2011-03-12
LBC-Ruschen
Official final
After SS 4
102 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 223 Per-Arne Sääv VÖMK A-förare 4 WD Skoda 51:08,8
1   Emil Axelsson Ydre MK Fabia Super 2000  
3:33,7 19:31,0 17:43,4 10:20,7 
 
2 64 Tobias Johansson Ludvika MS A-förare 4 WD Mitsubishi 51:19,4 10,6 10,6 10,6
2   Anders Wallbom SMK Örebro Lancer Evo VIII  
3:26,1 19:43,8 17:48,7 10:20,8 
 
3 63 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A-förare 4 WD Mitsubishi 51:32,1 23,3 23,3 12,7
3   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna Lancer WRC 01  
3:35,2 19:51,4 17:34,1 10:31,4 
 
4 62 Peter Appelskog Östergyllen RC A-förare 4 WD Ford 52:33,2 1:24,4 1:24,4 1:01,1
4   Pelle Carlsson Östergyllen RC Escort  
Entrant: Team Appelskogs Bil 3:41,5 20:04,6 18:07,9 10:39,2 
 
5 66 Conny Nyström SMK Söderhamn A-förare 4 WD Mitsubishi 52:38,5 1:29,7 1:29,7 5,3
5   Tomas Ekman SMK Söderhamn Lancer Evo VII  
3:40,3 20:03,3 18:14,9 10:40,0 
 
6 65 Erik Simonsson Lima MS A-förare 4 WD Mitsubishi 53:07,5 1:58,7 1:58,7 29,0
6   Joel Eriksson Lima MS Lancer Evo VI  
3:33,9 20:31,1 18:15,7 10:46,8 
 
7 71 Markku Kärkkäinen Vännäs MK A-förare 4 WD Toyota 53:07,7 1:58,9 1:58,9 0,2
7   Samuel Kärkkäinen Vännäs MK Celica GT4  
3:33,5 20:19,2 18:32,0 10:43,0 
 
8 211 Hasse Gustafsson Vansbro MK A-förare 4 WD Subaru 53:13,9 2:05,1 2:05,1 6,2
8   Mikael Johansson Vansbro MK Impreza  
Entrant: www.swita.se 3:38,6 20:09,6 18:39,5 10:46,2 
 
9 70 Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 53:38,3 2:29,5 2:29,5 24,4
9   Robert Eriksson SMK Uppsala Lancer Evo VI  
3:38,1 20:24,6 18:40,3 10:55,3 
 
10 77 Kim Nilsson Skutskärs MS A-förare 2 WD VW 54:04,9 2:56,1 26,6
1   Lars-Olof Persson Järbo MK Golf III  
3:38,9 20:38,8 18:37,5 11:09,7 
 
11 92 Jacob Jansson MK Kopparberg B-förare 4 WD Subaru 54:21,1 3:12,3 16,2
1   Torbjörn Henrysson Teknis MC Impreza WRX STi  
3:40,0 20:31,9 18:48,2 11:21,0 
 
12 201 Erik Lindroth Mora MK A-förare 2 WD Opel 54:26,0 3:17,2 21,1 4,9
2   Henrik Hamberg Mora MK Corsa  
3:42,1 20:44,8 18:56,0 11:03,1 
 
13 74 Andreas Levin Lima MS A-förare 2 WD Peugeot 54:40,2 3:31,4 35,3 14,2
3   Therese Levin Lima MS 205 GTI  
3:42,6 20:48,2 19:02,3 11:07,1 
 
14 220 Peter Johansson Morjärvs MS A-förare 2 WD Peugoet 55:09,1 4:00,3 1:04,2 28,9
4   Magnus Johansson Luleå MS 206  
3:52,7 21:14,4 19:00,0 11:02,0 
 
15 76 Fredrik Andersson Fredriksbergs MK A-förare 2 WD Renault 55:13,8 4:05,0 1:08,9 4,7
5   Tony Puumala Fagersta MK 19  
3:42,0 20:57,6 19:17,8 11:16,4 
 
16 95 Stefan Olsson Lima MS B-förare 2 WD VW 55:40,5 4:31,7 26,7
1   Johan Ericson Lima MS Golf  
3:51,7 21:14,4 19:25,0 11:09,4 
 
