2010-02-11
Rally Sweden SM
Official final
After SS 2
71 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 49 P-G Andersson Årjängs MK Otrimmat 4WD Skoda 13:54,4
1   Anders Fredriksson Årjängs MK Fabia S2000  
1:36,6 12:17,8 
 
2 24 Patrik Sandell Jämtlands MK Otrimmat 4WD Skoda 14:16,2 21,8 21,8 21,8
2   Emil Axelsson Ydre MK Fabia S2000  
Entrant: Red Bull Rally Team 1:38,3 12:37,9 
 
3 50 Patrik Flodin Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 14:30,0 35,6 35,6 13,8
3   Göran Bergsten Forshaga MC Impreza  
1:39,3 12:50,7 
 
4 101 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 14:36,7 42,3 6,7
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg Escort WRC  
Entrant: BILAM 1:44,2 12:52,5 
 
5 102 Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 14:37,2 42,8 0,5 0,5
2   Jon Magnusson SMK Lindesberg Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB 1:44,7 12:52,5 
 
6 107 Jerker Axelsson Trollhättans MK Otrimmat 4WD Subaru 14:41,6 47,2 4,4
4   Mattias Andersson Säffle MC Impreza  
1:46,7 12:54,9 
 
7 115 Pontus Tidemand SMK Eda Otrimmat 4WD Subaru 14:47,4 53,0 5,8
5   Jörgen Nordhagen NMK Hadeland Impreza  
1:45,5 13:01,9 
 
8 105 Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 14:50,4 56,0 56,0 3,0
6   John Stigh Västra Östergötlands MK Lancer Evo IX  
Entrant: Lagagruppen AB 1:43,3 13:07,1 
 
9 51 Per-Arne Sääv VÖMK Otrimmat 4WD Skoda 14:51,4 57,0 57,0 1,0
7   Karl-Olof Lexe Ryds MK Fabia S2000  
1:45,8 13:05,6 
 
10 113 Hasse Gustafsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Subaru 14:55,8 1:01,4 1:01,4 4,4
8   Mikael Johansson Vansbro MK Impreza  
1:47,8 13:08,0 
 
11 112 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 14:59,5 1:05,1 1:05,1 3,7
9   Jesper Johansson Ryds MK Lancer Evo IX  
1:47,5 13:12,0 
 
12 109 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:02,3 1:07,9 2,8
10   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna Evo IX  
1:46,4 13:15,9 
 
13 103 Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 15:05,6 1:11,2 28,9 3,3
3   Per Andersson Hässleholms MK Focus WRC  
Entrant: TÄTAB hyrliftar 1:59,0 13:06,6 
 
13 106 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:05,6 1:11,2 1:11,2
11   Lars Gustafsson Hofors MS Lancer Evo IX  
1:52,1 13:13,5 
 
15 110 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 15:08,7 1:14,3 1:14,3 3,1
12   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Impreza  
1:49,6 13:19,1 
 
16 108 Tommy Vestlund Borlänge MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:11,8 1:17,4 1:17,4 3,1
13   Fredrik Prosén Borlänge MK Lancer  
1:43,1 13:28,7 
 
17 111 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:12,8 1:18,4 1:18,4 1,0
14   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK Lancer Evo X  
1:50,1 13:22,7 
 
18 126 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:13,7 1:19,3 1:19,3 0,9
15   Jörgen Lindahl Ryds MK Lancer Evo IX  
Entrant: www.jonassonmotorsport.com 1:49,2 13:24,5 
 
19 120 Roger Enlund Västerås MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:38,6 1:44,2 1:44,2 24,9
16   Christer Carlsson Katrineholms MK Lancer Evo IX  
1:51,0 13:47,6 
 
20 131 Victor Henricsson MK Speed Trimmat 2WD -1600cc Ford 15:39,0 1:44,6 0,4
1   Håkan Palm Björnjägarns RC Fiesta R2  
Entrant: Olsbergs MSE 1:57,8 13:41,2 
 
21 121 Björn Persson Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 15:43,7 1:49,3 1:07,0 4,7
4   Anders Olsson Asarums MS Focus WRC  
Entrant: WWW.SWITA.SE 1:53,4 13:50,3 
 
22 143 Andreas Israelsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:47,2 1:52,8 1:52,8 3,5
17   Emil Eklund Gestrike RT Evo VII  
Entrant: Tord Eklunds Åkeri AB 1:57,9 13:49,3 
 
23 152 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 15:53,3 1:58,9 6,1
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik Corolla  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB 1:57,8 13:55,5 
 
24 139 Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 15:53,8 1:59,4 0,5
1   Stefan Petersson Grimslövs MS Fiesta ST  
1:58,4 13:55,4 
 
25 147 Ulf Pettersson Katrineholms MK Otrimmat 4WD Subaru 15:58,6 2:04,2 4,8
18   Mattias Erixon Nässjö MK Impreza  
1:54,2 14:04,4 
 
