2012-02-17
Vinterpokalen
Official final
After SS 3
77 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Pontus Tidemand SMK Eda Trimmat 4WD Skoda 19:19,8
1   Emil Axelsson Ydre MK Fabia S 2000  
1:48,2 6:21,2 11:10,4 
 
2 3 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 19:22,4 2,6 2,6 2,6
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg Escort WRC  
Entrant: BILAM 1:51,2 6:17,5 11:13,7 
 
3 2 Per-Arne Sääv VÖMK Trimmat 4WD Skoda 19:31,5 11,7 11,7 9,1
3   Kalle Lexe Ryds MK Fabia Super 2000  
1:52,8 6:25,9 11:12,8 
 
4 13 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Trimmat 4WD Ford 19:53,5 33,7 22,0
4   Jörgen Fornader MSK Kvarnvingarna Focus WRC  
1:54,4 6:28,6 11:30,5 
 
5 7 Martin Berglund SMK Gävle Otrimmat 4WD Mitsubishi 19:56,2 36,4 2,7
1   Håkan Palm Björnjägarns RC Lancer Evo IX  
Entrant: Yokohama motorsport sweden 1:54,4 6:31,2 11:30,6 
 
6 8 Jimmy Joge SMK Motala Otrimmat 4WD Mitsubishi 19:59,2 39,4 3,0 3,0
2   John Stigh Västra Östergötlands MK Lancer Evo X  
1:53,2 6:35,2 11:30,8 
 
7 9 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:00,1 40,3 3,9 0,9
3   Jesper Johansson Ryds MK Lancer Evo IX  
1:54,0 6:33,2 11:32,9 
 
8 5 Mats Thorszelius SMK Uppsala Otrimmat 4WD Subaru 20:04,2 44,4 8,0 4,1
4   Tomas Thorszelius Rasbo MK Impreza  
2:00,8 6:33,6 11:29,8 
 
9 23 Robin Friberg Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:05,2 45,4 9,0 1,0
5   Thomas Nilsson NMS Boden Lancer Evo IX  
1:59,5 6:29,4 11:36,3 
 
10 22 Niklas Hägg SMK Hälsinge Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:12,1 52,3 15,9 6,9
6   Emil Eklund Gestrike RT Lancer Evo IX  
Entrant: L. Häggs Bildemontering AB 2:08,1 6:33,4 11:30,6 
 
11 16 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 20:12,3 52,5 0,2
5   Cay Nyberg Huddinge MK Corolla WRC  
1:57,1 6:35,7 11:39,5 
 
12 25 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 20:12,7 52,9 16,5 0,4
7   Jörgen Lindahl Växsjö MS Impreza N12b  
1:54,2 6:35,0 11:43,5 
 
13 6 Kristian Johansson Kinds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:15,1 55,3 18,9 2,4
8   Fredrik Livh Laxå MK Lancer Evo X  
1:55,6 6:34,6 11:44,9 
 
14 27 Daniel Lundberg Skepptuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 20:20,4 1:00,6 1:00,6 5,3
6   Mikael Nilsson Rasbo MK Lancer  
Entrant: www.LRSEVENT.SE 1:56,7 6:35,2 11:48,5 
 
15 17 Anders Lundin MK Rimo Trimmat 4WD Subaru 20:21,4 1:01,6 1:01,6 1,0
7   Göran Schönqvist MK Rimo Impreza STi  
1:56,3 6:40,9 11:44,2 
 
16 20 Hasse Gustafsson Vansbro MK Trimmat 4WD Subaru 20:29,0 1:09,2 1:09,2 7,6
8   Mikael Johansson Vansbro MK Impreza  
1:58,7 6:39,2 11:51,1 
 
17 26 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:31,2 1:11,4 2,2
9   Anders Wänn Lancer Evo IX  
2:01,8 6:38,4 11:51,0 
 
18 12 Per-Arne Ljung Hofors MS Trimmat 4WD Misubishi 20:38,4 1:18,6 1:18,6 7,2
9   Kjell Andersson Hofors MS Lancer Evo V  
Entrant: Tractive AB 1:54,6 6:44,7 11:59,1 
 
19 24 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:40,8 1:21,0 44,6 2,4
10   Stefan Ohlson Teknis MC Lancer Evo X  
2:10,8 6:40,3 11:49,7 
 
20 28 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2WD Toyota 20:43,8 1:24,0 3,0
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda Corolla  
Entrant: Tractive AB 2:05,2 6:45,8 11:52,8 
 
21 10 Jocke Nyman Jämtlands MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:44,8 1:25,0 1,0
11   Bo Holmstrand Kullings MS Lancer Evo X  
Entrant: Eljas Motorsport 1:50,4 6:31,1 12:23,3 
 
