2013-11-09
Vilda Ryd Racet
Official final
After SS 3
84 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 62 Kristoffer Thörjesson Ryds MK Klass 9 Opel 7:46,5
1   Ulf Thörjesson Rydsmk Astra OPC  
1:21,7 3:20,9 3:03,9 
 
2 63 Håkan Tagesson Nybro AC Klass 9 Volvo 7:53,2 6,7 6,7 6,7
2   Anders Thagesson Nybro AC 740  
1:22,2 3:27,5 3:03,5 
 
3 71 Jörgen Olsson Ryds MK Klass 9 Volvo 7:55,0 8,5 8,5 1,8
3   Christer Håkansson Ryds MK 242  
1:18,6 3:29,7 3:06,7 
 
4 83 Jan Wigertson Kullings MS Klass 10 Volvo 7:57,7 11,2 2,7
1   Tommy Sävevik Kullings MS 940  
1:23,4 3:27,4 3:06,9 
 
5 77 Robert Svensson Karlskrona AK Klass 10 Volvo 7:59,3 12,8 1,6 1,6
2   Björn Henriksson 240  
1:22,7 3:30,5 3:06,1 
 
6 79 Magnus Görling Team Skogsåkarna Tranås Klass 10 Volvo 7:59,4 12,9 1,7 0,1
3   Rickard Ripenås Team Skogsåkarna Tranås 242  
1:21,7 3:30,6 3:07,1 
 
7 60 Robert Karlsson Ljungby Motorklubb Klass 9 VW 8:00,4 13,9 13,9 1,0
4   Josefin Göransson Ljungby MK Golf  
1:22,5 3:31,1 3:06,8 
 
8 75 Markus Svensson Älmhults MK Klass 10 BMW 8:01,9 15,4 4,2 1,5
4   Joakim Svensson Älmhults MK 325i  
1:23,3 3:27,8 3:10,8 
 
9 66 Janne Kristiansson Wäxjö MS Klass 9 Volvo 8:03,2 16,7 16,7 1,3
5   Emelie Svensson Ryds MK 940  
Entrant: www.teammoheda.se 1:23,8 3:33,1 3:06,3 
 
10 76 Jonas Andersson Gullabo RC Klass 10 Volvo 8:05,7 19,2 8,0 2,5
5   Björn Johnsson Hässleholms MK 940  
Entrant: Bilsport Rally Racing 1:22,7 3:33,6 3:09,4 
 
11 81 Björn Borgqvist Olofströms MK Klass 10 BMW 8:08,8 22,3 11,1 3,1
6   Emmy Borgqvist Olofströms MK 325  
1:22,7 3:37,9 3:08,2 
 
12 32 Magnus Gad Lessebo MK Klass 3 Volvo 8:09,1 22,6 0,3
1   Viktor Zettergren 940  
1:24,3 3:36,3 3:08,5 
 
12 33 Victor Karlsson Vimmerby MS Klass 3 Volvo 8:09,1 22,6
1   Thomas Gustavsson Emådalens MK 940  
Entrant: Dekaltrim.nu 1:25,6 3:35,0 3:08,5 
 
14 88 Kim Andersson Årjängs MK Klass 11 Renault 8:09,4 22,9 0,3
1   Kent Olsson Säffle MC Clio Raganotti  
Entrant: Memphis Racing 1:24,8 3:34,3 3:10,3 
 
15 67 Leif Lindahl Karlskrona AK Klass 9 Volvo 8:10,9 24,4 24,4 1,5
6   Dan Bellborg 940  
Entrant: Festo AB 1:24,4 3:34,8 3:11,7 
 
16 28 Ola Strömberg Nora MK Klass 3 Suzuki 8:11,0 24,5 1,9 0,1
3   Mikael Johansson Hässleholms MK Swift GTI Mk2  
Entrant: Team BlästerMäster 1:25,7 3:34,1 3:11,2 
 
