2013-10-05
Arne och Torsten Lundhs Minne
Official final
After SS 3
27 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 28 Janne Gustafson Teknis MC 4 WD Mitsubishi 5:38,9
1   Pia Klemming Teknis MC Lancer Evo VI  
1:52,7 1:53,6 1:52,6 
 
2 21 Leif Persson Laxå MK 2 WD Volvo 5:43,3 4,4 4,4
1   Lennart Karlsson 940  
1:55,0 1:54,1 1:54,2 
 
3 22 Hampus Böe Filipstads MC 2 WD Opel 5:44,4 5,5 1,1 1,1
2   Markus Böe Filipstads MC Kadett GSI  
1:56,7 1:54,6 1:53,1 
 
4 23 Kjell Karlsson SMK Karlskoga 2 WD Saab 5:44,5 5,6 1,2 0,1
3   Henrik Andersson 99  
1:55,4 1:54,9 1:54,2 
 
5 17 Håkan Larsson Laxå MK Appendix K Ford 5:47,1 8,2 2,6
1   Axel Larsson Escort RS 1800  
1:56,0 1:55,6 1:55,5 
 
6 29 Conny Rolfsson Laxå MK 4 WD Mitsubishi 5:50,2 11,3 11,3 3,1
2   Kent Dehlen Laxå MK Lancer Evo V  
1:57,3 1:56,6 1:56,3 
 
7 3 Tobias Isaksson Laxå MK Grupp E VW 5:51,8 12,9 1,6
1   Emma Hansson Golf 2  
Entrant: EMS FINNERÖDJA AB 1:57,8 1:57,7 1:56,3 
 
8 18 Stefan Helin Tibro MK Appendix K Opel 5:55,5 16,6 8,4 3,7
2   Thomas Järnström Ascona A  
1:59,5 1:59,3 1:56,7 
 
9 9 Jonas Arvidsson Laxå MK VOC (Grupp F Rwd) Volvo 5:58,3 19,4 2,8
1   Christian Widblom/hermansson 940  
1:59,7 1:58,9 1:59,7 
 
10 24 Mats Persson Laxå MK 2 WD Volvo 5:59,5 20,6 16,2 1,2
4   Dag Cederholm 940  
1:55,9 1:57,9 2:05,7 
 
11 4 Robin Svensson SMK Valdemarsvik Grupp E VW 6:02,2 23,3 10,4 2,7
2   Frida Carlsson SMK Valdemarsvik Golf Mk 3  
2:02,0 2:00,2 2:00,0 
 
12 10 Jonas Thunberg Degerfors RC VOC (Grupp F Rwd) Volvo 6:02,8 23,9 4,5 0,6
2   Patrick Savinainen Degerfors RC 940  
2:02,1 1:59,7 2:01,0 
 
13 8 Reino Orava Laxå MK VOC (Grupp F Rwd) Volvo 6:02,9 24,0 4,6 0,1
3   Jonatan Orava Laxå MK 940  
2:03,1 1:59,1 2:00,7 
 
14 11 Magnus Eriksson Laxå MK VOC (Grupp F Rwd) Volvo 6:03,2 24,3 4,9 0,3
4   Sanna Eriksson 940  
Entrant: EMS Finnerödja AB 2:00,8 2:01,7 2:00,7 
 
15 20 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K Saab 6:06,2 27,3 19,1 3,0
3   Mattias Sundberg Munkfors MC V4  
2:02,3 2:02,8 2:01,1 
 
16 7 Jimmy Alfredsson SMK Örebro Grupp E Volvo 6:07,3 28,4 15,5 1,1
3   Linda Sjölin Flens MS 740 GL  
2:05,1 2:02,6 1:59,6 
 
17 19 Öistein Solberg SMK Eda Appendix K Ford 6:10,0 31,1 22,9 2,7
4   Eira Solberg Team Westom Escort  
2:06,8 2:01,1 2:02,1 
 
18 1 Sebastian Orava Laxå MK Ungdomsrally Volvo 6:12,6 33,7 2,6
1   Örjan Kjellqvist Laxå MK 940  
2:05,7 2:04,7 2:02,2 
 
19 2 Dennis Persson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 6:13,1 34,2 0,5 0,5
2   Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK 940  
2:04,3 2:04,2 2:04,6 
 
20 12 Torbjörn Henrysson Teknis MC VOC (Grupp F Rwd) Volvo 6:14,5 35,6 16,2 1,4
5   Katriina Hellström Teknis MC 240  
2:05,4 2:05,6 2:03,5 
 
21 13 David Sjöberg Laxå MK VOC (Grupp F Rwd) Volvo 6:17,4 38,5 19,1 2,9
6   Ida Edrell Laxå MK 240  
2:07,9 2:05,4 2:04,1 
 
22 15 Daniel Wadman Teknis MC VOC (Grupp F Rwd) Volvo 6:20,8 41,9 22,5 3,4
7   Morgan Sörensson 244  
2:06,5 2:02,8 2:01,5 
 
23 14 Sören Lundh Laxå MK VOC (Grupp F Rwd) Volvo 6:21,2 42,3 22,9 0,4
8   Jonas Lundh 940  
2:09,2 2:06,3 2:05,7 
 
23 16 Mathias Larsson MK Ran VOC (Grupp F Rwd) Volvo 6:21,2 42,3 22,9
8   Robin Larsson MK Ran 242  
2:09,8 2:07,4 2:04,0 
 
25 5 Lars-Erik Rydqvist Mariestads MS Grupp E Toyota 6:21,7 42,8 29,9 0,5
4   Barbro Rydqvist Mariestads MS Starlet  
2:09,1 2:05,3 2:07,3 
 
26 27 Inge Olsson Kils MK Bil 2 WD Opel 6:44,5 1:05,6 1:01,2 22,8
5   Marica Henriksson Kadett 2,0 E  
2:28,3 2:08,9 2:07,3 
 
27 6 Jonna Olsson Kolsva MS Grupp E Suzuki 7:01,3 1:22,4 1:09,5 16,8
5   Björn Olsson Kolsva MS Swift GLX  
2:22,4 2:20,5 2:18,4