2010-01-30
Bergslagsrallyt
Official final
After SS 3
66 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Jonas Wigren Norrköpings MK A-förare 4wd Ford 47:39,2
1   Jon Magnusson SMK Lindesberg Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB 15:05,8 17:25,7 15:07,7 
 
2 2 Kristian Johansson Kinds MK A-förare 4wd Mitsubishi 48:09,6 30,4 30,4 30,4
2   Fredrik Livh Laxå MK Evo 6,5 WRC  
15:36,6 17:22,1 15:10,9 
 
3 7 Patrik Johansson Wäxjö MS A-förare 4wd Mitsubishi 49:30,0 1:50,8 1:50,8 1:20,4
3   Jesper Johansson Ryds MK Lancer Evo IX  
15:31,8 17:51,5 16:06,7 
 
4 17 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd Toyota 50:20,3 2:41,1 50,3
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda Corolla  
Entrant: Tractive AB 16:19,1 18:14,5 15:46,7 
 
5 51 Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Subaru 51:25,7 3:46,5 1:05,4
1   Micke Pettersson SMK Gävle Impreza NRC  
Entrant: Team Car Care Sthlm 16:22,7 18:16,8 16:46,2 
 
6 9 Torbjörn Månsson SMK Östgöta A-förare 4wd Mitsubishi 51:28,0 3:48,8 3:48,8 2,3
4   Christer Pettersson SMK Östgöta Lancer Evo VI  
Entrant: Anläggningstransporter i NORRKÖPING 16:23,9 18:39,3 16:24,8 
 
7 3 Thomas Thunström Ludvika MS A-förare 4wd Subaru 51:35,0 3:55,8 3:55,8 7,0
5   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Impreza  
15:49,1 20:01,4 15:44,5 
 
8 131 Tobias Wärme MK Orion A-förare 4wd Mitsubishi 51:37,8 3:58,6 3:58,6 2,8
6   A Olsson Rasbo MK Lancer  
16:25,6 18:55,1 16:17,1 
 
9 24 Pekka Putto SMK Gävle A-förare 2wd Volvo 51:41,4 4:02,2 1:21,1 3,6
2   Christer Nygren SMK Gävle 240  
16:34,3 18:56,6 16:10,5 
 
10 12 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 52:01,8 4:22,6 4:22,6 20,4
7   Tomas Koepke Värmdö MK Impreza Red Bull  
16:35,4 19:05,8 16:20,6 
 
11 43 Peter Hellström MK Kopparberg A-förare 2wd Opel 52:07,5 4:28,3 1:47,2 5,7
3   Rikard Eliasson SMK Arboga Corsa 1600  
16:54,7 18:34,1 16:38,7 
 
12 23 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd Volvo 52:12,7 4:33,5 1:52,4 5,2
4   Håkan Jansson MK Rimo 240  
Entrant: A.Jansson o son skogsmaskiner 16:56,2 18:56,1 16:20,4 
 
13 55 Jens Branteström Rasbo MK B-förare 2wd Opel 52:29,6 4:50,4 16,9
1   Per Christensen Rasbo MK Astra GSI  
16:48,0 18:47,9 16:53,7 
 
14 58 Erik Davidsson Almunge MK B-förare 2wd Opel 52:30,4 4:51,2 0,8 0,8
2   Annette Åhman Almunge MK Corsa  
17:15,1 18:28,4 16:46,9 
 
15 39 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2wd Toyota 52:36,3 4:57,1 2:16,0 5,9
5   Johan Lövgren Degerfors RC Corolla  
16:50,3 18:59,9 16:46,1 
 
16 31 Håkan Björkman Sandvikens MK A-förare 2wd Ford 52:41,8 5:02,6 2:21,5 5,5
6   Håkan Palm Björnjägarns RC Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing 17:06,0 18:54,6 16:41,2 
 
