2010-02-11
Rally Sweden SM
Official final
After SSS 8
65 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 49 P-G Andersson Årjängs MK Otrimmat 4WD Skoda 37:52,2
1   Anders Fredriksson Årjängs MK Fabia S2000  
1:36,6 12:17,8 11:41,3 10:35,7 1:40,8 
 
2 24 Patrik Sandell Jämtlands MK Otrimmat 4WD Skoda 39:01,5 1:09,3 1:09,3 1:09,3
2   Emil Axelsson Ydre MK Fabia S2000  
Entrant: Red Bull Rally Team 1:38,3 12:37,9 12:05,3 10:56,5 1:43,5 
 
3 50 Patrik Flodin Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 39:17,3 1:25,1 1:25,1 15,8
3   Göran Bergsten Forshaga MC Impreza  
1:39,3 12:50,7 12:06,6 10:54,4 1:46,3 
 
4 101 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 39:34,4 1:42,2 17,1
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg Escort WRC  
Entrant: BILAM 1:44,2 12:52,5 12:16,4 11:00,3 1:41,0 
 
5 102 Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 39:39,1 1:46,9 4,7 4,7
2   Jon Magnusson SMK Lindesberg Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB 1:44,7 12:52,5 12:10,9 11:09,9 1:41,1 
 
6 107 Jerker Axelsson Trollhättans MK Otrimmat 4WD Subaru 39:51,3 1:59,1 12,2
4   Mattias Andersson Säffle MC Impreza  
1:46,7 12:54,9 12:15,6 11:11,1 1:43,0 
 
7 115 Pontus Tidemand SMK Eda Otrimmat 4WD Subaru 40:01,2 2:09,0 9,9
5   Jörgen Nordhagen NMK Hadeland Impreza  
1:45,5 13:01,9 12:14,9 11:14,8 1:44,1 
 
8 105 Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 40:52,6 3:00,4 3:00,4 51,4
6   John Stigh Västra Östergötlands MK Lancer Evo IX  
Entrant: Lagagruppen AB 1:43,3 13:07,1 12:51,8 11:25,1 1:45,3 
 
9 112 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 40:52,9 3:00,7 3:00,7 0,3
7   Jesper Johansson Ryds MK Lancer Evo IX  
1:47,5 13:12,0 12:36,8 11:28,6 1:48,0 
 
10 106 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 40:53,1 3:00,9 3:00,9 0,2
8   Lars Gustafsson Hofors MS Lancer Evo IX  
1:52,1 13:13,5 12:39,6 11:22,3 1:45,6 
 
11 113 Hasse Gustafsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Subaru 41:00,2 3:08,0 3:08,0 7,1
9   Mikael Johansson Vansbro MK Impreza  
1:47,8 13:08,0 12:54,5 11:23,9 1:46,0 
 
12 51 Per-Arne Sääv VÖMK Otrimmat 4WD Skoda 41:05,1 3:12,9 3:12,9 4,9
10   Karl-Olof Lexe Ryds MK Fabia S2000  
1:45,8 13:05,6 12:16,0 12:10,2 1:47,5 
 
13 126 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 41:20,1 3:27,9 3:27,9 15,0
11   Jörgen Lindahl Ryds MK Lancer Evo IX  
Entrant: www.jonassonmotorsport.com 1:49,2 13:24,5 12:50,7 11:29,8 1:45,9 
 
14 111 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 41:20,2 3:28,0 3:28,0 0,1
12   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK Lancer Evo X  
1:50,1 13:22,7 12:43,6 11:33,5 1:50,3 
 
15 110 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 41:20,9 3:28,7 3:28,7 0,7
13   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Impreza  
1:49,6 13:19,1 12:49,9 11:36,7 1:45,6 
 
16 108 Tommy Vestlund Borlänge MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 42:00,7 4:08,5 4:08,5 39,8
14   Fredrik Prosén Borlänge MK Lancer  
1:43,1 13:28,7 13:47,5 11:17,7 1:43,7 
 
17 121 Björn Persson Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 42:21,3 4:29,1 2:46,9 20,6
3   Anders Olsson Asarums MS Focus WRC  
Entrant: WWW.SWITA.SE 1:53,4 13:50,3 13:09,8 11:39,0 1:48,8 
 
