2011-03-12
LBC-Ruschen
Official final
After SS 3
103 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 223 Per-Arne Sääv VÖMK A-förare 4 WD Skoda 40:48,1
1   Emil Axelsson Ydre MK Fabia Super 2000  
3:33,7 19:31,0 17:43,4 
 
2 64 Tobias Johansson Ludvika MS A-förare 4 WD Mitsubishi 40:58,6 10,5 10,5 10,5
2   Anders Wallbom SMK Örebro Lancer Evo VIII  
3:26,1 19:43,8 17:48,7 
 
3 63 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A-förare 4 WD Mitsubishi 41:00,7 12,6 12,6 2,1
3   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna Lancer WRC 01  
3:35,2 19:51,4 17:34,1 
 
4 62 Peter Appelskog Östergyllen RC A-förare 4 WD Ford 41:54,0 1:05,9 1:05,9 53,3
4   Pelle Carlsson Östergyllen RC Escort  
Entrant: Team Appelskogs Bil 3:41,5 20:04,6 18:07,9 
 
5 66 Conny Nyström SMK Söderhamn A-förare 4 WD Mitsubishi 41:58,5 1:10,4 1:10,4 4,5
5   Tomas Ekman SMK Söderhamn Lancer Evo VII  
3:40,3 20:03,3 18:14,9 
 
6 65 Erik Simonsson Lima MS A-förare 4 WD Mitsubishi 42:20,7 1:32,6 1:32,6 22,2
6   Joel Eriksson Lima MS Lancer Evo VI  
3:33,9 20:31,1 18:15,7 
 
7 71 Markku Kärkkäinen Vännäs MK A-förare 4 WD Toyota 42:24,7 1:36,6 1:36,6 4,0
7   Samuel Kärkkäinen Vännäs MK Celica GT4  
3:33,5 20:19,2 18:32,0 
 
8 211 Hasse Gustafsson Vansbro MK A-förare 4 WD Subaru 42:27,7 1:39,6 1:39,6 3,0
8   Mikael Johansson Vansbro MK Impreza  
Entrant: www.swita.se 3:38,6 20:09,6 18:39,5 
 
9 70 Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 42:43,0 1:54,9 1:54,9 15,3
9   Robert Eriksson SMK Uppsala Lancer Evo VI  
3:38,1 20:24,6 18:40,3 
 
10 77 Kim Nilsson Skutskärs MS A-förare 2 WD VW 42:55,2 2:07,1 12,2
1   Lars-Olof Persson Järbo MK Golf III  
3:38,9 20:38,8 18:37,5 
 
11 92 Jacob Jansson MK Kopparberg B-förare 4 WD Subaru 43:00,1 2:12,0 4,9
1   Torbjörn Henrysson Teknis MC Impreza WRX STi  
3:40,0 20:31,9 18:48,2 
 
12 201 Erik Lindroth Mora MK A-förare 2 WD Opel 43:22,9 2:34,8 27,7 22,8
2   Henrik Hamberg Mora MK Corsa  
3:42,1 20:44,8 18:56,0 
 
13 74 Andreas Levin Lima MS A-förare 2 WD Peugeot 43:33,1 2:45,0 37,9 10,2
3   Therese Levin Lima MS 205 GTI  
3:42,6 20:48,2 19:02,3 
 
14 76 Fredrik Andersson Fredriksbergs MK A-förare 2 WD Renault 43:57,4 3:09,3 1:02,2 24,3
4   Tony Puumala Fagersta MK 19  
3:42,0 20:57,6 19:17,8 
 
15 220 Peter Johansson Morjärvs MS A-förare 2 WD Peugoet 44:07,1 3:19,0 1:11,9 9,7
5   Magnus Johansson Luleå MS 206  
3:52,7 21:14,4 19:00,0 
 
16 95 Stefan Olsson Lima MS B-förare 2 WD VW 44:31,1 3:43,0 24,0
1   Johan Ericson Lima MS Golf  
3:51,7 21:14,4 19:25,0 
 
17 208 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4 WD Subaru 44:34,2 3:46,1 1:34,1 3,1
2   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK Impreza  
3:51,4 21:36,7 19:06,1 
 