17 29 Patrik Westerlund AMF Årsunda A-förare 2wd Toyota 52:44,8 5:05,6 2:24,5 3,0
7   Thomas Åkelid AMF Årsunda Corolla  
Entrant: Team Lumek Motorsport 17:04,4 18:45,6 16:54,8 
 
18 50 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 4wd Mitsubishi 53:03,6 5:24,4 1:37,9 18,8
2   Olle Björk Borlänge MK Lancer Evo VII  
17:06,3 18:53,0 17:04,3 
 
19 30 Jonas Brinkemar Horndals MK A-förare 2wd Ford 53:16,8 5:37,6 2:56,5 13,2
8   Camille Cederlund Horndals MK Fiesta ST  
Entrant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service 16:59,2 19:12,0 17:05,6 
 
20 22 Roger Helén Rasbo MK A-förare 2wd Opel 53:23,5 5:44,3 3:03,2 6,7
9   Marcus Andersson Rasbo MK Astra KitCar  
16:59,3 19:25,2 16:59,0 
 
21 56 Alexander Jansson Börje SK B-förare 2wd Volvo 53:42,2 6:03,0 1:12,6 18,7
3   240  
17:18,4 19:08,5 17:15,3 
 
22 25 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd Volvo 53:50,1 6:10,9 3:29,8 7,9
10   Roine Larsson Waxholms MK 240  
Entrant: Dannevall o Lassila motor 17:30,5 19:32,1 16:47,5 
 
23 18 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2wd Opel 53:51,9 6:12,7 3:31,6 1,8
11   Johnny Björk Rasbo MK Corsa  
17:23,1 19:28,1 17:00,7 
 
24 35 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd Volvo 53:55,4 6:16,2 3:35,1 3,5
12   Tommy Magnusson Storfors MK 940  
17:11,6 19:36,2 17:07,6 
 
25 47 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 54:14,6 6:35,4 19,2
1   Magnus Hermansson Hällefors MK 940  
17:23,3 19:42,6 17:08,7 
 
26 90 Tony Johansson Rasbo MK C-förare 4wd Mitsubishi 54:21,9 6:42,7 7,3
1   Lancer Evo VII  
Entrant: J:son Mark och Maskin AB 17:50,7 19:00,8 17:30,4 
 
27 201 Kalle Andersson Laxå MK C-förare 2wd Volvo 54:40,4 7:01,2 18,5
1   Micael Carlsson Laxå MK 242  
Entrant: Lejtorp Racing 17:30,1 18:59,1 18:11,2 
 
28 42 Tony Olsson SMK Karlskoga A-förare 2wd Nissan 54:41,8 7:02,6 4:21,5 1,4
13   Fredrik Karlsson SMK Karlskoga Sunny  
17:50,1 19:34,0 17:17,7 
 
29 203 Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 54:56,7 7:17,5 42,1 14,9
2   Jörgen Mattsson SMK Gävle 940  
17:53,7 19:50,0 17:13,0 
 
30 52 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Mitsubishi 55:05,9 7:26,7 3:40,2 9,2
3   Thomas Lindvall Nollåtta MK Lancer  
Entrant: Team Car Care Sthlm 17:40,1 19:49,4 17:36,4 
 
31 75 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 55:57,8 8:18,6 51,9
1   Andreas Peters Kolsva MS 940  
17:55,7 20:10,1 17:52,0 
 
32 15 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 4wd Mitsubishi 56:03,4 8:24,2 8:24,2 5,6
8   Philip Åbrink Katrineholms MK Lancer Evo III  
17:04,5 22:06,4 16:52,5 
 
33 49 Mats Myrsell SMK Hedemora A-förare Appendix K Porsche 56:25,2 8:46,0 21,8
1   Svennis Karlsson SMK Hedemora Carrera 911 RS  
Entrant: ABS MOTORSPORT 18:17,3 19:57,9 18:10,0 
 
34 76 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 56:55,9 9:16,7 58,1 30,7
2   Johan Gustavsson Katrineholms MK 940  
Entrant: Bildelsspecialisten/Bil o Fritid AB 18:34,2 20:21,9 17:59,8 
 