17 78 Johan Eriksson Ludvika MS A-förare 2 WD Opel 55:40,9 4:32,1 1:36,0 0,4
6   Stefan Gustavsson Ludvika MS Kadett GSI 16v  
3:43,1 21:17,7 19:40,8 10:59,3 
 
18 208 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4 WD Subaru 56:09,8 5:01,0 1:48,7 28,9
2   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK Impreza  
3:51,4 21:36,7 19:06,1 11:35,6 
 
19 93 Lars Stugemo KAK B-förare 4 WD Mitsubishi 56:16,3 5:07,5 1:55,2 6,5
3   Jonny Olofsson Umeå AK Lancer Evo IX  
3:50,1 21:23,1 19:47,3 11:15,8 
 
20 80 Mikael Brodd V Östergötlands MK A-förare 2 WD Saab 56:23,2 5:14,4 2:18,3 6,9
7   Fredrik Adolfsson Östgyllen RC 9-3 Kit Car  
3:53,9 21:25,3 19:34,8 11:29,2 
 
21 79 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2 WD Volvo 56:45,8 5:37,0 2:40,9 22,6
8   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK 940  
3:44,9 21:43,4 19:38,8 11:38,7 
 
22 101 Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD Volvo 57:25,2 6:16,4 1:44,7 39,4
2   Jerker Berglund SMK Dala Falun 240  
3:55,2 21:54,0 19:49,8 11:46,2 
 
23 18 Fredrik Menck SMK Motala Volvo Original Elit A Volvo 57:38,7 6:29,9 13,5
1   Kim Göransson SMK Motala 940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB 3:56,6 22:08,2 20:01,5 11:32,4 
 
24 16 Thomas Lahti NMS Boden Volvo Original Elit A Volvo 57:57,7 6:48,9 19,0 19,0
2   Tomas Wikström Kalix MK 940  
3:59,7 22:22,9 19:49,6 11:45,5 
 
25 81 Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 WD Opel 57:59,6 6:50,8 3:54,7 1,9
9   Mikael Johansson Fagersta MK Kadett GSI  
3:54,8 22:35,1 19:55,2 11:34,5 
 
26 212 Björn Henriksson Ludvika MS B-förare 2 WD Opel 58:00,5 6:51,7 2:20,0 0,9
3   Åse Sneen Ludvika MS Kadett GSI  
3:59,8 21:30,4 19:51,6 12:38,7 
 
27 17 Lars Johansson NMS Boden Volvo Original Elit A Volvo 58:01,6 6:52,8 22,9 1,1
3   Mathias Smedberg NMS Boden 940  
4:00,9 22:10,6 20:05,1 11:45,0 
 
28 19 Brage Lundmark Piteå MS Volvo Original Elit A Volvo 58:01,8 6:53,0 23,1 0,2
4   Niklas Johansson Ryds MK 940  
Entrant: Norrbottens Bildemontering AB 3:59,5 22:22,6 19:56,1 11:43,6 
 
29 215 Bjørn Bækkevold KNA Indre Ytre Østfold B-förare 4 WD Mitsubishi 58:06,7 6:57,9 3:45,6 4,9
4   Dyre Erling Fredriksen KNA Lancer Evo V  
3:52,5 21:38,3 19:12,5 13:23,4 
 
29 222 Jens E. Eriksen NAF Msp AoB C-förare 2 WD Renault 58:06,7 6:57,9
1   Kristian A. Svendsen KNA I/y Østfold Clio Ragnotti  
3:59,7 22:13,1 20:17,9 11:36,0 
 
31 96 Joakim Irebrand Vallentuna MK B-förare 2 WD Peugeot 58:14,7 7:05,9 2:34,2 8,0
4   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK 206  
3:54,6 21:03,1 20:29,8 11:27,2 
 
32 15 Arne Rådström MK Ratten Volvo Original Elit A Volvo 58:15,2 7:06,4 36,5 0,5
5   Thomas Nilsson NMS Boden 940  
4:00,9 22:09,9 20:02,6 12:01,8 
 
33 83 Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD Volvo 58:47,4 7:38,6 4:42,5 32,2
10   Henrik Eriksson Laxå MK 240  
Entrant: Däckverkstan i Nora 4:01,6 22:32,2 20:11,0 12:02,6 
 
34 115 Stefan Carlsson MK Ramunder C-förare 2 WD Volvo 58:49,2 7:40,4 42,5 1,8
2   Markus Harrström MK Ramunder 242  
Entrant: Bulk o Containerfrakts Motorsport Team 3:58,6 22:44,7 20:23,8 11:42,1 
 