22 30 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2WD Toyota 20:47,3 1:27,5 3,5 2,5
2   Toni Sundkvist SMK Motala Bil Corolla  
Entrant: TRACTIVE 2:06,7 6:41,4 11:59,2 
 
23 40 Algot Öberg Eskilstuna MK Trimmat 4WD Subaru 20:49,1 1:29,3 1:29,3 1,8
10   Niklas Johansson Ryds MK Impreza STi WRX  
Entrant: SÖRMLANDS ENERGI AB 1:59,7 6:47,9 12:01,5 
 
24 38 Daniel Johansson Nollåtta MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:53,6 1:33,8 4,5
12   Stefan Ahl Wäxjö MS Lancer Evo IX  
Entrant: JRM Racing AB 1:58,7 6:36,8 12:18,1 
 
25 60 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro Otrimmat 4WD Mitsubishi 20:54,5 1:34,7 58,3 0,9
13   Fredrik Hildingsson SMK Örebro Lancer Evo IX  
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO 2:03,6 6:45,9 12:05,0 
 
26 19 Hans Flodin SMK Motala Trimmat 4WD Mitsubishi 20:55,1 1:35,3 1:35,3 0,6
11   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna Lancer Evo VII  
2:04,8 6:49,7 12:00,6 
 
27 18 Peter Appelskog Östergyllen RC Trimmat 4WD Ford 20:55,9 1:36,1 1:36,1 0,8
12   Pelle Carlsson Östergyllen RC Escort WRC  
Entrant: Team Appelskogs Bil 1:58,8 6:55,0 12:02,1 
 
28 15 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 20:58,5 1:38,7 1:38,7 2,6
13   Christer Johansson Flens MS Lancer Evo X  
Entrant: Sandå Sverige AB 1:56,9 6:52,7 12:08,9 
 
29 35 Sami Valme Turun Moottoriseura Trimmat 4WD Mitsubishi 21:04,1 1:44,3 1:44,3 5,6
14   Linnaketo Antti Ahveniston Autourheilijat Lancer Evo VI  
2:04,5 6:46,9 12:12,7 
 
30 32 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2WD VW 21:06,6 1:46,8 22,8 2,5
3   Tomas Norrstrand Taxinge MK Golf KitCar  
2:00,9 6:54,7 12:11,0 
 
31 29 Johan Holmberg Gotlands MF BK Trimmat 2WD Suzuki 21:10,2 1:50,4 26,4 3,6
4   Joakim Gevert Kils MK Bil Swift  
Entrant: Nordh`s Lastmaskiner AB 2:07,9 6:54,4 12:07,9 
 
32 21 Ingemar Svensson Flens MS Trimmat 4WD Ford 21:10,4 1:50,6 1:50,6 0,2
15   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Focus  
Entrant: Ingemars Garage 2:00,6 6:53,2 12:16,6 
 
33 39 Mikael Gustafsson Ludvika MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 21:13,8 1:54,0 1:17,6 3,4
14   Lars Erik Kronberg Ludvika MS Lancer Evo IX  
2:05,4 6:49,9 12:18,5 
 
34 49 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD Suzuki 21:21,4 2:01,6 37,6 7,6
5   Anders Holmqvist Skepptuna MK Ignis  
2:07,6 6:52,9 12:20,9 
 
35 41 Victor Henriksson MK Speed Otrimmat 2WD Ford 21:29,3 2:09,5 7,9
1   Joel Ardell Norrköpings MK Fiesta  
2:19,2 6:53,5 12:16,6 
 
36 31 Johan Carlsson Degerfors RC Trimmat 2WD Toyota 21:30,2 2:10,4 46,4 0,9
6   Johan Lövgren Degerfors RC Corolla  
2:06,6 7:06,5 12:17,1 
 
37 46 Johan Elovsson Almunge MK Trimmat 2WD Nissan 21:31,9 2:12,1 48,1 1,7
7   Andreas Olsson Rasbo MK Sunny  
2:08,5 6:58,5 12:24,9 
 
38 33 Mikael Ericsson SMK Trollhättan Trimmat 2WD VW 21:32,0 2:12,2 48,2 0,1
8   Peter Fogel Kullings MS Golf KitCar  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB 2:08,7 7:02,2 12:21,1 
 
39 53 Uffe Eriksson Östhammars MK Trimmat 2WD Toyota 21:33,8 2:14,0 50,0 1,8
9   Mikael Lööv Corolla  
2:09,9 7:00,1 12:23,8 
 
40 42 Mattias Jirvelius SMK Örebro Otrimmat 2WD Ford 21:38,9 2:19,1 9,6 5,1
2   Emil Arvidsson Teknis MC Fiesta ST  
2:07,4 6:57,5 12:34,0 
 