35 65 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2wd Opel 57:05,4 9:26,2 4:35,8 9,5
4   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK Ascona B  
18:24,8 20:08,7 18:31,9 
 
36 61 Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd Volvo 57:15,8 9:36,6 4:46,2 10,4
5   Christian Ohlsson Almunge MK 242  
Entrant: A.R.C. motorsport 17:51,9 20:26,6 18:57,3 
 
37 45 Torbjörn Karlsson Taxinge MK A-förare 2wd Renault 58:16,4 10:37,2 7:56,1 1:00,6
14   Gunnar Envang Djursholms MK Clio Sport  
Entrant: Vendelsö Parkett 18:45,7 20:52,5 18:38,2 
 
38 80 Pär Johansson Eskilstuna MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 58:28,5 10:49,3 2:30,7 12,1
3   Ellinor Persson SMK Södermanland 240  
19:00,3 20:50,2 18:38,0 
 
39 41 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2wd Ford 59:13,5 11:34,3 8:53,2 45,0
15   Emma Schytt SMK Örebro Fiesta  
Entrant: Lejtorp Racing 24:10,1 18:41,2 16:22,2 
 
40 79 Jonny Karlsson SMK Östgöta Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 59:18,0 11:38,8 3:20,2 4,5
4   Frida Karlsson SMK Östgöta 240  
Entrant: ad-center i norrköping 19:03,0 21:21,2 18:53,8 
 
41 100 Niklas Karlsson Värmdö MK Volvo Original C / N2 C Volvo 59:59,1 12:19,9 41,1
1   Hampus Hjort Värmdö MK 940  
Entrant: Värmdö Motorteknik 19:07,9 20:52,3 19:58,9 
 
42 83 Per Gustavsson Kullings MS B-förare Appendix K Volvo 1:00:14,7 12:35,5 15,6
1   Per-Anders Nilsson Vara MK 142  
19:19,7 21:01,0 19:54,0 
 
43 73 Stefan Edlund Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 1:00:19,5 12:40,3 4:21,7 4,8
5   Stefan Eklund Mälaröarnas MK 244  
19:08,8 21:22,3 19:48,4 
 
44 54 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 1:00:25,7 12:46,5 9:00,0 6,2
4   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK Impreza  
24:03,8 19:11,9 17:10,0 
 
45 87 Stefan Frisk MK Kopparberg B-förare Grupp E VW 1:00:35,6 12:56,4 9,9
1   Per Anemar MK Kopparberg Golf  
19:04,1 21:07,1 20:24,4 
 
46 88 Ricardo Hillesjö Haninge MK B-förare Grupp E VW 1:00:40,5 13:01,3 4,9 4,9
2   Björn Roos Haninge MK Golf  
19:14,8 21:05,3 20:10,4 
 
47 44 Lars Larsson Ludvika MS A-förare 2wd Opel 1:00:59,3 13:20,1 10:39,0 18,8
16   Christer Heij Grangärde RRC Ascona B  
20:19,4 21:44,3 18:55,6 
 
48 86 Kjelle Ekström Skepptuna MK B-förare Grupp E Saab 1:01:38,4 13:59,2 1:02,8 39,1
3   Krister Zotterman Almunge MK 99  
19:43,0 21:22,9 20:32,5 
 
49 108 Dennis Askling Hallsbergs MK Volvo Original C / N2 C Volvo 1:01:38,8 13:59,6 1:39,7 0,4
2   Johan Elofsson Hallsbergs MK 244  
18:29,0 24:22,2 18:27,6 
 
50 32 Sebastian Malm MK Speed A-förare 2wd Opel 1:01:44,8 14:05,6 11:24,5 6,0
17   Ola Leufenmark Skepptuna MK Corsa B  
17:31,4 19:53,2 24:20,2 
 