18 78 Johan Eriksson Ludvika MS A-förare 2 WD Opel 44:41,6 3:53,5 1:46,4 7,4
6   Stefan Gustavsson Ludvika MS Kadett GSI 16v  
3:43,1 21:17,7 19:40,8 
 
19 215 Bjørn Bækkevold KNA Indre Ytre Østfold B-förare 4 WD Mitsubishi 44:43,3 3:55,2 1:43,2 1,7
3   Dyre Erling Fredriksen KNA Lancer Evo V  
3:52,5 21:38,3 19:12,5 
 
20 80 Mikael Brodd V Östergötlands MK A-förare 2 WD Saab 44:54,0 4:05,9 1:58,8 10,7
7   Fredrik Adolfsson Östgyllen RC 9-3 Kit Car  
3:53,9 21:25,3 19:34,8 
 
21 93 Lars Stugemo KAK B-förare 4 WD Mitsubishi 45:00,5 4:12,4 2:00,4 6,5
4   Jonny Olofsson Umeå AK Lancer Evo IX  
3:50,1 21:23,1 19:47,3 
 
22 79 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2 WD Volvo 45:07,1 4:19,0 2:11,9 6,6
8   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK 940  
3:44,9 21:43,4 19:38,8 
 
23 212 Björn Henriksson Ludvika MS B-förare 2 WD Opel 45:21,8 4:33,7 50,7 14,7
2   Åse Sneen Ludvika MS Kadett GSI  
3:59,8 21:30,4 19:51,6 
 
24 101 Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD Volvo 45:39,0 4:50,9 1:07,9 17,2
3   Jerker Berglund SMK Dala Falun 240  
3:55,2 21:54,0 19:49,8 
 
25 18 Fredrik Menck SMK Motala Volvo Original Elit A Volvo 46:06,3 5:18,2 27,3
1   Kim Göransson SMK Motala 940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB 3:56,6 22:08,2 20:01,5 
 
26 16 Thomas Lahti NMS Boden Volvo Original Elit A Volvo 46:12,2 5:24,1 5,9 5,9
2   Tomas Wikström Kalix MK 940  
3:59,7 22:22,9 19:49,6 
 
27 15 Arne Rådström MK Ratten Volvo Original Elit A Volvo 46:13,4 5:25,3 7,1 1,2
3   Thomas Nilsson NMS Boden 940  
4:00,9 22:09,9 20:02,6 
 
28 17 Lars Johansson NMS Boden Volvo Original Elit A Volvo 46:16,6 5:28,5 10,3 3,2
4   Mathias Smedberg NMS Boden 940  
4:00,9 22:10,6 20:05,1 
 
29 19 Brage Lundmark Piteå MS Volvo Original Elit A Volvo 46:18,2 5:30,1 11,9 1,6
5   Niklas Johansson Ryds MK 940  
Entrant: Norrbottens Bildemontering AB 3:59,5 22:22,6 19:56,1 
 
30 81 Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 WD Opel 46:25,1 5:37,0 3:29,9 6,9
9   Mikael Johansson Fagersta MK Kadett GSI  
3:54,8 22:35,1 19:55,2 
 
31 222 Jens E. Eriksen NAF Msp AoB C-förare 2 WD Renault 46:30,7 5:42,6 5,6
1   Kristian A. Svendsen KNA I/y Østfold Clio Ragnotti  
3:59,7 22:13,1 20:17,9 
 
32 83 Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD Volvo 46:44,8 5:56,7 3:49,6 14,1
10   Henrik Eriksson Laxå MK 240  
Entrant: Däckverkstan i Nora 4:01,6 22:32,2 20:11,0 
 
33 96 Joakim Irebrand Vallentuna MK B-förare 2 WD Peugeot 46:47,5 5:59,4 2:16,4 2,7
4   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK 206  
3:54,6 21:03,1 20:29,8 
 
34 105 Viktor Karlsson Nybro AC B-förare 2 WD VW 46:48,6 6:00,5 2:17,5 1,1
5   Ivan Karlsson Nybro AC Golf II  
Entrant: Orrefors Bilverkstad 4:07,7 22:04,1 20:36,8 
 
