2012-02-04
Dan Anderssons Minne
Official final
After SS 3
73 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 30 Markus Hällbo Säters MK A-förare 4 WD Mitsubishi 38:22,7
1   Jim Hjerpe Säters MK Lancer Evo IX  
13:08,5 12:19,4 12:54,8 
 
2 33 Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 39:38,8 1:16,1 1:16,1 1:16,1
2   Christoffer Bäck SMK Hedemora Lancer Evo VII  
13:19,3 12:53,6 13:25,9 
 
3 37 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2 WD Toyota 40:40,8 2:18,1 1:02,0
1   Emil Arvidsson Teknis M Corolla  
13:46,4 13:04,3 13:50,1 
 
4 31 Erik Johansson SMK Hedemora A-förare 4 WD Audi 40:52,1 2:29,4 2:29,4 11,3
3   Anders Vallbom SMK Örebro Quattro  
13:42,2 12:59,7 14:10,2 
 
5 94 Christian Gustavson Ludvika MS B-förare 2 WD VW 41:14,5 2:51,8 22,4
1   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf Mk1  
13:48,2 13:28,8 13:57,5 
 
6 83 Lars Stugemo KAK B-förare 4 WD Mitsubishi 42:00,0 3:37,3 45,5
1   Jonny Olofsson Umeå AK Lancer Evo IX  
14:23,6 13:15,8 14:20,6 
 
7 2 Kim Andersson Årjängs MK Ungdomsrally VW 42:11,5 3:48,8 11,5
1   Kent Olsson Säffle MC Polo 14 GTI  
Entrant: Danielssons motorsport DMS 13:51,6 13:28,3 14:51,6 
 
8 17 Niklas Östmark Kolsva MS Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 42:37,1 4:14,4 25,6
1   Jonny Östmark Kolsva MS Swift  
Entrant: Östmarks Bildemontering o Service Ab 13:50,1 13:24,1 15:22,9 
 
9 40 Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD Volvo 42:40,4 4:17,7 1:59,6 3,3
2   Henrik Eriksson Laxå MK 240  
Entrant: Däckverkstan i Nora 14:27,7 13:39,2 14:33,5 
 
10 50 Lars Ohlson SMK Vingåker VOC Elit A/ N2 A Volvo 42:41,7 4:19,0 1,3
1   Anders Isaksson Laxå MK 940  
14:15,4 13:38,3 14:48,0 
 
11 18 Niklas Pettersson Fagersta MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 43:24,1 5:01,4 47,0 42,4
2   Tony Puumala Fagersta MK GTI  
Entrant: BILAM 14:08,1 13:25,1 15:50,9 
 
12 100 Daniel Edman Småbacka MK C-förare 2 WD Volvo 43:43,3 5:20,6 19,2
1   Jesper Ericsson Järbo MK 240  
14:39,3 13:48,9 14:55,1 
 
13 97 Alexander Cruse Kils MK Bil VOC Elit B/N2 B Volvo 43:45,0 5:22,3 1,7
1   Pierre Karlsson Fryksdalens MK 940  
Entrant: Valbo Alltjänst 14:55,8 13:50,8 14:58,4 
 
14 45 Tobias Carneling Katrineholms MK A-förare 2 WD Renault 43:50,6 5:27,9 3:09,8 5,6
3   Johan Gustavsson Katrineholms MK Clio Sport  
14:45,7 13:59,5 15:05,4 
 
15 49 Ingvar Nilsson Hällefors MK VOC Elit A/ N2 A Volvo 43:57,2 5:34,5 1:15,5 6,6
2   Mikael Schuster Hällefors MK 940  
14:39,6 13:55,0 15:22,6 
 
16 8 Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally Volvo 44:01,4 5:38,7 1:49,9 4,2
2   Hans-Olov Bergkvist Hofors MS 940  
14:41,8 13:57,0 15:22,6 
 
17 201 Robert Scholander SMK Eksjö B-förare 2 WD Citroën 44:21,8 5:59,1 3:07,3 20,4
2   Patrik Knutsson Nässjö MK C2 R2 Max  
15:03,2 14:16,0 15:02,6 
 
18 47 Ingemar Thelander SMK Gävle VOC Elit A/ N2 A Volvo 44:25,1 6:02,4 1:43,4 3,3
3   Jurgen Sperl Skutskärs MS 940  
Entrant: VALBO ALLTJÄNST AB 14:38,9 14:26,9 15:19,3 
 
