2012-02-04
Dan Anderssons Minne
Official final
After SS 2
81 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 30 Markus Hällbo Säters MK A-förare 4 WD Mitsubishi 25:27,9
1   Jim Hjerpe Säters MK Lancer Evo IX  
13:08,5 12:19,4 
 
2 33 Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 26:12,9 45,0 45,0 45,0
2   Christoffer Bäck SMK Hedemora Lancer Evo VII  
13:19,3 12:53,6 
 
3 31 Erik Johansson SMK Hedemora A-förare 4 WD Audi 26:41,9 1:14,0 1:14,0 29,0
3   Anders Vallbom SMK Örebro Quattro  
13:42,2 12:59,7 
 
4 37 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2 WD Toyota 26:50,7 1:22,8 8,8
1   Emil Arvidsson Teknis M Corolla  
13:46,4 13:04,3 
 
5 17 Niklas Östmark Kolsva MS Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 27:14,2 1:46,3 23,5
1   Jonny Östmark Kolsva MS Swift  
Entrant: Östmarks Bildemontering o Service Ab 13:50,1 13:24,1 
 
6 94 Christian Gustavson Ludvika MS B-förare 2 WD VW 27:17,0 1:49,1 2,8
1   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping Golf Mk1  
13:48,2 13:28,8 
 
7 2 Kim Andersson Årjängs MK Ungdomsrally VW 27:19,9 1:52,0 2,9
1   Kent Olsson Säffle MC Polo 14 GTI  
Entrant: Danielssons motorsport DMS 13:51,6 13:28,3 
 
8 18 Niklas Pettersson Fagersta MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 27:33,2 2:05,3 19,0 13,3
2   Tony Puumala Fagersta MK GTI  
Entrant: BILAM 14:08,1 13:25,1 
 
9 32 Jennie-Lee Hermansson KAK A-förare 4 WD Mitsubishi 27:33,7 2:05,8 0,5
4   Stefan Gustafsson Ludvika MS Lancer Evo IX  
13:53,9 13:39,8 
 
9 44 Johan Karlsson Nässjö MK A-förare 2 WD Volvo 27:33,7 2:05,8 43,0
2   Ulrik Gustavsson Nässjö MK 940  
14:16,8 13:16,9 
 
11 83 Lars Stugemo KAK B-förare 4 WD Mitsubishi 27:39,4 2:11,5 5,7
1   Jonny Olofsson Umeå AK Lancer Evo IX  
14:23,6 13:15,8 
 
12 43 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK A-förare 2 WD Volvo 27:40,3 2:12,4 0,9
3   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK 940  
Entrant: 76 MOTOR OIL 14:05,2 13:35,1 
 
13 36 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Toyota 27:44,5 2:16,6 4,2
4   Christer Carlsson Katrineholms MK Corolla  
13:51,9 13:52,6 
 
14 50 Lars Ohlson SMK Vingåker VOC Elit A/ N2 A Volvo 27:53,7 2:25,8 9,2
1   Anders Isaksson Laxå MK 940  
14:15,4 13:38,3 
 
15 52 Mattias Nordlund Svärdsjö MK VOC Elit A/ N2 A Volvo 28:06,7 2:38,8 13,0 13,0
2   Mats Wittenström Ludvika MS 940  
14:21,9 13:44,8 
 
16 40 Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD Volvo 28:06,9 2:39,0 1:16,2 0,2
5   Henrik Eriksson Laxå MK 240  
Entrant: Däckverkstan i Nora 14:27,7 13:39,2 
 
17 49 Ingvar Nilsson Hällefors MK VOC Elit A/ N2 A Volvo 28:34,6 3:06,7 40,9 27,7
3   Mikael Schuster Hällefors MK 940  
14:39,6 13:55,0 
 
18 46 Ola Axelsson SMK Västerås Karting A-förare 2 WD Volvo 28:34,8 3:06,9 1:44,1 0,2
6   Per Schlegel SMK Arboga 240  
Entrant: Axelssons Turisttrafik AB 14:43,5 13:51,3 
 
19 8 Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally Volvo 28:38,8 3:10,9 1:18,9 4,0
2   Hans-Olov Bergkvist Hofors MS 940  
14:41,8 13:57,0 
 
20 45 Tobias Carneling Katrineholms MK A-förare 2 WD Renault 28:45,2 3:17,3 1:54,5 6,4
7   Johan Gustavsson Katrineholms MK Clio Sport  
14:45,7 13:59,5 
 
21 97 Alexander Cruse Kils MK Bil VOC Elit B/N2 B Volvo 28:46,6 3:18,7 1,4
1   Pierre Karlsson Fryksdalens MK 940  
Entrant: Valbo Alltjänst 14:55,8 13:50,8 
 