35 205 Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo Original Elit A Volvo 46:54,5 6:06,4 48,2 5,9
6   Jürgen Sperl Skutskärs MS 940  
Entrant: VALBO ALLTJÄNST AB 4:01,1 22:39,0 20:14,4 
 
36 14 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit A Volvo 47:05,3 6:17,2 59,0 10,8
7   Lars Andersson Dals MK 940  
3:59,8 22:54,5 20:11,0 
 
37 31 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B Volvo 47:07,0 6:18,9 1,7
1   Andreas Peters Kolsva MS 940  
4:00,0 22:56,7 20:10,3 
 
38 115 Stefan Carlsson MK Ramunder C-förare 2 WD Volvo 47:07,1 6:19,0 36,4 0,1
2   Markus Harrström MK Ramunder 242  
Entrant: Bulk o Containerfrakts Motorsport Team 3:58,6 22:44,7 20:23,8 
 
39 22 Peter Elg Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 47:08,8 6:20,7 1,8 1,7
2   Peter Johansson Säffle MC 940  
4:06,4 22:40,5 20:21,9 
 
40 1 Lars Ohlson SMK Vingåker Volvo Original Elit A Volvo 47:20,7 6:32,6 1:14,4 11,9
8   Göran Widell SMK Vingåker 940  
4:08,0 22:54,0 20:18,7 
 
41 102 Thorbjørn Ulla NMK Gardermoen B-förare 2 WD Volvo 47:21,5 6:33,4 2:50,4 0,8
6   Tonje Ruud NAF 240  
3:54,4 22:46,2 20:40,9 
 
42 9 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 47:23,9 6:35,8 1:17,6 2,4
9   Johan Gustavsson Katrineholms MK 940  
Entrant: BDS Bil o Fritid AB 4:03,1 22:57,4 20:23,4 
 
43 210 Peder Johansson MK Team Treske Volvo Original Elit B Volvo 47:28,3 6:40,2 21,3 4,4
3   Niklas Andersson MK Team Treske 240  
4:02,0 22:53,3 20:33,0 
 
44 103 Johan Holmudd MK Kinda B-förare 2 WD VW 47:30,5 6:42,4 2:59,4 2,2
7   Christian Holmudd MK Team Westom Golf  
3:59,7 22:38,0 20:52,8 
 
45 84 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 47:37,0 6:48,9 4:41,8 6,5
11   Anders Isaksson Laxå MK 940  
Entrant: Däckverkstan i Nora 4:03,1 22:52,3 20:41,6 
 
46 38 Viktor Johansson Sikfors SK Volvo Original C-förare Volvo 47:37,3 6:49,2 0,3
1   Tomi Puttonen Sikfors SK 244  
4:01,7 22:55,3 20:40,3 
 
47 86 Fredrik Nilsson SMK Hörby A-förare 2 WD Volvo 47:40,2 6:52,1 4:45,0 2,9
12   Johan Månsson SMK Hörby 242  
3:59,4 22:48,7 20:52,1 
 
48 113 Carolina Jurå SMK Uppsala C-förare 4 WD Mitsubishi 47:59,4 7:11,3 19,2
1   Dan Jurå SMK Uppsala Lancer Evo VIII  
4:01,1 22:52,0 21:06,3 
 
49 109 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 48:01,9 7:13,8 3:30,8 2,5
8   Per-Erik Andersson Ludvika MS 242  
4:15,7 23:20,8 20:25,4 
 
50 34 Marcus Johansson Fredriksbergs MK Volvo Original Elit B Volvo 48:08,6 7:20,5 1:01,6 6,7
4   Jessica Johansson Fredriksbergs MK 240  
Entrant: Åhls bildelar AB 4:09,9 23:18,9 20:39,8 
 
51 60 Mattias Olsson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 48:10,5 7:22,4 33,2 1,9
2   Tobias Fredriksson Säffle MC 244  
4:05,3 23:17,7 20:47,5 
 
