2013-11-09
Vilda Ryd Racet
Official final
After SS 2
86 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 62 Kristoffer Thörjesson Ryds MK Klass 9 Opel 4:42,6
1   Ulf Thörjesson Rydsmk Astra OPC  
1:21,7 3:20,9 
 
2 71 Jörgen Olsson Ryds MK Klass 9 Volvo 4:48,3 5,7 5,7 5,7
2   Christer Håkansson Ryds MK 242  
1:18,6 3:29,7 
 
3 63 Håkan Tagesson Nybro AC Klass 9 Volvo 4:49,7 7,1 7,1 1,4
3   Anders Thagesson Nybro AC 740  
1:22,2 3:27,5 
 
4 83 Jan Wigertson Kullings MS Klass 10 Volvo 4:50,8 8,2 1,1
1   Tommy Sävevik Kullings MS 940  
1:23,4 3:27,4 
 
5 75 Markus Svensson Älmhults MK Klass 10 BMW 4:51,1 8,5 0,3 0,3
2   Joakim Svensson Älmhults MK 325i  
1:23,3 3:27,8 
 
6 79 Magnus Görling Team Skogsåkarna Tranås Klass 10 Volvo 4:52,3 9,7 1,5 1,2
3   Rickard Ripenås Team Skogsåkarna Tranås 242  
1:21,7 3:30,6 
 
7 77 Robert Svensson Karlskrona AK Klass 10 Volvo 4:53,2 10,6 2,4 0,9
4   Björn Henriksson 240  
1:22,7 3:30,5 
 
8 60 Robert Karlsson Ljungby Motorklubb Klass 9 VW 4:53,6 11,0 11,0 0,4
4   Josefin Göransson Ljungby MK Golf  
1:22,5 3:31,1 
 
9 70 Mats Moberg Östergyllen RC Klass 9 Opel 4:54,6 12,0 1,0
5   Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC Ascona B  
1:22,5 3:32,1 
 
10 76 Jonas Andersson Gullabo RC Klass 10 Volvo 4:56,3 13,7 5,5 1,7
5   Björn Johnsson Hässleholms MK 940  
Entrant: Bilsport Rally Racing 1:22,7 3:33,6 
 
11 66 Janne Kristiansson Wäxjö MS Klass 9 Volvo 4:56,9 14,3 14,3 0,6
6   Emelie Svensson Ryds MK 940  
Entrant: www.teammoheda.se 1:23,8 3:33,1 
 
12 86 Andreas S Sjöström Nybro AC Klass 10 Volvo 4:59,0 16,4 8,2 2,1
6   Niklas Eriksson Nybro AC 242  
Entrant: Orrefors Bilverkstad 1:24,2 3:34,8 
 
13 88 Kim Andersson Årjängs MK Klass 11 Renault 4:59,1 16,5 0,1
1   Kent Olsson Säffle MC Clio Raganotti  
Entrant: Memphis Racing 1:24,8 3:34,3 
 
14 67 Leif Lindahl Karlskrona AK Klass 9 Volvo 4:59,2 16,6 16,6 0,1
7   Dan Bellborg 940  
Entrant: Festo AB 1:24,4 3:34,8 
 
15 28 Ola Strömberg Nora MK Klass 3 Suzuki 4:59,8 17,2 0,6
1   Mikael Johansson Hässleholms MK Swift GTI Mk2  
Entrant: Team BlästerMäster 1:25,7 3:34,1 
 
16 85 Viktor Karlsson Nybro AC Klass 10 Opel 5:00,4 17,8 9,6 0,6
7   Ivan Karlsson Nybro AC Corsa  
Entrant: Orrefors Bilverkstad 1:25,3 3:35,1 
 
17 81 Björn Borgqvist Olofströms MK Klass 10 BMW 5:00,6 18,0 9,8 0,2
8   Emmy Borgqvist Olofströms MK 325  
1:22,7 3:37,9 
 
17 32 Magnus Gad Lessebo MK Klass 3 Volvo 5:00,6 18,0 0,8
2   Viktor Zettergren 940  
1:24,3 3:36,3 
 
17 33 Victor Karlsson Vimmerby MS Klass 3 Volvo 5:00,6 18,0 0,8
2   Thomas Gustavsson Emådalens MK 940  
Entrant: Dekaltrim.nu 1:25,6 3:35,0 
 
20 61 Mikael Andersson Södra Sunnebo MK Klass 9 Volvo 5:00,9 18,3 18,3 0,3
8   Bengt Persson Simrishamns MK 240  
1:23,6 3:37,3 
 
21 25 Morgan Olsson Vimmerby MS Klass 3 Volvo 5:01,2 18,6 1,4 0,3
4   Linda Björklund Kinds MK 740  
1:25,1 3:36,1 
 