17 69 Stefan Axelsson Älmhults MK Klass 9 Opel 8:12,6 26,1 26,1 1,6
7   Tony Magnusson Älmhults MK Ascona B  
1:24,8 3:38,0 3:09,8 
 
18 25 Morgan Olsson Vimmerby MS Klass 3 Volvo 8:13,0 26,5 3,9 0,4
4   Linda Björklund Kinds MK 740  
1:25,1 3:36,1 3:11,8 
 
19 86 Andreas S Sjöström Nybro AC Klass 10 Volvo 8:13,4 26,9 15,7 0,4
7   Niklas Eriksson Nybro AC 242  
Entrant: Orrefors Bilverkstad 1:24,2 3:34,8 3:14,4 
 
20 85 Viktor Karlsson Nybro AC Klass 10 Opel 8:14,1 27,6 16,4 0,7
8   Ivan Karlsson Nybro AC Corsa  
Entrant: Orrefors Bilverkstad 1:25,3 3:35,1 3:13,7 
 
21 61 Mikael Andersson Södra Sunnebo MK Klass 9 Volvo 8:14,2 27,7 27,7 0,1
8   Bengt Persson Simrishamns MK 240  
1:23,6 3:37,3 3:13,3 
 
22 84 Lars Gillberg Asarums MS Klass 10 Volvo 8:14,6 28,1 16,9 0,4
9   Christian Olofsson Asarums MS 244  
1:26,2 3:37,0 3:11,4 
 
23 57 Tobias Brindmark Åtvidabergs MK Klass 8 Volvo 8:18,4 31,9 3,8
1   Malena Ohlsson Kils MK Bil 142  
1:25,2 3:38,6 3:14,6 
 
24 65 Krister Jonsson Broby MK Klass 9 Volvo 8:19,3 32,8 32,8 0,9
9   Henrik Andersson 240  
1:26,9 3:40,3 3:12,1 
 
25 50 Rune Nilsson SMK Hörby Klass 6 Opel 8:20,6 34,1 1,3
1   Mårten Jönsson SMK Hörby Ascona A  
1:25,1 3:38,8 3:16,7 
 
26 24 Tomas Karlsson S Sunnerbo MK Klass 3 Volvo 8:20,8 34,3 11,7 0,2
5   Patrik Berglund S Sunnerbo MK 940  
1:27,4 3:39,5 3:13,9 
 
27 34 Tim Pettersson Wäxjö MS Klass 3 Volvo 8:21,8 35,3 12,7 1,0
6   Håkan Henriksson 244  
1:25,3 3:40,1 3:16,4 
 
28 44 Anton Claesson Grimslövs MS Klass 4 Volvo 8:22,6 36,1 0,8
1   Emil Claesson Grimslövs MS 740  
1:27,4 3:42,0 3:13,2 
 
29 90 Andreas Axelsson Grimslövs MS Klass 11 VW 8:24,1 37,6 14,7 1,5
2   Ola Bladh Golf  
1:29,4 3:38,1 3:16,6 
 
30 95 Simon Adolfsson Team Skogsåkarna Klass 11 Toyota 8:24,3 37,8 14,9 0,2
3   Jimmy Hjelm Team Skogsåkarna Starlet  
1:29,0 3:38,5 3:16,8 
 
31 14 Pär Johansson Gullabo RC Klass 1 VW 8:24,6 38,1 0,3
1   Marcus Johansson Gullabo RC Golf  
Entrant: AGI GULLABO RALLY 0486-21851 1:28,2 3:44,0 3:12,4 
 
32 74 Fredrik Karlsson Anderstorps RC Klass 9 Volvo 8:25,1 38,6 38,6 0,5
10   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK 242  
1:25,6 3:43,6 3:15,9 
 
33 10 Jerry Gustavsson Växjö MS Klass 1 VW 8:26,0 39,5 1,4 0,9
2   Mikael Karlsson Ryds MK Golf III  
1:29,1 3:42,1 3:14,8 
 