35 31 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B Volvo 58:53,8 7:45,0 4,6
1   Andreas Peters Kolsva MS 940  
4:00,0 22:56,7 20:10,3 11:46,8 
 
36 14 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit A Volvo 59:00,2 7:51,4 1:21,5 6,4
6   Lars Andersson Dals MK 940  
3:59,8 22:54,5 20:11,0 11:54,9 
 
37 205 Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo Original Elit A Volvo 59:00,7 7:51,9 1:22,0 0,5
7   Jürgen Sperl Skutskärs MS 940  
Entrant: VALBO ALLTJÄNST AB 4:01,1 22:39,0 20:14,4 12:06,2 
 
38 22 Peter Elg Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 59:09,7 8:00,9 15,9 9,0
2   Peter Johansson Säffle MC 940  
4:06,4 22:40,5 20:21,9 12:00,9 
 
39 9 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 59:21,4 8:12,6 1:42,7 11,7
8   Johan Gustavsson Katrineholms MK 940  
Entrant: BDS Bil o Fritid AB 4:03,1 22:57,4 20:23,4 11:57,5 
 
40 102 Thorbjørn Ulla NMK Gardermoen B-förare 2 WD Volvo 59:22,3 8:13,5 3:41,8 0,9
5   Tonje Ruud NAF 240  
3:54,4 22:46,2 20:40,9 12:00,8 
 
41 86 Fredrik Nilsson SMK Hörby A-förare 2 WD Volvo 59:24,1 8:15,3 5:19,2 1,8
11   Johan Månsson SMK Hörby 242  
3:59,4 22:48,7 20:52,1 11:43,9 
 
42 210 Peder Johansson MK Team Treske Volvo Original Elit B Volvo 59:27,6 8:18,8 33,8 3,5
3   Niklas Andersson MK Team Treske 240  
4:02,0 22:53,3 20:33,0 11:59,3 
 
42 103 Johan Holmudd MK Kinda B-förare 2 WD VW 59:27,6 8:18,8 3:47,1
6   Christian Holmudd MK Team Westom Golf  
3:59,7 22:38,0 20:52,8 11:57,1 
 
44 38 Viktor Johansson Sikfors SK Volvo Original C-förare Volvo 59:31,8 8:23,0 4,2
1   Tomi Puttonen Sikfors SK 244  
4:01,7 22:55,3 20:40,3 11:54,5 
 
45 1 Lars Ohlson SMK Vingåker Volvo Original Elit A Volvo 59:33,3 8:24,5 1:54,6 1,5
9   Göran Widell SMK Vingåker 940  
4:08,0 22:54,0 20:18,7 12:12,6 
 
46 60 Mattias Olsson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 1:00:09,0 9:00,2 37,2 35,7
2   Tobias Fredriksson Säffle MC 244  
4:05,3 23:17,7 20:47,5 11:58,5 
 
47 113 Carolina Jurå SMK Uppsala C-förare 4 WD Mitsubishi 1:00:11,9 9:03,1 2,9
1   Dan Jurå SMK Uppsala Lancer Evo VIII  
4:01,1 22:52,0 21:06,3 12:12,5 
 
48 34 Marcus Johansson Fredriksbergs MK Volvo Original Elit B Volvo 1:00:16,6 9:07,8 1:22,8 4,7
4   Jessica Johansson Fredriksbergs MK 240  
Entrant: Åhls bildelar AB 4:09,9 23:18,9 20:39,8 12:08,0 
 
49 30 Martin Eriksson Stuguns MK Volvo Original Elit B Volvo 1:00:19,3 9:10,5 1:25,5 2,7
5   Dennis Larsson Ragundadalens RC 940  
4:26,6 23:04,0 20:50,6 11:58,1 
 
50 106 Mats Karlsson Västra Östergötlands MK B-förare 2 WD Opel 1:00:23,0 9:14,2 4:42,5 3,7
7   Roger Johansson Munkfors MC Ascona B  
4:06,4 23:05,1 21:08,2 12:03,3 
 
51 11 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 1:00:37,0 9:28,2 2:58,3 14,0
10   Magnus Hermansson Hällefors MK 944  
4:12,2 23:17,0 20:45,9 12:21,9 
 
