Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 23 | Björn Adolfsson | KAK Motorsport | A-förare 4wd | Škoda | 5:19 | |||||
1 | Cay Nyberg | Huddinge MK | Octavia | ||||||||
2 | 29 | Anders Lundin | MK Rimo | A-förare 4wd | Subaru | 5:23 | 4 | 4 | 4 | ||
2 | Göran Schönqvist | MK Rimbo | Impreza STi | ||||||||
3 | 20 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:27 | 8 | 8 | 4 | ||
3 | Kjell Andersson | Hofors MS | Lancer | ||||||||
Applicant: EMM Rallyteam | |||||||||||
4 | 25 | Göran Lindström | Huddinge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:31 | 12 | 12 | 4 | ||
4 | Kjell Andersson | Huddinge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
Applicant: JRM RACING AB | |||||||||||
5 | 17 | Björn Jacobson | Värmdö MK | A-förare 4wd | Subaru | 5:32 | 13 | 13 | 1 | ||
5 | Tomas Koepke | Värmdö MK | Impreza | ||||||||
5 | 24 | Christoffer Jacobsson | Gotlands MF BK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:32 | 13 | 13 | |||
5 | Emil Eklund | Gestrike RT | Lancer Evo VIII | ||||||||
7 | 27 | Herman Wistrand | Skepptuna MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:33 | 14 | 14 | 1 | ||
7 | Fredrik Bellman | Skepptuna MK | Lancer Evo IX | ||||||||
8 | 44 | Krister Nordlund | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:35 | 16 | 2 | |||
1 | Lasse Savander | Skepptuna MK | 940 | ||||||||
8 | 85 | Nils Jensen | Haninge MK | B-förare 4wd | Škoda | 5:35 | 16 | ||||
1 | Tina Mitakidou | Teknis MK | Octavia WRC | ||||||||
Applicant: ital.sport-forsman motor | |||||||||||
8 | 86 | Per-Arne Eriksson | MK Rimo | B-förare 4wd | Mazda | 5:35 | 16 | ||||
1 | Matias Lundin | MK Rimo | GTR 323 | ||||||||
11 | 87 | Lars-Olov Forslund | Films MK | B-förare 4wd | Subaru | 5:36 | 17 | 1 | 1 | ||
3 | Andreas Peters | Films MK | Impreza | ||||||||
12 | 18 | Steen Skodborg | Borlänge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:37 | 18 | 18 | 1 | ||
8 | Olle Björk | Borlänge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
12 | 26 | Markus Hällbo | Säters MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:37 | 18 | 18 | |||
8 | Lars Gustafsson | Hofors MS | Lancer Evo IX | ||||||||
12 | 36 | Hans-Åke'Hojjen' Jansson | MK Rimo | A-förare 2wd | Volvo | 5:37 | 18 | 2 | |||
2 | Håkan Jansson | MK Rimo | 240 | ||||||||
Applicant: A.Jansson o son skogsmaskiner | |||||||||||
12 | 38 | Magnus Wallén | Vallentuna MK | A-förare 2wd | Nissan | 5:37 | 18 | 2 | |||
2 | Andreas Ohlsson | Rasbo MK | Sunny | ||||||||
16 | 68 | Kjell Andersson | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:38 | 19 | 3 | 1 | ||
4 | Joakim Lindell | Almunge MK | 940 | ||||||||
17 | 32 | Björn Gustafsson | Haninge MK | A-förare 4wd | Subaru | 5:39 | 20 | 20 | 1 | ||
10 | Staffan Lindberg | Skepptuna MK | Impeza WRX STi | ||||||||
18 | 39 | Tommy Högström | MK Rimo | A-förare 2wd | Opel | 5:40 | 21 | 5 | 1 | ||
5 | Mats Jägerhult | Vallentuna MK | Corsa B | ||||||||
Applicant: J:SON Mark o Maskin AB | |||||||||||
