2010-02-11
Rally Sweden SM
Official final
After SS 4
67 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 49 P-G Andersson Årjängs MK Otrimmat 4WD Skoda 36:11,4
1   Anders Fredriksson Årjängs MK Fabia S2000  
1:36,6 12:17,8 11:41,3 10:35,7 
 
2 24 Patrik Sandell Jämtlands MK Otrimmat 4WD Skoda 37:18,0 1:06,6 1:06,6 1:06,6
2   Emil Axelsson Ydre MK Fabia S2000  
Entrant: Red Bull Rally Team 1:38,3 12:37,9 12:05,3 10:56,5 
 
3 50 Patrik Flodin Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 37:31,0 1:19,6 1:19,6 13,0
3   Göran Bergsten Forshaga MC Impreza  
1:39,3 12:50,7 12:06,6 10:54,4 
 
4 101 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 37:53,4 1:42,0 22,4
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg Escort WRC  
Entrant: BILAM 1:44,2 12:52,5 12:16,4 11:00,3 
 
5 102 Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 37:58,0 1:46,6 4,6 4,6
2   Jon Magnusson SMK Lindesberg Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB 1:44,7 12:52,5 12:10,9 11:09,9 
 
6 107 Jerker Axelsson Trollhättans MK Otrimmat 4WD Subaru 38:08,3 1:56,9 10,3
4   Mattias Andersson Säffle MC Impreza  
1:46,7 12:54,9 12:15,6 11:11,1 
 
7 115 Pontus Tidemand SMK Eda Otrimmat 4WD Subaru 38:17,1 2:05,7 8,8
5   Jörgen Nordhagen NMK Hadeland Impreza  
1:45,5 13:01,9 12:14,9 11:14,8 
 
8 112 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 39:04,9 2:53,5 2:53,5 47,8
6   Jesper Johansson Ryds MK Lancer Evo IX  
1:47,5 13:12,0 12:36,8 11:28,6 
 
9 105 Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 39:07,3 2:55,9 2:55,9 2,4
7   John Stigh Västra Östergötlands MK Lancer Evo IX  
Entrant: Lagagruppen AB 1:43,3 13:07,1 12:51,8 11:25,1 
 
10 106 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 39:07,5 2:56,1 2:56,1 0,2
8   Lars Gustafsson Hofors MS Lancer Evo IX  
1:52,1 13:13,5 12:39,6 11:22,3 
 
11 113 Hasse Gustafsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Subaru 39:14,2 3:02,8 3:02,8 6,7
9   Mikael Johansson Vansbro MK Impreza  
1:47,8 13:08,0 12:54,5 11:23,9 
 
12 51 Per-Arne Sääv VÖMK Otrimmat 4WD Skoda 39:17,6 3:06,2 3:06,2 3,4
10   Karl-Olof Lexe Ryds MK Fabia S2000  
1:45,8 13:05,6 12:16,0 12:10,2 
 
13 111 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 39:29,9 3:18,5 3:18,5 12,3
11   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK Lancer Evo X  
1:50,1 13:22,7 12:43,6 11:33,5 
 
14 126 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 39:34,2 3:22,8 3:22,8 4,3
12   Jörgen Lindahl Ryds MK Lancer Evo IX  
Entrant: www.jonassonmotorsport.com 1:49,2 13:24,5 12:50,7 11:29,8 
 
15 110 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 39:35,3 3:23,9 3:23,9 1,1
13   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Impreza  
1:49,6 13:19,1 12:49,9 11:36,7 
 
16 108 Tommy Vestlund Borlänge MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 40:17,0 4:05,6 4:05,6 41,7
14   Fredrik Prosén Borlänge MK Lancer  
1:43,1 13:28,7 13:47,5 11:17,7 
 
17 121 Björn Persson Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 40:32,5 4:21,1 2:39,1 15,5
3   Anders Olsson Asarums MS Focus WRC  
Entrant: WWW.SWITA.SE 1:53,4 13:50,3 13:09,8 11:39,0 
 
