2010-02-11
Rally Sweden SM
Official final
After SS 12
55 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 49 P-G Andersson Årjängs MK Otrimmat 4WD Skoda 1:02:27,3
1   Anders Fredriksson Årjängs MK Fabia S2000  
1:36,6 12:17,8 11:41,3 10:35,7 1:40,8 14:18,2 7:46,7 -- 2:20,2 
 
2 24 Patrik Sandell Jämtlands MK Otrimmat 4WD Skoda 1:03:47,9 1:20,6 1:20,6 1:20,6
2   Emil Axelsson Ydre MK Fabia S2000  
Entrant: Red Bull Rally Team 1:38,3 12:37,9 12:05,3 10:56,5 1:43,5 14:40,4 7:53,7 -- 2:12,3 
 
3 50 Patrik Flodin Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 1:04:09,6 1:42,3 1:42,3 21,7
3   Göran Bergsten Forshaga MC Impreza  
1:39,3 12:50,7 12:06,6 10:54,4 1:46,3 14:39,3 7:57,7 -- 2:15,3 
 
4 101 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 1:04:40,5 2:13,2 30,9
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg Escort WRC  
Entrant: BILAM 1:44,2 12:52,5 12:16,4 11:00,3 1:41,0 14:50,5 7:57,7 -- 2:17,9 
 
5 102 Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 1:04:56,4 2:29,1 15,9 15,9
2   Jon Magnusson SMK Lindesberg Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB 1:44,7 12:52,5 12:10,9 11:09,9 1:41,1 14:59,5 8:01,3 -- 2:16,5 
 
6 105 Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:06:05,3 3:38,0 3:38,0 1:08,9
4   John Stigh Västra Östergötlands MK Lancer Evo IX  
Entrant: Lagagruppen AB 1:43,3 13:07,1 12:51,8 11:25,1 1:45,3 14:54,9 8:02,2 -- 2:15,6 
 
7 113 Hasse Gustafsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Subaru 1:06:40,3 4:13,0 4:13,0 35,0
5   Mikael Johansson Vansbro MK Impreza  
1:47,8 13:08,0 12:54,5 11:23,9 1:46,0 15:17,1 8:04,3 -- 2:18,7 
 
8 112 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:06:54,1 4:26,8 4:26,8 13,8
6   Jesper Johansson Ryds MK Lancer Evo IX  
1:47,5 13:12,0 12:36,8 11:28,6 1:48,0 15:08,0 8:08,8 -- 2:44,4 
 
9 111 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:06:58,7 4:31,4 4:31,4 4,6
7   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK Lancer Evo X  
1:50,1 13:22,7 12:43,6 11:33,5 1:50,3 15:16,9 8:04,4 -- 2:17,2 
 
10 126 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:07:03,9 4:36,6 4:36,6 5,2
8   Jörgen Lindahl Ryds MK Lancer Evo IX  
Entrant: www.jonassonmotorsport.com 1:49,2 13:24,5 12:50,7 11:29,8 1:45,9 15:13,8 8:12,5 -- 2:17,5 
 
11 110 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 1:07:16,3 4:49,0 4:49,0 12,4
9   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Impreza  
1:49,6 13:19,1 12:49,9 11:36,7 1:45,6 15:21,0 8:14,4 -- 2:20,0 
 
12 115 Pontus Tidemand SMK Eda Otrimmat 4WD Subaru 1:07:45,0 5:17,7 28,7
10   Jörgen Nordhagen NMK Hadeland Impreza  
1:45,5 13:01,9 12:14,9 11:14,8 1:44,1 14:49,7 7:59,0 -- 2:15,1 
 
13 121 Björn Persson Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 1:08:11,9 5:44,6 3:31,4 26,9
3   Anders Olsson Asarums MS Focus WRC  
Entrant: WWW.SWITA.SE 1:53,4 13:50,3 13:09,8 11:39,0 1:48,8 15:10,7 8:11,9 -- 2:28,0 
 
14 127 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:08:18,3 5:51,0 6,4
1   Toni Sundkvist SMK Motala Corolla  
Entrant: TRACTIVE 1:55,3 14:18,6 13:04,6 11:16,5 1:52,8 15:10,8 8:09,8 -- 2:29,9 
 