34 59 Mikael Andersson Kristianstad MK Klass 9 Volvo 8:26,5 40,0 40,0 0,5
11   Alexander Harsten Hässleholms MK 242  
1:29,6 3:41,1 3:15,8 
 
35 68 Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik Klass 9 Opel 8:29,0 42,5 42,5 2,5
12   Adrian Ring Linköpings MS Ascona B  
1:27,6 3:41,6 3:19,8 
 
36 49 Peo Kindgren Åtvidabergs MK Klass 6 Volvo 8:29,8 43,3 9,2 0,8
2   Tommy Åstrand Åtvidaberg MK 142 S  
1:27,8 3:45,5 3:16,5 
 
37 94 Krister Bengtsson Olofströms MK Klass 11 Volvo 8:31,2 44,7 21,8 1,4
4   Markus Andersson Olofströms MK 242  
1:25,6 3:42,8 3:22,8 
 
38 2 Henrik Rydberg Gullabo RC Klass U Volvo 8:31,3 44,8 0,1
1   Clas Fredriksson Lessebo MK 242  
1:29,2 3:43,6 3:18,5 
 
39 31 Fredrik Eidhall Skillingaryds MK Klass 3 Volvo 8:31,8 45,3 22,7 0,5
7   Jonna Brunnström Skillingaryds MK 940  
1:27,8 3:44,2 3:19,8 
 
40 93 Martin Olsson Kristianstad MK Klass 11 Volvo 8:33,2 46,7 23,8 1,4
5   Lasse Antikainen Kritianstads MK 242  
1:28,9 3:41,1 3:23,2 
 
41 64 Lars Blondell Mantorps MK Klass 9 Peugeot 8:36,5 50,0 50,0 3,3
13   Anna Blondell Mantorps MK 306 GTI  
1:30,4 3:45,2 3:20,9 
 
42 203 Leif Axelsson S. Sunnerbo Klass 3 Volvo 8:37,8 51,3 28,7 1,3
8   Mikael Johansson Älmhults MK 240  
1:28,5 3:44,0 3:25,3 
 
43 21 Linus Svensson Gullabo RC Klass 2 BMW 8:40,1 53,6 2,3
1   Peter Johannesson Gullabo RC 318i  
1:27,1 3:43,5 3:29,5 
 
44 92 Martin Tallberg Hässleholms MK Klass 11 Opel 8:40,6 54,1 31,2 0,5
6   Pernilla Tallberg Hässleholms MK Kadett GSI  
1:29,6 3:46,0 3:25,0 
 
45 87 Kjell Andersson Kinds MK Klass 11 Opel 8:40,8 54,3 31,4 0,2
7   Glenn Fällgren Falkenbergs MK Ascona B  
1:29,2 3:47,2 3:24,4 
 
46 42 Anton Ahlberg Ryds MK Klass 4 Volvo 8:41,1 54,6 18,5 0,3
2   Thomas Karlsson Ryds MK 244  
1:30,7 3:47,3 3:23,1 
 
47 12 Patrik Pettersson Ydre MK Klass 1 Opel 8:42,0 55,5 17,4 0,9
3   Lars Nordh Ydre MK Astra  
1:33,2 3:50,6 3:18,2 
 
48 11 Mats Adolfsson Nässjö MK Klass 1 VW 8:42,1 55,6 17,5 0,1
4   Roger Andersson Nässjö MK Polo GTI  
1:32,9 3:49,2 3:20,0 
 
49 26 Ingemar Månsson SMK Hörby Klass 3 Volvo 8:42,9 56,4 33,8 0,8
9   Anders Olsson 940  
1:30,7 3:47,8 3:24,4 
 
50 56 Ingvar Håkansson Ryds MK Klass 8 Opel 8:43,2 56,7 24,8 0,3
2   Nelli Håkansson Ryds MK Ascona A  
1:29,7 3:50,8 3:22,7 
 
51 48 Ola Bengtsson Olofströms MK Klass 6 Saab 8:43,3 56,8 22,7 0,1
3   Emil Svensson Ryds MK V4  
1:31,6 3:48,1 3:23,6 
 