52 11 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 48:15,1 7:27,0 2:08,8 4,6
10   Magnus Hermansson Hällefors MK 944  
4:12,2 23:17,0 20:45,9 
 
53 106 Mats Karlsson Västra Östergötlands MK B-förare 2 WD Opel 48:19,7 7:31,6 3:48,6 4,6
9   Roger Johansson Munkfors MC Ascona B  
4:06,4 23:05,1 21:08,2 
 
54 30 Martin Eriksson Stuguns MK Volvo Original Elit B Volvo 48:21,2 7:33,1 1:14,2 1,5
5   Dennis Larsson Ragundadalens RC 940  
4:26,6 23:04,0 20:50,6 
 
55 4 Mattias Nordlund Svärdsjö MK Volvo Original Elit A Volvo 48:44,1 7:56,0 2:37,8 22,9
11   Göran Norberg SMK Dala Falun 740  
4:10,6 23:19,6 21:13,9 
 
56 111 Mikael Johansson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 48:45,8 7:57,7 4:14,7 1,7
10   Calle Örberg SMK Trollhättan 242  
5:08,5 23:10,3 20:27,0 
 
57 7 Jochen Walther Volvo Original Elit A Volvo 48:51,7 8:03,6 2:45,4 5,9
12   Bianca Lustig AC Bielefeld 940  
4:23,6 22:49,5 21:18,6 
 
58 3 Carl-Borge Røsen KNA Solør Volvo Original Elit A Volvo 48:55,9 8:07,8 2:49,6 4,2
13   Anders Lindstad KNA Solør 940  
4:13,3 23:45,4 20:57,2 
 
59 209 Cato Rudberg KNA Kongsvinger Volvo Original Elit B Volvo 49:05,3 8:17,2 1:58,3 9,4
6   Kim Mastad KNA Aurskog Høland 940  
4:17,7 23:51,0 20:56,6 
 
60 112 Per Ohlson Katrineholms MK B-förare Grupp E VW 49:10,9 8:22,8 5,6
1   Niclas Andersson Katrineholm MK Golf  
4:30,9 23:30,0 21:10,0 
 
61 58 Pelle Persson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 49:11,4 8:23,3 1:34,1 0,5
3   Sven-Erik Perssson Fryksdalens MK 740  
4:10,8 23:49,4 21:11,2 
 
62 36 Daniel Andersson V:a Östergötlands MK Volvo Original Elit B Volvo 49:15,0 8:26,9 2:08,0 3,6
7   Ida Lidebjer Granberg V:a Östergötlands MK 240  
4:16,3 23:38,6 21:20,1 
 
63 5 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit A Volvo 49:15,5 8:27,4 3:09,2 0,5
14   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund 240  
4:13,2 23:50,7 21:11,6 
 
64 13 Björn Lindberg SMK Gävle Volvo Original Elit A Volvo 49:21,1 8:33,0 3:14,8 5,6
15   Mikael Pettersson SMK Gävle 940  
4:09,4 24:49,0 20:22,7 
 
65 8 Pär Karlsson Lidköpings MSF Volvo Original Elit A Volvo 49:21,5 8:33,4 3:15,2 0,4
16   Ulf Axelsson Lidköpings MSF 940  
4:17,7 23:53,6 21:10,2 
 
66 219 Anders Eklund Degerfors RC B-förare 2 WD Volvo 49:24,1 8:36,0 4:53,0 2,6
11   Andreas Karlsson Värmlands Carting Club 940  
Entrant: lejtorp racing 3:56,9 25:35,6 19:51,6 
 
67 121 Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally Volvo 49:30,5 8:42,4 6,4
1   Hans-Olov Bergkvist Hofors MS 244  
4:09,7 23:43,5 21:37,3 
 
68 25 Göran Ahlström NMS Boden Volvo Original Elit B Volvo 49:31,9 8:43,8 2:24,9 1,4
8   Kurt Ahlmström NMS Boden 244  
4:09,1 24:12,6 21:10,2 
 
69 39 Pontus Hennström Vännäs MK Volvo Original C-förare Volvo 49:45,6 8:57,5 2:08,3 13,7
4   André Hennström Vännäs MK 244  
4:11,8 24:03,6 21:30,2 
 