19 | 37 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Toyota | 5:41 | 22 | 6 | 1 | ||
6 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: Tractive AB | |||||||||||
19 | 62 | Fredrik Dannevall | Nollåtta MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:41 | 22 | 6 | |||
6 | Magnus Ohlsson | Skillingaryd MK | 940 | ||||||||
Applicant: Råsafors Elkraft AB | |||||||||||
19 | 89 | Erik Davidsson | Almunge MK | B-förare 2wd | Opel | 5:41 | 22 | ||||
1 | Annette Åhman | Almunge MK | Corsa | ||||||||
19 | 94 | Alexander Jansson | Börje SK | B-förare 2wd | Volvo | 5:41 | 22 | ||||
1 | Niklas Lundkvist | Eskilstuna MK | 240 | ||||||||
23 | 35 | Pekka Putto | SMK Gävle | A-förare 2wd | Volvo | 5:42 | 23 | 7 | 1 | ||
8 | Christer Nygren | SMK Gävle | 240 | ||||||||
23 | 48 | Peo Berglund | Sandvikens MK | A-förare 2wd | Ford | 5:42 | 23 | 7 | |||
8 | Anders Liljedal | Sandvikens MK | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: SOLKEM AB | |||||||||||
23 | 65 | Håkan Süld | Östhammars MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:42 | 23 | 7 | |||
8 | Johnnie Fredriksson | Östhammars MK | 240 | ||||||||
Applicant: Süld Motorsport | |||||||||||
26 | 43 | Göran Nilson | Waxholms MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:43 | 24 | 8 | 1 | ||
11 | Carolin Larsson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
27 | 33 | Michael Holmgren | Gnesta MK | A-förare 4wd | Audi | 5:44 | 25 | 25 | 1 | ||
11 | Lukas Åkeson | Gnesta MK | Quattro S2 | ||||||||
27 | 40 | Roine Björk | Rasbo MK | A-förare 2wd | Opel | 5:44 | 25 | 9 | |||
12 | Johnny Björk | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
27 | 92 | Kalle Barfeld | Nollåtta MK | B-förare 2wd | Ford | 5:44 | 25 | 3 | |||
3 | Patric Åkerblom | MK Team V8 | Fiesta Grupp A | ||||||||
27 | 110 | Erik Wallin | Skepptuna MK | B-förare 2wd | Volvo | 5:44 | 25 | ||||
3 | Jan Ramsell | Skepptuna MK | 242 | ||||||||
31 | 53 | Simon Johansson | Hagfors MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:45 | 26 | 10 | 1 | ||
13 | Fredrik Peterson | V:a Östergötlands MK | 940 | ||||||||
32 | 42 | Håkan Långkvist | Fagersta MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:47 | 28 | 12 | 2 | ||
14 | Martin Östmark | Kolsva MS | 240 | ||||||||
Applicant: Erikslund Åkeri AB | |||||||||||
32 | 103 | Daniel Johansson | Hagfors MK | B-förare 2wd | Volvo | 5:47 | 28 | 6 | |||
5 | Jonas Holm | Laxå MK | 240 | ||||||||
34 | 66 | Lars Fältman | Rasbo MK | A-förare 2wd | Saab | 5:48 | 29 | 13 | 1 | ||
15 | Tomas Åhman | SMK Uppsala | 9:3 Turbo | ||||||||
34 | 95 | Hans Jansson | MK Rimo | B-förare 2wd | Volvo | 5:48 | 29 | 7 | |||
6 | Roine Andersson | SMK Uppsala | 940 | ||||||||
Applicant: J:son Mark och Maskin AB | |||||||||||
34 | 108 | Viktor Björkdahl | Gotlands MF BK | B-förare 2wd | Ford | 5:48 | 29 | 7 | |||
6 | Anna Marions | Gotlands MF BK | Escort | ||||||||
37 | 90 | Kim Nilsson | Skutskärs MS | B-förare 2wd | VW | 5:49 | 30 | 8 | 1 | ||
8 | Lars-Olof Persson | Järbo MK | Golf III | ||||||||
Applicant: Team Car Care Sthlm | |||||||||||
