2012-02-17
Vinterpokalen
Official final
After SS 8
59 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Pontus Tidemand SMK Eda Trimmat 4WD Skoda 1:06:13,3
1   Emil Axelsson Ydre MK Fabia S 2000  
1:48,2 6:21,2 11:10,4 2:22,0 7:34,9 14:35,4 11:07,0 11:14,2 
 
2 3 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 1:06:54,1 40,8 40,8 40,8
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg Escort WRC  
Entrant: BILAM 1:51,2 6:17,5 11:13,7 2:26,7 7:32,9 14:49,7 11:27,1 11:15,3 
 
3 2 Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 4WD Skoda 1:07:17,0 1:03,7 1:03,7 22,9
3   Kalle Lexe Ryds MK Fabia Super 2000  
1:52,8 6:25,9 11:12,8 2:26,7 7:41,3 14:55,8 11:24,4 11:17,3 
 
4 9 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:08:06,2 1:52,9 49,2
1   Jesper Johansson Ryds MK Lancer Evo IX  
1:54,0 6:33,2 11:32,9 2:30,2 7:54,2 15:05,0 11:24,6 11:12,1 
 
5 8 Jimmy Joge SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:08:21,2 2:07,9 15,0 15,0
2   John Stigh Västra Östergötlands MK Lancer Evo X  
1:53,2 6:35,2 11:30,8 2:27,4 7:50,9 15:10,7 11:30,3 11:22,7 
 
6 7 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:08:34,5 2:21,2 28,3 13,3
3   Håkan Palm Björnjägarns RC Lancer Evo IX  
Entrant: Yokohama motorsport sweden 1:54,4 6:31,2 11:30,6 2:30,5 7:49,7 15:15,9 11:34,6 11:27,6 
 
7 5 Mats Thorszelius SMK Uppsala Otrimmat 4WD Subaru 1:08:34,8 2:21,5 28,6 0,3
4   Tomas Thorszelius Rasbo MK Impreza  
2:00,8 6:33,6 11:29,8 2:30,6 7:52,2 15:09,5 11:35,5 11:22,8 
 
8 23 Robin Friberg Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:08:44,4 2:31,1 38,2 9,6
5   Thomas Nilsson NMS Boden Lancer Evo IX  
1:59,5 6:29,4 11:36,3 2:27,9 7:55,1 15:15,5 11:41,0 11:19,7 
 
9 6 Kristian Johansson Kinds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:09:07,8 2:54,5 1:01,6 23,4
6   Fredrik Livh Laxå MK Lancer Evo X  
1:55,6 6:34,6 11:44,9 2:29,3 7:53,3 15:25,5 11:40,6 11:24,0 
 
10 22 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:09:22,1 3:08,8 1:15,9 14,3
7   Emil Eklund Gestrike RT Lancer Evo IX  
Entrant: L. Häggs Bildemontering AB 2:08,1 6:33,4 11:30,6 2:29,0 7:59,8 15:17,2 11:40,3 11:43,7 
 
11 25 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 1:09:56,0 3:42,7 1:49,8 33,9
8   Jörgen Lindahl Växsjö MS Impreza N12b  
1:54,2 6:35,0 11:43,5 2:30,9 8:04,4 15:25,1 11:51,4 11:51,5 
 
12 24 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:10:01,9 3:48,6 1:55,7 5,9
9   Stefan Ohlson Teknis MC Lancer Evo X  
2:10,8 6:40,3 11:49,7 2:34,7 8:03,4 15:30,6 11:38,0 11:34,4 
 
13 27 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:10:09,0 3:55,7 3:55,7 7,1
4   Mikael Nilsson Rasbo MK Lancer  
Entrant: www.LRSEVENT.SE 1:56,7 6:35,2 11:48,5 2:31,6 8:02,5 15:44,6 11:51,5 11:38,4 
 
14 20 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Subaru 1:10:23,1 4:09,8 4:09,8 14,1
5   Mikael Johansson Vansbro MK Impreza  
1:58,7 6:39,2 11:51,1 2:33,9 8:04,3 15:32,8 11:51,9 11:51,2 
 
15 17 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 1:10:30,8 4:17,5 4:17,5 7,7
6   Göran Schönqvist MK Rimo Impreza STi  
1:56,3 6:40,9 11:44,2 2:34,8 8:14,3 15:39,3 11:56,0 11:45,0 
 
16 28 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 1:10:42,0 4:28,7 11,2
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda Corolla  
Entrant: Tractive AB 2:05,2 6:45,8 11:52,8 2:37,9 8:12,0 15:38,6 11:52,0 11:37,7 
 