19 3 Pontus Åhman Almunge MK Ungdomsrally Opel 44:30,8 6:08,1 2:19,3 5,7
3   Mikael Åhman Almunge MK Corsa  
14:49,1 14:04,5 15:37,2 
 
20 86 Dick Jansson Idkerbergets MK B-förare 2 WD VW 44:43,4 6:20,7 3:28,9 12,6
3   Magnus Östberg Idkerbergets MK Golf Mkii  
14:53,5 14:25,2 15:24,7 
 
21 52 Mattias Nordlund Svärdsjö MK VOC Elit A/ N2 A Volvo 44:43,8 6:21,1 2:02,1 0,4
4   Mats Wittenström Ludvika MS 940  
14:21,9 13:44,8 16:37,1 
 
22 74 Anton Alkberg Småbacka MK Grupp E Opel 44:47,6 6:24,9 3,8
1   Christer Alkberg Småbacka MK Astra  
14:48,0 14:20,0 15:29,6 
 
23 95 Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit B/N2 B Volvo 44:54,6 6:31,9 1:09,6 7,0
2   Jessica Johansson Fredriksbergs MK 240  
Entrant: Åhls bildelar AB 15:31,5 14:02,1 15:21,0 
 
24 59 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Grupp E VW 45:24,1 7:01,4 36,5 29,5
2   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK Golf Mk 2  
Entrant: Åhls´ Bildelar AB 15:19,6 14:37,0 15:27,5 
 
25 46 Ola Axelsson SMK Västerås Karting A-förare 2 WD Volvo 45:24,5 7:01,8 4:43,7 0,4
4   Per Schlegel SMK Arboga 240  
Entrant: Axelssons Turisttrafik AB 14:43,5 13:51,3 16:49,7 
 
26 58 Henrik Johansson Svärdsjö MK Grupp E VW 45:31,0 7:08,3 43,4 6,5
3   Thomas Johansson Svärdsjö MK Golf Mk 2  
15:05,1 14:46,0 15:39,9 
 
27 6 Erik Brodin Skutskärs MS Ungdomsrally Opel 45:42,0 7:19,3 3:30,5 11,0
4   Thomas Brodin Skutskärs MS Kadett  
15:00,2 14:30,5 16:11,3 
 
28 5 Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally Suzuki 45:48,9 7:26,2 3:37,4 6,9
5   Göran Hammarström SMK Gävle GTI  
Entrant: Sellholm Tuning 15:02,0 14:39,3 16:07,6 
 
29 88 Kaj Banck Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 45:49,6 7:26,9 4:35,1 0,7
4   Richard Svensson Storfors MK 940  
15:28,6 14:20,7 16:00,3 
 
30 24 Carl-Johan Brantestad Ydre MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 46:02,6 7:39,9 3:25,5 13,0
3   Mattias Laago Team Skogsåkarna Swift  
Entrant: Dekaltrim.nu 15:55,0 14:30,6 15:37,0 
 
31 105 Victor Karlsson Vimmerby MS VOC Cup / N2 C Volvo 46:17,5 7:54,8 14,9
1   Thomas Gustavsson Emådalens MK 940  
Entrant: Dekaltrim.nu 15:36,1 14:37,2 16:04,2 
 
32 89 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2 WD Opel 46:19,8 7:57,1 5:05,3 2,3
5   Andreas Wilhelmsson Fredriksbergs MK Ascona B  
15:05,9 14:33,4 16:40,5 
 
33 72 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E VW 46:21,1 7:58,4 1:33,5 1,3
4   Jan Adolfsson Finnskoga MK Golf II  
15:40,8 14:50,7 15:39,6 
 
34 103 Ronnie Ivarsson Storfors MK VOC Cup / N2 C Volvo 46:31,7 8:09,0 14,2 10,6
2   Viktor Larsson Laxå MK 940  
16:13,6 14:33,9 15:44,2 
 
35 85 Andreas Dahl Skepptuna MK B-förare 2 WD VW 46:35,8 8:13,1 5:21,3 4,1
6   Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK Golf II  
15:10,1 14:19,5 17:06,2 
 
36 19 Jesper Ödberg Falköping MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 46:48,1 8:25,4 4:11,0 12,3
4   Fredrik Palm Skara MK Swift  
Entrant: Team Bläster Mäster 16:23,8 14:44,2 15:40,1 
 
37 22 Mika Liimatainen SMK Trollhättan Suzuki 1300 RallyCup Citroën 46:55,9 8:33,2 4:18,8 7,8
5   Calle Örberg SMK Trollhättan AX Sport  
Entrant: BILAM 15:28,9 14:47,9 16:39,1 
 