18 132 Calle Ward Likenäs MK Trimmat 2WD -1600cc Ford 40:34,1 4:22,7 1,6
1   Sophia Karlsson Taxinge MK Fiesta  
1:59,2 14:14,5 12:59,0 11:21,4 
 
19 127 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 40:35,0 4:23,6 0,9
1   Toni Sundkvist SMK Motala Corolla  
Entrant: TRACTIVE 1:55,3 14:18,6 13:04,6 11:16,5 
 
20 143 Andreas Israelsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 40:35,2 4:23,8 4:23,8 0,2
15   Emil Eklund Gestrike RT Evo VII  
Entrant: Tord Eklunds Åkeri AB 1:57,9 13:49,3 13:03,0 11:45,0 
 
21 152 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 40:44,4 4:33,0 9,4 9,2
2   Johan Johansson SMK Valdemarsvik Corolla  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB 1:57,8 13:55,5 13:03,3 11:47,8 
 
22 147 Ulf Pettersson Katrineholms MK Otrimmat 4WD Subaru 40:45,3 4:33,9 0,9
16   Mattias Erixon Nässjö MK Impreza  
1:54,2 14:04,4 12:57,0 11:49,7 
 
23 130 Jonas Johansson MK Ran Askersund Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 40:58,2 4:46,8 23,2 12,9
3   Martin Holmdahl MK Ran Corolla  
1:59,9 13:59,3 13:15,2 11:43,8 
 
24 129 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 41:02,8 4:51,4 27,8 4,6
4   Conny Sundqvist Storfors MK 940  
Entrant: KörkortsKungen i Filipstad/ 940JB 2:00,3 14:04,3 13:15,7 11:42,5 
 
25 119 Peter Dahlgren Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 41:04,1 4:52,7 3:10,7 1,3
4   Jesper Elfver Värmdö MK Escort  
Entrant: SKAB 1:50,7 14:17,5 13:02,9 11:53,0 
 
26 120 Roger Enlund Västerås MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 41:34,8 5:23,4 5:23,4 30,7
17   Christer Carlsson Katrineholms MK Lancer Evo IX  
1:51,0 13:47,6 13:52,4 12:03,8 
 
27 142 Ramona Karlsson Falköpings MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 41:43,2 5:31,8 5:31,8 8,4
18   Miriam Walfridsson MK Ratten Evo IX  
1:54,8 14:28,8 13:02,8 12:16,8 
 
28 141 Nils Fransson Vännäs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 41:47,8 5:36,4 4,6
1   Peter Fogel Kullings MS Fiesta ST  
2:02,6 14:15,7 13:35,1 11:54,4 
 
29 134 Jan Johansson Fryksdalens MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 41:51,0 5:39,6 1:16,0 3,2
5   Anna Nilsson Munkfors MC 940 Evo  
2:03,5 14:17,4 13:23,3 12:06,8 
 
30 139 Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 41:52,3 5:40,9 4,5 1,3
2   Stefan Petersson Grimslövs MS Fiesta ST  
1:58,4 13:55,4 13:45,2 12:13,3 
 
31 158 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD -1600cc Suzuki 41:52,5 5:41,1 0,2
2   Staffan Lindberg Skepptuna MK Ignis Super 1600  
2:06,8 14:18,3 13:48,6 11:38,8 
 
32 138 Håkan Björkman Sandvikens MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 42:00,6 5:49,2 12,8 8,1
3   Joel Ardell Norrköpins MK Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing 2:03,3 14:14,7 13:38,6 12:04,0 
 
33 136 Robert Eriksson Eskilstuna MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 42:11,1 5:59,7 10,5
4   Jens Thapper SMK Motala Clio Sport  
Entrant: www.finess.se 1:58,9 14:27,8 13:48,5 11:55,9 
 
34 137 Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 42:19,8 6:08,4 32,0 8,7
5   Filip Larsson Rasbo MK Fiesta ST  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB 2:06,1 14:09,8 13:55,2 12:08,7 
 
35 144 Cindy Brüggemann Tjust MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 42:22,9 6:11,5 6:11,5 3,1
19   Eveline Walfridsson MK Ratten Lancer Evo IX  
1:57,5 15:24,4 13:12,2 11:48,8 
 
