2011-03-12
LBC-Ruschen
Official final
After SS 2
113 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 223 Per-Arne Sääv VÖMK A-förare 4 WD Skoda 23:04,7
1   Emil Axelsson Ydre MK Fabia Super 2000  
3:33,7 19:31,0 
 
2 64 Tobias Johansson Ludvika MS A-förare 4 WD Mitsubishi 23:09,9 5,2 5,2 5,2
2   Anders Wallbom SMK Örebro Lancer Evo VIII  
3:26,1 19:43,8 
 
3 63 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A-förare 4 WD Mitsubishi 23:26,6 21,9 21,9 16,7
3   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna Lancer WRC 01  
3:35,2 19:51,4 
 
4 66 Conny Nyström SMK Söderhamn A-förare 4 WD Mitsubishi 23:43,6 38,9 38,9 17,0
4   Tomas Ekman SMK Söderhamn Lancer Evo VII  
3:40,3 20:03,3 
 
5 62 Peter Appelskog Östergyllen RC A-förare 4 WD Ford 23:46,1 41,4 41,4 2,5
5   Pelle Carlsson Östergyllen RC Escort  
Entrant: Team Appelskogs Bil 3:41,5 20:04,6 
 
6 211 Hasse Gustafsson Vansbro MK A-förare 4 WD Subaru 23:48,2 43,5 43,5 2,1
6   Mikael Johansson Vansbro MK Impreza  
Entrant: www.swita.se 3:38,6 20:09,6 
 
7 71 Markku Kärkkäinen Vännäs MK A-förare 4 WD Toyota 23:52,7 48,0 48,0 4,5
7   Samuel Kärkkäinen Vännäs MK Celica GT4  
3:33,5 20:19,2 
 
8 70 Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 24:02,7 58,0 58,0 10,0
8   Robert Eriksson SMK Uppsala Lancer Evo VI  
3:38,1 20:24,6 
 
9 65 Erik Simonsson Lima MS A-förare 4 WD Mitsubishi 24:05,0 1:00,3 1:00,3 2,3
9   Joel Eriksson Lima MS Lancer Evo VI  
3:33,9 20:31,1 
 
10 92 Jacob Jansson MK Kopparberg B-förare 4 WD Subaru 24:11,9 1:07,2 6,9
1   Torbjörn Henrysson Teknis MC Impreza WRX STi  
3:40,0 20:31,9 
 
11 77 Kim Nilsson Skutskärs MS A-förare 2 WD VW 24:17,7 1:13,0 5,8
1   Lars-Olof Persson Järbo MK Golf III  
3:38,9 20:38,8 
 
12 201 Erik Lindroth Mora MK A-förare 2 WD Opel 24:26,9 1:22,2 9,2 9,2
2   Henrik Hamberg Mora MK Corsa  
3:42,1 20:44,8 
 
13 74 Andreas Levin Lima MS A-förare 2 WD Peugeot 24:30,8 1:26,1 13,1 3,9
3   Therese Levin Lima MS 205 GTI  
3:42,6 20:48,2 
 
14 76 Fredrik Andersson Fredriksbergs MK A-förare 2 WD Renault 24:39,6 1:34,9 21,9 8,8
4   Tony Puumala Fagersta MK 19  
3:42,0 20:57,6 
 
15 96 Joakim Irebrand Vallentuna MK B-förare 2 WD Peugeot 24:57,7 1:53,0 18,1
1   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK 206  
3:54,6 21:03,1 
 
16 78 Johan Eriksson Ludvika MS A-förare 2 WD Opel 25:00,8 1:56,1 43,1 3,1
5   Stefan Gustavsson Ludvika MS Kadett GSI 16v  
3:43,1 21:17,7 
 
17 95 Stefan Olsson Lima MS B-förare 2 WD VW 25:06,1 2:01,4 8,4 5,3
2   Johan Ericson Lima MS Golf  
3:51,7 21:14,4 
 
18 220 Peter Johansson Morjärvs MS A-förare 2 WD Peugoet 25:07,1 2:02,4 49,4 1,0
6   Magnus Johansson Luleå MS 206  
3:52,7 21:14,4 
 