17 30 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 1:10:48,5 4:35,2 6,5 6,5
2   Toni Sundkvist SMK Motala Bil Corolla  
Entrant: TRACTIVE 2:06,7 6:41,4 11:59,2 2:39,4 8:11,3 15:37,2 11:46,4 11:46,9 
 
18 12 Per-Arne Ljung Hofors MS Trimmat 4WD Misubishi 1:10:52,3 4:39,0 4:39,0 3,8
7   Kjell Andersson Hofors MS Lancer Evo V  
Entrant: Tractive AB 1:54,6 6:44,7 11:59,1 2:38,0 8:01,5 15:40,2 12:02,6 11:51,6 
 
19 15 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:11:16,3 5:03,0 5:03,0 24,0
8   Christer Johansson Flens MS Lancer Evo X  
Entrant: Sandå Sverige AB 1:56,9 6:52,7 12:08,9 2:33,5 8:11,5 15:38,4 11:50,4 12:04,0 
 
20 18 Peter Appelskog Östergyllen RC Trimmat 4WD Ford 1:11:39,1 5:25,8 5:25,8 22,8
9   Pelle Carlsson Östergyllen RC Escort WRC  
Entrant: Team Appelskogs Bil 1:58,8 6:55,0 12:02,1 2:37,0 8:16,1 15:51,3 11:58,6 12:00,2 
 
21 40 Algot Öberg Eskilstuna MK Trimmat 4WD Subaru 1:11:45,2 5:31,9 5:31,9 6,1
10   Niklas Johansson Ryds MK Impreza STi WRX  
Entrant: SÖRMLANDS ENERGI AB 1:59,7 6:47,9 12:01,5 2:34,4 8:16,7 16:11,8 11:56,3 11:56,9 
 
22 60 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:11:49,7 5:36,4 3:43,5 4,5
10   Fredrik Hildingsson SMK Örebro Lancer Evo IX  
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO 2:03,6 6:45,9 12:05,0 2:39,3 8:17,1 16:06,3 12:00,5 11:52,0 
 
23 21 Ingemar Svensson Flens MS Trimmat 4WD Ford 1:11:57,8 5:44,5 5:44,5 8,1
11   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Focus  
Entrant: Ingemars Garage 2:00,6 6:53,2 12:16,6 2:33,7 8:23,3 15:45,0 12:03,3 12:02,1 
 
24 35 Sami Valme Turun Moottoriseura Trimmat 4WD Mitsubishi 1:12:17,5 6:04,2 6:04,2 19,7
12   Linnaketo Antti Ahveniston Autourheilijat Lancer Evo VI  
2:04,5 6:46,9 12:12,7 2:39,5 8:21,2 15:53,4 12:20,4 11:58,9 
 
25 19 Hans Flodin SMK Motala Trimmat 4WD Mitsubishi 1:12:19,5 6:06,2 6:06,2 2,0
13   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna Lancer Evo VII  
2:04,8 6:49,7 12:00,6 2:36,0 8:12,6 15:57,6 12:21,1 12:17,1 
 
26 29 Johan Holmberg Gotlands MF BK Trimmat 2WD Suzuki 1:12:25,0 6:11,7 1:43,0 5,5
3   Joakim Gevert Kils MK Bil Swift  
Entrant: Nordh`s Lastmaskiner AB 2:07,9 6:54,4 12:07,9 2:43,8 8:28,0 16:12,0 11:56,3 11:54,7 
 
27 32 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2WD VW 1:12:28,8 6:15,5 1:46,8 3,8
4   Tomas Norrstrand Taxinge MK Golf KitCar  
2:00,9 6:54,7 12:11,0 2:37,1 8:11,6 16:02,1 12:21,4 12:10,0 
 
28 41 Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD Ford 1:12:41,5 6:28,2 12,7
1   Joel Ardell Norrköpings MK Fiesta  
2:19,2 6:53,5 12:16,6 2:42,0 8:21,9 16:04,6 12:10,9 11:52,8 
 
29 49 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD Suzuki 1:13:01,3 6:48,0 2:19,3 19,8
5   Anders Holmqvist Skepptuna MK Ignis  
2:07,6 6:52,9 12:20,9 2:43,0 8:24,6 16:24,7 12:16,0 11:51,6 
 
30 31 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 1:13:08,4 6:55,1 2:26,4 7,1
6   Johan Lövgren Degerfors RC Corolla  
2:06,6 7:06,5 12:17,1 2:45,6 8:22,9 16:09,9 12:13,2 12:06,6 
 
