2013-02-16
Örnskölden
Official final
After SS 3
22 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 31 Marcus Nilsson Vännäs MK 4 WD Nissan 37:11,0
1   Lars Nilsson Vännäs MK Sunny GTI-R  
15:27,0 6:41,0 15:03,0 
 
2 28 Magnus Åberg Bredviks MK 2 WD VW 38:47,0 1:36,0 1:36,0
1   Gunnar Åberg Bredviks MK Golf 2  
16:16,0 7:00,0 15:31,0 
 
3 27 Ola Axelsson Västerås MS Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 38:56,0 1:45,0 9,0
1   Roger Lindholm Västerås MS 242  
Entrant: Axelssons Turisttrafik AB 16:25,0 6:58,0 15:33,0 
 
4 26 Tony Jansson Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 40:17,0 3:06,0 1:21,0
1   Kjell Renstål Rasbo MK Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden 17:23,0 7:03,0 15:51,0 
 
5 25 Henrik Boivie Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 41:00,0 3:49,0 43,0 43,0
2   Micael Björklund Rasbo MK Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden 17:08,0 7:12,0 16:40,0 
 
6 24 Martin Hagman MK Rimo Klass 8 H1 72-75 Ford 42:53,0 5:42,0 2:36,0 1:53,0
3   Bosse Eriksson Sigtuna RC Escort RS 1800  
Entrant: Riflex Sport 18:02,0 7:41,0 17:10,0 
 
7 23 Bengt Kihlman Karlstad MC Bil Klass 8 H1 72-75 Saab 43:14,0 6:03,0 2:57,0 21,0
4   Jan Gudmunds Storfors MK 99  
18:05,0 7:30,0 17:39,0 
 
8 29 Camilla Wistemar Södra Lappmarkens MK 2 WD VW 43:17,0 6:06,0 4:30,0 3,0
2   Marta Gustafsson Södra Lappmarkens MK Golf  
18:41,0 7:37,0 16:59,0 
 
9 14 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 44:58,0 7:47,0 1:41,0
1   Per Bergström Skepptuna MK Mustang  
19:51,0 7:45,0 17:22,0 
 
10 15 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 45:05,0 7:54,0 7,0 7,0
2   Jan Nilsson Kolsva MS Falcon  
18:54,0 7:52,0 18:19,0 
 
11 13 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 45:44,0 8:33,0 46,0 39,0
3   Andreas Holm Vallentuna MK Amazon  
20:58,0 7:30,0 17:16,0 
 
12 12 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 47:22,0 10:11,0 2:24,0 1:38,0
4   Stefan Ekberg SMK Sörmland Amazon  
21:50,0 7:48,0 17:44,0 
 
13 16 Joakim Rönnbäck Ssro MK Klass 6 G1 66-69 Opel 47:37,0 10:26,0 15,0
1   Rickard Rönnbäck Östernärkes RMC Kadett  
20:30,0 8:30,0 18:37,0 
 
14 11 Per-Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 47:57,0 10:46,0 2:59,0 20,0
5   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK Amazon  
22:47,0 7:31,0 17:39,0 
 
15 10 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 48:43,0 11:32,0 3:45,0 46,0
6   Magnus Brüdigam Västerås MS Amazon  
Entrant: CarFix Rally Team 23:37,0 7:38,0 17:28,0 
 
16 8 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 49:48,0 12:37,0 1:05,0
1   Christer Göransson SMK Gävle Lotus Cortina  
25:32,0 7:24,0 16:52,0 
 
17 9 Kenneth Thor Östernärkes RMC Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 51:06,0 13:55,0 6:08,0 1:18,0
7   Peter Larsen Östernärkes RMC Amazon  
Entrant: Ekströms Bygg AB Örebro 24:43,0 8:07,0 18:16,0 
 
18 7 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 51:12,0 14:01,0 1:24,0 6,0
2   Rickard Forsell Norbergs MC Cortina GT  
26:29,0 7:24,0 17:19,0 
 
19 6 Mats Lundgren Umeå AK Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 52:05,0 14:54,0 2:17,0 53,0
3   Tomas Andersson MK Kopparberg Cortina GT  
Entrant: Team BlästerMäster 27:07,0 7:30,0 17:28,0 
 
20 2 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 57:55,0 20:44,0 5:50,0
1   Mikael Asplund SHRA Örnsköldsvik 96  
30:48,0 8:09,0 18:58,0 
 
21 4 Lars Larsson MK Kopparberg Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 VW 58:42,0 21:31,0 8:54,0 47,0
4   Leif Logrell Östernärkes RMC 1500 S  
29:28,0 8:39,0 20:35,0 
 
22 1 Bo Rönnbäck Östernärkes RMC Klass 1 E -61 Ford 1:10:08,0 32:57,0 11:26,0
1   Mikael Rönnbäck Östernärkes RMC Starliner  
35:01,0 10:52,0 22:55,0