38 | 51 | Fredrik Eriksson | Katrineholms MK | A-förare 2wd | VW | 5:50 | 31 | 15 | 1 | ||
16 | Daniel Edorsson | Katrineholms MK | Golf | ||||||||
38 | 54 | Lars Lindqvist | Mälaröarnas MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:50 | 31 | 15 | |||
16 | Erik Lindqvist | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
Applicant: BlästerMäster | |||||||||||
38 | 56 | Joakim Larsson | Laxå MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:50 | 31 | 15 | |||
16 | Anders Isaksson | Laxå MK | 240 | ||||||||
Applicant: Däckverkstan i Nora | |||||||||||
38 | 91 | Jens Branteström | Rasbo MK | B-förare 2wd | Opel | 5:50 | 31 | 9 | |||
9 | Per Christensen | Rasbo MK | Astra | ||||||||
Applicant: Bärgning oTransport i Uppsala AB | |||||||||||
42 | 47 | Patrik Westerlund | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Toyota | 5:51 | 32 | 16 | 1 | ||
19 | Thomas Åkelid | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: Team Lumek Motorsport | |||||||||||
42 | 77 | Tom Axelsson | Almunge MK | A-förare Appendix K | Ford | 5:51 | 32 | ||||
1 | Tony Jansson | Almunge MK | Escort BDG | ||||||||
Applicant: ARC Motorsport | |||||||||||
42 | 151 | Patrik Åhman | Almunge MK | C-förare 2wd | VW | 5:51 | 32 | ||||
1 | Pontus Åhman | Almunge MK | Golf Mk1 | ||||||||
45 | 61 | Torbjörn Jansson | Almunge MK | A-förare 2wd | Opel | 5:52 | 33 | 17 | 1 | ||
20 | Marcus Stafberg | Almunge MK | Corsa | ||||||||
45 | 84 | Bengt Johansson | Nollåtta MK | B-förare 4wd | Mitsubishi | 5:52 | 33 | 17 | |||
4 | Thomas Lindvall | Nollåtta MK | Lancer | ||||||||
Applicant: Team Car Care Sthlm | |||||||||||
45 | 100 | Fredrik Holm | Almunge MK | B-förare 2wd | Opel | 5:52 | 33 | 11 | |||
10 | Fredrik Olsson | Almunge MK | Kadett GSI 8v | ||||||||
48 | 34 | Carl Samzelius | Gotlands Mf:s Bilklubb | A-förare 4wd | Subaru | 5:53 | 34 | 34 | 1 | ||
12 | Josie Svensson | Gotlands Mf:s Bilklubb | Impreza | ||||||||
48 | 49 | Håkan Björkman | Sandvikens MK | A-förare 2wd | Ford | 5:53 | 34 | 18 | |||
21 | Joel Ardell | Norrköpings MK | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: Aluline Racing Team | |||||||||||
48 | 50 | Krister Zotterman | Almunge MK | A-förare 2wd | Opel | 5:53 | 34 | 18 | |||
21 | Håkan Örtby | Almunge MK | Kadett GSI | ||||||||
51 | 52 | Tobias Johansson | Almunge MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:55 | 36 | 20 | 2 | ||
23 | Henric Wengrud | Almunge MK | 240 | ||||||||
Applicant: lejtorp racing | |||||||||||
51 | 98 | Tobias Pettersson | Fredriksbergs MK | B-förare 2wd | Opel | 5:55 | 36 | 14 | |||
11 | Andreas Willhelmsson | Fredriksbergs MK | Ascona B | ||||||||
51 | 134 | Tony Johansson | Rasbo MK | C-förare 4wd | Mitsubishi | 5:55 | 36 | ||||
1 | Nicklas Edvardsson | Taxinge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
Applicant: J:son Mark och Maskin AB | |||||||||||
51 | 147 | Alf Sandqvist | Skepptuna MK | C-förare 2wd | Volvo | 5:55 | 36 | 4 | |||
2 | Christer Sandqvist | Skepptuna MK | 240 | ||||||||
