2012-02-17
Vinterpokalen
Official final
After SS 6
67 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Pontus Tidemand SMK Eda Trimmat 4WD Skoda 43:52,1
1   Emil Axelsson Ydre MK Fabia S 2000  
1:48,2 6:21,2 11:10,4 2:22,0 7:34,9 14:35,4 
 
2 3 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 44:11,7 19,6 19,6 19,6
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg Escort WRC  
Entrant: BILAM 1:51,2 6:17,5 11:13,7 2:26,7 7:32,9 14:49,7 
 
3 2 Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 4WD Skoda 44:35,3 43,2 43,2 23,6
3   Kalle Lexe Ryds MK Fabia Super 2000  
1:52,8 6:25,9 11:12,8 2:26,7 7:41,3 14:55,8 
 
4 8 Jimmy Joge SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 45:28,2 1:36,1 52,9
1   John Stigh Västra Östergötlands MK Lancer Evo X  
1:53,2 6:35,2 11:30,8 2:27,4 7:50,9 15:10,7 
 
5 9 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 45:29,5 1:37,4 1,3 1,3
2   Jesper Johansson Ryds MK Lancer Evo IX  
1:54,0 6:33,2 11:32,9 2:30,2 7:54,2 15:05,0 
 
6 13 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Trimmat 4WD Ford 45:32,1 1:40,0 2,6
4   Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna Focus WRC  
1:54,4 6:28,6 11:30,5 2:30,3 7:51,4 15:16,9 
 
7 7 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 45:32,3 1:40,2 4,1 0,2
3   Håkan Palm Björnjägarns RC Lancer Evo IX  
Entrant: Yokohama motorsport sweden 1:54,4 6:31,2 11:30,6 2:30,5 7:49,7 15:15,9 
 
8 5 Mats Thorszelius SMK Uppsala Otrimmat 4WD Subaru 45:36,5 1:44,4 8,3 4,2
4   Tomas Thorszelius Rasbo MK Impreza  
2:00,8 6:33,6 11:29,8 2:30,6 7:52,2 15:09,5 
 
9 23 Robin Friberg Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 45:43,7 1:51,6 15,5 7,2
5   Thomas Nilsson NMS Boden Lancer Evo IX  
1:59,5 6:29,4 11:36,3 2:27,9 7:55,1 15:15,5 
 
10 22 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 45:58,1 2:06,0 29,9 14,4
6   Emil Eklund Gestrike RT Lancer Evo IX  
Entrant: L. Häggs Bildemontering AB 2:08,1 6:33,4 11:30,6 2:29,0 7:59,8 15:17,2 
 
11 6 Kristian Johansson Kinds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 46:03,2 2:11,1 35,0 5,1
7   Fredrik Livh Laxå MK Lancer Evo X  
1:55,6 6:34,6 11:44,9 2:29,3 7:53,3 15:25,5 
 
12 25 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 46:13,1 2:21,0 44,9 9,9
8   Jörgen Lindahl Växsjö MS Impreza N12b  
1:54,2 6:35,0 11:43,5 2:30,9 8:04,4 15:25,1 
 
13 27 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 46:39,1 2:47,0 2:47,0 26,0
5   Mikael Nilsson Rasbo MK Lancer  
Entrant: www.LRSEVENT.SE 1:56,7 6:35,2 11:48,5 2:31,6 8:02,5 15:44,6 
 
14 20 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Subaru 46:40,0 2:47,9 2:47,9 0,9
6   Mikael Johansson Vansbro MK Impreza  
1:58,7 6:39,2 11:51,1 2:33,9 8:04,3 15:32,8 
 
15 26 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 46:44,4 2:52,3 4,4
9   Anders Wänn Lancer Evo IX  
2:01,8 6:38,4 11:51,0 2:33,7 7:58,6 15:40,9 
 
16 24 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 46:49,5 2:57,4 1:21,3 5,1
10   Stefan Ohlson Teknis MC Lancer Evo X  
2:10,8 6:40,3 11:49,7 2:34,7 8:03,4 15:30,6 
 
17 17 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 46:49,8 2:57,7 2:57,7 0,3
7   Göran Schönqvist MK Rimo Impreza STi  
1:56,3 6:40,9 11:44,2 2:34,8 8:14,3 15:39,3 
 
18 12 Per-Arne Ljung Hofors MS Trimmat 4WD Misubishi 46:58,1 3:06,0 3:06,0 8,3
8   Kjell Andersson Hofors MS Lancer Evo V  
Entrant: Tractive AB 1:54,6 6:44,7 11:59,1 2:38,0 8:01,5 15:40,2 
 