19 93 Lars Stugemo KAK B-förare 4 WD Mitsubishi 25:13,2 2:08,5 1:01,3 6,1
2   Jonny Olofsson Umeå AK Lancer Evo IX  
3:50,1 21:23,1 
 
20 80 Mikael Brodd V Östergötlands MK A-förare 2 WD Saab 25:19,2 2:14,5 1:01,5 6,0
7   Fredrik Adolfsson Östgyllen RC 9-3 Kit Car  
3:53,9 21:25,3 
 
21 208 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4 WD Subaru 25:28,1 2:23,4 1:16,2 8,9
3   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK Impreza  
3:51,4 21:36,7 
 
22 79 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2 WD Volvo 25:28,3 2:23,6 1:10,6 0,2
8   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK 940  
3:44,9 21:43,4 
 
23 212 Björn Henriksson Ludvika MS B-förare 2 WD Opel 25:30,2 2:25,5 32,5 1,9
3   Åse Sneen Ludvika MS Kadett GSI  
3:59,8 21:30,4 
 
24 215 Bjørn Bækkevold KNA Indre Ytre Østfold B-förare 4 WD Mitsubishi 25:30,8 2:26,1 1:18,9 0,6
4   Dyre Erling Fredriksen KNA Lancer Evo V  
3:52,5 21:38,3 
 
25 101 Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD Volvo 25:49,2 2:44,5 51,5 18,4
4   Jerker Berglund SMK Dala Falun 240  
3:55,2 21:54,0 
 
26 202 Jan Kåre Wilsberg KNA Kongsvinger Volvo Original Elit A Volvo 25:49,4 2:44,7 0,2
1   Tina Jeanette Olsen KNA Kongsvinger 940  
3:54,6 21:54,8 
 
27 18 Fredrik Menck SMK Motala Volvo Original Elit A Volvo 26:04,8 3:00,1 15,4 15,4
2   Kim Göransson SMK Motala 940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB 3:56,6 22:08,2 
 
28 203 Patrik Backman Bengtsfors MC C-förare 2 WD VW 26:10,5 3:05,8 5,7
1   Albin Timell Bengtsfors MC Golf 2  
Entrant: Kicki´s Café Bengtsfors 4:00,3 22:10,2 
 
29 15 Arne Rådström MK Ratten Volvo Original Elit A Volvo 26:10,8 3:06,1 21,4 0,3
3   Thomas Nilsson NMS Boden 940  
4:00,9 22:09,9 
 
30 17 Lars Johansson NMS Boden Volvo Original Elit A Volvo 26:11,5 3:06,8 22,1 0,7
4   Mathias Smedberg NMS Boden 940  
4:00,9 22:10,6 
 
31 105 Viktor Karlsson Nybro AC B-förare 2 WD VW 26:11,8 3:07,1 1:14,1 0,3
5   Ivan Karlsson Nybro AC Golf II  
Entrant: Orrefors Bilverkstad 4:07,7 22:04,1 
 
32 222 Jens E. Eriksen NAF Msp AoB C-förare 2 WD Renault 26:12,8 3:08,1 2,3 1,0
2   Kristian A. Svendsen KNA I/y Østfold Clio Ragnotti  
3:59,7 22:13,1 
 
33 97 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2 WD Volvo 26:18,4 3:13,7 1:20,7 5,6
6   Jennie Ragnarsson SMK Karlskoga 940  
Entrant: Lejtorp Racing 3:57,4 22:21,0 
 
34 19 Brage Lundmark Piteå MS Volvo Original Elit A Volvo 26:22,1 3:17,4 32,7 3,7
5   Niklas Johansson Ryds MK 940  
Entrant: Norrbottens Bildemontering AB 3:59,5 22:22,6 
 
35 16 Thomas Lahti NMS Boden Volvo Original Elit A Volvo 26:22,6 3:17,9 33,2 0,5
6   Tomas Wikström Kalix MK 940  
3:59,7 22:22,9 
 
36 12 Robin Brandel Rasbo MK Volvo Original Elit A Volvo 26:24,8 3:20,1 35,4 2,2
7   Roineandersson SMK Uppsala 944  
4:03,7 22:21,1 
 
37 81 Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 WD Opel 26:29,9 3:25,2 2:12,2 5,1
9   Mikael Johansson Fagersta MK Kadett GSI  
3:54,8 22:35,1 
 