55 | 57 | Ragnar Glav | Vallentuna MK | A-förare 2wd | Opel | 5:56 | 37 | 21 | 1 | ||
24 | Conny Jansson | Vallentuna MK | Corsa 1.6 | ||||||||
55 | 69 | Tomas Olsson | Almunge MK | A-förare 2wd | Opel | 5:56 | 37 | 21 | |||
24 | Monica Hanning | Almunge MK | Astra | ||||||||
Applicant: BILAM AB | |||||||||||
55 | 72 | Dick Larsson | Rasbo MK | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 5:56 | 37 | ||||
1 | Jessica Larsson | Rasbo MK | 240 | ||||||||
58 | 73 | Stefan Eriksson | Hofors MS | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 5:57 | 38 | 1 | 1 | ||
2 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | 940 | ||||||||
Applicant: EMM Rallyteam Torsåker | |||||||||||
59 | 106 | Mikael Olsson | Gotlands MF Bilklubb | B-förare 2wd | Ford | 5:58 | 39 | 17 | 1 | ||
12 | Anders Söderberg | Gotlands MF Bilklubb | Escort | ||||||||
60 | 45 | Tobbe Pettersson | Gotlands MF | A-förare 2wd | Volvo | 5:59 | 40 | 24 | 1 | ||
26 | Andreas Lundström | Gotlands MF | 940 | ||||||||
60 | 202 | Niklas Östmark | Kolsva MS | Volvo Original Elit A / N2 | Suzuki | 5:59 | 40 | 3 | |||
3 | Caroline Östmark | Kolsva MS | Swift | ||||||||
Applicant: Östmarks Bildemontering o Service AB | |||||||||||
60 | 141 | Markus Nyberg | Säters MK | C-förare 2wd | Volvo | 5:59 | 40 | 8 | |||
3 | Jerker Berglund | SMK Dala | 240 | ||||||||
63 | 55 | Anders Hultberg | Gotlands MF | A-förare 2wd | Ford | 6:00 | 41 | 25 | 1 | ||
27 | Linda Marions | Gotlands MF | Escort | ||||||||
63 | 67 | Conny Sjöström | MK Orion | A-förare 2wd | Peugeot | 6:00 | 41 | 25 | |||
27 | Emma Olsson | MK Orion | 306 GTI | ||||||||
63 | 83 | Daniel Johansson | Nollåtta MK | B-förare 4wd | Subaru | 6:00 | 41 | 25 | |||
5 | Micke Pettersson | SMK Gävle | Impreza | ||||||||
Applicant: JRM Racing AB | |||||||||||
66 | 60 | Kjell Friberg | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Opel | 6:01 | 42 | 26 | 1 | ||
29 | Danne Pettersson | Enköpings MK | Corsa | ||||||||
66 | 93 | Dick Jansson | Idkerbergets MK | B-förare 2wd | VW | 6:01 | 42 | 20 | |||
13 | Alexander Famme | Idkerbergets MK | Golf Mkii | ||||||||
Applicant: Jon Johanssons Åkeri AB | |||||||||||
68 | 58 | Kristian Berglind | Borlänge MK | A-förare 2wd | Opel | 6:02 | 43 | 27 | 1 | ||
30 | Joakim Brindbergs | Borlänge MK | Kadett GSI | ||||||||
68 | 71 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 6:02 | 43 | 6 | |||
4 | Jörgen Mattsson | SMK Gävle | 940 | ||||||||
68 | 158 | Christopher Tottie | Mälaröarnas MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:02 | 43 | ||||
1 | Calle Fincken | Värmdö MK | 940 | ||||||||
71 | 74 | Ulrik Fredriksson | Haninge MK | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 6:03 | 44 | 7 | 1 | ||
5 | Mikael Ståhl | Haninge MK | 940 | ||||||||
Applicant: Team Car Care Sthlm | |||||||||||
71 | 75 | Johan Bengtsson | Norbergs MC | Volvo Original Elit A / N2 | Suzuki | 6:03 | 44 | 7 | |||
5 | Christer Berg | Norbergs MC | Swift | ||||||||
73 | 88 | Nicklas Andersson | Nollåtta MK | B-förare 4wd | Subaru | 6:04 | 45 | 29 | 1 | ||