22 69 Stefan Axelsson Älmhults MK Klass 9 Opel 5:02,8 20,2 20,2 1,6
9   Tony Magnusson Älmhults MK Ascona B  
1:24,8 3:38,0 
 
23 84 Lars Gillberg Asarums MS Klass 10 Volvo 5:03,2 20,6 12,4 0,4
9   Christian Olofsson Asarums MS 244  
1:26,2 3:37,0 
 
24 57 Tobias Brindmark Åtvidabergs MK Klass 8 Volvo 5:03,8 21,2 0,6
1   Malena Ohlsson Kils MK Bil 142  
1:25,2 3:38,6 
 
25 50 Rune Nilsson SMK Hörby Klass 6 Opel 5:03,9 21,3 0,1
1   Mårten Jönsson SMK Hörby Ascona A  
1:25,1 3:38,8 
 
26 34 Tim Pettersson Wäxjö MS Klass 3 Volvo 5:05,4 22,8 5,6 1,5
5   Håkan Henriksson 244  
1:25,3 3:40,1 
 
27 24 Tomas Karlsson S Sunnerbo MK Klass 3 Volvo 5:06,9 24,3 7,1 1,5
6   Patrik Berglund S Sunnerbo MK 940  
1:27,4 3:39,5 
 
28 65 Krister Jonsson Broby MK Klass 9 Volvo 5:07,2 24,6 24,6 0,3
10   Henrik Andersson 240  
1:26,9 3:40,3 
 
29 90 Andreas Axelsson Grimslövs MS Klass 11 VW 5:07,5 24,9 8,4 0,3
2   Ola Bladh Golf  
1:29,4 3:38,1 
 
29 95 Simon Adolfsson Team Skogsåkarna Klass 11 Toyota 5:07,5 24,9 8,4
2   Jimmy Hjelm Team Skogsåkarna Starlet  
1:29,0 3:38,5 
 
31 94 Krister Bengtsson Olofströms MK Klass 11 Volvo 5:08,4 25,8 9,3 0,9
4   Markus Andersson Olofströms MK 242  
1:25,6 3:42,8 
 
32 74 Fredrik Karlsson Anderstorps RC Klass 9 Volvo 5:09,2 26,6 26,6 0,8
11   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK 242  
1:25,6 3:43,6 
 
32 68 Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik Klass 9 Opel 5:09,2 26,6 26,6
11   Adrian Ring Linköpings MS Ascona B  
1:27,6 3:41,6 
 
34 44 Anton Claesson Grimslövs MS Klass 4 Volvo 5:09,4 26,8 0,2
1   Emil Claesson Grimslövs MS 740  
1:27,4 3:42,0 
 
35 93 Martin Olsson Kristianstad MK Klass 11 Volvo 5:10,0 27,4 10,9 0,6
5   Lasse Antikainen Kritianstads MK 242  
1:28,9 3:41,1 
 
36 21 Linus Svensson Gullabo RC Klass 2 BMW 5:10,6 28,0 0,6
1   Peter Johannesson Gullabo RC 318i  
1:27,1 3:43,5 
 
37 59 Mikael Andersson Kristianstad MK Klass 9 Volvo 5:10,7 28,1 28,1 0,1
13   Alexander Harsten Hässleholms MK 242  
1:29,6 3:41,1 
 
38 10 Jerry Gustavsson Växjö MS Klass 1 VW 5:11,2 28,6 0,5
1   Mikael Karlsson Ryds MK Golf III  
1:29,1 3:42,1 
 
39 31 Fredrik Eidhall Skillingaryds MK Klass 3 Volvo 5:12,0 29,4 12,2 0,8
7   Jonna Brunnström Skillingaryds MK 940  
1:27,8 3:44,2 
 
40 14 Pär Johansson Gullabo RC Klass 1 VW 5:12,2 29,6 1,0 0,2
2   Marcus Johansson Gullabo RC Golf  
Entrant: AGI GULLABO RALLY 0486-21851 1:28,2 3:44,0 
 
41 203 Leif Axelsson S. Sunnerbo Klass 3 Volvo 5:12,5 29,9 12,7 0,3
8   Mikael Johansson Älmhults MK 240  
1:28,5 3:44,0 
 
42 2 Henrik Rydberg Gullabo RC Klass U Volvo 5:12,8 30,2 0,3
1   Clas Fredriksson Lessebo MK 242  
1:29,2 3:43,6 
 
43 49 Peo Kindgren Åtvidabergs MK Klass 6 Volvo 5:13,3 30,7 9,4 0,5
2   Tommy Åstrand Åtvidaberg MK 142 S  
1:27,8 3:45,5 
 
