2010-01-30
Bergslagsrallyt
Official final
After SS 1
89 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Jonas Wigren Norrköpings MK A-förare 4wd Ford 15:05,8
1   Jon Magnusson SMK Lindesberg Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
 
2 7 Patrik Johansson Wäxjö MS A-förare 4wd Mitsubishi 15:31,8 26,0 26,0 26,0
2   Jesper Johansson Ryds MK Lancer Evo IX  
 
3 2 Kristian Johansson Kinds MK A-förare 4wd Mitsubishi 15:36,6 30,8 30,8 4,8
3   Fredrik Livh Laxå MK Evo 6,5 WRC  
 
4 3 Thomas Thunström Ludvika MS A-förare 4wd Subaru 15:49,1 43,3 43,3 12,5
4   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Impreza  
 
5 6 Peter Dahlgren Huddinge MK A-förare 4wd Ford 15:58,3 52,5 9,2
5   Jesper Elfver Värmdö MK Escort  
Entrant: SKAB
 
6 17 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd Toyota 16:19,1 1:13,3 20,8
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
7 51 Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Subaru 16:22,7 1:16,9 3,6
1   Micke Pettersson SMK Gävle Impreza NRC  
Entrant: Team Car Care Sthlm
 
8 9 Torbjörn Månsson SMK Östgöta A-förare 4wd Mitsubishi 16:23,9 1:18,1 1:18,1 1,2
6   Christer Pettersson SMK Östgöta Lancer Evo VI  
Entrant: Anläggningstransporter i NORRKÖPING
 
9 131 Tobias Wärme MK Orion A-förare 4wd Mitsubishi 16:25,6 1:19,8 1:19,8 1,7
7   A Olsson Rasbo MK Lancer  
 
10 33 Erik Lindroth Mora MK A-förare 2wd Opel 16:31,3 1:25,5 5,7
2   Henrik Hamberg Corsa  
 
11 19 Tommy Högström MK Rimo A-förare 2wd Opel 16:33,3 1:27,5 2,0
3   Mats Jägerhult Vallentuna MK Corsa B  
 
12 24 Pekka Putto SMK Gävle A-förare 2wd Volvo 16:34,3 1:28,5 15,2 1,0
4   Christer Nygren SMK Gävle 240  
 
13 12 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 16:35,4 1:29,6 1:29,6 1,1
8   Tomas Koepke Värmdö MK Impreza Red Bull  
 
14 55 Jens Branteström Rasbo MK B-förare 2wd Opel 16:48,0 1:42,2 12,6
1   Per Christensen Rasbo MK Astra GSI  
 
15 10 Cindy Brüggemann Tjust MK A-förare 4wd Mitsubishi 16:48,1 1:42,3 0,1
9   Eveline Walfridsson MK Ratten Lancer Evo V  
 
16 53 Michael Karlsson Kolsva MS B-förare 4wd Mitsubishi 16:48,2 1:42,4 0,1
2   Peter Hultberg Björnjägarns RC Lancer Evo IV  
 
17 39 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2wd Toyota 16:50,3 1:44,5 31,2 2,1
5   Johan Lövgren Degerfors RC Corolla  
 
18 67 Andreas Levin Lima MS B-förare 2wd Peugeot 16:52,3 1:46,5 2,0
2   Therese Levin Lima MS 205 GTI  
 
19 43 Peter Hellström MK Kopparberg A-förare 2wd Opel 16:54,7 1:48,9 35,6 2,4
6   Rikard Eliasson SMK Arboga Corsa 1600  
 
20 28 Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare 2wd Volvo 16:55,4 1:49,6 0,7
7   Joakim Renberg Skutskärs MS 242  
 
21 23 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd Volvo 16:56,2 1:50,4 37,1 0,8
8   Håkan Jansson MK Rimo 240  
Entrant: A.Jansson o son skogsmaskiner
 
22 38 Mats Bäck SMK Hedemora A-förare 2wd Opel 16:56,7 1:50,9 0,5
9   Christoffer Bäck SMK Hedemora Ascona  
Entrant: ARC Motorsport AB
 