18 143 Andreas Israelsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 42:25,6 4:33,4 4:33,4 4,3
15   Emil Eklund Gestrike RT Evo VII  
Entrant: Tord Eklunds Åkeri AB 1:57,9 13:49,3 13:03,0 11:45,0 1:50,4 
 
19 127 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 42:27,8 4:35,6 2,2
1   Toni Sundkvist SMK Motala Corolla  
Entrant: TRACTIVE 1:55,3 14:18,6 13:04,6 11:16,5 1:52,8 
 
20 132 Calle Ward Likenäs MK Trimmat 2WD -1600cc Ford 42:29,4 4:37,2 1,6
1   Sophia Karlsson Taxinge MK Fiesta  
1:59,2 14:14,5 12:59,0 11:21,4 1:55,3 
 
21 147 Ulf Pettersson Katrineholms MK Otrimmat 4WD Subaru 42:36,5 4:44,3 7,1
16   Mattias Erixon Nässjö MK Impreza  
1:54,2 14:04,4 12:57,0 11:49,7 1:51,2 
 
22 152 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 42:38,9 4:46,7 11,1 2,4
2   Johan Johansson SMK Valdemarsvik Corolla  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB 1:57,8 13:55,5 13:03,3 11:47,8 1:54,5 
 
23 119 Peter Dahlgren Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 42:53,9 5:01,7 3:19,5 15,0
4   Jesper Elfver Värmdö MK Escort  
Entrant: SKAB 1:50,7 14:17,5 13:02,9 11:53,0 1:49,8 
 
24 130 Jonas Johansson MK Ran Askersund Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 42:55,1 5:02,9 27,3 1,2
3   Martin Holmdahl MK Ran Corolla  
1:59,9 13:59,3 13:15,2 11:43,8 1:56,9 
 
25 129 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 42:58,4 5:06,2 30,6 3,3
4   Conny Sundqvist Storfors MK 940  
Entrant: KörkortsKungen i Filipstad/ 940JB 2:00,3 14:04,3 13:15,7 11:42,5 1:55,6 
 
26 120 Roger Enlund Västerås MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 43:23,4 5:31,2 5:31,2 25,0
17   Christer Carlsson Katrineholms MK Lancer Evo IX  
1:51,0 13:47,6 13:52,4 12:03,8 1:48,6 
 
27 141 Nils Fransson Vännäs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 43:45,4 5:53,2 22,0
1   Peter Fogel Kullings MS Fiesta ST  
2:02,6 14:15,7 13:35,1 11:54,4 1:57,6 
 
28 139 Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 43:46,3 5:54,1 0,9 0,9
2   Stefan Petersson Grimslövs MS Fiesta ST  
1:58,4 13:55,4 13:45,2 12:13,3 1:54,0 
 
29 134 Jan Johansson Fryksdalens MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 43:49,5 5:57,3 1:21,7 3,2
5   Anna Nilsson Munkfors MC 940 Evo  
2:03,5 14:17,4 13:23,3 12:06,8 1:58,5 
 
30 158 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD -1600cc Suzuki 43:52,4 6:00,2 2,9
2   Staffan Lindberg Skepptuna MK Ignis Super 1600  
2:06,8 14:18,3 13:48,6 11:38,8 1:59,9 
 
31 138 Håkan Björkman Sandvikens MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 43:56,5 6:04,3 11,1 4,1
3   Joel Ardell Norrköpins MK Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing 2:03,3 14:14,7 13:38,6 12:04,0 1:55,9 
 
32 136 Robert Eriksson Eskilstuna MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 44:07,3 6:15,1 10,8
4   Jens Thapper SMK Motala Clio Sport  
Entrant: www.finess.se 1:58,9 14:27,8 13:48,5 11:55,9 1:56,2 
 
33 144 Cindy Brüggemann Tjust MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 44:16,1 6:23,9 6:23,9 8,8
18   Eveline Walfridsson MK Ratten Lancer Evo IX  
1:57,5 15:24,4 13:12,2 11:48,8 1:53,2 
 
