2012-02-17
Vinterpokalen
Official final
After SS 4
74 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Pontus Tidemand SMK Eda Trimmat 4WD Skoda 21:41,8
1   Emil Axelsson Ydre MK Fabia S 2000  
1:48,2 6:21,2 11:10,4 2:22,0 
 
2 3 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 21:49,1 7,3 7,3 7,3
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg Escort WRC  
Entrant: BILAM 1:51,2 6:17,5 11:13,7 2:26,7 
 
3 2 Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 4WD Skoda 21:58,2 16,4 16,4 9,1
3   Kalle Lexe Ryds MK Fabia Super 2000  
1:52,8 6:25,9 11:12,8 2:26,7 
 
4 13 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Trimmat 4WD Ford 22:23,8 42,0 25,6
4   Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna Focus WRC  
1:54,4 6:28,6 11:30,5 2:30,3 
 
5 8 Jimmy Joge SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:26,6 44,8 2,8
1   John Stigh Västra Östergötlands MK Lancer Evo X  
1:53,2 6:35,2 11:30,8 2:27,4 
 
6 7 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:26,7 44,9 0,1 0,1
2   Håkan Palm Björnjägarns RC Lancer Evo IX  
Entrant: Yokohama motorsport sweden 1:54,4 6:31,2 11:30,6 2:30,5 
 
7 9 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:30,3 48,5 3,7 3,6
3   Jesper Johansson Ryds MK Lancer Evo IX  
1:54,0 6:33,2 11:32,9 2:30,2 
 
8 23 Robin Friberg Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:33,1 51,3 6,5 2,8
4   Thomas Nilsson NMS Boden Lancer Evo IX  
1:59,5 6:29,4 11:36,3 2:27,9 
 
9 5 Mats Thorszelius SMK Uppsala Otrimmat 4WD Subaru 22:34,8 53,0 8,2 1,7
5   Tomas Thorszelius Rasbo MK Impreza  
2:00,8 6:33,6 11:29,8 2:30,6 
 
10 22 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:41,1 59,3 14,5 6,3
6   Emil Eklund Gestrike RT Lancer Evo IX  
Entrant: L. Häggs Bildemontering AB 2:08,1 6:33,4 11:30,6 2:29,0 
 
11 25 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 22:43,6 1:01,8 17,0 2,5
7   Jörgen Lindahl Växsjö MS Impreza N12b  
1:54,2 6:35,0 11:43,5 2:30,9 
 
12 6 Kristian Johansson Kinds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:44,4 1:02,6 17,8 0,8
8   Fredrik Livh Laxå MK Lancer Evo X  
1:55,6 6:34,6 11:44,9 2:29,3 
 
13 16 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 22:47,4 1:05,6 3,0
5   Cay Nyberg Huddinge MK Corolla WRC  
1:57,1 6:35,7 11:39,5 2:35,1 
 
14 27 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 22:52,0 1:10,2 1:10,2 4,6
6   Mikael Nilsson Rasbo MK Lancer  
Entrant: www.LRSEVENT.SE 1:56,7 6:35,2 11:48,5 2:31,6 
 
15 17 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 22:56,2 1:14,4 1:14,4 4,2
7   Göran Schönqvist MK Rimo Impreza STi  
1:56,3 6:40,9 11:44,2 2:34,8 
 
16 20 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Subaru 23:02,9 1:21,1 1:21,1 6,7
8   Mikael Johansson Vansbro MK Impreza  
1:58,7 6:39,2 11:51,1 2:33,9 
 
17 26 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 23:04,9 1:23,1 2,0
9   Anders Wänn Lancer Evo IX  
2:01,8 6:38,4 11:51,0 2:33,7 
 
18 24 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 23:15,5 1:33,7 48,9 10,6
10   Stefan Ohlson Teknis MC Lancer Evo X  
2:10,8 6:40,3 11:49,7 2:34,7 
 
19 12 Per-Arne Ljung Hofors MS Trimmat 4WD Misubishi 23:16,4 1:34,6 1:34,6 0,9
9   Kjell Andersson Hofors MS Lancer Evo V  
Entrant: Tractive AB 1:54,6 6:44,7 11:59,1 2:38,0 
 
20 28 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 23:21,7 1:39,9 5,3
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda Corolla  
Entrant: Tractive AB 2:05,2 6:45,8 11:52,8 2:37,9 
 