15 132 Calle Ward Likenäs MK Trimmat 2WD -1600cc Ford 1:08:29,8 6:02,5 11,5
1   Sophia Karlsson Taxinge MK Fiesta  
1:59,2 14:14,5 12:59,0 11:21,4 1:55,3 15:09,9 8:13,0 -- 2:27,5 
 
16 152 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:08:49,0 6:21,7 30,7 19,2
2   Johan Johansson SMK Valdemarsvik Corolla  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB 1:57,8 13:55,5 13:03,3 11:47,8 1:54,5 15:27,4 8:12,1 -- 2:30,6 
 
17 143 Andreas Israelsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:09:07,6 6:40,3 6:40,3 18,6
11   Emil Eklund Gestrike RT Evo VII  
Entrant: Tord Eklunds Åkeri AB 1:57,9 13:49,3 13:03,0 11:45,0 1:50,4 16:10,9 8:15,6 -- 2:15,5 
 
18 108 Tommy Vestlund Borlänge MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:09:20,9 6:53,6 6:53,6 13,3
12   Fredrik Prosén Borlänge MK Lancer  
1:43,1 13:28,7 13:47,5 11:17,7 1:43,7 14:57,6 7:59,1 -- 4:23,5 
 
19 129 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:09:24,0 6:56,7 1:05,7 3,1
3   Conny Sundqvist Storfors MK 940  
Entrant: KörkortsKungen i Filipstad/ 940JB 2:00,3 14:04,3 13:15,7 11:42,5 1:55,6 15:32,2 8:25,1 -- 2:28,3 
 
20 130 Jonas Johansson MK Ran Askersund Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:09:24,8 6:57,5 1:06,5 0,8
4   Martin Holmdahl MK Ran Corolla  
1:59,9 13:59,3 13:15,2 11:43,8 1:56,9 15:30,8 8:24,4 -- 2:34,5 
 
21 103 Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 1:10:21,3 7:54,0 5:40,8 56,5
4   Per Andersson Hässleholms MK Focus WRC  
Entrant: TÄTAB hyrliftar 1:59,0 13:06,6 17:43,2 10:58,1 1:43,0 14:38,8 7:55,3 -- 2:17,3 
 
22 120 Roger Enlund Västerås MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:10:22,6 7:55,3 7:55,3 1,3
13   Christer Carlsson Katrineholms MK Lancer Evo IX  
1:51,0 13:47,6 13:52,4 12:03,8 1:48,6 16:02,4 8:30,1 -- 2:26,7 
 
23 141 Nils Fransson Vännäs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:10:31,7 8:04,4 9,1
1   Peter Fogel Kullings MS Fiesta ST  
2:02,6 14:15,7 13:35,1 11:54,4 1:57,6 15:47,9 8:27,7 -- 2:30,7 
 
24 114 Joachim Karlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:10:39,4 8:12,1 8:12,1 7,7
14   Jörgen Norman Gullabo RC Evo VII  
1:50,2 16:02,9 13:07,7 11:39,6 1:50,2 15:23,5 8:13,1 -- 2:32,2 
 
25 144 Cindy Brüggemann Tjust MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:10:45,6 8:18,3 8:18,3 6,2
15   Eveline Walfridsson MK Ratten Lancer Evo IX  
1:57,5 15:24,4 13:12,2 11:48,8 1:53,2 15:27,4 8:25,8 -- 2:36,3 
 
26 138 Håkan Björkman Sandvikens MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:11:14,7 8:47,4 43,0 29,1
2   Joel Ardell Norrköpins MK Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing 2:03,3 14:14,7 13:38,6 12:04,0 1:55,9 16:12,9 8:37,9 -- 2:27,4 
 
27 134 Jan Johansson Fryksdalens MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:11:17,4 8:50,1 2:59,1 2,7
5   Anna Nilsson Munkfors MC 940 Evo  
2:03,5 14:17,4 13:23,3 12:06,8 1:58,5 16:02,9 8:47,4 -- 2:37,6 
 
28 139 Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:11:17,8 8:50,5 46,1 0,4
3   Stefan Petersson Grimslövs MS Fiesta ST  
1:58,4 13:55,4 13:45,2 12:13,3 1:54,0 16:09,2 8:45,1 -- 2:37,2 
 