36 114 Joachim Karlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 42:40,4 6:29,0 6:29,0 17,5
20   Jörgen Norman Gullabo RC Evo VII  
1:50,2 16:02,9 13:07,7 11:39,6 
 
37 154 Johan Karlsson Degerfors RC Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 42:44,7 6:33,3 2:09,7 4,3
6   Johan Lövgren Degerfors RC Corolla  
2:06,6 14:35,6 13:32,6 12:29,9 
 
38 151 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 43:06,8 6:55,4 2:31,8 22,1
7   Morgan Green Hässleholms MK Golf  
Entrant: JGMark sten o betongarbete 2:07,6 15:10,1 13:37,3 12:11,8 
 
39 149 Krister Nordlund Skepptuna MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 43:16,1 7:04,7 9,3
8   Lasse Savander Skepptuna MK 940  
2:08,5 14:36,7 14:09,3 12:21,6 
 
40 168 Tobias Bergetorp Offerdals MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 43:26,3 7:14,9 1:38,5 10,2
6   Mikael Salomonsson Jämtlands MK Clio Ragnotti  
2:09,1 14:46,7 14:06,6 12:23,9 
 
41 135 Mattias Jirvelius SMK Örebro Trimmat 2wd 1600-cc Ford 43:27,6 7:16,2 1,3
9   Erik Gustavsson SMK Linde Fiesta  
Entrant: Lejtorp Racing 1:59,2 15:48,3 13:31,6 12:08,5 
 
42 87 Lasse Storm Stenungsunds MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 43:40,0 7:28,6 1:52,2 12,4
7   Ulf Storm Stenungsunds MS Fiesta  
2:00,0 14:37,7 14:21,0 12:21,3 
 
43 103 Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 43:46,9 7:35,5 5:53,5 6,9
5   Per Andersson Hässleholms MK Focus WRC  
Entrant: TÄTAB hyrliftar 1:59,0 13:06,6 17:43,2 10:58,1 
 
44 157 Anders Nyberg MK Orion Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 43:57,6 7:46,2 2:09,8 10,7
8   Joakim Johansson MK Orion Clio Ragnotti  
2:08,0 14:48,1 14:22,7 12:38,8 
 
45 150 Nicklas Karlsson MK Team Westom Trimmat 2wd 1600-cc Opel 44:14,7 8:03,3 3:39,7 17,1
10   Anders Guldbrandsson MK Team Westom Kadett GSI 16v  
2:08,1 14:07,9 13:37,3 14:21,4 
 
46 145 Osborn Eklundh SMK Hörby Otrimmat 4WD Subaru 44:16,5 8:05,1 8:05,1 1,8
21   Lars Nilsson SMK Hörby Impreza STi - N14  
Entrant: WWW.SWITA.SE 2:04,4 14:50,2 14:27,2 12:54,7 
 
47 156 Janne Kristiansson Ryds MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 44:20,7 8:09,3 3:45,7 4,2
11   Alexander Jansson Börje SK 940  
Entrant: www.teammoheda.se 2:07,5 14:58,0 14:30,1 12:45,1 
 
48 169 Christer Larsson Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Citroën 44:21,4 8:10,0 2:33,6 0,7
9   Kenneth Svensson Filipstads MC Xsara  
Entrant: Team Munkfors bilskort 2:12,3 14:44,3 14:34,9 12:49,9 
 
49 153 Patrik Larsson SMK Nyköping Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 44:28,6 8:17,2 3:53,6 7,2
12   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping 240  
Entrant: Lejtorp Racing 2:14,5 14:45,1 13:48,0 12:31,0 
 
50 162 Niklas Solenö Katrineholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 44:58,4 8:47,0 4:23,4 29,8
13   Magnus Nilson Katrineholms MK Golf Mk III  
2:29,3 15:13,2 14:21,4 12:54,5 
 