70 118 Anders Wimark Bollnäs MK C-förare Grupp E Opel 49:46,6 8:58,5 1,0
1   Andreas Waleteg Bollnäs MK Astra  
4:13,8 24:03,9 21:28,9 
 
71 44 Simon Nilsson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 50:04,1 9:16,0 2:26,8 17,5
5   Dan Nilsson SMK Hörby 240  
4:17,4 24:07,1 21:39,6 
 
72 50 Mikael Bergqvist SMK Hälsinge Volvo Original C-förare Volvo 50:05,4 9:17,3 2:28,1 1,3
6   Ola Swing Bollnäs MK 940  
4:16,3 24:04,8 21:44,3 
 
73 88 Stefan Helin Tibro MK A-förare 2 WD Opel 50:05,6 9:17,5 7:10,4 0,2
13   Thomas Järnström Tibro MK Ascona A  
4:23,9 23:59,9 21:41,8 
 
74 35 David Ekenmo Eksjö FRC Volvo Original Elit B Volvo 50:12,3 9:24,2 3:05,3 6,7
9   Magnus Lindqvist Eksjö FRC 940  
4:20,2 24:02,8 21:49,3 
 
75 23 Emil Fransson Vännäs MK Volvo Original Elit B Volvo 50:15,0 9:26,9 3:08,0 2,7
10   Anton Bingebo Vännäs MK 940  
4:09,2 22:52,3 23:13,5 
 
76 54 Anders Larsson Stenungsunds MS Volvo Original C-förare Volvo 50:16,3 9:28,2 2:39,0 1,3
7   Markus Björklund Stenungsunds MS 244  
4:22,1 24:12,1 21:42,1 
 
77 56 Oskar Lundmark Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 50:20,8 9:32,7 2:43,5 4,5
8   Johan Kempe Kullings MS 242  
Entrant: BRAÅS ÅKERI AB 4:20,2 24:04,2 21:56,4 
 
78 46 Johnny Ottosson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 50:29,0 9:40,9 2:51,7 8,2
9   Jonas Magnusson SMK Hörby 240  
Entrant: Team 4240 4:23,7 24:25,1 21:40,2 
 
79 51 Johan Eriksson MK Ratten Volvo Original C-förare Volvo 50:33,3 9:45,2 2:56,0 4,3
10   Sten Yngve Styffe MK Ratten 240  
4:16,3 24:44,9 21:32,1 
 
80 41 Marcus Johnsson Katrineholms MK Volvo Original C-förare Volvo 50:45,6 9:57,5 3:08,3 12,3
11   Mathias Johnsson Katrineholms MK 940  
4:22,7 24:35,2 21:47,7 
 
81 61 Johan Wedin Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 50:51,3 10:03,2 3:14,0 5,7
12   Anders Fredriksson Ludvika MS 242  
4:28,9 24:34,4 21:48,0 
 
82 45 Philipp Knof Adac Ostwestfalen-lippe Volvo Original C-förare Volvo 50:53,0 10:04,9 3:15,7 1,7
13   Philipp Musholt Adac Ostwestfalen-lippe 940  
4:24,9 24:34,3 21:53,8 
 
83 32 Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 51:06,4 10:18,3 3:59,4 13,4
11   Erik Ekenberg Göteborgs MF 940  
Entrant: ugil.se 4:29,6 24:38,0 21:58,8 
 
84 40 Christian Johansson Lycksele MK Volvo Original C-förare Volvo 51:13,9 10:25,8 3:36,6 7,5
14   Daniel Näslund Lycksele MK 940  
4:19,6 25:10,1 21:44,2 
 
85 53 Joakim Nilsson Åtvidabergs MK Volvo Original C-förare Volvo 51:21,7 10:33,6 3:44,4 7,8
15   Thomas Tholander Åtvidabergs MK 242  
4:18,3 25:26,1 21:37,3 
 
86 6 Siegfried Mayr Fundrivers Volvo Original Elit A Volvo 51:45,6 10:57,5 5:39,3 23,9
17   Hubert Spindler 740  
4:22,2 25:10,2 22:13,2 
 