21 40 Algot Öberg Eskilstuna MK Trimmat 4WD Subaru 23:23,5 1:41,7 1:41,7 1,8
10   Niklas Johansson Ryds MK Impreza STi WRX  
Entrant: SÖRMLANDS ENERGI AB 1:59,7 6:47,9 12:01,5 2:34,4 
 
22 30 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 23:26,7 1:44,9 5,0 3,2
2   Toni Sundkvist SMK Motala Bil Corolla  
Entrant: TRACTIVE 2:06,7 6:41,4 11:59,2 2:39,4 
 
23 19 Hans Flodin SMK Motala Trimmat 4WD Mitsubishi 23:31,1 1:49,3 1:49,3 4,4
11   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna Lancer Evo VII  
2:04,8 6:49,7 12:00,6 2:36,0 
 
24 15 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 23:32,0 1:50,2 1:50,2 0,9
12   Christer Johansson Flens MS Lancer Evo X  
Entrant: Sandå Sverige AB 1:56,9 6:52,7 12:08,9 2:33,5 
 
25 38 Daniel Johansson Nollåtta MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 23:32,3 1:50,5 0,3
11   Stefan Ahl Wäxjö MS Lancer Evo IX  
Entrant: JRM Racing AB 1:58,7 6:36,8 12:18,1 2:38,7 
 
26 18 Peter Appelskog Östergyllen RC Trimmat 4WD Ford 23:32,9 1:51,1 1:51,1 0,6
13   Pelle Carlsson Östergyllen RC Escort WRC  
Entrant: Team Appelskogs Bil 1:58,8 6:55,0 12:02,1 2:37,0 
 
27 60 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 23:33,8 1:52,0 1:07,2 0,9
12   Fredrik Hildingsson SMK Örebro Lancer Evo IX  
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO 2:03,6 6:45,9 12:05,0 2:39,3 
 
28 35 Sami Valme Turun Moottoriseura Trimmat 4WD Mitsubishi 23:43,6 2:01,8 2:01,8 9,8
14   Linnaketo Antti Ahveniston Autourheilijat Lancer Evo VI  
2:04,5 6:46,9 12:12,7 2:39,5 
 
29 32 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2WD VW 23:43,7 2:01,9 22,0 0,1
3   Tomas Norrstrand Taxinge MK Golf KitCar  
2:00,9 6:54,7 12:11,0 2:37,1 
 
30 21 Ingemar Svensson Flens MS Trimmat 4WD Ford 23:44,1 2:02,3 2:02,3 0,4
15   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Focus  
Entrant: Ingemars Garage 2:00,6 6:53,2 12:16,6 2:33,7 
 
31 29 Johan Holmberg Gotlands MF BK Trimmat 2WD Suzuki 23:54,0 2:12,2 32,3 9,9
4   Joakim Gevert Kils MK Bil Swift  
Entrant: Nordh`s Lastmaskiner AB 2:07,9 6:54,4 12:07,9 2:43,8 
 
32 39 Mikael Gustafsson Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 23:55,1 2:13,3 1:28,5 1,1
13   Lars Erik Kronberg Ludvika MS Lancer Evo IX  
2:05,4 6:49,9 12:18,5 2:41,3 
 
33 49 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD Suzuki 24:04,4 2:22,6 42,7 9,3
5   Anders Holmqvist Skepptuna MK Ignis  
2:07,6 6:52,9 12:20,9 2:43,0 
 
34 41 Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD Ford 24:11,3 2:29,5 6,9
1   Joel Ardell Norrköpings MK Fiesta  
2:19,2 6:53,5 12:16,6 2:42,0 
 
35 33 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 24:14,2 2:32,4 52,5 2,9
6   Peter Fogel Kullings MS Golf KitCar  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB 2:08,7 7:02,2 12:21,1 2:42,2 
 
36 31 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 24:15,8 2:34,0 54,1 1,6
7   Johan Lövgren Degerfors RC Corolla  
2:06,6 7:06,5 12:17,1 2:45,6 
 
37 46 Johan Elovsson Almunge MK Trimmat 2WD Nissan 24:17,3 2:35,5 55,6 1,5
8   Andreas Olsson Rasbo MK Sunny  
2:08,5 6:58,5 12:24,9 2:45,4 
 
38 53 Uffe Eriksson Östhammars MK Trimmat 2WD Toyota 24:19,1 2:37,3 57,4 1,8
9   Mikael Lööv Corolla  
2:09,9 7:00,1 12:23,8 2:45,3 
 
39 42 Mattias Jirvelius SMK Örebro Otrimmat 2WD Ford 24:20,1 2:38,3 8,8 1,0
2   Emil Arvidsson Teknis MC Fiesta ST  
2:07,4 6:57,5 12:34,0 2:41,2 
 
