2012-02-17
Vinterpokalen
Official final
After SS 5
73 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Pontus Tidemand SMK Eda Trimmat 4WD Skoda 29:16,7
1   Emil Axelsson Ydre MK Fabia S 2000  
1:48,2 6:21,2 11:10,4 2:22,0 7:34,9 
 
2 3 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 29:22,0 5,3 5,3 5,3
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg Escort WRC  
Entrant: BILAM 1:51,2 6:17,5 11:13,7 2:26,7 7:32,9 
 
3 2 Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 4WD Skoda 29:39,5 22,8 22,8 17,5
3   Kalle Lexe Ryds MK Fabia Super 2000  
1:52,8 6:25,9 11:12,8 2:26,7 7:41,3 
 
4 13 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Trimmat 4WD Ford 30:15,2 58,5 35,7
4   Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna Focus WRC  
1:54,4 6:28,6 11:30,5 2:30,3 7:51,4 
 
5 7 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:16,4 59,7 1,2
1   Håkan Palm Björnjägarns RC Lancer Evo IX  
Entrant: Yokohama motorsport sweden 1:54,4 6:31,2 11:30,6 2:30,5 7:49,7 
 
6 8 Jimmy Joge SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:17,5 1:00,8 1,1 1,1
2   John Stigh Västra Östergötlands MK Lancer Evo X  
1:53,2 6:35,2 11:30,8 2:27,4 7:50,9 
 
7 9 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:24,5 1:07,8 8,1 7,0
3   Jesper Johansson Ryds MK Lancer Evo IX  
1:54,0 6:33,2 11:32,9 2:30,2 7:54,2 
 
8 5 Mats Thorszelius SMK Uppsala Otrimmat 4WD Subaru 30:27,0 1:10,3 10,6 2,5
4   Tomas Thorszelius Rasbo MK Impreza  
2:00,8 6:33,6 11:29,8 2:30,6 7:52,2 
 
9 23 Robin Friberg Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:28,2 1:11,5 11,8 1,2
5   Thomas Nilsson NMS Boden Lancer Evo IX  
1:59,5 6:29,4 11:36,3 2:27,9 7:55,1 
 
10 6 Kristian Johansson Kinds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:37,7 1:21,0 21,3 9,5
6   Fredrik Livh Laxå MK Lancer Evo X  
1:55,6 6:34,6 11:44,9 2:29,3 7:53,3 
 
11 22 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 30:40,9 1:24,2 24,5 3,2
7   Emil Eklund Gestrike RT Lancer Evo IX  
Entrant: L. Häggs Bildemontering AB 2:08,1 6:33,4 11:30,6 2:29,0 7:59,8 
 
12 25 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 30:48,0 1:31,3 31,6 7,1
8   Jörgen Lindahl Växsjö MS Impreza N12b  
1:54,2 6:35,0 11:43,5 2:30,9 8:04,4 
 
13 27 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 30:54,5 1:37,8 1:37,8 6,5
5   Mikael Nilsson Rasbo MK Lancer  
Entrant: www.LRSEVENT.SE 1:56,7 6:35,2 11:48,5 2:31,6 8:02,5 
 
14 26 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 31:03,5 1:46,8 9,0
9   Anders Wänn Lancer Evo IX  
2:01,8 6:38,4 11:51,0 2:33,7 7:58,6 
 
15 20 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Subaru 31:07,2 1:50,5 1:50,5 3,7
6   Mikael Johansson Vansbro MK Impreza  
1:58,7 6:39,2 11:51,1 2:33,9 8:04,3 
 
16 17 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 31:10,5 1:53,8 1:53,8 3,3
7   Göran Schönqvist MK Rimo Impreza STi  
1:56,3 6:40,9 11:44,2 2:34,8 8:14,3 
 
17 12 Per-Arne Ljung Hofors MS Trimmat 4WD Misubishi 31:17,9 2:01,2 2:01,2 7,4
8   Kjell Andersson Hofors MS Lancer Evo V  
Entrant: Tractive AB 1:54,6 6:44,7 11:59,1 2:38,0 8:01,5 
 
18 24 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 31:18,9 2:02,2 1:02,5 1,0
10   Stefan Ohlson Teknis MC Lancer Evo X  
2:10,8 6:40,3 11:49,7 2:34,7 8:03,4 
 
19 28 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 31:33,7 2:17,0 14,8
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda Corolla  
Entrant: Tractive AB 2:05,2 6:45,8 11:52,8 2:37,9 8:12,0 
 
20 30 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 31:38,0 2:21,3 4,3 4,3
2   Toni Sundkvist SMK Motala Bil Corolla  
Entrant: TRACTIVE 2:06,7 6:41,4 11:59,2 2:39,4 8:11,3 
 