38 90 Håkan Lindh Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 47:15,2 8:52,5 6:00,7 19,3
7   Lasse Fagergren Laxå MK 242  
Entrant: HL Service i Laxå AB 16:25,0 14:35,5 16:14,7 
 
39 57 Mats Adolfsson Nässjö MK Grupp E VW 47:22,2 8:59,5 2:34,6 7,0
5   Roger Andersson Nässjö MK Polo GTI  
15:51,9 15:26,6 16:03,7 
 
40 65 Glenna Bjur Gnesta MK Grupp E Opel 47:24,8 9:02,1 2:37,2 2,6
6   Ricard Gelin Gnesta MK Manta  
16:01,2 15:15,0 16:08,6 
 
41 26 Hampus Böe Filipstads MC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 47:25,6 9:02,9 4:48,5 0,8
6   Patric Normark Hällefors MK Swift GTI  
Entrant: ÖSTMARKS Bildemontering 15:54,2 15:13,0 16:18,4 
 
42 4 Jari Liiten SMK Hälsinge Ungdomsrally Ford 47:30,0 9:07,3 5:18,5 4,4
6   Magnus Andersson SMK Hälsinge Escort  
15:53,7 14:55,4 16:40,9 
 
43 61 Mats Palmqvist Fagersta MK Grupp E Saab 47:33,7 9:11,0 2:46,1 3,7
7   Alexander Lundqvist Rantala Fagersta MK 99  
16:17,6 15:02,7 16:13,4 
 
44 48 Arne Rådström MK Ratten VOC Elit A/ N2 A Volvo 47:40,0 9:17,3 4:58,3 6,3
5   Kent-Ola Björklund MK Ratten 940  
17:11,6 13:33,4 16:55,0 
 
45 104 Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Cup / N2 C Volvo 47:42,6 9:19,9 1:25,1 2,6
3   Stefan Siljevall SMK Trollhättan 940  
Entrant: O´Learys Racing 16:20,2 15:06,5 16:15,9 
 
46 69 Pär Hedström Almunge MK Grupp E VW 47:54,5 9:31,8 3:06,9 11,9
8   Lars Hedström Almunge MK Golf  
16:05,1 15:15,6 16:33,8 
 
47 68 Mikael Ottosson Teknis MC Grupp E VW 48:44,9 10:22,2 3:57,3 50,4
9   Sebatian Ottosson Teknis MC Golf Mk II  
16:16,1 15:45,0 16:43,8 
 
48 11 Ida Granegärd SMK Hedemora Ungdomsrally VW 49:10,3 10:47,6 6:58,8 25,4
7   Peter Granegärd SMK Hedemora Golf 1  
16:23,6 15:43,8 17:02,9 
 
49 77 Andreas Bohlin Sandvikens MK Grupp E VW 49:22,1 10:59,4 4:34,5 11,8
10   Jan Bohlin Sandvikens MK Golf 1.8i  
16:42,6 15:50,4 16:49,1 
 
50 25 Pelle Lundgren Östergyllen RC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 49:22,9 11:00,2 6:45,8 0,8
7   Ronnie Maxe Finspångs MS Swift Mk1 GTI  
Entrant: Sören Käll`s LMC Team 16:00,4 15:21,9 16:40,6 
 
51 66 Mikael Nyman MK Kopparberg Grupp E Opel 49:34,1 11:11,4 4:46,5 11,2
11   Stefan Berg MK Kopparberg Ascona A  
16:17,1 15:52,9 16:54,1 
 
52 75 Michael Lundin Eskilstuna MK Grupp E VW 49:42,0 11:19,3 4:54,4 7,9
12   Jimmy Hellström Strängnäs AMS Golf  
16:22,2 16:01,7 16:58,1 
 
53 20 Marcus Jäder Västerås MS Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 49:47,8 11:25,1 7:10,7 5,8
8   Patrik Sällström Västerås MS Swift GTI  
Entrant: Carfix Rally Team 15:56,0 15:37,8 18:14,0 
 
54 73 Simon Komulainen Wäxjö MS Grupp E SEAT 50:09,6 11:46,9 5:22,0 21,8
13   Lars Schlönzig Wäxjö MS Ibiza  
17:04,5 15:58,4 17:06,7 
 
55 79 Thomas Åsberg Gestrike RT Grupp E Opel 50:43,4 12:20,7 5:55,8 33,8
14   Åsa Eriksson Gestrike RT Astra  
17:09,9 16:11,4 17:22,1 
 