6 | Mikael Savela | Stockholms BK | Impreza | ||||||||
73 | 102 | Elias Björkdahl | Gotlands MF | B-förare 2wd | Volvo | 6:04 | 45 | 23 | |||
14 | Håkan Marions | Gotlands MF | 244 | ||||||||
73 | 112 | Karl Sundborger | Mälaröarnas MK | B-förare 2wd | Volvo | 6:04 | 45 | 23 | |||
14 | Terese Lundberg | Mälaröarnas MK | 242 | ||||||||
73 | 121 | Tom Hansson | Mälaröarnas MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:04 | 45 | ||||
1 | Bo Lindgren | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
77 | 101 | Anton Eriksson | SMK Sundsvall | B-förare 2wd | Ford | 6:05 | 46 | 24 | 1 | ||
16 | Jim Hjerpe | Säters MK | Fiesta ST | ||||||||
77 | 104 | Morgan Hedqvist | Hedesunda MK | B-förare 2wd | Opel | 6:05 | 46 | 24 | |||
16 | Jan Henrik Larspers | Hedesunda MK | Manta B 2.4 | ||||||||
79 | 113 | Michel Brundin | Almunge MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:06 | 47 | 2 | 1 | ||
2 | Emil Martinsen | Almunge MK | 940 | ||||||||
79 | 115 | Marcus Johansson | Fredriksbergs MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:06 | 47 | 2 | |||
2 | Jessica Johansson | Fredriksbergs MK | 240 | ||||||||
Applicant: Åhls bildelar AB | |||||||||||
81 | 201 | Robert Tillaeus | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Opel | 6:07 | 48 | 32 | 1 | ||
31 | Lars Carlmark | MK Rimo | Manta | ||||||||
81 | 144 | Gunnar Holstein | MK Rimo | C-förare 2wd | Opel | 6:07 | 48 | 16 | |||
4 | Ola Wallmo | MK Orion | Ascona B | ||||||||
83 | 114 | Robert Nordin | MK Rimo | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:08 | 49 | 4 | 1 | ||
4 | Gustav Holmdahl | SMK Linde | 940 | ||||||||
83 | 149 | Tommy Bergman | Gotlands Mf:s Bilklubb | C-förare 2wd | Opel | 6:08 | 49 | 17 | |||
5 | Putte Bogren | Gotlands Mf:s Bilklubb | Ascona B | ||||||||
85 | 146 | Fredrik Westerman | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 6:09 | 50 | 18 | 1 | ||
6 | Fredrik Andersson | Rasbo MK | Kadett GSI | ||||||||
85 | 165 | Stig Carlsson | Skepptuna MK | C-förare Appendix K | Volvo | 6:09 | 50 | ||||
1 | Björn Engblom | Skepptuna MK | 142 S | ||||||||
87 | 78 | Sven Stors | Mälaröarnas MK | A-förare Appendix K | Opel | 6:11 | 52 | 20 | 2 | ||
2 | Glenn Stors | Danderyds MF | Ascona A | ||||||||
Applicant: Storstockholms Bärgningstjänst AB | |||||||||||
87 | 99 | Mikael Westling | Borlänge MK | B-förare 2wd | Opel | 6:11 | 52 | 30 | |||
18 | Fredrik Prosén | Borlänge MK | Kadett GSI | ||||||||
87 | 118 | Andreas Johnsson | SMK Nyköping | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:11 | 52 | 7 | |||
5 | Magnus Johnsson | SMK Nyköping | 244 | ||||||||
90 | 145 | Christer Carlström | Mälaröarnas MK | C-förare 2wd | Opel | 6:12 | 53 | 21 | 1 | ||
7 | Mattias Carlström | Mälaröarnas MK | Kadett GT/E | ||||||||
91 | 76 | Erik Uppsäll | Skepptuna MK | A-förare Appendix K | Saab | 6:13 | 54 | 22 | 1 | ||
3 | Sören Dahlin | Huddinge MK | 96 V4 | ||||||||
Applicant: Rally Tean Olsbergs | |||||||||||
91 | 137 | Martin Holmgren | Rasbo MK | C-förare 4wd | Mazda | 6:13 | 54 | 18 | |||