19 28 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 47:12,3 3:20,2 14,2
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda Corolla  
Entrant: Tractive AB 2:05,2 6:45,8 11:52,8 2:37,9 8:12,0 15:38,6 
 
20 30 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 47:15,2 3:23,1 2,9 2,9
2   Toni Sundkvist SMK Motala Bil Corolla  
Entrant: TRACTIVE 2:06,7 6:41,4 11:59,2 2:39,4 8:11,3 15:37,2 
 
21 15 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 47:21,9 3:29,8 3:29,8 6,7
9   Christer Johansson Flens MS Lancer Evo X  
Entrant: Sandå Sverige AB 1:56,9 6:52,7 12:08,9 2:33,5 8:11,5 15:38,4 
 
22 18 Peter Appelskog Östergyllen RC Trimmat 4WD Ford 47:40,3 3:48,2 3:48,2 18,4
10   Pelle Carlsson Östergyllen RC Escort WRC  
Entrant: Team Appelskogs Bil 1:58,8 6:55,0 12:02,1 2:37,0 8:16,1 15:51,3 
 
23 19 Hans Flodin SMK Motala Trimmat 4WD Mitsubishi 47:41,3 3:49,2 3:49,2 1,0
11   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna Lancer Evo VII  
2:04,8 6:49,7 12:00,6 2:36,0 8:12,6 15:57,6 
 
24 40 Algot Öberg Eskilstuna MK Trimmat 4WD Subaru 47:52,0 3:59,9 3:59,9 10,7
12   Niklas Johansson Ryds MK Impreza STi WRX  
Entrant: SÖRMLANDS ENERGI AB 1:59,7 6:47,9 12:01,5 2:34,4 8:16,7 16:11,8 
 
25 21 Ingemar Svensson Flens MS Trimmat 4WD Ford 47:52,4 4:00,3 4:00,3 0,4
13   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Focus  
Entrant: Ingemars Garage 2:00,6 6:53,2 12:16,6 2:33,7 8:23,3 15:45,0 
 
26 60 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 47:57,2 4:05,1 2:29,0 4,8
11   Fredrik Hildingsson SMK Örebro Lancer Evo IX  
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO 2:03,6 6:45,9 12:05,0 2:39,3 8:17,1 16:06,3 
 
27 32 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2WD VW 47:57,4 4:05,3 45,1 0,2
3   Tomas Norrstrand Taxinge MK Golf KitCar  
2:00,9 6:54,7 12:11,0 2:37,1 8:11,6 16:02,1 
 
28 35 Sami Valme Turun Moottoriseura Trimmat 4WD Mitsubishi 47:58,2 4:06,1 4:06,1 0,8
14   Linnaketo Antti Ahveniston Autourheilijat Lancer Evo VI  
2:04,5 6:46,9 12:12,7 2:39,5 8:21,2 15:53,4 
 
29 29 Johan Holmberg Gotlands MF BK Trimmat 2WD Suzuki 48:34,0 4:41,9 1:21,7 35,8
4   Joakim Gevert Kils MK Bil Swift  
Entrant: Nordh`s Lastmaskiner AB 2:07,9 6:54,4 12:07,9 2:43,8 8:28,0 16:12,0 
 
30 41 Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD Ford 48:37,8 4:45,7 3,8
1   Joel Ardell Norrköpings MK Fiesta  
2:19,2 6:53,5 12:16,6 2:42,0 8:21,9 16:04,6 
 
31 39 Mikael Gustafsson Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 48:45,0 4:52,9 3:16,8 7,2
12   Lars Erik Kronberg Ludvika MS Lancer Evo IX  
2:05,4 6:49,9 12:18,5 2:41,3 8:24,9 16:25,0 
 
32 31 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 48:48,6 4:56,5 1:36,3 3,6
5   Johan Lövgren Degerfors RC Corolla  
2:06,6 7:06,5 12:17,1 2:45,6 8:22,9 16:09,9 
 
33 49 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD Suzuki 48:53,7 5:01,6 1:41,4 5,1
6   Anders Holmqvist Skepptuna MK Ignis  
2:07,6 6:52,9 12:20,9 2:43,0 8:24,6 16:24,7 
 
34 53 Uffe Eriksson Östhammars MK Trimmat 2WD Toyota 49:06,8 5:14,7 1:54,5 13,1
7   Mikael Lööv Corolla  
2:09,9 7:00,1 12:23,8 2:45,3 8:27,8 16:19,9 
 