51 82 Esko Junttila SMK Hedemora B-förare Appendix K Saab 1:01:52,6 14:13,4 1:37,9 7,8
2   Lars Lindgren SMK Hedemora V4  
Entrant: ABS Motorsport 18:58,3 20:53,0 22:01,3 
 
52 64 Robin Wallón SMK Kungsör B-förare 2wd Volvo 1:01:56,5 14:17,3 3,9
6   Rickard Strindlund Eskilstuna MK 240  
18:52,0 20:00,8 19:23,7 
 
53 84 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK B-förare Grupp E VW 1:02:06,2 14:27,0 1:30,6 9,7
4   Uffe Björnvad Mälaröarnas MK Golf  
19:44,7 22:03,1 20:18,4 
 
54 99 Torbjörn Karlsson Rasbo MK Volvo Original C / N2 C Volvo 1:02:30,6 14:51,4 2:31,5 24,4
3   Jocke Wahlquist Rasbo MK 944  
19:32,7 21:22,9 21:35,0 
 
55 111 Manne Hermansson Almunge MK C-förare Grupp E VW 1:02:30,8 14:51,6 0,2
1   Axel Hermansson Golf  
19:41,4 22:21,7 20:27,7 
 
56 101 Christopher Tottie Mälaröarnas MK Volvo Original C / N2 C Volvo 1:03:00,3 15:21,1 3:01,2 29,5
4   Ulrik Nilsson Mälaröarnas MK 240  
Entrant: Rent A Space 020 - 64 31 00 19:38,8 21:54,6 21:26,9 
 
57 72 Michel Brundin Almunge MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 1:04:00,9 16:21,7 8:03,1 1:00,6
6   Johan Pettersson Almunge MK 940  
17:53,5 27:50,1 18:17,3 
 
58 48 Dick Larsson Rasbo MK Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 1:04:11,7 16:32,5 9:57,1 10,8
3   Jessica Larsson Rasbo MK 244  
18:02,1 27:49,4 18:20,2 
 
59 114 Robert Scholander SMK Eksjö Ungdomsrally VW 1:06:17,3 18:38,1 2:05,6
1   Patrik Knutsson Nässjö MK Polo  
24:20,3 22:04,6 19:32,4 
 
60 116 Mikael Wallón Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 1:08:47,7 21:08,5 2:30,4 2:30,4
2   Jimmy Wallón SMK Kungsör 244  
22:09,2 23:34,4 22:24,1 
 
61 105 Mikael Sundqvist SMK Örebro Volvo Original C / N2 C Suzuki 1:08:56,1 21:16,9 8:57,0 8,4
5   Ann-Kristin Sundqvist SMK Örebro Swift  
Entrant: JÄRLE RALLY TEAM 20:25,7 27:45,2 20:35,2 
 
62 14 Thomas Jansson Haninge MK A-förare 4wd Subaru 1:10:19,7 22:40,5 22:40,5 1:23,6
9   Anders Engvall Haninge MK Impreza  
27:29,7 25:03,1 17:46,9 
 
63 113 Jesper Samuelsson Storfors MK C-förare Grupp E Saab 1:17:39,8 30:00,6 15:09,0 7:20,1
2   Jan Gudmunds Filipstads MC 99  
27:16,1 26:28,6 23:35,1 
 
64 110 Martin Nordlund SMK Dala Falun C-förare Grupp E VW 1:29:54,7 42:15,5 27:23,9 12:14,9
3   Mattias Nordlund Svärdsjö MK Golf  
18:59,2 46:27,6 19:57,9 
 
65 104 Per Wilén Eskilstuna MK Volvo Original C / N2 C Suzuki 1:47:01,8 59:22,6 17:07,1
6   Viktor Larsson Laxå MK Swift GTI  
1:00:57,5 20:56,5 19:47,8 
 
66 96 Fredrik Åhs Västerås MS C-förare 2wd Saab 1:50:02,4 1:02:23,2 55:22,0 3:00,6
2   Henrik Oscarson Västerås MS 9-3 T  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB 1:01:40,6 22:08,9 20:12,9