38 83 Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD Volvo 26:33,8 3:29,1 2:16,1 3,9
10   Henrik Eriksson Laxå MK 240  
Entrant: Däckverkstan i Nora 4:01,6 22:32,2 
 
39 103 Johan Holmudd MK Kinda B-förare 2 WD VW 26:37,7 3:33,0 1:40,0 3,9
7   Christian Holmudd MK Team Westom Golf  
3:59,7 22:38,0 
 
40 205 Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo Original Elit A Volvo 26:40,1 3:35,4 50,7 2,4
8   Jürgen Sperl Skutskärs MS 940  
Entrant: VALBO ALLTJÄNST AB 4:01,1 22:39,0 
 
41 102 Thorbjørn Ulla NMK Gardermoen B-förare 2 WD Volvo 26:40,6 3:35,9 1:42,9 0,5
8   Tonje Ruud NAF 240  
3:54,4 22:46,2 
 
42 115 Stefan Carlsson MK Ramunder C-förare 2 WD Volvo 26:43,3 3:38,6 32,8 2,7
3   Markus Harrström MK Ramunder 242  
Entrant: Bulk o Containerfrakts Motorsport Team 3:58,6 22:44,7 
 
43 22 Peter Elg Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 26:46,9 3:42,2 3,6
1   Peter Johansson Säffle MC 940  
4:06,4 22:40,5 
 
44 86 Fredrik Nilsson SMK Hörby A-förare 2 WD Volvo 26:48,1 3:43,4 2:30,4 1,2
11   Johan Månsson SMK Hörby 242  
3:59,4 22:48,7 
 
45 85 Håkan Tagesson Nybro AC A-förare 2 WD Volvo 26:51,4 3:46,7 3,3
12   Henrik Tagesson Nybro AC 740  
4:00,0 22:51,4 
 
46 113 Carolina Jurå SMK Uppsala C-förare 4 WD Mitsubishi 26:53,1 3:48,4 1,7
1   Dan Jurå SMK Uppsala Lancer Evo VIII  
4:01,1 22:52,0 
 
47 14 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit A Volvo 26:54,3 3:49,6 1:04,9 1,2
9   Lars Andersson Dals MK 940  
3:59,8 22:54,5 
 
48 210 Peder Johansson MK Team Treske Volvo Original Elit B Volvo 26:55,3 3:50,6 8,4 1,0
2   Niklas Andersson MK Team Treske 240  
4:02,0 22:53,3 
 
49 84 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 26:55,4 3:50,7 2:37,7 0,1
13   Anders Isaksson Laxå MK 940  
Entrant: Däckverkstan i Nora 4:03,1 22:52,3 
 
50 31 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B Volvo 26:56,7 3:52,0 9,8 1,3
3   Andreas Peters Kolsva MS 940  
4:00,0 22:56,7 
 
51 38 Viktor Johansson Sikfors SK Volvo Original C-förare Volvo 26:57,0 3:52,3 0,3
1   Tomi Puttonen Sikfors SK 244  
4:01,7 22:55,3 
 
52 9 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 27:00,5 3:55,8 1:11,1 3,5
10   Johan Gustavsson Katrineholms MK 940  
Entrant: BDS Bil o Fritid AB 4:03,1 22:57,4 
 
53 23 Emil Fransson Vännäs MK Volvo Original Elit B Volvo 27:01,5 3:56,8 14,6 1,0
4   Anton Bingebo Vännäs MK 940  
4:09,2 22:52,3 
 
54 1 Lars Ohlson SMK Vingåker Volvo Original Elit A Volvo 27:02,0 3:57,3 1:12,6 0,5
11   Göran Widell SMK Vingåker 940  
4:08,0 22:54,0 
 
55 110 Sven-Erik Karlsson Fägre MK B-förare 2 WD Opel 27:08,7 4:04,0 6,7
9   Johan Karlsson Fägre MK Kadett GSI  
4:04,2 23:04,5 
 
56 204 Kalle Grundel Haninge MK A-förare 2 WD VW 27:11,1 4:06,4 2,4
14   Ola Hoffsten Haninge MK Golf GTI  
Entrant: MECA 4:15,9 22:55,2 
 