31 39 Mikael Gustafsson Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:13:22,6 7:09,3 5:16,4 14,2
11   Lars Erik Kronberg Ludvika MS Lancer Evo IX  
2:05,4 6:49,9 12:18,5 2:41,3 8:24,9 16:25,0 12:21,7 12:15,9 
 
32 56 Mattias Adielsson Göteborgs MF Trimmat 2WD Ford 1:13:24,0 7:10,7 2:42,0 1,4
7   Christoffer Bäck SMK Hedemora Fiesta R2  
2:27,0 7:02,9 12:19,4 2:46,6 8:23,4 16:08,8 12:10,5 12:05,4 
 
33 53 Uffe Eriksson Östhammars MK Trimmat 2WD Toyota 1:13:26,4 7:13,1 2:44,4 2,4
8   Mikael Lööv Corolla  
2:09,9 7:00,1 12:23,8 2:45,3 8:27,8 16:19,9 12:10,0 12:09,6 
 
34 45 Sebastian Malm MK Speed Trimmat 2WD Ford 1:13:52,2 7:38,9 3:10,2 25,8
9   Jesper Elfver Värmdö MK Escort Maxi  
Entrant: RAMIRENT AB 2:09,0 7:10,4 12:32,7 2:43,3 8:28,4 16:33,5 12:14,3 12:00,6 
 
35 42 Mattias Jirvelius SMK Örebro Otrimmat 2WD Ford 1:14:18,2 8:04,9 1:36,7 26,0
2   Emil Arvidsson Teknis MC Fiesta ST  
2:07,4 6:57,5 12:34,0 2:41,2 8:31,5 16:23,9 12:32,1 12:30,6 
 
36 46 Johan Elovsson Almunge MK Trimmat 2WD Nissan 1:14:19,4 8:06,1 3:37,4 1,2
10   Andreas Olsson Rasbo MK Sunny  
2:08,5 6:58,5 12:24,9 2:45,4 8:38,4 16:38,1 12:27,4 12:18,2 
 
37 58 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 1:14:29,8 8:16,5 3:47,8 10,4
11   Per Christensen Rasbo MK Corsa B  
Entrant: Bärgning o Transport i Uppsala AB 2:12,3 7:06,3 12:22,4 2:46,2 8:36,5 16:39,0 12:32,3 12:14,8 
 
38 51 Hans-Åke Stensvik MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 1:14:31,7 8:18,4 3:49,7 1,9
12   Håkan Jansson MK Rimo 240  
Entrant: Hojjens Gräv o Allservice 2:27,6 6:58,5 12:22,6 2:45,9 8:48,9 16:41,1 12:19,6 12:07,5 
 
39 55 Patrik Åhman Almunge MK Trimmat 2WD Opel 1:14:37,7 8:24,4 3:55,7 6,0
13   Pontus Åhman Almunge MK Corsa A  
2:09,3 6:58,7 12:44,9 2:47,4 8:35,0 16:33,2 12:33,5 12:15,7 
 
40 50 Krister Nordlund Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 1:15:09,8 8:56,5 4:27,8 32,1
14   Lasse Savander Almunge MK 940  
2:05,7 7:07,7 12:35,5 2:49,0 8:35,8 16:50,0 12:31,1 12:35,0 
 
41 68 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 1:15:11,6 8:58,3 4:29,6 1,8
15   Jens Thapper SMK Motala Clio R3  
2:08,6 7:12,7 12:40,7 2:46,3 8:33,7 16:35,9 12:32,4 12:41,3 
 
42 67 Jimmie Walfridson MK Ratten Trimmat 2WD Ford 1:15:16,5 9:03,2 4:34,5 4,9
16   Patrik Barth MK Ratten Fiesta R2  
Entrant: Helmia Motorsport 2:09,9 7:07,6 12:40,5 2:47,4 8:36,5 16:44,9 12:39,5 12:30,2 
 
43 64 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 1:15:28,0 9:14,7 4:46,0 11,5
17   Peder Johansson MK Team Treske 325  
2:11,2 7:04,3 12:44,9 2:48,6 9:00,6 16:46,6 12:34,6 12:17,2 
 
44 43 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD Ford 1:15:54,8 9:41,5 3:13,3 26,8
3   Alexander Harsten Hässleholms MK Fiesta ST  
2:06,3 7:06,5 12:40,8 2:49,6 8:49,8 17:02,9 12:45,9 12:33,0 
 
45 62 Oscar Ortfeldt Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 1:16:29,6 10:16,3 8:23,4 34,8
12   Morgan Olsson SMK Hälsinge Impreza STi WRX  
Entrant: Rally for Fun 2:17,3 7:04,7 12:43,5 2:43,9 8:39,3 17:27,6 12:55,7 12:37,6 
 