34 137 Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 44:19,1 6:26,9 33,7 3,0
5   Filip Larsson Rasbo MK Fiesta ST  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB 2:06,1 14:09,8 13:55,2 12:08,7 1:59,3 
 
35 114 Joachim Karlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 44:30,6 6:38,4 6:38,4 11,5
19   Jörgen Norman Gullabo RC Evo VII  
1:50,2 16:02,9 13:07,7 11:39,6 1:50,2 
 
36 154 Johan Karlsson Degerfors RC Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 44:45,4 6:53,2 2:17,6 14,8
6   Johan Lövgren Degerfors RC Corolla  
2:06,6 14:35,6 13:32,6 12:29,9 2:00,7 
 
37 151 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 45:08,9 7:16,7 2:41,1 23,5
7   Morgan Green Hässleholms MK Golf  
Entrant: JGMark sten o betongarbete 2:07,6 15:10,1 13:37,3 12:11,8 2:02,1 
 
38 149 Krister Nordlund Skepptuna MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 45:21,7 7:29,5 12,8
8   Lasse Savander Skepptuna MK 940  
2:08,5 14:36,7 14:09,3 12:21,6 2:05,6 
 
39 168 Tobias Bergetorp Offerdals MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 45:29,3 7:37,1 1:43,9 7,6
6   Mikael Salomonsson Jämtlands MK Clio Ragnotti  
2:09,1 14:46,7 14:06,6 12:23,9 2:03,0 
 
40 103 Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 45:29,9 7:37,7 5:55,5 0,6
5   Per Andersson Hässleholms MK Focus WRC  
Entrant: TÄTAB hyrliftar 1:59,0 13:06,6 17:43,2 10:58,1 1:43,0 
 
41 87 Lasse Storm Stenungsunds MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 45:48,9 7:56,7 2:03,5 19,0
7   Ulf Storm Stenungsunds MS Fiesta  
2:00,0 14:37,7 14:21,0 12:21,3 2:08,9 
 
42 157 Anders Nyberg MK Orion Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 45:59,6 8:07,4 2:14,2 10,7
8   Joakim Johansson MK Orion Clio Ragnotti  
2:08,0 14:48,1 14:22,7 12:38,8 2:02,0 
 
43 145 Osborn Eklundh SMK Hörby Otrimmat 4WD Subaru 46:18,5 8:26,3 8:26,3 18,9
20   Lars Nilsson SMK Hörby Impreza STi - N14  
Entrant: WWW.SWITA.SE 2:04,4 14:50,2 14:27,2 12:54,7 2:02,0 
 
44 142 Ramona Karlsson Falköpings MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 46:24,0 8:31,8 8:31,8 5,5
21   Miriam Walfridsson MK Ratten Evo IX  
1:54,8 14:28,8 13:02,8 12:16,8 4:40,8 
 
45 169 Christer Larsson Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Citroën 46:25,6 8:33,4 2:40,2 1,6
9   Kenneth Svensson Filipstads MC Xsara  
Entrant: Team Munkfors bilskort 2:12,3 14:44,3 14:34,9 12:49,9 2:04,2 
 
46 156 Janne Kristiansson Ryds MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 46:26,0 8:33,8 3:58,2 0,4
9   Alexander Jansson Börje SK 940  
Entrant: www.teammoheda.se 2:07,5 14:58,0 14:30,1 12:45,1 2:05,3 
 
47 153 Patrik Larsson SMK Nyköping Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 46:35,0 8:42,8 4:07,2 9,0
10   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping 240  
Entrant: Lejtorp Racing 2:14,5 14:45,1 13:48,0 12:31,0 2:06,4 
 
48 146 Fredrik Alsdal SMK Arboga Otrimmat 4WD Mitsubishi 47:24,5 9:32,3 49,5
22   Per Schlegel SMK Arboga Lancer Evo X  
2:10,6 15:13,0 14:46,7 13:17,2 1:57,0 
 
49 162 Niklas Solenö Katrineholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 47:25,0 9:32,8 4:57,2 0,5
11   Magnus Nilson Katrineholms MK Golf Mk III  
2:29,3 15:13,2 14:21,4 12:54,5 2:26,6 
 