87 59 Joakim Ryen Lima MS Volvo Original C-förare Volvo 52:03,1 11:15,0 4:25,8 17,5
16   Jimmy Johansson Lima MS 240  
4:37,1 25:14,9 22:11,1 
 
88 52 Anders Ahlberg Forshaga MC Volvo Original C-förare Volvo 52:16,3 11:28,2 4:39,0 13,2
17   Mats Bruse Persson Munkfors MC 244  
4:25,2 24:57,9 22:53,2 
 
89 42 Tore Bigsten Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 52:19,1 11:31,0 4:41,8 2,8
18   Torbjörn Fagerlind Götene MK 940  
4:20,4 25:05,8 22:52,9 
 
90 224 Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally VW 52:23,6 11:35,5 2:53,1 4,5
2   Göran Hammarström SMK Gävle Golf  
4:22,9 24:58,5 23:02,2 
 
91 89 Per-Erik Hellström Fredriksbergs MK A-förare Grupp E Saab 52:34,7 11:46,6 11,1
1   Kent Nordquist Vansbro MK 99  
4:28,8 25:26,9 22:39,0 
 
92 202 Jan Kåre Wilsberg KNA Kongsvinger Volvo Original Elit A Volvo 53:12,5 12:24,4 7:06,2 37,8
18   Tina Jeanette Olsen KNA Kongsvinger 940  
3:54,6 21:54,8 27:23,1 
 
93 48 Sebastian Johansson Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 53:17,6 12:29,5 5:40,3 5,1
19   Sebastian Nihlmar Götene 244  
4:40,1 25:55,2 22:42,3 
 
94 90 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare Grupp E Volvo 53:17,9 12:29,8 43,2 0,3
2   Tobias Pettersson V:a Östergötlands MK 740  
Entrant: Team KåCe Bilservice 4:29,8 25:50,3 22:57,8 
 
95 21 Oscar Johansson SMK Nyköping Volvo Original Elit B Volvo 53:29,8 12:41,7 6:22,8 11,9
12   Martin Andersson Götene MK 940  
7:54,7 24:23,9 21:11,2 
 
96 221 Mattias Andersson Siljan Bilracing Klubb C-förare Grupp E Saab 54:50,2 14:02,1 5:03,6 1:20,4
2   Eric Sund Siljan Bilracing Klubb 99  
4:42,7 26:07,6 23:59,9 
 
97 104 Andreas Dahl Skepptuna MK B-förare 2 WD VW 55:40,8 14:52,7 11:09,7 50,6
12   Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK Golf II  
3:56,5 31:28,9 20:15,4 
 
98 12 Robin Brandel Rasbo MK Volvo Original Elit A Volvo 56:28,7 15:40,6 10:22,4 47,9
19   Roineandersson SMK Uppsala 944  
4:03,7 22:21,1 30:03,9 
 
99 216 Magnus Persson SMK Söderhamn Volvo Original Elit B Volvo 1:02:10,0 21:21,9 15:03,0 5:41,3
13   Anders Banger Ljusdals MS 940  
4:06,2 37:08,2 20:55,6 
 
100 47 Stefan Haberland Msc Sauerlach Volvo Original C-förare Volvo 1:07:02,5 26:14,4 19:25,2 4:52,5
20   Willi Trautmansberger Msc Emmersdorf 244  
4:35,9 39:00,1 22:46,5 
 
101 119 Rolf Karlsson SMK Arboga Volvo Original C-förare Volvo 1:09:45,6 28:57,5 22:08,3 2:43,1
21   Ingvar Christiansen Kolsva MS 240  
6:02,8 33:58,2 29:44,6 
 
102 97 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2 WD Volvo 1:15:54,4 35:06,3 31:23,3 6:08,8
13   Jennie Ragnarsson SMK Karlskoga 940  
Entrant: Lejtorp Racing 3:57,4 22:21,0 49:36,0 
 
103 27 Philip Haag Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 1:39:38,4 58:50,3 52:31,4 23:44,0
14   Martin Kempe Kullings MS 940  
5:52,3 1:09:17,2 21:08,9