2010-01-30
Bergslagsrallyt
Official final
After SS 2
76 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Jonas Wigren Norrköpings MK A-förare 4wd Ford 32:31,5
1   Jon Magnusson SMK Lindesberg Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB 15:05,8 17:25,7 
 
2 2 Kristian Johansson Kinds MK A-förare 4wd Mitsubishi 32:58,7 27,2 27,2 27,2
2   Fredrik Livh Laxå MK Evo 6,5 WRC  
15:36,6 17:22,1 
 
3 7 Patrik Johansson Wäxjö MS A-förare 4wd Mitsubishi 33:23,3 51,8 51,8 24,6
3   Jesper Johansson Ryds MK Lancer Evo IX  
15:31,8 17:51,5 
 
4 6 Peter Dahlgren Huddinge MK A-förare 4wd Ford 34:13,3 1:41,8 50,0
4   Jesper Elfver Värmdö MK Escort  
Entrant: SKAB 15:58,3 18:15,0 
 
5 17 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd Toyota 34:33,6 2:02,1 20,3
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda Corolla  
Entrant: Tractive AB 16:19,1 18:14,5 
 
6 51 Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Subaru 34:39,5 2:08,0 5,9
1   Micke Pettersson SMK Gävle Impreza NRC  
Entrant: Team Car Care Sthlm 16:22,7 18:16,8 
 
7 9 Torbjörn Månsson SMK Östgöta A-förare 4wd Mitsubishi 35:03,2 2:31,7 2:31,7 23,7
5   Christer Pettersson SMK Östgöta Lancer Evo VI  
Entrant: Anläggningstransporter i NORRKÖPING 16:23,9 18:39,3 
 
8 131 Tobias Wärme MK Orion A-förare 4wd Mitsubishi 35:20,7 2:49,2 2:49,2 17,5
6   A Olsson Rasbo MK Lancer  
16:25,6 18:55,1 
 
9 43 Peter Hellström MK Kopparberg A-förare 2wd Opel 35:28,8 2:57,3 55,2 8,1
2   Rikard Eliasson SMK Arboga Corsa 1600  
16:54,7 18:34,1 
 
10 24 Pekka Putto SMK Gävle A-förare 2wd Volvo 35:30,9 2:59,4 57,3 2,1
3   Christer Nygren SMK Gävle 240  
16:34,3 18:56,6 
 
11 55 Jens Branteström Rasbo MK B-förare 2wd Opel 35:35,9 3:04,4 5,0
1   Per Christensen Rasbo MK Astra GSI  
16:48,0 18:47,9 
 
12 12 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 35:41,2 3:09,7 3:09,7 5,3
7   Tomas Koepke Värmdö MK Impreza Red Bull  
16:35,4 19:05,8 
 
13 28 Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare 2wd Volvo 35:41,7 3:10,2 0,5
4   Joakim Renberg Skutskärs MS 242  
16:55,4 18:46,3 
 
14 58 Erik Davidsson Almunge MK B-förare 2wd Opel 35:43,5 3:12,0 7,6 1,8
2   Annette Åhman Almunge MK Corsa  
17:15,1 18:28,4 
 
15 29 Patrik Westerlund AMF Årsunda A-förare 2wd Toyota 35:50,0 3:18,5 1:16,4 6,5
5   Thomas Åkelid AMF Årsunda Corolla  
Entrant: Team Lumek Motorsport 17:04,4 18:45,6 
 
16 39 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2wd Toyota 35:50,2 3:18,7 1:16,6 0,2
6   Johan Lövgren Degerfors RC Corolla  
16:50,3 18:59,9 
 
17 3 Thomas Thunström Ludvika MS A-förare 4wd Subaru 35:50,5 3:19,0 3:19,0 0,3
8   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Impreza  
15:49,1 20:01,4 
 
18 23 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd Volvo 35:52,3 3:20,8 1:18,7 1,8
7   Håkan Jansson MK Rimo 240  
Entrant: A.Jansson o son skogsmaskiner 16:56,2 18:56,1 
 
19 50 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 4wd Mitsubishi 35:59,3 3:27,8 1:19,8 7,0
2   Olle Björk Borlänge MK Lancer Evo VII  
17:06,3 18:53,0 
 