21 40 Algot Öberg Eskilstuna MK Trimmat 4WD Subaru 31:40,2 2:23,5 2:23,5 2,2
9   Niklas Johansson Ryds MK Impreza STi WRX  
Entrant: SÖRMLANDS ENERGI AB 1:59,7 6:47,9 12:01,5 2:34,4 8:16,7 
 
22 15 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 31:43,5 2:26,8 2:26,8 3,3
10   Christer Johansson Flens MS Lancer Evo X  
Entrant: Sandå Sverige AB 1:56,9 6:52,7 12:08,9 2:33,5 8:11,5 
 
23 19 Hans Flodin SMK Motala Trimmat 4WD Mitsubishi 31:43,7 2:27,0 2:27,0 0,2
11   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna Lancer Evo VII  
2:04,8 6:49,7 12:00,6 2:36,0 8:12,6 
 
24 18 Peter Appelskog Östergyllen RC Trimmat 4WD Ford 31:49,0 2:32,3 2:32,3 5,3
12   Pelle Carlsson Östergyllen RC Escort WRC  
Entrant: Team Appelskogs Bil 1:58,8 6:55,0 12:02,1 2:37,0 8:16,1 
 
25 60 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 31:50,9 2:34,2 1:34,5 1,9
11   Fredrik Hildingsson SMK Örebro Lancer Evo IX  
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO 2:03,6 6:45,9 12:05,0 2:39,3 8:17,1 
 
26 32 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2WD VW 31:55,3 2:38,6 21,6 4,4
3   Tomas Norrstrand Taxinge MK Golf KitCar  
2:00,9 6:54,7 12:11,0 2:37,1 8:11,6 
 
27 35 Sami Valme Turun Moottoriseura Trimmat 4WD Mitsubishi 32:04,8 2:48,1 2:48,1 9,5
13   Linnaketo Antti Ahveniston Autourheilijat Lancer Evo VI  
2:04,5 6:46,9 12:12,7 2:39,5 8:21,2 
 
28 21 Ingemar Svensson Flens MS Trimmat 4WD Ford 32:07,4 2:50,7 2:50,7 2,6
14   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Focus  
Entrant: Ingemars Garage 2:00,6 6:53,2 12:16,6 2:33,7 8:23,3 
 
29 39 Mikael Gustafsson Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 32:20,0 3:03,3 2:03,6 12,6
12   Lars Erik Kronberg Ludvika MS Lancer Evo IX  
2:05,4 6:49,9 12:18,5 2:41,3 8:24,9 
 
30 29 Johan Holmberg Gotlands MF BK Trimmat 2WD Suzuki 32:22,0 3:05,3 48,3 2,0
4   Joakim Gevert Kils MK Bil Swift  
Entrant: Nordh`s Lastmaskiner AB 2:07,9 6:54,4 12:07,9 2:43,8 8:28,0 
 
31 49 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD Suzuki 32:29,0 3:12,3 55,3 7,0
5   Anders Holmqvist Skepptuna MK Ignis  
2:07,6 6:52,9 12:20,9 2:43,0 8:24,6 
 
32 41 Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD Ford 32:33,2 3:16,5 4,2
1   Joel Ardell Norrköpings MK Fiesta  
2:19,2 6:53,5 12:16,6 2:42,0 8:21,9 
 
33 31 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 32:38,7 3:22,0 1:05,0 5,5
6   Johan Lövgren Degerfors RC Corolla  
2:06,6 7:06,5 12:17,1 2:45,6 8:22,9 
 
34 33 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 32:45,9 3:29,2 1:12,2 7,2
7   Peter Fogel Kullings MS Golf KitCar  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB 2:08,7 7:02,2 12:21,1 2:42,2 8:31,7 
 
35 53 Uffe Eriksson Östhammars MK Trimmat 2WD Toyota 32:46,9 3:30,2 1:13,2 1,0
8   Mikael Lööv Corolla  
2:09,9 7:00,1 12:23,8 2:45,3 8:27,8 
 
36 42 Mattias Jirvelius SMK Örebro Otrimmat 2WD Ford 32:51,6 3:34,9 18,4 4,7
2   Emil Arvidsson Teknis MC Fiesta ST  
2:07,4 6:57,5 12:34,0 2:41,2 8:31,5 
 
37 46 Johan Elovsson Almunge MK Trimmat 2WD Nissan 32:55,7 3:39,0 1:22,0 4,1
9   Andreas Olsson Rasbo MK Sunny  
2:08,5 6:58,5 12:24,9 2:45,4 8:38,4 
 
38 56 Mattias Adielsson Göteborgs MF Trimmat 2WD Ford 32:59,3 3:42,6 1:25,6 3,6
10   Christoffer Bäck SMK Hedemora Fiesta R2  
2:27,0 7:02,9 12:19,4 2:46,6 8:23,4 
 