57 24 Roger Fransson Vännäs MK Volvo Original Elit B Volvo 27:11,4 4:06,7 0,3
5   Charlott Holmqvist Vännäs MK 940  
4:09,0 23:02,4 
 
58 106 Mats Karlsson Västra Östergötlands MK B-förare 2 WD Opel 27:11,5 4:06,8 2:13,8 0,1
10   Roger Johansson Munkfors MC Ascona B  
4:06,4 23:05,1 
 
59 7 Jochen Walther Volvo Original Elit A Volvo 27:13,1 4:08,4 1:23,7 1,6
12   Bianca Lustig AC Bielefeld 940  
4:23,6 22:49,5 
 
60 60 Mattias Olsson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 27:23,0 4:18,3 26,0 9,9
2   Tobias Fredriksson Säffle MC 244  
4:05,3 23:17,7 
 
61 34 Marcus Johansson Fredriksbergs MK Volvo Original Elit B Volvo 27:28,8 4:24,1 41,9 5,8
6   Jessica Johansson Fredriksbergs MK 240  
Entrant: Åhls bildelar AB 4:09,9 23:18,9 
 
62 11 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 27:29,2 4:24,5 1:39,8 0,4
13   Magnus Hermansson Hällefors MK 944  
4:12,2 23:17,0 
 
63 4 Mattias Nordlund Svärdsjö MK Volvo Original Elit A Volvo 27:30,2 4:25,5 1:40,8 1,0
14   Göran Norberg SMK Dala Falun 740  
4:10,6 23:19,6 
 
64 30 Martin Eriksson Stuguns MK Volvo Original Elit B Volvo 27:30,6 4:25,9 43,7 0,4
7   Dennis Larsson Ragundadalens RC 940  
4:26,6 23:04,0 
 
65 55 Knut Morten Haug KNA Solør Motorsport Volvo Original C-förare Volvo 27:31,4 4:26,7 0,8
3   Jan Roger Sigfridstad KNA Solør Motorsport 940  
4:10,7 23:20,7 
 
66 109 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 27:36,5 4:31,8 2:38,8 5,1
11   Per-Erik Andersson Ludvika MS 242  
4:15,7 23:20,8 
 
67 121 Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally Volvo 27:53,2 4:48,5 16,7
1   Hans-Olov Bergkvist Hofors MS 244  
4:09,7 23:43,5 
 
68 36 Daniel Andersson V:a Östergötlands MK Volvo Original Elit B Volvo 27:54,9 4:50,2 1:08,0 1,7
8   Ida Lidebjer Granberg V:a Östergötlands MK 240  
4:16,3 23:38,6 
 
69 3 Carl-Borge Røsen KNA Solør Volvo Original Elit A Volvo 27:58,7 4:54,0 2:09,3 3,8
15   Anders Lindstad KNA Solør 940  
4:13,3 23:45,4 
 
70 58 Pelle Persson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 28:00,2 4:55,5 1:03,2 1,5
4   Sven-Erik Perssson Fryksdalens MK 740  
4:10,8 23:49,4 
 
71 112 Per Ohlson Katrineholms MK B-förare Grupp E VW 28:00,9 4:56,2 0,7
1   Niclas Andersson Katrineholm MK Golf  
4:30,9 23:30,0 
 
72 5 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit A Volvo 28:03,9 4:59,2 2:14,5 3,0
16   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund 240  
4:13,2 23:50,7 
 
73 209 Cato Rudberg KNA Kongsvinger Volvo Original Elit B Volvo 28:08,7 5:04,0 1:21,8 4,8
9   Kim Mastad KNA Aurskog Høland 940  
4:17,7 23:51,0 
 
74 8 Pär Karlsson Lidköpings MSF Volvo Original Elit A Volvo 28:11,3 5:06,6 2:21,9 2,6
17   Ulf Axelsson Lidköpings MSF 940  
4:17,7 23:53,6 
 
75 39 Pontus Hennström Vännäs MK Volvo Original C-förare Volvo 28:15,4 5:10,7 1:18,4 4,1
5   André Hennström Vännäs MK 244  
4:11,8 24:03,6 
 