29 154 Johan Karlsson Degerfors RC Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:11:49,7 9:22,4 3:31,4 31,9
6   Johan Lövgren Degerfors RC Corolla  
2:06,6 14:35,6 13:32,6 12:29,9 2:00,7 15:59,7 8:28,3 -- 2:36,3 
 
30 151 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 1:12:28,6 10:01,3 4:10,3 38,9
7   Morgan Green Hässleholms MK Golf  
Entrant: JGMark sten o betongarbete 2:07,6 15:10,1 13:37,3 12:11,8 2:02,1 16:12,6 8:31,8 -- 2:35,3 
 
31 51 Per-Arne Sääv VÖMK Otrimmat 4WD Skoda 1:12:33,2 10:05,9 10:05,9 4,6
16   Karl-Olof Lexe Ryds MK Fabia S2000  
1:45,8 13:05,6 12:16,0 12:10,2 1:47,5 14:42,5 14:26,7 -- 2:18,9 
 
32 119 Peter Dahlgren Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 1:12:52,5 10:25,2 8:12,0 19,3
5   Jesper Elfver Värmdö MK Escort  
Entrant: SKAB 1:50,7 14:17,5 13:02,9 11:53,0 1:49,8 15:34,1 11:53,8 -- 2:30,7 
 
33 142 Ramona Karlsson Falköpings MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:13:18,2 10:50,9 10:50,9 25,7
17   Miriam Walfridsson MK Ratten Evo IX  
1:54,8 14:28,8 13:02,8 12:16,8 4:40,8 16:07,9 8:11,7 -- 2:34,6 
 
34 168 Tobias Bergetorp Offerdals MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 1:13:21,2 10:53,9 2:49,5 3,0
4   Mikael Salomonsson Jämtlands MK Clio Ragnotti  
2:09,1 14:46,7 14:06,6 12:23,9 2:03,0 16:33,6 8:44,4 -- 2:33,9 
 
35 87 Lasse Storm Stenungsunds MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:13:52,7 11:25,4 3:21,0 31,5
5   Ulf Storm Stenungsunds MS Fiesta  
2:00,0 14:37,7 14:21,0 12:21,3 2:08,9 16:39,4 8:50,3 -- 2:34,1 
 
36 157 Anders Nyberg MK Orion Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 1:14:03,9 11:36,6 3:32,2 11,2
6   Joakim Johansson MK Orion Clio Ragnotti  
2:08,0 14:48,1 14:22,7 12:38,8 2:02,0 16:38,7 8:51,1 -- 2:34,5 
 
37 137 Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:14:26,7 11:59,4 3:55,0 22,8
7   Filip Larsson Rasbo MK Fiesta ST  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB 2:06,1 14:09,8 13:55,2 12:08,7 1:59,3 16:13,0 11:13,3 -- 2:41,3 
 
38 153 Patrik Larsson SMK Nyköping Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:14:35,0 12:07,7 6:16,7 8,3
8   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping 240  
Entrant: Lejtorp Racing 2:14,5 14:45,1 13:48,0 12:31,0 2:06,4 16:18,2 8:51,6 -- 2:50,2 
 
39 145 Osborn Eklundh SMK Hörby Otrimmat 4WD Subaru 1:15:19,1 12:51,8 12:51,8 44,1
18   Lars Nilsson SMK Hörby Impreza STi - N14  
Entrant: WWW.SWITA.SE 2:04,4 14:50,2 14:27,2 12:54,7 2:02,0 17:13,7 8:57,9 -- 2:49,0 
 
40 169 Christer Larsson Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Citroën 1:15:27,1 12:59,8 4:55,4 8,0
8   Kenneth Svensson Filipstads MC Xsara  
Entrant: Team Munkfors bilskort 2:12,3 14:44,3 14:34,9 12:49,9 2:04,2 17:14,2 9:10,7 -- 2:36,6 
 
41 159 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:15:32,9 13:05,6 5:01,2 5,8
9   Mikael Jönsson Asarums MS Fiesta ST  
4:58,4 14:25,8 14:16,3 12:05,1 2:01,2 16:27,6 8:44,2 -- 2:34,3 
 
42 81 Magnus Samuelsson Otrimmat 4WD Subaru 1:15:34,8 13:07,5 13:07,5 1,9
19   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna WRX N14  
1:57,7 16:31,5 14:38,6 12:38,2 1:56,8 16:41,2 8:36,8 -- 2:34,0 
 