41 58 Jens Branteström Rasbo MK Trimmat 2WD Opel 21:41,0 2:21,2 57,2 2,1
10   Per Christensen Rasbo MK Corsa B  
Entrant: Bärgning o Transport i Uppsala AB 2:12,3 7:06,3 12:22,4 
 
42 51 Hans-Åke Stensvik MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 21:48,7 2:28,9 1:04,9 7,7
11   Håkan Jansson MK Rimo 240  
Entrant: Hojjens Gräv o Allservice 2:27,6 6:58,5 12:22,6 
 
43 50 Krister Nordlund Almunge MK Trimmat 2WD Volvo 21:48,9 2:29,1 1:05,1 0,2
12   Lasse Savander Almunge MK 940  
2:05,7 7:07,7 12:35,5 
 
44 56 Mattias Adielsson Göteborgs MF Trimmat 2WD Ford 21:49,3 2:29,5 1:05,5 0,4
13   Christoffer Bäck SMK Hedemora Fiesta R2  
2:27,0 7:02,9 12:19,4 
 
45 45 Sebastian Malm MK Speed Trimmat 2WD Ford 21:52,1 2:32,3 1:08,3 2,8
14   Jesper Elfver Värmdö MK Escort Maxi  
Entrant: RAMIRENT AB 2:09,0 7:10,4 12:32,7 
 
46 55 Patrik Åhman Almunge MK Trimmat 2WD Opel 21:52,9 2:33,1 1:09,1 0,8
15   Pontus Åhman Almunge MK Corsa A  
2:09,3 6:58,7 12:44,9 
 
46 52 Henrik Lennartsson Skillingaryds MK Trimmat 2WD Volvo 21:52,9 2:33,1
15   Christofer Svensson Skillingaryds MK 940  
Entrant: ASSISTANCEKÅREN 020-912912 2:13,1 7:04,4 12:35,4 
 
48 43 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD Ford 21:53,6 2:33,8 24,3 0,7
3   Alexander Harsten Hässleholms MK Fiesta ST  
2:06,3 7:06,5 12:40,8 
 
49 66 Peter Holmberg Films MK Trimmat 2WD Volvo 21:56,1 2:36,3 2,5
17   Erik Davidsson Rasbo MK 940  
2:11,0 7:05,9 12:39,2 
 
50 54 Pär Dawson SMK Uppsala Trimmat 2WD Volvo 21:57,1 2:37,3 1,0
18   Johnny Björk Rasbo MK 940  
2:10,4 7:07,7 12:39,0 
 
51 69 Hans Johansson Olofströms MK Trimmat 2WD Volvo 21:57,3 2:37,5 1:13,5 0,2
19   Mathias Bengtsson Ryds MK 240  
2:15,8 7:03,1 12:38,4 
 
52 67 Jimmie Walfridson MK Ratten Trimmat 2WD Ford 21:58,0 2:38,2 1:14,2 0,7
20   Patrik Barth MK Ratten Fiesta R2  
Entrant: Helmia Motorsport 2:09,9 7:07,6 12:40,5 
 
53 64 Robin Brandel Rasbo MK Trimmat 2WD BMW 22:00,4 2:40,6 1:16,6 2,4
21   Peder Johansson MK Team Treske 325  
2:11,2 7:04,3 12:44,9 
 
54 68 Robert Eriksson Eskilstuna MK Trimmat 2WD Renault 22:02,0 2:42,2 1:18,2 1,6
22   Jens Thapper SMK Motala Clio R3  
2:08,6 7:12,7 12:40,7 
 
55 61 Kimmo Frondelius Katrineholms MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:02,5 2:42,7 2:06,3 0,5
15   Magnus Johansson Katrineholms MK Lancer Evo IX  
Entrant: Rally for Fun 2:02,8 7:04,1 12:55,6 
 
56 57 Lars Fältman Rasbo MK Trimmat 2WD Saab 22:03,7 2:43,9 1,2
23   Tomas Åhman SMK Uppsala 9:3 Turbo  
2:09,6 7:10,4 12:43,7 
 
57 62 Oscar Ortfeldt Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 22:05,5 2:45,7 2:09,3 1,8
16   Morgan Olsson SMK Hälsinge Impreza STi WRX  
Entrant: Rally for Fun 2:17,3 7:04,7 12:43,5 
 
58 63 Michael Brucesson Gmf:s Bilklubb Trimmat 4WD Mitsubishi 22:06,2 2:46,4 0,7
16   Håkan Marions Gmf:s Bilklubb Lancer Evo VI  
2:03,7 7:06,9 12:55,6 
 
59 48 Peo Berglund Sandvikens MK Trimmat 2WD VW 22:15,0 2:55,2 8,8
24   Mattias Sundström Sandvikens MK Golf III  
Entrant: SOLKEM AB 2:08,9 7:13,5 12:52,6 
 