39 58 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 33:03,7 3:47,0 1:30,0 4,4
11   Per Christensen Rasbo MK Corsa B  
Entrant: Bärgning o Transport i Uppsala AB 2:12,3 7:06,3 12:22,4 2:46,2 8:36,5 
 
40 45 Sebastian Malm MK Speed Trimmat 2WD Ford 33:03,8 3:47,1 1:30,1 0,1
12   Jesper Elfver Värmdö MK Escort Maxi  
Entrant: RAMIRENT AB 2:09,0 7:10,4 12:32,7 2:43,3 8:28,4 
 
41 50 Krister Nordlund Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 33:13,7 3:57,0 1:40,0 9,9
13   Lasse Savander Almunge MK 940  
2:05,7 7:07,7 12:35,5 2:49,0 8:35,8 
 
42 55 Patrik Åhman Almunge MK Trimmat 2WD Opel 33:15,3 3:58,6 1:41,6 1,6
14   Pontus Åhman Almunge MK Corsa A  
2:09,3 6:58,7 12:44,9 2:47,4 8:35,0 
 
43 52 Henrik Lennartsson Skillingaryds MK Trimmat 2WD Volvo 33:18,8 4:02,1 3,5
15   Christofer Svensson Skillingaryds MK 940  
Entrant: ASSISTANCEKÅREN 020-912912 2:13,1 7:04,4 12:35,4 2:45,9 8:40,0 
 
44 67 Jimmie Walfridson MK Ratten Trimmat 2WD Ford 33:21,9 4:05,2 1:48,2 3,1
16   Patrik Barth MK Ratten Fiesta R2  
Entrant: Helmia Motorsport 2:09,9 7:07,6 12:40,5 2:47,4 8:36,5 
 
45 68 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 33:22,0 4:05,3 1:48,3 0,1
17   Jens Thapper SMK Motala Clio R3  
2:08,6 7:12,7 12:40,7 2:46,3 8:33,7 
 
46 66 Peter Holmberg Films MK Trimmat 2WD Volvo 33:22,9 4:06,2 0,9
18   Erik Davidsson Rasbo MK 940  
2:11,0 7:05,9 12:39,2 2:51,8 8:35,0 
 
47 69 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 33:23,0 4:06,3 1:49,3 0,1
19   Mathias Bengtsson Ryds MK 240  
2:15,8 7:03,1 12:38,4 2:51,6 8:34,1 
 
47 63 Michael Brucesson Gmf:s Bilklubb Trimmat 4WD Mitsubishi 33:23,0 4:06,3
15   Håkan Marions Gmf:s Bilklubb Lancer Evo VI  
2:03,7 7:06,9 12:55,6 2:41,7 8:35,1 
 
49 51 Hans-Åke Stensvik MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 33:23,5 4:06,8 1:49,8 0,5
20   Håkan Jansson MK Rimo 240  
Entrant: Hojjens Gräv o Allservice 2:27,6 6:58,5 12:22,6 2:45,9 8:48,9 
 
50 62 Oscar Ortfeldt Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 33:28,7 4:12,0 3:12,3 5,2
13   Morgan Olsson SMK Hälsinge Impreza STi WRX  
Entrant: Rally for Fun 2:17,3 7:04,7 12:43,5 2:43,9 8:39,3 
 
51 61 Kimmo Frondelius Katrineholms MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 33:31,9 4:15,2 3:15,5 3,2
14   Magnus Johansson Katrineholms MK Lancer Evo IX  
Entrant: Rally for Fun 2:02,8 7:04,1 12:55,6 2:44,4 8:45,0 
 
52 43 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD Ford 33:33,0 4:16,3 59,8 1,1
3   Alexander Harsten Hässleholms MK Fiesta ST  
2:06,3 7:06,5 12:40,8 2:49,6 8:49,8 
 
53 54 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 33:35,0 4:18,3 2,0
21   Johnny Björk Rasbo MK 940  
2:10,4 7:07,7 12:39,0 2:47,0 8:50,9 
 
54 57 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Saab 33:35,1 4:18,4 0,1
22   Tomas Åhman SMK Uppsala 9:3 Turbo  
2:09,6 7:10,4 12:43,7 2:52,8 8:38,6 
 
55 48 Peo Berglund Sandvikens MK Trimmat 2WD VW 33:37,8 4:21,1 2,7
23   Mattias Sundström Sandvikens MK Golf III  
Entrant: SOLKEM AB 2:08,9 7:13,5 12:52,6 2:45,1 8:37,7 
 