26 130 Jonas Johansson MK Ran Askersund Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 15:59,2 2:04,8 5,9 0,6
2   Martin Holmdahl MK Ran Corolla  
1:59,9 13:59,3 
 
27 129 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 16:04,6 2:10,2 11,3 5,4
3   Conny Sundqvist Storfors MK 940  
Entrant: KörkortsKungen i Filipstad/ 940JB 2:00,3 14:04,3 
 
28 119 Peter Dahlgren Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 16:08,2 2:13,8 1:31,5 3,6
5   Jesper Elfver Värmdö MK Escort  
Entrant: SKAB 1:50,7 14:17,5 
 
29 132 Calle Ward Likenäs MK Trimmat 2WD -1600cc Ford 16:13,7 2:19,3 34,7 5,5
2   Sophia Karlsson Taxinge MK Fiesta  
1:59,2 14:14,5 
 
30 127 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 16:13,9 2:19,5 20,6 0,2
4   Toni Sundkvist SMK Motala Corolla  
Entrant: TRACTIVE 1:55,3 14:18,6 
 
31 137 Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 16:15,9 2:21,5 22,1 2,0
2   Filip Larsson Rasbo MK Fiesta ST  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB 2:06,1 14:09,8 
 
32 150 Nicklas Karlsson MK Team Westom Trimmat 2wd 1600-cc Opel 16:16,0 2:21,6 22,7 0,1
5   Anders Guldbrandsson MK Team Westom Kadett GSI 16v  
2:08,1 14:07,9 
 
33 138 Håkan Björkman Sandvikens MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 16:18,0 2:23,6 24,2 2,0
3   Joel Ardell Norrköpins MK Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing 2:03,3 14:14,7 
 
34 141 Nils Fransson Vännäs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 16:18,3 2:23,9 24,5 0,3
4   Peter Fogel Kullings MS Fiesta ST  
2:02,6 14:15,7 
 
35 134 Jan Johansson Fryksdalens MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 16:20,9 2:26,5 27,6 2,6
6   Anna Nilsson Munkfors MC 940 Evo  
2:03,5 14:17,4 
 
36 142 Ramona Karlsson Falköpings MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 16:23,6 2:29,2 2:29,2 2,7
19   Miriam Walfridsson MK Ratten Evo IX  
1:54,8 14:28,8 
 
37 158 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD -1600cc Suzuki 16:25,1 2:30,7 1,5
3   Staffan Lindberg Skepptuna MK Ignis Super 1600  
2:06,8 14:18,3 
 
38 116 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 16:26,1 2:31,7 1,0
6   Mikael Ståhl Haninge MK Corolla WRC  
1:49,3 14:36,8 
 
39 136 Robert Eriksson Eskilstuna MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 16:26,7 2:32,3 0,6
5   Jens Thapper SMK Motala Clio Sport  
Entrant: www.finess.se 1:58,9 14:27,8 
 
40 79 Joakim Roman SMK Örebro Otrimmat 4WD Subaru 16:29,4 2:35,0 2,7
20   Henrik Appelskog WRX STi  
1:49,1 14:40,3 
 
41 148 Lennart Gälliner Jämtlands MK Trimmat 4WD Audi 16:41,5 2:47,1 12,1
7   Dan Hoff Jämtlands MK Urquattro  
1:59,6 14:41,9 
 
42 154 Johan Karlsson Degerfors RC Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 16:42,2 2:47,8 48,9 0,7
7   Johan Lövgren Degerfors RC Corolla  
2:06,6 14:35,6 
 
43 149 Krister Nordlund Skepptuna MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 16:45,2 2:50,8 3,0
8   Lasse Savander Skepptuna MK 940  
2:08,5 14:36,7 
 
44 160 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2wd 1600-cc SEAT 16:45,3 2:50,9 0,1
9   Ola Persson Rasbo MK Ibiza  
2:08,5 14:36,8 
 
45 166 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 16:48,6 2:54,2 54,8 3,3
6   Marcus Sundh Älmhults MK Fiesta St150  
2:07,7 14:40,9 
 
46 145 Osborn Eklundh SMK Hörby Otrimmat 4WD Subaru 16:54,6 3:00,2 3:00,2 6,0
21   Lars Nilsson SMK Hörby Impreza STi - N14  
Entrant: WWW.SWITA.SE 2:04,4 14:50,2 
 
47 168 Tobias Bergetorp Offerdals MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 16:55,8 3:01,4 1:02,0 1,2
7   Mikael Salomonsson Jämtlands MK Clio Ragnotti  
2:09,1 14:46,7 
 
48 157 Anders Nyberg MK Orion Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 16:56,1 3:01,7 1:02,3 0,3
8   Joakim Johansson MK Orion Clio Ragnotti  
2:08,0 14:48,1 
 