23 30 Jonas Brinkemar Horndals MK A-förare 2wd Ford 16:59,2 1:53,4 40,1 2,5
10   Camille Cederlund Horndals MK Fiesta ST  
Entrant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service
 
24 22 Roger Helén Rasbo MK A-förare 2wd Opel 16:59,3 1:53,5 40,2 0,1
11   Marcus Andersson Rasbo MK Astra KitCar  
 
25 37 Patrik Larsson SMK Nyköping A-förare 2wd Volvo 16:59,4 1:53,6 0,1
12   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping 240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
26 29 Patrik Westerlund AMF Årsunda A-förare 2wd Toyota 17:04,4 1:58,6 45,3 5,0
13   Thomas Åkelid AMF Årsunda Corolla  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
27 15 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 4wd Mitsubishi 17:04,5 1:58,7 1:58,7 0,1
10   Philip Åbrink Katrineholms MK Lancer Evo III  
 
28 31 Håkan Björkman Sandvikens MK A-förare 2wd Ford 17:06,0 2:00,2 46,9 1,5
14   Håkan Palm Björnjägarns RC Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing
 
29 50 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 4wd Mitsubishi 17:06,3 2:00,5 43,6 0,3
3   Olle Björk Borlänge MK Lancer Evo VII  
 
30 35 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd Volvo 17:11,6 2:05,8 52,5 5,3
15   Tommy Magnusson Storfors MK 940  
 
31 59 Calle Lind Hofors MS B-förare 2wd Opel 17:14,2 2:08,4 2,6
3   Emil Hillberg Hofors MS Kadett GSI 16v  
 
32 58 Erik Davidsson Almunge MK B-förare 2wd Opel 17:15,1 2:09,3 27,1 0,9
4   Annette Åhman Almunge MK Corsa  
 
33 56 Alexander Jansson Börje SK B-förare 2wd Volvo 17:18,4 2:12,6 30,4 3,3
5   240  
 
34 18 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2wd Opel 17:23,1 2:17,3 1:04,0 4,7
16   Johnny Björk Rasbo MK Corsa  
 
35 47 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 17:23,3 2:17,5 0,2
1   Magnus Hermansson Hällefors MK 940  
 
36 201 Kalle Andersson Laxå MK C-förare 2wd Volvo 17:30,1 2:24,3 6,8
1   Micael Carlsson Laxå MK 242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
37 25 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd Volvo 17:30,5 2:24,7 1:11,4 0,4
17   Roine Larsson Waxholms MK 240  
Entrant: Dannevall o Lassila motor
 
38 103 Robin Friberg Ludvika MS Volvo Original C / N2 C Suzuki 17:30,6 2:24,8 0,1
1   Christian Holmudd MK Team Westom Swift  
 
39 32 Sebastian Malm MK Speed A-förare 2wd Opel 17:31,4 2:25,6 1:12,3 0,8
18   Ola Leufenmark Skepptuna MK Corsa B  
 
40 27 Krister Nordlund Skepptuna MK A-förare 2wd Volvo 17:32,8 2:27,0 1,4
19   Lasse Savander Skepptuna MK 940  
 
41 20 Peo Berglund Sandvikens MK A-förare 2wd Ford 17:33,9 2:28,1 1,1
20   Mattias Sundström Sandvikens MK Fiesta ST  
Entrant: SOLKEM AB
 
42 52 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Mitsubishi 17:40,1 2:34,3 1:17,4 6,2
4   Thomas Lindvall Nollåtta MK Lancer  
Entrant: Team Car Care Sthlm
 
43 102 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original C / N2 C Volvo 17:44,5 2:38,7 4,4
2   Helena Bengtsson Säffle MC 940  
 
44 70 Tomas Henriksson Hagfors MK B-förare 2wd Ford 17:47,3 2:41,5 2,8
6   Bosse Westlund Hagfors MK Escort Mk II  
Entrant: A.R.C.Motorsport
 
45 42 Tony Olsson SMK Karlskoga A-förare 2wd Nissan 17:50,1 2:44,3 1:31,0 2,8
21   Fredrik Karlsson SMK Karlskoga Sunny  
 