40 58 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 24:27,2 2:45,4 1:05,5 7,1
10   Per Christensen Rasbo MK Corsa B  
Entrant: Bärgning o Transport i Uppsala AB 2:12,3 7:06,3 12:22,4 2:46,2 
 
41 51 Hans-Åke Stensvik MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 24:34,6 2:52,8 1:12,9 7,4
11   Håkan Jansson MK Rimo 240  
Entrant: Hojjens Gräv o Allservice 2:27,6 6:58,5 12:22,6 2:45,9 
 
42 45 Sebastian Malm MK Speed Trimmat 2WD Ford 24:35,4 2:53,6 1:13,7 0,8
12   Jesper Elfver Värmdö MK Escort Maxi  
Entrant: RAMIRENT AB 2:09,0 7:10,4 12:32,7 2:43,3 
 
43 56 Mattias Adielsson Göteborgs MF Trimmat 2WD Ford 24:35,9 2:54,1 1:14,2 0,5
13   Christoffer Bäck SMK Hedemora Fiesta R2  
2:27,0 7:02,9 12:19,4 2:46,6 
 
44 50 Krister Nordlund Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 24:37,9 2:56,1 1:16,2 2,0
14   Lasse Savander Almunge MK 940  
2:05,7 7:07,7 12:35,5 2:49,0 
 
45 52 Henrik Lennartsson Skillingaryds MK Trimmat 2WD Volvo 24:38,8 2:57,0 0,9
15   Christofer Svensson Skillingaryds MK 940  
Entrant: ASSISTANCEKÅREN 020-912912 2:13,1 7:04,4 12:35,4 2:45,9 
 
46 55 Patrik Åhman Almunge MK Trimmat 2WD Opel 24:40,3 2:58,5 1:18,6 1,5
16   Pontus Åhman Almunge MK Corsa A  
2:09,3 6:58,7 12:44,9 2:47,4 
 
47 43 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD Ford 24:43,2 3:01,4 31,9 2,9
3   Alexander Harsten Hässleholms MK Fiesta ST  
2:06,3 7:06,5 12:40,8 2:49,6 
 
48 54 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 24:44,1 3:02,3 0,9
17   Johnny Björk Rasbo MK 940  
2:10,4 7:07,7 12:39,0 2:47,0 
 
49 67 Jimmie Walfridson MK Ratten Trimmat 2WD Ford 24:45,4 3:03,6 1:23,7 1,3
18   Patrik Barth MK Ratten Fiesta R2  
Entrant: Helmia Motorsport 2:09,9 7:07,6 12:40,5 2:47,4 
 
50 61 Kimmo Frondelius Katrineholms MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 24:46,9 3:05,1 2:20,3 1,5
14   Magnus Johansson Katrineholms MK Lancer Evo IX  
Entrant: Rally for Fun 2:02,8 7:04,1 12:55,6 2:44,4 
 
51 66 Peter Holmberg Films MK Trimmat 2WD Volvo 24:47,9 3:06,1 1,0
19   Erik Davidsson Rasbo MK 940  
2:11,0 7:05,9 12:39,2 2:51,8 
 
51 63 Michael Brucesson Gmf:s Bilklubb Trimmat 4WD Mitsubishi 24:47,9 3:06,1
16   Håkan Marions Gmf:s Bilklubb Lancer Evo VI  
2:03,7 7:06,9 12:55,6 2:41,7 
 
53 68 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 24:48,3 3:06,5 1:26,6 0,4
20   Jens Thapper SMK Motala Clio R3  
2:08,6 7:12,7 12:40,7 2:46,3 
 
54 69 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 24:48,9 3:07,1 1:27,2 0,6
21   Mathias Bengtsson Ryds MK 240  
2:15,8 7:03,1 12:38,4 2:51,6 
 
55 64 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 24:49,0 3:07,2 1:27,3 0,1
22   Peder Johansson MK Team Treske 325  
2:11,2 7:04,3 12:44,9 2:48,6 
 
56 62 Oscar Ortfeldt Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 24:49,4 3:07,6 2:22,8 0,4
15   Morgan Olsson SMK Hälsinge Impreza STi WRX  
Entrant: Rally for Fun 2:17,3 7:04,7 12:43,5 2:43,9 
 
57 57 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Saab 24:56,5 3:14,7 7,1
23   Tomas Åhman SMK Uppsala 9:3 Turbo  
2:09,6 7:10,4 12:43,7 2:52,8 
 