22 100 Daniel Edman Småbacka MK C-förare 2 WD Volvo 28:48,2 3:20,3 1,6
1   Jesper Ericsson Järbo MK 240  
14:39,3 13:48,9 
 
23 42 Jonas Brinkemar SMK Hedemora A-förare 2 WD Ford 28:53,6 3:25,7 5,4
8   Camille Cederlund SMK Hedemora Fiesta ST  
15:21,5 13:32,1 
 
23 3 Pontus Åhman Almunge MK Ungdomsrally Opel 28:53,6 3:25,7 1:33,7
3   Mikael Åhman Almunge MK Corsa  
14:49,1 14:04,5 
 
25 47 Ingemar Thelander SMK Gävle VOC Elit A/ N2 A Volvo 29:05,8 3:37,9 1:12,1 12,2
4   Jurgen Sperl Skutskärs MS 940  
Entrant: VALBO ALLTJÄNST AB 14:38,9 14:26,9 
 
26 74 Anton Alkberg Småbacka MK Grupp E Opel 29:18,0 3:50,1 12,2
1   Christer Alkberg Småbacka MK Astra  
14:48,0 14:20,0 
 
27 86 Dick Jansson Idkerbergets MK B-förare 2 WD VW 29:18,7 3:50,8 2:01,7 0,7
2   Magnus Östberg Idkerbergets MK Golf Mkii  
14:53,5 14:25,2 
 
28 201 Robert Scholander SMK Eksjö B-förare 2 WD Citroën 29:19,2 3:51,3 2:02,2 0,5
3   Patrik Knutsson Nässjö MK C2 R2 Max  
15:03,2 14:16,0 
 
29 85 Andreas Dahl Skepptuna MK B-förare 2 WD VW 29:29,6 4:01,7 2:12,6 10,4
4   Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK Golf II  
15:10,1 14:19,5 
 
30 6 Erik Brodin Skutskärs MS Ungdomsrally Opel 29:30,7 4:02,8 2:10,8 1,1
4   Thomas Brodin Skutskärs MS Kadett  
15:00,2 14:30,5 
 
31 95 Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit B/N2 B Volvo 29:33,6 4:05,7 47,0 2,9
2   Jessica Johansson Fredriksbergs MK 240  
Entrant: Åhls bildelar AB 15:31,5 14:02,1 
 
32 51 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro VOC Elit A/ N2 A Volvo 29:39,0 4:11,1 5,4
5   Fredrik Hildingsson SMK Örebro 940  
15:52,3 13:46,7 
 
33 89 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2 WD Opel 29:39,3 4:11,4 2:22,3 0,3
5   Andreas Wilhelmsson Fredriksbergs MK Ascona B  
15:05,9 14:33,4 
 
34 5 Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally Suzuki 29:41,3 4:13,4 2:21,4 2,0
5   Göran Hammarström SMK Gävle GTI  
Entrant: Sellholm Tuning 15:02,0 14:39,3 
 
35 88 Kaj Banck Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 29:49,3 4:21,4 2:32,3 8,0
6   Richard Svensson Storfors MK 940  
15:28,6 14:20,7 
 
36 58 Henrik Johansson Svärdsjö MK Grupp E VW 29:51,1 4:23,2 33,1 1,8
2   Thomas Johansson Svärdsjö MK Golf Mk 2  
15:05,1 14:46,0 
 
37 9 Simon Englund Bollnäs MK Ungdomsrally VW 29:54,6 4:26,7 2:34,7 3,5
6   Pär Englund Bollnäs MK Golf 3  
15:14,2 14:40,4 
 
38 59 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Grupp E VW 29:56,6 4:28,7 38,6 2,0
3   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK Golf Mk 2  
Entrant: Åhls´ Bildelar AB 15:19,6 14:37,0 
 
39 105 Victor Karlsson Vimmerby MS VOC Cup / N2 C Volvo 30:13,3 4:45,4 16,7
1   Thomas Gustavsson Emådalens MK 940  
Entrant: Dekaltrim.nu 15:36,1 14:37,2 
 
40 22 Mika Liimatainen SMK Trollhättan Suzuki 1300 RallyCup Citroën 30:16,8 4:48,9 3:02,6 3,5
3   Calle Örberg SMK Trollhättan AX Sport  
Entrant: BILAM 15:28,9 14:47,9 
 
41 7 Henrik Palm Ilsbo MK Ungdomsrally Volvo 30:22,2 4:54,3 5,4
7   Joakim Palm Ilsbo MK 244  
15:25,6 14:46,6 
 