2 | Lina Holmgren | Rasbo MK | 323 | ||||||||
93 | 117 | Stefan Edlund | Mälaröarnas MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:14 | 55 | 10 | 1 | ||
6 | Johan Thelin | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
94 | 153 | Andreas Björkman | Degerfors RC | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:15 | 56 | 13 | 1 | ||
2 | Robert Olsson | 944 | |||||||||
94 | 174 | Andreas Norrby | Gotlands MF BK | C-förare Grupp E | Ford | 6:15 | 56 | ||||
1 | Tobias Steen | Gotlands MF BK | Escort | ||||||||
96 | 81 | Henric Jacobsson | Gotlands MF BK | A-förare Grupp E | Volvo | 6:16 | 57 | 1 | |||
1 | Björn Staaf | Katrineholms MK | 940 | ||||||||
96 | 152 | Niklas Karlsson | Värmdö MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:16 | 57 | 14 | |||
3 | Hampus Hjort | Värmdö MK | 940 | ||||||||
Applicant: Värmdö Motorteknik | |||||||||||
96 | 176 | Pär Hedström | Almunge MK | C-förare Grupp E | VW | 6:16 | 57 | 1 | |||
2 | Lars Hedström | Almunge MK | Golf | ||||||||
99 | 154 | Torbjörn Karlsson | Rasbo MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:17 | 58 | 15 | 1 | ||
4 | Matilda Karlsson | Rasbo MK | 940 | ||||||||
100 | 107 | Peter Flink | Teknis MC | B-förare 2wd | Ford | 6:18 | 59 | 37 | 1 | ||
19 | Anders Flodman | Teknis MC | Escort RS 2000 | ||||||||
100 | 150 | Torbjörn Zetterlund | Vallentuna MK | C-förare 2wd | Opel | 6:18 | 59 | 27 | |||
8 | Per-Olof Brunell | Vallentuna MK | Kadett | ||||||||
100 | 167 | Håkan Stålberg | Waxholms MK | C-förare Appendix K | Volvo | 6:18 | 59 | 9 | |||
2 | Anton Stålberg | Waxholms MK | Amazon | ||||||||
103 | 122 | Janne Liljegren | Värmdö MK | Volvo Original Elit B / N2 | Suzuki | 6:19 | 1:00 | 1 | |||
7 | Rickard Tillberg | Värmdö MK | GTI Mk1 | ||||||||
103 | 128 | Jonas Björnvad | Mälaröarnas MK | B-förare Grupp E | VW | 6:19 | 1:00 | ||||
1 | Uffe Björnvad | Mälaröarnas MK | Golf | ||||||||
103 | 129 | Stefan Svensson | Gotlands MF BK | B-förare Grupp E | Volvo | 6:19 | 1:00 | ||||
1 | Kalle Malmberg | Gotlands MF BK | 940 | ||||||||
106 | 119 | Robin Nyberg | Mälaröarnas MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:20 | 1:01 | 16 | 1 | ||
8 | Valkyria Edlund | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
107 | 123 | Tommy Ohlsson | Skepptuna MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:21 | 1:02 | 17 | 1 | ||
9 | Joel Hjelm | Skepptuna MK | 242 | ||||||||
Applicant: lft racing team | |||||||||||
107 | 168 | Alex Nagy | Huddinge MK | C-förare Appendix K | Volvo | 6:21 | 1:02 | 12 | |||
3 | Lasse Persson | Stockholms Bilklubb | 142 | ||||||||
109 | 127 | Jörgen Einar | Skepptuna MK | B-förare Appendix K | Volvo | 6:22 | 1:03 | 1 | |||
1 | Magnus Dufav | Skepptuna MK | P1800e | ||||||||
Applicant: LFTracing team | |||||||||||
109 | 130 | Andreas Prepula | Småbacka MK | B-förare Grupp E | Mazda | 6:22 | 1:03 | 3 | |||
3 | Jari Mattus | Småbacka MK | 323 | ||||||||
109 | 139 | Rickard Ekblom | Värmdö MK | C-förare 2wd | Volvo | 6:22 | 1:03 | 31 | |||