20 31 Håkan Björkman Sandvikens MK A-förare 2wd Ford 36:00,6 3:29,1 1:27,0 1,3
8   Håkan Palm Björnjägarns RC Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing 17:06,0 18:54,6 
 
21 30 Jonas Brinkemar Horndals MK A-förare 2wd Ford 36:11,2 3:39,7 1:37,6 10,6
9   Camille Cederlund Horndals MK Fiesta ST  
Entrant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service 16:59,2 19:12,0 
 
22 22 Roger Helén Rasbo MK A-förare 2wd Opel 36:24,5 3:53,0 1:50,9 13,3
10   Marcus Andersson Rasbo MK Astra KitCar  
16:59,3 19:25,2 
 
23 56 Alexander Jansson Börje SK B-förare 2wd Volvo 36:26,9 3:55,4 51,0 2,4
3   240  
17:18,4 19:08,5 
 
24 201 Kalle Andersson Laxå MK C-förare 2wd Volvo 36:29,2 3:57,7 2,3
1   Micael Carlsson Laxå MK 242  
Entrant: Lejtorp Racing 17:30,1 18:59,1 
 
25 27 Krister Nordlund Skepptuna MK A-förare 2wd Volvo 36:31,0 3:59,5 1,8
11   Lasse Savander Skepptuna MK 940  
17:22,8 18:58,2 
 
26 102 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original C / N2 C Volvo 36:34,0 4:02,5 3,0
1   Helena Bengtsson Säffle MC 940  
17:44,5 18:49,5 
 
27 35 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd Volvo 36:47,8 4:16,3 2:14,2 13,8
12   Tommy Magnusson Storfors MK 940  
17:11,6 19:36,2 
 
28 18 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2wd Opel 36:51,2 4:19,7 2:17,6 3,4
13   Johnny Björk Rasbo MK Corsa  
17:23,1 19:28,1 
 
29 90 Tony Johansson Rasbo MK C-förare 4wd Mitsubishi 36:51,5 4:20,0 0,3
1   Lancer Evo VII  
Entrant: J:son Mark och Maskin AB 17:50,7 19:00,8 
 
30 25 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd Volvo 37:02,6 4:31,1 2:29,0 11,1
14   Roine Larsson Waxholms MK 240  
Entrant: Dannevall o Lassila motor 17:30,5 19:32,1 
 
31 47 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 37:05,9 4:34,4 3,3
1   Magnus Hermansson Hällefors MK 940  
17:23,3 19:42,6 
 
32 42 Tony Olsson SMK Karlskoga A-förare 2wd Nissan 37:24,1 4:52,6 2:50,5 18,2
15   Fredrik Karlsson SMK Karlskoga Sunny  
17:50,1 19:34,0 
 
33 32 Sebastian Malm MK Speed A-förare 2wd Opel 37:24,6 4:53,1 2:51,0 0,5
16   Ola Leufenmark Skepptuna MK Corsa B  
17:31,4 19:53,2 
 
34 19 Tommy Högström MK Rimo A-förare 2wd Opel 37:25,2 4:53,7 0,6
17   Mats Jägerhult Vallentuna MK Corsa B  
16:33,3 20:51,9 
 
35 52 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Mitsubishi 37:29,5 4:58,0 2:50,0 4,3
3   Thomas Lindvall Nollåtta MK Lancer  
Entrant: Team Car Care Sthlm 17:40,1 19:49,4 
 
36 203 Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 37:43,7 5:12,2 37,8 14,2
2   Jörgen Mattsson SMK Gävle 940  
17:53,7 19:50,0 
 
37 75 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 38:05,8 5:34,3 22,1
1   Andreas Peters Kolsva MS 940  
17:55,7 20:10,1 
 
38 49 Mats Myrsell SMK Hedemora A-förare Appendix K Porsche 38:15,2 5:43,7 9,4
1   Svennis Karlsson SMK Hedemora Carrera 911 RS  
Entrant: ABS MOTORSPORT 18:17,3 19:57,9 
 
39 61 Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd Volvo 38:18,5 5:47,0 2:42,6 3,3
4   Christian Ohlsson Almunge MK 242  
Entrant: A.R.C. motorsport 17:51,9 20:26,6 
 