42 24 Carl-Johan Brantestad Ydre MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 30:25,6 4:57,7 3:11,4 3,4
4   Mattias Laago Team Skogsåkarna Swift  
Entrant: Dekaltrim.nu 15:55,0 14:30,6 
 
43 72 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E VW 30:41,5 5:13,6 1:23,5 15,9
4   Jan Adolfsson Finnskoga MK Golf II  
15:40,8 14:50,7 
 
44 48 Arne Rådström MK Ratten VOC Elit A/ N2 A Volvo 30:45,0 5:17,1 2:51,3 3,5
6   Kent-Ola Björklund MK Ratten 940  
17:11,6 13:33,4 
 
45 103 Ronnie Ivarsson Storfors MK VOC Cup / N2 C Volvo 30:47,5 5:19,6 34,2 2,5
2   Viktor Larsson Laxå MK 940  
16:13,6 14:33,9 
 
46 4 Jari Liiten SMK Hälsinge Ungdomsrally Ford 30:49,1 5:21,2 3:29,2 1,6
8   Magnus Andersson SMK Hälsinge Escort  
15:53,7 14:55,4 
 
47 87 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 30:56,7 5:28,8 7,6
7   Per-Erik Andersson Ludvika MS 242  
14:51,2 16:05,5 
 
48 90 Håkan Lindh Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 31:00,5 5:32,6 3:43,5 3,8
8   Lasse Fagergren Laxå MK 242  
Entrant: HL Service i Laxå AB 16:25,0 14:35,5 
 
49 91 Uffe Gustafson Säters MK B-förare 2 WD Opel 31:03,7 5:35,8 3,2
9   Jesper Cardell Säters MK Corsa  
16:18,9 14:44,8 
 
50 26 Hampus Böe Filipstads MC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 31:07,2 5:39,3 3:53,0 3,5
5   Patric Normark Hällefors MK Swift GTI  
Entrant: ÖSTMARKS Bildemontering 15:54,2 15:13,0 
 
51 19 Jesper Ödberg Falköping MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 31:08,0 5:40,1 3:53,8 0,8
6   Fredrik Palm Skara MK Swift  
Entrant: Team Bläster Mäster 16:23,8 14:44,2 
 
52 65 Glenna Bjur Gnesta MK Grupp E Opel 31:16,2 5:48,3 1:58,2 8,2
5   Ricard Gelin Gnesta MK Manta  
16:01,2 15:15,0 
 
53 57 Mats Adolfsson Nässjö MK Grupp E VW 31:18,5 5:50,6 2:00,5 2,3
6   Roger Andersson Nässjö MK Polo GTI  
15:51,9 15:26,6 
 
54 61 Mats Palmqvist Fagersta MK Grupp E Saab 31:20,3 5:52,4 2:02,3 1,8
7   Alexander Lundqvist Rantala Fagersta MK 99  
16:17,6 15:02,7 
 
55 69 Pär Hedström Almunge MK Grupp E VW 31:20,7 5:52,8 2:02,7 0,4
8   Lars Hedström Almunge MK Golf  
16:05,1 15:15,6 
 
56 63 Emil Carlsson Ludvika MS Grupp E Honda 31:21,8 5:53,9 2:03,8 1,1
9   Roger Andersson Ludvika MS Civic  
15:43,0 15:38,8 
 
57 104 Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Cup / N2 C Volvo 31:26,7 5:58,8 1:13,4 4,9
3   Stefan Siljevall SMK Trollhättan 940  
Entrant: O´Learys Racing 16:20,2 15:06,5 
 
58 20 Marcus Jäder Västerås MS Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 31:33,8 6:05,9 4:19,6 7,1
7   Patrik Sällström Västerås MS Swift GTI  
Entrant: Carfix Rally Team 15:56,0 15:37,8 
 
59 68 Mikael Ottosson Teknis MC Grupp E VW 32:01,1 6:33,2 2:43,1 27,3
10   Sebatian Ottosson Teknis MC Golf Mk II  
16:16,1 15:45,0 
 
60 11 Ida Granegärd SMK Hedemora Ungdomsrally VW 32:07,4 6:39,5 4:47,5 6,3
9   Peter Granegärd SMK Hedemora Golf 1  
16:23,6 15:43,8 
 
61 77 Andreas Bohlin Sandvikens MK Grupp E VW 32:33,0 7:05,1 3:15,0 25,6
11   Jan Bohlin Sandvikens MK Golf 1.8i  
16:42,6 15:50,4 
 