50 81 Magnus Samuelsson Otrimmat 4WD Subaru 47:42,8 9:50,6 9:50,6 17,8
23   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna WRX N14  
1:57,7 16:31,5 14:38,6 12:38,2 1:56,8 
 
51 159 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 47:46,8 9:54,6 4:01,4 4,0
10   Mikael Jönsson Asarums MS Fiesta ST  
4:58,4 14:25,8 14:16,3 12:05,1 2:01,2 
 
52 124 Håkan Svensson Fägre MK Trimmat 4WD Mitsubishi 48:00,7 10:08,5 8:26,3 13,9
6   Anders Sjöberg Ljungby MK Lancer Evo VI  
1:47,6 19:20,7 13:20,0 11:45,0 1:47,4 
 
53 155 Sune Svensson Anderstorps RC Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 49:01,9 11:09,7 6:34,1 1:01,2
12   Christofer Svensson Anderstorps RC 940  
Entrant: Thule Rental 2:14,6 15:52,5 15:25,3 13:18,3 2:11,2 
 
54 165 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 49:05,3 11:13,1 5:19,9 3,4
11   Krister Gull Kils MK Bil Fiesta ST  
2:20,4 18:02,2 14:18,4 12:21,3 2:03,0 
 
55 150 Nicklas Karlsson MK Team Westom Trimmat 2wd 1600-cc Opel 49:10,0 11:17,8 6:42,2 4,7
13   Anders Guldbrandsson MK Team Westom Kadett GSI 16v  
2:08,1 14:07,9 13:37,3 14:21,4 4:55,3 
 
56 52 Joakim Nyman Jämtlands MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 49:57,9 12:05,7 47,9
24   Bo Holmstrand Kullings MS Lancer Evo IX  
1:42,3 15:17,8 14:41,3 13:35,7 4:40,8 
 
57 166 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 50:37,6 12:45,4 6:52,2 39,7
12   Marcus Sundh Älmhults MK Fiesta St150  
2:07,7 14:40,9 19:31,9 12:19,6 1:57,5 
 
58 131 Victor Henricsson MK Speed Trimmat 2WD -1600cc Ford 50:51,6 12:59,4 8:22,2 14,0
3   Håkan Palm Björnjägarns RC Fiesta R2  
Entrant: Olsbergs MSE 1:57,8 13:41,2 16:03,3 14:16,5 4:52,8 
 
59 140 Mikael Jirvelius Fjugesta MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 50:59,9 13:07,7 8,3
13   Anders Wallbom SMK Örebro Fiesta ST  
Entrant: Lejtorp Racing 2:08,7 21:01,6 13:36,1 12:12,9 2:00,6 
 
60 117 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 4WD Mitsubishi 51:29,4 13:37,2 11:55,0 29,5
7   Fredrik Lif Laxå MK Evo 6,5 WRC  
1:46,9 15:52,5 15:10,9 13:58,1 4:41,0 
 
61 167 Kjell Mattsson Östhammars MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Peugeot 51:36,6 13:44,4 7:51,2 7,2
14   Gunnar Holstein MK Rimo 206  
Entrant: J:SON Mark o Maskin AB 2:29,4 15:43,8 15:32,6 15:32,6 2:08,2 
 
62 160 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2wd 1600-cc SEAT 51:57,9 14:05,7 21,3
14   Ola Persson Rasbo MK Ibiza  
2:08,5 14:36,8 16:03,3 14:16,5 4:52,8 
 
63 122 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 52:53,2 15:01,0 13:18,8 55,3
8   Robert Ardryd MK Kopparberg Evo Vll  
Entrant: TEAM JRM RACING AB 1:46,3 20:16,9 15:10,9 10:58,1 4:41,0 
 
64 164 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK Trimmat 2wd 1600-cc Opel 53:57,8 16:05,6 11:30,0 1:04,6
15   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK Ascona B  
2:24,0 15:50,9 16:33,6 14:16,5 4:52,8 
 
65 148 Lennart Gälliner Jämtlands MK Trimmat 4WD Audi 54:39,1 16:46,9 41,3
9   Dan Hoff Jämtlands MK Urquattro  
1:59,6 14:41,9 23:51,0 12:13,3 1:53,3