49 169 Christer Larsson Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Citroën 16:56,6 3:02,2 1:02,8 0,5
9   Kenneth Svensson Filipstads MC Xsara  
Entrant: Team Munkfors bilskort 2:12,3 14:44,3 
 
50 87 Lasse Storm Stenungsunds MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 16:57,7 3:03,3 1:03,9 1,1
10   Ulf Storm Stenungsunds MS Fiesta  
2:00,0 14:37,7 
 
51 153 Patrik Larsson SMK Nyköping Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 16:59,6 3:05,2 1:06,3 1,9
10   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping 240  
Entrant: Lejtorp Racing 2:14,5 14:45,1 
 
52 52 Joakim Nyman Jämtlands MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 17:00,1 3:05,7 0,5
22   Bo Holmstrand Kullings MS Lancer Evo IX  
1:42,3 15:17,8 
 
53 156 Janne Kristiansson Ryds MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 17:05,5 3:11,1 1:12,2 5,4
11   Alexander Jansson Börje SK 940  
Entrant: www.teammoheda.se 2:07,5 14:58,0 
 
54 151 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 17:17,7 3:23,3 1:24,4 12,2
12   Morgan Green Hässleholms MK Golf  
Entrant: JGMark sten o betongarbete 2:07,6 15:10,1 
 
55 144 Cindy Brüggemann Tjust MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 17:21,9 3:27,5 3:27,5 4,2
23   Eveline Walfridsson MK Ratten Lancer Evo IX  
1:57,5 15:24,4 
 
56 146 Fredrik Alsdal SMK Arboga Otrimmat 4WD Mitsubishi 17:23,6 3:29,2 1,7
24   Per Schlegel SMK Arboga Lancer Evo X  
2:10,6 15:13,0 
 
57 117 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 4WD Mitsubishi 17:39,4 3:45,0 3:02,7 15,8
8   Fredrik Lif Laxå MK Evo 6,5 WRC  
1:46,9 15:52,5 
 
58 162 Niklas Solenö Katrineholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 17:42,5 3:48,1 1:49,2 3,1
13   Magnus Nilson Katrineholms MK Golf Mk III  
2:29,3 15:13,2 
 
59 135 Mattias Jirvelius SMK Örebro Trimmat 2wd 1600-cc Ford 17:47,5 3:53,1 5,0
14   Erik Gustavsson SMK Linde Fiesta  
Entrant: Lejtorp Racing 1:59,2 15:48,3 
 
60 114 Joachim Karlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 17:53,1 3:58,7 3:58,7 5,6
25   Jörgen Norman Gullabo RC Evo VII  
1:50,2 16:02,9 
 
61 155 Sune Svensson Anderstorps RC Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 18:07,1 4:12,7 2:13,8 14,0
15   Christofer Svensson Anderstorps RC 940  
Entrant: Thule Rental 2:14,6 15:52,5 
 
62 167 Kjell Mattsson Östhammars MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Peugeot 18:13,2 4:18,8 2:19,4 6,1
11   Gunnar Holstein MK Rimo 206  
Entrant: J:SON Mark o Maskin AB 2:29,4 15:43,8 
 
63 164 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK Trimmat 2wd 1600-cc Opel 18:14,9 4:20,5 2:21,6 1,7
16   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK Ascona B  
2:24,0 15:50,9 
 
64 81 Magnus Samuelsson Otrimmat 4WD Subaru 18:29,2 4:34,8 4:34,8 14,3
26   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna WRX N14  
1:57,7 16:31,5 
 
65 159 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 19:24,2 5:29,8 3:30,4 55,0
12   Mikael Jönsson Asarums MS Fiesta ST  
4:58,4 14:25,8 
 
66 165 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 20:22,6 6:28,2 4:28,8 58,4
13   Krister Gull Kils MK Bil Fiesta ST  
2:20,4 18:02,2 
 
67 124 Håkan Svensson Fägre MK Trimmat 4WD Mitsubishi 21:08,3 7:13,9 6:31,6 45,7
9   Anders Sjöberg Ljungby MK Lancer Evo VI  
1:47,6 19:20,7 
 
68 122 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 22:03,2 8:08,8 7:26,5 54,9
10   Robert Ardryd MK Kopparberg Evo Vll  
Entrant: TEAM JRM RACING AB 1:46,3 20:16,9 
 
69 140 Mikael Jirvelius Fjugesta MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 23:10,3 9:15,9 1:07,1
14   Anders Wallbom SMK Örebro Fiesta ST  
Entrant: Lejtorp Racing 2:08,7 21:01,6 
 
70 125 Anders Wänn Borlänge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 29:38,2 15:43,8 6:27,9
11   Marie Abrahamsson SMK Dala Falun Lancer Evo VI  
1:50,2 27:48,0 
 
71 118 Mikael Gustafsson Kil MK Bil Trimmat 4WD Ford 1:13:51,1 59:56,7 44:12,9
12   Joakim Gevert Kils MK Bil Escort  
1:46,0 1:12:05,1