76 118 Anders Wimark Bollnäs MK C-förare Grupp E Opel 28:17,7 5:13,0 2,3
1   Andreas Waleteg Bollnäs MK Astra  
4:13,8 24:03,9 
 
77 111 Mikael Johansson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 28:18,8 5:14,1 3:21,1 1,1
12   Calle Örberg SMK Trollhättan 242  
5:08,5 23:10,3 
 
78 50 Mikael Bergqvist SMK Hälsinge Volvo Original C-förare Volvo 28:21,1 5:16,4 1:24,1 2,3
6   Ola Swing Bollnäs MK 940  
4:16,3 24:04,8 
 
79 25 Göran Ahlström NMS Boden Volvo Original Elit B Volvo 28:21,7 5:17,0 1:34,8 0,6
10   Kurt Ahlmström NMS Boden 244  
4:09,1 24:12,6 
 
80 35 David Ekenmo Eksjö FRC Volvo Original Elit B Volvo 28:23,0 5:18,3 1:36,1 1,3
11   Magnus Lindqvist Eksjö FRC 940  
4:20,2 24:02,8 
 
81 88 Stefan Helin Tibro MK A-förare 2 WD Opel 28:23,8 5:19,1 4:06,1 0,8
15   Thomas Järnström Tibro MK Ascona A  
4:23,9 23:59,9 
 
82 56 Oskar Lundmark Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 28:24,4 5:19,7 1:27,4 0,6
7   Johan Kempe Kullings MS 242  
Entrant: BRAÅS ÅKERI AB 4:20,2 24:04,2 
 
83 44 Simon Nilsson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 28:24,5 5:19,8 1:27,5 0,1
8   Dan Nilsson SMK Hörby 240  
4:17,4 24:07,1 
 
84 33 Anders Sjöbom Nordjämtens MK Volvo Original Elit B Volvo 28:31,3 5:26,6 6,8
12   Mats Jönsson SMK Hälsinge 940  
4:13,4 24:17,9 
 
85 54 Anders Larsson Stenungsunds MS Volvo Original C-förare Volvo 28:34,2 5:29,5 1:37,2 2,9
9   Markus Björklund Stenungsunds MS 244  
4:22,1 24:12,1 
 
86 46 Johnny Ottosson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 28:48,8 5:44,1 1:51,8 14,6
10   Jonas Magnusson SMK Hörby 240  
Entrant: Team 4240 4:23,7 24:25,1 
 
87 41 Marcus Johnsson Katrineholms MK Volvo Original C-förare Volvo 28:57,9 5:53,2 2:00,9 9,1
11   Mathias Johnsson Katrineholms MK 940  
4:22,7 24:35,2 
 
88 13 Björn Lindberg SMK Gävle Volvo Original Elit A Volvo 28:58,4 5:53,7 3:09,0 0,5
18   Mikael Pettersson SMK Gävle 940  
4:09,4 24:49,0 
 
89 45 Philipp Knof Adac Ostwestfalen-lippe Volvo Original C-förare Volvo 28:59,2 5:54,5 2:02,2 0,8
12   Philipp Musholt Adac Ostwestfalen-lippe 940  
4:24,9 24:34,3 
 
90 51 Johan Eriksson MK Ratten Volvo Original C-förare Volvo 29:01,2 5:56,5 2:04,2 2,0
13   Sten Yngve Styffe MK Ratten 240  
4:16,3 24:44,9 
 
91 61 Johan Wedin Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 29:03,3 5:58,6 2:06,3 2,1
14   Anders Fredriksson Ludvika MS 242  
4:28,9 24:34,4 
 
92 32 Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 29:07,6 6:02,9 2:20,7 4,3
13   Erik Ekenberg Göteborgs MF 940  
Entrant: ugil.se 4:29,6 24:38,0 
 
93 224 Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally VW 29:21,4 6:16,7 1:28,2 13,8
2   Göran Hammarström SMK Gävle Golf  
4:22,9 24:58,5 
 
94 52 Anders Ahlberg Forshaga MC Volvo Original C-förare Volvo 29:23,1 6:18,4 2:26,1 1,7
15   Mats Bruse Persson Munkfors MC 244  
4:25,2 24:57,9 
 
95 42 Tore Bigsten Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 29:26,2 6:21,5 2:29,2 3,1
16   Torbjörn Fagerlind Götene MK 940  
4:20,4 25:05,8 
 