44 92 Martin Tallberg Hässleholms MK Klass 11 Opel 5:15,6 33,0 16,5 2,3
6   Pernilla Tallberg Hässleholms MK Kadett GSI  
1:29,6 3:46,0 
 
44 64 Lars Blondell Mantorps MK Klass 9 Peugeot 5:15,6 33,0 33,0
14   Anna Blondell Mantorps MK 306 GTI  
1:30,4 3:45,2 
 
46 54 Leif Nilsson Hässleholms MK Klass 7 Opel 5:16,3 33,7 0,7
1   Mikael Rosenberg Hässleholms MK Kadett GT/E  
Entrant: Tyringe Bildemontering Ab 1:27,2 3:49,1 
 
47 87 Kjell Andersson Kinds MK Klass 11 Opel 5:16,4 33,8 17,3 0,1
7   Glenn Fällgren Falkenbergs MK Ascona B  
1:29,2 3:47,2 
 
48 42 Anton Ahlberg Ryds MK Klass 4 Volvo 5:18,0 35,4 8,6 1,6
2   Thomas Karlsson Ryds MK 244  
1:30,7 3:47,3 
 
49 26 Ingemar Månsson SMK Hörby Klass 3 Volvo 5:18,5 35,9 18,7 0,5
9   Anders Olsson 940  
1:30,7 3:47,8 
 
50 36 Christopher Gustafson MK Kinda Klass 4 Volvo 5:19,3 36,7 9,9 0,8
3   Boo Hidsjö MK Kinda 940  
Entrant: HG TRAFIK AB 1:29,6 3:49,7 
 
50 78 Hannu Saikanmäki Olofströms MK Klass 10 Ford 5:19,3 36,7 28,5
10   Emma Saikanmäki Olofströms MK Escort Mk2  
1:31,1 3:48,2 
 
52 48 Ola Bengtsson Olofströms MK Klass 6 Saab 5:19,7 37,1 15,8 0,4
3   Emil Svensson Ryds MK V4  
1:31,6 3:48,1 
 
53 201 Christian Gustafsson Nässjö MK Klass 4 Volvo 5:20,0 37,4 10,6 0,3
4   Storm Nässjö MK 740  
1:31,9 3:48,1 
 
54 27 Lars Rydberg Gullabo RC Klass 3 Volvo 5:20,4 37,8 20,6 0,4
10   Hampus Lejon Rödeby Eks MS 242  
1:28,5 3:51,9 
 
55 56 Ingvar Håkansson Ryds MK Klass 8 Opel 5:20,5 37,9 16,7 0,1
2   Nelli Håkansson Ryds MK Ascona A  
1:29,7 3:50,8 
 
56 35 Anders Lundström Emådalens MK Klass 4 Volvo 5:20,7 38,1 11,3 0,2
5   Viktor Lundström Emådalens MK 242  
1:31,3 3:49,4 
 
57 11 Mats Adolfsson Nässjö MK Klass 1 VW 5:22,1 39,5 10,9 1,4
3   Roger Andersson Nässjö MK Polo GTI  
1:32,9 3:49,2 
 
58 91 Fredrik Sjöberg Falköpings MK Klass 11 Opel 5:22,2 39,6 23,1 0,1
8   Joakim Sjöberg Falköpings MK Ascona B  
1:31,4 3:50,8 
 
59 12 Patrik Pettersson Ydre MK Klass 1 Opel 5:23,8 41,2 12,6 1,6
4   Lars Nordh Ydre MK Astra  
1:33,2 3:50,6 
 
60 15 Daniel Petersson Wäxjö MS Klass 1 Opel 5:24,4 41,8 13,2 0,6
5   Christoffer Svensson Astra  
1:34,2 3:50,2 
 
61 47 Patrik Tallåker Skillingaryds MK Klass 4 Volvo 5:25,7 43,1 16,3 1,3
6   Hans-Peter Picher Skillingaryds MK 940  
1:31,7 3:54,0 
 
62 38 Christofer Karlsson Wäxjö MS Klass 4 Volvo 5:25,8 43,2 16,4 0,1
7   Thomas Carlsson Wäxjö MS 240  
1:29,8 3:56,0 
 
62 89 Alexander Alexandersson Vimmerby MS Klass 11 Peugeot 5:25,8 43,2 26,7
9   Joakim Gustafsson SMK Växjö 306  
Entrant: Team Racepage www.racepage.org 1:33,3 3:52,5 
 
64 13 Carl Ryke Karlskrona AK Klass 1 VW 5:26,0 43,4 14,8 0,2
6   Pål Ryke Karlskrona AK Golf  
Entrant: Festo AB 1:30,5 3:55,5 
 