51 52 Joakim Nyman Jämtlands MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 45:17,1 9:05,7 18,7
22   Bo Holmstrand Kullings MS Lancer Evo IX  
1:42,3 15:17,8 14:41,3 13:35,7 
 
52 146 Fredrik Alsdal SMK Arboga Otrimmat 4WD Mitsubishi 45:27,5 9:16,1 10,4
23   Per Schlegel SMK Arboga Lancer Evo X  
2:10,6 15:13,0 14:46,7 13:17,2 
 
53 159 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 45:45,6 9:34,2 3:57,8 18,1
10   Mikael Jönsson Asarums MS Fiesta ST  
4:58,4 14:25,8 14:16,3 12:05,1 
 
54 81 Magnus Samuelsson Otrimmat 4WD Subaru 45:46,0 9:34,6 9:34,6 0,4
24   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna WRX N14  
1:57,7 16:31,5 14:38,6 12:38,2 
 
55 131 Victor Henricsson MK Speed Trimmat 2WD -1600cc Ford 45:58,8 9:47,4 5:24,7 12,8
3   Håkan Palm Björnjägarns RC Fiesta R2  
Entrant: Olsbergs MSE 1:57,8 13:41,2 16:03,3 14:16,5 
 
56 124 Håkan Svensson Fägre MK Trimmat 4WD Mitsubishi 46:13,3 10:01,9 8:19,9 14,5
6   Anders Sjöberg Ljungby MK Lancer Evo VI  
1:47,6 19:20,7 13:20,0 11:45,0 
 
57 117 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 4WD Mitsubishi 46:48,4 10:37,0 8:55,0 35,1
7   Fredrik Lif Laxå MK Evo 6,5 WRC  
1:46,9 15:52,5 15:10,9 13:58,1 
 
58 155 Sune Svensson Anderstorps RC Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 46:50,7 10:39,3 6:15,7 2,3
14   Christofer Svensson Anderstorps RC 940  
Entrant: Thule Rental 2:14,6 15:52,5 15:25,3 13:18,3 
 
59 165 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 47:02,3 10:50,9 5:14,5 11,6
11   Krister Gull Kils MK Bil Fiesta ST  
2:20,4 18:02,2 14:18,4 12:21,3 
 
60 160 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2wd 1600-cc SEAT 47:05,1 10:53,7 2,8
15   Ola Persson Rasbo MK Ibiza  
2:08,5 14:36,8 16:03,3 14:16,5 
 
61 122 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 48:12,2 12:00,8 10:18,8 1:07,1
8   Robert Ardryd MK Kopparberg Evo Vll  
Entrant: TEAM JRM RACING AB 1:46,3 20:16,9 15:10,9 10:58,1 
 
62 166 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 48:40,1 12:28,7 6:52,3 27,9
12   Marcus Sundh Älmhults MK Fiesta St150  
2:07,7 14:40,9 19:31,9 12:19,6 
 
63 140 Mikael Jirvelius Fjugesta MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 48:59,3 12:47,9 19,2
13   Anders Wallbom SMK Örebro Fiesta ST  
Entrant: Lejtorp Racing 2:08,7 21:01,6 13:36,1 12:12,9 
 
64 164 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK Trimmat 2wd 1600-cc Opel 49:05,0 12:53,6 8:30,0 5,7
16   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK Ascona B  
2:24,0 15:50,9 16:33,6 14:16,5 
 
65 167 Kjell Mattsson Östhammars MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Peugeot 49:28,4 13:17,0 7:40,6 23,4
14   Gunnar Holstein MK Rimo 206  
Entrant: J:SON Mark o Maskin AB 2:29,4 15:43,8 15:32,6 15:32,6 
 
66 148 Lennart Gälliner Jämtlands MK Trimmat 4WD Audi 52:45,8 16:34,4 3:17,4
9   Dan Hoff Jämtlands MK Urquattro  
1:59,6 14:41,9 23:51,0 12:13,3 
 
67 116 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 1:20:30,9 44:19,5 27:45,1
10   Mikael Ståhl Haninge MK Corolla WRC  
1:49,3 14:36,8 32:02,4 32:02,4