35 56 Mattias Adielsson Göteborgs MF Trimmat 2WD Ford 49:08,1 5:16,0 1:55,8 1,3
8   Christoffer Bäck SMK Hedemora Fiesta R2  
2:27,0 7:02,9 12:19,4 2:46,6 8:23,4 16:08,8 
 
36 42 Mattias Jirvelius SMK Örebro Otrimmat 2WD Ford 49:15,5 5:23,4 37,7 7,4
2   Emil Arvidsson Teknis MC Fiesta ST  
2:07,4 6:57,5 12:34,0 2:41,2 8:31,5 16:23,9 
 
37 46 Johan Elovsson Almunge MK Trimmat 2WD Nissan 49:33,8 5:41,7 2:21,5 18,3
9   Andreas Olsson Rasbo MK Sunny  
2:08,5 6:58,5 12:24,9 2:45,4 8:38,4 16:38,1 
 
38 45 Sebastian Malm MK Speed Trimmat 2WD Ford 49:37,3 5:45,2 2:25,0 3,5
10   Jesper Elfver Värmdö MK Escort Maxi  
Entrant: RAMIRENT AB 2:09,0 7:10,4 12:32,7 2:43,3 8:28,4 16:33,5 
 
39 58 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 49:42,7 5:50,6 2:30,4 5,4
11   Per Christensen Rasbo MK Corsa B  
Entrant: Bärgning o Transport i Uppsala AB 2:12,3 7:06,3 12:22,4 2:46,2 8:36,5 16:39,0 
 
40 55 Patrik Åhman Almunge MK Trimmat 2WD Opel 49:48,5 5:56,4 2:36,2 5,8
12   Pontus Åhman Almunge MK Corsa A  
2:09,3 6:58,7 12:44,9 2:47,4 8:35,0 16:33,2 
 
41 68 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 49:57,9 6:05,8 2:45,6 9,4
13   Jens Thapper SMK Motala Clio R3  
2:08,6 7:12,7 12:40,7 2:46,3 8:33,7 16:35,9 
 
42 50 Krister Nordlund Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 50:03,7 6:11,6 2:51,4 5,8
14   Lasse Savander Almunge MK 940  
2:05,7 7:07,7 12:35,5 2:49,0 8:35,8 16:50,0 
 
43 51 Hans-Åke Stensvik MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 50:04,6 6:12,5 2:52,3 0,9
15   Håkan Jansson MK Rimo 240  
Entrant: Hojjens Gräv o Allservice 2:27,6 6:58,5 12:22,6 2:45,9 8:48,9 16:41,1 
 
44 69 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 50:04,7 6:12,6 2:52,4 0,1
16   Mathias Bengtsson Ryds MK 240  
2:15,8 7:03,1 12:38,4 2:51,6 8:34,1 16:41,7 
 
45 67 Jimmie Walfridson MK Ratten Trimmat 2WD Ford 50:06,8 6:14,7 2:54,5 2,1
17   Patrik Barth MK Ratten Fiesta R2  
Entrant: Helmia Motorsport 2:09,9 7:07,6 12:40,5 2:47,4 8:36,5 16:44,9 
 
46 52 Henrik Lennartsson Skillingaryds MK Trimmat 2WD Volvo 50:07,0 6:14,9 0,2
18   Christofer Svensson Skillingaryds MK 940  
Entrant: ASSISTANCEKÅREN 020-912912 2:13,1 7:04,4 12:35,4 2:45,9 8:40,0 16:48,2 
 
47 43 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD Ford 50:35,9 6:43,8 1:58,1 28,9
3   Alexander Harsten Hässleholms MK Fiesta ST  
2:06,3 7:06,5 12:40,8 2:49,6 8:49,8 17:02,9 
 
48 64 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 50:36,2 6:44,1 3:23,9 0,3
19   Peder Johansson MK Team Treske 325  
2:11,2 7:04,3 12:44,9 2:48,6 9:00,6 16:46,6 
 
49 62 Oscar Ortfeldt Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 50:56,3 7:04,2 5:28,1 20,1
13   Morgan Olsson SMK Hälsinge Impreza STi WRX  
Entrant: Rally for Fun 2:17,3 7:04,7 12:43,5 2:43,9 8:39,3 17:27,6 
 
49 74 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Ford 50:56,3 7:04,2 2:18,5
4   Kalle Nattsson Falköpings MK Fiesta ST  
Entrant: CEJN AB 2:15,3 7:11,8 12:50,4 2:45,7 8:52,5 17:00,6 
 
51 71 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 51:01,7 7:09,6 3:49,4 5,4
20   Roine Andersson SMK Uppsala 940  
Entrant: Hallstaviks Maskinservice AB 2:16,1 7:09,0 12:54,1 2:49,5 8:44,3 17:08,7 
 