52 27 Lars Rydberg Gullabo RC Klass 3 Volvo 8:44,2 57,7 35,1 0,9
10   Hampus Lejon Rödeby Eks MS 242  
1:28,5 3:51,9 3:23,8 
 
53 35 Anders Lundström Emådalens MK Klass 4 Volvo 8:44,5 58,0 21,9 0,3
3   Viktor Lundström Emådalens MK 242  
1:31,3 3:49,4 3:23,8 
 
54 36 Christopher Gustafson MK Kinda Klass 4 Volvo 8:44,8 58,3 22,2 0,3
4   Boo Hidsjö MK Kinda 940  
Entrant: HG TRAFIK AB 1:29,6 3:49,7 3:25,5 
 
55 201 Christian Gustafsson Nässjö MK Klass 4 Volvo 8:44,9 58,4 22,3 0,1
5   Storm Nässjö MK 740  
1:31,9 3:48,1 3:24,9 
 
56 78 Hannu Saikanmäki Olofströms MK Klass 10 Ford 8:47,4 1:00,9 49,7 2,5
10   Emma Saikanmäki Olofströms MK Escort Mk2  
1:31,1 3:48,2 3:28,1 
 
57 15 Daniel Petersson Wäxjö MS Klass 1 Opel 8:48,4 1:01,9 23,8 1,0
5   Christoffer Svensson Astra  
1:34,2 3:50,2 3:24,0 
 
58 13 Carl Ryke Karlskrona AK Klass 1 VW 8:48,5 1:02,0 23,9 0,1
6   Pål Ryke Karlskrona AK Golf  
Entrant: Festo AB 1:30,5 3:55,5 3:22,5 
 
59 19 Johan Bengtsson Älmhults MK Klass 2 Volvo 8:50,7 1:04,2 10,6 2,2
2   Robin Bayley-P Grimslövs MS 240  
1:32,6 3:58,1 3:20,0 
 
60 3 Jonatan Johannesson Gullabo RC Klass U VW 8:51,9 1:05,4 20,6 1,2
2   Håkan Skansfors Golf 2  
1:34,0 3:56,0 3:21,9 
 
61 46 Joakim Hansson Gimslöv MS Klass 4 Volvo 8:52,4 1:05,9 29,8 0,5
6   Mikael Hansson Grimslöv MS 740  
1:31,7 3:55,9 3:24,8 
 
62 38 Christofer Karlsson Wäxjö MS Klass 4 Volvo 8:53,1 1:06,6 30,5 0,7
7   Thomas Carlsson Wäxjö MS 240  
1:29,8 3:56,0 3:27,3 
 
63 47 Patrik Tallåker Skillingaryds MK Klass 4 Volvo 8:54,6 1:08,1 32,0 1,5
8   Hans-Peter Picher Skillingaryds MK 940  
1:31,7 3:54,0 3:28,9 
 
64 89 Alexander Alexandersson Vimmerby MS Klass 11 Peugeot 8:55,3 1:08,8 45,9 0,7
8   Joakim Gustafsson SMK Växjö 306  
Entrant: Team Racepage www.racepage.org 1:33,3 3:52,5 3:29,5 
 
65 22 Sebastian Karlsson Eskiltuna MK Klass 2 VW 8:56,8 1:10,3 16,7 1,5
3   Ralf Karlsson Eskiltuna Golf 3  
1:34,2 3:52,9 3:29,7 
 
66 53 Per-Ivar Hellberg Broby MK Klass 6 Volvo 8:59,1 1:12,6 38,5 2,3
4   Pia Rask Mönsterås MK 142  
1:31,0 3:59,1 3:29,0 
 
67 41 Emil Ohlin Simrishamns MK Klass 4 Volvo 9:00,0 1:13,5 37,4 0,9
9   Emil Lundin Kristianstad FRC 240  
1:35,4 3:56,8 3:27,8 
 