65 22 Sebastian Karlsson Eskiltuna MK Klass 2 VW 5:27,1 44,5 16,5 1,1
2   Ralf Karlsson Eskiltuna Golf 3  
1:34,2 3:52,9 
 
66 46 Joakim Hansson Gimslöv MS Klass 4 Volvo 5:27,6 45,0 18,2 0,5
8   Mikael Hansson Grimslöv MS 740  
1:31,7 3:55,9 
 
67 16 Nicklas Eriksson Gullabo RC Klass 1 VW 5:28,8 46,2 17,6 1,2
7   Camilla Andersson Gullabo RC Golf  
1:34,6 3:54,2 
 
68 3 Jonatan Johannesson Gullabo RC Klass U VW 5:30,0 47,4 17,2 1,2
2   Håkan Skansfors Golf 2  
1:34,0 3:56,0 
 
69 39 Ronnie Roth MK Kinda Klass 4 Volvo 5:30,1 47,5 20,7 0,1
9   Olliver Roth MK Kinda 940  
Entrant: HG TRAFIK AB 1:34,3 3:55,8 
 
69 53 Per-Ivar Hellberg Broby MK Klass 6 Volvo 5:30,1 47,5 26,2
4   Pia Rask Mönsterås MK 142  
1:31,0 3:59,1 
 
71 19 Johan Bengtsson Älmhults MK Klass 2 Volvo 5:30,7 48,1 20,1 0,6
3   Robin Bayley-P Grimslövs MS 240  
1:32,6 3:58,1 
 
72 41 Emil Ohlin Simrishamns MK Klass 4 Volvo 5:32,2 49,6 22,8 1,5
10   Emil Lundin Kristianstad FRC 240  
1:35,4 3:56,8 
 
73 9 Gerth Andersson Kinds MK Klass 1 VW 5:32,9 50,3 21,7 0,7
8   Frida Axelsson Skillingaryds MK Golf II  
1:36,2 3:56,7 
 
74 1 Tobias Pettersson V:a Östergötlands MK Klass U Volvo 5:34,3 51,7 21,5 1,4
3   Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK 940  
Entrant: Team KåCe Bilservice 1:34,2 4:00,1 
 
75 20 Mattias Lindqvist Oskarshamns RRC Klass 2 Opel 5:40,7 58,1 30,1 6,4
4   Emil Ivarsson Oskarshamns RRC Astra  
1:32,9 4:07,8 
 
76 80 Terese Lennartsson SMK Hörby Klass 10 Opel 5:42,3 59,7 51,5 1,6
11   Jan Lennartsson SMK Hörby Kadett  
1:36,0 4:06,3 
 
77 202 Mikael Steen Skillingaryds MK Klass 2 Volvo 5:46,8 1:04,2 36,2 4,5
5   David Almqvist 940  
1:37,2 4:09,6 
 
78 43 Daniel Hansson Gullabo RC Klass 4 Volvo 5:47,5 1:04,9 38,1 0,7
11   Joel Knutsson Gullabo RC 940  
1:39,2 4:08,3 
 
79 51 Joakim Ekstrand Olofströms MK Klass 6 Volvo 5:48,9 1:06,3 45,0 1,4
5   Morgan Möller Olofströms MK 142  
1:38,3 4:10,6 
 
80 5 Simon Johansson Wäxjö MS Klass U Volvo 6:01,9 1:19,3 49,1 13,0
4   Glenn Johansson Wäxjö MS 242  
1:45,0 4:16,9 
 
81 45 Emma Svensson Ljungby MK Klass 4 Volvo 6:05,5 1:22,9 56,1 3,6
12   Emelie Karlsson Norrahammars MK 244  
1:43,0 4:22,5 
 
82 4 Andreas Elfver Gränna MK Klass U VW 6:06,5 1:23,9 53,7 1,0
5   Lars Elfver Gränna MK Golf  
1:49,7 4:16,8 
 
83 7 Henrik Gustafsson Wäxjö MS Klass U Volvo 6:16,4 1:33,8 1:03,6 9,9
6   Thomas Gustafsson Wäxjö MS 940  
1:49,9 4:26,5 
 
84 8 Filip Håkansson Asarums MS Klass U Suzuki 6:24,1 1:41,5 1:11,3 7,7
7   Christoffer Johansson Asarums MS Swift GTI  
1:57,8 4:26,3 
 
85 40 Magnus Andersson Osby MK Klass 4 Volvo 7:05,5 2:22,9 1:56,1 41,4
13   Karl Sekander Osby MK 240  
1:44,2 5:21,3 
 
86 29 Dan Järbyn Toarps MK Klass 3 Volvo 8:33,8 3:51,2 3:34,0 1:28,3
11   Magnus Månsson Karlskrona AK 242  
1:35,8 6:58,0