52 33 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 51:10,5 7:18,4 3:58,2 8,8
21   Peter Fogel Kullings MS Golf KitCar  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB 2:08,7 7:02,2 12:21,1 2:42,2 8:31,7 18:24,6 
 
53 54 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 51:28,1 7:36,0 17,6
22   Johnny Björk Rasbo MK 940  
2:10,4 7:07,7 12:39,0 2:47,0 8:50,9 17:53,1 
 
54 65 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK Trimmat 2WD Volvo 51:37,6 7:45,5 4:25,3 9,5
23   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK 940  
Entrant: 76 MOTOR OIL 2:13,1 7:19,6 13:16,7 2:52,9 8:49,2 17:06,1 
 
55 78 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 51:41,4 7:49,3 4:29,1 3,8
24   Peter Wester Kullings MS C2 R2 Max  
2:12,3 7:28,3 13:19,4 2:54,5 8:42,1 17:04,8 
 
56 83 Mats Oskarsson Malungs MK Otrimmat 2WD Renault 51:46,8 7:54,7 5,4
5   Emil Bengtsson Malungs MK Clio  
2:16,6 7:14,8 12:59,6 2:49,6 8:55,0 17:31,2 
 
57 72 Patrick Arvidsson Gotlands MF Trimmat 2WD Volvo 52:44,2 8:52,1 5:31,9 57,4
25   Ronnie Berglund Haninge MK 940  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB 2:15,1 7:31,9 13:18,3 2:52,2 9:10,5 17:36,2 
 
58 80 Robert Scholander SMK Eksjö Trimmat 2WD Citroën 54:14,7 10:22,6 7:02,4 1:30,5
26   Patrik Knutsson Nässjö MK C2 R2 Max  
2:14,0 7:28,0 13:32,0 3:00,8 9:16,9 18:43,0 
 
59 61 Kimmo Frondelius Katrineholms MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 55:01,3 11:09,2 9:33,1 46,6
14   Magnus Johansson Katrineholms MK Lancer Evo IX  
Entrant: Rally for Fun 2:02,8 7:04,1 12:55,6 2:44,4 8:45,0 21:29,4 
 
60 82 Max Svensson Gullabo RC Trimmat 2WD Volvo 55:04,9 11:12,8 7:52,6 3,6
27   Anders Åberg Hässleholms MK 940  
2:30,8 7:40,2 13:52,1 2:57,6 9:09,8 18:54,4 
 
61 70 Thord Johansson SMK Hörby Trimmat 2WD Volvo 56:44,9 12:52,8 1:40,0
28   Emil Månsson SMK Hörby 940  
Entrant: Konditori Boulevard Kristianstad 2:38,3 7:31,5 14:52,8 5:37,1 9:07,5 16:57,7 
 
62 73 Lars Fagerberg Grangärde RRC Otrimmat 2WD VW 57:37,0 13:44,9 8:59,2 52,1
6   Mats Wittenström Ludvika MS Polo GTI  
2:18,5 8:19,0 14:55,9 3:05,0 9:49,0 19:09,6 
 
63 85 Marcus Johnsson Katrineholms MK Otrimmat 2WD Ford 57:42,2 13:50,1 9:04,4 5,2
7   Mathias Johnsson Katrineholms MK Fiesta ST  
2:36,0 8:02,4 14:33,5 3:07,4 10:03,6 19:19,3 
 
64 76 Mattias Engvall Skutskärs MS Trimmat 2WD SEAT 59:01,7 15:09,6 1:19,5
29   Tim Joons Skutskärs MS Ibiza  
2:11,6 9:41,4 14:52,8 5:37,1 8:53,4 17:45,4 
 
65 81 Carolina Jurå SMK Uppsala Trimmat 2WD Opel 1:01:27,5 17:35,4 2:25,8
30   Annette Åhman Almunge MK Ascona B  
2:23,9 9:41,1 14:52,8 5:37,1 10:04,0 18:48,6 
 
66 84 Jörgen Jonsson Västerås MS Otrimmat 2WD Peugeot 1:02:04,6 18:12,5 13:26,8 37,1
8   Olof Lindelöf Västerås MS 206 RC  
2:23,3 7:37,7 13:29,4 3:03,8 9:21,4 26:09,0 
 
67 48 Peo Berglund Sandvikens MK Trimmat 2WD VW 1:06:32,2 22:40,1 4:27,6
31   Mattias Sundström Sandvikens MK Golf III  
Entrant: SOLKEM AB 2:08,9 7:13,5 12:52,6 2:45,1 8:37,7 32:54,4