60 74 David Pettersson Falköpings MK Otrimmat 2WD Ford 22:17,5 2:57,7 48,2 2,5
4   Kalle Nattsson Falköpings MK Fiesta ST  
Entrant: CEJN AB 2:15,3 7:11,8 12:50,4 
 
61 71 Hasse Jansson MK Rimo Trimmat 2WD Volvo 22:19,2 2:59,4 1:35,4 1,7
25   Roine Andersson SMK Uppsala 940  
Entrant: Hallstaviks Maskinservice AB 2:16,1 7:09,0 12:54,1 
 
62 77 Andreas Engberg Skutskärs MS Otrimmat 2WD Renault 22:20,6 3:00,8 1,4
5   Christian Holmudd MK Team Westom Clio Sport  
Entrant: Team FESTIVALGÄNGET 2:11,0 7:20,7 12:48,9 
 
63 83 Mats Oskarsson Malungs MK Otrimmat 2WD Renault 22:31,0 3:11,2 10,4
6   Emil Bengtsson Malungs MK Clio  
2:16,6 7:14,8 12:59,6 
 
64 65 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK Trimmat 2WD Volvo 22:49,4 3:29,6 2:05,6 18,4
26   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK 940  
Entrant: 76 MOTOR OIL 2:13,1 7:19,6 13:16,7 
 
65 59 Martin Hagman MK Rimo Trimmat 4WD Mitsubishi 22:57,6 3:37,8 8,2
17   Linus Hillström MK Rimo Lancer Evo V  
Entrant: Riflex Sport 2:11,9 7:34,2 13:11,5 
 
66 78 Philip Haag Kullings MS Trimmat 2WD Citroën 23:00,0 3:40,2 2:16,2 2,4
27   Peter Wester Kullings MS C2 R2 Max  
2:12,3 7:28,3 13:19,4 
 
67 72 Patrick Arvidsson Gotlands MF Trimmat 2WD Volvo 23:05,3 3:45,5 2:21,5 5,3
28   Ronnie Berglund Haninge MK 940  
Entrant: Nordh's Lastmaskiner AB 2:15,1 7:31,9 13:18,3 
 
68 80 Robert Scholander SMK Eksjö Trimmat 2WD Citroën 23:14,0 3:54,2 2:30,2 8,7
29   Patrik Knutsson Nässjö MK C2 R2 Max  
2:14,0 7:28,0 13:32,0 
 
69 84 Jörgen Jonsson Västerås MS Otrimmat 2WD Peugeot 23:30,4 4:10,6 2:01,1 16,4
7   Olof Lindelöf Västerås MS 206 RC  
2:23,3 7:37,7 13:29,4 
 
70 75 Torbjörn Karlsson Taxinge MK Otrimmat 2WD Renault 23:35,2 4:15,4 4,8
8   Gunnar Envang Djursholms MK Clio Sport  
Entrant: VENDELSÖ PARKETT AB 2:15,3 7:38,8 13:41,1 
 
71 79 Fredrik Åhs Västerås MS Trimmat 4WD Mitsubishi 23:58,1 4:38,3 22,9
18   Mikael Söderberg Västerås MS Lancer Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem i Mälardalen AB 2:19,8 7:45,8 13:52,5 
 
72 82 Max Svensson Gullabo RC Trimmat 2WD Volvo 24:03,1 4:43,3 3:19,3 5,0
30   Anders Åberg Hässleholms MK 940  
2:30,8 7:40,2 13:52,1 
 
73 70 Thord Johansson SMK Hörby Trimmat 2WD Volvo 25:02,6 5:42,8 59,5
31   Emil Månsson SMK Hörby 940  
Entrant: Konditori Boulevard Kristianstad 2:38,3 7:31,5 14:52,8 
 
74 85 Marcus Johnsson Katrineholms MK Otrimmat 2WD Ford 25:11,9 5:52,1 3:42,6 9,3
9   Mathias Johnsson Katrineholms MK Fiesta ST  
2:36,0 8:02,4 14:33,5 
 
75 73 Lars Fagerberg Grangärde RRC Otrimmat 2WD VW 25:33,4 6:13,6 4:04,1 21,5
10   Mats Wittenström Ludvika MS Polo GTI  
2:18,5 8:19,0 14:55,9 
 
76 76 Mattias Engvall Skutskärs MS Trimmat 2WD SEAT 26:45,8 7:26,0 1:12,4
32   Tim Joons Skutskärs MS Ibiza  
2:11,6 9:41,4 14:52,8 
 
77 81 Carolina Jurå SMK Uppsala Trimmat 2WD Opel 26:57,8 7:38,0 12,0
33   Annette Åhman Almunge MK Ascona B  
2:23,9 9:41,1 14:52,8