46 33 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 1:16:29,7 10:16,4 5:47,7 0,1
18   Peter Fogel Kullings MS Golf KitCar  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB 2:08,7 7:02,2 12:21,1 2:42,2 8:31,7 18:24,6 12:25,5 12:53,7 
 
47 74 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Ford 1:16:55,9 10:42,6 4:14,4 26,2
4   Kalle Nattsson Falköpings MK Fiesta ST  
Entrant: CEJN AB 2:15,3 7:11,8 12:50,4 2:45,7 8:52,5 17:00,6 13:15,3 12:44,3 
 
48 78 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 1:17:27,7 11:14,4 6:45,7 31,8
19   Peter Wester Kullings MS C2 R2 Max  
2:12,3 7:28,3 13:19,4 2:54,5 8:42,1 17:04,8 12:47,8 12:58,5 
 
49 65 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK Trimmat 2WD Volvo 1:18:12,3 11:59,0 7:30,3 44,6
20   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK 940  
Entrant: 76 MOTOR OIL 2:13,1 7:19,6 13:16,7 2:52,9 8:49,2 17:06,1 13:17,8 13:16,9 
 
50 72 Patrick Arvidsson Gotlands MF Trimmat 2WD Volvo 1:18:16,1 12:02,8 7:34,1 3,8
21   Ronnie Berglund Haninge MK 940  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB 2:15,1 7:31,9 13:18,3 2:52,2 9:10,5 17:36,2 11:57,4 13:34,5 
 
51 71 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 1:19:17,0 13:03,7 8:35,0 1:00,9
22   Roine Andersson SMK Uppsala 940  
Entrant: Hallstaviks Maskinservice AB 2:16,1 7:09,0 12:54,1 2:49,5 8:44,3 17:08,7 12:57,1 15:18,2 
 
52 80 Robert Scholander SMK Eksjö Trimmat 2WD Citroën 1:20:17,1 14:03,8 9:35,1 1:00,1
23   Patrik Knutsson Nässjö MK C2 R2 Max  
2:14,0 7:28,0 13:32,0 3:00,8 9:16,9 18:43,0 13:11,1 12:51,3 
 
53 61 Kimmo Frondelius Katrineholms MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:20:58,6 14:45,3 12:52,4 41,5
13   Magnus Johansson Katrineholms MK Lancer Evo IX  
Entrant: Rally for Fun 2:02,8 7:04,1 12:55,6 2:44,4 8:45,0 21:29,4 12:51,8 13:05,5 
 
54 69 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 1:21:36,4 15:23,1 10:54,4 37,8
24   Mathias Bengtsson Ryds MK 240  
2:15,8 7:03,1 12:38,4 2:51,6 8:34,1 16:41,7 12:36,9 18:54,8 
 
55 82 Max Svensson Gullabo RC Trimmat 2WD Volvo 1:22:22,6 16:09,3 11:40,6 46,2
25   Anders Åberg Hässleholms MK 940  
2:30,8 7:40,2 13:52,1 2:57,6 9:09,8 18:54,4 13:26,3 13:51,4 
 
56 73 Lars Fagerberg Grangärde RRC Otrimmat 2WD VW 1:26:23,7 20:10,4 13:42,2 4:01,1
5   Mats Wittenström Ludvika MS Polo GTI  
2:18,5 8:19,0 14:55,9 3:05,0 9:49,0 19:09,6 14:28,7 14:18,0 
 
57 85 Marcus Johnsson Katrineholms MK Otrimmat 2WD Ford 1:26:27,6 20:14,3 13:46,1 3,9
6   Mathias Johnsson Katrineholms MK Fiesta ST  
2:36,0 8:02,4 14:33,5 3:07,4 10:03,6 19:19,3 14:41,7 14:03,7 
 
58 84 Jörgen Jonsson Västerås MS Otrimmat 2WD Peugeot 1:28:58,1 22:44,8 16:16,6 2:30,5
7   Olof Lindelöf Västerås MS 206 RC  
2:23,3 7:37,7 13:29,4 3:03,8 9:21,4 26:09,0 13:27,8 13:25,7 
 
59 48 Peo Berglund Sandvikens MK Trimmat 2WD VW 1:48:48,4 42:35,1 19:50,3
26   Mattias Sundström Sandvikens MK Golf III  
Entrant: SOLKEM AB 2:08,9 7:13,5 12:52,6 2:45,1 8:37,7 32:54,4 12:46,7 29:29,5