52 111 Mikael Johansson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 1:00:38,2 9:29,4 4:57,7 1,2
8   Calle Örberg SMK Trollhättan 242  
5:08,5 23:10,3 20:27,0 11:52,4 
 
53 25 Göran Ahlström NMS Boden Volvo Original Elit B Volvo 1:01:00,0 9:51,2 2:06,2 21,8
6   Kurt Ahlmström NMS Boden 244  
4:09,1 24:12,6 21:10,2 11:28,1 
 
54 105 Viktor Karlsson Nybro AC B-förare 2 WD VW 1:01:01,2 9:52,4 5:20,7 1,2
9   Ivan Karlsson Nybro AC Golf II  
Entrant: Orrefors Bilverkstad 4:07,7 22:04,1 20:36,8 14:12,6 
 
55 4 Mattias Nordlund Svärdsjö MK Volvo Original Elit A Volvo 1:01:02,4 9:53,6 3:23,7 1,2
11   Göran Norberg SMK Dala Falun 740  
4:10,6 23:19,6 21:13,9 12:18,3 
 
56 219 Anders Eklund Degerfors RC B-förare 2 WD Volvo 1:01:02,8 9:54,0 5:22,3 0,4
10   Andreas Karlsson Värmlands Carting Club 940  
Entrant: lejtorp racing 3:56,9 25:35,6 19:51,6 11:38,7 
 
57 7 Jochen Walther Volvo Original Elit A Volvo 1:01:20,4 10:11,6 3:41,7 17,6
12   Bianca Lustig AC Bielefeld 940  
4:23,6 22:49,5 21:18,6 12:28,7 
 
58 3 Carl-Borge Røsen KNA Solør Volvo Original Elit A Volvo 1:01:21,4 10:12,6 3:42,7 1,0
13   Anders Lindstad KNA Solør 940  
4:13,3 23:45,4 20:57,2 12:25,5 
 
59 209 Cato Rudberg KNA Kongsvinger Volvo Original Elit B Volvo 1:01:24,3 10:15,5 2:30,5 2,9
7   Kim Mastad KNA Aurskog Høland 940  
4:17,7 23:51,0 20:56,6 12:19,0 
 
60 13 Björn Lindberg SMK Gävle Volvo Original Elit A Volvo 1:01:30,1 10:21,3 3:51,4 5,8
14   Mikael Pettersson SMK Gävle 940  
4:09,4 24:49,0 20:22,7 12:09,0 
 
61 58 Pelle Persson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 1:01:30,7 10:21,9 1:58,9 0,6
3   Sven-Erik Perssson Fryksdalens MK 740  
4:10,8 23:49,4 21:11,2 12:19,3 
 
62 112 Per Ohlson Katrineholms MK B-förare Grupp E VW 1:01:32,1 10:23,3 1,4
1   Niclas Andersson Katrineholm MK Golf  
4:30,9 23:30,0 21:10,0 12:21,2 
 
63 5 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit A Volvo 1:01:48,1 10:39,3 4:09,4 16,0
15   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund 240  
4:13,2 23:50,7 21:11,6 12:32,6 
 
64 8 Pär Karlsson Lidköpings MSF Volvo Original Elit A Volvo 1:01:51,2 10:42,4 4:12,5 3,1
16   Ulf Axelsson Lidköpings MSF 940  
4:17,7 23:53,6 21:10,2 12:29,7 
 
65 36 Daniel Andersson V:a Östergötlands MK Volvo Original Elit B Volvo 1:01:56,0 10:47,2 3:02,2 4,8
8   Ida Lidebjer Granberg V:a Östergötlands MK 240  
4:16,3 23:38,6 21:20,1 12:41,0 
 
66 121 Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally Volvo 1:02:03,4 10:54,6 7,4
1   Hans-Olov Bergkvist Hofors MS 244  
4:09,7 23:43,5 21:37,3 12:32,9 
 
67 109 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 1:02:05,7 10:56,9 6:25,2 2,3
11   Per-Erik Andersson Ludvika MS 242  
4:15,7 23:20,8 20:25,4 14:03,8 
 
68 39 Pontus Hennström Vännäs MK Volvo Original C-förare Volvo 1:02:08,4 10:59,6 2:36,6 2,7
4   André Hennström Vännäs MK 244  
4:11,8 24:03,6 21:30,2 12:22,8 
 