96 40 Christian Johansson Lycksele MK Volvo Original C-förare Volvo 29:29,7 6:25,0 2:32,7 3,5
17   Daniel Näslund Lycksele MK 940  
4:19,6 25:10,1 
 
97 6 Siegfried Mayr Fundrivers Volvo Original Elit A Volvo 29:32,4 6:27,7 3:43,0 2,7
19   Hubert Spindler 740  
4:22,2 25:10,2 
 
98 219 Anders Eklund Degerfors RC B-förare 2 WD Volvo 29:32,5 6:27,8 4:34,8 0,1
13   Andreas Karlsson Värmlands Carting Club 940  
Entrant: lejtorp racing 3:56,9 25:35,6 
 
99 53 Joakim Nilsson Åtvidabergs MK Volvo Original C-förare Volvo 29:44,4 6:39,7 2:47,4 11,9
18   Thomas Tholander Åtvidabergs MK 242  
4:18,3 25:26,1 
 
100 59 Joakim Ryen Lima MS Volvo Original C-förare Volvo 29:52,0 6:47,3 2:55,0 7,6
19   Jimmy Johansson Lima MS 240  
4:37,1 25:14,9 
 
101 89 Per-Erik Hellström Fredriksbergs MK A-förare Grupp E Saab 29:55,7 6:51,0 3,7
1   Kent Nordquist Vansbro MK 99  
4:28,8 25:26,9 
 
102 90 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare Grupp E Volvo 30:20,1 7:15,4 24,4 24,4
2   Tobias Pettersson V:a Östergötlands MK 740  
Entrant: Team KåCe Bilservice 4:29,8 25:50,3 
 
103 48 Sebastian Johansson Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 30:35,3 7:30,6 3:38,3 15,2
20   Sebastian Nihlmar Götene 244  
4:40,1 25:55,2 
 
104 221 Mattias Andersson Siljan Bilracing Klubb C-förare Grupp E Saab 30:50,3 7:45,6 2:32,6 15,0
2   Eric Sund Siljan Bilracing Klubb 99  
4:42,7 26:07,6 
 
105 21 Oscar Johansson SMK Nyköping Volvo Original Elit B Volvo 32:18,6 9:13,9 5:31,7 1:28,3
14   Martin Andersson Götene MK 940  
7:54,7 24:23,9 
 
106 104 Andreas Dahl Skepptuna MK B-förare 2 WD VW 35:25,4 12:20,7 10:27,7 3:06,8
14   Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK Golf II  
3:56,5 31:28,9 
 
107 20 Niklas Carlson Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 36:27,9 13:23,2 1:02,5
20   Magnus Lundgren Norrahammars MK 940  
Entrant: Team Nya Åkeriet Örebro 3:53,1 32:34,8 
 
108 119 Rolf Karlsson SMK Arboga Volvo Original C-förare Volvo 40:01,0 16:56,3 13:04,0 3:33,1
21   Ingvar Christiansen Kolsva MS 240  
6:02,8 33:58,2 
 
109 216 Magnus Persson SMK Söderhamn Volvo Original Elit B Volvo 41:14,4 18:09,7 14:27,5 1:13,4
15   Anders Banger Ljusdals MS 940  
4:06,2 37:08,2 
 
110 47 Stefan Haberland Msc Sauerlach Volvo Original C-förare Volvo 43:56,0 20:51,3 16:59,0 2:41,6
22   Willi Trautmansberger Msc Emmersdorf 244  
4:35,9 39:00,1 
 
111 27 Philip Haag Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 1:15:09,5 52:04,8 48:22,6 31:13,5
16   Martin Kempe Kullings MS 940  
5:52,3 1:09:17,2 
 
112 37 Alexander Kruse Kils MK Bil Volvo Original C-förare Volvo 1:42:36,9 1:19:32,2 27:27,4
23   Pierre Karlsson Fryksdalens MK 940  
3:59,4 1:38:37,5 
 
113 107 Pelle Berg Munkfors MC B-förare 2 WD BMW 120:26:13,7 120:03:09,0 118:43:36,8
15   Conny Isemo Hamra Racing Compact M3  
3:54,7 120:22:19,0