56 27 Mattias Lagström Norbergs MC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 51:29,0 13:06,3 8:51,9 45,6
9   Thomas Lagström Norbergs MC Swift GTI  
Entrant: Sören Käll´s LMC Team 16:28,2 17:27,5 17:33,3 
 
57 12 Tobias Wallin Storfors MK Ungdomsrally Volvo 51:51,9 13:29,2 9:40,4 22,9
8   Kenneth Wallin Storfors MK 244  
16:58,8 16:40,5 18:12,6 
 
58 80 Andreas Selin SMK Sundsvall Grupp E VW 52:01,0 13:38,3 7:13,4 9,1
15   Stefan Selin SMK Sundsvall Golf 2  
17:59,9 16:25,9 17:35,2 
 
59 102 Lars Werner Kolsva MS VOC Cup / N2 C Volvo 53:05,9 14:43,2 6:48,4 1:04,9
4   Erik Werner Kolsva MS 244  
18:06,1 16:51,6 17:48,2 
 
60 9 Simon Englund Bollnäs MK Ungdomsrally VW 53:28,5 15:05,8 11:17,0 22,6
9   Pär Englund Bollnäs MK Golf 3  
15:14,2 14:40,4 23:33,9 
 
61 98 Björn Nordström Fredriksbergs MK C-förare 2 WD Opel 53:32,0 15:09,3 9:48,7 3,5
2   Robert Thunström Fredriksbergs MK Corsa  
16:19,5 16:57,5 20:15,0 
 
62 202 Erik Gelotte Rasbo MK C-förare 2 WD VW 53:42,6 15:19,9 9:59,3 10,6
3   Patrik Åhman Almunge MK Golf II  
15:15,0 22:24,8 15:42,8 
 
63 63 Emil Carlsson Ludvika MS Grupp E Honda 53:51,5 15:28,8 9:03,9 8,9
16   Roger Andersson Ludvika MS Civic  
15:43,0 15:38,8 22:29,7 
 
64 14 Andreas Andersson SMK Hörby Ungdomsrally Suzuki 53:55,9 15:33,2 11:44,4 4,4
10   Tommy Andersson SMK Hörby Swift GTI  
Entrant: Kjellbergs AB 17:41,3 17:07,3 19:07,3 
 
65 81 Frida Axelsson Skillingaryds MK Grupp E VW 54:53,8 16:31,1 10:06,2 57,9
17   Gerth Andersson Kinds MK Golf II  
18:03,6 17:53,5 18:56,7 
 
66 10 Lina Björklund Rättvik RK Ungdomsrally Volvo 55:09,2 16:46,5 12:57,7 15,4
11   Patrik Lindberg Hedesunda MK 940  
18:11,8 17:32,3 19:25,1 
 
67 13 Marcus Svensson Hässleholms MK Ungdomsrally Suzuki 55:41,9 17:19,2 13:30,4 32,7
12   Kenneth Svensson Hässleholms MK Swift GTI  
18:27,2 17:48,4 19:26,3 
 
68 23 Peter Hultberg Björnjägarns RC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 58:37,9 20:15,2 16:00,8 2:56,0
10   Jan Larsson Björnjägarns RC Swift  
Entrant: Dekaltrim 15:33,7 17:54,0 25:10,2 
 
69 70 Robin Svensson SMK Valdemarsvik Grupp E VW 58:47,3 20:24,6 13:59,7 9,4
18   Roger Svensson Anderstorps RC Golf  
25:02,5 15:35,6 17:29,2 
 
70 44 Johan Karlsson Nässjö MK A-förare 2 WD Volvo 1:01:24,8 23:02,1 20:44,0 2:37,5
5   Ulrik Gustavsson Nässjö MK 940  
14:16,8 13:16,9 33:51,1 
 
71 67 Per-Erik Hellström Fredriksbergs MK Grupp E Saab 1:06:54,0 28:31,3 5:29,2
19   Kent Nordquist Vansbro MK 99  
16:53,8 16:11,7 26:48,5 
 
72 92 Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD Volvo 1:15:53,9 37:31,2 34:39,4 8:59,9
8   Karl Olof Persson Järbo MK 240  
32:08,5 14:01,1 28:34,3 
 
73 109 Rolf Karlsson SMK Arboga VOC Cup / N2 C Volvo 1:16:20,9 37:58,2 30:03,4 27,0
5   Anders Dalberg SMK Arboga 244  
Entrant: PRO Rallyteam 23:05,3 22:39,4 23:56,2