69 118 Anders Wimark Bollnäs MK C-förare Grupp E Opel 1:02:10,3 11:01,5 1,9
1   Andreas Waleteg Bollnäs MK Astra  
4:13,8 24:03,9 21:28,9 12:23,7 
 
70 44 Simon Nilsson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 1:02:35,0 11:26,2 3:03,2 24,7
5   Dan Nilsson SMK Hörby 240  
4:17,4 24:07,1 21:39,6 12:30,9 
 
71 88 Stefan Helin Tibro MK A-förare 2 WD Opel 1:02:48,0 11:39,2 8:43,1 13,0
12   Thomas Järnström Tibro MK Ascona A  
4:23,9 23:59,9 21:41,8 12:42,4 
 
72 56 Oskar Lundmark Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 1:02:48,3 11:39,5 3:16,5 0,3
6   Johan Kempe Kullings MS 242  
Entrant: BRAÅS ÅKERI AB 4:20,2 24:04,2 21:56,4 12:27,5 
 
73 50 Mikael Bergqvist SMK Hälsinge Volvo Original C-förare Volvo 1:02:52,3 11:43,5 3:20,5 4,0
7   Ola Swing Bollnäs MK 940  
4:16,3 24:04,8 21:44,3 12:46,9 
 
74 54 Anders Larsson Stenungsunds MS Volvo Original C-förare Volvo 1:02:58,2 11:49,4 3:26,4 5,9
8   Markus Björklund Stenungsunds MS 244  
4:22,1 24:12,1 21:42,1 12:41,9 
 
75 51 Johan Eriksson MK Ratten Volvo Original C-förare Volvo 1:03:00,9 11:52,1 3:29,1 2,7
9   Sten Yngve Styffe MK Ratten 240  
4:16,3 24:44,9 21:32,1 12:27,6 
 
76 35 David Ekenmo Eksjö FRC Volvo Original Elit B Volvo 1:03:11,3 12:02,5 4:17,5 10,4
9   Magnus Lindqvist Eksjö FRC 940  
4:20,2 24:02,8 21:49,3 12:59,0 
 
77 46 Johnny Ottosson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 1:03:11,4 12:02,6 3:39,6 0,1
10   Jonas Magnusson SMK Hörby 240  
Entrant: Team 4240 4:23,7 24:25,1 21:40,2 12:42,4 
 
78 41 Marcus Johnsson Katrineholms MK Volvo Original C-förare Volvo 1:03:31,9 12:23,1 4:00,1 20,5
11   Mathias Johnsson Katrineholms MK 940  
4:22,7 24:35,2 21:47,7 12:46,3 
 
79 53 Joakim Nilsson Åtvidabergs MK Volvo Original C-förare Volvo 1:03:46,3 12:37,5 4:14,5 14,4
12   Thomas Tholander Åtvidabergs MK 242  
4:18,3 25:26,1 21:37,3 12:24,6 
 
80 40 Christian Johansson Lycksele MK Volvo Original C-förare Volvo 1:03:53,9 12:45,1 4:22,1 7,6
13   Daniel Näslund Lycksele MK 940  
4:19,6 25:10,1 21:44,2 12:40,0 
 
81 45 Philipp Knof Adac Ostwestfalen-lippe Volvo Original C-förare Volvo 1:03:58,4 12:49,6 4:26,6 4,5
14   Philipp Musholt Adac Ostwestfalen-lippe 940  
4:24,9 24:34,3 21:53,8 13:05,4 
 
82 32 Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 1:03:58,8 12:50,0 5:05,0 0,4
10   Erik Ekenberg Göteborgs MF 940  
Entrant: ugil.se 4:29,6 24:38,0 21:58,8 12:52,4 
 
83 6 Siegfried Mayr Fundrivers Volvo Original Elit A Volvo 1:04:46,4 13:37,6 7:07,7 47,6
17   Hubert Spindler 740  
4:22,2 25:10,2 22:13,2 13:00,8 
 
84 202 Jan Kåre Wilsberg KNA Kongsvinger Volvo Original Elit A Volvo 1:04:51,2 13:42,4 7:12,5 4,8
18   Tina Jeanette Olsen KNA Kongsvinger 940  
3:54,6 21:54,8 27:23,1 11:38,7 
 
85 23 Emil Fransson Vännäs MK Volvo Original Elit B Volvo 1:04:51,6 13:42,8 5:57,8 0,4
11   Anton Bingebo Vännäs MK 940  
4:09,2 22:52,3 23:13,5 14:36,6 
 