56 64 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 33:49,6 4:32,9 2:15,9 11,8
24   Peder Johansson MK Team Treske 325  
2:11,2 7:04,3 12:44,9 2:48,6 9:00,6 
 
57 71 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 33:53,0 4:36,3 2:19,3 3,4
25   Roine Andersson SMK Uppsala 940  
Entrant: Hallstaviks Maskinservice AB 2:16,1 7:09,0 12:54,1 2:49,5 8:44,3 
 
58 74 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Ford 33:55,7 4:39,0 1:22,5 2,7
4   Kalle Nattsson Falköpings MK Fiesta ST  
Entrant: CEJN AB 2:15,3 7:11,8 12:50,4 2:45,7 8:52,5 
 
59 77 Andreas Engberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Renault 34:03,2 4:46,5 7,5
5   Christian Holmudd MK Team Westom Clio Sport  
Entrant: Team FESTIVALGÄNGET 2:11,0 7:20,7 12:48,9 2:52,8 8:49,8 
 
60 83 Mats Oskarsson Malungs MK Otrimmat 2WD Renault 34:15,6 4:58,9 12,4
6   Emil Bengtsson Malungs MK Clio  
2:16,6 7:14,8 12:59,6 2:49,6 8:55,0 
 
61 65 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK Trimmat 2WD Volvo 34:31,5 5:14,8 2:57,8 15,9
26   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK 940  
Entrant: 76 MOTOR OIL 2:13,1 7:19,6 13:16,7 2:52,9 8:49,2 
 
62 78 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 34:36,6 5:19,9 3:02,9 5,1
27   Peter Wester Kullings MS C2 R2 Max  
2:12,3 7:28,3 13:19,4 2:54,5 8:42,1 
 
63 72 Patrick Arvidsson Gotlands MF Trimmat 2WD Volvo 35:08,0 5:51,3 3:34,3 31,4
28   Ronnie Berglund Haninge MK 940  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB 2:15,1 7:31,9 13:18,3 2:52,2 9:10,5 
 
64 59 Martin Hagman MK Rimo Trimmat 4WD Mitsubishi 35:13,6 5:56,9 5,6
16   Linus Hillström MK Rimo Lancer Evo V  
Entrant: Riflex Sport 2:11,9 7:34,2 13:11,5 2:50,6 9:25,4 
 
65 80 Robert Scholander SMK Eksjö Trimmat 2WD Citroën 35:31,7 6:15,0 3:58,0 18,1
29   Patrik Knutsson Nässjö MK C2 R2 Max  
2:14,0 7:28,0 13:32,0 3:00,8 9:16,9 
 
66 84 Jörgen Jonsson Västerås MS Otrimmat 2WD Peugeot 35:55,6 6:38,9 3:22,4 23,9
7   Olof Lindelöf Västerås MS 206 RC  
2:23,3 7:37,7 13:29,4 3:03,8 9:21,4 
 
67 82 Max Svensson Gullabo RC Trimmat 2WD Volvo 36:10,5 6:53,8 4:36,8 14,9
30   Anders Åberg Hässleholms MK 940  
2:30,8 7:40,2 13:52,1 2:57,6 9:09,8 
 
68 85 Marcus Johnsson Katrineholms MK Otrimmat 2WD Ford 38:22,9 9:06,2 5:49,7 2:12,4
8   Mathias Johnsson Katrineholms MK Fiesta ST  
2:36,0 8:02,4 14:33,5 3:07,4 10:03,6 
 
69 73 Lars Fagerberg Grangärde RRC Otrimmat 2WD VW 38:27,4 9:10,7 5:54,2 4,5
9   Mats Wittenström Ludvika MS Polo GTI  
2:18,5 8:19,0 14:55,9 3:05,0 9:49,0 
 
70 70 Thord Johansson SMK Hörby Trimmat 2WD Volvo 39:47,2 10:30,5 1:19,8
31   Emil Månsson SMK Hörby 940  
Entrant: Konditori Boulevard Kristianstad 2:38,3 7:31,5 14:52,8 5:37,1 9:07,5 
 
71 76 Mattias Engvall Skutskärs MS Trimmat 2WD SEAT 41:16,3 11:59,6 1:29,1
32   Tim Joons Skutskärs MS Ibiza  
2:11,6 9:41,4 14:52,8 5:37,1 8:53,4 
 
72 81 Carolina Jurå SMK Uppsala Trimmat 2WD Opel 42:38,9 13:22,2 1:22,6
33   Annette Åhman Almunge MK Ascona B  
2:23,9 9:41,1 14:52,8 5:37,1 10:04,0 
 
73 16 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 46:31,6 17:14,9 3:52,7
17   Cay Nyberg Huddinge MK Corolla WRC  
1:57,1 6:35,7 11:39,5 2:35,1 23:44,2