62 66 Mikael Nyman MK Kopparberg Grupp E Opel 32:40,0 7:12,1 3:22,0 7,0
12   Stefan Berg MK Kopparberg Ascona A  
16:17,1 15:52,9 
 
63 25 Pelle Lundgren Östergyllen RC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 32:42,3 7:14,4 5:28,1 2,3
8   Ronnie Maxe Finspångs MS Swift Mk1 GTI  
Entrant: Sören Käll`s LMC Team 16:00,4 15:21,9 
 
64 75 Michael Lundin Eskilstuna MK Grupp E VW 32:43,9 7:16,0 3:25,9 1,6
13   Jimmy Hellström Strängnäs AMS Golf  
16:22,2 16:01,7 
 
65 73 Simon Komulainen Wäxjö MS Grupp E SEAT 33:02,9 7:35,0 3:44,9 19,0
14   Lars Schlönzig Wäxjö MS Ibiza  
17:04,5 15:58,4 
 
66 98 Björn Nordström Fredriksbergs MK C-förare 2 WD Opel 33:17,0 7:49,1 4:28,8 14,1
2   Robert Thunström Fredriksbergs MK Corsa  
16:19,5 16:57,5 
 
67 79 Thomas Åsberg Gestrike RT Grupp E Opel 33:21,3 7:53,4 4:03,3 4,3
15   Åsa Eriksson Gestrike RT Astra  
17:09,9 16:11,4 
 
68 23 Peter Hultberg Björnjägarns RC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 33:27,7 7:59,8 6:13,5 6,4
9   Jan Larsson Björnjägarns RC Swift  
Entrant: Dekaltrim 15:33,7 17:54,0 
 
69 12 Tobias Wallin Storfors MK Ungdomsrally Volvo 33:39,3 8:11,4 6:19,4 11,6
10   Kenneth Wallin Storfors MK 244  
16:58,8 16:40,5 
 
70 27 Mattias Lagström Norbergs MC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 33:55,7 8:27,8 6:41,5 16,4
10   Thomas Lagström Norbergs MC Swift GTI  
Entrant: Sören Käll´s LMC Team 16:28,2 17:27,5 
 
71 80 Andreas Selin SMK Sundsvall Grupp E VW 34:25,8 8:57,9 5:07,8 30,1
16   Stefan Selin SMK Sundsvall Golf 2  
17:59,9 16:25,9 
 
72 14 Andreas Andersson SMK Hörby Ungdomsrally Suzuki 34:48,6 9:20,7 7:28,7 22,8
11   Tommy Andersson SMK Hörby Swift GTI  
Entrant: Kjellbergs AB 17:41,3 17:07,3 
 
73 102 Lars Werner Kolsva MS VOC Cup / N2 C Volvo 35:17,7 9:49,8 5:04,4 29,1
4   Erik Werner Kolsva MS 244  
18:06,1 16:51,6 
 
74 10 Lina Björklund Rättvik RK Ungdomsrally Volvo 35:44,1 10:16,2 8:24,2 26,4
12   Patrik Lindberg Hedesunda MK 940  
18:11,8 17:32,3 
 
75 81 Frida Axelsson Skillingaryds MK Grupp E VW 35:57,1 10:29,2 6:39,1 13,0
17   Gerth Andersson Kinds MK Golf II  
18:03,6 17:53,5 
 
76 13 Marcus Svensson Hässleholms MK Ungdomsrally Suzuki 36:15,6 10:47,7 8:55,7 18,5
13   Kenneth Svensson Hässleholms MK Swift GTI  
18:27,2 17:48,4 
 
77 202 Erik Gelotte Rasbo MK C-förare 2 WD VW 37:59,8 12:31,9 9:11,6 1:44,2
3   Patrik Åhman Almunge MK Golf II  
15:15,0 22:24,8 
 
78 67 Per-Erik Hellström Fredriksbergs MK Grupp E Saab 40:05,5 14:37,6 2:05,7
18   Kent Nordquist Vansbro MK 99  
16:53,8 16:11,7 
 
79 70 Robin Svensson SMK Valdemarsvik Grupp E VW 41:18,1 15:50,2 12:00,1 1:12,6
19   Roger Svensson Anderstorps RC Golf  
25:02,5 15:35,6 
 
80 92 Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD Volvo 47:19,6 21:51,7 20:02,6 6:01,5
10   Karl Olof Persson Järbo MK 240  
32:08,5 14:01,1 
 
81 109 Rolf Karlsson SMK Arboga VOC Cup / N2 C Volvo 51:44,7 26:16,8 21:31,4 4:25,1
5   Anders Dalberg SMK Arboga 244  
Entrant: PRO Rallyteam 23:05,3 22:39,4