43 162 Niklas Solenö Katrineholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 1:15:56,3 13:29,0 7:38,0 21,5
9   Magnus Nilson Katrineholms MK Golf Mk III  
2:29,3 15:13,2 14:21,4 12:54,5 2:26,6 16:57,1 8:59,0 -- 2:35,2 
 
44 165 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:16:26,3 13:59,0 5:54,6 30,0
10   Krister Gull Kils MK Bil Fiesta ST  
2:20,4 18:02,2 14:18,4 12:21,3 2:03,0 16:08,7 8:36,8 -- 2:35,5 
 
45 131 Victor Henricsson MK Speed Trimmat 2WD -1600cc Ford 1:16:54,1 14:26,8 8:24,3 27,8
2   Håkan Palm Björnjägarns RC Fiesta R2  
Entrant: Olsbergs MSE 1:57,8 13:41,2 16:03,3 14:16,5 4:52,8 15:16,2 8:18,5 -- 2:27,8 
 
46 150 Nicklas Karlsson MK Team Westom Trimmat 2wd 1600-cc Opel 1:17:05,4 14:38,1 8:47,1 11,3
10   Anders Guldbrandsson MK Team Westom Kadett GSI 16v  
2:08,1 14:07,9 13:37,3 14:21,4 4:55,3 16:33,7 8:40,2 -- 2:41,5 
 
47 117 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:17:10,8 14:43,5 12:30,3 5,4
6   Fredrik Lif Laxå MK Evo 6,5 WRC  
1:46,9 15:52,5 15:10,9 13:58,1 4:41,0 15:14,9 8:04,4 -- 2:22,1 
 
48 124 Håkan Svensson Fägre MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:17:38,3 15:11,0 12:57,8 27,5
7   Anders Sjöberg Ljungby MK Lancer Evo VI  
1:47,6 19:20,7 13:20,0 11:45,0 1:47,4 16:32,7 10:24,2 -- 2:40,7 
 
49 166 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:17:59,2 15:31,9 7:27,5 20,9
11   Marcus Sundh Älmhults MK Fiesta St150  
2:07,7 14:40,9 19:31,9 12:19,6 1:57,5 16:04,7 8:39,7 -- 2:37,2 
 
50 156 Janne Kristiansson Ryds MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:18:40,5 16:13,2 10:22,2 41,3
11   Alexander Jansson Börje SK 940  
Entrant: www.teammoheda.se 2:07,5 14:58,0 14:30,1 12:45,1 2:05,3 20:26,0 9:07,1 -- 2:41,4 
 
51 155 Sune Svensson Anderstorps RC Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:19:09,3 16:42,0 10:51,0 28,8
12   Christofer Svensson Anderstorps RC 940  
Entrant: Thule Rental 2:14,6 15:52,5 15:25,3 13:18,3 2:11,2 17:47,7 9:30,0 -- 2:49,7 
 
52 122 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 1:19:13,7 16:46,4 14:33,2 4,4
8   Robert Ardryd MK Kopparberg Evo Vll  
Entrant: TEAM JRM RACING AB 1:46,3 20:16,9 15:10,9 10:58,1 4:41,0 15:41,9 8:17,0 -- 2:21,6 
 
53 106 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:21:19,8 18:52,5 18:52,5 2:06,1
20   Lars Gustafsson Hofors MS Lancer Evo IX  
1:52,1 13:13,5 12:39,6 11:22,3 1:45,6 29:56,2 8:07,2 -- 2:23,3 
 
54 167 Kjell Mattsson Östhammars MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Peugeot 1:21:41,0 19:13,7 11:09,3 21,2
12   Gunnar Holstein MK Rimo 206  
Entrant: J:SON Mark o Maskin AB 2:29,4 15:43,8 15:32,6 15:32,6 2:08,2 17:39,4 9:35,7 -- 2:39,3 
 
55 164 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK Trimmat 2wd 1600-cc Opel 1:23:09,1 20:41,8 14:50,8 1:28,1
13   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK Ascona B  
2:24,0 15:50,9 16:33,6 14:16,5 4:52,8 17:17,8 9:02,8 -- 2:50,7