46 90 Tony Johansson Rasbo MK C-förare 4wd Mitsubishi 17:50,7 2:44,9 0,6
1   Lancer Evo VII  
Entrant: J:son Mark och Maskin AB
 
47 61 Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd Volvo 17:51,9 2:46,1 1:03,9 1,2
7   Christian Ohlsson Almunge MK 242  
Entrant: A.R.C. motorsport
 
48 72 Michel Brundin Almunge MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 17:53,5 2:47,7 1,6
1   Johan Pettersson Almunge MK 940  
 
49 203 Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 17:53,7 2:47,9 30,4 0,2
2   Jörgen Mattsson SMK Gävle 940  
 
50 75 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 17:55,7 2:49,9 2,2 2,0
2   Andreas Peters Kolsva MS 940  
 
51 48 Dick Larsson Rasbo MK Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 18:02,1 2:56,3 38,8 6,4
3   Jessica Larsson Rasbo MK 244  
 
52 49 Mats Myrsell SMK Hedemora A-förare Appendix K Porsche 18:17,3 3:11,5 15,2
1   Svennis Karlsson SMK Hedemora Carrera 911 RS  
Entrant: ABS MOTORSPORT
 
53 65 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2wd Opel 18:24,8 3:19,0 1:36,8 7,5
8   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK Ascona B  
 
54 108 Dennis Askling Hallsbergs MK Volvo Original C / N2 C Volvo 18:29,0 3:23,2 58,4 4,2
3   Johan Elofsson Hallsbergs MK 244  
 
55 76 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 18:34,2 3:28,4 40,7 5,2
3   Johan Gustavsson Katrineholms MK 940  
Entrant: Bildelsspecialisten/Bil o Fritid AB
 
56 36 Tobias Johansson Almunge MK A-förare 2wd Volvo 18:43,4 3:37,6 9,2
22   Henric Wengrud Almunge MK 240  
Entrant: lejtorp racing
 
57 45 Torbjörn Karlsson Taxinge MK A-förare 2wd Renault 18:45,7 3:39,9 2:26,6 2,3
23   Gunnar Envang Djursholms MK Clio Sport  
Entrant: Vendelsö Parkett
 
58 89 Ove Lindblom Grangärde RRC B-förare Grupp E Saab 18:47,0 3:41,2 1,3
1   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK 99  
 
59 97 Fredrik Karlsson Västerås MS C-förare 2wd Peugeot 18:56,2 3:50,4 9,2
2   Markus Karlsson Västerås MS 306 GTI  
 
60 82 Esko Junttila SMK Hedemora B-förare Appendix K Saab 18:58,3 3:52,5 2,1
1   Lars Lindgren SMK Hedemora V4  
Entrant: ABS Motorsport
 
61 110 Martin Nordlund SMK Dala Falun C-förare Grupp E VW 18:59,2 3:53,4 0,9
1   Mattias Nordlund Svärdsjö MK Golf  
 
62 80 Pär Johansson Eskilstuna MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 19:00,3 3:54,5 1:06,8 1,1
4   Ellinor Persson SMK Södermanland 240  
 
63 79 Jonny Karlsson SMK Östgöta Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 19:03,0 3:57,2 1:09,5 2,7
5   Frida Karlsson SMK Östgöta 240  
Entrant: ad-center i norrköping
 
64 87 Stefan Frisk MK Kopparberg B-förare Grupp E VW 19:04,1 3:58,3 17,1 1,1
2   Per Anemar MK Kopparberg Golf  
 
65 100 Niklas Karlsson Värmdö MK Volvo Original C / N2 C Volvo 19:07,9 4:02,1 1:37,3 3,8
4   Hampus Hjort Värmdö MK 940  
Entrant: Värmdö Motorteknik
 
66 73 Stefan Edlund Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 19:08,8 4:03,0 1:15,3 0,9
6   Stefan Eklund Mälaröarnas MK 244  
 
67 64 Robin Wallón SMK Kungsör B-förare 2wd Volvo 19:12,0 4:06,2 3,2
9   Rickard Strindlund Eskilstuna MK 240  
 
68 88 Ricardo Hillesjö Haninge MK B-förare Grupp E VW 19:14,8 4:09,0 27,8 2,8
3   Björn Roos Haninge MK Golf  
 