40 65 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2wd Opel 38:33,5 6:02,0 2:57,6 15,0
5   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK Ascona B  
18:24,8 20:08,7 
 
41 76 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 38:56,1 6:24,6 50,3 22,6
2   Johan Gustavsson Katrineholms MK 940  
Entrant: Bildelsspecialisten/Bil o Fritid AB 18:34,2 20:21,9 
 
42 36 Tobias Johansson Almunge MK A-förare 2wd Volvo 39:06,1 6:34,6 10,0
18   Henric Wengrud Almunge MK 240  
Entrant: lejtorp racing 18:43,4 20:22,7 
 
43 15 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 4wd Mitsubishi 39:10,9 6:39,4 6:39,4 4,8
9   Philip Åbrink Katrineholms MK Lancer Evo III  
17:04,5 22:06,4 
 
44 45 Torbjörn Karlsson Taxinge MK A-förare 2wd Renault 39:38,2 7:06,7 5:04,6 27,3
19   Gunnar Envang Djursholms MK Clio Sport  
Entrant: Vendelsö Parkett 18:45,7 20:52,5 
 
45 80 Pär Johansson Eskilstuna MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 39:50,5 7:19,0 1:44,7 12,3
3   Ellinor Persson SMK Södermanland 240  
19:00,3 20:50,2 
 
46 82 Esko Junttila SMK Hedemora B-förare Appendix K Saab 39:51,3 7:19,8 0,8
1   Lars Lindgren SMK Hedemora V4  
Entrant: ABS Motorsport 18:58,3 20:53,0 
 
47 100 Niklas Karlsson Värmdö MK Volvo Original C / N2 C Volvo 40:00,2 7:28,7 3:26,2 8,9
2   Hampus Hjort Värmdö MK 940  
Entrant: Värmdö Motorteknik 19:07,9 20:52,3 
 
48 87 Stefan Frisk MK Kopparberg B-förare Grupp E VW 40:11,2 7:39,7 11,0
1   Per Anemar MK Kopparberg Golf  
19:04,1 21:07,1 
 
49 83 Per Gustavsson Kullings MS B-förare Appendix K Volvo 40:20,7 7:49,2 29,4 9,5
2   Per-Anders Nilsson Vara MK 142  
19:19,7 21:01,0 
 
50 79 Jonny Karlsson SMK Östgöta Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 40:24,2 7:52,7 2:18,4 3,5
4   Frida Karlsson SMK Östgöta 240  
Entrant: ad-center i norrköping 19:03,0 21:21,2 
 
51 88 Ricardo Hillesjö Haninge MK B-förare Grupp E VW 40:30,1 7:58,6 18,9 5,9
2   Björn Roos Haninge MK Golf  
19:14,8 21:05,3 
 
52 73 Stefan Edlund Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 40:31,1 7:59,6 2:25,3 1,0
5   Stefan Eklund Mälaröarnas MK 244  
19:08,8 21:22,3 
 
53 99 Torbjörn Karlsson Rasbo MK Volvo Original C / N2 C Volvo 40:55,6 8:24,1 4:21,6 24,5
3   Jocke Wahlquist Rasbo MK 944  
19:32,7 21:22,9 
 
54 86 Kjelle Ekström Skepptuna MK B-förare Grupp E Saab 41:05,9 8:34,4 54,7 10,3
3   Krister Zotterman Almunge MK 99  
19:43,0 21:22,9 
 
55 103 Robin Friberg Ludvika MS Volvo Original C / N2 C Suzuki 41:25,2 8:53,7 19,3
4   Christian Holmudd MK Team Westom Swift  
17:30,6 23:54,6 
 
56 101 Christopher Tottie Mälaröarnas MK Volvo Original C / N2 C Volvo 41:33,4 9:01,9 4:59,4 8,2
5   Ulrik Nilsson Mälaröarnas MK 240  
Entrant: Rent A Space 020 - 64 31 00 19:38,8 21:54,6 
 
57 84 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK B-förare Grupp E VW 41:47,8 9:16,3 1:36,6 14,4
4   Uffe Björnvad Mälaröarnas MK Golf  
19:44,7 22:03,1 
 