86 59 Joakim Ryen Lima MS Volvo Original C-förare Volvo 1:04:52,2 13:43,4 5:20,4 0,6
15   Jimmy Johansson Lima MS 240  
4:37,1 25:14,9 22:11,1 12:49,1 
 
87 224 Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally VW 1:05:18,8 14:10,0 3:15,4 26,6
2   Göran Hammarström SMK Gävle Golf  
4:22,9 24:58,5 23:02,2 12:55,2 
 
88 52 Anders Ahlberg Forshaga MC Volvo Original C-förare Volvo 1:05:23,1 14:14,3 5:51,3 4,3
16   Mats Bruse Persson Munkfors MC 244  
4:25,2 24:57,9 22:53,2 13:06,8 
 
89 21 Oscar Johansson SMK Nyköping Volvo Original Elit B Volvo 1:06:02,1 14:53,3 7:08,3 39,0
12   Martin Andersson Götene MK 940  
7:54,7 24:23,9 21:11,2 12:32,3 
 
90 48 Sebastian Johansson Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 1:06:23,1 15:14,3 6:51,3 21,0
17   Sebastian Nihlmar Götene 244  
4:40,1 25:55,2 22:42,3 13:05,5 
 
91 90 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare Grupp E Volvo 1:06:31,5 15:22,7 8,4
1   Tobias Pettersson V:a Östergötlands MK 740  
Entrant: Team KåCe Bilservice 4:29,8 25:50,3 22:57,8 13:13,6 
 
92 61 Johan Wedin Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 1:06:34,9 15:26,1 7:03,1 3,4
18   Anders Fredriksson Ludvika MS 242  
4:28,9 24:34,4 21:48,0 15:43,6 
 
93 104 Andreas Dahl Skepptuna MK B-förare 2 WD VW 1:07:27,1 16:18,3 11:46,6 52,2
12   Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK Golf II  
3:56,5 31:28,9 20:15,4 11:46,3 
 
94 42 Tore Bigsten Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 1:07:38,9 16:30,1 8:07,1 11,8
19   Torbjörn Fagerlind Götene MK 940  
4:20,4 25:05,8 22:52,9 15:19,8 
 
95 221 Mattias Andersson Siljan Bilracing Klubb C-förare Grupp E Saab 1:08:02,4 16:53,6 5:52,1 23,5
2   Eric Sund Siljan Bilracing Klubb 99  
4:42,7 26:07,6 23:59,9 13:12,2 
 
96 12 Robin Brandel Rasbo MK Volvo Original Elit A Volvo 1:08:28,1 17:19,3 10:49,4 25,7
19   Roineandersson SMK Uppsala 944  
4:03,7 22:21,1 30:03,9 11:59,4 
 
97 84 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 1:09:54,3 18:45,5 15:49,4 1:26,2
13   Anders Isaksson Laxå MK 940  
Entrant: Däckverkstan i Nora 4:03,1 22:52,3 20:41,6 22:17,3 
 
98 216 Magnus Persson SMK Söderhamn Volvo Original Elit B Volvo 1:14:17,8 23:09,0 15:24,0 4:23,5
13   Anders Banger Ljusdals MS 940  
4:06,2 37:08,2 20:55,6 12:07,8 
 
99 47 Stefan Haberland Msc Sauerlach Volvo Original C-förare Volvo 1:20:20,6 29:11,8 20:48,8 6:02,8
20   Willi Trautmansberger Msc Emmersdorf 244  
4:35,9 39:00,1 22:46,5 13:18,1 
 
100 119 Rolf Karlsson SMK Arboga Volvo Original C-förare Volvo 1:27:11,2 36:02,4 27:39,4 6:50,6
21   Ingvar Christiansen Kolsva MS 240  
6:02,8 33:58,2 29:44,6 17:25,6 
 
101 97 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2 WD Volvo 1:29:07,6 37:58,8 33:27,1 1:56,4
13   Jennie Ragnarsson SMK Karlskoga 940  
Entrant: Lejtorp Racing 3:57,4 22:21,0 49:36,0 11:53,2 
 
102 27 Philip Haag Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 1:52:00,1 1:00:51,3 53:06,3 22:52,5
14   Martin Kempe Kullings MS 940  
5:52,3 1:09:17,2 21:08,9 12:21,7