58 48 Peo Berglund Sandvikens MK Trimmat 2WD VW 25:00,1 3:18,3 3,6
24   Mattias Sundström Sandvikens MK Golf III  
Entrant: SOLKEM AB 2:08,9 7:13,5 12:52,6 2:45,1 
 
59 74 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Ford 25:03,2 3:21,4 51,9 3,1
4   Kalle Nattsson Falköpings MK Fiesta ST  
Entrant: CEJN AB 2:15,3 7:11,8 12:50,4 2:45,7 
 
60 71 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 25:08,7 3:26,9 1:47,0 5,5
25   Roine Andersson SMK Uppsala 940  
Entrant: Hallstaviks Maskinservice AB 2:16,1 7:09,0 12:54,1 2:49,5 
 
61 77 Andreas Engberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Renault 25:13,4 3:31,6 4,7
5   Christian Holmudd MK Team Westom Clio Sport  
Entrant: Team FESTIVALGÄNGET 2:11,0 7:20,7 12:48,9 2:52,8 
 
62 83 Mats Oskarsson Malungs MK Otrimmat 2WD Renault 25:20,6 3:38,8 7,2
6   Emil Bengtsson Malungs MK Clio  
2:16,6 7:14,8 12:59,6 2:49,6 
 
63 65 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK Trimmat 2WD Volvo 25:42,3 4:00,5 2:20,6 21,7
26   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK 940  
Entrant: 76 MOTOR OIL 2:13,1 7:19,6 13:16,7 2:52,9 
 
64 59 Martin Hagman MK Rimo Trimmat 4WD Mitsubishi 25:48,2 4:06,4 5,9
17   Linus Hillström MK Rimo Lancer Evo V  
Entrant: Riflex Sport 2:11,9 7:34,2 13:11,5 2:50,6 
 
65 78 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 25:54,5 4:12,7 2:32,8 6,3
27   Peter Wester Kullings MS C2 R2 Max  
2:12,3 7:28,3 13:19,4 2:54,5 
 
66 72 Patrick Arvidsson Gotlands MF Trimmat 2WD Volvo 25:57,5 4:15,7 2:35,8 3,0
28   Ronnie Berglund Haninge MK 940  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB 2:15,1 7:31,9 13:18,3 2:52,2 
 
67 80 Robert Scholander SMK Eksjö Trimmat 2WD Citroën 26:14,8 4:33,0 2:53,1 17,3
29   Patrik Knutsson Nässjö MK C2 R2 Max  
2:14,0 7:28,0 13:32,0 3:00,8 
 
68 84 Jörgen Jonsson Västerås MS Otrimmat 2WD Peugeot 26:34,2 4:52,4 2:22,9 19,4
7   Olof Lindelöf Västerås MS 206 RC  
2:23,3 7:37,7 13:29,4 3:03,8 
 
69 82 Max Svensson Gullabo RC Trimmat 2WD Volvo 27:00,7 5:18,9 3:39,0 26,5
30   Anders Åberg Hässleholms MK 940  
2:30,8 7:40,2 13:52,1 2:57,6 
 
70 85 Marcus Johnsson Katrineholms MK Otrimmat 2WD Ford 28:19,3 6:37,5 4:08,0 1:18,6
8   Mathias Johnsson Katrineholms MK Fiesta ST  
2:36,0 8:02,4 14:33,5 3:07,4 
 
71 73 Lars Fagerberg Grangärde RRC Otrimmat 2WD VW 28:38,4 6:56,6 4:27,1 19,1
9   Mats Wittenström Ludvika MS Polo GTI  
2:18,5 8:19,0 14:55,9 3:05,0 
 
72 70 Thord Johansson SMK Hörby Trimmat 2WD Volvo 30:39,7 8:57,9 2:01,3
31   Emil Månsson SMK Hörby 940  
Entrant: Konditori Boulevard Kristianstad 2:38,3 7:31,5 14:52,8 5:37,1 
 
73 76 Mattias Engvall Skutskärs MS Trimmat 2WD SEAT 32:22,9 10:41,1 1:43,2
32   Tim Joons Skutskärs MS Ibiza  
2:11,6 9:41,4 14:52,8 5:37,1 
 
74 81 Carolina Jurå SMK Uppsala Trimmat 2WD Opel 32:34,9 10:53,1 12,0
33   Annette Åhman Almunge MK Ascona B  
2:23,9 9:41,1 14:52,8 5:37,1