9 | Håkan Ehrsson | Värmdö MK | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
109 | 140 | Mario Fincken | Värmdö MK | C-förare 2wd | Volvo | 6:22 | 1:03 | 31 | |||
9 | Tobias Lis | Värmdö MK | 242 | ||||||||
113 | 120 | Torbjörn Westerdahl | Katrineholms MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:24 | 1:05 | 20 | 2 | ||
10 | Magnus Johansson | Katrineholm MK | 244 | ||||||||
113 | 126 | Gunnar Asplund | Vallentuna MK | B-förare Appendix K | Volvo | 6:24 | 1:05 | 2 | |||
2 | Olle Asplund | Vallentuna MK | Amazon | ||||||||
113 | 132 | Kjelle Ekström | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | Saab | 6:24 | 1:05 | 5 | |||
4 | Nils Bertil Karlsson | MK Rimo | 99 | ||||||||
113 | 138 | Stefan Eklund | Mälaröarnas MK | C-förare 2wd | Volvo | 6:24 | 1:05 | 33 | |||
11 | Johanna Eklund | Mälaröarnas MK | 244 | ||||||||
117 | 12 | Mattias Engvall | SMK Gävle | Ungdomsrally | VW | 6:25 | 1:06 | 1 | |||
1 | Mats Engvall | Skutskärs MS | Golf 2 | ||||||||
117 | 15 | Andreas Broberg | Nollåtta MK | Ungdomsrally | Volvo | 6:25 | 1:06 | ||||
1 | Christer Broberg | Nollåtta MK | 240 | ||||||||
117 | 156 | Tomas Åkerlund | MK Rimo | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:25 | 1:06 | 23 | |||
5 | Henrik Jonsson | MK Rimo | 242 | ||||||||
120 | 79 | Karl-Bertil Ling | Kolsva MS | A-förare Appendix K | Opel | 6:26 | 1:07 | 35 | 1 | ||
4 | Jan Nilsson | Kolsva MS | Rekord Sprint | ||||||||
120 | 97 | Mats Lundqvist | Sams | B-förare 2wd | Opel | 6:26 | 1:07 | 45 | |||
20 | Jaakko Peltola | Sams | Ascona B | ||||||||
Applicant: Bil o däck i Stallarholmen | |||||||||||
122 | 131 | Ricardo Hillesjö | Haninge MK | B-förare Grupp E | VW | 6:27 | 1:08 | 8 | 1 | ||
5 | Björn Roos | Haninge MK | Golf GT | ||||||||
123 | 82 | Kent Brodin | Skepptuna MK | A-förare Grupp E | VW | 6:29 | 1:10 | 13 | 2 | ||
2 | Therese Brodin | Skepptuna MK | Golf | ||||||||
124 | 178 | Tobias Hillbom | Films MK | C-förare Grupp E | Saab | 6:30 | 1:11 | 15 | 1 | ||
3 | Roger Hillbom | Films MK | 99 | ||||||||
125 | 173 | Anders Hallenbring | Gotlands MF BK | C-förare Grupp E | VW | 6:31 | 1:12 | 16 | 1 | ||
4 | Chorina Stenfeldt | Gotlands MF BK | Golf GT | ||||||||
126 | 161 | Gerhard Eklund | Örsundsbro MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:32 | 1:13 | 30 | 1 | ||
6 | Johan Port | 244 | |||||||||
126 | 166 | Dennis Lindholm | 08 MK | C-förare Appendix K | Volvo | 6:32 | 1:13 | 23 | |||
4 | Anders Lindholm | 08 MK | Amazon | ||||||||
Applicant: MECA Hoffsten Motor AB | |||||||||||
126 | 170 | Lennart Stocker | Värmdö MK | C-förare Appendix K | Opel | 6:32 | 1:13 | 23 | |||
4 | Lars Fyrby | MK Rimo | Ascona B | ||||||||
129 | 180 | Daniel Andersson | Rasbo MK | C-förare Grupp E | VW | 6:33 | 1:14 | 18 | 1 | ||
5 | Henrik Andersson | Rasbo MK | Golf | ||||||||
Applicant: Wennmans Bilplåt AB | |||||||||||
130 | 70 | Peder Randonius | Vallentuna MK | A-förare 2wd | Saab | 6:34 | 1:15 | 59 | 1 | ||
32 | Anne Randonius | Vallentuna MK | 9:3 Et | ||||||||