98 Niklas Öberg Hofors MS Volvo Original C / N2 C Volvo 41:57,2 9:25,7 9,4
6   Björn Larsson Hofors MS 240  
20:28,3 21:28,9 
 
59 111 Manne Hermansson Almunge MK C-förare Grupp E VW 42:03,1 9:31,6 5,9
1   Axel Hermansson Golf  
19:41,4 22:21,7 
 
60 44 Lars Larsson Ludvika MS A-förare 2wd Opel 42:03,7 9:32,2 7:30,1 0,6
20   Christer Heij Grangärde RRC Ascona B  
20:19,4 21:44,3 
 
61 64 Robin Wallón SMK Kungsör B-förare 2wd Volvo 42:32,8 10:01,3 29,1
6   Rickard Strindlund Eskilstuna MK 240  
18:52,0 20:00,8 
 
62 108 Dennis Askling Hallsbergs MK Volvo Original C / N2 C Volvo 42:51,2 10:19,7 6:17,2 18,4
7   Johan Elofsson Hallsbergs MK 244  
18:29,0 24:22,2 
 
63 41 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2wd Ford 42:51,3 10:19,8 8:17,7 0,1
21   Emma Schytt SMK Örebro Fiesta  
Entrant: Lejtorp Racing 24:10,1 18:41,2 
 
64 54 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 43:15,7 10:44,2 8:36,2 24,4
4   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK Impreza  
24:03,8 19:11,9 
 
65 89 Ove Lindblom Grangärde RRC B-förare Grupp E Saab 43:18,6 10:47,1 2,9
5   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK 99  
18:47,0 24:31,6 
 
66 10 Cindy Brüggemann Tjust MK A-förare 4wd Mitsubishi 43:27,0 10:55,5 8,4
10   Eveline Walfridsson MK Ratten Lancer Evo V  
16:48,1 26:38,9 
 
67 72 Michel Brundin Almunge MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 45:43,6 13:12,1 7:37,8 2:16,6
6   Johan Pettersson Almunge MK 940  
17:53,5 27:50,1 
 
68 48 Dick Larsson Rasbo MK Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 45:51,5 13:20,0 8:45,6 7,9
3   Jessica Larsson Rasbo MK 244  
18:02,1 27:49,4 
 
69 116 Mikael Wallón Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 46:03,6 13:32,1 12,1
1   Jimmy Wallón SMK Kungsör 244  
22:09,2 23:34,4 
 
70 114 Robert Scholander SMK Eksjö Ungdomsrally VW 46:44,9 14:13,4 41,3 41,3
2   Patrik Knutsson Nässjö MK Polo  
24:20,3 22:04,6 
 
71 105 Mikael Sundqvist SMK Örebro Volvo Original C / N2 C Suzuki 48:10,9 15:39,4 11:36,9 1:26,0
8   Ann-Kristin Sundqvist SMK Örebro Swift  
Entrant: JÄRLE RALLY TEAM 20:25,7 27:45,2 
 
72 14 Thomas Jansson Haninge MK A-förare 4wd Subaru 52:32,8 20:01,3 20:01,3 4:21,9
11   Anders Engvall Haninge MK Impreza  
27:29,7 25:03,1 
 
73 113 Jesper Samuelsson Storfors MK C-förare Grupp E Saab 54:04,7 21:33,2 12:01,6 1:31,9
2   Jan Gudmunds Filipstads MC 99  
27:16,1 26:28,6 
 
74 110 Martin Nordlund SMK Dala Falun C-förare Grupp E VW 1:05:26,8 32:55,3 23:23,7 11:22,1
3   Mattias Nordlund Svärdsjö MK Golf  
18:59,2 46:27,6 
 
75 104 Per Wilén Eskilstuna MK Volvo Original C / N2 C Suzuki 1:27:14,0 54:42,5 21:47,2
9   Viktor Larsson Laxå MK Swift GTI  
1:00:57,5 20:56,5 
 
76 96 Fredrik Åhs Västerås MS C-förare 2wd Saab 1:29:49,5 57:18,0 53:20,3 2:35,5
2   Henrik Oscarson Västerås MS 9-3 T  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB 1:01:40,6 22:08,9