69 83 Per Gustavsson Kullings MS B-förare Appendix K Volvo 19:19,7 4:13,9 21,4 4,9
2   Per-Anders Nilsson Vara MK 142  
 
70 99 Torbjörn Karlsson Rasbo MK Volvo Original C / N2 C Volvo 19:32,7 4:26,9 2:02,1 13,0
5   Jocke Wahlquist Rasbo MK 944  
 
71 101 Christopher Tottie Mälaröarnas MK Volvo Original C / N2 C Volvo 19:38,8 4:33,0 2:08,2 6,1
6   Ulrik Nilsson Mälaröarnas MK 240  
Entrant: Rent A Space 020 - 64 31 00
 
72 111 Manne Hermansson Almunge MK C-förare Grupp E VW 19:41,4 4:35,6 42,2 2,6
2   Axel Hermansson Golf  
 
73 86 Kjelle Ekström Skepptuna MK B-förare Grupp E Saab 19:43,0 4:37,2 56,0 1,6
4   Krister Zotterman Almunge MK 99  
 
74 84 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK B-förare Grupp E VW 19:44,7 4:38,9 57,7 1,7
5   Uffe Björnvad Mälaröarnas MK Golf  
 
75 106 Andreas Johansson Eskilstuna MK Volvo Original C / N2 C Suzuki 20:19,4 5:13,6 34,7
7   Emil Eklund Gestrike RT Swift GTI  
 
75 44 Lars Larsson Ludvika MS A-förare 2wd Opel 20:19,4 5:13,6 4:00,3
24   Christer Heij Grangärde RRC Ascona B  
 
77 105 Mikael Sundqvist SMK Örebro Volvo Original C / N2 C Suzuki 20:25,7 5:19,9 2:55,1 6,3
8   Ann-Kristin Sundqvist SMK Örebro Swift  
Entrant: JÄRLE RALLY TEAM
 
98 Niklas Öberg Hofors MS Volvo Original C / N2 C Volvo 20:28,3 5:22,5 2,6
9   Björn Larsson Hofors MS 240  
 
79 62 Rolf Andersson Christinehamns MK B-förare 2wd Volvo 20:49,7 5:43,9 21,4
10   Magdalena Svensson Hällefors MK 940 JB  
Entrant: Team Högåsens bildemontering ab
 
80 116 Mikael Wallón Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 22:19,2 7:13,4 1:29,5
1   Jimmy Wallón SMK Kungsör 244  
 
81 54 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 24:03,8 8:58,0 7:41,1 1:44,6
5   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK Impreza  
 
82 41 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2wd Ford 24:10,1 9:04,3 7:51,0 6,3
25   Emma Schytt SMK Örebro Fiesta  
Entrant: Lejtorp Racing
 
83 114 Robert Scholander SMK Eksjö Ungdomsrally VW 24:20,3 9:14,5 2:01,1 10,2
2   Patrik Knutsson Nässjö MK Polo  
 
84 113 Jesper Samuelsson Storfors MK C-förare Grupp E Saab 27:16,1 12:10,3 8:16,9 2:55,8
3   Jan Gudmunds Filipstads MC 99  
 
85 14 Thomas Jansson Haninge MK A-förare 4wd Subaru 27:29,7 12:23,9 12:23,9 13,6
11   Anders Engvall Haninge MK Impreza  
 
86 115 Jacob Jansson MK Kopparberg Ungdomsrally Volvo 56:22,8 41:17,0 28:53,1
3   Roland Andersson MK Kopparberg 940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
87 104 Per Wilén Eskilstuna MK Volvo Original C / N2 C Suzuki 1:00:57,5 45:51,7 4:34,7
10   Viktor Larsson Laxå MK Swift GTI  
 
88 96 Fredrik Åhs Västerås MS C-förare 2wd Saab 1:01:40,6 46:34,8 44:10,5 43,1
3   Henrik Oscarson Västerås MS 9-3 T  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
89 4 Johan Eriksson Ludvika MS A-förare 4wd Mitsubishi 2:43:20,0 2:28:14,2 1:41:39,4
12   Stefan Gustavsson Ludvika MS Lancer Evo