |
|
187 |
217 |
|
Jack Ernstsson |
MK Ratten |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:31,5 |
1:19,7
|
38,6
|
0,3
|
30 |
|
|
Mikael Gustavsson |
SMK Nyköping |
|
240 |
|
|
|
1:00,4 | 4:31,1 |
|
188 |
155 |
|
Kai Morten Myhre |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
5:32,1 |
1:20,3
|
55,0
|
0,6
|
15 |
|
|
Jim Hilmersson |
MK Ratten |
|
Corsa |
|
|
|
1:00,3 | 4:31,8 |
|
189 |
11 |
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:32,9 |
1:21,1
|
40,7
|
0,8
|
9 |
|
|
Christer Holm |
SMK Trollhättan |
|
240 |
|
|
|
1:00,5 | 4:32,4 |
|
190 |
24 |
|
Linus Lundberg |
Sunnansjö MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
5:34,2 |
1:22,4
|
|
1,3
|
15 |
|
|
Mikael Pettersson |
Järbo MK |
|
Swift GTI Mk1 |
|
|
|
58,3 | 4:35,9 |
|
191 |
224 |
|
Nils Larsson |
SMK Vingåker |
Grupp E |
|
Volvo |
5:34,7 |
1:22,9
|
29,2
|
0,5
|
8 |
|
|
Max Bäcker |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Bygg o Schakt |
1:02,5 | 4:32,2 |
|
192 |
191 |
|
Gunnar Odd |
MK Ratten |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:35,5 |
1:23,7
|
42,6
|
0,8
|
31 |
|
|
Magnus Johansson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
59,5 | 4:36,0 |
|
193 |
103 |
|
Jan Andréson |
Filipstads MC |
Appendix K |
|
BMW |
5:37,7 |
1:25,9
|
1:05,3
|
2,2
|
18 |
|
|
Lennart Karlsson |
Filipstads MC |
|
2002 |
|
|
|
1:01,6 | 4:36,1 |
|
194 |
8 |
|
Andreas Karlqvist |
MK Team Treske |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:39,2 |
1:27,4
|
47,0
|
1,5
|
10 |
|
|
Sandra Karlqvist |
MK Team Treske |
|
240 |
|
|
|
1:01,8 | 4:37,4 |
|
195 |
223 |
|
Jörgen Joons |
Skutskärs MS |
Grupp E |
|
VW |
5:44,1 |
1:32,3
|
38,6
|
4,9
|
9 |
|
|
Hans-Olov Andersson |
Sandvikens MK |
|
Golf II GT |
|
|
|
1:00,9 | 4:43,2 |
|
196 |
112 |
|
Jukka Kovalainen |
Säffle MC |
Appendix K |
|
Opel |
5:44,3 |
1:32,5
|
1:11,9
|
0,2
|
19 |
|
|
Tommy Gull |
Säffle MC |
|
Kadett |
|
|
|
1:13,3 | 4:31,0 |
|
197 |
156 |
|
Tobias Johansson |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:44,4 |
1:32,6
|
1:07,3
|
0,1
|
16 |
|
|
Oscar Hallberg |
SMK Trollhättan |
|
242 |
|
|
|
1:00,6 | 4:43,8 |
|
198 |
107 |
|
Mats Wassberg |
Säffle MC |
Appendix K |
|
Saab |
5:44,7 |
1:32,9
|
1:12,3
|
0,3
|
20 |
|
|
Bertil Johnsson |
Säffle MC |
|
V4 |
|
|
|
1:29,0 | 4:15,7 |
|
199 |
12 |
|
Marcus Karlqvist |
MK Team Treske |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:48,9 |
1:37,1
|
56,7
|
4,2
|
11 |
|
|
Rolf Karlqvist |
MK Team Treske |
|
240 |
|
|
|
1:03,9 | 4:45,0 |
|
200 |
203 |
|
Martin Nygårdh |
Kullings MS |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
5:57,3 |
1:45,5
|
1:04,4
|
8,4
|
32 |
|
|
Linda Vallittu |
Kullings MS |
|
240 |
|
|
|
1:01,5 | 4:55,8 |
|
201 |
228 |
|
Lars Graff |
Östernärkes RMC |
Grupp E |
|
Volvo |
6:00,3 |
1:48,5
|
54,8
|
3,0
|
10 |
|
|
Robin Ohlson |
Östernärkes RMC |
|
940 |
|
|
Applicant: Custom Racing AB |
1:11,1 | 4:49,2 |
|
202 |
212 |
|
Mikael Karlsson |
Munkfors MC |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
6:11,5 |
1:59,7
|
1:18,6
|
11,2
|
33 |
|
|
Dan Fogderud |
SMK Eda |
|
S70 |
|
|
Applicant: Team Racepart Sweden |
1:09,0 | 5:02,5 |
|
203 |
5 |
|
Rasmus Holm |
Hällefors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
6:36,2 |
2:24,4
|
1:44,0
|
24,7
|
12 |
|
|
Tore Jansson |
Filipstads MC |
|
940 |
|
|
|
58,9 | 5:37,3 |
|
204 |
194 |
|
Sara Lövhall |
Säffle MC |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
6:36,3 |
2:24,5
|
1:43,4
|
0,1
|
34 |
|
|
Marcus Pettersson |
Säffle MC |
|
244 |
|
|
|
1:08,5 | 5:27,8 |
|
205 |
185 |
|
Marcus Persson |
Åmåls MK |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1600 |
|
Volvo |
17:00,2 |
12:48,4
|
12:07,3
|
10:23,9
|
35 |
|
|
Tobias Holmström |
Dals MK |
|
940 |
|
|
|
1:01,3 | 15:58,9 |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|