131 | 124 | Conny Larsson | Mälaröarnas MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:35 | 1:16 | 31 | 1 | ||
11 | Dan Gustafsson | Mälaröarnas MK | 242 GT | ||||||||
132 | 159 | Stefan Bergendahl | Haninge MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:38 | 1:19 | 36 | 3 | ||
7 | Tomas Groth | 08 MK | 940 | ||||||||
133 | 169 | Bo Alm | MK Rimo | C-förare Appendix K | Opel | 6:40 | 1:21 | 31 | 2 | ||
6 | Jan Sundgren | Almunge MK | Kadett Ralley 2,0 | ||||||||
134 | 14 | Patrik Jacobsson | Östhammars MK | Ungdomsrally | Volvo | 6:41 | 1:22 | 16 | 1 | ||
3 | Samuel Gunnarsson | Rasbo MK | 240 | ||||||||
Applicant: Süld Motorsport | |||||||||||
135 | 172 | Janne Nilsson | Gotlands MF BK | C-förare Grupp E | Volvo | 6:43 | 1:24 | 28 | 2 | ||
6 | Jimmie Krusell | Gotlands MF BK | 740 | ||||||||
136 | 157 | Leif Nilsson | Mälaröarnas MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:51 | 1:32 | 49 | 8 | ||
8 | Mikael Friberg | Mälaröarnas MK | 244 | ||||||||
137 | 16 | Jerry Hellund | Mälaröarnas MK | Ungdomsrally | Volvo | 6:53 | 1:34 | 28 | 2 | ||
4 | Kjell Hellund | Mälaröarnas MK | 240 | ||||||||
137 | 133 | Kenneth Karlsson | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | VW | 6:53 | 1:34 | 34 | |||
6 | Kjell Eriksson | Skepptuna MK | Golf GT | ||||||||
137 | 181 | Lennart Bohm | Huddinge MK | C-förare Grupp E | Toyota | 6:53 | 1:34 | 38 | |||
7 | Kjell Carlsson | Huddinge MK | Starlet | ||||||||
140 | 116 | Jonas Thunberg | Degerfors RC | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:56 | 1:37 | 52 | 3 | ||
12 | Patrick Savinainen | Degerfors RC | 940 | ||||||||
141 | 177 | Ove Kindberg | Skepptuna MK | C-förare Grupp E | Opel | 6:59 | 1:40 | 44 | 3 | ||
8 | Maiju Niiniskorpi | Almunge MK | Kadett | ||||||||
142 | 163 | Magnus Grönqvist | SMK Märsta | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 7:04 | 1:45 | 1:02 | 5 | ||
9 | Sören Grönqvist | SMK Märsta | 242 | ||||||||
143 | 162 | Kåre Lekebjer | Mälaröarnas MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 7:07 | 1:48 | 1:05 | 3 | ||
10 | Ola Lekebjer | Mälaröarnas MK | 244 | ||||||||
144 | 160 | Pär Lodén | Vallentuna MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 7:15 | 1:56 | 1:13 | 8 | ||
11 | Jörgen Nyström | Skepptuna MK | 242 | ||||||||
145 | 171 | Gunnar Dackevall | KAK | C-förare Appendix K | Alfa Romeo | 7:19 | 2:00 | 1:10 | 4 | ||
7 | Matilda Dackevall | KAK | Giulia Sprint GT | ||||||||
146 | 80 | Fredrik Ekendahl | Mälaröarnas MK | A-förare Appendix K | Saab | 11:14 | 5:55 | 5:23 | 3:55 | ||
5 | Peter Svensson | Mälaröarnas MK | Sport | ||||||||
Applicant: Team Ergo Nordic | |||||||||||
147 | 63 | Mikael Gustavsson | Degerfors RC | A-förare 2wd | Volvo | 12:29 | 7:10 | 6:54 | 1:15 | ||
33 | Stefan Gustavsson | Degerfors RC | 242 | ||||||||
148 | 175 | Niclas Jägerhult | Vallentuna MK | C-förare Grupp E | Opel | 17:40 | 12:21 | 11:25 | 5:11 | ||
9 | Stefan Jägerhult | Vallentuna MK | Kadett | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |