2010-02-11
Rally Sweden SM
Official final
After SS 10
55 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 49 P-G Andersson Årjängs MK Otrimmat 4WD Skoda 1:00:07,1
1   Anders Fredriksson Årjängs MK Fabia S2000  
1:36,6 12:17,8 11:41,3 10:35,7 1:40,8 14:18,2 7:46,7 
 
2 24 Patrik Sandell Jämtlands MK Otrimmat 4WD Skoda 1:01:35,6 1:28,5 1:28,5 1:28,5
2   Emil Axelsson Ydre MK Fabia S2000  
Entrant: Red Bull Rally Team 1:38,3 12:37,9 12:05,3 10:56,5 1:43,5 14:40,4 7:53,7 
 
3 50 Patrik Flodin Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 1:01:54,3 1:47,2 1:47,2 18,7
3   Göran Bergsten Forshaga MC Impreza  
1:39,3 12:50,7 12:06,6 10:54,4 1:46,3 14:39,3 7:57,7 
 
4 101 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 1:02:22,6 2:15,5 28,3
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg Escort WRC  
Entrant: BILAM 1:44,2 12:52,5 12:16,4 11:00,3 1:41,0 14:50,5 7:57,7 
 
5 102 Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 1:02:39,9 2:32,8 17,3 17,3
2   Jon Magnusson SMK Lindesberg Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB 1:44,7 12:52,5 12:10,9 11:09,9 1:41,1 14:59,5 8:01,3 
 
6 105 Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:03:49,7 3:42,6 3:42,6 1:09,8
4   John Stigh Västra Östergötlands MK Lancer Evo IX  
Entrant: Lagagruppen AB 1:43,3 13:07,1 12:51,8 11:25,1 1:45,3 14:54,9 8:02,2 
 
7 112 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:04:09,7 4:02,6 4:02,6 20,0
5   Jesper Johansson Ryds MK Lancer Evo IX  
1:47,5 13:12,0 12:36,8 11:28,6 1:48,0 15:08,0 8:08,8 
 
8 113 Hasse Gustafsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Subaru 1:04:21,6 4:14,5 4:14,5 11,9
6   Mikael Johansson Vansbro MK Impreza  
1:47,8 13:08,0 12:54,5 11:23,9 1:46,0 15:17,1 8:04,3 
 
9 111 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:04:41,5 4:34,4 4:34,4 19,9
7   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK Lancer Evo X  
1:50,1 13:22,7 12:43,6 11:33,5 1:50,3 15:16,9 8:04,4 
 
10 126 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:04:46,4 4:39,3 4:39,3 4,9
8   Jörgen Lindahl Ryds MK Lancer Evo IX  
Entrant: www.jonassonmotorsport.com 1:49,2 13:24,5 12:50,7 11:29,8 1:45,9 15:13,8 8:12,5 
 
11 110 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 1:04:56,3 4:49,2 4:49,2 9,9
9   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Impreza  
1:49,6 13:19,1 12:49,9 11:36,7 1:45,6 15:21,0 8:14,4 
 
12 108 Tommy Vestlund Borlänge MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:04:57,4 4:50,3 4:50,3 1,1
10   Fredrik Prosén Borlänge MK Lancer  
1:43,1 13:28,7 13:47,5 11:17,7 1:43,7 14:57,6 7:59,1 
 
13 115 Pontus Tidemand SMK Eda Otrimmat 4WD Subaru 1:05:29,9 5:22,8 32,5
11   Jörgen Nordhagen NMK Hadeland Impreza  
1:45,5 13:01,9 12:14,9 11:14,8 1:44,1 14:49,7 7:59,0 
 
14 121 Björn Persson Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 1:05:43,9 5:36,8 3:21,3 14,0
3   Anders Olsson Asarums MS Focus WRC  
Entrant: WWW.SWITA.SE 1:53,4 13:50,3 13:09,8 11:39,0 1:48,8 15:10,7 8:11,9 
 
15 127 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:05:48,4 5:41,3 4,5
1   Toni Sundkvist SMK Motala Corolla  
Entrant: TRACTIVE 1:55,3 14:18,6 13:04,6 11:16,5 1:52,8 15:10,8 8:09,8 
 
16 132 Calle Ward Likenäs MK Trimmat 2WD -1600cc Ford 1:06:02,3 5:55,2 13,9
1   Sophia Karlsson Taxinge MK Fiesta  
1:59,2 14:14,5 12:59,0 11:21,4 1:55,3 15:09,9 8:13,0 
 
17 152 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:06:18,4 6:11,3 30,0 16,1
2   Johan Johansson SMK Valdemarsvik Corolla  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB 1:57,8 13:55,5 13:03,3 11:47,8 1:54,5 15:27,4 8:12,1 
 
18 130 Jonas Johansson MK Ran Askersund Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:06:50,3 6:43,2 1:01,9 31,9
3   Martin Holmdahl MK Ran Corolla  
1:59,9 13:59,3 13:15,2 11:43,8 1:56,9 15:30,8 8:24,4 
 
19 143 Andreas Israelsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:06:52,1 6:45,0 6:45,0 1,8
12   Emil Eklund Gestrike RT Evo VII  
Entrant: Tord Eklunds Åkeri AB 1:57,9 13:49,3 13:03,0 11:45,0 1:50,4 16:10,9 8:15,6 
 
20 129 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:06:55,7 6:48,6 1:07,3 3,6
4   Conny Sundqvist Storfors MK 940  
Entrant: KörkortsKungen i Filipstad/ 940JB 2:00,3 14:04,3 13:15,7 11:42,5 1:55,6 15:32,2 8:25,1 
 
21 120 Roger Enlund Västerås MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:07:55,9 7:48,8 7:48,8 1:00,2
13   Christer Carlsson Katrineholms MK Lancer Evo IX  
1:51,0 13:47,6 13:52,4 12:03,8 1:48,6 16:02,4 8:30,1 
 
22 141 Nils Fransson Vännäs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:08:01,0 7:53,9 5,1
1   Peter Fogel Kullings MS Fiesta ST  
2:02,6 14:15,7 13:35,1 11:54,4 1:57,6 15:47,9 8:27,7 
 
23 103 Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 1:08:04,0 7:56,9 5:41,4 3,0
4   Per Andersson Hässleholms MK Focus WRC  
Entrant: TÄTAB hyrliftar 1:59,0 13:06,6 17:43,2 10:58,1 1:43,0 14:38,8 7:55,3 
 
24 114 Joachim Karlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:08:07,2 8:00,1 8:00,1 3,2
14   Jörgen Norman Gullabo RC Evo VII  
1:50,2 16:02,9 13:07,7 11:39,6 1:50,2 15:23,5 8:13,1 
 
25 144 Cindy Brüggemann Tjust MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:08:09,3 8:02,2 8:02,2 2,1
15   Eveline Walfridsson MK Ratten Lancer Evo IX  
1:57,5 15:24,4 13:12,2 11:48,8 1:53,2 15:27,4 8:25,8 
 
26 134 Jan Johansson Fryksdalens MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:08:39,8 8:32,7 2:51,4 30,5
5   Anna Nilsson Munkfors MC 940 Evo  
2:03,5 14:17,4 13:23,3 12:06,8 1:58,5 16:02,9 8:47,4 
 
27 139 Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:08:40,6 8:33,5 39,6 0,8
2   Stefan Petersson Grimslövs MS Fiesta ST  
1:58,4 13:55,4 13:45,2 12:13,3 1:54,0 16:09,2 8:45,1 
 
28 138 Håkan Björkman Sandvikens MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:08:47,3 8:40,2 46,3 6,7
3   Joel Ardell Norrköpins MK Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing 2:03,3 14:14,7 13:38,6 12:04,0 1:55,9 16:12,9 8:37,9 
 
29 154 Johan Karlsson Degerfors RC Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:09:13,4 9:06,3 3:25,0 26,1
6   Johan Lövgren Degerfors RC Corolla  
2:06,6 14:35,6 13:32,6 12:29,9 2:00,7 15:59,7 8:28,3 
 
30 151 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 1:09:53,3 9:46,2 4:04,9 39,9
7   Morgan Green Hässleholms MK Golf  
Entrant: JGMark sten o betongarbete 2:07,6 15:10,1 13:37,3 12:11,8 2:02,1 16:12,6 8:31,8 
 
31 51 Per-Arne Sääv VÖMK Otrimmat 4WD Skoda 1:10:14,3 10:07,2 10:07,2 21,0
16   Karl-Olof Lexe Ryds MK Fabia S2000  
1:45,8 13:05,6 12:16,0 12:10,2 1:47,5 14:42,5 14:26,7 
 
32 119 Peter Dahlgren Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 1:10:21,8 10:14,7 7:59,2 7,5
5   Jesper Elfver Värmdö MK Escort  
Entrant: SKAB 1:50,7 14:17,5 13:02,9 11:53,0 1:49,8 15:34,1 11:53,8 
 
33 142 Ramona Karlsson Falköpings MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:10:43,6 10:36,5 10:36,5 21,8
17   Miriam Walfridsson MK Ratten Evo IX  
1:54,8 14:28,8 13:02,8 12:16,8 4:40,8 16:07,9 8:11,7 
 
34 168 Tobias Bergetorp Offerdals MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 1:10:47,3 10:40,2 2:46,3 3,7
4   Mikael Salomonsson Jämtlands MK Clio Ragnotti  
2:09,1 14:46,7 14:06,6 12:23,9 2:03,0 16:33,6 8:44,4 
 
35 87 Lasse Storm Stenungsunds MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:11:18,6 11:11,5 3:17,6 31,3
5   Ulf Storm Stenungsunds MS Fiesta  
2:00,0 14:37,7 14:21,0 12:21,3 2:08,9 16:39,4 8:50,3 
 
36 157 Anders Nyberg MK Orion Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 1:11:29,4 11:22,3 3:28,4 10,8
6   Joakim Johansson MK Orion Clio Ragnotti  
2:08,0 14:48,1 14:22,7 12:38,8 2:02,0 16:38,7 8:51,1 
 
37 153 Patrik Larsson SMK Nyköping Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:11:44,8 11:37,7 5:56,4 15,4
8   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping 240  
Entrant: Lejtorp Racing 2:14,5 14:45,1 13:48,0 12:31,0 2:06,4 16:18,2 8:51,6 
 
38 137 Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:11:45,4 11:38,3 3:44,4 0,6
7   Filip Larsson Rasbo MK Fiesta ST  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB 2:06,1 14:09,8 13:55,2 12:08,7 1:59,3 16:13,0 11:13,3 
 
39 145 Osborn Eklundh SMK Hörby Otrimmat 4WD Subaru 1:12:30,1 12:23,0 12:23,0 44,7
18   Lars Nilsson SMK Hörby Impreza STi - N14  
Entrant: WWW.SWITA.SE 2:04,4 14:50,2 14:27,2 12:54,7 2:02,0 17:13,7 8:57,9 
 
40 169 Christer Larsson Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Citroën 1:12:50,5 12:43,4 4:49,5 20,4
8   Kenneth Svensson Filipstads MC Xsara  
Entrant: Team Munkfors bilskort 2:12,3 14:44,3 14:34,9 12:49,9 2:04,2 17:14,2 9:10,7 
 
41 159 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:12:58,6 12:51,5 4:57,6 8,1
9   Mikael Jönsson Asarums MS Fiesta ST  
4:58,4 14:25,8 14:16,3 12:05,1 2:01,2 16:27,6 8:44,2 
 
42 81 Magnus Samuelsson Otrimmat 4WD Subaru 1:13:00,8 12:53,7 12:53,7 2,2
19   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna WRX N14  
1:57,7 16:31,5 14:38,6 12:38,2 1:56,8 16:41,2 8:36,8 
 
43 162 Niklas Solenö Katrineholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 1:13:21,1 13:14,0 7:32,7 20,3
9   Magnus Nilson Katrineholms MK Golf Mk III  
2:29,3 15:13,2 14:21,4 12:54,5 2:26,6 16:57,1 8:59,0 
 
44 165 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:13:50,8 13:43,7 5:49,8 29,7
10   Krister Gull Kils MK Bil Fiesta ST  
2:20,4 18:02,2 14:18,4 12:21,3 2:03,0 16:08,7 8:36,8 
 
45 150 Nicklas Karlsson MK Team Westom Trimmat 2wd 1600-cc Opel 1:14:23,9 14:16,8 8:35,5 33,1
10   Anders Guldbrandsson MK Team Westom Kadett GSI 16v  
2:08,1 14:07,9 13:37,3 14:21,4 4:55,3 16:33,7 8:40,2 
 
46 131 Victor Henricsson MK Speed Trimmat 2WD -1600cc Ford 1:14:26,3 14:19,2 8:24,0 2,4
2   Håkan Palm Björnjägarns RC Fiesta R2  
Entrant: Olsbergs MSE 1:57,8 13:41,2 16:03,3 14:16,5 4:52,8 15:16,2 8:18,5 
 
47 117 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:14:48,7 14:41,6 12:26,1 22,4
6   Fredrik Lif Laxå MK Evo 6,5 WRC  
1:46,9 15:52,5 15:10,9 13:58,1 4:41,0 15:14,9 8:04,4 
 
48 124 Håkan Svensson Fägre MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:14:57,6 14:50,5 12:35,0 8,9
7   Anders Sjöberg Ljungby MK Lancer Evo VI  
1:47,6 19:20,7 13:20,0 11:45,0 1:47,4 16:32,7 10:24,2 
 
49 166 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:15:22,0 15:14,9 7:21,0 24,4
11   Marcus Sundh Älmhults MK Fiesta St150  
2:07,7 14:40,9 19:31,9 12:19,6 1:57,5 16:04,7 8:39,7 
 
50 156 Janne Kristiansson Ryds MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:15:59,1 15:52,0 10:10,7 37,1
11   Alexander Jansson Börje SK 940  
Entrant: www.teammoheda.se 2:07,5 14:58,0 14:30,1 12:45,1 2:05,3 20:26,0 9:07,1 
 
51 155 Sune Svensson Anderstorps RC Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:16:19,6 16:12,5 10:31,2 20,5
12   Christofer Svensson Anderstorps RC 940  
Entrant: Thule Rental 2:14,6 15:52,5 15:25,3 13:18,3 2:11,2 17:47,7 9:30,0 
 
52 122 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 1:16:52,1 16:45,0 14:29,5 32,5
8   Robert Ardryd MK Kopparberg Evo Vll  
Entrant: TEAM JRM RACING AB 1:46,3 20:16,9 15:10,9 10:58,1 4:41,0 15:41,9 8:17,0 
 
53 106 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:18:56,5 18:49,4 18:49,4 2:04,4
20   Lars Gustafsson Hofors MS Lancer Evo IX  
1:52,1 13:13,5 12:39,6 11:22,3 1:45,6 29:56,2 8:07,2 
 
54 167 Kjell Mattsson Östhammars MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Peugeot 1:19:01,7 18:54,6 11:00,7 5,2
12   Gunnar Holstein MK Rimo 206  
Entrant: J:SON Mark o Maskin AB 2:29,4 15:43,8 15:32,6 15:32,6 2:08,2 17:39,4 9:35,7 
 
55 164 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK Trimmat 2wd 1600-cc Opel 1:20:18,4 20:11,3 14:30,0 1:16,7
13   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK Ascona B  
2:24,0 15:50,9 16:33,6 14:16,5 4:52,8 17:17,8 9:02,8