68 39 Ronnie Roth MK Kinda Klass 4 Volvo 9:00,5 1:14,0 37,9 0,5
10   Olliver Roth MK Kinda 940  
Entrant: HG TRAFIK AB 1:34,3 3:55,8 3:30,4 
 
69 1 Tobias Pettersson V:a Östergötlands MK Klass U Volvo 9:00,8 1:14,3 29,5 0,3
3   Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK 940  
Entrant: Team KåCe Bilservice 1:34,2 4:00,1 3:26,5 
 
70 16 Nicklas Eriksson Gullabo RC Klass 1 VW 9:01,6 1:15,1 37,0 0,8
7   Camilla Andersson Gullabo RC Golf  
1:34,6 3:54,2 3:32,8 
 
71 9 Gerth Andersson Kinds MK Klass 1 VW 9:01,9 1:15,4 37,3 0,3
8   Frida Axelsson Skillingaryds MK Golf II  
1:36,2 3:56,7 3:29,0 
 
72 91 Fredrik Sjöberg Falköpings MK Klass 11 Opel 9:04,3 1:17,8 54,9 2,4
9   Joakim Sjöberg Falköpings MK Ascona B  
1:31,4 3:50,8 3:42,1 
 
73 20 Mattias Lindqvist Oskarshamns RRC Klass 2 Opel 9:07,4 1:20,9 27,3 3,1
4   Emil Ivarsson Oskarshamns RRC Astra  
1:32,9 4:07,8 3:26,7 
 
74 80 Terese Lennartsson SMK Hörby Klass 10 Opel 9:15,0 1:28,5 1:17,3 7,6
11   Jan Lennartsson SMK Hörby Kadett  
1:36,0 4:06,3 3:32,7 
 
75 202 Mikael Steen Skillingaryds MK Klass 2 Volvo 9:24,7 1:38,2 44,6 9,7
5   David Almqvist 940  
1:37,2 4:09,6 3:37,9 
 
76 43 Daniel Hansson Gullabo RC Klass 4 Volvo 9:25,0 1:38,5 1:02,4 0,3
11   Joel Knutsson Gullabo RC 940  
1:39,2 4:08,3 3:37,5 
 
77 51 Joakim Ekstrand Olofströms MK Klass 6 Volvo 9:27,2 1:40,7 1:06,6 2,2
5   Morgan Möller Olofströms MK 142  
1:38,3 4:10,6 3:38,3 
 
78 5 Simon Johansson Wäxjö MS Klass U Volvo 9:44,2 1:57,7 1:12,9 17,0
4   Glenn Johansson Wäxjö MS 242  
1:45,0 4:16,9 3:42,3 
 
79 4 Andreas Elfver Gränna MK Klass U VW 9:55,0 2:08,5 1:23,7 10,8
5   Lars Elfver Gränna MK Golf  
1:49,7 4:16,8 3:48,5 
 
80 45 Emma Svensson Ljungby MK Klass 4 Volvo 9:56,7 2:10,2 1:34,1 1,7
12   Emelie Karlsson Norrahammars MK 244  
1:43,0 4:22,5 3:51,2 
 
81 8 Filip Håkansson Asarums MS Klass U Suzuki 10:16,2 2:29,7 1:44,9 19,5
6   Christoffer Johansson Asarums MS Swift GTI  
1:57,8 4:26,3 3:52,1 
 
82 7 Henrik Gustafsson Wäxjö MS Klass U Volvo 10:21,3 2:34,8 1:50,0 5,1
7   Thomas Gustafsson Wäxjö MS 940  
1:49,9 4:26,5 4:04,9 
 
83 40 Magnus Andersson Osby MK Klass 4 Volvo 10:36,3 2:49,8 2:13,7 15,0
13   Karl Sekander Osby MK 240  
1:44,2 5:21,3 3:30,8 
 
84 29 Dan Järbyn Toarps MK Klass 3 Volvo 11:58,6 4:12,1 3:49,5 1:22,3
11   Magnus Månsson Karlskrona AK 242  
1:35,8 6:58,0 3:24,8